PZC Sponsors verlangen Koreaanse Oorlog duurt na wederdienst van politiekorpsen VS vijftig jaar nog steeds voort Stilte voor de storm rond aandelenlease Ongeremd en anoniem op alles kunnen schelden, dreigen en zeuren 23 juli 1953 woensdag 23 juli 2003 Prostituees Voordeel Lotgenoten Duur grapje Paranoïde Dexia Klaagsite is digitale uitlaatklep door Angelique Mulders Internet-gebruikers kunnen op het net over ieder denk baar onderwerp klagen, emme ren, zaniken en zeuren. Het ver keer is voor de internetters waarschijnlijk de grootste steen des aanstoots. Er zijn meerdere klaagsites te vinden waar voor het gebruiks gemak de ellende keurig is on derverdeeld in hoofdstukken: weggedrag, parkeerbeleid, po litiek, snelheidscontroles of op lossingen voor de files. Vijf tel len nadat hij op kantoor of thuis is gearriveerd, kan een zojuist gesneden automobilist zijn woede uiten op bijvoorbeeld www.wegen.net, www.flitsser- vice.nl of www.tuftufclub.com over 'die schooier in een gele Seat'. Andersoortig gefrustreerden kunnen gelukkig net zo goed te recht op het wereldwijde web. Via www.klaagmuur.nl www. sucks.nl of www.lazerop.nl is op trefwoord ongerief te ventile ren. 'Menno, ik zal je aanklagen tot je helemaal aan de grond staat!', meldt 'anoniem' bij het onderwerp 'financiële proble men'. Of 'lonely person' die, om het al lemaal nog tragischer te maken, als enige bij het onderwerp 'be ëindiging relatie' treurt: 'Ik had altijd alles voor haar over en nu is ze er niet meer voor mij. Ik voel me leeg'. Want het is beslist niet zo dat ieder aangeboden onderwerp van 'dé digitale uit laatklep van Nederland' (lazer- op. nl) mensen trekt. Een buitenbeentje in het gezel schap is de sitë www.hookers.nl. Hier bespreken mannen alle ins en outs van hun bezoekjes aan prostituees. Doordat naam - al zullen zeker niet alle prostituees onder hun echte naam werken - en adres van de dames worden vermeld, ontstaan regelmatig lange discussies over de dames en de door hen bewezen dien sten. De mannen 'plakken' dan persoonlijk ervaringen met de genoemde vrouw onder elkaar. Een buitenbeentje is de site www.hookers.11l. Hier bespreken mannen hun bezoekjes aan prostituees. In feite wordt er weinig ge klaagd door de hoerenlopers. Waar op verkeerssites spora disch complimenten te vinden zijn, loopt deze site er van over. 'Iemand die in staat is naast seks ook dat stukje warmte mee te geven waar ik dan weer een tijd je op vooruit kan', aldus 'Frank2102'. Of 'Huppetee': 'Jongens, Anna is nog steeds een heerlijke erva ring'. Als er al grieven zijn, dan is dat meestal in de trant van 'prijzig' of 'te snel de deur uitge werkt'. Met naam en adres iemand (ne gatief) bespreken op het net. Jan van Dijk, hoogleraar 'sociologie van de informatiesamenleving' aan de Universiteit Twente, kan er moeilijk over uit. „Dat kan echt niet. Ik kan ook niet een in gezonden brief naar een krant sturen waarin ik iemand met naam en toenaam voor rotte vis uitmaak. De krant zal dat wei geren. Voor het internet gelden wat mij betreft dezelfde regels als voor de traditionele media." Maar Van Dijk weet ook wel dat op het wereldwijde web weinig regels gelden, of in ieder geval dat lang niet iedereen zich daar aan wenst te houden. „Het in ternet is laagdrempelig. Je kunt snel even iets intikken, als een e- mail, en het staat er. Dit feno meen zal zich zeker gaan uit breiden omdat steeds meer mensen toegang hebben tot in ternet en ze over steeds meer vaardigheden beschikken om dit te doen." Hèt voordeel voor de boze mo biele telefoongebruiker, auto mobilist of hoerenloper die zich op het net uitleeft, is natuurlijk de anonimiteit waardoor ze on geremd kunnen schelden, drei gen en zeuren. „Het heeft geen repercussies. Je moet dit zien als een substituut voor schelden", vertelt Van Dijk.,A1 denk ik wel dat ze liever de telefoonverko per of de prostituee in het echt zouden willen uitkafferen. Maar daarbij lopen ze het risico foto Jos Lammers/GPD zelf weer te worden uitgeschol den en dat vinden ze dan toch ook niet zo prettig. Zo'n man die boos is over de prestaties van een prostituee kan natuurlijk net zo goed tegen een paar hele vervelende, rake opmerkingen aanlopen van haar over hem als hij recht in haar gezicht begint te klagen." De Twentse hoogleraar denkt bovendien dat mensen hun toe vlucht zoeken tot het net omdat hun (mondelinge) beklag doen bij partner, vrienden of collega's niet voldoet. „Bovendien druk je je in zijn algemeenheid face to face anders, netter vooral, uit dan wanneer je de ander niet ziet." De internetklagers willen de tegenpartij volgens de hoog leraar verder echt treffen. „Ik geloof best dat dit impact heeft op iemand of een onderneming die op een site wordt aangepakt. Zeker omdat anderen het kun nen lezen." Computer- en internetjourna list Herbert Blankensteijn is niet onverdeeld negatief over de 'beklagsites'. „Natuurlijk is er regelmatig redeloos geklaag te lezen, maar sites waarop men sen kunnen vertellen over hun beroerde werkgever of een ap paraat dat telkens hapert, heb ben mijns inziens wel degelijk een meerwaarde. Op zo'n site, forum of nieuwsgroep komen ze namelijk lotgenoten tegen. Mensen dus die naar hen luiste ren en waarmee ze ervaringen uitwisselen. Dat helpt, zeker omdat ze elkaar zo verdere te leurstellende ervaringen met bijvoorbeeld een softwarepro gramma kunnen besparen. Ook zijn er gevallen bekend van werknemers die via het net steen en been klaagden over hun werkgever en waar de situatie binnen het bedrijf is verbeterd. Het internet doet dan eigelijk dienst als een vakbond of onder nemingsraad." Soms komen ondernemers in het geweer tegen de beschim pingen aan hun adres. Mobiele telefonieaanbieder Dutchtone - tegenwoordig Orange - stuurde advocaten af op de mensen ach ter www.dutchtone.sucks.nl. Dutchtone.sucks is begonnen via www.sucks.nl een in 2001 onder het motto 'Maak van je hart geen moordkuil, maar een homepage' begonnen site. Ie dereen kan er dus zelf een pagi na opzetten waar hij of zij van leer -kan trekken tegen een rot- product of gehate instantie. „In Amerika zijn de sucks.com- sites al langer bekend èn popu lair. Daarom zijn sommige on dernemingen en personen ook in de tegenaanval gegaan. Die claimen alvast een sucks-do- mein met hun eigen naam erin die dan direct doorlinkt naar hun officiële website", zegt Blankensteijn. GPD ..door Michael Wefssenstein Amerikaanse politiekorpsen hebben sinds de terreur aanslagen van 11 september, bijna twee jaar geleden, steeds grotere problemen om met hun beperkte budget het groeiend aantal taken dat hun wordt op gelegd te vervullen. Het ant woord: sponsoring. Na 11 september 2001 heeft de politie van New York (NYPD) in de strijd tegen terreur recher cheurs in het buitenland gesta tioneerd, agenten exotische ta len laten studeren en een mobiel laboratorium gekocht om aan vallen met biologische of che mische wapens vroegtijdig te kunnen waarnemen. Allemaal dankzij schenkingen van het farmaceutisch bedrijf Pfizer, de telefoonfabrikant Motorola en andere bedrijven aan de New York City Police Foundation, een stichting van de NYPD. De stichting, die al ruim dertig jaar bestaat, is een relatief onbekend fonds waarin filan tropie en maatschappelijke vei ligheid hand in hand gaan. Ja renlang deed de stichting alleen traditionele aankopen, zoals politiepaarden, maar de laatste tijd wordt het geld creatiever besteed. De stichting krijgt ook veel meer schenkingen. Het suc ces is zo groot dat het idee lan delijk gekopieerd wordt. In de afgelopen vijf jaar zijn in de VS minstens tien nieuwe politie- stichtingen opgericht. „Het draaiende houden van een eigentijds politiekorps is een duur grapje", zegt Karen Wage- ner, voorzitter van de stichting van de politie van Los Angeles. „Deze publiek-private partner schappen zijn heel normaal ge worden." De politie van Los An geles kon dankzij de stichting nieuwe digitale camera's kopen - voor gebruik in de strijd tegen huiselijk geweld - en telescopi- sche spiegels, die de explosieven opruimingsdienst de mogelijk heid bieden sneller bommen op te sporen. De chef van het korps in Los Angeles, William Brat- ton, is zeer actief bij het zoeken naar sponsors en heeft al hon derdduizenden dollars binnen gehaald. Critici vragen zich ernstig af of de werkwijze van de fondsen niet leidt tot belangenverstren geling of vriendjespolitiek. Want nemen de bedrijven die geld doneren aan de politie ge noegen met 'slechts' meer maat schappelijke veiligheid als te genprestatie? Hoe toevallig was het dat het politiefonds van Los Angeles contracten afsloot met voormalige zakenpartners van politiechef Bratton? Het lijdt geen twijfel dat som mige bedrijven proberen voor deel te halen uit hun donaties aan de politie. Zo hebben een handtassenfabrikant, de ex ploitant van de honkbalcompe titie en de belangenbehartiger van de filmindustrie, de Motion Picture Association of America, hun giften expliciet gedoneerd aan de NYPD-afdeling die strijdt tegen diefstal van intel lectueel eigendomDe bedrijven staken 200.000 dollar in een eenheid van agenten die under cover gekopieerde cd's, valse merkkleding en andere nage maakte goederen opkopen om zo de makers op het spoor te ko men. De leider van het project, inspecteur Tom McFadden, zegt dat de donaties de onafhanke lijkheid van zijn eenheid niet aantasten. „We doen dit niet voor Ralph Lauren, noch voor Tommy Hilfiger. We doen dit om diegenen te pakken die het au teursrecht schenden." De begroting van de New York City Police Foundation is na de aanslagen van 11 september verdrievoudigd en kwam afge lopen boekjaar uit op 6,8 mil joen dollar. Dat geld zorgt er voor dat NYPD niet meer de hand op hoeft te houden bij de overheid om dure projecten te financieren. Het fonds hoest de 200.000 dol lar op voor de stationering van agenten in onder meer Tel Aviv, Londen en Lyon. Het fonds be taalde een nieuw high-tech an- titerreurcentrum van 1,2 mil joen dollar en trok 50.000 dollar uit voor taallessen in het Urdu, Farsi en Pashtun aan antiter- reuragenten. De NYPD gebruikt het fonds ook om geld te verdienen aan de populariteit van het korps, die sinds 9/11 explosief is gegroeid. De stichting heeft een marke tingbureau ingehuurd en dat heeft grote plannen voor mer chandising. Het korpslogo komt binnenkort terecht op kinder fietsen en pyjama's. AP door Egbert Stoel Het begin van de Koreaanse Oorlog was een volkomen verrassing. Terwijl duizenden communistische Noord-Korea- nen in de vroege ochtend van 25 juli 1950 zijn land overspoel den, lag de chef-staf van het Zuid-Koreaanse leger stom dronken in bed. President Syng- man Rhee was die zondag gaan vissen en medewerkers wisten het staatshoofd pas na uren op te sporen. Ruim drie jaar later, op 27 juli 1953 kwamen de partijen een staakt-het-vuren overeen, maar tot vrede tussen het verdeelde Koreaanse volk kwam het nooit. Vijftig jaar later doorsnijden uitgestrekte mijnenvelden, prikkeldraad en wachttorens het schiereiland nog steeds. De scheiding van het Oost-Azi atische schiereiland was een direct gevolg van de Tweede Wereldoorlog. Zoals de gealli eerden Duitsland in vier stuk ken deelden, zo scheidden de Sovjet-Unie en de Amerikanen in augustus 1945 Korea, des tijds een Japans protectoraat. Twee legercommandanten had den het gebied binnen een half uur verdeeld. Toen het zuidelijk deel in 1950 de onafhankelijkheid uitriep, besloot het communistische noorden, gesteund door de Sov jet-Unie, tot de verbluffende verrassingsaanval. Binnen een half jaar waren de kansen ech ter gekeerd en rukte een inder haast ingestelde VN-macht, ge leid door de Verenigde Staten, op tot aan de grens met China. Het bataljon Nederlandse sol daten dat de regering-Drees na lang Amerikaans aandringen had gestuurd, geloofde al dat zijn komst overbodig was. Niets bleek echter minder waar. In oktober stroomden honderd duizenden Chinese 'vrijwilli gers' de grens over en pas na veel verliezen wisten de geallieerden de Chinese opmars in 1951 in de buurt van de 38ste breedtegraad te stuiten. Terwijl de frontlijn in het eerste oorlogsjaar heen en weer be woog - de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul wisselde maar liefst vier keer van machtheb ber - groeven de strijdende par tijen zich de volgende twee ja ren in. Midden tussen de linies, f -.-^Sx- .w-S* De Britse premier Blair bezocht afgelopen zondag Zuid-Korea. Blair vertelde president Roh Moo-Hy- un (1) dat de nucleaire crisis met Noord-Korea 'met gevoel en via de dialoog' moet worden opgelost. Ook liet hij weten Pyongyang op geen enkele manier te willen bedreigen. in Panmunjom, begonnen de VS, China en de Noord-Korea- nen onderhandelingen. Die leidden na meer dan twee mil joen doden en drie jaar, een maand en twee dagen oorlog tot een bestand. Waar nu de Noord-Koreanen worden gezien als het grootste obstakel voor vrede, waren het vijftig jaar geleden de zuider lingen die niets van een bestand wilden weten. Zij vonden echter de Amerikaanse president Ei senhower op hun weg. Die had in 1952 de verkiezingen gewon nen met de belofte een einde te maken aan de oorlog. Ook de andere westerse mogendheden, die hun handen meer dan vol hadden aan de dekolonisatie, wilden een snel einde aan het voortslepende conflict. „We wa ren teleurgesteld, maar het was onoverkomelijk", blikte een Zuid-Koreaanse oorlogsheld onlangs terug in de Internatio nal Herald Tribune. In de decennia erna leidden vre desonderhandelingen tot niets en ontwikkelden beide landen zich tot twee totaal verschillen de werelden. Het straatarme Zuid-Korea transformeerde zich met vallen en opstaan in een kapitalistische democratie. In Seoul lijkt niets te wijzen op de enorme legermacht die op minder dan vijftig kilometer van de miljoenenstad klaar staat om aan te vallen. Veel Zuid-Koreaanse jongeren we ten niet meer wat er op 27 juli wordt herdacht. De politiek geeft economische groei tegen woordig meer prioriteit dan een eventuele hereniging. De inmiddels overleden Noord- Koreaanse 'Eeuwige President' Kim Il-Sung veranderde zijn land ondertussen in een para noïde communistische dicta tuur en grendelde het volledig af van de buitenwereld. Vader Kim en diens opvolger en zoon 'Ge liefde Leider' Kim Jong-il wor den door hun onderdanen als goden vereerd. Westerse waar nemers menen dat het regime honderdduizenden personen heeft opgesloten in strafkam pen. Vijftig jaar later is de oorlog dan welhaast vergeten, de impasse fotoYun Jai-hyoung/AFP in het vredesproces is des te ac tueler. Het regime in Pyongyang voelt zich in het nauw gedreven door de harde opstelling van de Amerikaanse president Bush. Die rekent de Noord-Koreanen tot de 'as van het kwaad' en ziet in hen een bedreiging voor de wereldvrede. Het land vreest daarom een Amerikaanse aanval en ontwik kelt als 'afschrikwekkend mid del' massavernietigingswa pens. Mocht het schimmige regime dergelijk wapentuig werkelijk in handen krijgen, dan is de kans op een kernoorlog niet denkbeeldig. In een land waar een mensenleven meer of minder niet telt, hebben Kim Jong-il en de zij nen immers wei nig te verliezen. Vermoedelijk zal alleen de in eenstoring van het Noord-Ko- reaanse regime voor een door braak zorgen. Omdat het volk door repressie en honger mond dood is gemaakt, is er voorlopig niets dat daarop wijst. Ook na vijftig jaar Koude Oor log lijkt werkelijke vrede, laat staan een hereniging, nog ver weg. ANP door Geert Dekker Er heerst een bedrieglijke rust rond de aandelen- lease-ellende van honderd duizenden Nederlanders. De rechtszaak van de stichting Leaseverlies tegen Dexia is een papieren steekspel voor advocaten, de helft van de Dexia-klanten heeft een schikkingsvoorstel geaccep teerd en de politiek rust uit. Maar nog steeds zijn er hon derdduizenden Nederlan ders boos danwel verdrietig over de miljarden euro's die ze hebben verloren na het le nen van geld om te beleggen, in een tijd dat de koersen maar een richting leken te kennen: omhoog. De boosheid richt zich op de aanbieders van de leningen, verpakt als Winstverdrie- dubbelaars en Koersversnel- lers. Klacht: we zijn misleid, ons is niet duidelijk verteld wat we kochten. Veel mensen zijn altijd in de veronderstel ling geweest dat ze voor en kele duizenden guldens aan delen kochten, die om de een of andere reden enorm goed zouden gaan renderen. Wat ze zeggen niet beseft te heb ben, is dat ze met het storten van het geld tegelijkertijd een lening voor enkele tien duizenden guldens afsloten, waarmee ook aandelen ge kocht zijn. En zo kan het dat bij koersdalingen van tien tallen procenten de aange schafte hefboom doorslaat naar de verkeerde kant: in plaats van een fantastisch rendement op de geïnves teerde enkele duizenden gul dens, staat er aan het einde van de rit een schuld van vele duizenden guldens, euro's in tussen. De klacht van misleiding heeft tot oprichting van ver schillende belangengroepe ringen geleid. De grootste is de stichting Leaseverliesop gericht vanuit het Haagse advocatenkantoor Barents &Krans. Leaseverlies verte genwoordigt bijna hondeti duizend kopers van 'lease plannen' van Legio Lease een financiële ondernei die in de tweede helft vande jaren negentig groot is worden met het verkop® van aandelenleningen. H? bedrijf werd later overgei^ men door Bank Labouchjp die in 2000 werd overgen men door de Belgisch-Fra® bankgroep Dexia. Dexia moet zich een a entree op de Nederland» markt hebben voorgesteld Begin vorig jaar begon he klagen en het is niet meerit gehouden. Leaseverlies isit. middels begonnen met rechtszaak - verwachte u§ spraak medio 2004, en d® volgt nog een hoger beroep, en intussen heeft maard helft van de tweehonderd, duizend klanten een regeling voor het betalen van d' 1 schuld geaccepteerd, van Leaseverlies is dat Des» alle restschulden kwijt scheldt. En toen kwam daar no de politiek overheen. Minis, ter Zalm van Financiën kor, digde in juni aan dat hij dit najaar een 'commissie va wijzen' instelt die probeert de partijen bij elkaar te brei, gen. „Als de politiek dat wil, moet men dat vooral i reageert een woordvoerè van Dexia. „Wij zullen lui» teren naar wat zo'n commi» sie te zeggen heeft." Een de gelijke commissie - et: woordvoerder van Leasever lies zegt 'blij' te zijn met politieke bemoeienis - echter pas in het najaar aai het werk gaan. Het wachten is op het eindt van de vakantie van de Twes- de Kamer (25 augustus) énop de klachtencommissie vr het DSI. Dit Dutch Securi ties Institute heeft intusset zo'n 1300 klachten van leurgestelde leasebelegget ontvangen. Er wordt ea tiental zaken behandeld representatief geacht worden voor groepen klach ten. In september wordt et: uitspraak verwacht. GPD AUTO'S - De eerste zending Russische personenauto's is met het vrachtschip Krymow in Nederland aangekomen. De zeventig auto's van het merk Moskvitch worden deze week nog in de handel gebracht. IJVER- De vijftienjarige Elly Ouwerkerk uit Goes gaat als beloning voor haar ijver drie weken op reis door zes Europe se landen. Elly slaagde vorige week voor haar mulo-examen aan de Burgemeester van Dus- seldorpschool. De directeur van de school wees haar aan om op vakantie te gaan. Ze haalde op het examen gemid deld een acht. AUSTRALIË - In Austral wordt de Nederlandse toet dering met vreugde begra Het bezoek van minister Buitenlandse Zaken, J. Lu: gevolgd door de ministers Overzeese Rijksdelen, profe sor Kernkamp, wordt in Australische pers uit en te: besproken. De ministers v« ren gesprekken over mogeliji samenwerking in Nieuw-Gi GOEDEREN - Ouwerka krijgt dezer dagen onderma linnen, kleren, dekens schoenen. De goederen zijnal komstig uit Enschede en li Franse St. Maurice. PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel.(0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bffl Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantootf zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleinte Tel. (0113)315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 I nternetwwwpzcn I/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. DedW, aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vc-:1»'» (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenëüF ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectrej derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afüf* lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Behoort tot LUGgSnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4