PZC Vrees voor bloedbad onder inwoners Monrovia Tijd dringt voor VS in Irak In Algerije ontvoerde Europese toeristen zouden in Mali zijn Bosbranden laaien op in Frankrijk Hervormingen in Servië lopen vast op onwil Inspecteurs ontdekken verrijkt uranium in monsters Bestand op Filipijnen Minister Japan #nder vuur na uitlating over ontvoering zaterdag 19 juli 2003 Bewaker doodt gevangene Luik Zwitsers vinden skelet mammoet Elektriciteit Straat op Franse overheid verbiedt e-mail 3osbranden in Zuid-Frankrijk Matterhorn vandaag weer open Amerikaan eet altijd bord leeg Universiteit Rome handelt in cijfers Negen gewonden door turbulentie Koraalrif verdwijnt in Cariben Hulp TOKIO - De Japanse bewinds man die anderhalve week gele den pleitte voor de onthoofding on de ouders van een twaalfja rige jongen die een vierjarige kleuter had vermoord, is op- uieuw de fout ingegaan. Minister Konoike, onder meer belast met Jeugdzaken, kwam gisteren onder vuur te liggen na zijn suggestie dat vier meisjes dje waren ontvoerd, dat aan zichzelf te wijten hadden. De meisjes, 11 en 12 jaar oud, werden vijf dagen geleden een appartement in Tokio binnen lokt en in de boeien geslagen. Na vier dagen wist één van de meisjes aan de aandacht van de ontvoerder te ontsnappen en de politie te waarschuwen. Toen de andere drie donderdag werden bevrijd had de man inmiddels zelfmoord gepleegd. Konoike zei gisteren voor een parlementscommissie dat hij niet wist 'of de meisjes slachtof fers of indringers waren'. Toen commissievoorzitter vroeg wat Konoike bedoelde, trok hij zijn woorden weer in. Een rege ringswoordvoerder haastte zich hierna te zeggen dat Konoike zich ongelukkig had uitgedrukt omdat hij de feiten niet goed kende. RTR LUIK - De gevangene die woensdag stierf na van een rel in ie gevangenis van Lantin bij Luik, blijkt te zijn gewurgd dooreen bewaker. Dat heeft het parket in Luik gisteren bekend gemaakt. De cipier wordt be licht van mishandeling met de dood tot gevolg. De autopsie van de 38-jarige ge detineerde Henry Charlet, die alserggevaarlijk bekend stond, toonde aan dat hij stierf door wurging toen hij tegen de grond werd gehouden door bewakers die hem probeerden te over meesteren. Daarbij werd een wapenstok tegen zijn keel ge drukt. De betrokken cipier ont kent dat en zegt dat hij zijn arm rond de hals van Charlet heeft gelegd om hem in bedwang te houden. GPD ZURICH - Een groep Zwitserse archeologen heeft het skelet van een mammoet ontdekt in een gletser die 35.000 jaar geleden is ontstaan. Het dier is gevonden bij Nieder- weningen. De archeologen von den het geraamte op de plaats die bekend staat als 'het graf van de mammoet', waar aan het eind van de negentiende eeuw ook al enkele skeletten van de prehistorische dikhuiden zijn gevonden. EFE IAEA is bezorgd over van onze redactie buitenland WENEN - Inspecteurs van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) hebben ver rijkt uranium gevonden in mon sters die ze in Iran hebben geno- Dit kan betekenen dat het regi me in Teheran uranium heeft gezuiverd zonder de nucleaire waakhond van de Verenigde Naties daarvan op de hoogte te stellen, aldus diplomaten in We nen gisteren. De diplomaten, die spraken op voorwaarde van anonimiteit, verklaarden dat eerste analyses verrijkingsniveaus aantonen die mogelijk overeenkomen met een poging om het materiaal ge schikt te maken voor wapens. De IAEA is volgens hen bezorgd over deze ontwikkeling. Een woordvoerster van het IAEA, dat is gevestigd in We nen, heeft bevestigd dat er mon sters zijn genomen, maar zij zei ook dat meer analyses nodig zijn om conclusies aan de vondst te kunnen verbinden. Alleen het Atoomenergie Agentschap ver keert in de positie om te kunnen oordelen over het belang van de testresultaten, benadrukte zij. Iran liet gisteren weten niet door het IAEA te zijn geïnfor meerd over de vondst van ver rijkt uranium. „Zodra het agentschap een standpunt in neemt over deze kwestie, zullen wij ons standpunt bekendma ken", zei Mousavi, de woord voerder van de Iraanse Organi satie voor Atoomenergie. Volgens de Verenigde Staten probeert Iran kernwapens te ontwikkelen. Iran ontkent dit evenwel en zegt dat zijn nucle- Iran aire programma alleen bedoeld is voor het opwekken van elek triciteit. Volgens het non-proliferatie verdrag (NPT), dat ook Iran heeft ondertekend, mag een land uranium verrijken voor ci viele toepassingen, mits dat ge meld wordt bij het IAEA. Naar verwachting brengt het Agentschap op 8 september ver slag uit van de inspecties in Iran. RTR Liberiaanse regeringstroepen maken zich op om de rebellen te bevechten. van onze redactie buitenland MONROVIA - Strijders die trouw zijn aan president Taylor hebben gisteren rondom de Liberiaanse hoofdstad Mon rovia wegversperringen versterkt om de opmars van de rebellen tot staan te bren gen. Gevreesd wordt voor een nieuw bloedbad als de rebellen de stad berei ken. De BBC meldde gisteren dat de rebellen Monrovia tot op minder dan twintig kilo meter zijn genaderd. In de buitenwijken van de hoofdstad is geweervuur gehoord. Bij de gevechten zouden de afgelopen da gen al honderden burgerslachtoffers zijn gevallen. De Liberiaanse minister van Defensie Chea meldde donderdag dat regerings troepen verwikkeld waren geraakt in 'hevige gevechten' met de rebellenbewe ging Lurd die een bestand had geschon den en optrok naar Monrovia, et oplaai end geweld veroorzaakte paniek in de hoofdstad. Veel inwoners aan de rand van de stad zijn hun huizen ontvlucht. De afgelopen twee maanden lag Monrovia al twee keer midden in de vuurlinie. Daar bij doodden de rebellen zeker zevenhon derd burgers. De Verenigde Naties hebben de buurlan den dringend opgeroepen onmiddellijk te beginnen met het vormen van een vre- RKI foto Pewee Flomoku/EPA desmacht voor Liberia. Pas als deze arri veert, wil president Taylor aftreden en het land verlaten. Diplomaten in New York melden dat de vredesmacht op zijn vroegst half augus tus operationeel zal zijn. De Verenigde Staten beraden zich nog op deelname. De Amerikanen willen geen militairen naar Liberia sturen zolang daar nog geen Afrikaanse vredesmacht is gestatio neerd. ANP/AFP/RTR/DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse regering moet ingrijpen de maatregelen nemen in Irak teneinde de wederopbouw van het land tot een succes te kun nen maken. Dat concludeert een onafhankelijke commissie die in opdracht van het ministerie van Defensie twee weken lang onderzoek deed in Irak. De komende drie maanden zijn cruciaal volgens het team van het gezaghebbende 'Centre for Strategie and International Studies' (CSIS). In die periode moet de veiligheidssituatie drastisch worden verbeterd. Verder moet de water- en elek triciteitsvoorziening goed wor den geregeld en moeten de Ira kezen meer bij het bestuur van het land worden betrokken. Het Amerikaanse interim-bestuur, de 'Coalition Provisional Au thority' (CPA), onder leiding van Bremer werkt te geïsoleerd en heeft te weinig geld. Was hington moet volgens de com missie onmiddellijk andere lan den betrekken bij de opbouw van Irak. Dat laatste moet zeker in het licht van het toenemende 'anti-Amerikanisme in delen van het land'. Het rapport bevat 32 aanbeve lingen voor verbeteringen in Irak op korte termijn. Behalve voor het betrekken van andere landen en organisaties als de Verenigde Naties, pleit de com missie ook voor een snelle de centralisatie. De werkzaamhe den zijn zo enorm dat ze niet effectief vanuit de hoofdstad Bagdad kunnen worden gere geld. Verder is een flinke finan ciële inj ectie nodig voor de korte en middelbare termijn. Om de veiligheid in het land te verbeteren moeten Amerikaan se militairen zich veel meer op straat vertonen. Hiervoor moe ten militairen worden vrijge maakt. Dat kan bijvoorbeeld door meer Irakezen in dienst te nemen voor het bewaken van in stallaties. Hiervoor kunnen ook gedemobiliseerde militairen worden ingezet, aldus het CSIS. Commissielid Barton zei giste ren dat het Iraakse verzet beter yjnonze redactie buitenland BERLIJN - Een groep van vijf tien Europese toeristen die tus sen half februari en eind maart in Algerije is ontvoerd, zou in Mali worden vastgehouden. Dit meldde gisteren de Duitse om roep ZDF. De omroep berichtte dat Duitse regeringsfunctionarissen naar Mali zijn gegaan om de vrijla ting van de ontvoerden, tien Duiters, vier Zwitsers en de Ne derlander Arjen Hilbers, te be spoedigen. Van officiële zijde is het bericht niet bevestigd. Zegslieden in Algerije repten de «gelopen week evenmin over Mali. Zij herhaalden dat de ont eerdere zich waarschijnlijk verbergen bij Illizi in het zuid oosten van Algerije op bijna duizend kilometer afstand van de grens met Mali en 1250 kilo meter ten zuidoosten van de hoofdstad Algiers. Algerijnse helikopterbeman ningen hebben in dat gebied on langs pamfletten uitgestrooid waarop staat dat de regering de ontvoerders niet vervolgt indien ze hun slachtoffers gauw vrijla ten. Het Spaanse persbureau EFE heeft donderdag gemeld dat de ontvoerers daar in een brief op hebben gereageerd. Die is door een tussenpersoon afgeleverd op de militaire basis van Illizi. De ontvoerders zouden willen onderhandelen. De hoofdverdachte van de reeks ontvoeringen is bendeleider Mokhtar Belmokhtar, die ook een regionale leider is van de fundamentalistische Salafisti- sche Groep voor Prediking en Strijd (GSPC). Hij zou een groot bedrag aan losgeld willen voor de vrijlating van de gijzelaars. Belmokhtar maakt al bijna tien jaar delen van de Sahara onvei lig- In de Algerijnse Sahara verdwe nen in februari en maart op ver schillende plaatsen 32 Europese toeristen. Zeventien van hen werden half mei uit handen van hun ontvoerders bevrijd door Algerijnse commando's in de streek ten westen van Illizi en ten noorden van Tamanrasset (1550 kilometer ten zuiden van Algiers). DPA/EFE/ANP is georganiseerd dan de Ameri kaanse strijdkrachten hadden verwacht. Volgens hem verdwij nen duizenden Baath-strijders niet zomaar in het niets. Het Amerikaanse voorlopige bestuur in Irak moet zichzelf beter aan de Irakezen verkopen, aldus het onderzoek. De CPA moet een marketing- en com municatiestrategie ontwikke len om het vertrouwen en steun van de bevolking te winnen. Een woordvoerder van het Pen tagon, het Amerikaanse minis terie van Defensie, zei het eens te zijn met de conclusies in het rapport dat er enorm veel werk al is verricht in Irak en dat er nog veel uitdagingen zijn. Hoe de aanbevelingen in praktijk worden gebracht, kon hij nog niet zeggen. Wel is de ondermi nister Wolfowitz van Defensie een vijfdaagse rondreis door Irak begonnen om te zien hoe en welke verbeteringen er kunnen worden doorgevoerd. ANP PARIJS - In haar strijd tegen de ver-Engelsing van de Franse taal heeft de Franse regering het gebruik van het woord e-mail in alle overheidscommunicatie verboden. In plaats van e-mail versturen Franse ambtenaren nu 'cour- riel' - een samentrekking van de woorden courrier electronique (elektronische post). Internetdeskundigen verwach ten dat het gevecht van de Fran se overheid tegen de term e-mail een strijd tegen windmolens zal blijken te zijn. De term is der mate ingeburgerd dat ze door de bevolking nauwelijks als Engels wordt beschouwd. AP Gevolg: •Zekgf 9.000 hectare dennenbos verbrand Ca. 4.000 mensen hebben hun huis in de heuvels verlaten Campings geëvacueerd Inzet: 1.300 brandweerlieden 300 brandweerv&gens 8 blusvliegtuigen 2 helikopters A I WÊMMsFSm M Sainte- Eïïi Maxime 0 4 km anp bron: afp van onze redactie buitenland VIDAUBAN - De Franse politie heeft gistermiddag de snelweg A8 bij Vidauban in het zuidoosten van het land in beide richtingen af gesloten, nadat de bosbrand in het departement Var was opgelaaid. Het parket van Draguignan heeft een gerechteli jk onderzoek gelast naar de brand, omdat die op twee plekken langs de A8 is ontstaan. De brand, die donderdag uitbrak, bereikte intussen het ruim twin tig kilometer verder liggende Saint-Raphaël aan de kust van de Middellandse Zee. Zeker negenduizend hectare bos ging al in vlam men op. Duizenden toeristen en inwoners in het achterland van de Cóte d'Azur moesten vluchten voor het vuur. Tal van campings in Muy, Les Issambres, Saint-Aygulf en Roquebrune-sur-Argens zijn ge- evacueerd. De brand verwoestte tientallen auto's en caravans. Voor zover bekend zijn bij de brand geen slachtoffers gevallen, maar zeker twintig mensen, onder wie ook brandweerlieden, heb ben rookvergiftiging opgelopen. Een woordvoerder van de brandweer zei dat dit de grootste bos brand is in Var sinds 1990. Ook in het aangrenzende departement Alpes de Haute-Provence woedt sinds donderdagavond een bos brand. Daarbij is tot nu toe negenhonderd hectare in de as gelegd. Bij Verdon moesten ruim elfhonderd mensen vluchten. ANP/AFP ZERMATT - Bergbeklimmers kunnen vanaf vandaag hun ge luk weer beproeven op de Matterhorn. Dat hebben de autori teiten in het Zwitserse Zermatt gisteren bekendgemaakt. De hoogste berg van Zwitserland werd eerder deze week afge sloten. Door de hoge temperaturen smolt de ijslaag op de berg waardoor grote rotsblokken losraakten en naar beneden vie len. Er vielen geen slachtoffers, maar negentig bergbeklim mers moesten met helikopters in veiligheid worden gebracht. De opruimwerkzaamheden zijn inmiddels zo ver gevorderd dat de berg weer opengesteld kan worden. In de buurt van de plek waar de Matterhorn afbrokkelde, op ongeveer 3400 me ter hoogte, is een kabel aangebracht om de beklimming ge makkelijker te maken. DPA WASHINGTON - De meeste Amerikanen eten hun bord leeg, ongeacht de opgediende hoeveelheid voedsel. En dit terwijl sommige porties in de horeca steeds groter worden. Dit blijkt uit een studie van het Amerikaanse Instituut voor Kankeron derzoek. Bijna 70 procent van de ondervraagden eet zijn bord meestal of altijd leeg, ook als de porties groot zijn. Ondertussen is de gemiddelde portie friet toegenomen van 74,6 gram in 1955 naar 220,8 gram nu. „In een land waar 64 procent te zwaar is, is dit een alarmerende tendens", stelt het instituut vast. RTR ROME - De Italiaanse politie heeft achttien mensen gearres teerd die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij een smeergeldschandaal op de Romeinse universiteit La Sapien- za. Op de juridische faculteit zou onderhands flink geld zijn betaald voor goede cijfers. Dat hebben Italiaanse media gis teren gemeld. Ook loopt tegen 44 mensen een gerechtelijk onderzoek. Het is niet duidelijk of het alleen om studenten of ook om medewer kers van de faculteit gaat. Met zestienduizend studenten is de juridische faculteit van La Sapienza de grootste in Europa. Studenten die een tentamen af moesten leggen, zouden vooraf de vragen hebben ingezien voor bedragen tussen de 1500 en 3000 euro. DPA/ANP HONGKONG - Negen mensen aan boord van een vlucht van Maleisië naar Hongkong zijn gisteren gewond geraakt toen het vliegtuig in hevige turbulentie terechtkwam. De gewonden, zeven bemanningsleden en twee passagiers, zijn na de landing met spoed opgenomen in het ziekenhuis van Hongkong. Zes andere bemanningsleden voelden zich onwel. Het toestel, een Airbus A330 van Dragonair met 244 mensen aan boord, kreeg voorrang om te landen. AP LONDEN - Het aantal koraalriffen in het Caribisch gebied is de afgelopen 25 jaar met 80 procent afgenomen. Dit dramati sche verlies komt vooral door vervuiling van het gebied. Dat blijkt uit onderzoek van een team Britse wetenschappers, dat is te lezen in de jongste editie van het wetenschappelijke blad Science Express. Koraalriffen worden vaak de 'regenwouden van de zee' ge noemd, vanwege de zuurstofproductie van de onderwater planten die erop groeien en de enorme verscheidenheid aan vissen in de omgeving. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - De hervormin gen die in Servië zouden worden doorgevoerd na de moord op mi nister-president Zoran Djind- jic, lijken te zijn vastgelopen. Weerstand uit politie- en leger- kringen en politieke onwil zijn daar schuldig aan. Dat stelt de westerse denktank 'Internatio nal Crisis Group' (ICG) in een gisteren gepubliceerd rapport. De moord op Djindjic werd op 12 maart van dit jaar gepleegd in het centrum van Belgrado. De regering kondigde daarna aan meer te zullen samenwerken met het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Bovendien zouden snel hervor mingen worden doorgevoerd binnen leger, politie en inlich tingendiensten, terwijl de geor ganiseerde misdaad hard zou worden aangepakt. Volgens het ICG is het enthousi asme waarmee de Servische re gering de hervormingen aan kondigde nu ver te zoeken. Zo lopen mensen die kritiek heb ben op de regering kans om ge arresteerd en zelfs gemarteld te worden. De persvrijheid is aan banden gelegd en mensenrech tenorganisaties worden volgens de ICG door wetgeving tegenge werkt. De nieuwe chef van de militaire inlichtingendienst wordt verdacht van betrokken heid bij een massamoord in Kosovo in 1999. Het ICG denkt dat de politieke hervormers worden gehinderd door sterke tegenkrachten in le ger, politie en veiligheidsdien sten. Als politieke vernieuwers deze krachten te openlijk tegen werken, dan lopen ze zelf de kans om vermoord te worden, aldus de nonprofitorganisatie. Ook de regering heeft volgens de Brusselse denktank schuld aan de vertragingen. Er is veel on derlinge strijd tussen de hervor mers over de wijze waarop bij voorbeeld de georganiseerde misdaad moet worden aange pakt. Het ICG roept het Westen op fi nanciële hulp aan Servië te kop pelen aan hervormingsplannen. Zo moeten functionarissen in leger en politie die iets te maken hebben met oorlogsmisdaden, worden ontslagen en worden uitgeleverd aan het Joegosla- viët-Tribunaal. Ook moeten de media en hulporganisaties vrij heid van handelen hebben. De Servische autoriteiten heb ben het rapport van het ICG al voor publicatie van de hand gewezen. Minister Bratic van Justitie wilde zelfs de ICG-di- recteur in Belgrado, Lyon, tot persona non grata laten verkla ren. Dat is nog niet gebeurd. RTR MANILLA - De Filipijnse rege ring is een staakt-het-vuren overeengekomen met de be langrijkste groepering van mos limrebellen, het Milf. Dat heeft president Arroyo gisteren be kendgemaakt. De onderhandelingen tussen de regering en het Moro Islami tisch Bevrijdingsfront (Milf) worden volgende week in Ma leisië hervat. Dat land stuurt binnenkort toezichthouders om de wapenstilstand op het eiland Mindanao in het zuiden van de Filipijnen te controleren. President Arroyo heeft het leger opgeroepen aanvallen op de re bellen te staken. Ook zijn arres tatiebevelen voor hoogge plaatste leden en leiders van het Milf ingetrokken. Rebellenlei der Hashim en andere vorman- nen krijgen een speciale pas waarmee ze negentig dagen lang vrij mogen reizen. Hier door kunnen zij de vredesonder handelingen in Maleisië bijwo nen. Het Filipijnse leger verdenkt het Milf ervan banden te hebben met de militante moslimbewe ging Jemaah Islamiyah (JI). Met dit vredesproces hoopt Arroyo te bereiken dat het Milf voort aan zal helpen gezochte terro risten op te sporen. Het Milf telt twaalfduizend ge wapende leden. De guerrilla groepering strijdt sinds 1972 voor de oprichting van een isla mitische staat in het zuidelijk deel van de overwegend rooms- katholieke Filipijnen. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5