PZC Knokke pakt groeiende overlast van vossen aan Fusie zorgcentra is van de baan Van bergrit naar proefrit rcc Provincie vraagt snelle versterking zeeweringen 12 Medisch laboratorium splitst zich in tweeën Ford van de Ree Oostburg Terrein van zorginstelling in Clinge moet een normale woonwijk worden Organisatie dansfeest hangt dwangsom boven het hoofd agenda woensdag 23 juli 2003 Tearoom Vogels Affaire 15.400 8.995 16.995 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur dringt bij het Rijk aan op snelle maatregelen om de veiligheid van de zeeweringen te verbeteren. Op korte termijn dienen drie zwakke plekken met zand opgehoogd te worden: het Noorderstrand op Schou wen, de Vijgheter/het Nolle- strand op Walcheren en delen van de West-Zeeuws-Vlaamse kust tussen Breskens en het Zwin. Deze 'zachte maatregelen' moe ten ervoor zorgen dat de veilig heid wordt hersteld. In een brief aan de staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat schrijven Gedeputeerde Staten dat zij er van uitgaan dat deze maatrege len 'dit jaar of volgend jaar ook daadwerkelijk worden geno men'. Op termijn zijn structurele maatregelen nodig. Daarvoor moet een plan van aanpak wor den gemaakt. Dat de waterkeringen langs de Noordzeekust zwakke plekken vertonen, is enkele jaren gele den gebleken uit studies naar de kracht waarmee golven op de dijken en duinen aankomen. Die kracht is groter dan voor heen werd aangenomen. De Zeeuwse waterschappen heb ben al bij het ministerie voorge steld hóe de kwaliteit van de waterkeringen verbeterd kan worden. Het provinciebestuur onderschrijft de bepleite aan pak. GS wijzen de staatssecretaris er tevens op dat ook de kwaliteit van de dijken langs de Ooster en Westerschelde op plekken onvoldoende is. Onderzoek door waterschap Zeeuwse Ei landen heeft aangetoond dat zij niet overal voldoen aan de nieuwste veiligheidsnormen. Gedeputeerde Staten vragen daarom om nieuwe methodes om de sterkte van de dijken te meten, zodat duidelijk wordt welke maatregelen nodig zijn. De Sterre verwelkomt ouderen door Frank van Cooten CLINGE - Het terrein van De Sterre in Clinge wordt een 'nor male' woonwijk. In december wonen ook ouderen op het ter rein. Momenteel wordt, on danks de bouwvak, hard ge werkt aan deze woningen voor ouderen. Initiatiefnemer van deze huizen is de woningbouwvereniging uit Axel. „Op het terrein van De Sterre wonen straks mensen met en zonder een handicap. De tijd is voorbij dat verstandelijk gehandicapten worden wegge stopt in een bos. Daarom bou wen we ook steeds meer huizen voor onze cliënten in bestaande woonwijken", zegt beleidsme dewerker directie J. van Hooij- donk van Stichting Tragel. Deze stichting, waar De Sterre onder valt, is de Zeeuws-Vlaamse zorginstelling voor mensen met een verstandelijke handicap. Steeds meer cliënten van Tragel wonen buiten het terrein van De Sterre. Er blijven circa 150 cli ënten in de nieuwe wijk op het terrein van De Sterre wonen. Voor hen bouwt Tragel nieuwe accommodaties. In de koffie- zaal hangen de tekeningen. „De ontwerpfase is afgerond. Nu worden de definitieve tekenin gen gemaakt. We hopen volgend jaar met de bouw te starten. Als alles klaar is, zijn we zeker vijf jaar verder", zegt Van Hooij- donk. Betonrot sloeg toe in de huidige gebouwen van de dagbesteding en de paviljoens. Daarom wor den zes nieuwe gebouwen neer gezet. Het gaat onder meer om een soos annex tearoom met een grote glazen pui tegenover de Op het terrein van De Sterre worden bejaardenwoningen gebouwd. foto Camile Schelstraete door René van Stee KNOKKE-HEIST - Knokke- Heist wil maatregelen nemen tegen het aangroeide vossen- bestand op het grondgebied van de gemeente. Evenals in Zeeuws-Vlaanderen krijgen de gemeentediensten en de politie de laatste jaren veel meer meldingen van overlast door vossen. Schattingen in Knokke-Heist lopen uiteen van vijfentwin tig tot dertig exemplaren. Een vossenburcht werd tot nu toe nog niet gevonden. Ook in na tuurreservaat Het Zwin is de vos reeds gesignaleerd. Ge zien de sterke toename van de vossenpopulatie vreest het ge meentebestuur van de Belgi sche kustgemeente een ver storing van het ecologisch evenwicht in het reservaat. Het schepencollege heeft daarom aan de afdeling Na tuur van de Vlaamse Gemeen schap gevraagd welke maat regelen kunnen worden geno men om de vossenpopulatie op een aanvaardbaar niveau terug te dringen. Koen van den Berge, wildbio- loog aan het Vlaamse Insti tuut voor Bosbouw en Wilbe- heer, heeft het college laten weten dat de vos een be schermde diersoort is waarop nietmagwordengejaagd. „De enige oplossing voor pluim veehouders is daarom gepaste voorzorgen te nemen, zodat de vos niet bij het kleinvee kan komen", aldus Van den Berge. Van den Berghe geeft toe dat de aanwezigheid van de vos in het reservaat leidt tot een merkbare achteruitgang van het vogelbestand: „De vraag is echter hoe de betreffende soorten het op ruimere schaal zullen doen. Prooisoorten ontwikkelen een afweerreac tie. Grondbroedende soorten als de lepelaar gaan dan bij voorbeeld in bomen nestelen, meeuwen en sternen op rots kliffen waar ze nagenoeg on bereikbaar zijn voor vossen. Veel steltlopers gaan ook uit zwermen over een groter ge bied en gaan individueel broe den in plaats van in kolonie." Van den Berghe stelt verder dat niet de aanwezigheid van de vos maar zijn lange afwe zigheid onnatuurlijk was. Dat het Zwin daardoor aan 'spek- takelwaarde' inboet (de on natuurlijk grote vogelconcen traties) is volgens de wildbio- loog niet meer dan een logisch gevolg. Het gemeentebestuur van Knokke-Heist is het vol ledig oneens met deze ziens wijze. „Als we de stelling van het Instituut voor Bosbouw en Wildbeheer volgen, dan zul len ook de sternen en plevie ren in natuurreservaat de Baai van Heist binnenkort moeten uitzwermen naar vei liger oorden. Wij achten die ontwikkeling onaanvaard baar. Het laatste woord over vossen in Knokke-Heist is dus nog lang niet gezegd", aldus gemeentewoordvoerder J. de Groote van Knokke-Heist. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten, bieden en jokeren; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; BRESKENS - Rederij de Festijn, 16.00- 17.30 uur: Rondvaarten op de Wester schelde; Haven, 15.30 uur: Vertrek avontuurlijke tochten naar de zandplaten; EMMAHAVEN - Bezoekerscentrum 't Zwin, 13.45 uur: Excursie Verdronken Land van Saeftinghe; Bezoekerscentrum Saeftinghe, 13.00 17.00 uur: Info over Verdronken Land van Saeftinghe; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; HULST - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.45 uur: Bingo; NIEUWVLIET-BAD 9.00 uur: Braderie; Parkeerplaats rioolgemaal, 19.30 uur: Excursie Verdronken Zwarte Polder; OOSTBURG -Gebouwmaatschappelijke dienst, 10.00 11.30 uur: Lotgenotencon tact borstkankerpatiënten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Line dance voor gevorderden; Café De Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Biljarten; WESTDORPE - Bezoekerscentrum De Baeckermat, 21.30 uur: Nachtdieren kij ken in Canisvliet; IJZENDIJKE - Zwembad, 12.00 20.00 uur: Zwemvierdaagse. door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - Na ruim een jaar van onderzoek en over leg zien de besturen van woon zorgcentrum Antonius in Kloosterzande en zorgcentrum De Redoute in Sas van Gent af van fusie. De sterk uiteenlopende ontwik kelingen waar beide centra de komende vier tot vijf jaar mee te maken krijgen, laten te weinig ruimte om gelijktijdig ook nog een intensief fusieproces door te maken. Dat stellen directeur O. van Gysel van De Redoute en bestuurder R. van de Kieboom van Huize Antonius in een geza menlijke verklaring. Aanvankelijk was ook verzor gingshuis De Burght uit Oost burg betrokken bij het fusie-on derzoek. Die instelling haakte echter al eerder af. Van Gysel en Van de Kieboom benadrukken dat de redenen om niet te fuse ren niets te maken hebben met de onderlinge contacten en de samenwerking tussen De Re doute en Antonius. De Redoute moet de komende jaren alle energie richten op een forse uitbreiding van de zorg aan ouderen die buiten het te huis wonen. Daarnaast heeft het zorgcentrum te maken met de komst van een nieuwe ver- pleegunit met achttien bedden en de afbouw van het aantal be woners in het tehuis met twintig plaatsen. In De Redoute wonen momenteel zestig ouderen. Er werken vijftig mensen. Antonius staat voor geheel an dere ontwikkelingen. Het klei- ne-kernenbeleid (de zorg toe brengen naar de mensen die het nodig hebben) wordt verder doorgezet en vooral de voorbe reiding op de nieuwbouw vraagt veel aandacht. Antonius heeft 140 tot 150 cliënten en 90 mensen in dienst (58 FTE). Alle beslommeringen op een rij tje gezet, zouden de instellingen te veel hooi op de vork nemen door gelijktijdig ook nog eens aan een fusieproces te beginnen. Daarnaast bracht het fusie-on derzoek als uitkomst, dat fusie voor beide organisaties geen fi nanciële winst of grotere effici ency met zich mee zou brengen. Dat was juist als belangrijk uit gangspunt voor het samengaan gesteld. boerderij, een activiteitenruim te, een activeringsruimte en een gebouw voor algemene dagbe steding. „We werken met ver schillende architecten. De wijk moet geen eenheidsworst wor den", zegt Van Hooijdonk. „We streven naar een gevarieerde woon- en werkomgeving." Het hoofdgebouw wordt ook behoorlijk aangepast en op nieuw ingedeeld. Zo wordt de huidige koffiezaal een petit-res- taurant waar ook inwoners van Clinge een hapje kunnen eten. Daarnaast worden elf nieuwe woningen op het Sterre-terrein gebouwd. Een woning biedt plaats aan zes cliënten. In de koffiezaal hangen ook te keningen van nieuwbouw bui ten Clinge. Aan de Van der Maelstedeweg in Hulst komen drie gebouwen voor in totaal 24 cliënten en aan de Iepenlaan in Terneuzen worden drie wonin gen voor in totaal twaalf cliën ten gebouwd. de en veiligheid onverantwoord toestemming te verlenen voor dit evenement. Richard Fortes van Party Pipo zette gistermid dag alles op alles de Danceparty voor zaterdagavond te redden. „Het gaat door. Niet op grond gebied van Schouwen-Duive- land, maar in de gemeente Goe dereede. En we gaan niet de Oosterschelde op, maar de Gre- velingen. Zowel het Grevelin- genschap als de gemeente Goe dereede maken geen enkel pro bleem en wensen ons veel ple zier met de tocht", zegt Fortes. Volgens woordvoerster M. Jan sen van de gemeente Goederee de is het echter beslist nog niet zeker dat deze gemeente wel toestemming verleent. Zij had alleen nog mondeling contact gehad met burgemeester C. Sin- ke. „Hij zegt op voorhand geen voorstander te zijn en over weegt één lijn te trekken met zijn collega op Schouwen-Dui- veland", aldus Jansen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Burgemeester Asselbergs van Schouwen-Dui- veland laat er geen twijfel over bestaan: de gemeente kan geen enkele medewerking verlenen aan de danceparty op een cata maran op de Oosterschelde, die evenementenbureau Party Pipo zaterdag wil houden. Hij staat evenmin toe dat gasten voor dit festijn op het grondgebied van Schouwen-Duiveland in- en uitschepen. Asselbergs legt Party Pipo een preventieve dwangsom op van 15.000 euro, indien het bureau de verboden overtreedt. De burgemeester zegt de orga nisatoren heel duidelijk te heb ben uitgelegd dat hij op grond van de stiltebepalingen voor de Oosterschelde (beschermd na tuurgebied) geen vergunning kan verlenen. Verder acht hij het in het kader van de openbare or- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het bestuur van Streeklaboratorium Zee land wil het lab splitsen in een Zeeuws-Vlaams en een Midden- Zeeland deel. Medisch Labora torium Zeeuws-Vlaanderen fu seert vervolgens met Stichting Zorgsaam in Terneuzen, het zorgorgaan van de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen, thuis zorg en verzorgingshuizen. De ontvlechting moet effectief worden per januari 2004. Het bestuur van het laboratorium beslist in september. De laboratoria in Terneuzen en Goes en Middelburg blijven wel samenwerken. Directeur A. Runsink van het Streeklabora torium Zeeland wilde gisteren geen uitlatingen doen over de splitsing. Hij zei wel dat alle tachtig banen behouden blij ven. Oorzaak van de afschei ding is een al tien jaar durend meningsverschil tussen de ra den van bestuur van de zieken huizen in Vlissingen, Goes en Terneuzen over de locatie van het laboratorium. De slechte staat van het gebouw in Goes is aanleiding om de an gel uit het conflict te halen door uit elkaar te gaan, zegt directeur J. van der Heide van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, beoogd directeur van het nieuwe Me disch Laboratorium Zeeuws- Vlaanderen. Hij was het niet eens met het plan een nieuw la boratorium te bouwen bij het Oosterscheldeziekenhuis in Goes, waarbij ook de zieken huisapotheek zou komen. Het plan ketste in 1999 af op finan ciële problemen. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren opteerde voor goedkopere nieuwbouw in Terneuzen, wat de ziekenhuizen boven de Wes terschelde niet accepteerden. De opdeling van het laboratori um heft de bestuurlijke verlam ming die daaruit voorkwam op, stellen Van der Heide en J. van den Blink, stichtingsvoorzitter van het Laboratorium en direc teur van Ziekenhuis Walcheren. Na de splitsing komt een nieuw- bouwoplossing voor Goes weer aan de orde. Gedeputeerde Staten van Zee land zijn bezorgd over de af splitsing van het Zeeuws- Vlaamse lab. Zij vinden vooral de reden verkeerd. Ook is GS bezorgd of het laboratorium in Terneuzen, dat de helft kleiner is dan de vestigingen in Middel- burg en Goes, sterk genoegisom levensvatbaar te blijken. GS vragen het bestuur niet over haast te besluiten en de 'geza menlijk gedragen beleidsvisie' over de ziekenhuiszorg mee te wegen. GS staan juist centrali satie van de Zeeuwse zieken huiszorg voor. Van der Heide en Van den Blink twij f elen niet aan die levensvat baarheid. „Het lab in Terneuzen houdt zijn huidige opdrachten en dus inkomsten. De uitwisse ling van werk tussen de drie lo caties blijft", stelt Van den Blink. De specialismenpatholo- gie, virologie en microbiologie blijven in Terneuzen, evenals pathologie in Middelburg en microbiologie en immunologie in Goes. De dreiging voor de levensvat baarheid van de laboratoria was groter bij de 'SHL-affairé. duidt Van den Blink. In 2000 be sloten 55 Schouwse en Beve- landse huisartsen om weg te gaan bij het Streeklaboratori um Zeeland en aansluiting te zoeken bij de Stichting Huisart sen Laboratorium (SHL) inBre- da. Reden was dat de artsen ei sneller terechtkonden voor dia gnostisch onderzoek en meerte zeggen kregen in het bestuut Een aantal artsen is volgens Van den Blink bij het Streeklabora torium teruggekeerd. De omzet- schade door het verlies aan opdrachtgevers, circa twintig procent, kon worden gecom penseerd uit de omzetgroei. In het nieuwe bestuur van het Streeklaboratorium boven de Westerschelde is plaats voor zo wel een Walcherse huisarts als een Bevelandse, kondigt Van den Blink aan. Momenteel heb ben de Zeeuwse huisartsen één bestuurslid in de stichting; J, Peene, huisarts te Borssele. Hij wilde dinsdag nog niet reageren op het uit elkaar gaan maar stel de slechts dat het belang van de huisartsen is gediend met hel behoud van goede laboratori umdiensten. Ford Fusion nu tijdelijk Ford Ka nu vanaf Nu bij Difoga! financieringsaanbieding van slechts 1% rente. Ford Fiesta nu vanaf 12.650 Ford Focus nu vanaf "prijzen excl. kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage **vraag naar de voorwaarden Ford bestaat 100 jaar. Dit vieren we groots. Als u bijvoorbeeld nu besluit een Ford Fiesta te financieren dan profiteert u dus van de uitzonderlijk lage rente van slechts 1 of van de unieke Celebration aanbieding vanaf €10.995** Transportweg 5 0117-383230 Showroom dagelijks open tot 18.00 uur, zaterdag tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36