PZC Mart Smeets heeft het naar z'n zin F eyenoord-legioen voelt zich verraden 18 Wielinga met neus op feiten gedrukt Collega 's hebben twijfels over woorden Tyler Hamilton cfhcfticfh Fair Play-prijs voor Jan Ullrich Moreau twee jaar langer bij Crédit Agricole Basken Waterpolosters verslaan Spanje Feyenoord voor tuchtcommissie Van Nistelrooij meteen trefzeker Flinke strop Groningse handelaars Volleybalsters onderuit tegen YS Galfione en Drechsler missen WK Goede start honkballers donderdag 24 juli 2003 V erontschuldigingen Enthousiast Over nagedacht Beïnvloeden Afschrijven door Edward Swier DAX - „De Tour liegt niet." Remmert Wielinga kent sinds gisteren de harde waarheid. „Ik ben met de neus op de feiten ge drukt. Ik was niet goed genoeg, ben gesloopt." De etappe naar Bayonne was amper 35 kilome ter op gang toen in Oloron een einde kwam aan de Tour de France voor de 25-jarige Eind- hovenaar. „Deelnemen was een jongens droom, maar het is niet gewor den wat ik ervan had verwacht. Ik hoop dat ik hier ooit nog eens terugkom, dat dit niet mijn laat ste Tour was", zegt het hoopje mens, teleurgesteld tot in de te nen, in de hotellobby in Dax. Een laatste verzwakking deed Wielinga de das om. Op de tweede rustdag was de Eindho- venaar de hele dag in bed geble ven. „Ik voelde me verschrikke lijk slecht. Had heel weinig eetlust, hetgeen voor mij heel vreemd is. Ik had last van stram me spieren en een ijlgevoel in mijn kop. De dokter constateer de een lichte verhoging. Niet echt spectaculair." Maar de koorts hinderde hem in zijn slaap. En ook 's morgens had hij weinig trek. „Ik was beroerd, heel bang voor de dag. De vrees bleek gegrond. Nog in de straten van Pau kon Wielinga het peloton niet meer volgen. Dertig kilometer vocht Wielin ga tegen het onvermijdelijke: opgeven. Waar hij andere dagen volhardde, was de weerstand nu gebroken. Hij blijft echter vol vertrouwen. „Ik ben over tuigd van mijn kwaliteiten. Ik hoop ooit nog eens in de Tour te bewijzen wat ik waard ben." Ploeggenoten vinden wel dat Wielinga dan beter zal moeten luisteren. Michael Boogerd nam vinnig afscheid van zijn ploeg- makker. „Remmert was deze Tour echt niet altijd slecht. Als je de tijden ziet waarin hij naar Alpe d'Huez en Luz Ardiden is geklommen, dan kan je heus wat. Maar hij heeft moeite om in een peloton te rijden. Hij moet nog veel leren voor hij een wiel renner is. Hij zou goed naar onze adviezen moeten luisteren. Doet hij dat, dan wordt het ooit nog wel wat." GPD Ongebroken naar gedroomde zege door Ad Pertijs BAYONNE - Vlak voor de finish zocht Tyler Hamilton gisteren de hand van zijn teambaas Bjar- ne Riis. Een mooi symbolisch gebaar na een solo van meer dan negentig kilometer. Hamilton reikte Riis zijn rechterhand. De zelfde hand als waarmee hij even later van blijdschap zacht jes op zijn stuur sloeg. In het geval van Hamilton zijn dat geen onbeduidende details. De Amerikaan zegt immers al twee weken met een op twee plaatsen gebroken rechtersleu- telbeen te rijden. Desondanks dacht hij de afgelopen weken geen moment aan afstappen. Hamilton verbeet de pijn en schuwde in de bergen het ge vecht niet. Het publiek zag het vol bewondering aan. De aan val, de solo en de zege van giste ren maakten hem helemaal tot een held van de massa. Maar niet van zijn collega's. Die geloven gewoonweg niet dat Hamilton met een gebroken sleutelbeen rijdt. „Ik heb mijn sleutelbeen ook een keer gebro ken, en geloof me, dat was geen pretje. Ik kon niet eens mijn arm optillen. Laat staan fietsen", zei Kurt van de Wouwer, de Belg die gisteren in de kopgroep met Ha milton over de eerste col van de eerste categorie trok. Veel renners hebben in het ver leden hun sleutelbeen gebro ken. Ze kennen de pijn die er bij hoort. Ze kennen niemand die er mee verder fietste. Artsen plaatsen dezelfde vraag tekens. Ploegleiders ook. Walter Godefroot sprak zelfs van een 'pak gratis publiciteit' dat Ha milton en zijn ploeg 'op deze manier' meepakken. De Ameri kaan heeft het ongeloof meer malen proberen weg te halen met het tonen van röntgenfoto's. „Ik nodig ook Walter Godefroot uit ze te komen bekijken", zei hij gisteren na de finish. In het peloton gaat men er van uit dat het sleutelbeen hooguit gescheurd is. Al sprak Hamilton gisteren weer expliciet over een 'dubbele fractuur'. „Iedereen heeft het recht op zijn eigen me ning", zegt Hamilton. „Ik vind het wel een beetje teleurstel lend. Godefroot noemt me min of meer een leugenaar. De massa zal het allemaal worst wezen. Die heeft gisteren met volle teugen genoten van een renner op wiens gezicht de pijn is aftelezen. „De eerste vier, vijf dagen na de val in Meaux waren de ergste. Ik kan nog altijd niet goed slapen, omdat ik constant op mijn rug moet blijven liggen. Daar op zich word ik onderhand ziek van." Gisteren werd hij vooral ziek van zichzelf. In het begin van de etappe raakte de Amerikaan achterop. „Door mijn eigen stomme schuld. Na een colletje van de vierde categorie werd het peloton in een bochtige afdaling op een lint getrokken. Ik zat te ver van achter, de groep scheur de in tweeën en ik zat achteraan. Vier van mijn ploegmaats moes ten zich laten afzakken om me terug naar voren te rijden. Die jongens moesten heel diep gaan, omdat ik een fout maakte. Ik was kwaad op mezelf. In de laatste twee kilometer dacht ik alleen maar aan mijn ploegge noten. Voor hen moest ik win nen. Ik draag deze zege dan ook op aan mijn ploegmaats en bied hun tevens mijn verontschuldi gingen aan." Hamilton viel aan omdat Riis dat had aanbevolen. Hamilton en Riis zijn twee handen op één buik. De oud-Tourwinnaar bood de Amerikaan vorig jaar het kopmanschap bij CSC aan. Omdat hij in de kleine vecht jas zijn evenbeeld ziet. Even maniakaal bezig met het vak, even gek als het aankomt op af zien. Na het winnen van Luik-Bas tenaken-Luik en de Ronde van Romandië moest de Tour zijn ware glorietocht worden. Het werd een martelgang. Riis noch Hamilton liet echter het hoofd zakken, bleek gisteren maar weer. Hamilton ging andermaal zijn leermeester achterna. „Bjarne Riis herinnerde me aan een bijna identieke etappe in 1996. Ook toen was het na de laatste col nog ver naar de finish in Pamplona. En ook toen dacht iedereen dat de Tour gedaan was na zijn zege op Hautacam. Riis zocht echter de aanval en pakte acht minuten op Indurain en Rominger." Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl NEUSS - Jan Ullrich heeft van de 'Deutsche Olympische Ge- sellschaft' (DOG) een Fair Play- prijs gekregen. De renner van Bianchi ontving een plaquette, omdat hij tijdens de vijftiende etappe van de Ron de van Frankrijk de benen stil hield toen concurrent Lance Armstrong ten val was geko men. „In de harde strijd om de eind zege in de Tour heeft Ullrich niet willen profiteren van de pech van zijn tegenstander", ver klaarde DOG-voorzitter Hans- Joachim Klein. „Daarmee volgde hij een be langrijk sportief principe: el kaar bestrijden op gelijke ba sis." SID BAYONNE - Christophe Mo reau, de best geklasseerde Fransman in de Tour, heeft zijn contract met Crédit Agricole met twee jaar verlengd. De coureur, die achtste staat in het algemeen klassement, ziet daarmee zijn goede optreden tijdens deze Ronde van Frank rijk beloond. De 32-jarige Fransman won in 2001 de proloog van de Tour en eindigde in 2000 als vierde in het algemeen klassement. Dit jaar schreef hij de Vierdaag se van Duinkerken op zijn naam. AFP Tyler Hamilton heeft het peloton achter zich gelaten en gaat op weg naar de ritzege in de zestiende etappe van de Tour de France. foto Paolo Cocco/AFP door Edward Swier BAYONNE - Slecht nieuws voor Mart Smeets-haters. De an chorman van Studio Sport heeft grootse plannen voor de toe komst. Niet alleen tijdens de Tour de France, maar tijdens elk groot sportevenement dat vanaf deze maand volgt wil Smeets wel een avondprogramma a la het Tourjournaal maken. „Olympische Spelen, een EK of WK voetbal, zelfs bij het schaat sen in de wintermaanden. Alles en overal." Straks is hij, als de financiën tenminste geen be lemmering vormen, niet meer van de buis te slaan. „Ik zou dit kunstje nog wel eens willen flik ken." Aan het zwembad van het Mer- cure-hotel in Pau zit Smeets, nadat de opnames zijn afge rond, op zijn praatstoel. Nog nooit heeft hij zo genoten als in zijn 31e Tour. Zelfs na tweeën halve week is hij nog enthousi ast. Waar de commentator/pre sentator andere jaren in de Tour vaak gesignaleerd werd met een zuur gezicht, oogt hij nu stuk ken geschikter. Zijn het de kijk cijfers die hem zo vrolijk stem men? Of is het omdat hij zijn favoriete kunstje mag doen? „Ik heb het echt nog nooit zo naar mijn zin gehad. Terwijl we allemaal drie weken lang ex treem hard werken. Het is de af gelopen weken niet ongewoon geweest dat we om vier uur 's nachts naar bed gingen en er om zeven uur weer naast stonden. Maar iedereen is enthousiast. En klaarblijkelijk waarderen de kijkers dat." Begin deze week nog telde de Dienst Kijk- en Luisteronder zoek even voor middernacht 1,2 miljoen kijkers. Ongekend op een dergelijk tijdstip. Smeets beseft dat juli een ideale maand is voor een dergelijk program ma. Zeker dit jaar. „Er is in juli niet veel op televisie en het is overdag warm. Bovendien spreekt de Tour, hoewel het uit Nederlands oogpunt een van de allerslechtste is, dit jaar heel erg aan. Maar er is wat mij betreft ook mee bewezen dat de formule goed is. Ik heb altijd al gedacht dat we dit konden." Het draait in het Tourjournaal om de inhoud én de sfeer. De tv- kijker proeft de Tour, proeft Frankrijk. Het succes schrijft Smeets goeddeels toe aan zijn redactie, waarin naast het boeg beeld zelf ook Paul Vloon, Mo nique Tesselaar en Maaike van den Broek zitten. „Twee vrou wen dus. En de regisseur, Astrid Wisman, is er ook één. Dat is, in een Tour die toch vooral een mannentour is, verrassend. Ze zorgen echter voor een ietwat andere kijk op de zaak, hebben oog voor finesses en details." Het team is onervaren. „Mart Smeets en de neefjes hè. Voor de meesten is het hun eerste Tour. Allemaal rookies. Dat kan ei genlijk niet, maar toch werkt het." Denk niet dat het team, achttien man sterk, er in Frankrijk op los improviseert. „In tegenstelling tot een heleboel andere zaken bij de NOS is hier echt over na gedacht." Alle locaties zijn lang van tevo ren bekeken, de gasten zijn we ken, zo niet maanden van tevo ren uitgenodigd en veel items staan vast. Natuurlijk is er wel plaats voor onverwachte onder werpen. In de planning vooraf kon onmogelijk opgenomen worden dat Kees Jongkind gis teren verslag zou doen van de opgave van Remmert Wielinga. Op beide rustdagen werd het programma opgenomen en niet live uitgezonden. „Dan kunnen we ook renners uitnodigen. Het is niet fair om Bram de Groot te vragen om tot half 12 op te blij ven." Bijkomend voordeel op de twee de rustdag was dat het inter view met Jean-Marie Leblanc netjes kon worden ondertiteld. Opnemen doet Smeets niet graag, live vindt hij zichzelf op zijn best. Zelfs al moet hij zich dan 'verla gen'. De massa mennen is aan hem niet besteed. „Ik ben hier al een paar keer buiten mezelf ge treden. Op Alpe d'Huez bijvoor beeld. Daar heb ik Nederland gevraagd zich te laten horen. Voor Joop Zoetemelk. Joop zei achteraf dat het hem goed had gedaan, maar ik twijfelde ern stig aan mezelf. Ik had niet ge dacht dat ik zoiets banaals ooit zou kunnen." GPD Als Basken naar het fietsen gaan kijken, kle den ze zich in fel oranje. Anders dan wijwel dezelfde kleur. Ik heb altijd gedacht dat de Bas- ken zich rustig en gedisciplineerd gedroegen, maar heb ook gehoord dat ze twee dagen geleden Armstrong en anderen verbaal flink bewerkt hebben op weg naar Luz Ardiden. Dat vond ik opvallend. Door de jaren heen heb ik ze zien komen: zwaaiend met die geweldig grote vlaggen (groen-wit-rood) die ze als guirlandes boven het peloton hangen en pas optrekken vlak voordat de renners hen passeren. Ze dragen een prachtige trots uit, zijn niet vervelend nationa listisch en zitten, tijdens bergetappes, naast el kaar, in onafzienbare rijen aan de kant van de Mart Smeets weg. Als ze hun eigen wedstrijd hebben, de Clafe- ica San Sebastian, dan moeten wij een beetje la chen om het finishdoek waar met grote letters KUTXA op te lezen staat. Wij verstaan hun taal niet, kunnen het niet lezen, maar we vinden ze wel leuk; ze zijn oorspronkelijk. Baskische renners hebben ook iets speciaals. Een tikje woest, met baarden van drie dagen, met spichtige, soms lelijke koppen. Ik heb Lejarreta meegemaakt, een spijkerharde man, dun, aardig, bijna zacht en onver woestbaar. Hij deed de Giro, de Tour en de Vuelta in een jaar en draaide daar zijn hand niet voor om. Ik heb een Baskische collega die, geloof ik, altijd met Toki aangesproken wordt en waarschijnlijk is dat zijn bijnaam. Hij loopt op sandalen en heeft dikbehaarde benen. Hij groet ons in het Baskisch, nooit in een andere taal. Waarom hebben deze mensen sympathie? Om dat ze trots en oorspronkelijk en een tikje woest zijn. Dat valt op in het soms wat afgevlakte le ventje van de Tour. Gisteren stonden ze in drom men langs de weg. In het oranje, met alcohol in de hand, zingend en lachend. Ze hebben iets heel speciaals, ze markeren een speciale plaats in het wielrennen. Waarom? Is het hun trots? Ze winnen de Tour niet, maar hun Iban Mayo is hen heilig. Ze vieren dat zoals het hoort. Prach tig om te zien. Hun vlag, hun Ikurrina, is hen al les waard. Hamilton had gisteren hetzelf de lef. Godefroot: „Wat je ook mag denken van die breuk, het doet weinig af aan wat hij van daag heeft laten zien.Het laat ste woord was daarom aan de Amerikaan. „Tot dusverre ver liep de Tour, uiteraard, teleur stellend. Ik had zonder blessure veel hoger kunnen staan dan op de zevende plaats. Op dit mo ment voel ik me uitgeput. De tank is leeg. Maar die teleurstel ling is verdwenen. Ik had niet durven dromen op deze manier nog een etappe te kunnen win nen." Van zijn collega's mag hij blij ven dromen dat hij dat deed met een dubbele sleutelbeenbreuk. GPD BARCELONA - De Nederlandse waterpolosters hebbe termiddag bij de wereldkampioenschapen in Barcelonaj strijd om de plaatsen vijf tot en met acht overtuigend mén gewonnen van gastland Spanje. De periodestanden wam"/ 1 2-1 1-1 2-0. Daniëlle de Bruijn en Simone Koot scoorde der tweemaal. Door dit goede resultaat speelt Oranje mo"8" tegen Hongarije met als inzet de vijfde plaats. ANP ZEIST - De openbaar aanklager betaald voetbal heeft Fe noord in staat van beschuldiging gesteld voor het niet afstf" van Robin van Persie en Glenn Loovens aan het 8' elftal. De zaak is voor mondelinge behandeling aan de tuchtcommissie. Van Persie en Loovens moeten zü eveneens voor de tuchtcommissie verantwoorden omdat geen gehoor gaven aan de oproep van de KNVB. Het duo» in juni geselecteerd voor het duel van Jong Oranje met Wit' Rusland. Volgens de reglementen moest Feyenoord Looven' en Van Persie afstaan, maar de Rotterdamse club vondhetb langrijker dat ze meegingen op een oefentrip naar Azië ANP SEATTLE - Ruud van Nistelrooij heeft het openingsdoelpunt gemaakt in de eerste wedstrijd van Manchester United van het nieuwe seizoen. De Nederlandse international was in het vriendschappelijke duel met het Schotse Celtic (4-0) inSeati' le al na zeven minuten trefzeker. Na de openingstreffer vat Van Nistelrooij breidden Giggs en Solskjaer de voorspron» voor rust uit naar 3-0. De Fransman Bellion bekroondezi' debuut bij Manchester na rust met een doelpunt. RTR GRONINGEN - Tientallen Groningse ondernemers zijn g(. dupeerd doordat voetbalclub FC Groningen heeft gebroken met hoofdsponsor Beaufort. De zakenmensen hadden net voor het komende seizoen duizenden fonkelnieuwe shirts be steld met daarop nog de naam van de voormalige hoofdspop. sor. De ondernemers zijn contractueel verplicht de shirtjesal te nemen, maar raken ze vermoedelijk niet meer kwijt aardt fans. De kledingstukken kosten 60 euro per stuk. Een aantal ondernemers heeft aangekondigd de dozen met besti shirts ongeopend te retourneren aan de leverancier. ANP MATERA - De Nederlandse volleybalsters hebben in j World Grand Prix de fraaie zege op wereldkampioen Italii geen goed vervolg kunnen geven. De ploeg van bondscoati Angelo Frigoni had gisteren geen kans tegen de Staten: 0-3 (23-25 20-25 15-25). Toch heeft Nederland nogal le kans zich te plaatsen voor de volgende ronde. Danmoeiè ploeg wel winnen van Cuba en Duitsland. ANP PARIJS - De Franse atleet Jean Galfione en de Duitse Heik Drechsler kunnen wegens een blessure zeker niet meedos aan het WK. Galfione, olympisch kampioen polsstokhooj springen van de Spelen van 1996 in Atlanta, heeft last van zi; rug. Drechsler heeft haar achillespees ingescheurd en m# een operatie ondergaan. De Duitse is tweevoudig olympist en wereldkampioene verspringen. RTR/DPA door Wietse Dijkstra ROTTERDAM - De Feyenoord- fans zetten na het vertrek van VanHooijdonk, Emerton en Ka- lou en de komst van een aantal onbekende talenten al vraagte kens bij het aan- en verkoopbe leid van hun club. Maar nu de leiding ook hun allergrootste held Paul Bosvelt zomaar naar Manchester City laat gaan, voelt het legioen zich verraden. Niet zo vreemd, vindt Pierre van Hooijdonk. „Nog voor er één bal is getrapt zijn de supporters van Feyenoord de grote verliezers." Van Hooijdonk, met zijn nieuwe club Fenerbahce op trainings kamp in Duitsland, kreeg dins dagavond een sms'je waarin zijn vriend Bosvelt hem meldde dat de zaak rond was. Als een van de weinigen reageerde Pi- Air niet verrast op dat nieuws. Al eerder had de topschutter voorspeld dat de mondige Bos velt de volgende zou zijn die uit de Kuip zou moeten vertrekken, ook al wilde Feyenoord-voor- zitter Jorien van den Herik vori ge week nog doen geloven dat de immens populaire middenvel der niet weg mocht. Van Hooijdonk kreeg bij die ge legenheid onder meer het ver wijt van de preses dat hij Bos velt in zijn val meesleurde. „Maar als je Paul een beetje kent, weet je dat hij zich door niemand laat beïnvloeden", reageert Van Hooijdonk. „Van den Herik zei in mijn geval overigens precies hetzelfde, na melijk dat ik 'in principe' zou blijven, maar dat 'je in de voet ballerij nooit iets zeker weet.' Daarmee zeg je natuurlijk nooit iets verkeerds." Willem Veenman, voorzitter van de supportersvereniging van Feyenoord, is het daar niet mee eens. „Als Van den Herik eerst zegt dat Bosvelt niet weg mag en hem nu toch laat gaan, is hij niet geloofwaardig", meent Veen- man. „De club heeft de plicht om ons recht in ons gezicht te zeggen hoe het zit. Wij moeten diep in de buidel tasten voor Feyenoord. Dat vinden we niet erg, want we zijn de trouwste supporters van Nederland. Maar wees dan wel eerlijk tegen ons. Zeg gewoon 'we hebben geen geld en verwacht niet te veel, maar blijf ons komend sei zoen steunen.' Daar is toch niets mis mee?" Dat Feyenoord Bosvelt 'zijn transfer gunt,' zoals de clublei ding heeft laten weten, noen Veenman een 'lulverhaal.' gaat weg omdat het bij Fejf noord rommelt", is zijn overt» ging. „Maar zijn hart ligt inHot terdam. Ik geloof niet dat echt weg wilde. Ik vind datFey enoord daarin open moet zijl Dat scheelt een hoop onrast Veel fans zullen zich nu verrat den voelen." „Ik neem aan dat Feyenoori hier goed over nagedacil heeft", zegt Van Hooijdonkif vindt dat de Stadiondub wé erg snel afscheid neemt vanziji dragende spelers. „Ik denkdat je pas iemand moet afschrijva als hij niet meer vooruit te bral den is. Maar dat gaat natuurlijk niet op voor Paul en mij. Da» wil ik het bij laten, want il er de afgelopen tijd al g£ over gezegd. Laat anderen h® conclusies nu maar trekken. Bert van Marwijk voelt zichniet geroepen om dat meteen tt doen. De trainer verwijstslechts naar de verklaring van de Feye- noord-leiding en onderstreept nog eens dat zijn conflict met Bosvelt, die eerder deze voorbe reiding zijn aanvoerdersbal! inleverde, al lang is uitgepraat. „Tussen ons is er niets aan hand", zegt Van Marwijk „Maar daar is al zo veel over ft- zegd en geschreven. Ik wil te- eerst intern over praten. Het vertrek van Paul is verrassen® ook voor mijGPD ROTTERDAM - Het Neder lands honkbalteam is de stel om kwalificatie voor de Olym pische Spelen begonnenmetf( zege op Tsjechië. In Rotterd eindigde het eerste duel giste avond na negen innings te voor de ploeg van Robert M hoorn. Patrick Beljaards was de® nende werper. Hij stond zei innings op de heuvel. Nedeila kwam in de laatste slagbe van de Tsjechen nog in de Pr|; blemen, toen het vierpunten^ casseerde. Dave Drayer»»ie- de partij vervolgens uit. Oranje speelt vandaag te terdam tegen Zweden. Daa volgen in Haarlem nog due s gen Italië, Spanje enFranW- De nummers één en twee o vangen een olympisch sta wijs. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34