PZC Maria rijdt mee op bagagedrager Heerenveen-coaci De Haan stopt aan einde seizoen Ajax lijft verdediger Zdenek Grygera in Pevenage: Ik was tachtig kilometer lang bang dat het gedaan was met de ploeg II woensdag 23 juli 2003 Kwetsbaar Hoogerland wellicht wielerprof Paul Bosvelt naar Manchester Cii PSV wint toernooi Zuid-Korea Verkerk wint weer eens Veertien renners naar WK baan Notre Dame des Cyclistes biedt bescherming voor coureurs en liefhebbers r Pronkstuk Ullrich stond op punt van opgeven De tweede rustdag in de Tour de France, was gisteren voor Lance Armstrong en zijn uitdager Jan Ullrich een dag van bij komen. Even op adem komen na de waanzinnig spannende etappe van maandag, maarvooral ook een moment van rustin een Tour vol met fysieke obstakels. door Ad Pertijs PAU - Jan Ullrich genoot zicht baar. Op het overvolle terras van het Novotel van Pau was de pers even massaal uitgerukt als in zijn hoogtijdagen van 1997 en 1998 om te vernemen hoe de Duitser zich voelt. „Ik ben voor al blij dat ik hier nog ben", zei de kopman van Bianchi tussen alle vragen over zijn kansen op de eindzege door. Een opvallend ontspannen en open Ullrich liet weten dat Lan ce Armstrong niet de enige ren ner is die deze Tour kampte met fysieke problemen. „Ik heb zelfs op het punt gestaan af te stap pen. Dat was in de etappe na de ploegentijdrit. Ik had de nacht ervoor koorts gekregen en toen daar in de koers maagproble men bij kwamen heb ik op een gegeven moment tegen Rudy Pevenage gezegd: 'het is voor bij'. Rudy zei: we gaan nog een keer bij de koersdokter langs. Die heeft me wat gegeven en ik had zoiets vanik rij d net zo lang door tot ik omval. Ik besefte on dertussen dondersgoed dat ik een groot risico nam. Met koorts fietsen kan een hartprobleem veroorzaken." Die etappe op weg naar Nevers liet ook de dagen erna zijn spo ren na. „Ik had er vooral last van op Alpe d'Huez." Ullrich ver loor die dag bijna anderhalve minuut op Armstrong. Een verlies dat Bianchi nu graag voor lief neemt. Na afloop van de persconferentie vertelde Ru dy Pevenage in een hoekje van de tuin over zijn grootste mo ment van angst in deze Tour. „Het was de nacht na de ploe gentijdrit. Ik lag al op bed toen Jan me om half een belde. 'Ik heb koortsrillingen en het kou de zweet breekt me uit', zei hij. 'Wat moet ik doen?' Ik heb die nacht bange uren beleefd. Bij de start was de koorts weg, maar de eerste tachtig kilometer heb ik heel stilletjes in de auto gezeten. Allerlei gedachten gingen er door me heen. Ik vreesde voor het voortbestaan van de ploeg. Want, als Jan zou afstappen, wat zou er dan met het team ge beuren?" Pevenage stuurde Tobias Stein- hauser langs bij de koersdokter. Niet Ullrich zelf. „Je laat de concurrentie liefst niet weten dat er een probleem is." Achter af denkt Pevenage dat Ullrich te diep is gegaan in de ploegentijd rit. Aan de andere kant van de stad kwam Lance Armstrong giste ren een beetje bij in zijn hotel, het Mercure. Daar geen pers conferentie, wel twee ploeglei ders die open stonden voor vra gen. Assistent-ploegleider Dirk Demol las pas later in de kran ten dat Ullrich die bewuste rit maagproblemen had gehad. „Gemerkt hebben we die dag niets. Ook wij zouden Lance niet zelf naar de dokter hebben gestuurd. Je wilt niet laten mer ken dat je kwetsbaar bent." Zelf moestén ze in het kamp van Armstrong ook alle zeilen bij zetten om de diverse kwalen de kop in de drukken. Demol: „Het begon met de val in de Dauphiné Libéré. Lance kreeg antibiotica toegediend en daarop volgden maagproblemen. Drie dagen voor de proloog had hij nog di arree. We hebben er alles aange daan om dat verborgen te hou den voor de buitenwereld." Met die diarree hield het niet op. Demol: „Achteraf bleek dat hij met een aanlopend wiel Alpe d'Huez is opgereden. Een gevolg van een val met Heras op de Lautaret. Daarna volgde de uit droging in de tijdrit. Volgens mij een probleem op zich. De hitte van de dagen ervoor had er wei Een opgeknapte Ullrich reed gisteren weer met zijn teamgenoten door Frankrijk tijdens de rustdag. nig mee te maken. Die dag moest en zou het gebeuren, vond Lan ce. 's Morgens had hij al warm gereden bij een temperatuur van 35 graden, 's Middags deed hij de warming up op de home trainer bij bijna 40 graden. Ik zaghetwatervanzijnlijfaf gut sen. Hij dronk te weinig. Ook de dag ervoor had hij al te weinig gedronken om voorbereid te zijn op die hitte. Het gevolg was dat hij na twee kilometer al een dro ge mond had. Het half gevulde bidonnetje dat hij altijd bij zich had, hielp er niet meer aan." Armstrong warmde zich die dag overigens op onder enkele ven tilatoren. Ploegleider Johan Bruyneel geeft aan die dingen voorlopig niet meer te gebrui ken. „Ze zorgden niet direct voor de uitdroging, maar van wege het aangename gevoel dat ze gaven, besefte Lance niet dat hij moest drinken." De mindere dag op Plateau de Bonascre is een rechtstreeks ge volg geweest van die uitdro gingsdag. De etappe erop her foto Paolo Cocco/AFP stelde Armstrong zich echter al weer. Demol: „De nood is bij ons nooit zo hoog geweest als bij Ullrich. Ons angstigste moment was de val op Luz Ardiden. Vol op zijn heup. Dan denk je: 'Het zal niet waar zijn. Alles is voor bij.' De gretigheid waarmee hij op zijn fietst stapte, stelde ons echter weer gerust." GPD PAU - De kans is groot dat twee Nederlandse wielertalgjj onder wie één Zeeuw, volgend jaar tot het profpelotonbA ren. Arno Wallaard en Johnny Hoogerland uit YersekeU ren tot de renners die manager Patrick Lefevere op hetj heeft voor de nieuw te vormen Belgische profploeg Bod» Brustor. De twee komen nu nog uit voor de opleidingspij van Quick Step. Bodysol-Brustor zal een Trade Team 2® den. GPD ROTTERDAM - Paul Bosvelt speelt de komende tweeJ balseizoenen voor Manchester City. De transfer van de33.1 rige international is gisteravond beklonken. Dit is ofti^ meegedeeld door een woordvoerder van de Rotterdamsec» Paul Bosvelt leverde twee weken geleden zijn aanvoenfo band in uit onvrede met het beleid van Feyenoord. Ookhaf problemen met trainer Bert van Marwijk. Gedurendezessi zoenen was Bosvelt een drijvende kracht in het elftal vauFi enoord. Hij genoot enorme populariteit bij het Rotterda» legioen. Feyenoord is een nieuwe weg ingeslagen. In de toekomstpij nen is weinig plaats meer voor routiniers van dertig jaari ouder. Eerder vertrok spits Pierre van Hooijdonk naar Feu bahce. Mogelijk maakt Bosvelt vrijdag zijn debuut voor Hu Chester City, uitgerekend tegen Feyenoord. Deze wedsfé heeft plaats tijdens een internationaal toernooi in het Dee; Aarhus. ANP SEOUL - De landskampioen uit Eindhoven won gistere; Seoul de finale van de Peace Cup Korea. PSV versloeg Ok pique Lyon met 1-0. Marc van Bommel scoorde in de 23e; nuut uit een strafschop. De winstbonus was 2 miljoen euro. PSV bereikte de finale van het toernooi door overwinning op het Amerikaanse LA Galaxy (4-1) en het Duitse 18601 chen (4-2). Het verlies tegen Nacional uit Uruguay (l-3)t daarmee voldoende gecompenseerd. ANP HILVERSUM - Martin Verkerk heeft dinsdag in het chafe ger tennistoernooi van Hilversum de eerste overwinning het enkelspel behaald sinds de finale van Roland Garros. Alphenaar, hersteld van een slijmbeursontsteking in derei ter schouder, versloeg in de eerste ronde de Spanjaardfe Albert Viloca met 6-4 6-3. ANP WOERDEN - Nederland zal met veertien wielrenners deeli men aan de wereldkampioenschappen op de baan in Stil gart van 30 juli tot 3 augustus. Het zijn op de snelheidsonderdelen: Yvonne Hijgenaar (53! tijdrit, keirin), Theo Bos (1 kilometer tijdrit, keirin enter sprint), Jan Bos (teamsprint), Martin Benjamin (keirin,ter sprint) en Teun Mulder (1 km tijdrit, teamsprint) en op duuronderdelen: Leontien van Moorsel (individuele achti volging), Adrie Visser (scratch, puntenkoers), Anouschkao der Zee (individuele achtervolging), Jens Mouris (individi achtervolging, ploegachtervolging), Danny Stam (kopp koers), Jeroen Straathof (ploegachtervolging), Peter Scl (ploegachtervolging), Robbert Slippens (koppelkoe scratch, ploegachtervolging) en Jos Pronk (puntenkoei ANP door Edward Swier Meer over de TOUR op de RZC-site: www.pzc.nl tow m 16e etappe 23 juli 197,5 km -L> Bayonne 197,5km Irissary 155km Burdincu rutcheta 118km FRANKRIJK Hasparren 172km Pau Oloron Ste. Marie 31 km Bagarguy 110km SPANJE Soudet 67km Laugibar 93km Laugibar 353m -Bagarguy 1327m Burdincurutcheta 1135m Bonetbelchenea v 317m Bayonne v: is £$,12m ïoèilijknèiasbraadN1^$rS i 93km 197,5km anp Société du Tour de France Zestiende etappe, Pau-Bayon- ne, 197,5 km Het laatste deel naar Parijs be gint voor de overgebleven ren ners. Bijna 200 kilometers naar Bayonne staan op het program ma. De Tour deed Bayonne niet zo vaak aan. Toch slaagden twee Nederlanders erin te win nen. Gerben Karstens in 1968 en vier jaar later Leo Duyndam. Dat was ook de laatste keer dat de TourBayonneaandeed. De zestiende etappe laat het pe loton nog een keer klimmen. Twee cols van de vierde, twee van de derde en een van de eer ste categorie staan op het pro gramma. Toch krijgen de min dere berggeiten de kans in de slotfase wat tijd goed te maken. De laatste zestig kilometer gaan redelijk naar beneden. LA BASTIDE D'ARMAGNAC - Verwacht geen vermanend woord van de pastoor als je La Notre Dame des Cyclistes in korte broek en mouwloos shirt betreedt. Natuurlijk, het is een katholieke kerk. Maar in het ka pelletje in La Bastide d'Armag nac draait het om de wieler sport. En die bedrijf je nu eenmaal niet per se met bedekte schouders en knieën. Maria, in steen vereeuwigd, ver welkomt de bezoeker die genie tend van de rustdag in de Tour de France even de alledaagse hectiek is ontvlucht. Midden tussen de maisvelden en de be faamde wijngaarden in de Ar magnac is er alle tij d voor bezin ning. De Heilige Maagd spreekt er - via een gebeiteld opschrift - haar zegen uit over alle wielren ners, coureurs én liefhebbers ter wereld. In de kapel uit de elfde eeuw, gebouwd op resten van een Gallo-Romaans gebouwtje uit de tweede eeuw, danken zij op hun beurt de hogere macht vooi1 bescherming. Honderden wielertruien van bedevaartgan gers en wielertoeristen vallen direct op, maar wie zijn ogen goed de kost geeft, valt pas echt van de ene verbazing in de ande re. Bidons uit de Tour van 1920, vooroorlogse fietsen, duizenden medailles en foto's, alles heeft een plek gekregen. Studente Eve du Jean, die in de zomer maanden als bijverdienste de kerk opent van 9 tot 12 in de morgen en van 3 tot 6 in de mid dag, verkoopt ansichten en stic kers. Schuilend voor een regenbui kreeg pastoor Joseph Massie op 22 augustus 1958 een ingeving. Het kleine kerkje, dat toen al zelden gebruikt werd voor dien- f In La Bastide d'Armagnac geen monnikken in zwarte pijen, maar wielerliefhebbers in kleurige wiele- routfits. foto Wouter Borre/GPD sten, zou - naar Italiaans voor beeld - een bedevaartsoord moeten worden voor coureurs. In Lombardije was er al één (Madonna del Ghisallo), de ka pel van Géou diende de tweede te worden. Massie had al sinds zijn vijfde, de leeftijd waarop hij een fiets kreeg, een grote pas sie: wielrennen. Dat veranderde niet toen Massie pastoor werd. Een half jaar na zijn brainwave was het al zover. Met instem ming van Paus Johannes de 23ste werd op 18 mei 1959 een inauguratiedienst gehouden. Sindsdien wordt er ieder jaar op Pinkstermaandag een dienst gehouden en vinden vele dui zenden hun weg naar La Bastide d'Armagnac. Bedevaartgangers op weg naar Santiago de Com- postella maken van harte een omweggetje, vakantiegangers nemen het op in hun ritjes door de charmante provincie Les Landes. Sommigen komen er zelfs levend én dood. Voor Luis Ocana, Tourwinnaar in 1973, speelde La Notre Dame des Cyclistes een belangrijke rol in zijn bewogen leven. De Span jaard, op zijn twaalfde met zijn ouders naar het Franse Mont- de-Marsan verhuisd, trouwde er in 1968 met Josiane. Amper 26 jaar later werd er een uit vaartplechtigheid gehouden. Voor Ocana, die zich op zijn boerderij in Caupenne d'Armagnac door het hoofd had geschoten. Zijn vrouw, die er aanvankelijk van verdacht werd Ocana te hebben ver moord, omdat hij een nieuwe vriendin had, komt nog regel matig in het kerkje. Voor troost. Mijmerend staat ze dan voor zijn truien, de Spaanse kampi oenstrui uit 1968, de gele trui van 1973 en het tricot dat herin nert aan zijn Vuelta-zege in 1970. Dit jaar is er een ander 'herden kingsteken' bijgekomen, een glas-in-lood-raam. Oud-cou reur Henry Anglade ontwierp er vijf. Ook de legendarische twee gevechten Coppi-Bartali en An- quetil-Poulidor vereeuwigde hij in glas. Massie verzamelde truien van tientallen beroemdheden, na zijn overlijden in 1999 zette Mi chel Busquet het werk voort. Tom Simpson, André Darriga- de, Jacques Anquetil, Charly Gaul, Felice Gimondi, Greg Le- mond, Jean Stablinski, Bernard Hinault, Eddy Merckx, Miguel Indurain en Johan Museeuw ga ven een of meer truien. Ook Ne derlandse coryfeeën, Jan Raas en Joop Zoetemelk, bleven niet achter. Er hangen in La Notre Dame des Cyclistes al met al meer gele truien dan in de Tour van 2003 zijn uitgereikt. Ri chard Virenque - ook doping- zondaars worden dus door Maria omarmd - gaf, onvermij delijk natuurlijk, een bolletjes trui. Het meest recente pronk stuk hangt bij de ingang: een gele trui van Lance Armstrong. Verderop hangen ook truien van gewone stervelingen. Nora en Wim Palm uit Zwolle ston den een shirt van RTV Steen- wijk af. Voor 1,50 euro kunnen bezoe kers een kaars opsteken. Opdat Maria, de Notre Dame des Cy clistes, bij de komende fiets tochtjes altijd met je meerijdt. GPD Toen hij nog fietste, was hij held. Hij won nooit groots, maar Frankrij k omhelsde Lau rent Jalabert altijd van harte. Zelden een renner meegemaakt die te vaak zo kansloos een dag al leen voorop reed om halverwege de laatste col meedogenloos ingehaald te worden. Hij is thans weer in beeld. En hoe! Vroeger zweette hij zich over de cols heen, won nog wel eens een etappe (vier stuks in elf starts in La Grande Bouclé) en hield het verleden jaar dus voor gezien; het was mooi geweest. Het lijden was afgelopen. Wat te doen? Een zwart gat? Iets in de public re lations? Tuinieren, een huisje op Martinique? Jalabert kwam harder terug in de Tour dan wie Mart Smeets lumns (althans hij geeft zijn woorden aan een journalist die er een stukje van maakt), hij ana lyseert voor een Frans nationaal radiostation en doet het commentaar vanaf de motor voor de Franse televisie. Die laatste job springt het meest in het oog; zijn wijze van commentaar geven wordt erg goed ontvangen, zijn terreinkennis en zijn weetjes ÏDllhprt over renners ZÜ n gr00t en leuk en zi j n hele optre- R'dUCI l den in de Tour wordt door heel Frankrijk geap precieerd. Eenmaal bij de aankomst moet hij zijn mening geven voor een dotcomprogramma, geeft hij in terviews aan drie radiostations en vier schrij vende collega's en hij doet alles met een vrolijke dan ook. Zijn naam en afbeelding komen je tege moet via grote abri's, vanaf krantenpagina's en vanaf vele televisieschermen. Hij is commercieel gegaan en werkt. Hij schrijft een tweetal co- lach om de nog altijd vierkante kaken. In het verleden droeg het publiek hem op han den; hij was held zonder hele grote palmares, maar hij had zo'n grote aaibaarheidsfactor en hij was zo beschaafd bescheiden dat hij voor eeuwig in de harten van de Fransen gesloten werd. Tijdens deze Tour heeft hij zijn eigen beeld nog weten op te poetsen. Door zijn tomeloze energie en harde manier van werken, is hij Frankrijks belangrijkste exponent in de Tour. Jalabert wordt niet meer op handen gedragen; hij golft op de nationalistische sentimenten van zijn landgenoten mee. Hij is geen held meer, maar Held. van onze sportredactie HEERENVEEN - Foppe de Haan (60) stopt aan het einde van het seizoen als hoofdtrainer van SC Heerenveen. Dat heeft hij gistermorgen tijdens de persdag bekendgemaakt. De Haan blijft wel bij de club be trokken. Over de wijze waarop wordt nog overleg gepleegd. „Er is naast het voetballen een ander leven en daar wil ik nu wat meer in houd aan geven", aldus De Haan. Voorzitter Riemer van der Velde, die het nieuws van De Haan met pijn in het hart zei te ontvangen, gaat het komende halfjaar ook nadenken over zijn positie bij de club. Foppe de Haan begon in 1985 als hoofdtrainer van SC Hee renveen. Als opvolger van Henk van Brussel had hij het moeilijk: de eerste negen competitieduels leverden slechts twee punten op. Na drie seizoenen deed hij een stap terug, om in 1990 voor één wedstrijd terug te ka voor de ontslagen Ab Gritted 24 oktober 1992 verving Haan de weggestuurde Fi Korbach. „Ik heb de voorziil gezegd dat ik deze klus niet In ger dan een week of twee aldus De Haan destijds. Het is dus niet bij twee wet gebleven. Foppe de Haan is: middels aan zijn twaalfde se zoen op rij begonnen bij H« renveen, dat in 1993 onder zij leiding naar de eredivisie p moveerde en de bekerfifi haalde. Vier jaar later werd» nieuw de bekerfinale bereikt! verloren. In '98 dwong Heen veen Europees voetbal af, tol jaar later werd de Champiü League bereikt en het afgelopl seizoen mocht aan de strijd de Uefa Cup worden deelges men. Nog 27 duels scheiden Fopp« Haan van zijn vijfhonderd competitiewedstrijd als coac In totaal won Heerenveen ori De Haan 189 competitiedfi 155 keer werd verloren. door Dick Sintenie AMSTERDAM - Met de 23-jari- ge Zdenek Grygera heeft Ajax een voor het grote publiek rela tief onbekende voetballer in huis gehaald, maar onder insi ders geldt de verdediger als één van de beste spelers op zijn posi tie. De Tsjechische Grygera te kende voor vier jaar bij de Am sterdammers. Niet voor niets zaten diverse grote clubs voor de Tsjechische rechtsback op het vinkentouw: Juventus, Borussia Dortmund en AS Monaco. De naam Gryge ra is bij elke zichzelf respecte rende Europese club in de scou- tingrapporten opgenomen. Met zijn club Sparta Praag werd hij vier maal kampioen. Trainer Ronald Koeman maak te zich sterk voor de komst van de verdediger, ook vanwege diens veelzijdigheid. Grygera is een back met aanvallende aspi raties en een goede voorzet. Bo vendien kan hij in het centiï van de verdediging én op li® uit de voeten. Cor Pot, als scout verbon® aan de KNVB, zag Grygerak afgelopen jaar vijf keer aan» werk in de nationale ploeg- heb hem op verschillende p® ties zien spelen. Dat gaatfe allemaal moeiteloos af. Hij een ander type dan Hatem® belsi, die nog meer drang i® voren heeft. Maar ook GrygS kan méér dan een man uitscs kelen. Hij is een fantastisd aanwinst voor het Nederlanf voetbal in het algemeen envd Ajax in het bijzonder." Zdenek Grygera tekende gis* ren bij Ajax een contract v® vier jaar. Hij is al met de seW mee op een vijfdaags training" kamp naar Engeland. Vanav®1 (Nottingham Forest) en zate dag (Derby County) speelt AjsJ daar een wedstrijd. Na detp keert Grygera terug naar Pflfc in afwachting van een werk™' gunning. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18