fZC (fieuwe natuur bij oorkeur op slechte andbouwgronden Peter Terhorst ging tot op het bot 13 Bergingsbedrijven druk in de weer met lading Pelican 1 Geen bus naar Weitjerock kunst lezers schrijven Fracties zijn kritisch over maatregelen na aanvaring woensdag 23 juli 2003 Onderzoek Geld voor cultuurhistorie Zorgkantoor Zeeland op internet Weer piepers gejat bij Kweeklust Kettingbotsing in Middelburg Zakkenroller berooft vrouw reken Taal Warmer Zorg Theater Goes heeft website BATH - De fracties van ChristenUnie en Leefbaar fieimerswaal hebben het college van B en W schrif telijke vragen gesteld over je aanvaring van de twee containerschepen in het \;auw van Bath. Beide partijen vinden dat er nogal wat is misgegaan. Leefbaar Reimerswaal waagt zich af waarom de bevolking van Rilland en Bath nooit officieel is in gelicht over het ongeval. Welging volgens de partij om twaalf uur 's middags je sirene af, waardoor bij veel Rillanders de schrik omhet hart sloeg. Fractie voorzitter M. Weststrate (ril ook weten of er een plan was om de bevolking te evacueren, indien er ge vaarlijke stoffen zouden zijn vrijgekomen. De ChristenUnie (CU) zegt te betwijfelen of de nodige maatregelen snel oeg zijn getroffen. De partij wil weten hoeveel tijd er zat tussen het onge luk en de eerste bijeen komst van het crisisteam. Ook is ze benieuwd of er een draaiboek bestaat voor situaties als die van zondag. De CU vraagt ook aan dacht voor de ramptoeris ten die op de dijk een glimp van de Pelican pro heren op te vangen. Eaadslid A. Jumelet vindt dat volkomen begrijpe lijk, maar waarschuwt dat er momenteel werk zaamheden aan de dijk plaatsvinden. Uiteraard zijn beide par tijen ook verbaasd over de tegenstrijdige geluiden die de politie en de berger in eerste instantie naar buiten brachten. Multra ship beweerde zondag dat ergeengevaarlijke stoffen aan boord waren, maar dat bericht bleek maan- te baseren op een on juiste vertreklijst. De veilige haven is nog ver door Rob Paardekam BATH - Indrukwekkend. Een andere conclusie is niet mogelijk als je op slechts enkele meters van het zondag veronge lukte schip Pelican 1 staat. Maar liefst 150 medewerkers van de bergingsbedrij ven Multraship uit Terneuzen en URS uit Antwerpen zijn dag en nacht bezig om het schip weer in veilige haven te bren gen. Welke haven dat wordt, is nog niet duide- lijk. Waarschijnlijk Antwerpen of Vlis- singen. Maar zover is het nog lang niet. Gisteren waren de bergingsbedrijven nog druk in de weer met het weghalen van de containers. Multraship had de pers uitgenodigd om aan boord van één van hun schepen een kijkje te komen ne men. Om elf uur zou vanuit de haven van Hansweert worden vertrokken, maar aangezien de Belgische collega's van tv- zender VTM moeite hadden om het dorp te vinden, vertrok de meute ruim een uur later. Na dik een half uur varen, doemde de Pe lican op. Veel beter dan vanaf de dijk zijn de beschadigingen aan het gigantische schip te zien. Het achterste deel van de Pelican is grotendeels onder water ver dwenen. Daar vlakbij staan ook de vier containers die bij de aanvaring zwaar beschadigd raakten. Deze worden als laatste verwijderd. Aan de voorkant van het schip zijn de bergers bezig met het weghalen van de andere containers. Zo'n tien mannen lopen rond op de Pelican. Nauwkeurig maken ze de kettingen aan de containers vast, zodat ze met de kraan op een ander schip getild kunnen wor den. Er stonden zo'n 350 containers op het dek, die er allemaal vanaf moesten. „Het loopt uitstekend", concludeert Leendert Muller van Multraship tevre den. „Vanochtend om kwart over tien hadden we 236 containers van boord gehaald. Ik denk dat de anderen vanavond tussen acht en tien uur allemaal weg zijn." Daarmee zijn de werkzaamheden nog lang niet afgerond, want ook het schip zal het Nauw van Bath moeten verlaten. „Nautische architecten zijn momenteel uitgebreid onderzoek aan het verrich ten", legt Muller uit. „Op de computer si muleren ze de situatie zo goed als moge lijk. Aan de hand van de uitkomsten trekken wij een conclusie." Hoe die gaat uitvallen, kon Muller gisteren maar moeilijk inschatten. Hij heeft goede hoop Het leeghalen van het gestrande containerschip Pelican verloopt volgens Multraship voorspoedig. foto Willem Mieras dat het schip vlotgetrokken kan worden als de 350 containers van het bovendek zijn weggehaald, maar er is een kleine kans dat ook de honderden bakken die in het ruim staan verwijderd moeten wor den. In dat geval gaat de klus dagen lan ger duren. Kijkend naar de Pelican beseft Muller dat het nog niet zo slecht is afgelopen. „Als de aanvaring twaalf meter naar achter had plaatsgevonden, was het ac commodatiegedeelte van het schip vol geraakt. Dan waren er doden gevallen." Nu konden alle bemanningsleden kort na het ongeluk door Multraship van boord worden gehaald. Volgens Muller is het geen automatisme dat zijn bedrijf de ber ging verricht als er op of rond de Wester- schelde iets gebeurt. „Wij waren in dit geval heel snel ter plaatse. In dat geval is het vaak een logisch gevolg dat je de op dracht krijgt. Het kan ook weieens an ders gaan. Toen de tanker Vicky op de Tricolor voer, waren we ook als eerste ter plaatse. Toen dook opeens een ander be drijf op dat de opdracht voor onze neus wegkaapte." De berging van de Pelican voert Multra ship samen met URS uit. „Eigenlijk zijn we concurrerende bedrijven", zegt Mul ler. „Maar in een geval als dit, waarbij de belangen zo groot zijn, zet je die rivaliteit opzij en ga je er samen tegenaan." In tegenspraak tot de politie en Rijkswa terstaat stelt het natuurpunt Antwer- pen-Noord inmiddels dat er wel degelijk een behoorlijke hoeveelheid olie in de Westerschelde is blijven liggen. In het natuurgebied Groot Buitenschoor, op enkele kilometers van de plek des on- heils, zou zware stookolie liggen en zijn zo'n vijftien besmeurde vogels aange troffen. Op de website www.schelde- schorren.be heeft de organisatie foto's geplaatst. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur stelt bijna 180.000 euro beschikbaar voor herstel van cultuurhistorisch erfgoed. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland krijgt een bijdrage voor herstel van het kerkepad Schapershoek-Bosch- kapelle (20.000 euro) en voor de instandhouding van diverse kleine cultuurhistorische elementen op erven en in het bui tengebied (hekwerken, bruggetjes, coupures; 50.000 euro). De Olieschans nabij Aardenburg wordt hersteld. Daaraan voorafgaand is archeologisch onderzoek nodig. Hiervoor wordt bijna 54.000 euro uitgetrokken. De Stichting Bunker- behoud restaureert een bunker in de Oranjedijk te Vlissingen en kan rekenen op 12.800 euro. Voor een inrichtingsplan ten behoeve van de ringwalburg in Burgh ontvangt de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek ruim 12.000 euro. Voor de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele is 30.000 euro beschikbaar om een loods op te knappen. GOES - Zorgkantoor Zeeland is vanaf half augustus op inter net te bezoeken. De website is één van de middelen waarmee het zorgkantoor bredere bekendheid zoekt. In de herfst houdt het zorgkantoor openbare bijeenkomsten waar informatie en uitleg gegeven wordt over de nieuwe Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten. De AWBZ is de volksverzekering waaruit de zorg betaald wordt die mensen thuis of in instellingen nodig hebben. De zorgkantoren zijn verantwoordelijk voor de uit voering van die wet. De ziektenkostenverzekeraars hebben elk verspreid over Nederland zorgkantoren onder hun beheer. In Zeeland is dat CZ-Zorgverzekeringen in Goes. De zorg kantoren zijn verantwoordelijk voor het contracteren van zorgaanbieders, om te kunnen garanderen dat ieder de zorg krijgt die geindiceerd is door de RIO, de Regionale Indicatie Commissie. Daarnaast hebben de zorgkantoren een voorlich- tingsfuntie en moeten zij de verdeling van de AWBZ-budget- ten bewaken. De website krijgt hoogstwaarschijnlijk het adres www.cz-zorgkantoren.nl met een verwijzing naar ww- w.zorgkantoorzeeland.nl. MIDDELBURG - Zo'n vijftien aardappelplanten zijn in de nacht van maandag op dinsdag illegaal gerooid van een volkstuincomplex aan de Oosterse Lageweg in Middelburg. Een maand geleden werd er ruim honderd kilo aardappelen uit de grond getrokken. Volkstuinvereniging Kweeklust heeft opnieuw aangifte gedaan bij de politie. MIDDELBURG - Vijf mensen zijn gisterochtend met nek- klachten overgebracht naar ziekenhuizen in Vlissingen en Goes na een kettingbotsing op de Sandberglaan in Middel burg. Na onderzoek mochten zij het ziekenhuis verlaten. Een 25-jarige Middelburger had te laat in de gaten dat de au to's voor hem afremden voor het verkeerslicht. Hij botste ach ter op de auto van een 38-jarige man uit de gemeente Harden- bergen, die op zijn beurt weer doorschoot tegen de auto van een 46-jarige Assenaar. Alle voertuigen liepen zware schade op. GOES - Van een vrouw (27) uit Goes is gisteren op de Grote Markt de portemonnee gerold uit haar broekzak. Daarin za ten diverse pasjes en ongeveer tien euro. oorRinus Antonisse IIDDELBURG - Goede land- ouwgrond die is opgenomen in zogenaamde Zeeuwse Ecolo- sche Hoofdstructuur (EHS) iet daar uit worden gehaald. (Ier is voor ontwikkeling van ituwe natuur gebruik te ma li van slechtere landbouw- onden. ft dit uitgangspunt voor ogen il het dagelijks provinciebe- uur het Natuurbeleidsplan (eland uit 1991 gaan aanpas- Het betekent dat de begren- ig van de EHS opnieuw moet orden bekeken en zonodig randerd. verigens is voor de aanleg van Ecologische Hoofdstructuur it nu toe zoveel mogelijk ge- mik gemaakt van marginale, nggelegen en zilte landbouw raden. Voorbeeld hiervan is ontwikkeling van het plan ®luur aan de zuidkust van chouwen-Duiveland en Tho- oen duurzaam leefsysteem »r planten en dieren te krij- is het echter ook nodig dat (bestaande (natte) natuurge- ®den minder versnipperd zijn. 'aarvoor zijn verbindingszo- noodzakelijk. Het is dan ®s onvermijdelijk dat betere landbouwgronden gebruikt worden. Dit geldt met name bij de afron ding van kreken. Hierbij is veel al wel sprake van landbouw gronden met een ongelukkige kavelvorm. Door de afrondin gen kan voor een natuurgebied een eigen waterhuishouding verwezenlijkt worden en ont staat een mozaïek aan natuur waarden, van nat naar droog (met waardevolle overgangen). Nog in 2001 is het Natuurge biedsplan Zeeland aangepast, waarbij ook al hogere (betere) landbouwgronden zijn ingewis seld voor vernatte gronden (over een oppervlakte van zo'n 470 hectare). Het dagelijks pro vinciebestuur wil dit uitgangs punt verder aanscherpen en de begrenzing van de EHS nog eens kritisch doorlichten. De Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) is ge vraagd met een voorstel te komen voor herschikking van goede en slechte agrarische gronden. De standsorganisatie heeft daar een begin mee gemaakt: voorge steld is de natuur in het landin richtingsplan Schouwen-Oost met ongeveer 200 'slechte' hec tares uit te breiden, in ruil voor het schrappen van beoogde 'goede' natuurhectares in de omgeving van de Schenge bij Wolphaartsdijk. [ZEN'DIJKE - Het festival fótjerock in IJzendijke is za- "dag niet met de bus te bezoe- n, ®vankelijk had de organisa- ;e het plan om de West- «uws-Viaamse discobus naar f' festivalterrein te laten rij— maar dat idee gaat niet oor- „Andere jaren zetten we e«i bus in, maar dat was iet zo'n succes. De discobus Preekt veel mensen toch iets 'e® aan. We waren daarom in '®eg met vervoersmaat- ®aPpij Connexxion. De ge ënte Sluis zou vijftig procent an de kosten betalen, wij de Kt. De kosten bedroegen aan- ®kelijk400 euro, maar opeens 'erdom onduidelijke reden het 'ijskaartje verhoogd tot 700 Toen hebben we maar van (discobus afgezien. Er rijden Installatie van acht eenden die in een rechte lijn op een kleine televisiemonitor afzwemmen waarop alleen sneeuw te zien is. Kritiek op het mediagedrag van de mens? Iets diepzinnigers? foto Lex de Meester nu dus geen bussen naar Weitje- rock", aldus organisator Mike Jansen. Bij Connexxion was niemand bereikbaar voor com mentaar. Weitjerock kent zaterdag naast een keur aan rockbands ook het nodige straattheater. Op de weide geven zo'n dertig arties ten van Drums for Nature drie keer acte de présence en ook de de trapeze-act Hoogspanning moet tussen voor en na optre dens voor vertier zorgen. De band Pillars trapt het pop festijn om 14.30 uur af. Andere bands zijn DJ Arylia, Caesar, Orange Black, Spaceman Spiff, The Riplets, Style, HipJesus, Francis Levoy The Blowrags en het rapgezelschap Eenlin gen. Van laatstgenoemde groep nemen de frontmannen Melk Mopperkont de presentatie van het evenement op zich. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Filosofie en literatuur speelden een belangrijke rol in het werk van beeldend kunstenaar Peter Terhorst (1952- 1999). Het is dan ook niet verrassend dat tekst een prominente plek inneemt in zijn kunst. Sommige werken worden zelfs door overwoekerd, blijkt in het Vlissingse kunst centrum deWillem3. Daar is op het ogenblik het retrospectief Orde Chaos te zien. Bij de tentoonstelling is een fraaie catalogus uitgegeven, getiteld P.T Chaos en Orde. Daarin is ook een beschouwing van Joost Willink opgenomen over het werk van Ter horst. Het bedwingen van de chaos is een belangrijk thema, stelt Willink. Als voor beeld noemt hij de zwarte villa's, kleine ma quettes, waarvan een aantal in Vlissingen is tentoongesteld. De kubus is een ordenend kader, waardoor de villa's doen denken aan de architectuur van het Rietveldhuis in Utrecht. In plaats van kleurig zijn ze echter gitzwart en wie goed kijkt merkt dat de cha os niet echt is beteugeld. Daarvoor kloppen te veel elementen niet. Iets dergelijks is ook waar te nemen op de schilderijen en pastels onder de noemer 'Pleinen'. Daarop zijn architecturale struc turen te zien maar - zoals Willink terecht opmerkt - het is meer chaos dan orde. Rond 1986, een jaar nadat hij veel van zijn 'Plei nen' schilderde, noteerde Terhorst dat een plein voor hem een gapend niets was temid den van de chaos. Van 1988 tot 1990 maakte Terhorst schilde rijen waarin afbeeldingen van bekende his torische objecten en figuren over elkaar heen werden geprojecteerd. Dat leverde kleurige, mozaïekachtige composities op in een formaat van veertig bij veertig centime ter. Met de titel van de expositie in gedach ten, zal elke bezoeker in deze prachtige ta ferelen de confrontatie van orde en chaos zien. Anderzijds is dat wellicht een te sim pele interpretatie van Terhorst werk. In ze kere zin is chaos en orde het thema van elk kunstwerk. Terhorst groef beduidend die per, met een soms vrij hermetisch resultaat. Zoals de installatie van acht eenden die in een rechte lijn op een kleine televisiemoni tor afzwemmen waarop alleen sneeuw te zien is. Kritiek op het mediagedrag van de mens? Iets diepzinnigers? Onder invloed van Les Mots et les Choses van de Franse filosoof Michel Foucault ging Terhorst zich eind jaren tachtig steeds meer met taal bezighouden. Foucault stelde dat woorden niet verwijzen naar iets in de wer- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC yersche- nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. kelijkheid. Wel bestaat er samenhang tus sen de woorden onderling. Terhorsts fasci natie met taal leverde indrukwekkende kunstwerken op. Voor zichzelf spreekt het werk waarop in een klomp was 'I am a word' staat geschreven, een duidelijke verwijzing naar Magritte. Of de bloem die is opge bouwd uit letters in een loden plaat. En het mooist is het driedelige werk dat geheel uit tekst bestaat. Drie doeken van een meter bij een meter zijn nauwgezet volgepend met een wetenschappelijk betoog. De regels staan zo dicht op elkaar dat het onmogelijk is het betoog van begin tot eind te lezen, het blijft bij enkele regels, want dan gaat het duizelen. Terhorsts laatste werken zijn foto's van toe ristenoorden. Zwembaden bij een hotel, midgetgolfbanen, glijbanen, enzovoort. Het zijn plekken zonder identiteit, desolaat in hun kaalheid. Ziekte maakte een veel te vroeg einde aan Terhorsts leven, waardoor nooit duidelij kis geworden wat de volgende stap in zijn oeuvre zou zijn. Als er een vol gende stap was, want Terhorst ging al tot op het bot. Zoveel maakt het indrukwekkende retrospectief in Vlissingen wel duidelijk. Expositie: Peter Terhorst (1952-1999), Orde en Chaos, t/m 31 augustus in kunstcentrum deWil- lem3, open do t/m zo van 12-17 uur. Catalogus 10Brochure Reizen: €10Samen: €15. 'KNMI rekent op warme zo mers', ingegeven door de we reldwijde broeikaswaan (PZC, 15-07). Wie verzint zoiets? Als de C02-uitstoot, in verhouding met de CO en Nox, sterk terug genomen wordt, dan volgt snel een voedseltekort, eerst bij de arme landen. Deze gassen zijn hét plantenvoedsel, op een ge ringe hoeveelheid ('giftige') mineralen na. Bomen slaan bio- stoffen op als oneetbare hout massa, in de regenwouden zit het hardhout vol met gemene impregneermiddelen. Voedsel planten maken voor mensen en dier eetbaar materiaal uit de C02. De groeigassen moeten wel bij planten en bomen kunnen komen, wordt er C02 vlak bij de plantengroei uitgestoten, zoals bij autowegen, dan groeit alles wel twee maal zo uitbundig als een kilometer verderop. Het plantengif zuurstof dat uitge stoten wordt zetten de automo toren en de inzittenden weer deels in C02 om. Alle teveel aan gassen verdwijnt snel met de wind of langzaam door diffusie. Als tien procent van de wind kracht door turbines wordt uitgevangen, worden gastrans- porten slechter zodat er plaatse lij ke broeikaseffecten optreden en overmaat zuurstof in de plantenwereld met natuur- branden. Het broeikaseffect door C02 is vooral onzin als men vulkanen in ogenschouw neemt, want behalve lava; stenen en grove plus fijne as stoten ze veel COz uit. Hoog zwevende vul- kaanas houdt weinig zonlicht tegen. Het dient als extra con- densatiekernen, hierdoor wordt extra warmte weggestraald en valt er wereldwijd meer regen. De atmosfeer koelt af, de aard- massa niet. N.A. Blomme R. de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Cees Lodder van integratiebe- drijf Lété is boos over de bezui nigingen van het Rijk op gesub sidieerde banen. (PZC, 18-7). Hij schetst het sombere per spectief van werklozen die aan een gesubsidieerde baan gehol pen zijn en de problemen waar in de instellingen geraken die deze mensen een plaats boden. Schandalig dat het Rijk zulk be-^ langrijk werk schrapt, zegt hij. Maar daarmee geeft hij slechts één kant van het verhaal weer. Hij vergeet dat ID- of WIW-ba- nen indertijd zijn ingesteld om werklozen werkervaring te ver- 1 schaffen om door te stromen naar reguliere banen. Daar komt weinig van terecht. Amper 10 procent en daarvan betreft de helft uitstroom naar de WAO! Kortom, het doel van de rege ling is mislukt. Waarom? In feite wordt het middel misbruikt door overheden, gesubsidieerde instellingen en bedrijven. Func ties, waarvoor men onvoldoen de middelen beschikbaar heeft of wil stellen worden ingevuld ten laste van het Rijk, zonder dat men beoogt die functie op enig moment in een reguliere baan om te zetten. Terecht wil de minister daaraan een eind maken. Van de betreffende 60.000 banen wil hij er 10.000 omzetten in reguliere banen. De overige 50.000 zullen via snelle re doorstroming naar regulier werk hun plaats moeten zien te krijgen. Daarmee ligt de bal te recht op lokaal niveau. Dat le vert een probleem op. Er zullen werkgevers moeten worden ge vonden voor reguliere banen. En dat vinden die vervelend, want het ging net zo lekker op andermans kosten. Het gaat niet aan om dan eenzijdig de schuld bij het Rijk te leggen. G.C. de Bruijn Spanjaardstraat 27 Middelburg GOES - Wie voor de opening op 23 oktober al nieuwsgierig is naar Theater de Mythe in Goes, kan een kijkje nemen op de web site www.theatergoes.nl. Tot september is daarop de bouw van het theater te volgen via een fotoserie. Ook de ge schiedenis van de oude schouw burg 'Prins van Oranje' is er te lezen. Verder vermeldt de site algemene zaken als openingstij - den, routebeschrijving, infor matie over kaartverkoop en het programma. De eerste voorstel ling, GOV Carmen, is op 9 okto ber. Tien mensen kunnen via de site een kaart voor deze voorstelling winnen. De actie loopt tot 1 au gustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13