IZC 'rovincie vraagt nelle versterking tan zeeweringen PZC Grijze golf fietst vierdaagse Ovezande breidt uit met zeven huizen Ondernemers blij met uitspraak over plaatsen rampalen iurgemeester dreigt organisatie lanceparty op boot met dwangsom eld voor hulp Goese leerlingen met taaihindernissen of sociale moeilijkheden bil woensdag 23 juli 2003 Itudies Diefstal uit auto's Proef VVV met helpdesk Grevelingen Eén lijn Hond uit snikhete auto gered Brutale poging vrouw te beroven Buitenboordmotor gestolen Aanhangwagen gestolen Kat beschoten Personenauto's vernield Brandstichting douche Doe Dagen voor kinderen Verzekeraar J Scholen bestrij den achterstand Wcr(; [yr Rolf Bosboom ikhT OES - Vijf Goese scholen kun- ,„aan de slag met het bestrij- van onderwijsachterstan- Zij hebben daarvoor lannen ingediend bij de ge tarte, die op basis daarvan nu ubsidies heeft verleend. :hi# laneenten krijgen van de rijks- verheid geld om onderwijsach- irstanden aan te pakken. Het aat daarbij vooral om leerlin gen die door taaihindernissen of sociale moeilijkheden achterop dreigen te raken. Door daar in een vroeg stadium oog voor te hebben, kunnen grotere proble men later mogelijk worden voorkomen. Goes besloot vorig jaar het rijksgeld (ruim 100.000 euro per jaar) niet over alle scholen in de gemeente te verdelen, maar zich te richten op een aantal plaatsen waar dat het hardst nodig lijkt. Daarbij is gekeken naar scholen 11! InorMaurits Sep 11(51 ma Ibün DDDELBURG - Het provin- iebestuur dringt bij het Rijk ian op snelle maatregelen om de j,, eiligheid van de zeeweringen verbeteren. Op korte termijn ienen drie zwakke plekken ut zand te worden opgehoogd: (t Noorderstrand op Schou- ien, de Vijgheter/het Nolle- id op Walcheren en delen de West-Zeeuws-Vlaamse list tussen Breskens en het win. leze 'zachte maatregelen' moe- sto4cn ervoor zorgen dat de veilig- id wordt hersteld. In een brief de staatssecretaris van Ver- :r en Waterstaat schrijven deputeerde Staten dat zij er- uitgaan dat deze maatrege- 'dit jaar of volgend jaar ook ladwerkelijk worden geno- len'. Op termijn zijn structure- raaatregelen nodig. Daarvoor loet een plan van aanpak wor- ai gemaakt. lat de waterkeringen langs de [oordzeekust zwakke plekken irtonen, is enkele jaren gele- ji gebleken uit studies naar de icht waarmee golven op de ijken en duinen aankomen. Die kracht is groter dan voor heen werd aangenomen. De Zeeuwse waterschappen heb ben al bij het ministerie voorge steld hoe de kwaliteit van de waterkeringen kan worden ver beterd. Het provinciebestuur onderschrijft de bepleite aan pak. GS wijzen de staatssecretaris er tevens op dat ook de kwaliteit van de dijken langs de Ooster en Westerschelde op plekken onvoldoende is. Onderzoek door waterschap Zeeuwse Eilanden heeft aan getoond dat zij niet overal vol doen aan de nieuwste veilig heidsnormen. GS vragen daar om om nieuwe methodes om de sterkte van de dijken te meten, zodat duidelijk wordt welke maatregelen nodig zijn. GOES - Drie auto's zijn gister nacht opengebroken op een ter rein aan de Admundsenweg in Goes. De dieven hadden het ge munt op geluidsapparatuur en een embleem. Hoe groot de schade is, is niet bekend. met een relatief hoog aantal kinderen met ouders die een al lochtone achtergrond hebben of laagopgeleid zijn. Uiteindelijk kwamen vijf basis scholen uit de bus: de drie in de Goese Polder (De Tweemaster, Noorderlicht en Holtkamp- school), Schengehof in 's-Heer Arendskerke en de Koelman- school in Goes. De vijf hebben concrete projecten moeten op zetten, die nu door het gemeen tebestuur zijn beoordeeld en in orde bevonden. De Tweemaster, met een groot aantal kinderen die extra zorg nodig hebben, gaat klassenas- sistenten inzetten in de onder bouw. Ook krijgt de interne be geleider meer armslag, zodat de ontwikkeling van leerlingen be ter kan worden gevolgd. De school stelt verder een taalcoör dinator aan die een taalbeleids- plan gaat opzetten, 't Noorderlicht wil het taalon derwijs beter afstemmen op de verschillen tussen de leerlingen. Verder wordt ingezet op het be vorderen van het leesplezier, het vergroten van de woordenschat en het bestrijden van dyslexie. Extra aandacht komt er voor begrijpend lezen, terwijl de taalcoördinator die wordt aan gesteld toeziet op het totale taalbeleid en extra lessen geeft aan individuele kinderen. De Holtkampschool zoekt het vooral in moderne methoden, zoals interactief taalonderwijs en de uit Amerika afkomstige BURGH-HAAMSTEDE - Om klanten sneller van dienst te kunnen zijn start de VW Schouwen-Duiveland op 1 au gustus met een telefonische helpdesk (0900-2020233). Het gaat om een proef van een maand. Mensen die recreatieve informatie over Schouwen- Duiveland willen worden gedu rende die maand geholpen door medewerkers van een callcen- tre. loorAli Pankow ERIKZEE - Burgemeester J. sselbergs van Schouwen-Dui- feland laat er geen twijfel over (staan: de gemeente kan geen pkele medewerking verlenen Jan de danceparty op een cata- fcaran op de Oosterschelde, die fvenementenbureau Party Pipo faterdag wil houden. Hij staat fvenmin toe dat gasten voor dit Btijn op het grondgebied van Schouwen-Duiveland in- en (toeliepen. iselbergs legt Party Pipo een iventieve dwangsom op van [5.000 euro, indien het bureau verboden overtreedt. De iemeester zegt de organisa- iren, onder wie twee horecaon- imemers op Schouwen-Dui- iland, heel duidelijk te hebben ïtgelegd dat hij op grond van lestiltebepalingen voor de Oos terschelde (als beschermd na tuurgebied) geen vergunning redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 1800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur kan verlenen. Verder acht hij het in het kader van de openbare or de en veiligheid onverantwoord toestemming te verlenen voor dit evenement. „Dergelijke party's staan erom bekend dat de bezoekers party drugs gebruiken. De politieca paciteit is in verband met de toeristische drukte in Renesse zodanig laag dat zij naar alle waarschijnlijkheid niet ade quaat kan bijstaan bij de con trole op drugs en dergelijke", zegt Asselbergs. Hij acht het onverantwoord als midden in de nacht ruim vier honderd feestgangers aan ha ven De Val of aan de Brouwers- dam worden ontscheept zonder voldoende politietoezicht. Hij betreurt het dat de organisato ren geen begrip tonen voor de mogelijke gevolgen. Richard Fortes van Party Pipo zette gistermiddag alles op alles de Danceparty voor zaterdag avond te redden. „Het gaat door. Niet op grondgebied van Schouwen-Duiveland, maar in de gemeente Goedereede. En we gaan niet de Oosterschelde op, maar de Grevelingen. Zowel het Grevelingènschap als de ge meente Goedereede maken geen enkel probleem en wensen ons veel plezier met de tocht", zegt Fortes. Eigenaar M. van Oeveren van de Renesser discotheek Trinity, mede betrokken bij de dance- techniek van meervoudige in telligentie. Het systeem waarbij de vorderingen van kinderen uit groep 1 en 2 nauwkeurig wor den bijgehouden, wordt ook in gevoerd in de groepen 3 en 4. De Koelmanschool streeft er eveneens naar de ontwikkeling van leerlingen op de voet te vol gen. Ook komt er een startgroep voor vierjarigen, voordat ze naar groep 1 gaan. Dat is van be lang omdat de kinderen van de school, vanwege de reformato rische achtergrond, doorgaans niet op een peuterspeelzaal of kinderopvang hebben gezeten, waar taalproblemen vaak al kunnen worden gesignaleerd. De school stelt verder een on derwijsassistent aan, zodat leerlingen met taalmoeilijkhe den extra hulp kunnen krijgen. De plannen van Schengehof zijn nog niet definitief, aangezien de eerste versie niet voldeed aan de subsidievoorwaarden. In okto ber volgt een nieuwe beoorde ling. Wel krijgt de school een voorschot op de subsidie. party, vindt de bezwaren van de gemeente Schouwen-Duive land zwaar overtrokken. Bo vendien ergert hij zich eraan dat de vergunning volgens hem al tien weken geleden werd aange vraagd en dat pas nu de defini tieve afwijzing is gekomen. „Ik heb gehoord dat de gemeente er dan ook nog eens bij het Greve- lingenschap op aandringt een reden te vinden onze tocht te verbieden", aldus een boze Van Oeveren. Hij heeft er overigens alle ver trouwen in dat de danceparty op de Grevelingen een groot succes wordt. „We gaan vanaf negen uur 's avonds inschepen vanuit haven 't Springersdiep aan de Brouwersdam. De mensen die naar De Val komen, zullen we doorverwijzen. Dan varen we de Grevelingen op; we zullen de deuren dicht houden om geluid naar buiten toe zoveel mogelijk te voorkomen. Dat hebben we het Grevelingenschap beloofd", zegt Van Oeveren. Volgens woordvoerster M. Jan sen van de gemeente Goederee de is het echter beslist nog niet zeker dat deze gemeente wel toestemming verleent. Zij had alleen nog mondeling contact gehad met burgemeester C. Sin- ke. „Hij zegt op voorhand geen voorstander te zijn en over weegt één lijn te trekken met zijn collega op Schouwen-Dui veland", aldus Jansen. Vooral ouderen doen mee aan de fietsvierdaagse. door Marjolein Verbruqqen KATS - Ongeveer duizend fietsers startten gisteren in de Zeeuwse Rijwiel Toer Vier daagse bij Sportpunt Zeeland in Goes. Dat is meer dan vorig jaar. De veertig kilometer was de populairste afstand. Het krioelt van de fietsers bij het eerste controlepunt in Kats. Bij dorpshuis De Vriendschap moet de eerste stempel gehaald. Een groep van zes fietsers uit Roosen daal - leden van fietsclub RTC Noord Brabant - staat op het punt weer te vertrekken om de zestig kilometer te volbren gen. „We moeten nog warm draaien", vertelt Marian Boe ren. „Ik geniet van de natuur, vooral van de veldbloemen. Voor mij is dit echt vakantie, ik heb er speciaal vrij voor ge nomen." Haar clubgenoot Ria de Jong geniet vooral van het mooie weer. „Als het regent is het niets hier. We zijn gewend om in de winter te rij den, maar tijdens deze vierdaagse zou regen niet leuk zijn." Wil de Regt rijdt vanaf het be gin mee. Dit is haar vijftiende keer. Zij hielp de Toer op Wal cheren een paar keer organi seren. „Ze zijn daar gestopt omdat er te weinig inschrij vingen waren." Zij fietst met haar vriendin Corrie Note- boom de veertig kilometer. „Soms doe ik de zestig, als het mooi weer is." De dames ver tellen dat er weinig kinderen meedoen de laatste jaren. „Een grijze golf. Vroeger de den we mee met de kinderen. Die fietsten dan hard vooruit naar Sportpunt Zeeland om nog te kunnen zwemmen." De achtjarige Alyssa Voogd uit 's-Gravenpolder rijdt sa men met haar oma, W. van Leerdam uit Hoedekensker- ke, de 25 kilometer. „We doen mee voor de gezelligheid. De ouders van Alyssa werken en foto Willem Mieras voor haar is dit een mooie in vulling van haar eerste va kantieweek. Haar moeder doet deze week ook twee da gen mee." In het gras tegenover het dorpshuis picknicken oma Jannie Mosterd en moeder Margreta de Munnik met twee kleine kinderen. De driejarige Nick vertelt met een boter ham in zijn hand dat hij on derweg heeft gezongen over de schapen die hij zag. Zijn zusje van achttien maanden is wat moe. „Zij mist haar dage lijkse slaapje", zegt haar moe der. Ook hen is het opgevallen dat er de laatste jaren minder kinderen bij zijn. Jannie Mos terd vertelt dat zij vroeger met haar hele gezin deelnam. „Ook onze vrienden en buren gingen mee. De kinderen von den het leuk om bij anderen achterop te zitten. Ik denk dat er nu genoeg andere activitei ten zijn voor de jeugd. Mis schien vinden ze dit tuttig." door Rolf Bosboom OVEZANDE - Ovezande krijgt een kleine uitbreiding aan de oostzijde van het dorp. Het plannetje, officieel Strobbel- hoek II geheten, omvat zeven woningen en een praktijk voor fysiotherapie. Het bouwrijp maken van het gebied is onlangs begonnen. De locatie kent een lange ge schiedenis. Aanvankelijk zou er, onder de naam Bloesem, het winnende ontwerp van een prijsvraag 'landschappelijk bouwen' worden gerealiseerd. Dat ontwerp bestond uit tien woningen met een gemeen schappelijk park. De belang stelling voor de kavels viel ech ter tegen, omdat kopers toch liever een eigen tuin willen. Het Bloesem-plan verdween in de prullenbak en er werd geko zen voor een traditionelere in vulling van de tweede fase van Strobbelhoek. Er komen vijf vrijstaande huizen en twee wo ningen die via de garages met el kaar zijn verbonden. Alle ka vels, die particulier worden ontwikkeld, zijn inmiddels ge reserveerd. Om het gebied te ontsluiten, wordt de Strobbelhoekweg, op de foto links zichtbaar, doorge trokken tot de Hoofdstraat (de lange, rechte weg), waar ter hoogte van de Burgemeester Andriessenstraat een kruising ontstaat. Op de hoek komt een praktijk voor fysiotherapie. Ovezande breidt uit aan de oost zijde. foto Willem Mieras SLUIS - Een labrador is gistermiddag net op tijd uit een auto gehaald op het Walplein in Sluis. Het beest zat in een auto die in de volle zon stond en het dier had geen water. De labrador reageerde niet op voorbijgangers en zakte regelmatig met zijn kop tegen het raam. Toen hij uit de auto was bevrijd kwamen de Franse eigenaren terug. Ze kregen een boete van 400 euro. TERNEUZEN - Twee onbekend gebleven mannen hebben maandagavond geprobeerd een veertigjarige vrouw uit Hulst te beroven die in haar auto stond te wachten voor de verkeers lichten op de Guido Gezellestraat in Terneuzen. De twee mannen kwamen rond acht uur in haar richting gelo pen. Ze sloegen op de ruit van het bestuurdersportier en wil den dat de vrouw haar portemonnee afgaf. Doordat de vrouw kans zag haar ramen en portieren te vergrendelen en weg te rijden door het rode verkeerslicht, bleef het bij een poging. Tij dens de roofpoging stond er op de rij baan van de Guido Ge zellestraat nog een blauwe auto stil. Deze auto stond niet op de parkeerhaven nabij het informatiebord maar op de rijbaan zelf. Deze auto werd mogelijk gebruikt door de twee mannen. De politie is op zoek naar getuigen. Met name naar de be stuurders van twee auto's die aan de overkant van de kruising stonden te wachten voor de verkeerslichten. KOUDEKERKE - Vanaf het strand bij Westduin ter hoogte van Koudekerke is in de nacht van maandag op dinsdag een buitenboordmotor gestolen. Het gaat om een motor van het merk Yamaha, type langstraat van 25 pk. De motor werd ge demonteerd van een bootje dat bij een strandhuis lag. De die ven namen ook een kunststof benzinetank met 25 liter mee. YERSEKE - Uit een schuur aan de Grintweg in Yerseke is maandagavond een aanhangwagen gestolen. Die is enkelas- sig en van het merk Power. De waarde is enkele honderden eu ro's. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Onbekenden hebben maan dag in de omgeving van de Scheldepoortstraat in Nieuw- en Sint Joosland een kat beschoten. Het dier is geraakt in de maagstreek en overleefde de schietpartij. Een dierenarts heeft een kogeltje verwijderd. RENESSE - Onbekenden hebben maandagnacht diverse au to's vernield die geparkeerd stonden in de Hoogenboomlaan in Renesse. De voertuigen zijn op de motorkap en op het dak beschadigd. Waarschijnlijk is een aantal personen over de au to's heen gelopen. Schadebedragen zijn niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - In een doucheruimte op een cam ping in Burgh-Haamstede hebben onbekenden maandag nacht brand gesticht. Ook zijn een aantal ramen door de van dalen ingegooid. Het schadebedrag ligt boven de 1000 euro. van onze regioredactie GOES - Zeeuwse ondernemers die de laatste jaren slachtoffer waren van ramkraken zijn blij dat de Raad van State een Zut- phense juwelier in het gelijk heeft gesteld. De juwelier mag rampalen voor de gevel van zijn pand plaatsen om dieven geen kans meer te geven met een auto zijn winkel binnen te rijden. De gemeente Zutphen hield plaatsing van de palen tot nu toe tegen. De meeste Zeeuwse on dernemers hebben minder te maken met gemeentelijke te genwerking. Zo komt de ge meente Sluis slachtoffers van ramkraken zelfs tegemoet door zelf rampalen te plaatsen of be tonnen bankjes of bloembakken voor winkelpanden te zetten. De Oostburgse juwelier SFliers is vol lof over de gemeentelijke medewerking. Vijf meter diep in de grond verankerde betonnen palen zorgen ervoor dat geen auto meer tot aan de winkelpui kan geraken. Ook voor de zaken van twee op- ticiëns (Eyewish Groeneveld en De Cock) heeft de gemeente be tonnen obstakels laten plaat sen. Net als de juwelier hebben de oogspecialisten zelf ook een aantal maatregelen genomen. De opticiens moesten dat ook wel, omdat de berovingen in hun panden plaatsvonden via de achterkant, waar geen auto naar binnen kan rijden. Eigenaar J. Mesuere van Hol- landia Kado in Sluis was begin vorige maand ook het slachtof fer van een ramkraak. De ge- VLISSINGEN - Kinderen tus sen de acht en twaalf jaar kun nen van maandag II augustus tot en met vrijdag 29 augustus terecht in de Vlissingse biblio theek 't Spui voor de Kinder Kunst Doe Dagen. Onder begeleiding kunnen zij tekenen, schilderen, strips ma ken, fotograferen, filmen en verhalen schrijven. De Kinder Kunst Doe Dagen worden ge houden van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur- Reserveren kan via 0118- 422122. meente heeft in de Kapelle- straat echter nog geen betonnen obstakels neergezet. „De situa tie in Sluis is toch wat anders. Het pand ligt op een hoek en de straten zijn over het algemeen wat smaller. Als gemeente zeg gen we niet bij voorbaat dat in Sluis nergens rampalen ge plaatst kunnen worden, maar het vereist wat meer onder zoek", stelt woordvoerster S. de Kievit van de gemeente Sluis. Ook Goes probeert zo veel mo gelijk mee te denken met bedrij ven die het doelwit zijn van ramkraken. „We willen pro bleemoplossend werken, door in te spelen op de wensen van de individuele ondernemer", zoals wethouder C. Linssen het om schrijft. Dat betekent in de praktijk dat de gemeente het plaatsen van palen toestaat, zo als dat de afgelopen j aren her en der in de binnenstad is gebeurd. De regelgeving rond de rampa len was altijd krom, weet juwe lier J. van Boven van de gelijk namige zaak in de Walstraat in Vlissingen. Vorig jaar juli reed een gestolen auto zijn pui aan diggelen. Zeven vitrines werden kapot geslagen en leeggeroofd. „De verzekeraar eist dat ik maatregelen neem om dit te voorkomen, maar veel gemeen ten verboden rampalen. Wat moet je dan? Ik heb het oordeel van de gemeente niet afge wacht. Net na de ramkraak heb ik in mijn winkel, net achter de luiken, palen laten zetten. Want dit wil ik nooit meer meema ken." Hij noemt de uitspraak van de Raad van State daarom 'perfect'. Foto Verschoore, die in heel Zeeland filialen heeft, wordt ook regelmatig getroffen door een ramkraak. De afgelopen twee jaar gebeurde dat vier keer: in Vlissingen, Middelburg, Oostburg en Hulst. „Alle filia len zijn nu voorzien van rampa len. In sommige winkels staan ze binnen, bij anderen buiten", vertelt A. Verschoore van de fo tozaak in Vlissingen. „Mijn er varing in Vlissingen is dat de gemeente begrip heeft voor de situatie. In Oost-Souburg en in de Walstraat in Vlissingen mochten we palen voor de gevel zetten. Helaas zijn er ook ge meenten waar wat minder wordt meegedacht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25