PZC Brand verwoest restaurant in Goes m '12 Medisch laboratorium splitst zich in tweeën I STICHTING VLUCHTELING 0 rIAMNESTY Ondernemers blij met uitspraak Raad van State agenda Ja, ik steun Amnesty International g International Obstakels Begrip Bewoond Affaire www.vluchteling.org woensdag 23 juli 2003 Gemeentes steunen rampalen van onze regioredactie TERNEUZEN - Zeeuwse on dernemers die de laatste jaren slachtoffer waren van ramkra ken zijn blij dat de Raad van State een Zutphense juwelier in het gelijk heeft gesteld. De ju welier mag rampalen voor de gevel van zijn pand plaatsen om dieven geen kans meer te geven met een auto zijn winkel binnen te rijden. De gemeente Zutphen hield plaatsing van de palen tot nu toe tegen. De meeste Zeeuwse on dernemers hebben minder te maken met gemeentelijke te genwerking. Zo komt de ge meente Sluis slachtoffers van ramkraken zelfs tegemoet door zelf rampalen te plaatsen of be tonnen bankjes of bloembakken voor winkelpanden te zetten. De Oostburgse j uwelier SFliers is vol lof over de gemeentelijke medewerking. Vijf meter diep in de grond verankerde betonnen palen zorgen ervoor dat geen auto meer tot aan de winkelpui kan geraken. Ook voor de zaken van twee op ticiens (Eyewish Groeneveld en De Cock) heeft de gemeente be tonnen obstakels laten plaat sen. Net als de juwelier hebben de oogspecialisten zelf ook een aantal maatregelen genomen. De opticiëns moesten dat ook wel, omdat de berovingen in hun panden plaatsvonden via STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Consistorie Sint Nicolaaskerk, 20.00 uur: Klankbeeld over heden en verleden van Brouwershaven; BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 19.00 uur: Start avondwandeling door Slotbos en Zeepeduinen; RENESSE - Inloophuis achter dorpskerk, 19.00 uur: Start excursie naar Slot Moer- mond; SEROOSKERKE - Boerderij einde Prunje- weg, 13.30 uur: Excursie Plan Tureluur; ZIERIKZEE - Camping Kloet, Eerste Weegje, 10.00-16.00 uur: Vlooienmarkt; VVV-kantoor, 14.00 uur: Wandeling Zie- rikzee Monumentenstad; de achterkant, waar geen auto naar binnen kan rijden. Eigenaar J. Mesuere van Hol- landia Kado in Sluis was begin vorige maand ook het slachtof fer van een ramkraak. De ge meente heeft in de Kapelle- straat echter nog geen betonnen obstakels neergezet. ,,De situa tie in Sluis is toch wat anders. Het pand ligt op een hoek en de straten zijn over het algemeen wat smaller. Als gemeente zeg gen we niet bij voorbaat dat in Sluis nergens rampalen ge plaatst kunnen worden, maar het vereist wat meer onder zoek", stelt woordvoerster S. de Kievit van de gemeente Sluis. Ook Goes probeert zo veel mo gelijk mee te denken met bedrij - ven die het doelwit zijn van ramkraken. „We willen pro bleemoplossend werken, door in te spelen op de wensen van de individuele ondernemer", zoals wethouder C. Linssen het om schrijft. Dat betekent in de praktijk dat de gemeente het plaatsen van palen toestaat, zo als dat de afgelopen jaren her en der in de binnenstad is gebeurd. De regelgeving rond de rampa len was altijd krom, weet juwe lier J. van Boven van de gelijk namige zaak in de Walstraat in Vlissingen. Vorig jaar juli reed een gestolen auto zijn pui aan diggelen. Zeven vitrines werden kapotgeslagen en leeggeroofd. „De verzekeraar eist dat ik maatregelen neem om dit te voorkomen, maar veel gemeen ten verboden rampalen. Wat moet je dan? Ik heb het oordeel van de gemeente niet afge wacht. Net na de ramkraak heb ik in mijn winkel, net achter de luiken, palen laten zetten. Want dit wil ik nooit meer meema ken." Hij noemt de uitspraak van de Raad van State daarom 'perfect'. Foto Verschoore, die in heel Zeeland filialen heeft, wordt ook regelmatig getroffen door een ramkraak. De afgelopen twee jaar gebeurde dat vier keer: in Vlissingen, Middelburg, Oostburg en Hulst. „Alle filia len zijn nu voorzien van rampa len. In sommige winkels staan ze binnen, bij anderen buiten", vertelt A. Verschoore van de fo tozaak in Vlissingen. „Mijn er varing in Vlissingen is dat de ge meente begrip heeft voor de situatie. In Oost-Souburg en in zetten. Helaas zijn er ook ge- de Walstraat in Vlissingen meenten waar wat minder mochten we palen voor de gevel wordt meegedacht." De brand in restaurant De Lachende Koe in Goes ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Een korte, maar verwoestende brand heeft gisternacht in het pand van res taurant De Lachende Koe in Goes voor meer dan een ton schade aangericht. Het restau rant staat op het hoekje van de Beesten markt en de Ossenhooftstraat. De brandweer wist met twee tank-auto- spuiten, een ladderwagen, een hulpverle ningsvoertuig en twintig man personele in zet, de schade te beperken. Het vuur heeft de bovenverdieping van het voorste deel van het pand niet kunnen bereiken. De buren, De Vlijt bedden, hebben rook- en water schade. Bij de aanvang van bluswerkzaam heden zag het er lang niet rooskleurig uit. Om half twee kreeg de brandweer de mel ding dat er brand was en rukte meteen uit met de ladderwagen en een tank-autospuit. Toen werd de mogelijkheid nog overwogen dat de bovenverdieping bewoond kon zijn. Zodra duidelijk werd dat er niemand in het pand was, richtte de brandweer zich op de vuurhaard. Die bleek in het achterste deel van het gebouw, een van oorsprong aparte aanbouw, te zitten. De brand ging gepaard met een kolkende rookontwikkeling. Over de oorzaak van de brand was gisteren nog niets bekend. De technische recherche onderzoekt die. Ook over de schade is moei lijk wat te zeggen. De materiele schade lijkt in ieder geval groter dan een ton maar de Lachende Koe kan voorlopig niet open. In het toeristenseizoen kan de schade dus nog aanzienlijk oplopen. Brandweercommandant Brussé verwacht echter dat De Vlijt deze week wel weer open kan. doorClaudia Sondervan MIDDELBURG - Het bestuur van Streeklaboratorium Zee land wil het lab splitsen in een Zeeuws-Vlaams en een Midden- Zeeland deel. Medisch Labora torium Zeeuws-Vlaanderen fu seert vervolgens met Stichting Zorgsaam in Terneuzen, het zorgorgaan van de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen, thuis zorg en verzorgingshuizen. De ontvlechting moet effectief worden per januari 2004. Het bestuur van het laboratorium beslist in september. De laboratoria in Terneuzen en Goes en Middelburg blijven wel samenwerken. Directeur A. Runsink van het Streeklabora torium Zeeland wilde gisteren geen uitlatingen doen over de splitsing. Hij zei wel dat alle tachtig banen behouden blij ven. Oorzaak van de afschei ding is een al tien jaar durend meningsverschil tussen de ra den van bestuur van de zieken huizen in Vlissingen, Goes en Terneuzen over de locatie van het laboratorium. De slechte staat van het gebouw in Goes is aanleiding om de an gel uit het conflict te halen door uit elkaar te gaanzegt directeur J. van der Heide van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, beoogd directeur van het nieuwe Me disch Laboratorium Zeeuws- Vlaanderen. Hij was het niet eens met het plan een nieuw la boratorium te bouwen bij het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Het plan ketste in 1999 af op financiële problemen. Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen opteerde voor goedkopere nieuwbouw in Terneuzen, wat de ziekenhuizen boven de Wes- terschelde niet accepteerden. De opdeling van het laboratori um heft de bestuurlijke verlam ming die daaruit voorkwam op, stellen Van der Heide en J. van den Blink, stichtingsvoorzitter van het Laboratorium en direc teur van Ziekenhuis Walcheren. Na de splitsing komt een nieuw- bouwoplossing voor Goes weer aan de orde. Gedeputeerde Staten zijn be zorgd over de afsplitsing van het Zeeuws-Vlaamse lab. Zij vin den de reden verkeerd. Ook is GS bezorgd of het lab inTe®tt, zendat de helft kleiner is dan| vestigingen in Middelburg e, Goes, sterk genoeg is om leve®, vatbaar te blijken. GS vragsi het bestuur niet overhaast tel*, sluiten en de 'gezamenlijk g(, dragen beleidsvisie' over dei kenhuiszorg mee te wegen, GS staan juist centralisatie van dj ziekenhuiszorg voor. Van der Heide en Van den Blink twijfelen niet aan die levens^, baarheid. „Het lab in Terne®; houdt zijn huidige opdrachtg en dus inkomsten. De uitwisse, ling van werk tussen de drie l® caties blijft", stelt Van Blink. De specialismen pathdj gie, virologie en microl blijven in Terneuzen, evenali pathologie in Middelburg es microbiologie en immunologie in Goes. De centralisatie vil Zeeuwse ziekenhuiszorgispolj. tiek afgeschoten en nu niet rek. vant voor het beheer van zorg, vindt hij. De dreiging voor de levensvat- baarheid van de laborators was groter bij de 'SHL-affainj duidt Van den Blink. In 20 00be- sloten 55 Schouwse en Be» landse huisartsen om gaan bij het Streeklaborataj. um Zeeland en aansluiting zoeken bij de Stichting Huisari. sen Laboratorium (SHL) inBre- da. Reden was dat de artsen ersié Ier terechtkonden voor d tisch onderzoek en meer te zeg. gen kregen in het bestuur, aantal artsen is volgens Van des Blink bij het Streeklaboratai um teruggekeerd. De omzet schade door het verlies aas opdrachtgevers kon wordengs compenseerd uit de omzetgroei In het nieuwe bestuur van Streeklaboratorium boven Westerschelde is plaats voor» wel een Walcherse huisarts als een Bevelandse, kondigt Va den Blink aan. Momenteel hek ben de Zeeuwse huisarts® één bestuurslid in de stichting J. Peene, huisarts te Borssele Hij wilde gisteren nog niet geren op het uit elkaar g maar stelde slechts dat het te lang van de huisartsen is gt diend met het behoud van lab orat oriumdi ensten Word vriend van een vluchteling We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International J 4,50 per maand Lj anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer L_JLJI IIIJ II Naam/voorletters I. J m O* Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30