Zomer 2003 is slechts subtopper PZC Kamer wil alsnog uitleg over steun voor oorlog in Irak Formateur Komproe voorlopig premier Nederlandse Antillen Zwembad ontruimd wegens lekkage ammoniak Zorgverzekeraars willen wegblijvers aanpakken Nieuwe regeling voor douane voldoet niet fbreekbaar lastic mag in oencontainer nog steeds iet duidelijk iles zijn langer oor slecht weer 0800 - 0231 231 (GRATIS) Planten zijn goed tegen stress Drie jaar geëist tegen politieman Gebruik slaapmiddelen gedaald Man met doorgesneden keel gered Personeel vliegbasis naar rechter woensdag 23 juli 2003 4 Oorzaak ongeval Verdacht Speculatief Natte natuur ECHT - Afbreekbaar pias- mag met ingang van 1 sep- berin de groencontainer. erland is volgens de Ver jong van Afvalverwerkers iA) het eerste Europese land tdit op landelijke schaal in- "vvA, verpakkingsindustrie supermarkten, hebben een emplantlogo ontworpen dat of het plastic compos- crbaar is. De verwerking van .afbreekbare plastics heeft aats in composteerinstallaties beelNederland. jlgens woordvoerder G. van jezooijen van de VvA zijn het tral de verpakkingen waar lere hoeveelheden fruit of lere levensmiddelen inzitten straks het kiemplantlogo jgen. „Daarbij zal niet alleen .(folie afbreekbaar zijn, maar jkde verharde bodem. Anders C!"ïordt het voor de consument te f®! gewikkeld." ANP IOOGERHEIDE - Het is nog I leeds onduidelijk wat maan- le; ig de oorzaak is geweest van •rr, (tongeval op de rijksweg A58 jarbij een 36-jarige man uit 4. ucphen en een 35-jarige man ,i ilAntwerpen om het leven zijn I (komen. ij de aanrij ding ter hoogte van J oogerheide botste een vracht- r agen achterop een personen- ito, sleepte deze enige tiental- o meters mee waardoor de i ito in brand vloog. De twee in- ttenden kwamen daarbij om >t leven. De vrachtwagen- I lauffeur, die nog steeds in lock verkeert, kwam met de j| ihrik vrij 7 anvankelijk werd door de po- 6e aangenomen dat de vracht- ~i agenchauffeur de personen- agen in had willen halen en larbij tegen de wagen was mgereden. Bij sporenonder- lek wees echter niets in deze 4S ihting. 2| epolitie sluit nu niet uit dat de isonenauto vanaf de uitvoeg- rookom nog onbekende reden lotseling de hoofdrijbaan is Ij' jgereden. ANP IEN HAAG - Automobilisten ibben het eerste half jaar van 103 weer langer in de file ge- aan. Vooral het slechte weer in nuari bracht het verkeer tot ilstand. Dat blijkt uit cijfers in het ministerie van Verkeer iffaterstaat. et ministerie kijkt bij het be- van de 'filezwaarte' naar it aantal files, de lengte in ki- j meters en het aantal minuten it een file duurt. Een file van 5 lometer die twintig minuten fiurt, telt even zwaar als een fi- van 2,5 kilometer die 40 mi- Te weinig zicht op wapens door Hans van Soest DEN HAAG - De douane heeft onvoldoende zicht op de door voer van wapens via Neder lands grondgebied. Dit conclu deert het adviesbureau Van de Bunt dat op verzoek van het mi nisterie van Economische Za ken onderzocht hoe de 'regeling wederuitvoer strategische goe deren' in de praktijk uitpakt. De regeling werd 1 januari dit jaar van kracht. Doel van de wet is te voorkomen dat Nederland een makkelijke doorvoerhaven wordt van illegale wapenhan del. Maar uit de evaluatie van de wet blijkt dat die nog onvol doende werkt. Veel wapen transporten onttrekken zich aan het zicht van de autoritei ten. Zo geldt er bijvoorbeeld al leen een meldingsplicht voor lichte vuur- en handwapens. Dit komt doordat het vooral dit type wapens is dat via de zwarte markt wordt verhandeld. Voor kanonnen geldt de plicht bij voorbeeld niet. De idee daar achter is dat terroristen niet openlijk met kanonnen gaan sjouwen via bijvoorbeeld Schiphol of de Rotterdamse ha ven. Daarnaast is het gebruik dat de douane transporten alleen maar controleert als het land van her komst of het land van bestem ming als 'verdacht' te boek staat. Staatssecretaris Van Gennip (Economische Zaken) over weegt nu de meldingsplicht voor wapens die via Nederland worden getransporteerd uit te breiden. Zij wil meer zicht op de wapenhandel die via Neder lands grondgebied verloopt, schrijft zij aan de Tweede Ka mer. In hoeverre ze de meldings plicht wil uitbreiden, is nog on duidelijk. Van Gennip wil de douane noch de transportbedrijven met overbodige formulieren opza delen. De meldplicht geldt voor door voer van kleine wapens die niet onder de algemene vergun ningsplicht vallen. Die algeme ne vergunningsplicht geldt voor doorvoer van strategische goe deren die afkomstig zijn uit, of bedoeld zijn voor landen die niet tot de Europese Unie of de Navo behoren. GPD Massaal verlaten de badgasten op last van de politie het zwembad in Geleen. van onze redactie binnenland GELEEN - De politie heeft gistermiddag een zwembad in Geleen ontruimd van wege een ammoniaklek. Twee kleine kin deren zijn in het ziekenhuis opgenomen. De omgeving van het zwembad werd af gezet. Bewoners van enkele straten in de omgeving van het zwembad moesten ra men en deuren dicht houden. Het lek in zwembad Glanerbroek ont stond rond 15.30 uur. Zeker veertig bad gasten, onder wie kinderen, hebben zich volgens de hulpdiensten bij huisartsen posten en het ziekenhuis gemeld voor medische verzorging, onder meer wegens ademhalingsmoeilijkheden en pijn aan de ogen. De brandweer heeft voor het dichten van het lek de hulp van specialisten uit Born en Maastricht ingeroepen. Verder zette de brandweer veertien voertuigen en honderd manschappen in. Er werd een waterscherm rond het zwembad ge maakt om verspreiding van de giftige ammoniak zoveel mogelijk te beperken. In het zwembad bevonden zich volgens de brandweer tijdens het begin van de lekkage zeker negenhonderd mensen. Ongeveer 15 0 van hen zij n opgevangen in foto R. deCubber/GPD opvangcentrum De Heremiet in Geleen. De omvang van de lekkage is nog ondui delijk. Metingen benedenwinds wezen uit dat er gisteravond rond zes uur geen gevaarlij ke concentraties ammoniak meer uit het gebouw naar de omgeving ontsnapten. Volgens de brandweer was er op dat mo ment in de omgeving alleen nog sprake van geuroverlast. ANP J aten duurt. Over de eerste zes aanden steeg die filezwaarte ji aprocent. I kinderdag 30 januari was door II !t slechte weer een uitschieter i iet veel lange files. Ook 2 en 30 li iniwaren door zware regenval uppers. In de overige vier nanden was juist een daling ien, doordat volgens het minis- 1 ïrie maatregelen die de door- troming verbeteren, zoals a litsstroken, werken. de eerste plaats van files laat de A27 bij de brug van iorinchem in de richting Bre- Vorig jaar was dat de A2 jissen Culemborg en Everdin- tn. GPD door Hans Westervoorde en Taco Slagter DE BILT - De Nederlander heeft er een gespreksthema bij: de droogte. Het is hem niet ontgaan dat het de voorbije maanden amper heeft geregend. Het ge volg is dat in verschillende re gio's beregeningsverboden wor den uitgevaardigd. In de bossen lijkt het wel herfst. Maar is die droogte wel een probleem? Bij het KNMI in De Bilt spreken de meteorologen niet over ex treme droogte. Hydroloog R. Jil- derda relativeert: „Sinds we de verdamping meten - dat doen we nu 93 jaar - komt deze zomer op de 21ste plaats.Een subtop per dus. Droogte meet het KNMI in mil limeters. „Wij spreken over de maximale vermindering van het potentieel neerslag overschot, een hele mond vol", zegt Jilder- da. De Bilt meet 126,1 millime ter negatief. Op droge, hoogzo- merse dagen gaat er 3 a 4 millimeter extra vanaf. „We hebben dus nog even te gaan voor we aan het recordjaar 1959 zijn, toen we te maken hadden met 340,3 millimeter negatief. Nee, dat gaan we niet halen", al dus de waterkundige. Heeft de droogte gevolgen voor de prijs van het fruit? E. van Arendonk van Fruitmasters in Geldermalsen kan er kort over zijn: „Nee. Wij werken met een veilsysteem, de prijs komt tot stand in de balans van vraag en aanbod. Hooguit kun je consta teren dat onze leden minder in komsten hebben als de kostprijs van het product stijgt." Ook voor H. van Es van Greene ry is het te vroeg om te specule ren over prijsverhogingen of ex portsuccessen of debacles van de Nederlandse groentekwe kers. „Als je het wereldwijd bekijkt, dan kun je wellicht con stateren dat de droogte in bij voorbeeld Italië extremer is en dat er tekorten aan bepaalde groenten gaan ontstaan. Nor maal gesproken stijgt dan de prijs, maar het is de vraag of de Nederlandse handelaar daar van profiteert of dat de Italia nen de groenten betrekken uit Zuid-Frankrijk of uit Oosten rijk. Dat is allemaal onderdeel van het spel op de economische markt. Het is erg speculatief. Als het volgende week gaat re- Advertentie KRANT Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen genen, dan heb je een heel ander verhaal." Wie denkt dat de natuurbe schermers zitten te kniezen bij de vroeg intredende herfst in de Heuvelrug- en Veluwse bossen, heeft het mis. M. van der Klift van Het Utrechts Landschap: „Dat bomen nu al bladeren la ten vallen, is zelfbescherming. Daardoor verdampen ze minder en dan blijven ze leven." De droge jaren zorgen voor an dere natuur, dat wel. Nederlan ders kunnen zich vergapen aan vlindersoorten en libelles die hier vroeger niet voorkwamen. Nederland is volgens hem nog altijd een land met vooral natte natuur. Van der Klift ziet wel de kans om een waarschuwing te laten ho ren: „Dat dit minder wordt, hebben we vooral zelf in de hand. Je krijgt vanzelf verdro ging als je het water continu zo snel mogelijk naar 'de zee pompt." GPD WAT ZIT J£ VBR-WEG". 8EN je SOMS VI HST V/DN ATE. door Erwin Tuil DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil toch opheldering over het kabinetsbesluit om steun te geven aan de oorlog tegen Irak. Vooral nu in Washington en Londen steeds meer getwijfeld wordt aan de inlichtingendien sten, wil het parlement weten in hoeverre het kabinet zich heeft laten leiden door die inlichtin gen. Vorige week nog was een ka mermeerderheid tegen een 'pot je nakaarten'. Maar de grootste tegenstanders van zo'n debat, CDA en WD, hebben voorlopig hun reserves laten varen. Zo willen de meeste partijen weten hoe het zit met de vermeende dreiging van massavernieti gingswapens die als reden voor de oorlog werd aangevoerd. Het Nederlandse kabinetsbe sluit om de Amerikanen wel po litiek, maar niet militair te steu nen bij een eenzijdige aanval op Irak, roept volgens PvdA-ka- merlid Koenders vragen op. „Ik heb twijfels over de aard van de dreiging", zegt hij. „Er was vol gens het kabinet een acute drei ging die met een snelle interven tie beantwoord moest worden. De twijfels over de juistheid van de inlichtingen over die drei ging dwingt tot een discussie." Het PvdA-kamerlid sluit niet uit dat hij, afhankelijk van de uitleg van minister De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken), de Kamer wil laten terugkomen van reces. Koenders bestrijdt dat hij pro beert om achteraf zijn gelijk te halen. De PvdA was indertijd tegen de militaire acties tegen Irak omdat de VN-inspecteurs WOERDEN - Zet meer planten op de werkplek. Zij helpen de warmte tegen te gaan, zorgen voor een gezonder klimaat en verminderen de stress. Vooral beeldschermwerkers voelen zich prettiger als er planten in de buurt staan. Het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) wijst in deze warme dagen op de wel licht onbekende kwaliteiten van de simpele kamerplant. Planten zuiveren de lucht van stof en andere verontreinigen de elementen, verdampen water via de bladeren en absorbe ren warmte en geluid. Werkplekken met veel planten vermin deren het aantal astma-achtige klachten. De plant werkt ook nog kostenbesparend. In Amerikaans onderzoek is aange toond, dat planten op het werk de verwarmings- en verkoe- lingskosten met 20 procent kunnen verminderen. ANP ROTTERDAM - Justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam drie jaar cel geëist tegen een 48-jarige politieman, die wordt verdacht van verkrachting en ambtsmisbruik. De man bezocht in 2002 prostituees in sekscaravans en zou ze tot gratis seks hebben gedwongen. Hij legitimeerde zich als agent van de vreemdelingenpolitie en suggereerde dat hij de vrouwen zou aangeven als ze geen gratis seks met hem zouden hebben. Als dat niet lukte, pro beerde hij korting te krijgen. De man bekende seks te hebben gehad met drie vrouwen, die illegaal in Nederland verbleven. Het Openbaar Ministerie be schuldigt de agent ook van poging tot verkrachting bij vier andere vrouwen. Uitspraak: 5 augustus. ANP UTERCHT - Het gebruik van slaap-en kalmeringsmiddelen is vorig jaar gedaald. Het is voor het eerst sinds de introductie van deze middelen (zoals valium en seresta) in de jaren zestig dat er sprake is van een daling. Het gebruik is met 2 procent naar beneden gegaan, zo heeft het Nederlands instituut voor verantwoord geneesmiddelen- gebruik (DGV) gisteren gemeld. Het hoopt dat dit binnen een paar jaar kan oplopen tot meer dan 10 procent. Voorwaarde is dat er blijvend aandacht is voor de problemen die het gebruik van deze middelen kunnen opleveren. ANP TILBURG - Politieagenten hebben maandagmiddag in Til burg het leven gered van een 51-jarige Tilburger. Tijdens de surveillance zagen de agenten de man naakt over straat ren nen. Toen ze dichterbij de man kwamen, zagen ze dat hij zijn keel had doorgesneden. In afwachting van een ambulance hielden de agenten de keel van de man dicht. ANP ENSCHEDE - Het personeel van vliegbasis Twenthe heeft een kort geding aangespannen tegen het ministerie van De fensie. Dat heeft de advocaat van het personeel, R. Moszko- wicz, gisteren meegedeeld. De raadsman had het ministerie een ultimatum gesteld waarbinnen Defensie het studieplan over de sluiting van de basis beschikbaar zou stellen aan de ondernemingsraad. „Daar is geen bevredigend antwoord op gekomen", aldus Moszkowicz. De ondernemingsraad eist in het kort geding dat het besluit van Defensie wordt opgeschort, omdat hij niet is geconsul teerd bij de besluitvorming. ANP door Daphne Groenendijk WILLEMSTAD - Formateur Ben Komproe van arbeiders partij Frente Obrero Liberas- hon (FOL) wordt voorlopig de nieuwe minister-president van de Nederlandse Antillen. Sa men met de andere leden van het nieuwe kabinet legde hij gister middag de eed af bij gouverneur Frits Goedgedrag. Komproe maakte gisteren zelf het nieuws bekend. Eerder op de dag bleek namelijk dat kandi daat-premier voor de FOL An thony Godett niet door de screening kwam die de Veilig heidsdienst Nederlandse Antil len afgelopen week onder alle kandidaat-bewindslieden heeft gehouden, iets wat sinds 1995 bij iedere nieuwe regering ge bruikelijk is. Godett wordt niet 'ministeriabel' genoeg geacht, omdat er nog steeds een gerech telijk vooronderzoek tegen hem loopt, waarin het Openbaar Mi nisterie hem verdenkt van het aannemen van steekpenningen, valsheid in geschrifte en oplich ting. Godett reageerde gisteravond na een partijvergadering laco niek op de uitkomsten van het onderzoek. „Ze hebben een screenapparaat neergezet met een te klein gat erin. Daar kon ik niet doorheen komen. Bij de an deren hebben ze er een neerge zet met een groter gat. Hen is het dus wel gelukt", grapte hij na afloop van de vergadering. Komproe liet weten dat hij graag de wens van het volk had willen volgen en de FOL-leider had willen benoemen als pre mier. Maar na overleg gister middag met gouverneur Goed gedrag is besloten eerst het gerechtelijk vooronderzoek naar Godett af te wachten. Als hij onschuldig blijkt, zal hij als nog tot het kabinet toetreden. Welke rol hij tot die tijd in het nieuwe kabinet zal spelen, is nog niet bekend. Binnen de par tijgelederen gaan al wel gelui den opdat hi j wellicht een advi serende rol binnen de regering zou kunnen vervullen. GPD meer tijd moesten krijgen voor controles. „Het gaat er wel om het vertrouwen tussen regering en Kamer te herstellen. Net zo als het vertrouwen tussen de Amerikaanse en Britse inlich tingendiensten en hun regerin gen te herstellen. Er zijn te veel twijfels aan de juistheid van de informatie. Koenders waarschuwt het kabi net alvast dat hij in geen geval het bekende verweer van de re gering zal accepteren dat de po litieke steun werd gegeven, om dat Irak VN-resoluties niet nakwam. „Daarover strijden we ook niet met het kabinet. Ook wij vinden dat Irak die moest naleven. Maar de doorslagge vende argumenten waren de massavernietigingswapens en de dreiging daarvan. En juist daarover is discussie." GPD van onze redactie binnenland ZEIST - Patiënten die niet ko men opdagen voor een afspraak in het ziekenhuis, zouden een rekening moeten krijgen. Zorg verzekeraars Nederland (ZN) wil met de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) kijken of het mogelijk is een 'no- showtarief' in het leven te roe pen. Wegblijven wanneer je een af spraak hebt voor een operatie is 'onwenselijk gedrag', aldus een woordvoerder van ZN, de koe pel van de zorgverzekeraars. „Het jaagt de ziekenhuizen op kosten en dupeert anderen." De NVZ wil het voorstel van de zorgverzekeraars graag bestu deren. Maar ziekenhuizen heb ben te maken met moeilijke wetgeving en ingewikkelde fi nanciële constructies, die bo vendien binnenkort verande ren. Voor de toekomst wil de NVZ wel naar de mogelijkheden kijken. Het is nu lastig mensen die zo maar wegblijven, toch de gere serveerde tijd in rekening te brengen. Het ziekenfonds, waarbij de meeste mensen zijn verzekerd, is een natura-verzekering. De verzekerde betaalt premie en krijgt daarvoor zorg. „Een zie kenfondsverzekerde ontvangt geen rekening, dat mag ook niet volgens de Ziekenfondswet", aldus ZN. Maar ziekenhuizen kunnen ook patiënten met een particuliere verzekering niet zo maar een re kening sturen wanneer zij een afspraak niet nakomen. „Zie kenhuizen mogen alleen reke ningen versturen op basis van tarieven die zijn vastgesteld door het College tarieven ge zondheidszorg. Voor wegblijven is er geen tarief", legt een woordvoerster van de NVZ uit. Een aantal ziekenhuizen pro beert het probleem voor te zijn door iedereen die een afspraak heeft voor een operatie van te voren te bellen en te vragen of hij ook daadwerkelijk op komt dagen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3