u PZC Zelf kaders stellen blijkt moeilijk Jim horen zingen kost euro per minuut 13 uurman camping aan Hogezoom klaagt over toestand' Alsof die mensen postpakketjes zijn Reptielenzoo Iguana komt in de rode cijfers zaterdag 19 juli 2003 inzinverhaal Jeugdstranddag Rugtas van terras gestolen Geen invloed Opleiding analyse Strandnota eenvoudig vastgesteld Snelheidsduivel uit Amsterdam Rijverboden bij dronken rijders Minder treinen in weekeinde Politie lost twaalf diefstallen op verlast door afbraak Berkenhof ipnrPiet Kleemans IURGH-HAAMSTEDE Japperende deuren, overal «dslingerend zwerfvuil en af- fl) aanrijdende caravans. G Straijer uit Haamstede zegt teel overlast te hebben van de aan de Hogezoom tussen Renes- se en Haamstede gelegen - deels ontmantelde - camping Berken hof. J. Lampert van beheerder Bureau Beheer Landbouwgron den (BBL) vind de kritiek van Straijer volstrekt onterecht. De Berkenhof werd in 1999 in het kader van landinrichtings project Schouwen-West aange kocht door het Rijk. De camping moest wijken ten gunste van na tuur en zou worden ontmanteld. Datisinmiddels gedeeltelijk ge beurd. Maar de camping wordt nog steeds gebruikt door enkele tientallen gasten. Het onder aan het terrein staat, vol de kampeerders die nog andere plekje hebben ge vonden, op een zeer laag pitje. Ook zijn al veel voorzieningen verdwenen. Alleen overdag is er nog een beheerder aanwezig. Al met al is er volgens buurman van de camping G. Straijer-die een brief aan de landinrich tingscommissie Schouwen- ffest zijn beklag doet - sprake van een 'desolate toestand'. „Voorbeelden hiervan zijn dat ïrrioleringen open liggen, deu ren staan te klapperen en vuil ligt rond de containers." Straij- erwoont al negentien jaar naast ie camping, maar zegt daar pas sinds het Rijk de Berkenhof aankocht en met de ontmante ling begon overlast van te on dervinden. Straijer zegt het meest last te bebben van kortkampeerders, met name jongeren. In de ogen van Straijer schiet het beheer de camping schromelijk te kort. „Feitelijk is er eigenlijk kelemaal geen beheer. De be lleerster komt alleen maar even ie toiletten schoonmaken en ianiszeweer weg." BBL-woordvoerder J. Lampert betitelt de klachten van Straijer over een gebrek ,aan beheer als Ol'WERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland houdt vandaag haar jaarlijkse jeugdstranddag op het strandje aan de Zuidbout en in het bos bij Ouwerkerk. De dag is bedoeld voor jeugdle den van vijf tot en met twaalf jaar. Vanaf 10.00 uur worden er spelletjes op het strand gedaan. iKf Hond twaalf uur wordt er friet gegeten en daarna is er in het te genover het strand gelegen bos- 1 een vossenj acht uitgezet lot slot mogen de jeugdleden varen met de reddingsboot Jan Bende 59-18. 3 dai es REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 'een onzinverhaal'. „Het klopt dat er niet 24 uur per dag ie mand fysiek aanwezig is. Maar u moet bedenken dat het een camping in afbouw is. De men sen die nog op de camping bi vakkeren, beschikken allemaal over het telefoonnummer van de beheerster. Als er klachten zijn, komt zij en probeert de klachten te verhelpen." Lampert zegt hogelijk verbaasd te zijn over de klaagbrief van Straijer aan de landinrichtings commissie. „Meneer Straijer woont al jaren naast de cam ping, al voor die werd overgeno men door het Rijk. In die drie jaar heeft hij nooit zijn neus la ten zien. Als hij klachten heeft, kunnen die gewoon in goed overleg met de beheerster opge lost worden." Dat Straijer klaagt over lawaai van klapperende deuren, kan Lampert niet plaatsen. „De voormalige beheerderswoning is verkocht. De nieuwe bewoner heeft op zich niets met het be heer van de camping te maken, maar ik hoorde hem pas nog zeggen dat het op de Berkenhof zo'n oase van rust was. En dat was tijdens het Pinksterweek- einde." ZIERIKZEE - Van een terras op Havenplein in Zierikzee is gisterochtend een rugzak ge stolen. Een 59-jarige vrouw uit Middelburg liet de tas even ach tertoen zij voor een beter bereik voor haar mobiele telefoon een stukje verderop ging staan. Bij terugkomst enkele minuten la ter bleek de tas verdwenen. Naast twee zonnebrillen en wemkleding is zij ook vijfhon- 1 euro contant geld kwijt. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De gezichten staan strak van de spanning. Dertien asielzoekers moesten afgelopen maandag vertrek ken uit het Huis van Nassau in Zierikzee, de aanvullende op vanglocatie voor asielzoekers die dicht gaat. De mensen we ten dat ze naar Steenwijk moe ten, op de grens van Drenthe en Friesland. Toch hebben som migen stille hoop dat er nog een plaatsje over is in de asielzoe kerscentra in Burgh-Haamste- de of Middelburg. De ingang aan de zijkant van het Huis van Nassau in Zierik zee wordt in beslag genomen door de stapels tassen, netjes naast elkaar. Buiten, op de stoep, staan de spullen die niet meer mee kunnen: een kastje met de laden apart ernaast, een televisie, een magnetron, do zen met losse spulletjes, een verouderde computer. In de ruime hal zitten vrouwen, mannen en een enkele jongere. Een paar kleine kinderen ren nen in en uit, zich ogenschijn lijk niet bewust van de span ning. Het Huis van Nassau is bijna tien jaar een aanvullende opvanglocatie (avo) voor het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) geweest. Een eindje verderop in de straat ligt De Driekoningen. Ook daar werden jarenlang asielzoekers opgevangen. Het gaat om mensen die nog in de procedure zitten en die dus niet weten of ze mogen blijven. Het strengere toelatingsbeleid van de Nederlandse regering heeft de stroom asielzoekers echter flink doen afnemen. Het COA sluit daarom zoveel mogelijk avo's en zelfs asielzoekerscen tra (azc's). De bewoners wor den overgeplaatst naar de gro tere azc's die voorlopig nog open blijven. De Driekoningen heeft inmid dels geen asielzoekers meer en in het Huis van Nassau, waar er ooit zestig waren, loopt het aantal snel terug. „Na vandaag blijven we met ongeveer tien mensen over", telt Ali Ahmadi. Hij vluchtte een kleine zeven jaar geleden uit Iran, verbleef een half jaar in Deventer en daarna vijf jaar en tien maan den in het Huis van Nassau. Hij is inmiddels een bekend ge zicht geworden in de buurt.,Ik heb hier veel kennissen gekre gen", vertelt Ahmadi in goed Nederlands. „Een man is als een vader geweest voor mij. Die heeft mij met de Neder landse taal geholpen en me uit gelegd hoe de Nederlandse cul tuur is. Ik zal hem nooit verge ten." Ook Ahmadi moet weg, maar waar naar toe en wan neer weet hij niet. „Iedereen moet 1 augustus weg zijn, dus lang zal het niet duren." bijna drie jaar in Zierikzee doorgebracht. In de brief, die vrijdag kwam, staat dat de fa milie naar Steenwijk wordt ge stuurd. Maar ze heeft stille hoop dat ze in Zeeland mag blijven. „Ik ben net toegelaten voor de opleiding Sociaal Pe dagogisch Werker bij het ROC in Goes", vertelt zij. „Als ik naar Steenwijk moet, zal ik op nieuw toelatingsexamen moe ten doen. Ik weet niet of ik dat op kan brengen, ook omdat het azc in Steenwijk over drie maanden ook dicht moet. Ik weet niet waar ik dan naar toe word gestuurd." De school heeft moeite gedaan om Laila in Zeeland te houden door brieven naar het hoofdkantoor van het COA in Rijswijk te stu ren. Zonder succes. Dat blijkt als de COA-mede- werkster bevestigt dat de be stemming Steenwijk is. De mensen ondergaan het gelaten Siro Safarian uit Nagorno- Karabagh, die vier jaar in Zie rikzee heeft gewoond, pakt zijn spullen. Zijn spraakwa terval over het onmenselijke beleid van de politiek is stilge vallen. De COA-medewerkster verwijst voor meer informatie naar de afdeling Voorlichting. „Wij mogen niets meer zeggen. Maar het moet me wel van het hart dat de meeste Nederlan ders die zoveel kritiek op deze actie hebben, vergeten dat zij zelf voor dit beleid gekozen hebben." Bij het COA in Middelburg mag Projectleider Sluitingen avo's Jeroen Portier, na rugge spraak, wél wat zeggen: „Er moeten in Zeeland elf locaties dicht. Alleen de azc's in Mid delburg en Burgh-Haamstede blijven open en die zitten vol. Dat betekent dat er elfhonderd verplaatsingen zijn waarvan er driehonderd zijn uitge voerd. In heel Nederland moe ten er vijfduizend verplaatsin gen uitgevoerd worden." Op dit moment worden vijf loca ties gesloten: in Goes, Vlissin- gen, Sluiskil en twee in Zierik zee. „We zitten in de piek van de krimp", zegt Portier. „We proberen deze complexe ope ratie zo zorgvuldig mogelijk uit te voeren. Maar we hebben geen invloed op de plaatsing." Dat wordt bevestigd door Iet de Nij s van Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland. „Er wordt geschoven met mensen alsof het postpakketjes zijn. Argumenten voor een bepaal de locatiekeuze zoals medisch, familiebanden of scholing tel len niet meer mee. Lokale COA-medewerkers doen hun best, maar er wordt in Rijswijk niet naar hen geluisterd. De mensen horen de beslissing vaak niet eerder dan 48 uur van tevoren." Vluchtelingenwerk houdt zich vooral bezig met de juridische bijstand. Waar in het verleden nog wel eens tijd werd gevonden om aanvullend te helpen, hebben de vrijwilli gers het nu te druk om bij te houden wie waar naar toe is overgeplaatst om vervolgens de dossiers te kunnen overdra gen. „Dit verplaatsingsproces is heel zwaar voor de asielzoe kers, zeker als het om de kinde ren gaat. Wat hier gebeurt, is niet goed", aldus De Nijs. Ali Ahmadi wacht ondertus sen op de brief. Hij heeft zijn twee tassen vast gepakt. De zeventienjarige Laila Ak- bari wacht in de hal met haar moeder, broer en vader op een COA-medewerkster. Zij moet de definitieve bestemming be kend maken en de dagkaarten voor het openbaar vervoer ver strekken. De mensen moeten verder zelf zien hoe zij en hun bepakking er komen. Laila komt uit Afghanistan en heeft De aanvullende opvanglocatie voor asielzoekers in Zierikzee gaat dicht; een emotioneel moment voor de bewoners, vooral voor hen die er al jarenlang verblijven. foto's Marijke Folkertsma Te veel vrijheid verstikt. Kiezen vergt moed, want wie keuzes maakt, moet daar ook verantwoorde lijkheid voor nemen. Vol strekt begrijpelijk dus dat de meeste bestuurders al leen op grond van gedegen overwegingen willen kie zen. Soms echter kan overwegen te lang duren. De makke voor een be stuurder is dat hij met re gelmaat knopen moet doorhakken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoe verschrikke lijk moeilijk het soms is om kno pen door te hakken, bewijst de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland. De raad wordt ge vraagd zelf kaders aan te geven voor een nieuw poppodium in deze gemeente. Het rapport van onderzoeksbureau Signo&S geeft aan dat daar een bedrag van tussen de 1,2 en 1,7 miljoen euro voor nodig is - als je het goed wilt doen. De praktijk is dat Brogum in Zierikzee in het verleden een aanzienlijke status als poppodium heeft opge bouwd, maar dat die status met rasse schreden vergane glorie begint te worden. De Brogum- boerderij is volledig op. Be stuurders en gebruikers zijn het daar helemaal over eens. Af en toe wordt het weieens hardop gezegd: de brandveiligheid vol doet niet aan de eisen en arbo- technisch is er ook van alles mis. Een ander groot probleem is dat de exploitatie van Brogum altijd al moeilijk was rond te krijgen, maar dat het met terug lopende rijkssubsidie steeds moeilijker wordt het hoofd financieel boven water te hou den. Dat zijn geen leuke berichten maar als de secretaris van het Brogumbestuur daar - op per soonlijke titel overigens - schriftelijk aan de raadsleden opening van zaken over geeft, kunnen ze daar niet zomaar om heen. En hoe moet het nu met dat poppodium in Zierikzee? Het antwoord was aan de frac ties deze week. Zij mochten de kaders stellen. „We zullen toch eerst moeten weten wat we wil len, hoeveel geld het kost en hoeveel budget er is?", aarzelde M. de Pagter-de Kanter (CU). „Nieuwbouw van 1,2 a 1,7 mil joen euro is te duur. We zijn niet tegen vernieuwing van Brogum, maarerzal veel creativiteit voor nodig zijn", gaf de WD als op dracht aan de wethouder. Een eerder voorstel van de liberalen de onrendabele tennishal van Onderdak als poppodium in te richten is inmiddels achter haald doordat Gymnastiekver eniging Delta Sport zich als belangstellend gebruiker bij ei genaar Stichting Renesse heeft gemeld. De PvdA blijft wel mo gelijkheden zien voor grote popconcerten in die sporthal en wil kleinere activiteiten in het toekomstige Mondragon on dergebracht zien. LSD vindt de huidige locatie van Brogum pri ma, maar wil evenals Alert! het 'ambitieniveau' flink terugge schroefd zien. „Een poppodium is te hoog ge grepen voor Schouwen-Duive land", vindt het CDA. Op z'n minst een opmerkelijke uit spraak nadat deze fractie bij de begrotingsbehandeling voor 2003 er nog voor pleitte twee miljoen euro voor Brogum te re serveren. „Laten we vanuit de fracties een werkgroepje vormen dat be kijkt hoe het verder moet met Brogum", stelt H. de Vries (GroenLinks) voor. De meest duidelijke uitspraak komt van de SGP. Deze fractie wil nu niet en nooit niet geld in een poppo dium steken. Inmiddels moet burgemeester Asselbergs constateren dat er wel veel pijlen zijn afgevuurd, ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft de nieuwe strandnota vastgesteld. Daarmee krijgen maximaal zeven paviljoenhouders de mogelijkheid het hele jaar door op het strand hun bedrijf te runnen. Ook kunnen de strandtenten fiks groeien in omvang: onder voorwaarden tot maximaal 900 vierkante meter. De dwangsom, die het college anderhalf jaar geleden oplegde aan de De Zomerzon bij Re- nesse en De Schaar bij Westenschouwen, wordt niet ingetrok ken. Hoewel P. Fierens, secretaris van de Vereniging Strand paviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK), hierom vroeg en de raad dit pleidooi volgens CDA-fractievoorzitter R. van der Wekken steunt. SCHARENDIJKE - Een 28-jarige automobilist uit Amster dam werd donderdagavond omstreeks tien uur aangehouden op de Delingsdijk ter hoogte van Scharendijke. De man reed 159 km per uur terwijl hier slechts 80 kilometer is toegestaan. Tevens bleek de automobilist een rijverbod te hebben. Voor beide overtredingen werd proces-verbaal opgemaakt. RENESSE - Drie bestuurders hebben gisteren hun auto en kele uren moeten laten staan omdat ze te diep in het glaasje hadden gekeken. De politie hield tussen twee uur en half vier in de ochtend een alcoholcontrole op de Roelandsweg en de Stoofweg in Renesse. Van de 69 bestuurders die daarbij naar de kant werden gehaald, bleken drie te veel te hebben gedron ken. Een 49-jarige Duitser en een 21-jarige man uit Zwijn- drecht hadden twee keer zoveel gedronken als wettelijk toe gestaan. Naast een dagvaardiging kregen beide heren een rijverbod van vijf uur. Een 27-jarige Ouddorpse had ander half keer te veel gedronken. Zij kreeg hiervoor een boete en mocht gedrurende drie uur niet achter het stuur kruipen. GOES - Op de Zeeuwse spoorlijn rijden dit weekeinde tussen twee uur vanmiddag en zes uur morgenavond minder treinen, omdat de overweg in de Haltestraat bij Rilland wordt ver nieuwd. De stoptrein valt uit. De NS zet bussen in naar de stations Krabbendijke en Rilland-Bath. De sneltrein blijft wel rijden in een aangepaste dienstregeling, als intercity tussen Bergen op Zoom en Kruiningen-Yerseke en als stoptrein tussen Krui- ningen-Yerseke en Vlissingen. Volgend weekeinde, 26 en 27 juli, wordt eveneens gewerkt aan de overweg bij Rilland. Ook dan rijdt de stoptrein niet tussen twee uur zaterdagmiddag en zes uur zondagavond. En de intercity volgt de aangepaste dienstregeling. VLISSINGEN - De politie heeft een 34-jarige Vlissinger aan gehouden in verband met twaalf diefstallen. De man belde bij vooral oudere mensen aan met een smoesje en ging er vervol gens met waardevolle spullen vandoor. In de meeste gevallen ging het om portemonnees. De verdachte heeft ook een aantal kleinere diefstallen bekend. De man was actief in Vlissingen, Oost-Souburg en Middel burg. De arrestatie van de man betekent niet dat alle babbel trucs die de afgelopen tijd zijn gepleegd ook zijn opgelost. Volgens de politie zijn er meer mensen die op deze manier diefstallen plegen. rlnnr f\/1 o11+ o I ontinn moov tnon urorrl or nmrromDnon door Melita Lanting WESTKAPELLE - Na exact vijftien minuten was het alweer voorbijHet eerste optreden van Idols-ster Jim in Zeeland. 'Last van de stem' luidde de verkla ring van de organisatoren aan het publiek. 'Onzin' reageert het management. 'Gewoon con tractuele afspraak, vier num mers en niet meer'. De onder jonge meiden razend populaire zanger trad donder dagavond op in discotheek De Hooizolder in Westkapelle. On geveer vijfhonderd fans kwa men naar de discotheek om hun idool met eigen ogen te zien. Ze betaalden allemaal 15 euro en tree en veroverden - met een beetje geluk - ook nog een hand tekening van Jim. Maar het con cert was wel een beetje kort. Slechts vier nummers en toen was het alweer voorbij. „Bezo pen" zegt Monique, moeder van een fan. „Ik ben met twee mei den geweest en heb dus 45 euro betaald om vijftien minuten naar die gup te luisteren. Dat is per persoon één euro per mi nuut, het is schandalig." Ze stelt dat ze niet de enige is die boos is. „We hadden helemaal niet het idee dat het afgelopen was, maar toen werd er omgeroepen dat hij moest stoppen vanwege zijn stem." Organisator Nieko Pol van TNN Productions zegt in eerste instantie dat het hem ook erg tegenviel dat Jim er zo snel mee ophield. „Maar ja, hij was helaas verkouden." Geconfronteerd met het con tract waarin staat dat Jim maar i vier hummers zou zingen krab- I belt hij terug. „Maar hij had toch wel een toegift kunnen ge ven?" De organisator vindt dat hij het publiek voldoende heeft geboden voor hun entreekaart je. Hij vindt ook niet dat hij het publiek heeft voorgelogen met de opmerkingen over de stem van Jim. „Nee, hij was echt niet lekker. Bovendien, wij hebben de bezoekers een feest aangebo den met daarin een optreden van Jim. Dat is gebeurd. Het was volgens mij hartstikke leuk en die meisjes hebben het ook alle maal heel leuk gevonden." Overigens heeft het optreden van Jim voor de organisatoren nog wel een financieel staartje. De Idols-ster alleen al kost een slordige 9000 euro en met 500 betalende bezoekers is dat geld bij lange na niet binnengeko men. pagina 22: Jamai: het is eenzaam aan de top maar dat er geen duidelijke ka ders zijn aangegeven. Hij neemt als raadsvoorzitter de vrijheid enige sturing aan te brengen. Het voorstel van GroenLinks lijkt hem welkom daarbij. Hij stelt voor de veelheid aan me ningen over Brogum te inventa riseren en te bundelen. De te vormen werkgroep dient op ba sis daarvan een matrix op te stellen om te bezien waar er raakvlakken en verschillen zit ten tussen de fracties. Ook zou er overleg met het Brogumbe stuur gevoerd moeten worden. Wellicht dat er dan een start punt wordt gecreëerd om een toekomstplan voor Brogum te maken. De raad lijkt blij met de richtinggevende hand en accep teert zijn voorstel. Asselbergs zelf uit de hartekreet dat het in de toekomst vanuit de raad zelf toch wat beter gere geld moet worden. Hij doet de oproep aan de fractievoorzitters voortaan gedegen overleg met elkaar te voeren als de raad weer eens wordt gevraagd kaders aan te geven. VLISSINGEN - Reptielenzoo Iguana in Vlissingen komt fi nancieel in de knel. De bijdrage van de overheid neemt af. Dat komt omdat het ministerie Iguana steeds minder dieren aanlevert. De reptielenopvang gaat hard op zoek naar andere bronnen van inkomsten. Iguana vangt al dertig jaar rep tielen op. „In de jaren negentig vond het ministerie dat wij pro fessioneler moesten worden", vertelt eigenaar Ad Bom van Iguana. „We moesten bijvoor beeld mensen in vaste dienst ne men zodat de opvang en de kwa liteit van de zorg gewaarborgd werd. Voor elk dier dat het Rijk leverde, kregen we een vergoe ding. De verzorging van dieren die door particulieren werden aangeleverd, bekostigden we met de inkomsten van de ten toonstelling." Op deze manier kwam Iguana goed rond. Maar nu neemt de le vering vanuit het Rijk drastisch af. „Door de mond- en klauw zeer, de varkenspest en de vo gelpest is de prioriteit bij het ministerie verschoven", vertelt Bom. „De speurtocht naar ille gale of verwaarloosde reptielen is erbij in geschoten." Daarnaast is de verhouding tus sen reptielen van particulieren en die van het Rijk, sterk ver schoven. „Tot een paar jaar te rug kwam de helft van de reptie len uit particulier bezit. De andere helft kwam van de over heid. Het aanbod vanuit de par ticuliere sector is de laatste tijd flink gegroeid en dat van de overheid gedaald. De verhou ding is nu 95 procent tegen 5 procent van de overheid", legt Bom uit. „We gaan nu alle mogelijkheden die er zijn, onderzoeken en op een rij zetten. Het bestuur van Iguana moet dan in september bepalen welke koers we gaan varen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53