11 Middelburg keurt te rode kozijnen af Windvangen bij Burghsluis Van motorkot tot stronthok Danceparty mag ook niet op Grevelingen GEHELE zomercollectie V2PRIJS!! Gimbrère %k; slim aan het werk Stichting Tuin van Zeeland tegen plannen waterschap Alles zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 24 juli 2003 Strenge toon Eigenzinnig vanaf de dijk Poedelt je GROTE ZOiMERKORTING KORTINGEN TOT 50% kijk op NIEUWE RIJKSWEG 49 'S HEER ARENDS KERKE TEL.: 0113 27 09 60 de DRVK KERY Brasserie! Markt 51 Middelburg (0118) 886886 VAT Rooien meidoorns stuit op verzet ^Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stichting |uin van Zeeland maakt be daar tegen het preventief rooi en vanmeidoorns op Walcheren. Het waterschap Zeeuwse Eilan den wil de meidoorns rooien om de verspreiding van de planten- ziekte bacterievuur tegen te «aan. Meidoorns die binnen een straal van vijfhonderd meter rond een boomkwekerij of fruit - teeltbedrijf staan, moeten weg. „Schandalig", vindt V. Schepers van de stichting, die zich inzet voor natuurbehoud op Walche ren. Bacterievuur is een plan tenziekte die vooral perenbo men aantast, de meidoorn is één van de soorten die er gevoelig voor is. Het waterschap heeft, om besmetting tegen te gaan, rond alle boomkwekerijen en fruittelers een cirkel getekend. Binnen die cirkel moeten alle meidoorns worden gerooid. Vol gens Schepers is uit onderzoek gebleken dat de meidoorn ja renlang ten onrechte is be schouwd als besmettingshaard voor boomgaarden. Bovendien vindt de stichting het niet nodig om de meidoorns te rooien, om dat er nauwelijks fruittelers op Walcheren zijn die perenbomen hebben. Ook de gemeente Middelburg is het niet eens met het beleid van het waterschap. De gemeente kan de kap echter niet tegen houden, omdat eerder is beslo ten dat alle beplanting in het buitengebied onder de boswet valt. De gemeente krijgt wel een melding dat er wordt gekapt, maar het waterschap hoeft geen vergunning aan te vragen. De gemeente kan de kap dus niet tegenhouden. Overigens staan de meeste mei doorns die gekapt worden in de gemeente Veere. Daar gelden weer andere regels en moet het waterschap wel een kapvergun- ning aanvragen. Veere heeft besloten om die ook te verlenen. In die gemeente moeten 42 meidoorns verdwij nen, onder meer aan de Bos- hoekweg, de Breeweg en de Ko ningin Emmaweg. Boomkweker J. Koole heeft een kwekerij aan de Golsteinseweg in Middelburg. Ook rond zijn kwekerij is een cirkel getekend. Van hem mogen de meidoorns blijven staan. „Ik kweek geen fruitbomen", zegt hij. „Wel ie pen. En er staan wel veel zieke iepen langs de kwekerij, maar daar doen ze niets aan. Ik heb dat ook aangegeven en dan krijg ik als antwoord dat ze alleen de oudere iepen weghalen." Het waterschap bestrijdt dat. „Zie ke iepen proberen we altijd zo veel mogelijk te verwijderen", zegt woordvoerster S. Minne- boo. „We hebben net een inven tarisatie gehouden. Op Walche ren worden in het najaar 1500 zieke iepen gerooid." De stichting Tuin van Zeeland wil dat het waterschap zich meer gaat richten op de zorg voor de meidoorns. Volgens Schepers worden de meidoorns die het waterschap in beheer heeft juist vatbaarder voor bac terievuur omdat ze in het voor jaar met een klepelmaaier wor den gesnoeid. Bovendien is het niet nodig om een aangetaste meidoorn te rooien, vindt de stichting. Als de zieke struiken worden teruggesnoeid, genezen ze vaak en zijn ze er na een paar jaar weer bovenop. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kozijnen in het pand van Barend Midavaine aan de Kromme Weele zijn te rood. Het pand is één van de drie monumenten in de straat die in samenwerking met de gemeente zijn gerestaureerd. Mi davaine moet zijn kozijnen opnieuw schilderen. Het college van burge meester en wethouders overweegt intussen om de regels wat te versoe pelen. Het Middelburgse gemeentebestuur gaat zich opnieuw buigen over de re gels voor het kleurgebruik in de bin nenstad. Die regels zijn nu streng en bovendien niet voor iedereen duide lijk omdat ze niet op papier staan. Iemand die in een deel van Middel burg woont dat is aangewezen als beschermd stadsgezicht, zoals de binnenstad, moet eerst toestemming vragen voor hij zijn gevel of kozijnen in een andere kleur mag verven. Als dat niet wordt gedaan, kan de welstandscommissie ingrijpen en ploft er een strenge brief op de deur mat. „Je schrikt je kapot als je zo'n brief krijgt", zegt Barend Midavaine van café-restaurant De Mug. Hij be grijpt niet waarom die strenge toon meteen nodig is. „Waarom komen ze niet eerst even naar me toe om er over te praten? De rest van de restau ratie is ook in goede harmonie verlo pen." Midavaine moet de kleur op zijn kozijnen veranderen. Doet hij dat niet voor 1 juli 2006, dan krijgt hij een dwangsom opgelegd met een maximum van drieduizend euro. De gemeente heeft de termijn met opzet zo lang gemaakt, legt een gemeente ambtenaar uit. „In dit geval deto neert het niet echt. Daarom wilden we coulant zijn." Midavaine is lang niet de eerste Mid delburger die een aanvaring met de gemeente heeft over de kleur van een gevel. Ook café-restaurant Desafi- nado en designkapper Haar van bo ven en Zij van beneden waren vol gens de gemeente iets te eigenzinnig in het kleurgebruik. Een bewoner van de Vlasmarkt kreeg twee jaar geleden problemen door zijn gele ge vel. Hij heeft inmiddels ingebonden. „De gemeente heeft de helft van de verf betaald. Ik had geen zin in aller lei gerechtelijke procedures." Midavaine heeft niet eens expres zijn kozijnen te rood geverfd. Het was de bedoeling dat de kozijnen de zelfde kleur zouden krijgen als die in het bestaande gedeelte van De Mug. En die zijn wat bruiner. Er is iets misgegaan met de kleurnummers, legt hij uit. Zelf vindt hij het verschil niet echt dramatisch. „De zon staat de hele dag op de gevel te blakeren. Over twee maanden is het weer bij gekleurd." door Ali Pankow Terwijl hij zijn grootouders hun plekje aan de dijk langs liet strandje bij Burghsluis laat inrichten, sprint het ventje in zwembroek weg. „Opa, ik ga even bij dat beeld op de pier kij ken hoor!", roept hij. Het jochie bekijkt gefascineerd het in hardsteen uitgehouwen profiel van een redder met zuidwester. Het beeld van kunstenares Miems van Citters prijkt hier sinds 1989 als ode aan de hel denmoed van de leden van de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij (KNRM). Het ventje trekt zijn conclusie fflrent terug naar opa en oma: «Het is een beeld van een sol daat die Schouwen-Duiveland in de oorlog heeft gered De dijk bij Burghsluis biedt boeiende taferelen. De moge- njkheden tot recreëren zijn er legio: varen, fietsen, zonnen, zwemmen, vissen, wandelen, staren over het water vanaf een 'an de bankjes of aangenaam Vooral grootouders met kleinkinderen vertoeven graag op de dijk bij Burghsluis. foto Dirk-Jan Gjeltema verpozen op het terras van 't Oliegeultje, het etablissement waar het duo Van Willigen/Jon- ker de scepter zwaait. Deze mannen zijn hier van 1 april tot 1 november keihard aan het werk. De rest van het jaar re creëren ze zelf op de Canarische Eilanden en doen daar nieuwe ideeën op voor hun eigen be drijfsvoering. Het aantal ouderen met of zon der kleinkinderen is opmerke lijk hoog. „Oh, ik vind het wel een beetje eng hoor, zo diep", kirt een blond meiske, dat on dersteund door de stevige armen van oma in de Ooster- schelde spartelt. Oma stelt haar gerust. De vloed doet zich gel den en vreet het kleine strandje in korte tijd op tot aan de ba saltkeien. Badgasten moeten zich terugtrekken om de spulle tjes droog te houden en drom men steeds dichter bijeen bo venop de dijk, de enige plek Het oude motorkot op de grens van Noordgouwe en Zonne- •naire. foto Dirk-Jan Gjeltema Velen die de bocht in de Zuid- weg van Noordgouwe naar Zonnemaire nemen, zullen het vanuit hun ooghoek even zien: een klein, stenen, vervallen ge bouwtje op de Noordgouw- sedijk, waarvan je steeds denkt 'wat zou het zijn' zonder de moeite te nemen er letterlijk even bij stil te staan. Het bouw- seltje straalt onmiskenbaar een sfeer van weleer uit. Bewoners in de naaste omge ving duiden het aan als 'motor kot', anderen zullen het mis schien een 'stronthok' noemen omdat het tussen het grazende vee staat en een koe er soms een indrukkende vlaai neerlegt. Motor kot, stronthok, maar evengoed zou het een 'grens- symbool' genoemd kunnen wor den. Het staat immers precies op de grens tussen Noordgouwe en Zonnemaire. Gegevens vanuit het gemeente archief leren dat het gaat om het oude motorkot bij de vroegere achtkantige houten molen van Noordgouwe die in 1952 werd gesloopt. Lange tijd prijkte die molen daar op die Noordgouwse dijk. Het molenaarshuis stond net iets verderop en dus woonde de molenaar van Noordgouwe in Zonnemaire. Bij zijn woning was ook een gelagkamer inge richt en in de schuur was plaats voor het stallen van de paarden. Het etablissement lag op een goede locatie als rustplaats voor te voet en met paard en kar rei zende mensen. Na de komst van de tram in 1900 bleek daaraan minder behoefte en was de mo lenaar al snel geen kastelein meer. Zware stormschade in 1946 en blikseminslag daarna waren er oorzaak van dat de Noordgouw se molen in 1952 volledig moest worden gesloopt. Het stenen motorkot met betonnen dak bleef echter staan. „Daar is nog wel een kraantje bij nodig om het weg te krijgen en waar schijnlijk is het daarom nooit gesloopt", veronderstelt agra risch ondernemer Erik Schou- wenaar. Het perceel daar is ei gendom van zijn grootvader D. Korstanje en zelf laat hij er koeien grazen. „Het hokje staat me niet in de weg. Af en toe schuilt er eens een koe in voor de regen of de zon, maar we doen er in feite verder niks mee." bovendien waar op zeer warme dagen nog een zuchtje wind te vangen valt. „Ik doe het maar rustig aan", verklaart de ruim tachtigjarige man zijn voorzichtige afdaling langs de vrij steile gras- en steenglooiing. Die zee blijft hem lokken al die j aren die hij hier in de Kop van Schouwen woont. De man oogt broos. Gehuld in ruim bemeten, geruite zwem broek vormt hij met zijn gerim pelde, witte huid een prachtig contrast met de krachtige kust lijn. Hij lijkt volledig tevreden met zijn bestaan zodra hij rustig zijn baantjes trekt en begripvol het gespetter van de kinderen beziet. Later, als hij weer even bedachtzaam is terug geklau terd en zich afdroogt op het bankje op de dijk bevestigt hij een luchtig geklede passante dat het 'heerlijk water is van daag'. „Ja, zolang het kan, blijf ik dat doen hoor, m'n dagelijkse zwemrondje", voegt hij eraan toe. Een oude dorpsgenote naast het bankje in scootmobiel reageert daarop met instemmend geknik en een zweem van verbittering rond haar lippen. Een vaal poedeltje toont minder enthousiasme voor het zilte nat. „Kom dan, kom dan, kom dan", moedigt zijn bazin hem aan, maar er is wat meer drang nodig om het dier de Oosterschelde in te krijgen. Uiteindelijk trippelt poedeltje op hoge pootjes langs het uiterste randje van de kab belende golven, maar blijft pa raat om direct weer terug te ren nen. „Nou, dat is geen waterrat hoor"luidt de conclusie van een bejaard echtpaar dat zijn fiets tocht langs de zeedijk even heeft onderbroken voor een kout op het bankje. Westhoek-kenner bij uitstek Wim de Vrieze lijkt in zijn ele ment tijdens zo'n zomerse mid dag in zijn eigen Burghsluis. Van onder zijn ietwat frivool op het hoofd geplaatste strohoed beziet hij breeduit lachend de dijk. Wie iets meer wil weten over de ze plek is bij De Vrieze aan het goede adres. Binnen de kortste keren vertelt hij enkele recrean ten uitgebreid over alle bijzon derheden van dit uniek stukje Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow GOEDEREEDE - De nachtelij ke danceparty op een boot van evenementenbureau Party Pi- po, mag zaterdagavond ook niet op de Grevelingen worden ge houden. Burgemeester C. Sinke van de gemeente Goedereede voert dezelfde argumenten aan als zijn collega Asselbergs van Schouwen-Duiveland. Ook hij legt de organisatoren een pre ventieve dwangsom op: 15.000 euro per dag als ze het verbod overtreden. Volgens woordvoerder R. Na- berman van de gemeente Goedereede gelden voor de Gre velingen vergelijkbare stiltebe palingen als voor de Ooster schelde. „Op de Grevelingen mag gerecreëerd worden, maar mag geen muziek via geluids dragers geproduceerd worden", aldus Naberman. Hij geeft aan dat Party Pipo dinsdagmiddag niet duidelijk maakte dat het om een party met ruim vierhon derd mensen ging. Volgens hem deed organisator R. Fortes het voorkomen alsof om het om een kleinschalig vaarfeestje ging. Nadat Fortes een definitieve af wijzing voor een vergunning Advertentie OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP=OP --^^Tuincentrum bloembinderij van Schouwen-Duiveland had gekregen, ging hij naarstig op zoek naar een alternatief om de danceparty alsnog te kunnen la ten doorgaan. Op dat moment waren er al vierhonderd kaarten verkocht en had Party Pipo bin dende afspraken gemaakt met medewerkers voor het festijn. Naast de wettelijke bepalingen voor het natuurgebied gelden voor de gemeente Goedereede dezelfde argumenten ten aan zien van de openbare orde en veiligheid die burgemeester As selbergs reeds aanvoerde. Ook burgemeester Sinke acht het niet verantwoord in deze druk ke periode op het grondgebied van zijn gemeente honderden feestgangers te laten af- en aan voeren. Fortes van Party Pipo toonde zich teleurgesteld over dit vol gende verbod. Hij zei in afwach ting van een telefoongesprek met Asselbergs nu niet direct te kunnen zeggen hoe hij de zaak verder wil aanpakken. Advertentie voor activiteiten, tentoonstellingen en www.drukkeriimiddelburg.nl Winkel in Woord: Beeld &Geluid Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Ze weet tot in de finesses hoe ze haar opa moet bespelen, Nanneke. Toen ze onlangs met haar oudere zus Marian ne, onder geleide van opa en diens levensgezellin de Vlis- singse kermis bezocht, werd op een terras een korte pauze ingelast om te bekomen van het zweven, draaien en bal len gooien. Nanneke van acht nestelde zich behaaglijk in een stoel, keek haar opa aan en vroeg hem: „Weet je waarom wij het zo leuk vinden om met jullie naar de kermis te gaan?" „Zeg het eens meid, "zei haar grootvader. Omdat wij van jullie alles mogen." Dat klopte daarna onmiddel lijk. Advertentie Middelburger Barend Midavaine heeft een dreigende brief ontvangen: zijn kozijnen zijn te rood geverfd naar de zin van de welstandscommissie. foto Lex de Meester P Orange Smart is de prepaid voor slimme bazen. Je koopt voor je werknemers maandelijks een beltegoed. Je bepaalt zelf hoe hoog dit is: 5,10 of 15 euro. Zo kunnen zij altijd bellen, terwijl jij controle over de kosten houdt. En willen ze meer bellen dan jij wilt betalen, dan kunnen ze zelf een kaart kopen om hun beltegoed op te waarderen. Bel 06 28670800, kijk op www.orange.nl, of loop eens binnen bij onze Orange shops, TeleCom-Today of BelCompany. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11