11 Schilderijtjes maken van schelpen Windvangen bij Burghsluis I- Danceparty mag ook niet op Grevelingen GEHELE zomercollectie V2PRIJS!! Gimbrère Van motorkot tot stronthok slim aan het werk J Bewoners blijven zich verzetten tegen plannen nieuwbouwwijk Alles zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 24 juli 2003 Onaanvaardbaar Wijsheid vanaf de dijk Poedeltje GROTE Z0MERK0RTING KORTINGEN TOT 50% NIEUWE RIJKSWEG 49 'S HEERARENDSKERKE TEL.: 0113 27 09 60 KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 the future's bright, the future's Orange orange Strijd Noorderpolder duurt voort Hnor Famke van Loon ZIERIKZEE - De Vereniging Noorderpolder i.o. blijft strij den tegen de gemeentelijke plannen voor het tweede deel van de Zierikzeese nieuwbouw wijk. De urban villa's blijven het mikpunt van het verzet, maar inmiddels brengt de vereniging ook andere bezwaren tegen heel het ontwerp van Noorderpolder 2 in kaart. Met een lawine aan bezwaarschriften hoopt het be stuur stiekem op wijsheid van het college. „Wij zijn niet van plan het erbij te laten zitten", stelt M. Pon, se cretaris van de bewonersvereni ging, strijdbaar. De komst van de appartementencomplexen, die in de plaats van de eerdere woontorens gebouwd moeten worden, zal volgens hem tot de laatste snik aangevochten wor den. Iedere mogelijkheid van bezwaar en juridische stappen zal worden aangegrepen om dat doel te bereiken. De vereniging knokt door om dat er volgens de secretaris nog altijd kans is een oplossing te bedenken, die voor alle partijen acceptabel is. Met de nodige moeite heeft de gemeenteraad vorige maand het laatste alternatief voor de woontorens van Noorderpolder goedgekeurd. De bovenste ver dieping werd op voorstel van Alert! geschrapt, waardoor er twee zogeheten urban villa's plus van vier verdiepingen over blijven. Hierin moeten de luxe seniorenappartementen, waar op Schouwen-Duiveland een nijpend tekort aan is, worden ondergebracht. Deze com plexen aan de zuidkant van de waterpartij mogen niet hoger worden dan 'circa twaalf me ter'. „Vier verdiepingen in onze om geving ervaren wij nog steeds als hoogbouw", stelt Pon. Te meer omdat volgens hem bij de bouw van het eerste (huidige) deel van Noorderpolder de lat op maximaal negen meter was gelegd. De vereniging is dan ook niet van plan zich bij het geno men raadsbesluit neer te leggen. Want afgezet tegen de toezeg gingen van toenmalig wethou der C. Veerhoek, dat de senio renappartementen niet in 'hele, halve of kwart' woontorens ge realiseerd zouden worden, is het huidige plan onaanvaardbaar. „Het is sowieso niet acceptabel wanneer het gemeentebestuur zich niet aan zijn woord houdt." Op dit moment worden de be zwaren van zowel de vereniging als van bewoners afzonderlijk in kaart gebracht. Daarbij gaat het niet alleen om de gehekelde appartementencomplexen. Ook andere delen van het wijkont- werp komen daarbij aan bod. De gekozen locatie van de school aan de rand van de Zie rikzeese nieuwbouwwijk, het gebrek aan (andere) voorzienin gen in de wijk en de hoogte van de kadewoningen stuiten even eens op verzet. Volgens Pon is het de bedoeling bij de eerstvolgende gelegen heid - wanneer het goedgekeur de plan voor Noorderpolder ter inzage wordt gelegd op het ge meentehuis - deze en andere be zwaren officieel in te dienen bij de gemeente. Want de vereniging denkt dat er nog altijd een wijk gebouwd kan worden waar iedereen mee ak koord kan gaan; gemeente, pro jectontwikkelaars en bewoners. Blijft het college vasthouden aan de plannen, dan riskeert de gemeente volgens Pon een bo demprocedure, die de komst van Noorderpolder lang kan frus treren. Al hoeft het wat betreft de secretaris zover niet te ko men. Pon: ,,We zijn hier gekomen om lekker te wonen, maar we zijn nu al anderhalf jaar aan het knokken. En daar blijven we mee doorgaan. Wij hopen toch nog op een stukje wijsheid van het college." Kinderen konden zich op de tweede natuurzomermarkt bij Ecoscope in Renesse creatief uitleven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans RENESSE - De tweede natuurzomermarkt bij Ecoscope in Renesse trok gisteren aardig wat publiek naar het Natuur Activiteiten Centrum. De markten zijn elke woensdag ochtend van tien tot twaalf uur. Voor augus tus staat educatief theater op het Ecoscope- programma en in september is het tijd voor themabijeenkomsten al dan niet in combi natie met excursies. Het springkussen is drukbezet en de kraam waar met schelpen 'schilderijtjes' gemaakt worden heeft over klandizie evenmin te kla gen De kunststoffen koe met kalf staat als blikvanger bij de ingang en veel kinderen kunnen de verleiding niet weerstaan en klimmen eropOm vervolgens doorvaderop de kiek te worden gezet. Van de koe gaat het naar de stands van kinderboerderij De Punt en de cliënten van dagverblijf Brugzicht die de tuin bij Ecoscope onder hun hoede heb ben genomen en nu zelf gekweekte plantjes aan de man proberen te brengen. Bij de verf- machine - waar kinderen verf kunnen spui ten op een snel ronddraaiend plateau - heeft zich een bescheiden rij gevormd. „Kan ik die machine ook huren voor een kinder feestje", vraagt een van de wachtenden aan Ecoscopebeheerder W. van der Hulle. Die antwoord bevestigend. Hij krijgt de vraag wel vaker. Van de kramen gaat het - meestal - door naar de heemtuin om de waterlelies te bewonderen of naar de kinderboerderij om de jonge aanwas in de vorm van kuikens van dichtbij te bekijken. Is ook de bedoeling, stelt beheerder Van der Hulle. Hij realiseert zich dat een activiteitencentrum als Eco scope continu aan de weg moet blijven tim meren om interessant te blijven. „Je moet constant blijven vernieuwen." Tot nu toe lukt dat heel aardig volgens Van der Hulle. „Het begint goed te lopen. Niet alleen Ecoscope, maar ook de horeca erbij. En het zijn niet alleen toeristen die hier naar toe komen, maar ook mensen van het eiland. „Van der Hulle maakt bij zijn activiteiten zoveel mogelijk gebruik van de diensten van de acht vrijwilligers die zich inzetten voor het natuuractiviteiten centrum. „Het is echt van boekhouderij tot allerlei hand- en span diensten. Zonder hen zou het allemaal niet kunnen." door Ali Pankow Terwijl hij zijn grootouders hun plekje aan de dijk langs het strandje bij Burghsluis laat inrichten, sprint het ventje in zwembroek weg. „Opa, ik ga even bij dat beeld op de pier kij ken hoor!", roept hij. Het jochie bekijkt gefascineerd het in hardsteen uitgehouwen profiel van een redder met zuidwester. Het beeld van kunstenares Miems van Citters prijkt hier sinds 1989 als ode aan de hel denmoed van de leden van de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij (KNRM). Het ventje trekt zijn conclusie en rent terug naar opa en oma: „Het is een beeld van een sol daat die Schouwen-Duiveland in de oorlog heeft gered De dijk bij Burghsluis biedt boeiende taferelen. De moge lijkheden tot recreëren zijn er o: varen, fietsen, zonnen, zwemmen, vissen, wandelen, staren over het water vanaf een van de bankjes of aangenaam Vooral grootouders met kleinkinderen vertoeven graag op de dijk bij Burghsluis. foto Dirk-Jan Gjeltema verpozen op het terras van 't Oliegeultje, het etablissement waar het duo Van Willigen/Jon ker de scepter zwaait. Deze mannen zijn hier van 1 april tot 1 november keihard aan het werk. De rest van het jaar re creëren ze zelf op de Canarische Eilanden en doen daar nieuwe ideeën op voor hun eigen be drijfsvoering. Het aantal ouderen met of zon der kleinkinderen is opmerke lijk hoog. „Oh, ik vind het wel een beetje eng hoor, zo diep", kirt een blond meiske, dat on dersteund door de stevige armen van oma in de Ooster- schelde spartelt. Oma stelt haar gerust. De vloed doet zich gel den en vreet het kleine strandje in korte tijd op tot aan de ba saltkeien. Badgasten moeten zich terugtrekken om de spulle tjes droog te houden en drom men steeds dichter bijeen bo venop de dijk, de enige plek bovendien waar op zeer warme dagen nog een zuchtje wind te vangen valt. „Ik doe het maar rustig aan", verklaart de ruim tachtigjarige man zijn voorzichtige afdaling langs de vrij steile gras- en steenglooiing. Die zee blijft hem lokken al die jaren die hij hier in de Kop van Schouwen woont. De man oogt broos. Gehuld in ruim bemeten, geruite zwem broek vormt hij met zijn gerim pelde, witte huid een prachtig contrast met de krachtige kust lijn. Hij lijkt volledig tevreden met zijn bestaan zodra hij rustig zijn baantjes trekt en begripvol het gespetter van de kinderen beziet. Later, als hij weer even bedachtzaam is terug geklau terd en zich afdroogt op het bankje op de dijk bevestigt hij een luchtig geklede passante dat het 'heerlijk water is van daag'. „Ja, zolang het kan, blijf ik dat doen hoor, m'n dagelijkse zwemrondje", voegt hij eraan toe. Een oude dorpsgenote naast het bankje in scootmobiel reageert daarop met instemmend geknik en een zweem van verbittering rond haar lippen. Een vaal poedeltje toont minder enthousiasme voor het zilte nat. „Kom dan, kom dan, kom dan", moedigt zijn bazin hem aan, maar er is wat meer drang nodig om het dier de Oosterschelde in te krijgen. Uiteindelijk trippelt poedeltje op hoge pootjes langs het uiterste randje van de kab belende golven, maar blijft pa raat om direct weer terug te ren nen. „Nou, dat is geen waterrat hoor", luidt de conclusie van een bejaard echtpaar dat zijn fiets tocht langs de zeedijk even heeft onderbroken voor een kout op het bankje. Westhoek-kenner bij uitstek Wim de Vrieze lijkt in zijn ele ment tijdens zo'n zomerse mid dag in zijn eigen Burghsluis. Van onder zijn ietwat frivool op het hoofd geplaatste strohoed beziet hij breeduit lachend de dijk. Wie iets meer wil weten over de ze plek is bij De Vrieze aan het goede adres. Binnen de kortste keren vertelt hij enkele recrean ten uitgebreid over alle bijzon derheden van dit uniek stukje Schouwen-Duiveland door Ali Pankow GOEDEREEDE - De nachtelij ke danceparty op een boot van evenementenbureau Party Pi- po, mag zaterdagavond ook niet op de Grevelingen worden ge houden. Burgemeester C. Sinke van de gemeente Goedereede voert dezelfde argumenten aan als zijn collega Asselbergs van Schouwen-Duiveland. Ook hij legt de organisatoren een pre ventieve dwangsom op: 15.000 euro per dag als ze het verbod overtreden. Volgens woordvoerder R. Na- berman van de gemeente Goedereede gelden voor de Gre velingen vergelijkbare stiltebe palingen als voor de Ooster schelde. „Op de Grevelingen mag gerecreëerd worden, maar mag geen muziek via geluids dragers geproduceerd worden", aldus Naberman. Hij geeft aan dat Party Pipo dinsdagmiddag niet duidelijk maakte dat het om een party met ruim vierhon derd mensen ging. Volgens hem deed organisator R. Fortes het voorkomen alsof om het om een kleinschalig vaarfeestje ging. Nadat Fortes een definitieve af wijzing voor een vergunning Advertentie OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP --«^Tuincentrum bloembinderij van Schouwen-Duiveland had gekregen, ging hij naarstig op zoek naar een alternatief om de danceparty alsnog te kunnen la ten doorgaan. Op dat moment waren er al vierhonderd kaarten verkocht en had Party Pipo bin dende afspraken gemaakt met medewerkers voor het festijn. Naast de wettelijke bepalingen voor het natuurgebied gelden voor de gemeente Goedereede dezelfde argumenten ten aan zien van de openbare orde en veiligheid die burgemeester As selbergs reeds aanvoerde. Ook burgemeester Sinke acht het niet verantwoord in deze druk ke periode op het grondgebied van zijn gemeente honderden feestgangers te laten af- en aan voeren. Fortes van Party Pipo toonde zich teleurgesteld over dit vol gende verbod. Hij zei in afwach ting van een telefoongesprek met Asselbergs nu niet direct te kunnen zeggen hoe hij de zaak verder wil aanpakken. Advertentie voor activiteiten, tentoonstellingen en kijk op wwwxlrukkcriiniiddelbure.nl ■degBB! Beeld &Geluid Advertentie 1ANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Ze weet tot in de finesses hoe ze haar opa moet bespelen, Nanneke. Toen ze onlangs met haar oudere zus Marian ne, onder geleide van opa en diens levensgezellin de Vlis- singse kermis bezocht, werd op een terras een korte pauze ingelast om te bekomen van het zweven, draaien en bal len gooien. Nanneke van acht nestelde zich behaaglijk in een stoel, keek haar opa aan en vroeg hem: „Weet je waarom wij het zo leuk vinden om met jullie naar de kermis te gaan?" „Zeg het eens meid,zei haar grootvader. „Omdat wij van jullie alles mogen." Dat klopte daarna onmiddel lijk. Advertentie ■k Velen die de bocht in de Zuid- weg van Noordgouwe naar Zonnemaire nemen, zullen het vanuit hun ooghoek even zien: een klein, stenen, vervallen ge bouwtje op de Noordgouw- sedijk, waarvan je steeds denkt 'wat zou het zijn' zonder de moeite te nemen er letterlijk even bij stil te staan. Het bouw- seltje straalt onmiskenbaar een sfeer van weleer uit. Bewoners in de naaste omge ving duiden het aan als 'motor kot', anderen zullen het mis schien een 'stronthok' noemen omdat het tussen het grazende vee staat en een koe er soms een indrukkende vlaai neerlegt. Motorkot, stronthok, maar evengoed zou het een 'grens- symbool' genoemd kunnen wor den. Het staat immers precies op de grens tussen Noordgouwe en Zonnemaire. Gegevens vanuit het gemeente archief leren dat het gaat om het oude motorkot bij de vroegere achtkantige houten molen van Noordgouwe die in 1952 werd gesloopt. Lange tijd prijkte die molen daar op die Noordgouwse dijk. Het molenaarshuis stond net iets verderop en dus woonde de molenaar van Noordgouwe in Zonnemaire. Bij zijn woning was ook een gelagkamer inge richt en in de schuur was plaats voor het stallen van de paarden. Het etablissement lag op een goede locatie als rustplaats voor te voet en met paard en kar rei zende mensen. Na de komst van de tram in 1900 bleek daaraan minder behoefte en was de mo lenaar al snel geen kastelein meer. Zware stormschade in 1946 en blikseminslag daarna waren er oorzaak van dat de Noordgouw se molen in 1952 volledig moest worden gesloopt. Het stenen motorkot met betonnen dak bleef echter staan. „Daar is nog wel een kraantje bij nodig om het weg te krijgen en waar schijnlijk is het daarom nooit gesloopt", veronderstelt agra risch ondernemer Erik Schou- wenaar. Het perceel daar is ei gendom van zijn grootvader D. Korstanje en zelf laat hij er koeien grazen. „Het hokje staat me niet in de weg. Af en toe schuilt er eens een koe in voor de regen of de zon, maar we doen er in feite verder niks mee." Het oude motorkot op de grens van Noordgouwe en Zonne maire. foto Dirk-Jan Gjeltema Orange Smart is de prepaid voor slimme bazen. Je koopt voor je werknemers maandelijks een beltegoed. Je bepaalt zelf hoe hoog dit is: 5,10 of 15 euro. Zo kunnen zij altijd bellen, terwijl jij controle over de kosten houdt. En willen ze meer bellen dan jij wilt betalen, dan kunnen ze zelf een kaart kopen om hun beltegoed op te waarderen. Bel 06 28670800, kijk op www.orange.nl, of loop eens binnen bij onze Orange shops, TeleCom-Today of BelCompany. www.orange.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29