4 9 Verhalen over opkomst toerisme et is niet meer de dijk van toen Zonder putten geen riolering Burgemeester dreigt organisatie danceparty op boot met dwangsom Kunst HALVE Magnum ezuinigingen volgens wethouder in hele samenleving voelbaar zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 23 juli 2003 )uinbrand I vanaf de dijk Vertrouwen 5 DOLLE DW AZE DAGEN BIJ PANTALON ISSINGEN Alles moet weg! de gehele zomercollectie PRIJS Diverse soorten, pak 1000 ml 129 Slavinken 10 stuks kilo 722 Ola Magnum almond, white, classic en caramel nuts, pak 3 stuks/ 6 stuks vanaf Dat is gewoon Edah Sparen I zc J wei ken de In )ikt: Vooij ir] wortj watl notai rekorten groter dan voorzien inrFamke van Loon JRIKZEE - De tekorten op de tmeentelijke begroting voor de omende jaren zijn aanzienlijk #ter dan aanvankelijk werd jacht. Uit de laatste cijfers jlDen Haag blijkt dat Schou- .a-Duiveland tot en met 2007 ja 2,6 miljoen euro minder het gemeentefonds krijgt ten jichte van eerdere schattin- Voor komend jaar gaapt er van ruim 484 duizend woi staii M' oor «sti dat I auto ful Be sombere cijfers dwingen gemeente onherroepelijk tot iureuze bezuinigingen. Dat volgens wethouder J. van jus (financiën) op alle moge- ;e fronten zijn. Van gemeen- jjjke gebouwen tot het subsi- tbeleid. Om de mogelijkheden rgvuldig uit te zoeken, wordt a speciale werkgroep in het ïjf (engeroepen. lat alle inwoners van Schou- udisks ea-Duiveland met de bezuini- iugen te maken krijgen, 1ireekt volgens de wethouder 3.00, or zich. „De samenleving zal DesJ erken dat het niet vanzelf- irekend is dat alles maar door 63ü[ 'gemeente betaald wordt." 30-ii lat er magere tijden aankomen :iei|! wrde gemeente is op zich niet raw. Vorige maand heeft het ïe'ijj allege aan de gemeenteraad Mfe avraagd kaders aan te geven icr de begroting voor 2004. 'te hierbij werden al bezuini- ileita ogen en belastingverhogingen -sta jigekondigd. „Maar het is al- maal wat forser en erger", (It raadsgriffier T. van Oos- bah atougge. Uit het laatste over- ttó van het Rijk - de zogeheten >i circulaire - blijkt dat r: Vol De int ïinfe n, II artt) ISHOEK - Ongeveer 1500 ainiéi erkante meter duinbegroeiing gisteravond verbrand nabij shoek. De brandweer zette «e tankautospuiten in. De naak van de brand is niet be id. Schouwen-Duiveland de ko mende vier jaar in totaal nog eens 2,57 miljoen euro minder krijgt dan waar aanvankelijk rekening mee was gehouden. Onder meer het afschaffen van de Zalm-snip, bezuinigingen op het minimabeleid en maatrege len op het gebied van de onroe- rendzaakbelasting (ozb) zijn hier de oorzaak van. Hierdoor lopen de gemeentelij ke tekorten flink op. Voor 2004 berekent het college een tekort van bijna vijf ton. Werd voor 2005 aanvankelijk uitgegaan van een gat van 368.411 euro, inmiddels is dat tekort nu becij ferd op 974.191 euro. En Den Haag heeft aangegeven dat het laatste overzicht slechts 'een tussenstand' is. Van Felius gaat ervan uit dat de nieuwe cijfers, die na prinsjesdag gepresen teerd worden, voor een 'verdere teruggang' zullen zorgen. Voor het college is het klip en klaar dat deze cijfers om drasti sche (bezuinigings) maatrege len vragen. Iedere post op de begroting zal volgens de wet houder tegen het licht gehouden worden. Daarnaast zal nadruk kelijk gekeken moeten worden naar de gebouwen en voorzie ningen, die de gemeente nu heeft: 'gemeentelijke panden, dorpshuizen, sportaccommo daties, op het gebied van subsi dies'. De hele samenleving zal volgens Van Oostenbrugge en Van Felius merken dat de ge meente krap bij kas zit. Hoe de gemeente de verwachte tekorten kan oplossen en ook ruimte overhoudt voor nieuw beleid mag een speciale werk groep uitzoeken. Die zal in eer ste instantie de problemen voor komend jaar te lijf moeten gaan. Daarna zullen 'fundamentele, strategische keuzen' tot 2007 gemaakt worden. Het college wil aan het eind van zijn zit tingsperiode (2006) het nieuwe gemeentebestuur niet met een zware financiële erfenis opza delen en streeft er naar dan een sluitende meerjarenbegroting op tafel te hebben. Verhalen rond de vuurkorf in de pastorietuin in Burgh. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow BURGH - De ruim tachtigjarige recreant die als jochie van zeven al naar de Westhoek kwam, de zonen van de bakker en de slager op het dorp en de campinghouder met tien tallen jaren ervaring. Zij vertelden gister avond hun herinneringen aan de opkomst en ontwikkeling van het toerisme in de Kop van Schouwen. Zij deden dat rond de vuur korf in de pastorietuin van predikante Myr- the Leijdens in Burgh. Ruim honderd mensen kwamen op de derde editie van verhalen rond de vuurkorf af. Ze genoten zowel van de verhalen als van de sfeervolle zonsondergang en de kruidige geur van het knapperende hout. De bijeen komst is het initiatief van het kerkelijk sa menwerkingsverband Windkracht 8. Ge spreksleider Arie Damman nodigde Kees van de Voorden als eerste uit te vertellen hoe hij in 1930 met zijn broers kampeerde op de stoppels van het pas gemaaide tarweveld bij het huidige Zeelust in Renesse. De broertjes kwamen met de m.s. Stad Zierikzee naar het eiland en genoten onder leiding van de broer met padvinderij-ervaring van hun eerste tentvakantie. Van de Voorden recreëert nu nog steeds in de Westhoek in zijn caravan op de Blomshoeve. Jaap Rademaker en Huib Bouwman memoreerden als zonen van de bakker en de slager hoe hun vaders zich in spanden om vaste leverancier van de recre anten te worden. Zo bezorgden ze de bood schappen netjes bij de tent en waren veel middenstanders ook bereid de zomergasten prConny van Gremberqhe ?r hoeft maar di't in West- Jdorpe te gebeuren of de dor- "ngen blèren van 'En West- Irpe is bekend om zijn bier- BUVerij, kolen van Dumez, |ood van den Hulsters en vlees aKamoen...' Niets is minder laar. Het dorp is niet bekend azijn bier en neringdoenden, festdorpe is bekend om zijn Jpt. |ie ellenlange GraafJansdijk, p bijna zeven kilometer lange pinkelende aarden wal van isluis (bij de brug van Sas van fut) naar de Batterij (bij de plse Vlakte), die eeuwenoude wering, die ooit als Landdijk [te Vlaamse achterland moest lijwaren van overstromingen, paf Jan van Vlaanderen liet jedijk in 1404 aanleggen, nadat peerder aangelegde landdijk op verschillende plekken jadbegeven. Daarmee is gelijk pklaard hoe de dijk aan zijn i kwam. diep in de jaren '60 was itdorpe de dijk. De echte Westdorpe is niet bekend om zijn bier en neringdoenden, maar om de bijna zeven kilometer lange GraafJansdijk. foto Peter Nicolai JL tetdorpenaren woonden op de 'faafJansdijk, in het A-, dan vel B-deel. De import woonde 'bet dorp. De winkels - soms, wis die van Ema Jansen, zo ®in dat twee klanten binnen Kn volle tent betekende - ston- wiaan of op de dijk en het wa- fn er veel, heel veel. Veel land- 1,1 fabrieksarbeiders hielden er M winkeltje (stoffen, elektro- "JM, kruidenierswaren) op na '"welkome aanvulling op het Scheiden loon, ambachtslie- len (timmermannen, schilders, ""ld) deden hetzelfde en dan 'aren er nog de cafés, een trits ®skamercafeetjes (van bij biima tot bij de Maillie), de ®rbrouwerijen, de school (la- het gemeenschapshuis Con- Mrdia) en tal van kleinere en fotere huizen, bewoond door !e' gewone volk. De boeren *oonden hooguit aan de dijk, °Pflinke afstand van het talud, ®aar meestal in de polder, op ruime afstand van de erbarme lijk geplaveide kronkelbaan op hoogte. In vooroorlogse jaren dender den enkele malen daags trein tjes van de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaatschappij (ZVTM) langs de dijkwoningen. Het spoor volgde de noordzijde van de dijk en kwam net voor de kerk, een stukje tussen de be bouwing, om via de Tramweg (nu Spoorweg) weer achter de dijk te verdwijnen. De GraafJansdijk is niet meer de dijk van toen. De winkeltjes zijn vrijwel allemaal gesloten, de cafés verdwenen. Plassen op de koer mocht in de jaren '70 niet meer en de meeste café baasjes hadden geen geld om kostbare verbouwingen uit te voeren. Bovendien was de klan dizie in die jaren door de komst van de televisie erg teruggelo pen. De brouwerijen overleef den de tijd ook niet. De laatste, Van WaesBoodts werd in '69 op gekocht door Amstel en sloot een paar jaar later de poorten. Veel kleine landarbeiderswo ningen werden verkocht als re creatiewoningen aan Belgen en Duitsers, de grotere, betere wo ningen aan de dijk werden ver bouwd en gemoderniseerd. In de jaren '80 kwamen veel kleine woningen leeg te staan. De verpaupering sloeg toe. Daar kwam nog bij dat het armlastige Oudere putdeksels, oftewel gootkolken, met Nering-Bögel Weert erop; dat is de voorganger van Strucom waar de giet ijzeren deksels nu worden gegoten. foto Wille Mieras Een waarschuwing vooraf is op zijn plaats; de kans be staat dat de beschouwer wordt bevangen door de putdeksel koorts. En die geneest niet zo maar. Wie op putdeksels gaat letten, ziet wellicht de rest van zijn omgeving niet meer. Peter Dieleman van Smit Be- tonfabriek in Goes, die nage noeg aan alle Zeeuwse gemeen ten de putten levert, zet eerst iets recht: „Een put is zo'n ding in de straat met zo'n groot rond deksel. De dingen die in goten liggen, een beetje hol, noemen we gootkolken en die in de stoeprand liggen, in een rechte hoek, zijn trottoirkolken. Wij leveren ze allemaal, ook de klei ne ronde putjes voor water en gasafsluiters in de trottoirs en de putten met de ovale deksels voor brandkranen. In deksels zit veel verschil, maar in de put ten zelfs nog meer. Die betonnen putten maken we sinds een jaar in Axel. Hier in Goes maken we alleen nog de opzetstukken die het verschil tussen de put en het wegdek moeten opvullen. De deksels worden bij Strucom in Weert gegoten. Op de nieuwste putten staat alleen nog Stru com. Op oudere zie je nog Ne ring-Bögel Weert staan, dat is de voorganger van Strucom." Op veel plaatsen kom je ook nog putten met TBS tegen. Dat is de enig overgebleven concurrent, die vroeger ook in Zeeland le verde. De TBS-putten in Goes zijn van voor 1967, want sinds dat jaar levert Smit de Goese putten. Ze zien er nog uit als een zonnetje, want gietijzer is duur zaam en als de put heel blijft, is er geen reden om het deksel te vervangen. Daarom kom je overal in de stad nog deksels te gen van kleinere gieterijen, die naar hun kampeerplaats te vervoeren. Ra demaker koestert ook zijn herinneringen aan de jarenlange verhuur van zijn zomer woning Linquenda aan zomergasten. Campingondernemer Ad Ruitenberg stelt vast dat er in ruim dertig jaar veel veran derd is. Zo schetste hij een beeld van het kamperen bij de boer destijds nog zonder sanitaire voorzieningen, maar met achter elke tent een eigen putje. Zelf begon hij op de Prinsenhoeve al snel met de aanleg van een toiletgebouw. „Maar de inhoud van de septic tank werd toen nog als mest over het huidige natuurgebied uitgestrooid en voor het verbranden van het afval werden in dat zelfde gebied simpelweg gaten gegraven", schetste Ruitenberg. Na de pauze kwamen er nog veel individuele herinneringen aan het toerisme van weleer los. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Burgemeester Asselbergs laat er geen twijfel over bestaan: de gemeente kan geen enkele medewerking ver lenen aan de danceparty op een catamaran op de Oosterschelde, die evenementenbureau Party Pipo zaterdag wil houden. Hij staat evenmin toe dat gasten voor dit festijn op het grondge bied van Schouwen-Duiveland in- en uitschepen. Asselbergs legt Party Pipo een preventieve dwangsom op van 15.000 euro, indien het bureau de verboden overtreedt. De burgemeester zegt de orga nisatoren, onder wie twee hore caondernemers op Schouwen- Duiveland, heel duidelijk te hebben uitgelegd dat hij op grond van de stiltebepalingen voor de Oosterschelde (be schermd natuurgebied) geen vergunning kan verlenen. Ver der acht hij het in het kader van de openbare orde en veiligheid onverantwoord toestemming te verlenen voor dit evenement. „Dergelijke party's staan erom bekend dat de bezoekers party drugs gebruiken. De politieca paciteit is in verband met de toeristische drukte in Renesse zodanig laag, dat zij naar alle waarschijnlijkheid niet ade quaat kunnen bijstaan bij de controle op drugs en dergelij ke", zegt Asselbergs. Hij acht het onverantwoord als middenin de nacht ruim vier honderd feestgangers aan ha ven De Val of aan de Brouwers- dam worden ontscheept zonder voldoende politietoezicht. Richard Fortes van Party Pipo zette gistermiddag alles op alles de Danceparty voor zaterdag avond te redden. „Het gaat door. Niet op grondgebied van Schouwen-Duiveland, maar in de gemeente Goedereede. En we gaan niet de Oosterschelde op, maar de Grevelingen. Zowel het Grevelingenschap als de ge meente Goedereede maken geen enkel probleem en wensen ons veel plezier met de tocht", zegt Fortes. Eigenaar M. van Oeveren van de Renesser discotheek Trinity, mede betrokken bij de dance party, vindt de bezwaren van de gemeente Schouwen-Duive land zwaar overtrokken. Bo vendien ergert hij zich eraan dat de vergunning volgens hem al tien weken geleden werd aange vraagd en dat pas nu de defini tieve afwijzing is gekomen. „Ik heb gehoord dat de gemeente er dan ook nog eens bij het Greve lingenschap op aandringt een reden te vinden onze tocht te verbieden", aldus een boze Van Oeveren. Hij heeft er overigens alle ver trouwen in dat de danceparty op de Grevelingen een groot succes wordt. „We gaan vanaf negen uur 's avonds inschepen vanuit haven 't Springersdiep aan de Brouwersdam. Dan varen we de Grevelingen op en zullen de deuren dichthouden om geluid naar buiten toe zoveel mogelijk te voorkomen. zegt Van Oeve ren. Volgens woordvoerster M. Jansen van de gemeente Goede reede is het beslist nog niet ze ker dat deze gemeente wel toe stemming verleent. Zij had alleen nog mondeling contact gehad met burgemeester C. Sin- ke. „Hij zegt op voorhand geen voorstander te zijn en over weegt één lijn te trekken met zijn collega op Schouwen-Dui veland", aldus Jansen. Advertentie Sas van Gent - waartoe West dorpe hoorde - jarenlang geld weigerde uit te trekken voor een rigoureuze herinrichting van de dijkweg. Het wegdek van de GraafJansdijk bestond in die jaren deels uit kasseien, deels klinkers en een paar stroken as falt, een allegaartje dat zeker in de wintermaanden telkens ka- potgereden werd door het zware landbouwverkeer en bussen. Het Westdorpse raadslid M. Weemaes zou jarenlang zeuren om maatregelen. Pas op het eind van zijn politieke loopbaan kreeg hij - gesteund door de plaatselijke dorpsraad - zijn zin. De kinderkopjes zijn ver dwenen. De verpaupering op de dijk is nog niet tot stilstand gebracht. Veel kleine huizen staan nog leeg, zijn onbewoond. Volgens dorpsraadvoorzitter W. van Haelst zouden de huisjes wel verkocht kunnen worden als de gemeente de eigenaren de mo gelijkheid biedt bij ver- of nieuwbouw een ruimer grond oppervlak te laten bebouwen. Zo lang die soepelere bouwrege ling er niet is blijft de Graaf Jansdijk ogen als een gebit dat hier en daar nodig om tandarts hulp verlegen zit. De rotte plek ken ten spijt, de GraafJansdijk maakt dat Westdorpe - nog steeds - op Stadskanaal na het langste dorp van Nederland is. woensdag 23 juli tot en met zondag 27 juli P.S. zondag 27 juli open van 13.00 tot 17.00 uur Advertentie Actie Aanbiedingen geldig van 21 t/m 27 juli inmiddels verdwenen zijn. Wa- vin, Oogink, Nijmeegse Ijzer gieterijen: het zijn namen die alleen in stoepen en straten voortleven. Tegenwoordig, met de digitale camera, is het makkelijk put deksels te 'sparen'. Vroeger had je een vel papier en een fijn soort houtskool nodig. Maar in Ne derland vind je geen kunstwer ken en wapens in de putdeksels, zoals in het buitenland. „Toch, als je ziet hoe wij met ons vuile water omgaan, doen we het zo gek nog niet. Zonder putten geen riolering en zonder riole ring alleen maar stank, cholera en tyfus. De beschaving rust voor een groot deel op een goede riolering." Volgens Peter Diele man spiegelt civilisatie zich in de putdeksels. Niet in de vorm, maar in het aantal. Hij had model kunnen staan voor het boek van Yvonne Kroonenberg: Het zit op de bank en het zapt. Hij mag namelijk graag met zijn levensgezellin tv kijken, maar wil dan wel bepalen naar welk programma. De af standbediening bevindt zich daarom altijd binnen een armlengte afstand. Tot echtelijke problemen leidt zijn gedrag niet. Hun kijkgedrag stemt namelijk wonderwel overeen. Eén van de programma's die zij met plezier aanschouwen, is Tus sen kunst enkitsch.Maar uit gerekend die uitzendingen heeft hij sinds kort op de Ver boden Lijst geplaatst onder het kopje: slecht voor het hu welijk. Kunst, vertelde een deskun dige enkele uitzendingen te rug, moetje af en toe een tijd je wegzetten in een kast, zodat je het niet ziet. Haal het er dan weer eens uit, en voila, het is weer als nieuw. „Hoor je dat", zei zijn vrouw, „dat zouden we met jou ook eens moeten doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27