PZC Nacht van Bach in Nieuwe Kerk PZC Vlasverleden herleeft in Dreischor Drukke tijd voor interim-voorzitter ZOC Reconstructie van Groene Weegje begint in september 13 Beheerders worden beloond voor hun inzet tijdens theatervoorstellingen Inbraak agenda donderdag 24 juli 2003 Jongeren aangehouden Fietser breekt enkel bij aanrijding Bedreiging Werkgroepjes Valse brandmelding in Renesse Grote belangstelling Contacta Motorrijder zwaargewond Dronken man zonder rijbewijs Portemonnee gestolen Brand in restaurant Goes was aangestoken tjnnrFamke van Loon ZIERIKZEE - De muziek dich terbij brengen en laten zien dat het werk van Johan Sebastiaan Bach weliswaar diepgaand, maar ook toegankelijk is. Dat is de opzet van de 'Nacht van Bach', een multi-mediavoor- stelling die op woensdag 6 au gustus gehouden wordt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Dat het de Nacht van Bach is ge- worden en niet bijvoorbeeld de avond, heeft alles te maken met het feit dat de voorstelling don kerte nodig heeft. Een deel van dit 'vertelconcert' bestaat uit beelden die Jeroen van der Laan met behulp van powerpoint aan het publiek toont. De orgelcom missie van de Nieuwe Kerk heeft daarom besloten het mu ziekfestijn pas om tien uur 's avonds te laten beginnen. En er meteen een multi-media voor stelling van te maken. Want deze nacht is niet alleen de muziek te horen. Met gedichten van ondermeer Simon Vestdijk, Willem de Mérode en Frederick van Eeden wordt duidelijk hoe er door de jaren heen tegen de Duitse componist en zij n werk is aangekeken. Tussen deze voor drachten door brengt gitarist Dik de Koning dansen van Bach ten gehore. Het hoofdprogramma van de Nacht van Bach bestaat uit het orgelconcert van Rinus Verha- ge. Op een groot scherm kan het publiek Verhage aan het werk zien. Het doek wordt ook ge bruikt door Mar van der Veer, die de wereld van Bach zal laten zien: de plaatsen waar hij ge werkt heeft, op welke orgels hij speelde en de mensen in zijn om geving. Uitleg van de Bach-mu- ziek en de manier waarop hij componeerde komen daarbij ook aan bod. Op 6 augustus is het Bach die op deze manier in de schijnwerper wordt gezet. Het is de bedoeling van de orgelcommissie in de toe komst ook andere componisten op deze manier onder de aan dacht te brengen. De Nacht van Bach begint om 22.00 uur en eindigt rond 0.30 uur. Dorpshuizen krijgen vergoeding rinorPiet Kleemans ZIERIKZEE - De beheerders van dorpshuizen op Schouwen- Duiveland krijgen voortaan van de gemeente een vergoeding voor hun inzet tijdens theater voorstellingen in de dorpshui zen. De vergoeding is vastge steld op een bedrag van 150 euro per voorstelling. Dat heeft Schouwen-Duivelands dage lijks gemeentebestuur besloten. Medio 2001 gingen de deuren van theater Mondragon in Zie rikzee dicht en bleven dicht. Om Schouwen-Duivelanders toch cultuur te kunnen laten happen besloot de gemeente in samen spraak met de Zeeuwse Theater Stichting een aantal dorpshui zen te gebruiken voor theater voorstellingen. Van deze alternatieve theaterlo caties wordt nu twee jaar gebruikgemaakt en de dorps huisbeheerders willen best doorgaan met het plaats bieden aan theatervoorstellingen. Mits daar een redelijke vergoeding tegenover staat. Een theater voorstelling vergt veel voorbe reiding en daarmee tijd van de beheerder. Om alles in goede ba nen te leiden moet vaak extra personeel ingehuurd worden, wat extra geld kost. Geld dat met de barinkomsten meestal niet terugverdiend wordt. De gemeente vindt de vraag van de dorpshuisbeheerders om een extra vergoeding 'niet onrealis tisch'. „Het staat buiten kijf dat we dankzij de inzet van een aan tal dorpshuizen nog een redelijk theateraanbod binnen onze ge- KAPELLE - De politie heeft dinsdagavond in Kapelle vijf jongens en een meisje in de leef tijd van twaalf tot vijftien jaar, allen uit Kapelle, aangehouden nadat ze vernielingen hadden aangericht aan een woning inde Van derBiltlaan. Het zestal had met zand tegen deruiten van de woning gegooid en de goot en regenpijp van het schuurtje kapot getrokken. Te vens werden twee fietsen die op de oprit stonden op slot gezet en werden de sleutels weggeno men. WESTKAPELLE - In een recre atiewoning aan de Joossesweg te Westkapelle is gistermiddag ingebroken. De hele woning werd doorzocht en de eigenaar - een vijftigjarige Duitser - mist onder meer een fototoestelgsm, sieraden, paspoort, rijbewijs en een portemonnee met inhoud. Het schadebedrag bedraagt ruim 1000 euro. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; 'aterdags tot 12.00 uur meente kunnen realiseren. De inzet en het goede gastheer schap van de betrokken beheer ders is van groot belang om het avondje uit voor theaterbezoe kers zo goed mogelijk te laten verlopen. Het is daarom voor de hand liggend dat de gemeente deze extra taak - op verzoek van de gemeente - stimuleert en waardeert." De gemeente is uit eindelijk uitgekomen op een be drag van 150 euro per voorstel ling. Jaarlijks worden gemid deld zo'n twintig theatervoor stellingen in dorpshuizen ver zorgd wat betekent dat op het prijskaartje voor de gemeente een bedrag van totaal driedui zend euro per jaar prijkt. Uit gangspunt daarbij is dat jaar lijks - zolang er nog geen nieuw theater is op[ Schouwen-Duive- land - bekeken wordt of de rege ling voldoet. Meerijden op een boerenwagen is een van de onderdelen van de Vlasdag. door Piet Kleemans DREISCHOR - Een stukje van het ver leden van Dreischor - volgens velen Schouwen-Duivelands mooiste ring- dorp - herleeft zaterdag 16 augustus tij dens de traditionele vlasdag. Het folk loristische evenement beleeft zijn ne gentiende editie en staat bol van de nos talgie. Naast alles wat met vlas te ma ken heeft, zijn er oude ambachten en kan met een boerenwagen met trek paard een rondrit gemaakt worden. De vlasteelt was in de dertiger jaren van de vorige eeuw een heel belangrijk teelt. Tijdens de vlasdag wordt getoond hoe het er met betrekking tot vlasoogst en vlasverwerking in die tijd in Dreischor - waar de zwartgeteerde schuren nog herinneren aan het vlas verleden - aan toe ging. Oud-vlassers demonstreren de technieken en appa raten. In augustus werd het vlas geoogst. Daarna volgde het repelen waarbij de vlasstengels door een kam gehaald werden om de zaadbolletjes van de stengel te scheiden. In de zwingelmolen werd de houtachtige kern eruit gesla gen en daarna volgde het hekelen en kaarden. Uit het zaad werd olie geperst die gebruikt werd in de verfindustrie. De vlasstengels vormden de grondstof voor touw en linnen. In het verleden werd in Zeeland veel vlas geteeld. De Vlaamse lakenindu strie was een groot afnemer voor verde re bewerking van het gewas. Op Schou- wen-Duiveland was de vlasteelt gecon centreerd in en rond Dreischor. De op komst van nylon als vervanger voor het van vlas gemaakte linnen betekende de doodsteek voor de vlasteelt. De laatste jaren is de vraag naar vlas en vlaspro ducten weer toegenomen. Tijdens de vlasdag is ook aandacht voor oude ambachten. Present zijn onder anderen touwslager, klompenmaker, mandenmaker, strovlechter, mosterd maker, wolspinner en pottenbakker. Plaatselijke ondernemers bieden op de markt hun waren aan en aan de inwen dige mens wordt eveneens gedacht. foto Marijke Folkertsma Wie Dreischor vanuit de lucht wil be kijken is er de mogelijkheid voor een rondvlucht per helikopter. Wie liever beneden blijft kan mee aan boord van een boerenwagen getrokken door Zeeuwse trekpaarden. In het dorpshuis wordt een hobbybeurs gehouden. Vij ver- en vissencentrum 't Groene Kik kertje en het Rana Natuurpark zijn open, op de Ring is er de rommelmarkt voor kinderen en de deuren van Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg staan eveneens open. De vlasdag wordt als vanouds afgesloten met een concert door een speciaal vlasdag-gelegen heidsorkest. Muzikanten die mee wil len doen kunnen zich melden bij het or ganisatiecomité (0111-401441). KWADENDAMME - Een 59-ja- rige fietser uit Duitsland heeft gistermiddag rond half drie op de kruising Siguitsedijk Sportweg in Kwadendamme bij een aanrijding met een 49-jari- ge automobilist uit de gemeente Borsele een gebroken enkel op gelopen. De automobilist reed op de Sportweg, komende uit de rich ting van de Johan Frisostraat en wilde linksaf slaan. De Duitser wilde op de Siguitsedijk recht door rijden; omdat de fietser de automobilist voorrang wilde geven minderde hij snelheid en bleef rechts rijden. Vervolgens maakte de automobilist de bocht naar links te krap en reed hiermee min of meer in de rich ting van de fietser. Die kon niet meer stoppen of uitwijken. De 59-jarige man werd per am bulance overgebracht naar het ziekenhuis. VLISSINGEN - De politie van Vlissingen heeft gistermiddag in een woning aan het Groene- woud in Vlissingen een 32-jari- ge Vlissinger aangehouden na dat hij zijn vader in zijn woning had bedreigd. De man had ook vernielingen aangericht in de woning. Toen de politie arriveerde ging hij door het lint en bedreigde de agenten eveneens met een mes. Hij werd aangehouden en over gebracht naar Torentijd. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Voor half augus tus moet het bestuur van het Zierikzee Ondernemers Collec tief (ZOC) een visie en een missie geformuleerd hebben. Daarmee wil de nieuwe interim-voorzit ter van het ZOC, Peter Groen, voorkomen dat er de komende tijd alleen maar ad hoe gerea geerd wordt op zaken die van belang zijn voor de onderne mers en Zierikzee. Het is een drukke tij d voor Peter Groen. De interim-voorzitter van het ZOC is zowel haven meester van Watersportvereni ging Zierikzee als eigenaar van Scaldis Marina dat onder meer maritieme evenementen orga niseert en de boekingen regelt van Zeilvloot Zierikzee. Toch wil hij dat er voor half augustus bij het bestuur van het ZOC een visie en een missie klaar ligt. „Iedereen heeft het druk en na tuurlijk is het prettiger om zulke zaken in de winter te bespre ken", erkent Groen. „Maar als het zomerreces voorbij is, zullen er in de gemeenteraad verschil lende belangrijke zaken aan de orde worden gesteld. Daar wil len wij als ZOC over mee kun nen praten. Dus moet duidelijk zijn waar wij voor staan. De laatste tijd is er teveel ad hoe ge reageerd en niet vanuit een inte grale ondernemersgedachte." Groen duidt hierbij op onder werpen als een eventuele door start van theater Mondragon, de toekomst van Brogum, de herin richting van de binnenstad, het verkeerscirculatieplan, het wandelgebied aan de Nieuwe Haven, het dagmarkt- en ter- rasbeleid en het stilzwijgend opheffen van de horecastop. Stuk voor stuk zaken waar, vol gens Groen, het ZOC een gede gen mening over moet formule ren. „Het ZOC moet de consequenties kunnen inschat ten van bepaalde keuzes en oplossingen of alternatieven kunnen aandragen. Daarmee kunnen we ons als onderne merscollectief ook profileren. Dan wordt het voor onderne mers weer interessant om lid te worden." Groen benadrukt dat er achter de schermen al veel gebeurt door ondernemers die in ver schillende werkgroepjes actief zijn. „Maar dat komt soms te weinig naar buiten. Er zal dus ook binnenkort een communi catieplan opgesteld worden waarin vastgelegd wordt hoe, wanneer en door wie zaken naar buiten worden gebracht." Peter Groen heeft brede be stuurlijke ervaring, hij is zes jaar gemeenteraadslid in Rot terdam geweest, bestuursvoor zitter van Brogum en lid van de provinciale Raad voor Cultuur. Omdat er in april, toen de vorige voorzitter aftrad, te weinig le den waren om hem direct te be noemen, is hij interim-voorzit ter geworden. Bovendien wil het bestuur een profielschets voor de voorzitter ontwikkelen om te bepalen aan wat voor voorzitter er behoefte is. RENESSE - Vanuit de keuken van hotel Zoomoord aan de Hogezoom in Renesse kwam omstreeks 1.00 uur in de nacht van dinsdag op woensdag een valse brandmelding. Volgens woordvoerder L. Vermeer van de regionale brandweer betrof het geen misplaatste grap, maar ging het om een onjuiste sig nalering van het brandalarmeringssysteem. De leden van de blusgroep Renesse waren snel ter plaatse. Zij gaven eerste prioriteit aan het in veiligheid brengen van de gasten in Zoomoord. Volgens Vermeer hadden zij daarbij grote steun aan de punc tueel ingevulde nachtregistratie, zodat binnen de korte keren duidelijk was welke gasten er in het hotel verbleven en of al len in veiligheid waren. ZIERIKZEE - Tijdens de bedrijvenbeurs Contacta die in ok tober in de Zeelandhallen in Goes gehouden wordt, zullen 22 bedrijven van Schouwen-Duiveland zich gezamenlijk pre senteren. De belangstelling is zo groot gebleken dat het paviljoen met vier standunits is uitgebreid. De gezamenlijke presentatie op de Contacta in Goes, met als thema Natuurlijk zaken doen op Schouwen-Duiveland, was oorspronkelijk begroot op een deelname van maximaal zestien bedrijven. Tijdens informa tiebijeenkomsten bleken echter 22 ondernemers belangstel ling te hebben voor een stand in het paviljoen van Schouwen- Duiveland. Bij de organisatie van de bedrijvenbeurs in de Zeelandhallen konden nog enkele vierkante meters ruimte extra worden gehuurd. Hierdoor wordt het paviljoen met vier stands uitgebreid tot een totaal van twintig. Vier bedrijven hebben er voor gekozen om twee aan twee een stand te delen waardoor de verdeling precies uitkomt. Er komt ook een kleine horecavoorziening in het paviljoen. De Contacta wordt gehouden van 14 tot en met 16 oktober. SINT-MAARTENSDIJK - Een negentienjarige motorrijder- uit Tholen raakte dinsdagavond op de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk zwaargewond nadat hij met zijn voertuig over de kop ging. Even daarvoor was hij in de rechterberm ge raakt en kwam hierdoor onderaan de dijk terecht. Hij liep een een dwarslaesie op. Zijn toestand is nog kritiek. VLISSINGEN - Een 18-jarige Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden voor rijden onder in vloed. De man reed rond één uur door de Bonedijkestraat in Vlissingen. Hij viel op omdat hij slingerend reed en omdat hij veel moeite had met inparkeren. Omdat hij naar alcohol rook, probeerden de agenten hem een blaastest af te nemen. Dat mislukte. De man stemde toe in het doen van een bloedproef, maar trok die toestemming later weer in. Bij nadere controle bleek de Vlissinger geen rijbewijs te hebben. Hij is met een proces-verbaal op zak weer vrijgelaten. OOST-SOUBURG - in een winkel in de Vlissingsestraat te Oost-Souburg werd gisterochtend de portemonnee van een 43-jarige Middelburgse gestolen. In de portemonnee zat een geldbedrag van ongeveer honderd euro en enkele pasjes. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De reconstructie van het Groene Weegje als deel project van de revitalisering vari bedrijventerrein De Zuidhoek in Zierikzee is gegund aan bouwbedrijf H4 A Inf rabouw uit Sluiskil. Het werk begint in de loop van september en de plan ning is dat het eind november gereed is. Het Groene Weegje is een van de belangrijke toevoerwegen naar het bedrijventerrein. Met deze reconstructie dient de verkeers situatie aanzienlijk te worden verbeterd. Bij de aansluiting met de Julianastraat wordt het huidige fietspad voortdurend stuk gereden door vrachtwa gens. Zowel deze bocht als de kruising met het 's-Heer Lauw- rensdorp aan de andere kant van het Groene Weegje zullen worden verbreed. Verder zal er een bredere rijbaan gerealiseerd worden. Ook komt er een duide lijker afscheiding tussen het au to- en fietsverkeer met ver hoogd liggende ribbeltegels. De reconstructie van het Groene Weegje vereist voor enige tijd een volledige afsluiting van De Zuidhoek. Om de aldaar geves tigde bedrijven daarvan zo min mogelijk overlast te bezorgen, zal die volledige afsluiting in vijf a zes nachten plaatsvinden tussen tien uur 's avonds en vier uur 's ochtends. „Het is mogelijk dat in de nacht van vrijdag op zaterdag de afsluiting 's och tends wat langer zal duren", zegt civieltechnisch medewer ker J. Scheele van de gemeente Woordvoerders van de in de Zuidhoek gevestigde bedrijven maakten aanvankelijk nogal wat bezwaren tegen die volledi ge afsluiting van het Groene Weegje. Het gebeurt echter op grond van wettelijke bepalin gen ter bescherming van de vei ligheid van de mensen die aan de weg werken. De projectgroep revitalisering Zuidhoek voerde overleg met de bedrijfsfunctio- narissen over de exacte tijdstip pen vpn afsluiting om de onder nemingen zo min mogelijk overlast te bezorgen. Alleen in uiterste noodgevallen zal tij dens de nachten van afsluiting van het Groene Weegje de En gelse Kade als ontsluitingsweg voor de Zuidhoek gebruikt mo gen worden. STREEKACTIVITEITEN Peter Groen, de nieuwe interim-voorzitter van het Zierikzee On dernemers Collectief (ZOC). foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 19.30 uur: Recreatiebridge, vrije deelname: Uitkijktoren, 19.00 uur: Excursie Meeuwenduinen; DREISCHOR - Museum Goemanszorg, 14.00 uur: Wandeling groenste dorp; HAAMSTEDE - Ring, 10.00-17.00 uur: Toeristenmarkt; RENESSE - Dorpskerk, 20.00 uur: Gos pelconcert mannengroep Fountain; GOES - De brand die af gelopen dinsdagochtend vroeg het restaurant De Lachende Koe aan de Beestenmarkt in Goes in de as legde, was aangesto ken. Dat heeft de techni sche recherche van de po litie na uitgebreid onder zoek vastgesteld. De politie is naarstig op zoek naar mensen die in de nacht van maandag op dinsdag tussen één uur en vijf voor half twee iets hebben gezien in de omge ving van het restaurant. Over de omstandigheden van de brand en de bevin dingen van de recherche wil de politie vanwege het onderzoek niets kwijt, al leen dat uit de sporen is gebleken dat er opzet in het spel moet zij n geweest De brand in het restau rant veroorzaakte aan zienlijke materiële schade maar zorgt er ook voor dat De Lachende Koe voorlo pig niet open kan. De grootste schade lijdt het bedrij f doordat het j uist in de drukke tijd, nu veel toeristen Goes aandoen, dicht moet blijven. Getuigen kunnen zich melden bij het politiebu reau in Goes of op tele foonnummer 0900-8844.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31