Wereldbevolking groeit door onrust Frankrijk vreest pest uit Algerije Minister meldt zeshonderd doden in hoofdstad Monrovia Doorzagen Tricolor begonnen Brand in de Eiffeltoren Blair ontkent toestemmen in lekken van naam Kelly Moskou in de ban van moorden op vrouwen Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. woensdag 23 juli 2003 Opel heeft weer helemaal de zomer in het hoofd. Want tijdens de XXL Summer Sale kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-*. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment voor een zonnige deal. Besluit Italië keurt ristoranti wereldwijd Onderbroek leidt tot botsing China maakt duizenden honden af Aanval op legerkamp in Kashmir EU scherpt anti-namaakregels aan Franse militairen vinden in stukken gehakte lichamen Flinke schade door noodweer in Duitsland Voedsel Besmettelijk Opei. Fresh thinking - better cars. 'Vraag naar de voorwaarden. Gem..brandstofverbruik en CO,-üitstdot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 13,0 tot 20,4. Liters/100 km: van 7,7 tot 4,9. C02 gr/km: van 185 tot 118. Dieselmotoren kms/liter: 21,3. Liters/100 km: 4,7. C02 gr/km: 126. www.opel.nl PARIJS - Op de bovenste verdieping van de Eiffeltoren in de Franse hoofdstad Parijs heeft gisteravond korte tijd een brand gewoed. De brand brak even na zeven uur uit. Een uur tje later was de brand geblust. De oorzaak is nog onbekend. Alle etages zijn direct geëvacueerd en niemand raakte ge wond. Op de top van de Eiffeltoren staan zendmasten van de Franse publieke televisie en radio en het leger. Jean Bernard Bros, voorzitter van de Societe Nouvelle de la Tour Eiffel (SNTE) en loco-burgemeester van Parijs, sprak over een 'klei ne brand'. De SNTE beheert de in 1889 geopende toren. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de meterkast. foto Mal Langsdon/RTR Rebellen Liberia staken de strijd van onze redactie buitenland MONROVIA - De leiding van de Liberiaanse rebellengroep Lurd, die vorige week donder- een nieuw offensief begon up de Liberiaanse hoofdstad Monrovia, heeft zijn soldaten gisteren opdracht gegeven de strijd te staken. Dat heeft een Koordvoerder van Lurd op de vredesbesprekingen over Libe ria in de Ghanese hoofdstad Ac cra bekendgemaakt. Volgens de Liberiaanse minster van Defensie Daniel Chea zijn bij de artilleriebombardemen ten van maandag in Monrovia zeshonderd doden gevallen. Dat aantal kon niet worden beves tigd. Medewerkers van zieken huizen en humanitaire organi saties houden het op negentig doden, hoewel zij wel verwach ten dat dat aantal nog zal toene men. Een woordvoerder van het Ni- geriaanse leger zei dat stafchefs van West-Afrikaanse legers gis teren in de Senegalese hoofd stad Dakar bijeengekomen zijn om een besluit te nemen over de stationering van een vredes macht. Een optie is volgens hem om een Nigeriaans infanteriebataljon van ongeveer duizend soldaten in te zetten, dat momenteel op vredesmissie is in Liberia's buurland Sierra Leone. Nigeria hoopt wel nog steeds op assis tentie van de VS bij de statione ring. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president Oba- sanjo hebben naast Nigeria ook Mali en Ghana troepen toege zegd, maar hangt de levering er van af van broodnodige buiten landse donaties. Een Zweedse EU-expert in West-Afrikaanse zaken, Hans Dahlgren, zei gisteren dat hij er aan twijfelt of er überhaupt een interventiemacht in Liberia komt zolang de gevechten aan houden. AP BRUSSEL - De Italiaanse regering wil samen met Italiaanse voedselbureaus en restauranthouders de bezem halen door de vele eetgelegenheden over de hele wereld die beweren Itali aans te zijn. De 'ristoranti' kunnen een certificaat krijgen als uit een test blijkt dat er authentieke Italiaanse spijzen worden geserveerd. De raamstickers met het opschrift Ristorante Italiano zijn niet weggelegd voor iedereen die zich Piero noemt en een bord slierten met rode smurrie bereidt. Uit een eerste onderzoek in België blijkt dat van de meer dan duizend zogenaamd Itali aanse restaurants niet meer dan 100 tot 150 in aanmerking zouden komen voor een erkenning. ANP BERLIJN - Een rondvliegende onderbroek heeft op de Duitse autosnelweg A4 bij de stad Gotha tot een botsing geleid. De onderbroek kwam terecht op het gezicht van een automobi list, waardoor deze tegen een voor hem rijdende vrachtwagen botste. Niemand raakte overigens gewond. Getuigen vertelden dat de onderbroek in de wagen van de au tomobilist was gegooid vanuit een passerende bestelwagen waarin een aantal naakte mannen zou hebben gezeten, RTR PEKING - China heeft bijna 60.000 honden afgemaakt om een uitbarsting van hondsdolheid in het zuiden van het land in te dammen. Sinds januari zijn minstens 74 mensen in de provincie Guangdong met het rabiës-virus besmet geraakt. Dat meldde de Chinese staatspers gisteren. Sinds het begin van de actie vorige week vrijdag zijn in de stad Lianjiang 52.000 honden gedood en nog eens 6800 in Mao- ming. In de streek vormt hondsdolheid een jaarlijks terugke rend probleem. Vorig jaar overleden meer dan driehonderd inwoners van de provincie Hunan aan de ziekte. AP JAMMU - Islamitische militanten hebben gisterochtend een legerkamp in het Indiase gedeelte van Kashmir aangevallen. Volgens bronnen bij de strijdkrachten kwamen zeven Indiase militairen om en raakten er zes gewond. De twee rebellen drongen diep door in het kamp, gooiden met granaten en schoten in het wilde weg om zich heen. Tijdens een drie uur durend vuurgevecht werden de militanten, die le geruniformen droegen, gedood. De aanval kwam kort na een aanslag bij een belangrijke hin doetempel, waarbij maandagavond zeker zes pelgrims om het leven kwamen. AFP/RTR BRUSSEL - Europa wordt strenger tegen vervalsingen van allerlei merkartikelen. De raad van EU-ministers stemde gis teren in met een uitbreiding van de bestaande maatregelen te gen namaak. De regels gaan juli volgend jaar in. Dan kunnen ook kleinere bedrijven gemakkelijker vragen om optreden van autoriteiten tegen namaak. Verder zullen par tijen nepgoederen sneller worden vernietigd. Voortaan vallen ook zaken als plantensoorten en wijn met een valse oor sprongsbenaming onder de regels. Tussen de 5 en 7 procent van de wereldhandel bestaat uit ver valsingen. Ze duiken veel producten op: auto-onderdelen, waspoeders en insecticiden. Verder zijn cd's en dvd's geliefd bij de piraten. ANP s KINSHASA - Franse soldaten iff hebben in een dorp buiten de li Congolese stad Bunia 22 in ei stukken gehakte lichamen van m ouderen, vrouwen en kinderen Sf gevonden. De Fransen vonden G de lijken na een schietpartij met militieleden van de Lendu- stam, aldus een legerwoord- 10 voerder gisteren. 18 i Volgens de woordvoerder wer- ia den de lichamen maandag door 11 een Franse verkenningseenheid gevonden in het dorpje Nizi, 30 kilometer ten noorden van Bu nia. De troepen kwamen in con tact met leden van de Lendu- stam die net het dorpje verlie ten. Daarbij werd een Lendu- militielid verwond. De Fransen denken dat de moorden al op zondag plaatsvonden. Vorige week vielen nog tiental len doden in gevechten tussen de Lendu-stam en zijn vijand, de Hema-stam. Om de plaatse lijke bevolking te beschermen, zijn begin juni Franse soldaten naar Bunia in het noordoosten van Congo gestuurd. Zij hebben echter niet het mandaat om ver huiten de stad te gaan. Hierdoor is het moeilijk voor de vredes macht om de gruwelen tegen te gaan die zich buiten de veilig heidszone van ongeveer tien ki lometer afspelen. ANP/RTR HAMBURG - Hevige regenval, stormachtige wind, overstro mingen en blikseminslagen hebben gisteren in het westen van Duitsland veel schade ver oorzaakt. In Keulen en rond Aken blokkeerden omgewaaide homen belangrijke doorgaande autowegen. De brandweer in Keulen moest liefst 370 maal uitrukken voor meldingen van stormschade, ondergelopen kelders en andere wateroverlast. Alleen al in een straat lagen 25 ontwortelde bo men. Volgens Duitse media raakte "iemand gewond. De materiële schade loopt in de milj oenen. De Duitse zender ARD meldde dat de problemen het grootst waren m Noordrijnland-Westfalen en Hijnland-Palts. In Essen vielen m twintig minuten circa twintig liter per vierkante meter. In an dere plaatsen vielen hagelste en met een doorsnede van drie centimeter. DPA/ANP ZEEBRUGGE - Een vrachtschip (1) wordt in Het Ka naal vastgemaakt aan de drijvende kranen van de Combinatie Berging Tricolor. Nadat vorige week was begonnen met het wegzagen van de opbouw van het gezonken autotransportschip, ging gistermiddag het grote werk van start. De zaagkabel zette zijn tanden in het achterste ge deelte van de romp. Dat is tevens het zwaarste en moeilijkst te bergen deel, met onder meer de machine kamer en twee olietanks. Normaal gesproken duurt het ongeveer twee tot drie dagen om een comparti ment te scheiden. gpnnze redactie buitenland 1 WASHINGTON - Ontwikke- IJslanden in Afrika en Azië tomen door politieke onrust en I #0rlogniet toe aan programma's voor geboorteregeling. Daar- door schiet de bevolkingsgroei ai indeDerde Wereld omhoog. Eu- s» ropa krijgt juist te maken met m een bevolkingsafname, ih Da' zeg* het Population Refe- 14 rence Bureau (PRB), een in de VS gevestigde organisatie voor demografie, in zijn gisteren uit gebrachte jaarrapport. De wereldbevolking neemt in de eerste helft van deze eeuw met 46 procent toe tot ongeveer ne gen miljard. De VS zullen door een stabiel geboortecijfer en im migratie als een van de weinige geïndustrialiseerde landen een groei van hun bevolking berei ken - met 45 procent tot 422 mil joen. Europa zal haar bevolking tussen nu en 2050 met 9 procent zien dalen tot 664 miljoen, tenzij echtparen meer kinderen krij gen of er meer immigranten worden binnengelaten. Dat betekent dat de meeste groei zal komen van de ontwik kelingslanden, met name de landen waar politieke onrust heerst of oorlog wordt gevoerd. Hoewel aids het sterftecijfer in Afrika omhoog jaagt - de bevol king van Botswana zal in 2050 naar verwachting met 43 pro cent zijn geslonken tot minder dan een miljoen - geeft het con tinent per saldo toch een groei van de bevolking te zien. India staat op de nominatie om China in 2050 te hebben ingehaald als dichtstbevolkte land van de we reld. De Indiase bevolking groeit naar verwachting met 52 procent tot 1,6 miljard. De be volking van China, nu 1,3 mil jard, zal in 2025 waarschijnlijk zijn toegenomen tot 1,45 mil jard, maar daarna een daling te zien geven, tot 1,4 miljard in 2050. AP De delen gaan vervolgens met een pontonschip naar de haven van Zeebrugge. Medio oktober moeten alle wrakresten zijn opgeruimd. De klus, waaraan tweehonderd man rond de klok werken, gaat ongeveer veertig miljoen dollar kosten. foto Michel Spingler/AP De Verenigde Staten veroor deelden eerder gisteren het es calerende geweld in Monrovia riepen de partijen op onmid dellijk een nieuw bestand te sluiten. In tegenstelling tot de laatste weken, waarin vooral de Liberiaanse president Charles teylor veel kritiek te verduren >g, richtten de VS hun pijlen nu ook op de rebellengroep Lurd. „Als we hen moeten vertrouwen bij een mogelijke deelname aan cennieuwe democratische rege ring in Liberia, dan zullen ze zichnu aan hun beloften moeten houden", zei de Amerikaanse vice-minister van Buitenlandse Zaken Philip Reeker. Lurd heeft daar na vijf dagen bloedige strijd nu dus gehoor aan gegeven. Voor de afkondi ging van het nieuwe bestand werd gisteren nog fel gevochten om twee bruggen inde haven die naar het centrum van de stad leiden. Omdat er geen mortier aanvallen werden uitgevoerd, konden de inwoners van het centrum de straat op om voedsel te zoeken. de Franse Dienst voor de Volks gezondheid een scherp oog op alle schepen die uit Algerije ko men, omdat daar sinds ruim een maand gevallen zijn geconsta- van onze redactie buitenland MARSEILLE - Frankrijk is bang dat het de pest binnen zijn grenzen krijgt. Daarom houdt MOSKOU - De Russische hoofdstad Moskou is in de ban van een reeks moorden op vrou wen. Sinds begin deze maand zijn tien vrouwen op gruwelijke wij ze om het leven gebracht. De overeenkomsten tussen de slachtoffers zijn dat ze door gaans slank gebouwd en hoog opgeleid zijn en lang haar heb ben. De Moskouse politie tast nog volledig in het duister omtrent de identiteit van de mogelijke dader of daders. Sinds het afge lopen weekeinde zit de schrik er echt goed in bij de Moskovieten. Vier vrouwen in de leeftijd van 17 tot 35 jaar konden aan de do denlijst worden toegevoegd. Va ders verliezen uit angst hun dochters niet meer uit het oog en mannen doen de boodschappen, omdat vrouwen de straat niet meer opdurven. De politie vermoedt dat er meerdere moordenaars actief kunnen zijn. De lichamen van het afgelopen weekeinde zijn namelijk allemaal in verschei dene districten van de stad ge vonden. Een moordenaar die alleen werkt, zou dat nooit kun nen doen, aldus onderzoekers. Ook de manier waarop de vrou wen zijn vermoord, verschilt sterk van elkaar. In sommige ge vallen was sprake van wurging, in de andere gevallen is geslagen met een zwaar voorwerp. AFP die naam eenmaal bekend is, is het een heel andere kwestie", voegde hij eraan toe. De Britse krant The Indepen dent meldde gisteren dat hoge ambtenaren van het ministerie van Defensie de naam van de wapendeskundige geheim wil den houden, omdat ze hem dat hadden beloofd. Downing Street had hun wens volgens de krant genegeerd. Daarmee werd de bewering van de regering in twijfel getrokken. Blairs woordvoerder Campbell had maandag gezegd dat Downing Street wel was geraadpleegd, maar dat Defensie de leiding had in de aanpak van de kwes- tie-Kelly. Britse media interpreteerden dat als een poging van Blair de verantwoordelijkheid in de schoenen te schuiven van minis ter Geoff Hoon. ANP/RTR Pest is in tegenstelling tot vroe ger te behandelen. Longpest is volgens de website van de Lan delijke Coördinatiestructuur Infectieziektebestrijding zon der behandeling in 95 procent van de gevallen dodelijk en ui terst besmettelijk. Transmissie van mens naar mens vindt plaats via deeltjes in de lucht die hoestende patiënten met de ziekte produceren. Onbehan delde personen met longpest zijn zeer besmettelijk zolang ze blijven hoesten. Ook kan be smetting plaatsvinden door be ten van besmette ratten en kat ten. Personen met builenpest zijn in principe niet besmettelijk be halve wanneer er contact is met pus uit de builen. In Algerije is de pest voor het laatst geconstateerd in 1944 toen het nog een Frans overzees gebiedsdeel was. De afgelopen decennia hebben zich epide mieën voorgedaan in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Ook in van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Tony Blair heeft gisteren ont kend dat hij toestemming heeft gegeven voor het laten uitlek ken van de naam van wapendes kundige David Kelly. ,,Ik geloof dat ik in alle opzich ten juist heb gehandeld", zei de premier. Blairs regering wordt ervan beschuldigd Kellly de dood in te hebben gej aagd in een politieke rel met de BBC over massavernietigingswapens in Irak. Kelly was daar het middel punt van geworden. Hij zou de BBC informatie hebben ver schaft. Toen zijn naam in de openbaarheid kwam, pleegde hij zelfmoord. „Ik heb geen toestemming gege ven de naam van David Kelly te laten uitlekken", zei Blair. „Als Advertentie teerd van builenpest. Vijf tot acht mensen zouden er al aan zijn overleden. Enkele tiental len mensen zijn besmet. Voornamelijk ratten vlooien brengen de pest over. Die zoeken na de dood van de rat nogal eens hun toevlucht tot mensen, die zij kunnen besmetten met builen pest. Een klein deel van de pati ënten krijgt longpest, die zeer besmettelijk is. Vandaar dat de Dienst voor de Volksgezondheid de schepen uit Algerije contro leert op eventuele aanwezigheid van ratten. De controle geldt in de eerste plaats de 21 veerboten die wekelijks een dienst onder houden tussen de twee landen. In Frankrijk wonen ruim een half miljoen Algerijnen, die in de zomer intensief gebruik ma ken van de veerdiensten om fa milie te bezoeken. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) heeft inmiddels een team gestuurd naar Oran, ten westen van Algiers, waar de ziekte is uitgebroken in de streek van Mascara. De Alge rijnse minister van Volksge zondheid wil vooralsnog niet spreken van een epidemie. de Verenigde Staten zijn de af gelopen jaren enkele gevallen geconstateerd. De laatste grote pestepidemie begon in 1894 in India, ver breidde zich door China, be landde zelfs op de westkust van de Verenigde Staten, duurde tot 1912 en kostte elf miljoen men sen het leven. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5