PZC PZC Veel ongelukken met trampolines Kinderen fleuren skatebaan op met graffiti Uit op Tholen biedt veertien gevarieerde theatervoorstellingen 13 Stichting Tuin van Zeeland tegen plannen waterschap Jongeren aangehouden Geen vierde uurwerk voor kerk Hansweert Hobbymarkt Motorrijder zwaargewond Fietser breekt enkel bij aanrijding Gewonden bij aanrijding Winkeldief gebruikt geweld Vlissinger gaat door het lint Automobilist zonder rijbewijs aangehouden agenda donderdag 24 juli 2003 Orgelconcert in middagpauze Eerste hulp Spuitbussen Tholense Boys Rooien meidoorns stuit op verzet - jmrNadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting |ujn van Zeeland maakt be zwaar tegen het preventief rooi en van meidoorns op Walcheren. Het w aterschap Zeeuwse Eilan den wil de meidoorns rooien om de verspreiding van de planten- ziekte bacterievuur tegen te 2aan. Meidoorns die binnen een 'ttaal van vijfhonderd meter rond een boomkwekerij of fruit- teeltbedrijf staan, moeten weg. HANSWEERT - De ge meente Reimerswaal trekt geen geld uit voor een vierde uurwerk op de kerktoren van Hansweert. De dorpsraad had hierom gevraagd. Momenteel heeft de toren slechts drie wijzerplaten. De vierde kant is nooit van een uurwerk voorzien, omdat er aan die zijde nauwelijks bewoning was. Nu op de Kanaalarm een nieuwe wij k wordt ge realiseerd, zou die vierde plaat er toch moeten ko men, zo vindt de dorps raad. De gemeente vindt het een sympathiek voorstel, maar stelt dat de benodig de financiën ontbreken. Het aanbrengen van een vierde uurwerk kost zo'n 14.000 euro. Dat zou uit het potje voor monumen ten moeten komen, maar dat laat voor de komende tien jaar al een negatief resultaat zien. De ge meente gebruikt het spaarzame geld daarom liever voor echte noodge vallen. VLISSINGEN - Hayo Boerema uit Winterswijk speelt morgen- op het Flentroporgel in de Vlis- singse Sint Jacobskerk. De middagpauze-orgelbespe ling begint om 12.00 uur. Boerema studeerde aan het con servatorium in Den Haag. Hij behaalde in de loop der jaren diverse prijzen tijdens orgelim provisatieconcoursen. Boerema is de vaste cantor-organist van Ie Grote of Sint Jacobskerk in Winters wijk. In Vlissingen speelt hij werken tan Bach, een eigen improvisa tie en een stuk van Widor. CRIJPSKERKE - In het dorps huis te Grijpskerke wordt mor- jeneen hobbymarkt gehouden. Op de markt staan diverse kra nen met onder meer poppen- kleding, fimoklei, zelfgemaakte kaarten, tuindecoraties en glas h lood. De hobbymarkt duurt tan 10.00 tot 16.00 uur. redactie bevelaimden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 fax: (0113)315669 Email: redgoes@pzc.nl Bolt Bosboom 'n9dd Huibers Miekevan der Jagt BobPaardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Bax: (0113) 315669 j E mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-023 1 231 ep maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; '"terdagstot 12.00 uur „Schandalig", vindt V. Schepers van de stichting, die zich inzet voor natuurbehoud op Walche ren. Bacterievuur is een plan tenziekte die vooral perenbo men aantast, de meidoorn is één van de soorten die er gevoelig voor is. Het waterschap heeft, om besmetting tegen te gaan, rond alle boomkwekerijen en fruittelers een cirkel getekend. Binnen die cirkel moeten alle meidoorns worden gerooid. Vol gens Schepers is uit onderzoek gebleken dat de meidoorn ja renlang ten onrechte is be schouwd als besmettingshaard voor boomgaarden. Bovendien vindt de stichting het niet nodig om de meidoorns te rooien, om dat er nauwelijks fruittelers op Walcheren zijn die perenbomen hebben. Ook de gemeente Middelburg is het niet eens met het beleid van het waterschap. De gemeente kan de kap echter niet tegen houden, omdat eerder is beslo ten dat alle beplanting in het buitengebied onder de boswet valt. De gemeente krijgt wel een melding dat er wordt gekapt, maar het waterschap hoeft geen vergunning aan te vragen. De gemeente kan de kap dus niet tegenhouden. Overigens staan de meeste mei doorns die gekapt worden in de gemeente Veere. Daar gelden weer andere regels en moet het waterschap wel een kapvergun- ning aanvragen. Veere heeft besloten om die ook te verlenen. In die gemeente moeten 42 meidoorns verdwij nen, onder meer aan de Bos- hoekweg, de Breeweg en de Ko ningin Emmaweg. Boomkweker J. Koole heeft een kwekerij aan de Golsteinseweg in Middelburg. Ook rond zijn kwekerij is een cirkel getekend. Van hem mogen de meidoorns blijven staan. „Ik kweek geen fruitbomen", zegt hij. „Wel ie pen. En er staan wel veel zieke iepen langs de kwekerij, maar daar doen ze niets aan. Ik heb dat ook aangegeven en dan krijg ik als antwoord dat ze alleen de oudere iepen weghalen." Het waterschap bestrijdt dat. „Zie ke iepen proberen we altijd zo veel mogelijk te verwijderen", zegt woordvoerster S. Minne- boo. „We hebben net een inven tarisatie gehouden. Op Walche ren worden in het najaar 1500 zieke iepen gerooid." De stich ting Tuin van Zeeland wil dat het waterschap zich meer gaat richten op de zorg voor de mei doorns. Volgens Schepers wor den de meidoorns die het water schap in beheer heeft juist vat baarder voor bacterievuur om dat ze in het voorjaar met een klepelmaaier worden gesnoeid. Bovendien is het niet nodig om een aangetaste meidoorn te rooien, vindt de stichting. Als de zieke struiken worden terugge snoeid, genezen ze vaak en zijn ze er na een paar jaar weer bo venop. Met trampolines gebeuren veel meer ongelukken dan met andere speeltoestellen. door Mieke van der Jagt GOES - Trampolinespringen: leuk! Vooral in de zomer. Voor eventjes be vrijd zijn van de zwaartekracht, een beetje kunnen vliegen. Maar 2100 men sen, meest basisschoolkinderen, moe ten jaarlijks weken wachten voor ze be vrijd zijn van het gips of de mitella na een sprong op de trampoline. Met trampolines gebeuren veel meer ongelukken dan met andere speeltoe stellen en de stichting Consument en Veiligheid heeft de Europese consu mentenorganisatie ANEC gevraagd zich over de veiligheid van trampolines te buigen. Uit cijfers die Consument en Veiligheid deze week openbaar maakte, blijkt dat veertig procent van de ongevallen met trampolines gebeurt in sportzalen, waar gesprongen wordt op professione le, goedgekeurde toestellen en waar of ficiële trainers toezicht houden op het gebruik. Goede regels sluiten ongeluk ken dus niet uit. Een kleine twintig pro cent van de springers die in het zieken huis terechtkomt, tartte de wetten van de zwaartekracht in een speeltuin, at tractiepark of een bungalowpark. Ook daarvoor gelden wettelijke normen, al is het toezicht niet bij wet geregeld. Van vijftien procent van de ongelukken is bekend dat ze thuis op een tuintrampo- line zijn gebeurd maar Consument en Veiligheid schat het aandeel van de tuintrampolines veel hoger. Bij eender de van de trampolineongelukken wordt namelijk niet geregistreerd waar het toestel stond. Uit gegevens van de speeltoestellenbranche maakt Consu ment en Veiligheid op dat de populari teit van tuintrampolines de laatste ja ren aanmerkelijk is gestegen. Juist de veiligheidseisen voor de meeste tuintrampolines ontbreken. Alleen de hele kleintjes, van ongeveer een meter doorsnee, moeten aan bepaalde eisen voldoen omdat ze in de categorie speel goed vallen. De grotere toestellen zijn niet aan uitvoeringseisen gebonden. In de preventieve sfeer valt daar het mees te voordeel te halen. Een botbeuk is het meest voorkomende letsel dat op een trampoline wordt op gelopen: 60 procent. Gebroken armen komen het meest voor: 54 procent. Veertig procent meldt zich bij de eerste hulp met een gebroken been. Verstui- foto Willem Mieras kingen en hoofdletsel komen ook vaak voor. Zes procent moet in het zieken huis worden opgenomen. Het letsel ont staat in bijna alle gevallen door neerko men naast of op de rand van de trampo line of doordat meerdere springers op elkaar botsen. De helft van de slachtof fers zit in de leeftijdscategorie van vijf tot negen jaar. Consument en Veiligheid wil door re gelgeving over de uitvoering van toe stellen en het gebruik ervan, voorko men dat in Nederland eenzelfde situa tie ontstaat als in Australië en de Ver enigde Staten. Daar zijn vooral tuin trampolines ongekend populair maar heel vaak ook de oorzaak van zeer ern stige ongelukken. Gebruikers van trampolines kunnen een deel van de ris- co's uitsluiten door nooit met z'n twee- en of meer mensen te springen. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Deelnemers aan het Kinder Pers Buro van de Brede School in Middelburg- Zuid hebben gisteren de skate baan op het Meiveld opgeknapt met graffiti. Jongeren hadden daar zelf om gevraagd bij de ge meente Middelburg. Die gaf uit eindelijk toestemming. De opknapbeurt van de skate baan is een initiatief van Rico Pieterse en Anissa Razani. Zij deden vorig jaar juni mee aan het Kinder Pers Buro (KPB), een activiteit van de Brede School in Middelburg-Zuid. Zij moesten toen een onderwerp kiezen om over te schrijven. Ze kozen het thema vandalisme en richtten zich op de skatebaan. De twee stapten naar de gemeente en vroegen of er iets kon worden gedaan aan de roestplekken op de baan en aan de gekalkte tek sten op en rond de baan. De ambtenaar vond het prima, maar door allerlei omstandig heden duurde het een jaar voor dat de kinderen daadwerkelijk met de spuitbussen aan de slag konden. De initiatiefnemers waren gis teren niet van de partij. Maar hun collega's van het Kinder Pers Buro van juni 2002 weten precies wat er met de skatebaan aan de hand was. „Er worden veel lelijke woorden op de zij kanten van de skatebaan ge schreven", vertelt de twaalfjari ge Dilara Qakir. „En wat nog erger is, is dat er over ons wordt geroddeld. De vandalen schrij ven onze namen op de skate baan en zetten er lelijke dingen bijDat vinden we niet leuk. We konden er weinig tegen doen, want die jongens zijn veel ouder. Ze zijn wel zeventien of achttien jaar." Dilara en haar collega's denken dat de skatebaan na de opknap beurt wel opnieuw wordt be klad. „Maar misschien niet zo snel als eerst", zeggen de jon gens en meiden. „Als het er mooi uitziet, zullen ze er niet zomaar overheen kalken." De kinderen hebben nog nooit met graffiti gewerkt. Om er voor te zorgen dat het resultaat er mag zijn, is de hulp ingeroepen van graffiti kunstenaar Martijn Prins uit Vlissingen. In september gaan opnieuw kinderen uit Middelburg-Zuid naar de gemeente voor de skate baan. Dan wordt met wethou der Ade Vries besproken wat de gemeente kan doen aan de roestplekken op de baan. KAPELLE - De politie heeft dinsdagavond rond half tien in Kapelle vijf jongens en een meisje in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar, allen uit Kapelle, aangehouden nadat ze vernie lingen hadden aangericht aan een woning in de Van der Bilt- laan. Het zestal had met zand tegen de ruiten van de woning gegooid en de goot en regenpijp van het schuurtje kapot ge trokken. Tevens werden twee fietsen die op de oprit stonden op slot gezet en werden de sleutels weggenomen. SINT-MAARTENSDIJK - Een negentienjarige motorrijder- uit Tholen raakte dinsdagavond op de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk zwaargewond nadat hij met zijn voertuig over de kop ging. Even daarvoor was hij in de rechterberm ge raakt en kwam hierdoor ónderaan de dijk terecht. Hij liep een een dwarslaesie op. Zijn toestand is nog kritiek. KWADENDAMME - Een 59-jarige fietser uit Duitsland heeft gistermiddag rond half drie op de kruising Siguitsedijk Sportweg in Kwadendamme bij een aanrijding met een 49-ja- rige automobilist uit de gemeente Borsele een gebroken enkel opgelopen. De automobilist reed op de Sportweg, komende uit de richting van de Johan Frisostraat en wilde linksaf slaan. De Duitser wilde op de Siguitsedijk rechtdoor rijden; omdat de fietser de automobilist voorrang wilde geven min derde hij snelheid en bleef rechts rijden. Vervolgens maakte de automobilist de bocht naar links te krap en reed hiermee min of meer in de richting van de fietser. Die kon niet meer stoppen of uitwijken. De 59-jarige man werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. OVEZANDE - Een man (27) in een bestelauto en een vrouw (40) in een tractor met aanhangwagen, beiden uit Borsele, zijn dinsdagavond tegen elkaar gebotst in Ovezande. Zij waren tegenliggers op de Plataanweg. De bestelauto kwam na de aanrijding tot stilstand tegen een boom. Ze verklaarden bei den tegenover de politie dat ze genoeg rechts hielden. De man en zijn passagier zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De vrouw uit de tractor bleef ongedeerd. VLISSINGEN - Een 45-jarige vrouw uit Breda is gisteroch tend even na half twaalf in de Hema in Vlissingen aangehou den, nadat ze in drie winkels in de Lange Zelke goederen had gestolen. Even daarvoor werd de vrouw door het personeel van een winkel in de Lange Zelke betrapt en werd getracht haar aan te houden. Dat wist zij te voorkomen door wild om zich heen te slaan. Ze rukte zich los en rende weg. Een getuige zag haar de Hema ingaan, waar ze werd aangehouden. VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag rond kwart over drie in een woning aan het Groenewoud in Vlissingen een 32-jarige Vlissinger aangehouden nadat hij zijn vader in zijn woning had bedreigd. De man had ook vernielingen aange richt in de woning. Toen de politie arriveerde ging hij door het lint en bedreigde de agenten eveneens met een mes. Hij werd aangehouden en overgebracht naar Torentijd. door Rob Paardekam THOLEN - De stichting Uit op Tholen heeft het programma voor het theaterseizoen 2003- 2004 rond. Cabaretier Maarten van Roozendaal en schrijfster Judith Herzberg zijn de bekend ste namen op het lijstje. Herzberg is op 23 april 2004 de hoofdgast op een literaire avond in het voormalige gemeentehuis in Scherpenisse, terwijl Van Roozendaal op 11 oktober van dit jaar zijn opwachting maakt in Meulvliet in Tholen. Samen met Egon Kracht speelt hij de voorstelling Tijdelijk tekort aan chronisch geluk. De rest van het programma, dat veertien optredens bevat, is heel gevarieerd. Op 14 november brengt Filip Joordens een hom mage aan Jacques Brei in Meul vliet in Tholen. Een week later brengt de Jan van de Veldegroep in het Holland Huis in Scherpe nisse het programma Tussen zoet en zout. Zanger Theo Nijland maakt op 10 januari zijn opwachting in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Onder de naam Jij ook altijd verzorgt hij een avond vol Ne derlandstalige luisterliedjes. De kinderen komen 14 januari aan bod als Cowboy Billie Boem naar Haestinge in Sint-Maar tensdijk komt. In de Vossekuil in Oud-Vosse- meer treedt op 31 j anuari 't Mid- delburgs Theater op. Na de uitermate vermakelijke verfil ming van Ja zuster, zee zuster wordt de televisieserie uit de ja ren zestig door het amateurge zelschap op de planken ge bracht. Met natuurlijk Zuster Klivia en verder Gerrit, Opa, Loes, de Ingenieur en buurman Boordevol. Andere optredens zijn die van schrijver, dichter en liedzanger Alex Roeka (14 februari, Meul vliet), het Amstel Saxofoon kwartet (6 maart, katholieke kerk in Tholen) en The Old Firm (27 maart, De Wellevaete in Sint-Annaland) Het culturele seizoen op Tholen begint in september met de voorstelling De bal is rond. Deze voetbalmonoloog wordt opge voerd op het hoofdveld van de Tholense Boys. Het publiek zit op de tribune en maakt het staartje van de training mee. Daarna richt de trainer zich naar de toeschouwers om met grote gedrevenheid over voetbal te vertellen. Debal is rond wordt opgevoerd op 3 tot en met 6 sep tember. Kaarten zijn te koop bij boek handel Dieleman in Tholen en het VW-kantoor in Sint-Maar tensdijk. Mits de voorstelling niet is uitverkocht, zijn ook aan de zaal toegangsbewijzen ver krijgbaar. VLISSINGEN - Een 18-jarige Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag aange houden voor rijden onder in vloed. De man reed rond één uur door de Bonedijkestraat in Vlissin gen. Hij viel op omdat hij slinge rend reed en omdat hij veel moeite had met inparkeren. Omdat hij naar alcohol rook, probeerden de agenten hem een blaastest af te nemen. Dat mis lukte. De man stemde toe in het doen van een bloedproef, maar trok die toestemming later weer in. Bij nadere controle bleek de Vlissinger geen rijbewijs te heb ben. Hij is met een proces-verbaal op zak weer vrijgelaten. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Wilhelminaveld, 20.00 uur: Zomercafé; 19.30-23.00 uur: Optreden van Likalo, Afrikaanse percus sie en zang; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.00-13.00 uur: Starttijden 15e Zeeuwse fietsvier daagse; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; THOLEN - Grote kerk, 20.00 uur: Concert op twee orgels door Martin Mans en An dre Knevel; WEMELDINGE - Camping Linda, 10.00-12.00 uur: Vakantiebijbelweek; Kinderen uit Middelburg-Zuid hebben gisteren de skatebaan in hun buurt zelf opgeknapt met graffiti. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27