PZC Verzamelaars exposeren in De Blikvanger Ogen glimmen bij twintig eurocent Bouw nieuw godshuis in Nieuwerkerk is een stap dichterbij 11 Provincie wil snel versterking zeewering Ingrijpende veranderingen zorgen voor bescheiden winst Van der Salm neemt sport in zijn pakket woensdag 23 juli 2003 Stemmen op zomerse hits via internet Stenen Gezellig Proef VVV met helpdesk Personenauto's vernield Brandstichting in douche Buitenboordmotor gestolen Aanrijding in Sint Annaland Aanhangwagen gestolen Kat beschoten Geen renovatie Meten J REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur VVV is uit de rode cijfers Wethouder G. van der Salm neemt bijna de gehele porte feuille van ex-wethouder A. van jer Wouden over. Hoor Famke van Loon door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Voor het eerst sinds de fusie in 1998 is de VW Schouwen-Duiveland uit de rode cijfers. Over de eerste helft van dit jaar is een beschei den winst geboekt. Vorig jaar was nog sprake van een tekort van een halve ton. Het gaat om een winst in de orde van grootte van vierduizend eu ro, zegt voorzitter A. Ruijten- berg. Het positieve getal komt voort uit diverse drastische in grepen, licht hij toe. Zo is de bij drage van participanten door de invoering van een nieuw contri butiestelsel praktisch verdub beld. Voorts is een flinke kosten besparing doorgevoerd. De verhuurcentrale bijvoorbeeld, die geld kostte, is overgedragen. Er is een ander administratief systeem geïntroduceerd en er is - voortbordurend op de lijn die door het vorige bestuur al was ingezet - personeel de laan uit gestuurd. De VW heeft roerige tijden achter de rug, waarin de organi satie leek af te stevenen op een faillissement. Dat heeft al met al een verlies van zo'n vijfentwin tig leden opgeleverd, schat Ruij- tenberg. Eenzelfde aantal nieu we leden schreef zich echter in, wat het totaal op zo'n 520 parti cipanten brengt. Het streven is dat aantal nog dit jaar op zes honderd te brengen. Een leden werfcampagne is het beoogde middel daartoe. Het algemeen bestuur wordt ge vormd door vertegenwoordi gers van alle bij de VW betrok ken organisaties, zoals Recron en Horeca Nederland. Zij bena deren hun leden rechtstreeks met het verzoek bij de VW aan sluiting te zoeken. Dat gebeurt aan de hand van het inmiddels complete VV V-ledenbestand. Het opstellen van dit bestand is één van de werkzaamheden waar de betrokkenen zich het laatste half jaar op hebben ge stort. Sinds het bestaan van de eilandelijke VW was het nog niet gelukt om een dergelijk compleet overzicht te vervaar digen. Dat betekende dat ook ondernemers die financieel niet bijdroegen aan de VW mee konden liften met de service van deze organisatie. Dat is vanaf nu verleden tijd. ,,Ben je geen liddan kennen we jeniet.Datis triest voor de gasten en ja, het is streng. Maar het is ook duide lijk", aldus de voorzitter. Zo'n vierhonderd bedrijven in de re gio zijn niet aangesloten bij de VW. Het nu gehanteerde contribu tiesysteem is nog niet tot in de finesses gereed. Er is uitgegaan van een basiscontributie met daar bovenop toeslagen die af hankelijk zijn van onder meer grootte van het bedrijf en wen sen van de ondernemer. Bepaal de ondernemingen blijken ech ter buiten de boot van het systeem te vallen, zoals musea. De heffing komt niet overeen met de verdiensten van deze in stellingen. Bovendien wil de VW musea koste wat het kost wel in de eigen gids opnemen. De contributiecommissie buigt zich over deze en andere grens gevallen. Zij komt over enkele weken met een voorstel richting algemeen bestuur. Tijdens de participantenvergadering op 29 september komt dit bij de be handeling van de begroting ter sprake. ZIERIKZEE - De terugkeer van wethouder G. van der Salm in het college van Schouwen-Dui veland zorgt voor een kleine verschuiving in de taakverde ling van de wethouders. De PvdA'er neemt de portefeuille sport over van wethouder J. van Felius. In ruil daarvoor neemt die volksgezondheid voor zijn rekening. Vorige week heeft de gemeente raad Van der Salm benoemd als wethouder. Hij volgt de vertrok ken A. van der Wouden op. Het is gebruikelijk dat collegeleden bij tussentij dse benoemingen de taakverdeling onder de loep ne men. Veel veranderingen heeft dat niet opgeleverd. De wethou ders G. van de Velde-de Wilde en L, Geluk - Poortvliet houden evenals burgemeester J. Assel- bergs hun portefeuilles. Van Fe lius en Van der Salm hebben al leen sport, met daarbij de ingezette privatisering van de sportaccommodaties, en volks gezondheid onderling uitgewis seld. Verder neemt Van der Salm de gehele portefeuille over van zijn voorganger: project lokaal sociaal beleid, welzijn, maat schappelijke dienstverlening, cultuur en project theater, volkshuisvesting, monumen tenbeleid en werk, inkomen en ZIERIKZEE - De lokale omroep Radio Schouwen-Duiveland doet mee aan de Zomerse 50. Dat is een hitlijst die wordt sa mengesteld door luisteraars van lokale omroepen en andere be zoekers van de website www.zo- merse50.nl. De Zomerse 50 wordt in de maand augustus door 10 8 lokale radiostations uitgezonden, jwaarvan dertien uit Vlaande ren. Samen zijn ze goed voor cir ca 9,1 miljoen potentiële luiste raars. (Luisteraars kunnen nog tot en met zondag stemmen op hun fa voriete zomerplaten. Dat kun nen recente platen zijn of gouwe ouwe. De hele lijst wordt zaterdag middag 9 augustus tussen 12.00 en 16.00 uur uitgezonden bij Ra dio Schouwen-Duiveland. De presentatie wordt verzorgd door Marcel Willemse en Hans Kik. Miniaturen van Citroëns zijn onderdeel van de wisselexposities in De Blikvanger. door Ali Pankow RENESSE - Miniatuurautootjes, stenen in allerlei soorten en maten, sleutelhangers, dolfijnen en opmer kelijke puntenslijpers zijn objecten in de bijzondere wisselexpositie die tot eind augustus te zien is in De Blikvanger, het oude-blikkenmuseum aan de Capel- weg in Renesse. Rob Vink uit Zierikzee is een verwoed verzamelaar van miniatuurauto's van het merk Citroën. Hij reed in een lelij ke eend en raakte daardoor verknocht aan Ci troën. Zo kon het ook gebeuren dat hij twintig jaar la ter reageerde op een advertentie waarin een TVaction Avant uit 1934 te koop werd aangeboden. De auto kon niet rijden, maar Vink sleepte de nostalgische auto mobiel naar huis en maakte hem rijklaar. Inmiddels was hij zo enthousiast geworden dat hij lid werd van de Citroënclub en miniatuurexemplaren ging sparen. De Citroënf abriek maakte in 1919 de eer ste auto en heeft in de periode van 1930 tot 1940 steeds miniaturen gemaakt van alle modellen die in het groot werden ontworpen. De miniaturen werden van het zelfde plaatmateriaal gemaakt op een schaal van één op achttien. Eén van die exemplaren prijkt nu in De Blikvanger. Verder zijn er tal van andere miniatuur autootjes van Vink te bekijken. Tijdens de extra open stelling van het blikmuseum zondag 27 juli van 13.00 tot 17. 00 uur zal hij ook zelf aanwezig zijn met zijn 'klaverblaadje' C3 uit 1923 op ware grootte. Een oproep van museumbeheerster Annemarie Heili gers aan jonge verzamelaars heeft aardige reacties opgeleverd. Zo liet de tienjarige Julian Neeleman uit Steenbergen weten graag een deel van zijn collectie stenen te willen laten zien. Hij is op jonge leeftijd al geboeid door het feit dat het grootste deel van de aar de werd opgebouwd uit gesteenten en dat sommige soorten diep in de aarde door verandering van druk of foto Dirk-Jan Gjeltema temperatuur weer ontstaan zijn uit andere gesteen ten. Ilja Kamerling (11) uit Heerjansdam toont in De Blik vanger haar collectie dolfijnen. Zij heeft ze in de vorm van knuffeldieren en een windgong.Daryl Heiligers (10) uit Oost-Souburg is een verwoed verzamelaar van sleutelhangers. Zijn collectie bevat een aantal op merkelijke figuren. Vienna van de Wiel (11) uit Rot terdam is vertegenwoordigd met een fraaie collectie puntenslijpers. Ze zijn koperkleurig en sommige heb ben de vorm van miniatuur-keukenattributen. Ten slotte toont de elfjarige Robbert van Oosten uit Re- nesse zijn zogeheten smartiepoppen. Het zijn poppen die gemaakt zijn van felgekleurde rondjes zoals smar- ties, maar dan ter grootte van circa twintig centime ter. De Blikvanger is tot eind augustus geopend op elke dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en elke woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en verder nog op de zondagen 27 juli en 31 augustus van 13.00 tot 17.00 uur. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Koop je op de rommelmarkt een gogo voor vijf eurocent dan bespaar je algauw 45 centen. Maar eigenlijk zelfs het dubbele van dat bedrag, want gogo's koop je in de winkel per twee. Een beetje handelaar kan tijdens de Maritieme Dagen al vanaf jonge leeftijd z'n hart ophalen in het Zierikzeese. Daar is op de Balie wekelijks een kinderrommelmarkt. De elfjarige Sof ie van den Ende uit Zierikzee demonstreert het oranje kunststoffen popje dat als gogo door het leven gaat en waarmee je - bij wijze van mo derne uitvoering van een ouder wets spel - kunt bikkelen. Het is zo'n beetje het kleinste artikel onder de spullen die ze op het gekleurde kleed voor haar heeft uitgestald. Zus Imke (reeds vijf tienjaar en dus alleen maar voor de steun aanwezig) en Sofie wij zen naar een roze poppenbuggy. „Die mag je niet meer mee terug naar huis nemen, zei m'n moe der", grinnikt Sofie. Jaar in - jaar uit wordt hetzelfde - steeds havelozer ogende - gevaarte weer meegesleept. Kinderattri buten doen het goed, mits het spul er zeer deugdelijk uit ziet. Aan de voet van de Dikke Toren sjouwen aardig wat mensen rond. Sommigen met de hand op de knip, anderen in rap tempo plastic tassen vullend. „Ik krijg twee kleinkinderen", meldt me vrouw A. Glerum uit Zierikzee. Zij heeft met dat blijde vooruit zicht in gedachten twee puzzel achtige spellen op de kop getikt. Maar in voorgaande jaren - toen het omaschap zich nog niet aan diende - liet zij haar neus net zo goed op de kinderrommelmarkt zien. „De sfeer is gezellig. Met kinderen is zo leuk. Kijk die oogjes dan. Die gaan al glimmen als ie iets voor twintig eurocent koopt." Ach, wie het kleine niet eert.... De deelnemertjes steken met een beetje geluk aan het eind van de dag een mooi bedrag in hun zak. Een beetje waar én een beetje weer kan een omzet van twintig euro opleveren. Dat is wel zo lekker, als je - zoals Sofie en Imke - vandaag op vakantie richting Frankrijk vertrekt. Dirk-Jan Verboom (9) uit Zie rikzee weet aan het begin van de dag nog niet wat hij met zijn verdiensten zal doen, maar het handelen op zich lijkt hem goed te bevallen. „Gewoon een beetje zitten, geld verdienen", somt hij de pluspunten van de kinder rommelmarkt op. Het is een fa miliekwestie, blijkt uit het re laas van moeder Rian Verboom die al voor het tiende jaar - om haar kinderen bij te staan - op de Balie rondstruint. Eerst met haar oudste (die nu 15 is) en nu met haar tweede. „Ik wilde dit jaar niet meer, maar Dirk-Jan wel"lacht zijGrote kans dat ze Een jonge handelaar wacht op de Balie in Zierikzee op kopers. nog talloze malen te zien zal zijn. Haar jongste zoon Merijn moet nog twee jaar worden. Dirk-Jan heeft inmiddels al een bord, snoepschaaltje, een puz zel van de leeuwenkoning en één klerenhanger verkocht. Favo riet attribuut onder passanten lijkt het theelichtje met boeren- bontprint, maar 2 euro 50 uitge ven op een rommelmarkt dat gaat de meesten net iets te ver. Datzelfde bedrag neertellen voor een boek over Willem van Oranje vindt ook een bezoeker van het kleed van Sofie te gor tig. Gelukkig blijkt Sofie zich te vergissen. Ik bedoel vijftig cent, corrigeert ze zich snel. Waarna het lijvige boek direct van eige naar wisselt. „Boeken doen het altijdgoed", constateert zus Im- foto Dirk-Jan Gjeltema ke nuchter. De boekenkast thuis levert dan ook jaarlijks een bij drage aan de inhoud van hun kraam. Daarnaast staat er heel veel bij ons op zolder, stellen de zussen. Sofie: „En soms ruimen we onze kamer op. Daar houden we meestal ook veel aan over." De kinderrommelmarkt wordt ooknogop29juli,5en ^augus tus gehouden. BURGH-HAAMSTEDE - Om klanten sneller van dienst te kunnen zijn start de VW Schouwen-Duiveland op 1 augustus met een telefonische helpdesk (0900-2020233). Het gaat om een proef van een maand. Mensen die recreatieve informatie over Schouwen-Duiveland willen worden gedurende die maand geholpen door medewerkers van een callcentre. Al leen bij heel specifieke toeristische informatie wordt door verbonden naar één van de VW-kantoren in de regio. De VW probeert met behulp van de helpdesk wachttijden aan de ba lie te voorkomen dan wel te verkorten. Ook de wachttijden voor bellers worden zo ingekort. Participanten kunnen via een apart nummer wel rechtstreeks bij de VW-kantoren terecht. Dit om hen de mogelijkheid te geven actuele informa tie over onder meer activiteiten zo snel mogelijk door te ge ven. RENESSE - Een paar onbekend gebleven personen hebben in de nacht van maandag op dinsdag verschillende auto's ver nield die geparkeerd stonden op een parkeerstrook aan de Hoogenboomlaan in Renesse. Motorkappen en daken van de voertuigen werden beschadigd. Waarschijnlijk is een aantal personen over de auto's heengelopen. BURGH-HAAMSTEDE - In een doucheruimte op een cam ping in Burgh-Haamstede hebben onbekend gebleven men sen in de nacht van maandag op dinsdag brand gesticht. Ook zijn een aantal ramen ingegooid. Het schadebedrag ligt boven de duizend euro. KOUDEKERKE - Vanaf het strand bij Westduin ter hoogte van Koudekerke is in de nacht van maandag op dinsdag een buitenboordmotor gestolen. De motor werd gedemonteerd van een bootje dat bij een strandhuis lag. De dieven namen ook een kunststof benzinetank met 25 liter mee. SINT ANNALAND - Een aanrijding vond gisterochtend plaats op het kruispunt Oude Zeedijk/Veilingweg in Sint An naland. Een 33-jarige automobilist uit Boskoop kreeg op de Oude Zeedijk in Sint Annaland geen voorrang van een vijftig jarige man uit Zundert in een bestelbus. De twee bestuurders en een dertigjarige passagier zijn overgebracht naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom. YERSEKE - Uit een schuur aan de Grintweg in Yerseke is maandagavond een aanhangwagen gestolen. De waarde is enkele honderden euro's. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Onbekenden hebben maan dag in de omgeving van de Scheldepoortstraat in Nieuw- en Sint Joosland een kat beschoten. Het dier is geraakt in de maagstreek en overleefde de schietpartij. Een dierenarts heeft een kogeltje verwijderd. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Niets lijkt de bouw van een nieuwe kerl* aan de Molenstraat in Nieuwer kerk nog in de weg te staan. Na-1 dat de gereformeerde gemeente in synodaal verband toestem ming kreeg van de gemeente Schouwen-Duiveland is nu ook de provincie overstag. Het col lege van Gedeputeerde Staten ziet geen planologische bezwa ren en heeft een verklaring van geen bezwaar verleend. Met de bouw van het nieuwe godshuis hoopt het kerkgenoot schap ruimtegebrek te kunnen voorkomen.In het nieuwe ge bouw kunnen straks bijna 500 gelovigen terecht. Het uit begin 1900 daterende huidige kerkje is volgens de bouwcommissie van de gereformeerde gemeente hard aan vervanging toe. Op verschillende plaatsen is scheurvorming in de muren te bespeuren. Aanvankelijk is renovatie van het oude kerkgebouw overwo gen, maar van dat idee is men uiteindelijk afgestapt. Het nieuwe godshuis krijgt niet al leen een grote kerkzaal en een ruime galerij, maar ook wordt plaats ingeruimd voor kerken raadskamer, bibliotheek en toi letgelegenheid, inclusief aange past toilet voor gehandicapten. Voor wat betreft het kleur- en materiaalgebruik wordt gepro beerd zoveel mogelijk aan te sluiten op de bebouwing in de omgeving. De kerkzaal wordt opgetrokken uit donkerrood metselwerk en het lagere bouw deel wordt in afwisselend zwar te en rode lagen gerealiseerd. Het aantal parkeerplaatsen wordt uitgebreid tot veertig. De daarvoor benodigde grond is reeds eigendom van de gerefor meerde gemeente. Het kerkgenootschap verwacht nog dit jaar met de sloop van het oude kerkje en de bouw van de nieuwe te kunnen beginnen. De bouw van de nieuwe kerk neemt naar verwachting ongeveer een jaar in beslag. De gereformeer de gemeente houdt haar dien sten in dat jaar in de hervormde kerk. De kosten voor de bouw van de kerk zijn geraamd op 1,7 miljoen euro. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur dringt bij het Rijk aan op snelle maatregelen om de veiligheid van de zeeweringen te verbeteren. Op korte termijn dienen drie zwakke plekken met zand opgehoogd te worden; het Noorderstrand op Schou wen, de Vijgheter/het Nolle- strand op Walcheren en delen van de West-Zeeuws-Vlaamse kust tussen Breskens en het Zwin. Deze 'zachte maatregelen' moe ten ervoor zorgen dat de veilig heid wordt hersteld. In een brief aan de staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat schrijven Gedeputeerde Staten dat zij er van uitgaan dat deze maatrege len 'dit jaar of volgend jaar ook daadwerkelijk worden geno men'. Op termijn zijn structure le maatregelen nodig. Dat de waterkeringen langs de Noordzeekust zwakke plekken vertonen, is enkele jaren gele den gebleken uit studies naar de kracht waarmee golven op de dijken en duinen aankomen. Die kracht is groter dan voor heen werd aangenomen. De Zeeuwse waterschappen heb ben al bij het ministerie voorge steld hoe de kwaliteit van de waterkeringen verbeterd kan worden. Het provinciebestuur onderschrijft de bepleite aan pak. GS wijzen de staatssecretaris er tevens op dat ook de kwaliteit van de dijken langs de Ooster en Westerschelde op plekken onvoldoende is. Onderzoek door waterschap Zeeuwse Ei landen heeft aangetoond dat zij niet overal voldoen aan de nieuwste veiligheidsnormen. GS vragen daarom om nieuwe methodes om de sterkte van de dijken te meten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29