PZC Wenskaarten voor school Verloskundige krijgt na tien jaar collega's Blijkbaar moet alles om de vijftien jaar op de schop Bob begonnen aan zomertoer zll Provincie doet Dorp krijgt opvang voor zestien dementerende ouderen niets tegen -m A -w- woensdag 23 juli 2003 Sterfeesten in Sint Niklaas Nachtdiensten Thuisbevallingen Natuursteen Jammer Dorpsfeest in Cadzand Hond uit snikhete auto gered Actie tegen langparkeren Aanrijding in Sint Annaland Horecazaak brandt uit Kat beschoten Personenauto's vernield SSSar" Zorgcomplex in St Jansteen Hnnr Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - De provincie Zeeland treedt niet op tegen de geluidsoverlast die omwonen den van zetmeelfabriek Ceres- tar in Sas van Gent ondervin den. Gedeputeerde Staten (GS) laten idat weten aan Bureau Rechts hulp Zuid-Holland-Zuid, dat door het comité Geluidhinder St. Albert in de arm genomen is om de geluidsoverlast uit de we reld te helpen. De advocaat van Bureau Rechtshulp probeerde gaten te schieten in de metingen die de provincie eind vorig jaar gedu rende enkele maanden liet uit voeren in de achtertuin van voorman Eddy Verheecke van het Comité Geluidshinder. Hij woont met zijn gezin in de Bene- luxstraat, pal aan het fabrieks terrein van Cerestar. De Fysica winkel van de Techni sche Universiteit van Eindho ven zette zo zijn vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de meetresultaten. Volgens de provincie zijn de me tingen echter geheel volgens de regels uitgevoerd. Tijdens de meetperiode zijn bovendien geen overschrijdingen van het toegestane geluidsniveau geconstateerd, aldus de provin cie. Ook de inspectie van het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) is betrokken geweest bij de kwestie. De rijksambte naar die het geluidsrapport van de provincie aan nader onder zoek onderwierp, stelde even eens vast dat Cerestar voldoet aan de eisen voor geluidspro ductie zoals die zijn opgenomen in de milieuvergunningen. De VROM-inspecteur beschouwt deklacht van het Comité Geluid hinder dan ook - et als de pro vincie - als afgedaan, tenzij nieuwe omstandigheden zich voordoen. Het actiecomité kondigt aan het er nog niet bij te laten zitten en overweegt nu de gang naar de Raad van State om de zaak nog een keer te laten beoordelen door dit rechtscollege SINT NIKLAAS (b) - Recrea tieoord De Ster in Sint Niklaas pakt zaterdag 2 augustus uit met de jaarlijkse Sterfeesten. Trekpleisters zijn waterski, dui ken en demonstraties met tele- geleide vliegtuigen Vanaf 15.00 uur draait het om paar den. Zo is er onder meer een op treden van Los Amigos. Deze berijders brengen Spaanse rij kunst met Lusitaniërs en Anda- lusische paarden. Verder wordt Bajatsu gepresenteerd, een nieuwe paardensportdiscipline die zijn wortels in de Japanse krijgskunsten heeft. Johan Rooms en Valentijn de Bock, twee wereldkampioenen jum- pingzijn eveneens van de partij. In stijgen enkele tientallen he- teluchtballonnen op. Aanslui tend speelt de concertband Ex celsior. De Vlaamse vedetten Yasmine, Barbara Dex en Dirk Cassiers brengen een mee- zingprogramma. Rond elf uur wordt op muziek van de opera Carmen met een laser- en vuur werkshow het feest afgesloten. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaari 45 Postbus 145 4530 AC terineuzeim Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Baieman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Frank van Cooten SINT JANSTEEN - Sint Jan steen krijgt een kleinschalig zorgcomplex voor zestien dementerende ouderen. In sep tember komt meer duidelijk heid over de locatie van dit com plex en hoe dit wordt gereali seerd. Wethouder R Weemaes, tevens voorzitter van de stuurgroep die zich bezighoudt met de sprei ding van de ouderenzorg in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, zei dit gisteren. „Over dit zorgcom- door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Helen Haak staat er na tien jaar niet langer alleen voor: de enige Zeeuws- Vlaamse verloskundige heeft zes nieuwe collega's gekregen. Samen werken de zeven verlos kundigen onder de naam Ver loskundig Samenwerkingsver band Zeeuws-Vlaanderen voortaan in dienst van zorgor ganisatie Zorgsaam. Haak (40) leidt het samenwer kingsverband, dat vijf Belgi sche verloskundigen telt. De Vlaamse vroedvrouwen wonen allemaal net over de grens, maar dat schaadt de oproepbaarheid niet, zegt Haak. „We hebben al lemaal één nacht dienst vanuit het ziekenhuis in Terneuzen en daar is slaapgelegenheid." Haak gaf haar eigen praktijk te Axel op voor het samenwer kingsverband. „Voor een losse praktijk of een maatschap vind je geen verloskundigen," stelt zij. „De vele nachtdiensten zijn voor de meesten een bezwaar. Met het dienstverband bij Zorg saam lossen we drie problemen op: vanuit de schaarste aan ver loskundigen in Nederland trek je mensen aan die je geregelde uren kunt bieden met beperkte diensten. En vanuit Zorgsaam hebben we een goede samen werking met de huisartsen en de specialisten in het zieken huis." Haak begon in 1987 haar prak- plex is geen discussie. Gezien de behoefte in Sint Jansteen wordt dit complex gebouwd. Die af spraken liggen er." Het zorgcomplex voor demente rende ouderen is fase 2 van de ouderenzorg in Sint Jansteen. Fase 1 is het project Woonzorg zone en fase 3 behelst de bouw van nieuwe zorgwoningen. De ze laatste fase gaat volgens Wee maes pas volgend jaar spelen. Er moet immers nog een geschikte locatie in het dorp worden ge vonden en de woningbouwver eniging in Axel moet zeker weten dat de woningen ook ver tijk met een collega. Toen die in 1993 naar Goes verhuisde, bleef ze tien jaar de enige verloskun dige in Zeeuws-Vlaanderen. Dat kon enkel doordat het me rendeel van de Zeeuws-Vlaam- se huisartsen ook bevallingen begeleidde, waardoor Haak zich kon concentreren op het ge bied oostelijk van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. „Maar de laatste anderhalf jaar willen steeds meer huisartsen stoppen met verloskunde." Het gemis van collega's betekende ook dat Haak soms dagen ach tereen 's nachts opgeroepen werd. De nieuwe verloskunde-organi- satie beperkt de mogelijkhe den voor thuisbevallingen in Zeeuws-Vlaanderen. Thuis be vallen kan enkel van maandag ochtend tot vrijdagavond. Daarbuiten, en als de eigen huisarts de geboorte niet wil be geleiden, verzorgen de verlos kundigen de bevalling in het ziekenhuis in Terneuzen. „De kraamvrouw is zo wel verzekerd van een fitte vroedvrouw", te kent Haak aan. OZ Zorgverze keringen, die investeerde in de oprichting van het samenwer kingsverband, verguldt de pil door de eigen bijdrage voor het poliklinisch bevallen te laten vervallen. De Zeeuws-Vlaamse verlos kundigen houden spreekuren voor zwangeren op de polikli niek in Hulst en in het Antonius- ziekenhuis in Oostburg. huurd kunnen worden. „We be ginnen daarom met de Woon zorgzone. Dat is makkelijk te realiseren", zegt Weemaes. Dit project is bedoeld om oude ren zo lang mogelijk in de eigen woning te laten wonen. Zorg wordt thuis verleend. De stuur groep vroeg subsidie voor de aanloopkosten van de provin cie. De stuurgroep deed beroep op het beleidskader sociale zorg. Gedeputeerde Staten besloten gisteren echter het subsidiever zoek af te wijzen. GS vinden het idee van een woonzorgzone wel iswaar goed aansluiten bij het provinciale beleid op het gebied van wonen, zorg en welzijn, maar geven toch geen geld. Het beleidskader sociale zorg is bedoeld voor projecten met een provinciebrede uitstraling en voor vernieuwende lokale/ re gionale projecten met een voor beeldfunctie. „Uw project is lokaal van ka rakter en kan niet meer worden beschouwd als vernieuwend. Op dit moment worden immers op verscheidene plaatsen in Zeeland zoals in Middelburg en Scharendijke woonzorgzones gerealiseerd", is de motivatie van GS. Het is het dagelijks provincie bestuur tevens bekend dat van uit de zorgaanbieders het initia tief is genomen een betere afstemming tussen wonen, zorg en welzijn in de gemeente Hulst te bewerkstelligen. Voor een on derdeel van dit initiatief is reeds provinciale subsidie gegeven. Wethouder Weemaes ligt niet echt wakker van de afwijzing. „Als dit het besluit van GS is, leg ik me daar bij neer. We heb ben het tenminste geprobeerd. We gaan gewoon door." door Ronald Verstraten CADZAND-BAD - „Alles van waarde is weerloos", citeert kunstenares Karin Daan de dichter Lucebert. Dat er van daag een begin wordt gemaakt met de afbraak van haar zuilen rij in Cadzand-Bad, betreurt ze zeer. „Ik kan nu wel moord en brand gaan schreeuwen, maar dat heeft geen zin. Je kunt nieu we ontwikkelingen niet in de weg staan." Nee, de gemeente Sluis heeft haar niet gebeld om te vertellen dat drie zuilen worden afge zaagd. „Ik weet wel dat er een hele reconstructie van Cad- zand-Bad aan zit te komen en dat die zuilenrij daar niet meer in past. Ik begrijp dat wel, want ik werk vaker voor grote steden bouwkundige projecten. Mijn werk past in een groter geheel. Maar het probleem is dat we in Nederland zó rijk zijn, dat alles om de vijftien jaar weer op de schop gaat." Die tijdspanne klopt aardig. In het najaar van 1986 werd de re constructie van Boulevard de Wielingen aangekondigd. Een project van drie miljoen gulden, dat allure moest krijgen door de zuilenrij van Daan. Amper vijf tien jaar later, in januari 2001, presenteerde stedenbouwkun dige Ashok Bhalotra in op dracht van de gemeente Oost burg zijn visie op Cadzand-Bad. De boodschap was duidelijk: de hele badplaats moest op de schop, want Cadzand-Bad moest, opnieuw, meer allure krijgen. „Als cactussen in de woestijn", zag toenmalig CD A-raadslid H. Lippens in 1986 de zuilenrij al voor zich. Een enthousiasme dat hij deelde met mede-partijlid en oud-wethouder A. de Feijter. De gemeenteraad gaf al snel zijn zegen. De geribbelde zuilen, geïnspireerd op Ionische (oud- Griekse) pilaren, werden ge maakt door een Vlaams bedrijf. „Ze zijn ongelooflijk mooi ge maakt. Ze zijn van beton, maar het lijkt net natuursteen", zegt Daan. 'Honderd zuilen voor Ca- dzand', was destijds haar idee. „Het was een gebaar, iets van alle eeuwen." Maar terwijl het precieze aantal altijd een beetje vaag bleef, de ene keer 95de an dere keer 'ongeveer honderd', staat nu vast dat het er vanaf morgen in ieder geval drie min der zijn. En als het aan de ge meente Sluis en de Cadzandse ondernemers ligt, gaan ze mo gelijk allemaal weg. Het probleem zit hem in de ver keersveiligheid. De 'muur van palen' vormde een afscheiding tussen (brom-)fietsers en het overige verkeer. Dat werd aan vankelijk als een voordeel ge zien. Maar auto's schampten de palen, die als hinderlijk werden ervaren. Bovendien was lang niet iedereen overtuigd van de schoonheid van het kunstwerk. Velen ervaren het nog steeds als 'niet af'. Dit in tegenstelling overigens tot de Volkskrant die destijds het kunstwerk en Oost- burgs durf roemde, door vol en thousiasme te koppen: 'Weg met de mayonaisecultuur! Als het kunstwerk verdwijnt, komt het misschien op een an dere plaats terug. Bhalotra heeft die mogelijkheid enkele jaren geleden met Daan besproken. „Ik heb toen wel ge zegd: dan is het niet mijn kunst werk meer, dan heeft het een an dere functie. Tenzij ze mij een nieuwe opdracht geven", zegt Daan. Wat haar kunstwerk in dertijd gekost heeft, weet ze niet meer precies. „Ik denk zo rond de 100.000 gulden en dan kwam de verlichting er nog bij. Ik vind het wel jammer van alle liefde en aandacht die er in is gestopt. Het draait blijkbaar allemaal om geld verdienen. De mayo naisecultuur is weer terug." CADZAND - In de Mariastraat, Nieuwleusenerstaat en Eras- musweg in Cadzand wordt don derdag 7 augustus voor de vijf tiende keer het plaatselijke dorpsfeest gehouden. Vanl0.00uurtotl7.00 uur wor den een rommelmarkt en brade rie gehouden. De brandweer, EHBO en Reddingsbrigade ge ven demonstraties. Ook worden diverse oude ambachten gede monstreerd. Vanaf 20.00 uur zorgen Drums for Nature en het dansorkest The J.E. Band voor de muzikale afsluiting. De leerlingen van de basisscholen in Sluis staan met zelfgemaakte kaarten op de avondmarkt. door Frank Gijsel SLUIS - Ouders en leerkrachten van bei de basisscholen in Sluis verkochten gis teravond op de eerste avondmarkt in Sluis door de leerlingen gemaakte wens kaarten. Op die manier wordt geld bij eengebracht voor de aanschaf van mate rialen voor de brede school. De stichting kids (kinderen in de brede school) is de motor achter deze actie. De stichting probeert met eigen budgetten en geld van derden zoals sponsors, schenkingen, en subsidies het multifunctioneel centrum in Sluis zo in te richten, dat maximale ontplooiingskansen voor de kinderen ge boden worden. De brede school wordt ook gevestigd in het multifunctioneel centrum. De stichting streeft naar 200.000 euro, inmiddels is 50.000 euro bij elkaar. De avondmarkt in het winkelcen- foto Peter Nicolai trum van Sluis stond in het teken van de Cariben. De straat was versierd en alle pleintjes en markten waren omgetoverd tot één groot terras. Op diverse plaatsen traden artiesten op. De komende dinsdagen vinden nog drie avondmarkten in Sluis plaats. SLUIS - Een labrador is gistermiddag net op tijd uit een auto gehaald op het Walplein in Sluis. Het beest zat in een auto die in de volle zon stond en het dier had geen water. De labrador reageerde niet op voorbijgangers en zakte regelmatig met zijn kop tegen het raam. Toen hij uit de auto was bevrijd kwamen de Franse eigenaren terug. Ze kregen een bekeuring van 400 jarten op de avondmarkt. ischaf van mate- ool. De stichting ïde school) is de ie. De stichting etten en geld van schenkingen, en tioneel centrum in Sluis zo in te richten, dat maximale ontplooiingskansen voor de kinderen ge boden worden. De brede school wordt ook gevestigd in het multifunctioneel centrum. De stichting streeft naar 200.000 euro, inmiddels is 50.000 euro bij elkaar. De avondmarkt in het winkelcen- foto Peter Nicolai trum van Sluis stond in het teken van de Cariben. De straat was versierd en alle pleintjes en markten waren omgetoverd tot één groot terras. Op diverse plaatsen traden artiesten op. De komende dinsdagen vinden nog drie avondmarkten in Sluis plaats. door René van Stee BRESKENS - Onder het motto 'Het is feest als Bob rijdt' is gisteravond op camping Napoleon hoeve in Breskens officieel de Zeeuws-Vlaamse 'Bob Zomertoer' begonnen. Gedeputeerde T. Pop pelaars en wethouder L. Wille van Sluis verricht ten de bijbehorende officiële plichtplegingen. Beide bestuurders tekenden als eersten het Bob- receptieboek. Daarnaast maakten ze een ritje in een zogenaamde rijsimulator. Dit apparaat toont de invloed van alcohol op het rijgedrag. De Bob Zomertoer is gericht op het terugdringen van rijden onder invloed. Het uitgangspunt daar bij is dat deze boodschap een ludiek karakter heeft en dat jong en oud tegelijkertijd op een vrij blijvende en niet-belerende wijze door het Bob team kunnen worden benaderd. Het concept van de campagne is overgewaaid uit België. Vakantie gasten mogen een ademanalysetest doen. Als ze een promillage van nul hebben, krijgen ze een key-cord of de inmiddels befaamde gele Bob- TERNEUZEN - De Terneuzense LPF-fractie vraagt burge meester en wethouders te bemiddelen bij een conflictj e tussen enkele winkeliers en bewoners van de Axelsestraat en Taxi- com. Twee chauffeurs van Taxicom parkeren hun auto vaak hele dagen op parkeerplaatsen aan de Axelsestraat, terwijl busjes van de vervoersonderneming ook regelmatig parkeer plaatsen langere tijd bezet houden. Enkele winkeliers ergeren zich aan het parkeergedrag van Taxicommedewerkers. Maar een vertegenwoordigster van het bedrijf meldde dat de chauffeurs proberen niet voor de deur van winkels te gaan staan. In gevallen dat dat even niet lukt, hebben zij even veel recht als andere automobilisten op vrije parkeerplaatsen, luidt het verweer. LPF-raadslid C. Freeke is het daar niet mee eens. Hij meent dat 'langparkeren' strijdig is met de uitgangspunten voor de herinrichting van de Axelsestraat. Langparkeerders ontne men laders, lossers, klanten en bewoners parkeerplaatsen, stelt Freeke. De LPF'er is overigens pertinent tegen het in voeren van betaald parkeren of blauwe zones in de Axelse straat en ziet daarom meer in overleg van het college met Taxicom. SINT ANNALAND - Een 33-jarige automobilist uit Boskoop kreeg gisterochtend op de Oude Zeedijk in Sint Annaland geen voorrang van een vijf tigj arige man uit Zundert in een be stelbus. Op het kruispunt met de Veilingweg botsten hun voertuigen. De twee bestuurders en een dertigjarige passagier zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. GOES - In een horecagelegenheid op de Beestenmarkt in Goes brak in de nacht van maandag op dinsdag brand uit. Na ruim twee uur hadden de brandweerlieden, die uitgerukt waren met vier wagens, het vuur onder controle. De schade is groot. De politie onderzoekt de oorzaak. NIEUW- EN SINT JOOSL AND - Onbekenden hebben maan dag in de omgeving van de Scheldepoortstraat in Nieuw- en Sint Joosland een kat beschoten. Het dier is geraakt in de maagstreek en overleefde de schietpartij. Een dierenarts heeft een kogeltje verwijderd. RENESSE - Een paar onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag verschillende auto's vernield die gepar keerd stonden op een parkeerstrook aan de Hoogenboomlaan in Renesse. De voertuigen zijn op de motorkap en op het dak beschadigd. Waarschijnlijk is een aantal personen over de au to's heengelopen. Schadebedragen zijn niet bekend. De Sluisse wethouder L. Wille (links) kijkt toe hoe gedeputeerde T. Poppelaars 'onder invloed' een ritje maakt in de rijsimulator tijdens de start van de Bob-zomercampagne op camping Napolenhoeve in Breskens. foto Peter Nicolai sleutelhanger. Slaat de alcoholtester uit, dan krijgt de persoon in kwestie een informatieve Bob-folder. Dit jaar kunnen deelnemers hun be lofte om niet achter het stuur te kruipen als ze hebben gedronken, vastleggen in het Bob-recep- tieboek. Deze boeken reizen mee met de zomer toer. De opzet van de campagne is iets anders dan in voorgaande jaren. Dit keer worden vijf in plaats van zeventien grote campings in Zeeuws-Vlaan deren bezocht. Daarnaast zullen de vrijwilligers regelmatiger prominent aanwezig zijn op evene menten als braderieën, avondmarkten en dorps feesten. „Daardoor bereiken we op een nog betere manier onze doelgroepen. Dus niet alleen jongeren op de campings maar ook gezinnen met jonge kinderen, ouderen en restaurant- en terrasbezoekers", legt coördinator van de Bob-vakantietoer, M. He- melsoet, uit. In 2002 onderwierpen ruim 3100 mensen zich aan een alcoholtest. Bijna 5500 toe risten en recreanten werden geïnformeerd over het doel van de actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35