Internationaal circusprogramma Thin Lizzy doorstaat tijdgeest donderdag 24 juli 2003 Toptwintig Eerbetoon Ontroerend DONDERDAG Middagpauze VRIJDAG Middagpauze ZATERDAG ZONDAG Daniël Ploeger MAANDAG Charles de Wolf Organist Charles de Wolf en altviolist Hans Dusoswage11 concert. «j Iedere liefhebber van hard rock moet ooit de muziek van Phil Lynnot live gehoord hebben. Dat vindt althans het management van Thin Lizzy, de legendarische Ierse hard rockband die in 1972 in Euro pa doorbrak met het nummer Whiskey In The Jar. De groep ging in 1983 uit el kaar na afloop van Germany's Monsters of Rock Festival. Zanger/tekstschrijver en bas sist Phil Lynnot overleed drie jaar later na een hartaanval en een longontsteking, als ge volg van jarenlang drugge bruik. Hij werd slechts 35 jaar. Oud gedienden Scott Gorham (gi taar) en John Sykes (zang en gitaar) bliezen de hardrock band in 1999 nieuw leven in, aangevuld met gastmuzi kanten. De band is vrijdag te zien in het Arsenaal in Vlissin- gen. Thin Lizzy was in de jaren ze ventig één van de eerste Ierse bands die doorbrak op het vas teland. De muziek was hard, maar symfonisch. De romanti sche teksten gingen over liefde, verbroken liefdes, het straatle ven en Ierse folklore. De mu ziek van Thin Lizzy was een inspiratiebron voor veel andere bands. Onder hen zijn Bon Jo- vi en Guns and Roses. Metalli- ca scoorde vorig jaar nog een dikke hit met Whiskey In The Jar. De Ierse band maakte dertien albums. Door de jaren heen had de band meer dan veertien top twintig hits in Europa. Whiskey In The Jar was de eerste top tien hit. In de loop der jaren volgden bekende nummers als The Boys Are Back In Town, Jailbreak en Cowboy Song. De echte doorbraak van Thin Lizzy kwam in 1976, maar deja- ren van drugs, alcohol en de voortdurende tournees eisten hun tol. In 1982 kondigde de band aan dat hun tour ter pro motie van hun album Thunder and Lightning de laatste zou zijn. Thin Lizzy speelde dat jaar in alle grote zalen van Europa en Japan. Hoewel de band dat jaar beter klonk dan ooit, viel het doek definitief in Duitsland. Lynnot speelde nog wat samen met andere muzikanten en for meerde een nieuwe groep, Grand Slam. De zanger/tekst schrijver haalde nooit meer het oude succes. Hij stierf in 1986. In 1994 besloten de overige le den Thin Lizzy kort nieuw leven in te blazen ölS'een eerbetoon aan Lynnot. D.e,band trad een aantal malen op. In 2000 bracht de groep in aangepaste samen stelling het album One Night Only uit, de eerste cd sinds ze ventien jaar. Een Europese tour volgde als een test om te zien of de mu ziek van Thin Lizzy de tijds geest had doorstaan. Gorham en Sykes schreven nieuw materi aal voor de band. Anno 2003 begon Thin Lizzy aan de Global Chaos Tour. De nieuwe forma tie bestaat verder uit drummer Michael Lee (The Cult, Rop- bert Plant) en bassist Gary Lei derman (onder meer Iron Mai den). Thin Lizzy is vrijdag te zien in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen, vanaf 21.00 uur. Gluren in het vogelnest Op een ochtend werd beeldend kunstenaar Pieter van de Pol 19 54) wak- ker van het gekwetter van vogels en begon te fantase ren. Hij stelde zich voor dat het geen vogels, maar men sen waren die met elkaar spraken en dat ze grote nes ten hadden, waar ze in kon den klimmen, wonen en communiceren. Dat vormde de eerste aanzet tot de voor stelling Hebban Olla Vogala Nestas van beeldend dans theater Telder uit Arnhem, die vrijdag, zaterdag en zon dag is te zien nabij het strand van Domburg. Samen met choreografe Pau la Walta (1965) richtte Van de Pol in 1996 Telder op, dat sindsdien spraakmakende pro ducties neerzette als Sterk wa ter, De Aardappeleters en De grond van mijn hart, welke laat ste voorstelling vorig jaar ook in Domburg te zien was. Over de nieuwe productie vertelt Paula Walta, die het idee verder uit werkte: „Bij vogels heb je heel lieflijke associaties, maar je kan je ook zwermen spreeuwen voorstellen die je haast beang stigen. Pieter wilde in eerste in stantie verschillende nesten maken met daarin geluidscolla ges. Maar dat heeft zich ontwik keld tot één nest waarin die ver schillende sferen samenkomen. Eerst wilden we het publiek in of op het nest tussen de dansers plaatsen, maar dat was te inge wikkeld." Het publiek staat nu op ladders rond het nest. „Het vloeropper vlak is zo'n vijf meter in door snee en loopt schuin op. Het nest bestaat uit allerlei balken - Pie ter houdt van hout - die opge stapeld zijn tot een kleine drie meter hoogte. Het publiek kan nu over de rand van het nest in de wereld van de vogels gluren." Er zijn twaalf voorstellingen per dag van twintig minuten en er kunnen per keer veertig men sen kijken. „We hadden eerst als naam Van de hak op de tak, vanwege die verschillende nesten, maar nu het een geheel is geworden en Scène uit de voorstelling Hebban Olla Vogala Nestas van beeldend danstheater Telder. foto Colin Wilson het gedrag van vogels met het menselijke gedrag wordt verge leken, bracht iemand ons op het idee van de eerste zin die ooit in het Nederlands is gevonden: Hebban Olla Vogala Nestas. Dat is natuurlijk fantastisch, want we voelen ons nog steeds ver want met vogels. Het verraste mij hoeveel uitdrukkingen er in de Nederlandse taal bestaan, die teruggrijpen op de vergelij king met vogels." „De voorstelling wordt gedanst door één man en twee vrouwen die een soort vogelgezin voor stellen. Het grootste verschil is dat wij niet kunnen vliegen. De dansers proberen het wel en ko men tot een soort zweefmomen- ten in hun beweging. Samen met het communiceren met elkaar zijn dat de belangrijkste ingre diënten. Eerst heeft het iets van vogeltjes kijken, maar uiteinde lijk gaat het gewoon over ons zelf. Hoewel er een paar grappi ge dingetjes inzitten, vind ik de voorstelling heel ontroerend, zoals in een liefdesduet of een vogel die balanceert, met haar ogen dicht, op de rand van het nest. Uiteindelijk proberen ze toch uit te vliegen met z'n drie- en." Albert Winters componeerde de muziek, waarbij hij uitging van de sferen. Volgelachtig geluid maakte hij met behulp van de menselijke stem. „De voorstel ling is voor alle leeftijden. Kin deren staan vaak ademloos op de ladder. We hebben zelf een zoon van zes en die heeft het ik weet niet hoe vaak gezien. Hij vindt het fantastisch. Volwasse nen halen er heel andere dingen uit. Pieter kwam aan het eind nog even om de hoek kijken en had een paar soms heel verras sende vondsten om nog toe te voegen aan de voorstelling. Kleine dingen, maar die maken het voor mij wel af." Frans Doeleman Hebban Olla Vogala Nestas wordt vrijdag, zaterdag en zon dag dagelijks vanaf 16.00 uur twaalf keer gespeeld nabij het strand van Domburg, afwisse lend door twee casts: Regilio Se- doc, Ilfa Schlebos en Anna Hendrix en Sander Zijlstra, Pa tricia van Deutekom en Chantal de Vries. Het Staatscircus van Mos- kou-Holiday presenteert een internationaal programma. Maar ook een klassiek pro gramma, met een groot aantal topartiesten uit onder meer Rusland, Polen, Duitsland, Roemenië, Frankrijk en Neder land, waaronder de prijswin naars van het Circusfestival van Massy en het festival van Monte Carlo. Het betreft het Duo Chmarlovski, dat een ko mische en hilarische illusio- nen-act met dieren in de piste brengt en in 2001 in Massy de eerste prijs in ontvangst mocht nemen en in 2002 in Monte Carlo de door prins Reinier uitgereikte Persprijs. Het programma van het circus, dat de komende weken door Zeeland toert, te beginnen in Hansweert, is samengesteld door artistiek directeur Hans Martens, die overigens een neef is van de legendarische oud circusdirecteur Toni Boltini. Men reist met een nieuwe cir custent, die plaats biedt aan zo'n 1200 bezoekers..Het pro gramma wordt gepresenteerd door spreekstalmeester Nata- cha Lijfering. De muzikale om lijsting wordt verzorgd door het circusorkest onder leiding van de Poolse orkestleider Grzegorz Kaminieczki. Het Staatscircus van Moskou- Holiday staat 26 en 27 juli in Hansweert, 29 t/m 31 juli in Nieuwvliet-Bad, van 2 t/m 6 augustus in Cadzand-Bad, 7 en 8 aug. in Axel, 10 t/m 12 aug. in Burgh-Haamstede, 13 en 14 aug. in Kamperland en 16 t/m 18 aug. in Renesse. De clowns Dennis en Vladimir Stoliarov van het Staatscircus van Moskou-Holiday. foto René van der Hulst De Apeldoornse beeldend kunstenares Barbara Pijnappel exposeert haar beel den tot en met 2 9 september in, restaurant Nolet/Het Reymerswale in Yerseke. De tentoonstelling bestaat uit zo'n dertig kleinere en grotere figuratieve bronzen beelden. Pijnappel is autodidact en maakt al 15 jaar beelden. In 1992 kreeg zij haar eerste opdracht voor een beeld, in een Zutphens verzorgingstehuis. Sinds dien exposeert ze continue in luxe res taurants, bedrijven, instellingen en gale ries, zowel in Nederland, Duitsland als België. De expositie in Yerseke is te be zichtigen tijdens de openingstijden van het restaurant. In het Museum Arneinuiden is tot en met 1 november de fototentoonstelling He dendaagse Arnemuidse vrouwen in kle derdracht te zien. Op dit moment zijn er nog zo'n 54 vrouwen die dagelijks ge kleed gaan in de oorspronkelijke Arne muidse klederdracht. Hoewel de serie van ongeveer 35 portretten nu modern is, zal deze over twintig jaar geschiedenis zijn. Met deze expositie beoogt de foto grafe, Wendy Marteijn-Hulsteijn, een stukj e cultuur te behouden voor de inwo ners van Arnemuiden en andere geïnte resseerden. Het museum is geopend op woensdag- en zaterdagmiddag van 133 0 tot 16.30 uur. In het kader van Zeven zaterdagen kunst uit 't Kerkje is zaterdag 26 juli een expo sitie van Carla de Dobbelaere te zien in 't Kerkje van Waterlandkerkje. Het be treft dierenportretten. Het kerkje is de ze zaterdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met 16 augustus is in de Bewaer- schole te Haamstede een expositie te zien van beelden en schillderijen van Hedi Bogaers uit Zierikzee, met als titel Van niets tot generlei waarde. De tentoon stelling wordt zaterdag 26 juli om 15.00 uur geopend door Frans Meulenberg, tekstschrijver en wetenschapsjournalist, verbonden aan de Erasmus Universiteit Rotterdam als wetenschappelijk onder zoeker filosofie en ethiek. Bogaers toont een zoektocht in beelden en verkent de gevolgen van buitensporig geweld, zoals van 11 september en 6 mei. In het werk van Hedi Bogaers draait het om ontmoe ting. De tentoonstelling is geopend van dinsdag tot en met zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Leden van de teken- en schilderclub Scarlet exposeren van 26 juli tot en met 9 augustus in de Toeristenkerk (Strand- kerk) in Dishoek bij Koudekerke. Er zijn ook demonstraties van verschillende technieken en materialen en tevens zijn er regelmatig demonstraties kant klossen, boetseren en poppenmaken. De tentoonstelling is dagelijks geo pend van 11.00 tot 17.00 uur, alleen zon dags een uurtje later, van 12.00 tot 17.00 uur. Zondag 27 juli is het weer tijd voor een Rondje Kunst in de Schouwse Westhoek. Van 12.00 tot 17.00 uur zijn galerie Haamstede, Kunst geen Kunst, siera- denatelier Corry van Rees, beeldentuin Van Bemmelen, atelier Hetty de Wette, atelier Liesbeth Mullemeister, atelier El- ly Mes, atelier Joop van Nugteren, galerie Borsboom, atelier 't Oute Uus, atelier Cees van Oostmalle, beeldentuin Marian van Puyvelde en galerie/atelier Danielle Orelio in Haamstede voor het publiek ge opend. In de serie nieuwe kunst presenteert Bar bara Jean in de Grote Kerk in Veere een selectie van zwart/wit werken op papier uit haar serie Mene, mene tekel ufarsin. Het thema is gebaseerd op het oud-testa- mentische boek Daniël 5, dat de tijd be schrijft van Belsazar, de koning der Chaldeeën, de ontaarde zoon van de ge vreesde koning Nebukadnezar. Voorts is er de installatie Tango Pica Tango die Barbara Jean maakte samen met Alexander Wechgelaar. De expositie loopt tot 9 augustus en de kerk is dage lijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur, behalve op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Mu seumpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Bel- zer transformeert oude metalen kook pannen, waterketels, opscheplepels, trechters tot poëtische beeldende objec ten; t/m 31 aug. - Ulysses verbeeld. Ri chard Hamiltons illustraties bij James Joyce; t/m 24 aug. - David Claerbout. De jonge Belgische kunstenaar David Claer bout (1969) heeft de afgelopen vijf jaar een eigenzinnig oeuvre ontwikkeld. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): t/m 31 aug. - Martin Parr. Retrospectief; t/m 7 sept. -IsamuNoguchi (1904-1988) - Sculptural Design; t/m 31 aug. - De blij vende verlokking. Nederlandse kunste naars in Italië (1800-1940). Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 5 okt. - Ruik Rotterdam. De geschiedenis van Rotterdam in de twintigste eeuw verteld vanuit een uniek perspectief: de geuren in de stad; t/m 19 okt. - Oog in oog. Por tretten van Rotterdammers gemaakt door Lidwien van de Ven en Tamar de Kemp. Nederlands Fotomuseum (Witte de Wit- hstraat 63): t/m 31 aug. - Vrrooom! Vr- rooom! Hans Aarsman combineert eigen autofoto's met foto's uit uiteenlopende bronnen; t/m 31 aug. - Wielrenfoto's. Cor Vos. ANTWERPEN MUHKA: zomertentoonstellingen - mul tiples van Panamarenko - Martin Kip- penberger en Robert Filliou. Internatio nale hedendaagse kunstcollectie met o.a. Deleu, van Warmerdam en Guillaume. Diamantmuseum: tot 3 augustus - Diamond High Council Awards Move ments. Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 17 augustus - Fatale Vrouwen 1860-1910, voorstelling van fatale vrou wen en hun slachtoffers i.s.m. het Gro ninger Museum Rubenshuis: tot 31 augustus - Alles kun nen leren, alles kunnen doen - Panamare nko: tekenen en rekenen. Openluchtmuseum Middelheim: tot 16 september - Luc Deleu. Etnografisch Museum: tot 26 oktober - Met hun handen en hun ogen - Maya tex tiel; Spiegel van een wereldbeeld. GENT SMAK: tot 6 augustus - Bruce Nauman - The art of diyng, The art of living, in het kader van het Time Festival. M.I.A.T.: tot 18 augustus - Batik 2003 - Kunst in Beweging. Sint-Elisabethbegijnhof: tot 10 augus tus - Diafoon, Hedendaagse Glaskunst. Caermersklooster: tot 31 augustus - Jean Bilquin; De verboden collectie van Fun- dacio Pantagonista; Gelijk het leven is, 67th Copper Cardinal van de Ameri kaanse kunstenaar Carl Andre. Design Museum Gent: tot 6 september - Genummerde sieraden van Ruudt Peters. Museum Dr. Guislain: tot 11 september - Art en Marge, De Collectie. Tot 14 sep- 24t/m In de Oostkerk worden middagpauzeconcerten gegev Het beroemde De Rijckere-orgel wordt deze keer bi Jos Verpoorten uit Bergen op Zoom. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Lange Jan In het kader van het Lange Jan-project wordt een min' gegeven. IC( Deze donderdag is de uitvoering in handen van Adri R' orgel. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur ■arm tember - Pelgrims keel: kunstenaarsboek van Philippe Vandenberg. Museum Dr. Guislain, SMAK, MIAT, De sign Museum, Huis van Alijn en Graven steen: tot 14 september - Gelijk het leven is. Belgische kunst in het museum, inter nationale kunst in de stad. Huis van Alijn: tot 2 november - Van God en klein Pierke. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 11 no vember - Alison, virtuele ontdekkings tocht doorheen de geschiedenis van de abdij. BRUGGE Oud Sint-Jan: tot 24 augustus - Wildlife Promotion Days, Wildlife Artists, 33 kunstenaars uit 8 landen, het thema na tuur en wildlife, 320 werken: schilderij en, foto's, beeldhouwwerken en mode- -ontwerpen. Huis De Meester: tot 24 augustus - Mar- caine, olieverf- en bladgoudschilderijen. Huyze Leopold: tot 24 augustus - Phil- tyn, beeldhouwwerken en airbrush en PDK, teken- en schildertechnieken. Speelmanskapel: tot 24 augustus - Chris Vanneste, schilderijen Arentshuis: tot 28 augustus - Brangwijn, Globetrotter?! Groeningemuseum: tot 1 september - Hommage aan Tony Herbert met werk van Edward Tytgat. Memlingmuseum/De Bond: tot 1 septem ber - Fototentoonstelling Africalia 2003: On Sacred Ground Santo Mofokeng en Andrew Tsabangu, Zuid-Afrika Stadshallen/Bogardenkapel: tot 1 sep tember - Les Maitres de la Terre, Banco en Sebastian Schutyser. Stadshallen/ Garemijnzaal tot 1 september - Avi Ke nau, International Sculptor. Museum voor Volkskunde: tot 15 septem ber - Circusmagie. 200 jaar Circusbezoek in Brugge (1800 2000) Sander van Marion Sander van Marion geeft een orgelconcert. Medewerking hieraan verleent Marieke Lindeman od f| Franse sferen is de titel van het concert. Onlangs werd de" veningse organist Van Marion voor zijn verdiensten vu Franse orgelcultuur door de Société Académique Arts Sci et Lettres te Parijs de Franse onderscheiding Médailled meil toegekend. Naar aanleing hiervan is een programma samengesteld de Franse muziek centraal staat. Uiteraard zal Van Mariï improviseren. Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur Oosterling Adrie Oosterling doet een reeks zomervoorstellingen. In zijn huistheater brengt hij zijn kleinkunstprogr'amu neemt de toeschouwers mee door het Land van de Zwem Leeuw. Een vrolijk, soms wat peinzend, hier en daar ontroerend vooral origineel programma. Hij begeleidt zichzelf aan dé gel, op accordeon of Indisch harmonium. De Twee Duiven, Groede, 21.00 uur Wekelijks wordt een middagpauze-orgelbespeling den. Deze vrijdag speelt Hayo Boerema uit Winterswijk. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Peerock Het festival Peerock wordt gehouden. Medewerking verlenen Deja Vibe, Wyatt, For the Allianci gic Frankie, Style en The Bulldoze Band. Paardekuip, Colijnsplaat, 20.00 uur Telder Beeldend danstheater Telder brengt de voorstellingHebfe Vogala Nestas. Bezoekers beklimmen laddertjes en werpen eenblikinhe ten vogelnest dat als podium fungeert. Twee danseressen danser doen onder meer een poging om te vliegen. Erzijnp twaalf voorstelling van ongeveer twintig minuten. Telder legt zich toe op de integratie van beeldende kunst, theater, muziek en film. Nabij strand, Domburg, vanaf 16.00 uur Thin Lizzy De hardrockband Thin Lizzy verzorgt een optreden. De band brak in 1976 echt door met het nummer The Bi Back in town. Halverwege de j aren tachtig hield menhetïi zien. In 1999 kwam Thin Lizzy in aangepaste vorm (sings: writer en bassist Phil Lynott overleed in 1986) weer bij el ging ook op tournee. Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur Inloopconcerten In de Sint Jacobskerk worden regelmatig gratis inloopcos gehouden. Deze keer is dat Jos Vogel op orgel met anderen. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 16.00 uur Telder Beeldend danstheater Telder brengt de voorstelling Hebbai Vogala Nestas. Zie vrijdag. Nabij strand, Domburg, vanaf 16.00 uur Circus Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday geeft twee voors gen. Het programma omvat onder meer het duo Chmarlovskis komische illusionen-act met dieren, de 'huisclowns'Des Vladimir Stoliarov, het duo Elena Domashenk en Chris Georget met evenwichtskunst, het duo Galaxy met eenlm let, de groep Mincus met acrobatische kunsten, Bengaalsel met dompteur Job Lijfering, de jongleurs van de Troupe chello en de kozakkenruiters. Gedempte Kanaalarm, Hansweert, 16.30 en 20.00uur Bach-herdenking Kees van Eersel verzorgt de traditionele Bach-herdenking Marcussen-orgel. Het programma is een mix van spannende en ontspannen gelmuziek, zoals Preludium en fuga in e moll, Dorischeti en fuga, triosonates en koraalvoorspelen. Grote Kerk, Goes, 20.00 uur Dubbelconcert De organisten Martin Mans en Marien Stouten geveneen belconcert. Behalve muziekstukken voor twee orgels zijn afzonderlijk te beluisteren. Ze bespelen het Kam en Meulen-orgel en het Contentorgel. Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Trombonist Daniël Ploeger en pianiste Kathelijn van deU ven een concert. Het thema is Oost-Europese componisten, zoals Janacek. maninov en Kurtag. Ploeger, die in Middelburg opgroffl als solist en orkestmusicus concerten door heel Europa Noord- en Zuid-Amerika. Haydn Huis, Geersdijk, 15.00 uur Telder Beeldend danstheater Telder brengt de voorstellingHebbal Vogala Nestas. Zie vrijdag. Nabij strand, Domburg, vanaf 16.00 uur Circus Moskou-Holiday Het Staatscircus van Moskou-Holiday geeft een vooi Zie zaterdag. Gedempte Kanaalarm, Hansweert, 16.30 uur «teil Schwarzmeer Don Kosaken Het Schwarzmeer Don Kosaken Koor geeft een concert. Het koor houdt de sakrale zang van de Russisch-orthod® in ere en bestaat uit acht Russische en Bulgaarse zang® het conservatorium studeerden. Het ensemble heeft de reputatie een bijzondere klank11 brengen. Overigens ook als solisten zijn de koorleden tuigend. St. Barbara Kerk, Breskens, 20.00 uur Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, A. G. P. Telemann en H. J. F. Biber. Geref. Kerk (vrijg.), Vrouwenpolder, 20.00 uur .144

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22