et is niet meer de dijk van toen Zonder putten geen Brand verwoest Lachende Koe riolering 9 Provincie werkt mee aan uitbreiding van slachthuis Kruiningen PANTALON HALVE PRIJS MaginuM Kunst xtra raadsvergadering zeeuwse almanak vanaf de dijk ewonden bij nrijding in int Annaland Geen bezwaren BEVELANDEN/THOLEN woensdag 23 juli 2003 Melding Sparen Tanken zonder betalen 5 DOLLE DW AZE DAGEN BIJ ISSINGEN Alles moet weg! de gehele zomercollectie Diverse soorten Slavinken 10 stuks kilo i 722 Ola Magnum almond, white, classic en caramel nuts, pak 3 stuks/ 6 stuks MWÊ vanaf U rConny van Gremberghe Jr hoeft maar dit in West- Jdorpe te gebeuren of de dor- lingen blèren van 'En West- rpe is bekend om zijn bier- ouwerij, kolen van Dumez, van den Hulsters en vlees [jiJiiKamoen...' Niets is minder aar. Het dorp is niet bekend zijn bier en neringdoenden, estdorpe is bekend om zijn i» |k. ellenlange GraafJansdijk, e bijna zeven kilometer lange tonkelende aarden wal van assluis (bij de brug van Sas van ■ent) naar de Batterij (bij de selse Vlakte), die eeuwenoude wering, die ooit als Landdijk 1 Vlaamse achterland moest ijwaren van overstromingen, raaf Jan van Vlaanderen liet dijkm 1404 aanleggen, nadat eerder aangelegde landdijk op verschillende plekken llfcdbegeven. Daarmee is gelijk 'Iprklaard hoe de dijk aan zijn aam kwam. it diep in de jaren '60 was estdorpe de dijk. De echte Westdorpe is niet bekend om zijn bier en neringdoenden, maar om de bijna zeven kilometer lange GraafJansdijk. foto Peter Nicolai 'estdorpenaren woonden op de maafJansdijk, in het A~, dan ■1 B-deel. De import woonde bet dorp. De winkels - soms, «Is die van Ema Jansen, zo W dat twee klanten binnen fn volle tent betekende - ston- taaan of op de dijk en het wa- tn er veel, heel veel. Veel land s'fabrieksarbeiders hielden er winkeltje (stoffen, elektro- "ca> kruidenierswaren) op na welkome aanvulling op het ^scheiden loon, ambachtslie- fa (timmermannen, schilders, deden hetzelfdé en dan J'aren er nog de cafés, een trits Wskamercafeetjes (van bij '®ma tot bij de Maillie), de "'«brouwerijen, de school (la ter het gemeenschapshuis Con- °rdia) en tal van kleinere en tedere huizen, bewoond door gewone volk. De boeren *°onden hooguit aan de dijk, °P flinke afstand van het talud, meestal in de polder, op ruime afstand van de erbarme lijk geplaveide kronkelbaan op hoogte. In vooroorlogse jaren dender den enkele malen daags trein tjes van de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaatschappij (ZVTM) langs de dijkwoningen. Het spoor volgde de noordzijde van de dijk en kwam net voor de kerk, een stukje tussen de be bouwing, om via de Tramweg (nu Spoorweg) weer achter de dijk te verdwijnen. De GraafJansdijk is niet meer de dijk van toen. De winkeltjes zijn vrijwel allemaal gesloten, de cafés verdwenen. Plassen op de koer mocht in de jaren '70 niet meer en de meeste café baasjes hadden geen geld om kostbare verbouwingen uit te voeren. Bovendien was de klan dizie in die jaren door de komst van de televisie erg teruggelo pen. De brouwerijen overleef den de tijd ook niet. De laatste, Van Waes Boodts werd in '69 op gekocht door Amstel en sloot een paar jaar later de poorten. Veel kleine landarbeiderswo ningen werden verkocht als re creatiewoningen aan Belgen en Duitsers, de grotere, betere wo ningen aan de dijk werden ver bouwd en gemoderniseerd. In de jaren '80 kwamen veel kleine woningen leeg te staan. De verpaupering sloeg toe. Daar kwam nog bij dat het armlastige Oudere putdeksels, oftewel gootkolken, met Nering-Bögel Weert erop; dat is de voorganger van Strucom waar de giet ijzeren deksels nu worden gegoten. foto Wille Mieras Een waarschuwing vooraf is op zijn plaats: de kans be staat dat de beschouwer wordt bevangen door de putdeksel koorts. En die geneest niet zo maar. Wie op putdeksels gaat letten, ziet wellicht de rest van zijn omgeving niet meer. Peter Dieleman van Smit Be- tonfabriek in Goes, die nage noeg aan alle Zeeuwse gemeen ten de putten levert, zet eerst iets recht: „Een put is zo'n ding in de straat met zo'n groot rond deksel. De dingen die in goten liggen, een beetje hol, noemen we gootkolken en die in de stoeprand liggen, in een rechte hoek, zijn trottoirkolken. Wij leveren ze allemaal, ook de klei ne ronde putjes voor water en gasafsluiters in de trottoirs en de putten met de ovale deksels voor brandkranen. In deksels zit veel verschil, maar in de put ten zelfs nog meer. Die betonnen putten maken we sinds een jaar in Axel. Hier in Goes maken we alleen nog de opzetstukken die het verschil tussen de put en het wegdek moeten opvullen. De deksels worden bij Strucom in Weert gegoten. Op de nieuwste putten staat alleen nog Stru com. Op oudere zie je nog Ne ring-Bögel Weert staan, dat is de voorganger van Strucom." Op veel plaatsen kom je ook nog putten met TBS tegen. Dat is de enig overgebleven concurrent, die vroeger ook in Zeeland le verde. De TBS-putten in Goes zijn van voor 1967, want sinds dat jaar levert Smit de Goese putten. Ze zien er nog uit als een zonnetje, want gietijzer is duur zaam en als de put heel blijft, is er geen reden om het deksel te vervangen. Daarom kom je overal in de stad nog deksels te gen van kleinere gieterijen, die apelle ast op ouwkavel irMieke van derJagt ir „ILINGE De gemeente f ijelle houdt een extra raads- (adering om een gebied ten n van de spoorlijn en ten rHJdenvan Biezelinge als eerste tunnen kopen, als het te koop !s) jcollege heeft het zogenoem- voorkeursrecht al voorbe- ü,maar om voor twee jaar het Bte kooprecht te hebben, 1 (liet de gemeenteraad voor it Justus een beslissing nemen. larom is voor dinsdag 29 juli [vergadering uitgeschreven. [gemeester S. Kramer maant gemeenteraadsleden in de ediging toch vooral te ko- \T ANNALAND - Na een ikeersongeval in Sint Anna- zijn gisterochtend drie insen naar het ziekenhuis in irgen op Zoom gebracht. ZH ital ht» ai 33-jarige automobilist uit jskoop kreeg op de Oude Zee- jk in Sint Annaland geen errang van een vijftigjarige ew m uit Zundert in een bestel- S. ufo het kruispunt met de Vei- 1,0! igweg botsten hun voertui- n. De twee bestuurders en een rtigjarige passagier zijn over bracht naar het ziekenhuis in irgenop Zoom. men omdat de beslissing niet geldt als het quorum niet wordt gehaald. Dan kan in principe iedere pro jectontwikkelaar met de grond, waarop in principe woning bouw mogelijk kan worden, gaan schuiven. In het gebied ten zuiden van de spoorlijn bij de Biezelingseweg, heeft de gemeente vage plannen om woningbouw te plegen. Nu de wet toestaat dat onder be paalde voorwaarden ook voor keursrecht wordt gevestigd in gebieden waar een uitbreiding zou kunnen plaatsvinden, wil de gemeente de grond veilig stellen. Kapelle voldoet aan de voor waarden omdat de gemeente in principe mag uitbreiden. In de regiovisie die de gemeente sa men met Goes en Borssele heeft gemaakt, is tussen Kapelle en Goes parkachtige ontwikkeling met kwalitatief hoogwaardige woningbouw voorzien. Een deel van het gebied waarop het voor keursrecht wordt gevestigd, valt daaronder en zou geen on aantrekkelijke koop zijn voor een projectontwikkelaar. De ge meente houdt het echter liever zelf in de hand. Bij de voorlopige vestiging van het voorkeursrecht door het col lege zijn belanghebbenden in de gelegenheid gesteld bezwaar te maken. Er zijn echter geen be zwaren ingediend. De openbare raadsvergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis in Kapelle en begint om 19.30 uur. De brand in restaurant De Lachende Koe in Goes ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. foto Wi Mem M ieras door Mieke van der Jagt GOES - Een korte, maar ver woestende brand heeft gister nacht in het pand van restau rant De Lachende Koe in Goes voor meer dan een ton schade aangericht. Het restaurant staat op het hoekje van de Bees tenmarkt en de Ossenhooft- straat. De brandweer wist met twee tank-autospuiten, een ladder wagen, een hulpverlenings voertuig en twintig man perso nele inzet, de schade te beper ken. Het vuur heeft de boven verdieping van het voorste deel van het pand niet kunnen berei ken. De buren, De Vlijt bedden, hebben rook en waterschade. Bij de aanvang van bluswerk zaamheden zag het er lang niet rooskleurig uit. Om half twee kreeg de brand weer de melding dat er brand was en rukte meteen uit met de ladderwagen en een tank-auto- spuit. Toen werd de mogelijk heid nog overwogen dat de bo- ververdieping bewoond kon zijn. Zodra duidelijk werd dat er niemand in het pand was, richt te de brandweer zich op de vuurhaard. Die bleek in het ach terste deel van het gebouw, een van oorsprong aparte aanbouw, te zitten. De brand ging gepaard met een kolkende rookontwik keling en schoot op de beneden verdieping door naar de voor kant van het restaurant. De brand bereikte daar niet de bo venverdieping. In het achterste pand gebeurde dat wel waar door de brand door het dak ging uitslaan. Volgens commandant J. Brussé heeft dat ervoor ge zorgd dat de brand een uitweg vond en dat de brandweerllie- den gericht de vuurhaard kon den bestrijden. Daarnaast moesten er maatregelen worden genomen en om De Vlijt te be schermen. Over de oorzaak van de brand was gisteren nog niets bekend. De technische recherche onder zoekt die. Ook over de schade is moeilijk wat te zeggen. De ma teriele schade li j kt in ieder geval groter dan een ton maar de La chende Koe kan voorlopig niet open. In het toeristenseizoen kan de schade dus nog aanzien lijk oplopen. Commandant Brussé verwacht echter dat De Vlijt deze week wel weer open kan. Sas van Gent - waartoe West dorpe hoorde - jarenlang geld weigerde uit te trekken voor een rigoureuze herinrichting van de dijkweg. Het wegdek van de GraafJansdijk bestond in die jaren deels uit kasseien, deels klinkers en een paar stroken as falt, een allegaartje dat zeker in de wintermaanden telkens ka- potgereden werd door het zware landbouwverkeer en bussen. Het Westdorpse raadslid M. Weemaes zou jarenlang zeuren om maatregelen. Pas op het eind van zijn politieke loopbaan kreeg hij - gesteund door de plaatselijke dorpsraad - zijn zin. De kinderkopjes zijn ver dwenen. De verpaupering op de dijk is nog niet tot stilstand gebracht. Veel kleine huizen staan nog leeg, zijn onbewoond. Volgens dorpsraadvoorzitter W. van Haelst zouden de huisjes wel verkocht kunnen worden als de gemeente de eigenaren de mo gelijkheid biedt bij ver- of nieuwbouw een ruimer grond oppervlak te laten bebouwen. Zo lang die soepelere bouwrege ling er niet is blijft de Graaf Jansdijk ogen als een gebit dat hier en daar nodig om tandarts hulp verlegen zit. De rotte plek ken ten spijt, de GraafJansdijk maakt dat Westdorpe - nog steeds - op Stadskanaal na het langste dorp van Nederland is. inmiddels verdwenen zijn. Wa- vin, Oogink, Nijmeegse Ijzer gieterijen: het zijn namen die alleen in stoepen en straten voortleven. Tegenwoordig, met de digitale camera, is het makkelijk put deksels te 'sparen'. Vroeger had je een vel papier en een fijn soort houtskool nodig. Maar in Ne derland vind je geen kunstwer ken en wapens in de putdeksels, zoals in het buitenland. „Toch, als je ziet hoe wij met ons vuile water omgaan, doen we het zo gek nog niet. Zonder putten geen riolering en zonder riole ring alleen maar stank, cholera en tyfus. De beschaving rust voor een groot deel op een goede riolering." Volgens Peter Diele man spiegelt civilisatie zich in de putdeksels. Niet in de vorm, maar in het aantal. J door Rolf Bosboom KRUININGEN - De provincie probeert voor elkaar te krijgen dat slachthuis D. J. Nieuwen- huijse in Kruiningen alsnog kan uitbreiden. Er is een streekplan wijziging opgesteld, die binnen kort de inspraakprocedure in gaat. Tot nu toe stuitten de ut- breidingsplannen op een veto van de Inspectie van het minis terie van Vrom (ruimtelijke or dening). Het slachthuis aan het Kaasgat in Kruiningen is het enige in Zuidwest-Nederland dat ook noodslachtingen mag verrich ten. Nieuwe Europese regels vereisen echter dat nood- en ge wone slachtingen in afzonder lijke ruimtes plaatsvinden. Om daaraan te voldoen, is een forse uitbreiding noodzakelijk. De gemeente Reimerswaal en Gedeputeerde Staten hebben medewerking verleend aan de plannen, zodat vorig jaar okto ber de bouwvergunning kon worden verleend. De Vrom-in- spectie kwam echter, tot verba zing van onder anderen Twee de-Kamerleden van CDA en SGP, daartegen in het geweer en stapte naar de rechter. Die kon zich vinden in de argumenten van de inspectie en oordeelde dat de vergunning ten onrechte was verleend. De rechtbank verwijst naar het streekplan, dat toestaat dat be drijven met niet-agrarische ac tiviteiten één keer mogen uit breiden met maximaal twintig procent. Het slachthuis over schrijdt die norm. Het gebouw zou ongeveer de helft groter worden. De gemeente heeft de provincie daarom gevraagd een procedure voor een streekplan afwijking te voeren. Die werkt daar zoals verwacht aan mee. Een belangrijke overweging is dat de noodslacht voorziet in 'een belangrijke regionale be hoefte'. Zonder uitbreiding 'is •het niet mogelijk deze voorzie ning in stand te houden'. De provincie onderkent dat de uitbreiding de norm van twintig procent overschrijdt. Toch ziet zij mogelijkheden daarvan af te wijken. Het gaat immers om een 'uitzonderlijke situatie', aange zien de uitbreiding voor een groot deel het gevolg is van de verscherpte richtlijnen. Er is nog gekeken naar mogelijkhe den om het bedrijf te verplaat sen naar een locatie elders in de gemeente Reimerswaal. Dat blijkt nauwelijks voordelen op te leveren. Verhuizing wordt daarom als 'geen reële optie' ge zien. Met de huidige plek, nabij andere niet-agrarische bedrij ven, is wat de provincie betreft weinig mis. Er is geen ruimte om in de toekomst nog eens uit te breiden, maar Nieuwenhuijse heeft al aangegeven daar ook geen plannen voorte hebben. De streekplanafwijking gaat vol gende maand in de inspraak. Deze ligt van 25 augustus tot 22 september ter inzage in het ge meentehuis van Kruiningen. RILLAND - Bij een tankstation in Rilland heeft gisteren een on bekend gebleven automobilist getankt zonder te betalen. De automobilist gooide rond 12.00 uur voor ruim 57 euro in zijn benzinetank. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie woensdag 23 juli tot en met zondag 27 juli P.S. zondag 27 juli open van 13.00 tot 17.00 uur Advertentie Aanbiedingen geldig van 21 t/m 27 juli Hij had model kunnen staan voor het boek van Yvonne Kroonenberg: Het zit op de bank en het zapt. Hij mag namelijk graag met zijn levensgezellin tv kijken, maar wil dan wel bepalen naar welk programma. De af standbediening bevindt zich daarom altijd binnen een armlengte afstand. Tot echtelijke problemen leidt zijn gedrag niet. Hun kijkgedrag stemt namelijk wonderwel overeen. Eén van de programma's die zij met plezier aanschouwen, is Tus sen kunst en kitsch. Maar uit gerekend die uitzendingen heeft hij sinds kort op de Ver boden Lijst geplaatst onder het kopje: slecht voor het hu welijk. Kunst, vertelde een deskun dige enkele uitzendingen te rug, moetje af en toe een tijd je wegzetten in een kast, zodat je het niet ziet. Haal het er dan weer eens uit, en voila, het is weer als nieuw. Hoor je dat", zei zijn vrouw, „dat zouden we met jou ook eens moeten doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23