9 Vlissingen rooit zieke iepen is niet meer de dijk van toen Zonder putten geen riolering Bezuinigingen in Middelburg raken instellingen niet Edah Kunst Jfa. en W Middelburg versoepelen regeling verkoop lapjes grond aan bewoners ezoek aan uregiotuinen erst gratis (|Ï)DE PANTALON Alles de gehele HALVE PRIJS zeeuwse almanak WALCHEREN woensdag 23 juli 2003 Garage vanaf de dijk Tanken zonder betalen Duinbrand bij Dishoek 5 DOLLE DW AZE DAGEN BIJ VJy VL ISSINGEN moet weg! zomercollectie Diverse soorten, pak I000 ml f 1.29 Ola Magnum almond, white, classic en caramel nuts, pak 3 stuks/ 6 stuks vanaf at is gewoon Sparen Kopen stukje groen gemakkelijker jprMafjia Berkelder mbij. ftkf ktïijjDELBURG - Het moet in ijken toekomst makkelijker wor- 29;. uomÜeine stukjes grond van at «enieente te kopen. Dat heeft I Middelburgse college van joemeester en wethouders «loten. In het verleden wer- i zulke verzoeken vaak om duidelijke redenen afgewe- SL( ■!dt« (jgaat om stukjes grond die ))sli („jen aan het perceel van de larlt „jjng en die nu in het bezit «pi jvan de gemeente. Voor de nij wners is het vaak onduide- ntlt kwat de functie van de stuk grond is. Bovendien vinden de groenstroken vaak niet ooi. ■thouder L. Luitwieler erkent thetsoms beter is om de lap- igrond te verkopen. „Eenpar- :a®|ruüere tuinman gaat er inten ser mee om dan groenbeheer. ieti! gemeente heeft gewoon min- •dto UI) rs ts Ini :n aij ie» JSTBURG - Bezoekers van de it® iregiotuinen mogen dit jaar itis naar binnen. De nieuwe a sluursleden van de stichting legiotuinen hebben dit be llen. omdat zij vinden dat de inen nog niet de vorm hebben heffing van entree recht- ardigt. ns 1 toeristisch-educatieve tui- )Mi ncomplex aan de rand van 1S® istburg hoopt in september de "ti ren te openen, tft thet begrotingsoverzicht van Itu 03 tot en met 2006 blijkt dat eiF Euregiotuinen in 2005 ver- ichten af te sluiten met een isitief saldo van ruim 267.000 ro. 'I 2003 en 2004 zijn tekorten 1SP n respectievelijk 193.000 en euro voorzien. der tijd om het goed bij te hou den." Drie jaar geleden heeft de ge meente criteria opgesteld om de aanvragen te beoordelen. Er is een kaart gemaakt waarop in één oogopslag te zien is welke stukjes grond voor verkoop in aanmerking komen. Het huidi ge college van B en W vindt ech ter dat nog steeds niet altijd dui delijk is waarom een aanvraag wordt afgewezen. Bij sommige verzoeken is dat wel het geval. Als er kabels in de grond zitten, als er anderen worden bena deeld of als het stukje grond een openbare functie heeft, kan er van verkoop geen sprake zijn. Het college heeft nu besloten om nieuwe aanvragen wat soepeler te beoordelen. De grond wordt verkocht tegen 'marktconfor me' prijzen, de prijs die in een bepaalde wijk gangbaar is voor bouwgrond. „Mensen moeten niet de indruk krijgen dat ze voor een prikkie een stuk grond krijgen", zegt Luitwieler. Bovendien wordt als voorwaarde gesteld dat het per ceel groen blijft. Een hek er om heen zetten mag, een schuur of een garage bouwen niet. Luit wieler denkt niet dat er alsnog aanvragen worden gehonoreerd die eerder zijn afgewezen. Slecht gedrag wordt bovendien niet beloond. „Met nieuwe aan vragen zijn we wat soepeler dan met verzoeken van mensen die de grond in de loop van de tijd hebben ingepikt." Luitwieler verwacht niet dat de nieuwe manier van beoordelen van de verzoeken veel geld ople vert voor de gemeente.Voordat een stuk grond wordt verkocht, moeten er toch kosten worden gemaakt. Er komt heel wat bij kijken voordat er bij de notaris een handtekening kan worden gezet." Misschien dat de stad er wat van opknapt? „Voor de mensen zelf zal het wel verschil uitmaken, maar ik denk dat het niet opvalt als je met de auto of de fiets door de straat rijdt." De gemeente Vlissingen laat ongeveer zeventig door de iepziekte aangetaste bomen rooien. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In opdracht van de Vlis- singse plantsoenendienst is een aannemer begonnen met het rooien van door iepziekte aangetaste iepen. In totaal gaat het om ze ventig tot vijfenzeventig bomen. De zieke iepen staan onder meer in de wijk Paauwen- burg en langs de Burgemeester van Woelde- renlaan. In Vlissingen staan relatief veel iepen. De bomen gedijen goed langs de kust; ze zijn niet zo gevoelig voor de zoute zeewind. Daarnaast verankeren de iepen zich goed in de bodem. Met name na de Tweede Wereld oorlog zijn veel iepen aangeplant. Nadeel van de boomsoort is dat hij gevoelig is voor iepziekte. De iepziekte wordt veroorzaakt door een schimmel die gedijt bij warm en vochtig weer. Sporen van de schimmel worden mee gedragen door de iepenspintkever. „De ke ver zit in een dode boom of tak", legt W. van Dort van de afdeling Beheer uit, „en hij heeft een gezonde boom nodig voor de ei witten. Vervolgens gaat hij naar een dode boom om eieren te leggen." Behalve over brenging door de iepenspintkever kunnen volwassen bomen elkaar besmetten als de wortels met elkaar in contact staan. De door iepziekte aangetaste bomen zijn te herken nen aan verwelkte en verdorde bladeren. Een zieke iep reageert op de schimmel door de houtvaten af te sluiten, die zorgen voor het vervoer van water en voedingsstoffen vanuit de wortels naar de kruin van de boom. Als de houtvaten verstopt raken, sterft de tak of kroon af bij gebrek aan wa ter. Door dode bomen weg te halen, kan de iepenspintkever niet langer een plek vinden om eitjes te leggen. In Vlissingen zijn, inclusief het Nollebos, duizenden iepen geplant. „Elke iep is een potentieel gevaar", weet Van Dort. Hij ver wacht dat de veldiep uit het Vlissingse straatbeeld zal verdwijnen. In het Nollebos zal de boom niet verdwijnen. „De iep zaait zich heel makkelijk uit." Op de plek van de gerooide bomen komen linden en iepen te rug, die bestand zijn tegen de iepziekte. „Kwekers zijn al jaren op zoek naar resis tente iepen. We planten ook al meer dan twintig j aren desoortlobel.Daar hebben we nog nooit iepziekte in gehad, maar wie weet hoe dat over tien jaar is. Ook de iepziekte wordt agressiever." wLjÊUÊÊiJm lorConny van Gremberghe 3r hoeft maar dit in West- Jdorpe te gebeuren of de dor- lingen blèren van 'En West- irpe is bekend om zijn bier- ouwerijkolen van Dumez, van den Hulsters en vlees oKamoen...' Niets is minder lar. Het dorp is niet bekend izijn bier en neringdoenden, stdorpe is bekend om zijn |k. ellenlange GraafJansdijk, (bijna zeven kilometer lange ronkelende aarden wal van sluis (bij de brug van Sas van nt) naar de Batterij (bij de lelse Vlakte), die eeuwenoude lewering, die ooit als Landdijk t Vlaamse achterland moest ijwaren van overstromingen, raaf Jan van Vlaanderen liet 'dijk in 1404 aanleggen, nadat eerder aangelegde landdijk 3 op verschillende plekken ad begeven. Daarmee is gelijk iklaard hoe de dijk aan zijn am kwam. d diep in de jaren '60 was (stdorpe de dijk. De echte bW»' ,1.v ■-T r ('r/-- V v'/vi'" 5 ;V', Westdorpe is niet bekend om zijn bier en neringdoenden, maar om de bijna zeven kilometer lange Graaf Jansdijk. foto Peter Nicolai JL (stdorpenaren woonden op de iraafJansdijk, in het A-, dan el B-deel. De import woonde bet dorp. De winkels - soms, 'als die van Erna Jansen, zo dat twee klanten binnen "volle tent betekende - ston- '1 aan of op de dijk en het wa- "erveel, heel veel. Veel land- fabrieksarbeiders hielden er "winkeltje (stoffen, elektro- ca> kruidenierswaren) op na s welkome aanvulling op het "^heiden loon, ambachtslie- (timmermannen, schilders, deden hetzelfde en dan srra er nog de cafés/een trits "tskamercafeetjes (van bij tot bij de Maillie), de '■""brouwerijen, de school (la- ïhet gemeenschapshuis Con- Bfuia) en tal van kleinere en latere huizen, bewoond door ïl gewone volk. De boeren bonden hooguit aan de dijk, ke afstand van het talud, meestal in de polder, op ruime afstand van de erbarme lijk geplaveide kronkelbaan op hoogte. In vooroorlogse jaren dender den enkele malen daags trein tjes van de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaatschappij (ZVTM) langs de dijkwoningen. Het spoor volgde de noordzijde van de dijk en kwam net voor de kerk, een stukje tussen de be bouwing, om via de Tramweg (nu Spoorweg) weer achter de dijk te verdwijnen. De GraafJansdijk is niet meer de dijk van toen. De winkeltjes zijn vrijwel allemaal gesloten, de cafés verdwenen. Plassen op de koer mocht in de jaren '70 niet meer en de meeste café baasjes hadden geen geld om kostbare verbouwingen uit te voeren. Bovendien was de klan dizie in die jaren door de komst van de televisie erg teruggelo pen. De brouwerijen overleef den de tijd ook niet. De laatste, Van Waes Boodts werd in6 9 op gekocht door Amstel en sloot een paar jaar later de poorten. Veel kleine landarbeiderswo ningen werden verkocht als re creatiewoningen aan Belgen en Duitsers, de grotere, betere wo ningen aan de dijk werden ver bouwd en gemoderniseerd. In de jaren '80 kwamen veel kleine woningen leeg te staan. De verpaupering sloeg toe. Daar kwam nog bij dat het armlastige Oudere putdeksels, oftewel gootkolken, met Nering-Bögel Weert erop; dat is de voorganger van Strucom waar de giet ijzeren deksels nu worden gegoten. foto Wille Mieras Een waarschuwing vooraf is op zijn plaats: de kans be staat dat de beschouwer wordt bevangen door de putdeksel koorts. En die geneest niet zo maar. Wie op putdeksels gaat letten, ziet wellicht de rest van zijn omgeving niet meer. Peter Dieleman van Smit Be- tonfabriek in Goes, die nage noeg aan alle Zeeuwse gemeen ten de putten levert, zet eerst iets recht: „Een put is zo'n ding in de straat met zo'n groot rond deksel. De dingen die in goten liggen, een beetje hol, noemen we gootkolken en die in de stoeprand liggen, in een rechte hoek, zijn trottoirkolken. Wij leveren ze allemaal, ook de klei ne ronde putjes voor water en gasafsluiters in de trottoirs en de putten met de ovale deksels voor brandkranen. In deksels zit veel verschil, maar in de put ten zelfs nog meer. Die betonnen putten maken we sinds een jaar in Axel. Hier in Goes maken we alleen nog de opzetstukken die het verschil tussen de put en het wegdek moeten opvullen. De deksels worden bij Strucom in Weert gegoten. Op de nieuwste putten staat alleen nog Stru com. Op oudere zie je nog Ne ring-Bögel Weert staan, dat is de voorganger van Strucom." Op veel plaatsen kom je ook nog putten met TBS tegen. Dat is de enig overgebleven concurrent, die vroeger ook in Zeeland le verde. De TBS-putten in Goes zijn van voor 1967, want sinds dat jaar levert Smit de Goese putten. Ze zien er nog uit als een zonnetje, want gietijzer is duur zaam en als de put heel blijft, is er geen reden om het deksel te vervangen. Daarom kom je overal in de stad nog deksels te gen van kleinere gieterijen, die Sas van Gent - waartoe West dorpe hoorde - jarenlang geld weigerde uit te trekken voor een rigoureuze herinrichting van de dijkweg. Het wegdek van de GraafJansdijk bestond in die jaren deels uit kasseien, deels klinkers en een paar stroken as falt, een allegaartje dat zeker in de wintermaanden telkens ka- potgereden werd door het zware landbouwverkeer en bussen. Het Westdorpse raadslid M. Weemaes zou jarenlang zeuren om maatregelen. Pas op het eind van zijn politieke loopbaan kreeg hij - gesteund door de plaatselijke dorpsraad - zijn zin. De kinderkopjes zijn ver dwenen. De verpaupering op de dijk is nog niet tot stilstand gebracht. Veel kleine huizen staan nog leeg, zijn onbewoond. Volgens dorpsraadvoorzitter W. van Haelst zouden de huisjes wel verkocht kunnen worden als de gemeente de eigenaren de mo gelijkheid biedt bij ver- of nieuwbouw een ruimer grond oppervlak te laten bebouwen. Zo lang die soepelere bouwrege ling er niet is blijft de Graaf Jansdijk ogen als een gebit dat hier en daar nodig om tandarts hulp verlegen zit. De rotte plek ken ten spijt, de GraafJansdijk maakt dat Westdorpe - nog steeds - op Stadskanaal na het langste dorp van Nederland is. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bezuini gingsronde op cultuur en wel zijn verloopt in Middelburg bij na pijnloos. De gemeenteraad besloot twee weken geleden om de komende tijd 50.000 euro per jaar te besparen. Dat bedrag is nu bi j elkaar geharkt door de lo pende begroting tegen het licht te houden. De besparing op cultuur en wel zijn is onderdeel van een grote gemeentelijke bezuinigings operatie. De gemeente krijgt de komende jaren minder geld van het Rijk. Bovendien heeft de ge meenteraad vorig jaar na de verkiezingen een lange wensen lijst ingediend. Daarom moet een bedrag van ruim 3,5 miljoen euro ineens en bijna 2,9 miljoen structureel bezuinigd worden op andere zaken. De besparing van een halve ton per jaar op welzijn en cultuur is gedeeltelijk opgelost doordat instellingen voor volgend jaar minder subsidie hebben aange vraagd dan voor dit jaar. Dat le vert al meer dan de helft van het benodigde bedrag op. Verder vervalt volgend jaar de subsidie voor Nieuwe Muziek, omdat die instelling naar Veere verhuist. Het vertrek van Nieuwe Muziek levert jaarlijks 15.000 euro op. Bovendien heeft het college van burgemeester en wethouders besloten een aantal subsidie potjes te schrappen. Het gaat om ruim 2000 euro voor het emancipatiebudget voor inci dentele activiteiten en een deel van het budget voor activiteiten voor ouderen en asielzoekers. Volgens wethouder A. de Vries gaat het om geld waar geen aan vragen voor zijn ingediend. Met de verlaging van het budget voor peuterspeelzalen met 3000 euro, is het bedrag, in elk geval voor de korte termijn, bij elkaar. Voor de langere termijn moeten andere oplossingen worden ge vonden. Omdat er nu snel moest worden bespaard, was het niet mogelijk om echt keuzes te ma ken. Er zijn immers afspraken gemaakt met instellingen die subsidie krijgen. Het is dan ook niet uitgesloten dat er in de ko mende jaren op andere posten wordt bezuinigd. Het geld dat de gemeente nu uitgeeft aan subsidie voor Nieuwe Muziek is nodig voor de exploitatie van het nieuwe theater. Dat gaat in 2006 open. RILLAND - Bij een tankstation in Rilland heeft gisteren een on bekend gebleven automobilist getankt zonder te betalen. De automobilist gooide rond 12.00 uur voor ruim 57 euro in zijn benzinetank. De politie stelt een onderzoek in. DISHOEK - Ongeveer 1500 vierkante nieter duinbegroeiing is gisteravond rond zes uur ver brand nabij Dishoek. De brandweer zette twee tank autospuiten in. Op de achter grond werden drie blusvoertui- gen en een ambulance gereed gehouden. De oorzaak van de brand is niet bekend. (Advertentie woensdag 23 juli tot en met zondag 27 juli P.S. zondag 27 juli open van 13.00 tot 17.00 uur Advertentie Actie MAGNUM inmiddels verdwenen zijn. Wa- vin, Oogink, Nijmeegse Ijzer gieterijen: het zijn namen die alleen in stoepen en straten voortleven. Tegenwoordig, met de digitale camera, is het makkelijk put deksels te 'sparen'. Vroeger had je een vel papier en een fijn soort houtskool nodig. Maar in Ne derland vind je geen kunstwer ken en wapens in de putdeksels, zoals in het buitenland. „Toch, als je ziet hoe wij met ons vuile water omgaan, doen we het zo gek nog niet. Zonder putten geen riolering en zonder riole ring alleen maar stank, cholera en tyfus. De beschaving rust voor een groot deel op een goede riolering." Volgens Peter Diele man spiegelt civilisatie zich in de putdeksels. Niet in de vorm, maar in het aantal. Hij had model kunnen staan voor het boek van Yvonne Kroonenberg: Het zit op de bank en het zapt. Hij mag namelijk graag met zijn levensgezellin tv kijken maar wil dan wel bepalen naar welk programma. De af standbediening bevindt zich daarom altijd binnen een armlengte afstand. Tot echtelijke problemen leidt zijn gedrag niet. Hun kijkgedrag stemt namelijk wonderwel overeen. Eén van de programma's die zij met plezier aanschouwen, is Tus sen kunst en kitsch. Maar uit gerekend die uitzendingen heeft hij sinds kort op de Ver boden Lijst geplaatst onder het kopje: slecht voor het hu welijk. Kunst, vertelde een deskun dige enkele uitzendingen te rug, moetje af en toe een tijd je wegzetten in een kast, zodat je het niet ziet. Haal het er dan weer eens uit, en voila, het is weer als nieuw. Hoor je dat", zei zijn vrouw, „dat zouden we met jou ook eens moeten doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9