Historische vlastentjes op het veld Trouwe gebruikster glasbak krijgt een compleet servies Bmgman Risicozuilen ruimen het veld op boulevard van Cadzand-Bad Vergrijzing en vrije markt dwingen EPZ tot reorganisatie Decolleté? Onzekerheid over sociaal plan bij reorganisatie duurt voort Onderzoek naar tijdelijke sluiting Axels drugscafé zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 19 juli 2003 Vrouw gewond bij aanrijding Kwaliteit VAN 12.00 TOT 18.00 UUR Loterij Krediet Minder treinen in weekeinde Prijs Veiligheid Onrust op werkvloer Verduijn fogrRenévariStee BRESKENS - Moederbedrijf Perfetti Van Melle is er nog j|eeds niet in geslaagd een soci al plan op te stellen voor ze- lentig medewerkers van snoep- fabrikant Verduijn in Breskens. Het uitblijven van een goede ifvloeiingsregeling veroor- ;aakt veel onrust onder de jerknemers die hun baan door Ko reorganisatie verliezen. Hierdoor is ook geen zicht op eendoorstart van overblijvende Bedrijfsonderdelen door de Bel gische branchegenoot Napole on. Vakbondsbestuurder F. Ale- jandro-Perez van FNV Bondge noten verwacht een uiterst moeizame voortzetting van de onderhandelingen. Zo blijkt het loederbedrijf de reorganisatie j Breskens niet los te willen loppelen van de reorganisatie in het totale concern, waardoor niim tweehonderd vijf tig banen verloren gaan. tóparte onderhandelingen blij ken niet in het plaatje van Per fetti Van Melle te passen. Wij tillen dat juist wel, omdat de druk op de vestiging in Breskens steeds groter wordt en er daar in snel spijkers met koppen moeten worden geslagen", legt ilejandro-Perez uit. Andere struikelblokken blijken een magere ontslagregeling en onvoldoende hulp van de voor malige werkgever bij hetzoeken naar nieuw werk. Op basis van je zogenoemde kantonrech- tersformule is de ontslagver goeding volgens Alejandro- Perez in de meeste gevallen veel lager dan gebruikelijk. „We praten dan over minder dan de helft. Ook het voorgestelde toe- leidingstraject naar de arbeids markt is onvoldoende. Er wordt afgegaan van drie of vier maanden. Wij zetten in op maatwerk. Sommige mensen hebben slechts een maand nodig am elders aan de slag te raken, terwijl anderen er een jaar over ZOUTELANDE - Een 73-jarige vrouw uit Duitsland is gister ochtend gewond geraakt bij een aanrijding in de Langstraat in Zoutelande. werd aangereden door een bestuurder van een bedrijfsauto die langzaam achteruit reed. |De Duitse vrouw brak een heup 'een been en is met de ambu lance naar het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen ge bracht. Alejandro-Perez betreurt ener zijds dat het uitblijven van een goed onderhandelingsresultaat de onzekerheid voor de betrok ken personeelsleden in Bres kens steeds verder vergroot. An derzijds is hij van mening dat ze ook niet gediend zijn met een slecht onderhandelingsresul taat. „Wij zetten hoog in omdat de ontstane situatie het gevolg is van slap management van de di rectie van Perfetti Van Melle. Die heeft verzuimd passende maatregelen te nemen in een eerdere periode waarin het ook al slecht ging met het concern." De centrale ondernemingsraad (cor) van Perfetti Van Melle heeft inmiddels wel een positief advies uitgebracht over de ver koop van de zogenoemde hard- suikerwerk-productie (zuurtjes en aanverwante artikelen) die werk biedt aan ruim 45 mensen. Berekeningen toonden volgens cor-voorzitter P. Woonings aan dat een doorstart in Breskens goede perspectieven biedt. „Op termijn sluiten we zelfs een ver dere uitbreiding van de activi teiten niet uit"aldus Woonings. Bij Perfetti Van Melle was nie mand bereikbaar voor commen taar. Het in schoven neerzetten van vlas is eigenlijk achterhaald. door René Hoonhorst WESTDOBPE - Het is een mooi ge zicht: acht schoven vlas die samen een stuik vormen. Alsof er tientallen, nee honderden strooien tentjes met inge bouwde airconditioning op het veld staan. De uitgestrekte, wat kale lande rijen op de Axelse Vlakte knappen er gelijk een stuk van op, oordelen toeval lige voorbijgangers. Het historische bundelen om de bosjes gewas op stuiken te laten drogen, is echter totaal achterhaald, weet elke vlasser. Twee oudere Belgische afne mers willen dat hun producenten het vlas op de ouderwetse wijze behande len, omdat ze nog altijd zweren bij het warmwaterroten. Maar moderne vlas sers stapten twintig jaar geleden al over op dauwroten. Het afgemaaide vlas blijft gewoon op het veld liggen en bij het keren gaat het roten (het ontdoen van de kleverige bast) bijna vanzelf. Voor de kwaliteit van het vlas maakt het geen verschil. Dus scheelt het nogal in de kosten als het vlas niet op stuiken hoeft te worden gezet, een arbeidsin tensief karweitje. Vervoeren en roten zorgen nog eens voor extra werk. „Dauwroten kost heel wat minder. Er kan eens wat meer zaad verloren gaan bij het zwingelen, maar over het algemeen scheelt het al leen een hoop werk, terwijl opbrengst en kwaliteit hetzelfde blijven", stelt foto Peter Nicolai vlasser D. Mortier uit Sint Jansteen. Mortier brengt tegelijkertijd enige klaarheid in de termen waarmee het vlas wordt gebundeld. Veel mensen ge bruiken bundels, schoven, stuiken en schelven door elkaar. Maar een Zeeuws-Vlaamse agrariër (elders kan het toch weer anders wor den genoemd) verzamelt de vlassten gels in schoven en maakt van acht scho ven een stuik. Door tientallen stuiken te bundelen - 'op te hokken' - maakt de vlasser een schelf. door René Hoonhorst AXEL - Burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen onder zoekt samen met politie en justitie of hij het Axelse café Top tijdelijk kan sluiten. Bij een inval van het Axelse wijkteam constateerde de politie onder meer dat er drugs werden verhandeld. Lonink was tijdens zijn bur gemeesterschap van Sas van Gent al een groot voorstan der van het Houdgreepbeleid van de drie Kanaalzonege meenten: een 'nul-optie' voor Axel en Sas en twee ge- doogshops in Terneuzen. De juridische afdelingen van de gemeente en de politie bekij ken of Top kan worden geslo ten op basis van eerdere overtredingen. Omdat het I café bij eerdere verkoop van j softdrugs nog McDizzy heet te en een andere exploitant kende, kan de Wet Damocles waarschijnlijk niet worden toegepast. Maar samen met justitie en politie bekijkt de gemeente de mogelijkheden om de zaak aan banden te leggen, meld de Lonink gisteren. De uitba ter van Top kreeg donderdag een drievoudig proces-ver- baal. Behalve voor het ver handelen van drugs wordt de exploitant aangeklaagd voor het verkopen van alcoholi sche dranken en voor het ex ploiteren van een gokauto maat zonder vergunningen. Tot het politieonderzoek is afgerond, blijft het café ge sloten. Daarna hoopt Lonink te weten of het bestuursrecht hem handvatten geeft voor het direct opleggen van een tijdelijke sluiting of dat hij vooralsnog met een waar schuwing moet volstaan. Advertentie KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19, Tel. 0114-320080 <oof meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl door Eugène Verstraeten AXEL - Nietsvermoedend stap te Ina Kolsteren gisterochtend even na half tien met haar bood- schappenkarretje de Betourette aan de Axelse Tuinstraat bin nen om enkele lege flessen en potjes in de glasbak te mikken. Maar voor ze dat kon doen werd ze beleefd op de schouder getikt door milieuwethouder Piet Ha melink en Aad Mieremet van de Stichting Kringloop Glas. Ina was, zo deelde de wethouder de verbaasde Axelse mee, de ge lukkige winnares van een acht- tiendelig Royal Leerdam glas servies. Het servies was ter beschikking gesteld door de stichting in het kader van de actie Glas voor Glas, om het gebruik van de glasbakken te stimuleren. De stichting Kringloop Glas is de brancheorganisatie van instan ties en ondernemingen die zich bezighouden met de inzameling en verwerking van verpak kingsglas. Door overal glasser viezen weg te geven wil de stich ting een gebaar van dank maken naar de trouwe glasbakgebrui kers in Nederland. De actie heeft het karakter van een loterijEen notaris loot we kelijks een plaats waar het ser vies gaat 'vallen'. „Ik ben bijna wekelijks op pad", zegt Miere met. „De actie loopt al een aan tal jaren en ik schat dat we in to taal al 350 plaatsen achter de rug hebben." Wethouder Hamelink bena drukte gisteren het belang van het gebruik van de glasbak. „Het glas kan opnieuw als grondstof worden gebruikt. Dat is goed voor het milieu en levert een grote energiebesparing op." Maar dat hoefde hij Ina Kolste ren nauwelijks nog uit te leggen. „Ik breng mijn glas altijd naar de glasbak", zei ze. „Ik probeer al mijn afval zo goed mogelijk te scheiden." Het servies komt goed van pas, want na een re cente verhuizing is haar glas werk niet helemaal compleet meer. In 2001 werd in Nederland 78 procent van al het gebruikte eenmalige verpakkingsglas hergebruikt. Dat komt er op neer dat van de 30 kilo glas die jaarlijks per inwoner wordt ge bruikt er zo'n 25 kilo terugkomt bij de glasfabriek. Voor het jaar 2005 streven de Nederlandse gemeenten en de Stichting Kringloop Glas naar een herge bruik van 90 procent. Een groot deel daarvan moet op kleur worden gescheiden en ingeza meld. Op dit moment staan er in Nederland ongeveer 25.000 glasbakken. Daarvan is iets meer dan de helft geschikt voor kleurscheiding. Inzameling op kleur is noodzakelijk om al het ingezamelde glas ook te kunnen hergebruiken. Van scherven van alle kleuren door elkaar kan geen wit glas gemaakt worden, en juist daar is veel vraag naar. Het is daarom een van de doel stellingen van de stichting, kleurscheiding in de toekomst verder op te voeren. De glasbak ken in de gemeente Terneuzen zijn allemaal geschikt voor het inzamelen op kleur. door Raymond de Frel CADZAND-BAD - Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad telt vanaf woensdag drie grijze zuilen minder. De plaatselijke ondernemers kunnen haast niet wachten tot de zuilen ter hoogte van Hotel De Schelde zijn ver wijderd. Dat de rest maar snel mag volgen, is de heersende ge dachte. De ongeveer honderd zuilen van het kunstwerk van Karin Daan uit Amsterdam op de doorgaan de weg in Cadzand-Bad worden door de ondernemers al tijden verfoeid. Zij zijn de zuilen liever vandaag dan morgen kwijt, om dat het kunstwerk belemme rend werkt voor het verkeer. Bo vendien vinden er veel bijna- ongelukken - ofwel blikschade - plaats. „Wij dringen bij het col lege van burgemeester en wet houders al lange tijd aan op het weghalen van de zuilen, maar het heeft vanwege de herinde ling lang geduurd tot het sym bolische startsein kon worden gegeven. Nu worden drie zuilen weggehaald, maar als het goed is wordt de rest nog voor het ein de van dit jaar verwijderd", al dus M. Mulder, voorzitter van de Ondernemersvereniging Ca- dzand (OVC). Dat dacht wethouder L. Kamp huis van de gemeente Sluis in eerste instantie ook, maar in middels weet hij beter. „Ik ging er vanuit dat alles financieel was afgebakend, maar dat blijkt niet zo te zijn. Er is alleen krediet beschikbaar gesteld voor deze drie zuilen. Dit zijn de 'gevaarlijkste' exemplaren, om dat daar al een paar keer tegen aan is gereden. Ik laat uitzoeken hoeveel het kost om ook alle an dere zuilen te verwijderen, maar ik kan nog niets garanderen. Eerst zal de raad moeten in stemmen", aldus Kamphuis. Ideeën voor een nieuwe invul ling van de boulevard heeft Kamphuis ook al, maar die wil hij eerst met de ondernemers vereniging bespreken, voordat hij ze naar buiten brengt. De wethouder geeft met de ver wijdering van de zuilen het symbolische startsein voor de toekomstige reconstructie van de boulevard, die vooralsnog af hankelijk is van de ontwikke lingen binnen de badplaats. Onder het toeziend oog van en kele leden van de OVC, de dorpsraad en leden van het col lege van burgemeesters en wet houders worden de drie zuilen tot aan de voet afgezaagd. Daarom zal ter plaatse van Ho tel De Schelde een halve rijbaan zo'n vier tot zes uur zijn afgeslo ten. Per paal wordt zestien vier kante meter straatwerk verwij derd, dat na het afzagen direct wordt herstraat. Op de plaats van de verwijderde zuilen wor den bloembakken geplaatst. Kamphuis verricht woensdag om 103 0 uur de officiële hande ling. GOES - Op de Zeeuwse spoor lijn rijden dit weekeinde tussen twee uur vanmiddag en zes uur morgenavond minder treinen, omdat de overweg in de Halte straat bij Rilland wordt ver nieuwd. De stoptrein valt uit. De NS zet bussen in naar de stations Krab- bendijke en Rilland-Bath. De sneltrein blijft wel rijden in een aangepaste dienstregeling, als intercity tussen Bergen op Zoom en Kruiningen-Yerseke en als stoptrein tussen Kruinin gen-Yerseke en Vlissingen. Vol gend weekeinde, 26 en 27 juli, wordt eveneens gewerkt aan de overweg bij Rilland. Ook dan rijdt de stoptrein niet tussen twee uur zaterdagmiddag en zes uur zondagavond. En de inter city volgt de aangepaste dienst regeling. door Maurits Sep BORSSELE - Exploitant EPZ van de kernenergie- en kolen centrale in Borssele bezint zich op een reorganisatie. De stroomproducent raakt de ko mende vijf jaar ongeveer een vijfde van het personeel kwijt door de vergrijzing. Bovendien noopt de liberalisering van de energiemarkt ertoe goedkoper te gaan produceren. De werknemers van EPZ zijn trouw aan hun bedrijf. De mees te mensen op de kerncentrale werken er al sinds de opening in 1974. De vergrijzing slaat nu toe; een flinke groep mensen-van-het- eerste-uur gaat in de komende jaren met pensioen. Tussen nu en 2008 raakt EPZ tussen de vijftien en twintig procent van het personeel kwijt, is de schatting van secretaris H. Knoors van de onderne mingsraad. Op de twee centrales van EPZ werken 450 mensen. „We krij gen een leeftijdsprobleem", erkent woordvoerster M. Lin ger. Tegelijkertijd krijgt EPZ te ma ken met de gevolgen van de libe ralisering van de energiemarkt. Doordat huishoudens en bedrij ven zelf kunnen kiezen bij wie ze hun stroom kopen, staat de prijs voor elektriciteit onder druk. Leveranciers willen goedkope stroom leveren en dat betekent dat producenten goedkope stroom moeten maken. „We zijn een concurrerend bedrijf maar dat willen we ook wel blijven", zegt Linger. „Daarom kijken we naar ma nieren om de kosten te druk ken." De vergrijzing van het perso neelsbestand en de liberalise ring van de energiemarkt zijn voor de directie aanleiding ge weest epn adviesbureau te laten kijken naar de organisatie van EPZ. Linger en Knoors bena drukken dat nog maar sprake is van voorstellen en mogelijke maatregelen, en nog niet van besluiten. Linger: „Sommige dingen heb ben te maken met efficiënter werken, andere met bezuinigin gen of een andere opzet van de organisatie." Zo wordt nagedacht over het uitbesteden van de beveiliging van het complex en van het be heer van de kantine. Onder de mensen die bij deze afdelingen werken is lichte onrust ont staan. „Een paar mensen maakt zich zorgen, maar ik wil erop wijzen dat we nog niet toe zijn aan uitbesteding. Het is nog maar een onderzoek. En wat de ondernemingsraad betreft wordt absoluut niet getornd aan het hoge niveau van veiligheid", reageert Knoors. Dat is ook niet de bedoeling van de directie, sust EPZ-woord- voerster Linger. „Alle presentaties, brieven en gesprekken beginnen en eindi gen we met het onderwerp vei ligheid. Dat is voor ons het be langrijkste en daaraan wordt alles getoetst", aldus Linger. De reorganisatieplannen wor den de komende maanden uit gewerkt. OR-secretaris Knoors verwacht dat de ondernemings raad na de zomervakantie met een reactie op de plannen zal ko- Milieuwethouder Piet Hamelink overhandigt Ina van Kolsteren het glasservies. foto Peter Nicolai Door het zomerse weer wor den woorden die doorgaans niet zo gangbaar zijn weer van stal gehaald. Vandaar deze dialoog op dat Hulster kantoor. Hij: „Zeg, hoe spel je decolle té ook alweer? Zij: „Eh... d-e-c-o-l eh... I... Ja, zoek dat maar op hoor, ik weet het ook even niet." Hij: „Jij zou toch moeten we ten hoe je dat schrijft..." Zij: „Hoezo?" Hij: „Jij hebt er immers een."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57