h Kleurig kastje is een koopje Het is niet meer de dijk van toen Zonder putten geen riolering Ondernemers blij met uitspraak over plaatsen rampalen 1 4« lp E Magnum Kunst Bezuinigingen nodig om verlies inkomsten te compenseren mt mm wam m zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN tv woensdag 23 juli 2003 Brutale poging (ot beroving rlfiöuS vanaf de dijk Begrip 5 DOLLE DW AZE DAGEN BIJ PANTALON ISSINGEN Alles moet weg! de gehele zomercollectie HALVE PRIJS <S> MagnuM Ola Magnum almond, white, classic en caramel nuts, pak 3 stuks/ 6 stuks vanaf 24HT Dat is gewoon Edah Sparen Diverse soorten, pak 1000 ml 4,29 Slavinken 10 stuks kilo 122 nten. Jeho- )eho- toog ysoi- iloes worl Bezoek Euregiotuinen is gratis aim ilne- iers jnnrRsné van Stee OOSTBURG - Bezoekers van de Euregiotuinen mogen dit jaar jtatis naar binnen. De nieuwe ïestuursleden van de stichting Euregiotuinen hebben dit be- jotenomdat zij vinden dat de uiinen nog niet de vorm hebben jie heffing van entree recht- vaardigt. Het toeristisch-edu- catieve tuinencomplex aan de [and van Oostburg hoopt in sep tember de deuren te openen. „Zie ons besluit ook als een ge baar om het vertrouwen in het project terug te winnen. Door alle financiële perikelen en de noeilijkheden rond het klaar maken van het complex, was dit tertrouwen nagenoeg verdwe- nen", legt secretaris K. van de Vijver de beweegredenen uit IERNEUZEN - Twee onbekend «ebleven mannen hebben maandagavond rond acht uur iprobeerd een 40-jarige vrouw ait Hulst te beroven, die in haar auto stond te wachten voor de erkeerslichten op de Guido Gezellestraat in Terneuzen. De twee mannen sloegen hard de ruit van het bestuur dersportier van haar auto en wilden dat de vrouw haar porte monnee afgaf. Ze zag echter kans haar ramen en portieren te sluiten en weg te rijden door het rode verkeerslicht. Tijdens de roofpoging stond op de rijbaan van de Guido Gezellestraat nog een blauwe auto stil. Deze stond met op de parkeerhaven nabij let informatiebord, maar op de rijbaan zelf. De auto werd mo- gelijk gebruikt door de twee mannen. De politie is op zoek naar getui gen. Met name naar de bestuur ders van twee auto's die aan de overkant van de kruising ston den te wachten voor de ver keerslichten. Uit het begrotingsoverzicht van 2003 tot en met 2006 blijkt dat de Euregiotuinen in 2005 ver wachten af te sluiten met een positief saldo van ruim 267.000 euro. In 2003 en 2004 zijn tekor ten van respectievelijk 193.000 en 125.000 euro voorzien. In 2003 is meer dan 97.000 euro en treegeld begroot. Aangezien de ze inkomsten nu wegvallen, is het volgens Van de Vijver zaak elders te bezuinigen of meer in komsten te verwerven. „De bezuinigingen zullen voor namelijk moeten komen uit de aanleg van de parkeerplaats en het toegangssysteem. Wellicht lukt het ook nog minder geld te spenderen aan het restant van de tuinaanplant, de afwerking van het centrumgebouw annex bezoekerscentrum en andere zaken die van belang zijn voor de start van de exploitatie", al dus Van de Vijver. Anderzijds is het de bedoeling meer inkomsten te halen uit de opbrengst van de horeca in het bezoekerscentrum, de winkel en boekhandel en de verkoop van planten. Die opbrengsten zijn in 2003 begroot op ruim 138.000 euroVan de Vij ver zegt dat het bestuur druk bezig is met de inventarisatie van de of fertes voor werkzaamheden die nog moeten worden uitgevoerd. Gisteren werd bekend dat de Stichting Euregiotuinen alsnog een restant van bijna 37.000 eu ro provinciale subsidie ont vangt in het kader van het Euro pese 5B-subsidieprogramma dat gold voor de jaren 1994 tot en met 1999. Aanvankelijk ging het om een totaalbedrag van bijna 91.000 euro. De provincie besloot deze vorm van co-finan- ciering voor slechts zestig pro cent (bijna 55.000 euro) uit te keren, omdat de stichting door het mislopen van diverse plant seizoenen de deadline van het subsidieprogramma had over schreden. Het restant wordt uit gekeerd op voorwaarde dat de Euregiotuinen snel worden vol tooid en uiterlijk in september de deuren openen. XL^amÊÊÊÊKBSBHk ?sip|| .1 Tineke en Lucinda Pleyte uit Zwolle hebben een keukenkastje gekocht op de Truzementse rommelmarkt. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - „We zijn al een tijdje op zoek naar een dergelijk kastje. Eindelijk hebben we het gevonden en ook nog voor een redelijk prijsje." Met een stralend gezicht verlaten Tineke en Lucinda Pleyte uit Zwolle het rommel marktterrein aan de Noordstraat in Retran- chement. Voor zeventien euro hebben ze een kleurig keukenkastje op de kop kunnen tik ken. De rommelmarkt van Truzement is al tien jaar een begrip in de streek. Vooral toeristen maken gretig gebruik van het ruime aanbod van waren. Ondanks het succes is voorzitter J. Amys van de evenementencommissie niet erg te spreken over de medewerking van de ge meente Sluis. „We hebben nu al afgespro ken dat we na het seizoen met de organisa toren van de rommelmarkten in de gemeen te om de tafel gaan zitten om al onze grieven op een rijtje te zetten. Zo kunnen we echt niet verder." Amys wil graag meer duidelijkheid over een aantal zaken. „We hebben geconstateerd dat in Retranchement een wildgroei van verkopers ontstaat in de Noordstraat. Wij kunnen hier echter niet tegen optreden. Als de gemeente dit oogluikend toestaat, gaat dit verkeerd eindigen. Daarnaast worden we overvallen met allerlei regeltjes en moe ten we aan vele voorwaarden voldoen. Het terrein moet goed bereikbaar zijn voor hulpverleners en het parkeren moet goed geregeld zijn. Als kleine organisatie kunnen we dit geregel van bovenaf niet meer bijbe nen. Dit wordt voor ons onwerkbaar." Volgens de voorzitter hanteert de gemeente voor alle markten dezelfde regels. „Dat is in de praktijk niet uit te voeren. Iedere markt is immers anders. Zo heeft ons terrein drie vluchtwegen en de kramen staan ver uit el kaar. We zijn behoorlijk veilig en we kiezen er bewust voor niet verder uit te breiden. Voor dit jaar moesten we zelfs veertig aan vragen laten liggen. Nee, we moeten een hartig woordje praten om alles weer goed op derails te zetten." doorConny van Gremberqhe r hoeft maar dit in West dorpe te gebeuren of de dor pelingen blèren van 'En West dorpe is bekend om zijn bier brouwerij, kolen van Dumez, brood van den Hulsters en vlees van Kamoen...' Niets is minder waar. Het dorp is niet bekend om zijn bier en neringdoenden, Westdorpe is bekend om zijn Die ellenlange GraafJansdijk, die bijna zeven kilometer lange kronkelende aarden wal van Passluis (bij de brug van Sas van Gent) naar de Batterij (bij de Axelse Vlakte), die eeuwenoude zeewering, die ooit als Landdijk bet Vlaamse achterland moest vrijwaren van overstromingen. Graaf Jan van Vlaanderen liet dedijkin 1404 aanleggen, nadat de eerder aangelegde landdijk het op verschillende plekken bad begeven. Daarmee is gelijk verklaard hoe de dijk aan zijn naam kwam. Tot diep in de jaren '60 was Westdorps de dijk. De echte 4L estdorpenaren woonden op de GraafJansdijk, in het A-, dan B-deel. De import woonde mhet dorp. De winkels - soms, ®als die van Erna Jansen, zo ■Vem dat twee klanten binnen Wn volle tent betekende - ston- enaan of op de dijk en het wa- er veel, heel veel. Veel land- fabrieksarbeiders hielden er winkeltje (stoffen, elektro- ca, kruidenierswaren) op na s welkome aanvulling op het escheiden loon, ambachtslie- en (timmermannen, schilders, ®M) deden hetzelfde en dan aren ernög de cafés, een trits "Uiskamercafeetjes (van bij f®ma tot bij de Maillie), de «brouwerijen, de school (la— er het gemeenschapshuis Con- Wdia) en tal yan kleinere en ho? e huizen, bewoond door gewone volk. De boeren wonden hooguit aan de dijk, P mke afstand van het talud, ar roeestal in de polder, op ruime afstand van de erbarme lijk geplaveide kronkelbaan op hoogte. In vooroorlogse jaren dender den enkele malen daags trein tjes van de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaatschappij (ZVTM) langs de dijkwoningen. Het spoor volgde de noordzijde van de dijk en kwam net voor de kerk, een stukje tussen de be bouwing, om via de Tramweg (nu Spoorweg) weer achter de dijk te verdwijnen. De GraafJansdijk is niet meer de dijk van toen. De winkeltjes zijn vrijwel allemaal gesloten, de cafés verdwenen. Plassen op de koer mocht in de jaren '70 niet meer en de meeste café baasjes hadden geen geld om kostbare verbouwingen uit te voeren. Bovendien was de klan dizie in die jaren door de komst van de televisie erg teruggelo pen. De brouwerijen overleef den de tijd ook niet. De laatste, Van Waes Boodts werd in '69 op gekocht door Amstel en sloot een paar jaar later de poorten. Veel kleine landarbeiderswo ningen werden verkocht als re creatiewoningen aan Belgen en Duitsers, de grotere, betere wo ningen aan de dijk werden ver bouwd en gemoderniseerd. In de jaren '80 kwamen veel kleine woningen leeg te staan. De verpaupering sloeg toe. Daar kwam nog bij dat het armlastige Oudere putdeksels oftewel gootkolken, met Nering-Bögel Weert erop; dat is de voorganger van Strucom waar de giet ijzeren deksels nu worden gegoten. foto Wille Mieras Een waarschuwing vooraf is op zijn plaats; de kans be staat dat de beschouwer wordt bevangen door de putdeksel koorts. En die geneest niet zo maar. Wie op putdeksels gaat letten, ziet wellicht de rest van zijn omgeving niet meer. Peter Dieleman van Smit Be- tonfabriek in Goes, die nage noeg aan alle Zeeuwse gemeen ten de putten levert, zet eerst iets recht: „Een put is zo'n ding in de straat met zo'n groot rond deksel. De dingen die in goten liggen, een beetje hol, noemen we gootkolken en die in de stoeprand liggen, in een rechte hoek, zijn trottoirkolken. Wij leveren ze allemaal, ook de klei ne ronde putjes voor water en gasafsluiters in de trottoirs en de putten met de ovale deksels voor brandkranen. In deksels zit veel verschil, maar in de put ten zelfs nog meer. Die betonnen putten maken we sinds een jaar in Axel. Hier in Goes maken we alleen nog de opzetstukken die het verschil tussen de put en het wegdek moeten opvullen. De deksels worden bij Strucom in Weert gegoten. Op de nieuwste putten staat alleen nog Stru com. Op oudere zie je nog Ne ring-Bögel Weert staan, dat is de voorganger van Strucom." Op veel plaatsen kom je ook nog putten met TBS tegen. Dat is de enig overgebleven concurrent, die vroeger ook in Zeeland le verde. De TBS-putten in Goes zijn van voor 1967, want sinds dat jaar levert Smit de Goese putten. Ze zien er nog uit als een zonnetje, want gietijzer is duur zaam en als de put heel blijft, is er geen reden om het deksel te vervangen. Daarom kom je overal in de stad nog deksels te gen van kleinere gieterijen, die van onze regioredactie TERNEUZEN - Zeeuwse on dernemers die de laatste jaren slachtoffer waren van ramkra ken zijn blij dat de Raad van State een Zutphense juwelier in het gelijk heeft gesteld. De ju welier mag rampalen voor zijn gevel plaatsen om dieven geen kans meer te geven met een auto zijn winkel binnen te rij den. De gemeente Zutphen hield plaatsing van de palen tot nu toe tegen. De meeste Zeeuwse on dernemers hebben minder te maken met gemeentelijke te genwerking. Zo komt de ge meente Sluis slachtoffers van ramkraken zelfs tegemoet door zelf rampalen te plaatsen of betonnen bankjes of bloembak ken voor winkelpanden te zet ten. De Oostburgse juwelier S. Fliers is vol lof over de gemeentelijke medewerking. Vijf meter diep in de grond verankerde betonnen palen zorgen ervoor dat geen auto meer tot aan de winkelpui kan geraken. Ook voor de zaken van twee op- ticiëns (Eyewish Groeneveld en De Cock) heeft de gemeente be tonnen obstakels laten plaat sen. Net als de juwelier hebben de oogspecialisten zelf ook een aantal maatregelen genomen. De opticiëns moesten dat ook wel, omdat de berovingen in hun panden plaatsvonden via de achterkant, waar geen auto naar binnen kan rijden. Eigenaar J. Mesuere van Hol- landia Kado in Sluis was begin vorige maand ook het slachtof fer van een ramkraak. De ge meente heeft in de Kapelle- straat echter nog geen betonnen obstakels neergezet. „De situa tie in Sluis is toch wat anders. Het pand ligt op een hoek en de straten zijn over het algemeen wat smaller. Als gemeente zeg gen we niet bij voorbaat dat in Sluis nergens rampalen ge plaatst kunnen worden, maar het vereist wat meer onder zoek", stelt woordvoerster S. de Kievit van de gemeente. Ook Goes probeert zo veel mo gelijk mee te denken met bedrij ven die het doelwit zijn van ramkraken. „We willen pro bleemoplossend werken, door in te spelen op de wensen van de individuele ondernemer", zoals wethouder C. Linssen het om schrijft. Dat betekent in de praktijk dat de gemeente het plaatsen van palen toestaat. Dat is de afgelopen jaren her en der in de Goese binnenstad al ge beurd. Foto Verschoore, die in heel Zeeland filialen heeft, wordt ook regelmatig getroffen door een ramkraak. De afgelopen twee jaar gebeurde dat vier keer: in Vlissingen, Middelburg, Oostburg en Hulst. „Alle filia len zijn nu voorzien van rampa len. In sommige winkels staan ze binnen, bij anderen buiten", vertelt A. Verschoore van de fo tozaak in Vlissingen. „Mijn er varing in Vlissingen is dat de gemeente begrip heeft voor de situatie. In Oost-Souburg en in de Walstraat in Vlissingen mochten we palen voor de gevel zetten. Helaas zijn er ook ge meenten waar wat minder wordt meegedacht." Advertentie Sas van Gent - waartoe West dorpe hoorde - jarenlang geld weigerde uit te trekken voor een rigoureuze herinrichting van de dijkweg. Het wegdek van de GraafJansdijk bestond in die jaren deels uit kasseien, deels klinkers en een paar stroken as falt, een allegaartje dat zeker in de wintermaanden telkens ka- potgereden werd door het zware landbouwverkeer en bussen. Het Westdorpse raadslid M. Weemaes zou jarenlang zeuren om maatregelen. Pas op het eind van zijn politieke loopbaan kreeg hij - gesteund door de plaatselijke dorpsraad - zijn zin. De kinderkopjes zijn ver dwenen. De verpaupering op de dijk is nog niet tot stilstand gebracht. Veel kleine huizen staan nog leeg, zijn onbewoond. Volgens dorpsraadvoorzitter W. van Haelst zouden de huisjes wel verkocht kunnen worden als de gemeente de eigenaren de mo gelijkheid biedt bij ver- of nieuwbouw een ruimer grond oppervlak te laten bebouwen. Zo lang die soepelere bouwrege ling er niet is blijft de Graaf Jansdijk ogen als een gebit dat hier en daar nodig om tandarts hulp verlegen zit. De rotte plek ken ten spijt, de GraafJansdijk maakt dat Westdorpe - nog steeds - op Stadskanaal na het langste dorp van Nederland is. woensdag 23 juli tot en met zondag 27 juli ®D£ P.S. zondag 27 juli open van 13.00 tot 17.00 uur <s> tsK-iSSfSEaiKH;-r-AVW!«1 Aanbiedingen geldig van 21 t/m 27 juli inmiddels verdwenen zijn. Wa- vin, Oogink, Nijmeegse Ijzer gieterijen: het zijn namen die alleen in stoepen en straten voortleven. Tegenwoordig, met de digitale camera, is het makkelijk put deksels te 'sparen'. Vroeger had je een vel papier en een fijn soort houtskool nodig. Maar in Ne derland vind je geen kunstwer ken en wapens in de putdeksels, zoals in het buitenland. „Toch, als je ziet hoe wij met ons vuile water omgaan, doen we het zo gek nog niet. Zonder putten geen riolering en zonder riole ring alleen maar stank, cholera en tyfus. De beschaving rust voor een groot deel op een goede riolering." Volgens Peter Diele man spiegelt civilisatie zich in de putdeksels. Niet in de vorm, maar in het aantal. Hij had model kunnen staan voor het boek van Yvonne Kroonenberg: Het zit op de bank en het zapt. Hij mag namelijk graag met zijn levensgezellin tv kijken, maar wil dan wel bepalen naarwelkprogramma. De af standbediening bevindt zich daarom altijd binnen een armlengte afstand. Tot echtelijke problemen leidt zijn gedrag niet. Hun kijkgedrag stemt namelijk wonderwel overeen. Eén van de programma's die zij met plezier aanschouwen, is Tus sen kunst en kitsch. Maar uit gerekend die uitzendingen heeft hij sinds kort op de Ver boden Lijst geplaatst onder het kopje: slecht voor het hu welijk. Kunst, vertelde een deskun dige enkele uitzendingen te rug, moetje af en toe een tijd je wegzetten in een kast, zodat je het niet ziet. Haal het er dan weer eens uit, en voila, het is weer als nieuw. „Hoor je dat", zei zijn vrouw, dat zouden we met jou ook eens moeten doen." Westdorpe is niet bekend om zijn bier en neringdoenden, maar om de bijna zeven kilometer lange GraafJansdijk. foto Peter Nicolai Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33