Kinderen ontfermen zich over dorpsbosje Melancholie tussen de schappen Reddingsplan CDA voor V roon weg alsnog van tafel Parkeerplaatsen in berm Delingsweg scheppen verwarring Decolleté? positief over vorming centraal onderkomen organisaties zeeuwse almanak ergrijzmg en ije markt wingen EPZ ot reorganisatie Vreugde Diefstal uit tent Bijenpad Winkeldochters Taakverdeling college uitgesteld Diefstal uit ziekenhuis Bandensporen Ruiterpad Sleutelen zaterdag 19 juli 2003 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND tn toAliPankow [ERIKZEE - De fracties in de [houwen-Duivelandse ge- eenteraad zijn unaniem posi- ,f over de vorming van een (lzijnshuis waarin de belang- iikste gemeentelijke welzijns- ganisaties worden samenge- oegd. De partijen hameren er [Eter op dat het allemaal bin- n het huidige budget voor het ■Izijnswerk moet gebeuren. et college geeft dat ook als uit- uigspunt aan, maar sluit een nmalige extra investering in toekomstige centrale huis- sting niet uit. De meeste frac- ;s tonen er begrip voor dat iar extra kosten mee gemoeid jnnenzijn. Volgens wethouder van Felius is het niet de be ding dat die investering ten iste gaat van het beschikbare ïlrag voor activiteiten van de elzijnsorganisaties. eefbaar Schouwen-Duiveland SD) zou het graag wat scher- >r gesteld zien. „Er wordt nu th ook geld uitgegeven voor lisvesting van de verschillen- groeperingen", zegt fractie- jorzitter P. Berrevoets-Ringel- Zij wil dit bedrag ver- sconteerd zien in de kosten or een nieuw onderkomen. wil het liefst elke verho- Bgvan het welzijnsbudget als volg van de vorming van een [lzijnshuis bij voorbaat uit- aiten. Een amendement van SD waarin deze voorwaarde jrdt afgedwongen kreeg in de meenteraad donderdagavond iter geen enkele steun van de idere fracties. Zij zeggen ze- irheid genoeg te hebben met uitgangspunten in het voor dvan Ben W. [woordvoerders van WD en 3P uitten grote waardering oor de inmiddels onverhoopt trtrokken wethouder A. van i Wouden vanwege het feit it hij overeenstemming heeft eten te bereiken met het Leger sHeils over deelname binnen :tWelzijnshuis. Aanvankelijk reigde er een impasse door de ORSSELE - Exploitant EPZ m de kern- en kolencentrale in irssele bezint zich op een reor- inisatie. De stroomproducent akt de komende vijf jaar on teer eenvijfde van het perso- ïl kwijt door de vergrijzing, ivendien noopt de liberalise- ig van de energiemarkt ertoe ledkoper te gaan produceren. e werknemers van EPZ zijn ouw aan hun bedrijf. De mees mensen op de kerncentrale irken er al sinds de opening in 114. De vergrijzing slaat nu e; een flinke groep werkne- ers van het eerste uur gaat in ikomende jaren met pensioen. Ussen nu en 2008 raakt EPZ issen de vijftien en twintig went van het personeel kwijt, lat secretaris H. Knoors van ondernemingsraad. Op de jee centrales van EPZ werken iO mensen. igelijkertijd krijgt EPZ te ma- smet de gevolgen van de libe- disering van de energiemarkt, tordat huishoudens en bedrij- inzelf kunnen kiezen bij wie ze instroom kopen, staat de prijs tt elektriciteit onder druk. weranciers willen goedkope toom leveren en dat betekent 'l producenten goedkope mom moeten maken. „We zijn concurrerend bedrijf maar '1 willen we ook wel blijven", Egt woordvoerster M. Linger. Daarom kijken we naar ma- toen om de kosten te druk- en." f vergrijzing van het perso- flsbestand en de liberalise rs van de energiemarkt zijn tor de directie aanleiding ge- Jest een adviesbureau te laten 'jtan naar de organisatie van DZ. Linger en Knoors bena men dat nog maar sprake is voorstellen en mogelijke jaatregelen. o wordt nagedacht over het ''besteden van de beveiliging ®het complex en van het be- w van de kantine. Onder de ;®sen die bij deze afdelingen irken is lichte onrust ont- laan. 'at de veiligheid betreft stelt ®ger: „Alle presentaties, brie- 91 en gesprekken beginnen en ®digen we met het onderwerp 'iligheid. Dat is voor ons het Zangrijkste en daaraan wordt i getoetst." k reorganisatieplannen wor- de komende maanden uit werkt. Knoors verwacht dat 'ondernemingsraad na de zo nvakantie met een reactie zal lomen. eis dat ook Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei van het Le ger des Heils evenals de andere deelnemers haar zelfstandig heid zou moeten opgeven en volledig in het Welzijnshuis zou moeten opgaan. De fracties ga ven in een eerdere commissie vergadering al aan die eis te scherp te vinden. De wethouder pikte dit signaal op en formu leerde een nieuw voorstel aan het Leger des Heils, waarin de eigen identiteit behouden blijft. Woordvoerder H. de Heer van het Leger des Heils sprak tij dens de raadsvergadering vanaf de publieke tribune zijn vreug de daarover uit. Anderzijds hield hij ook nog vele slagen om de arm voordat De Lichtboei werkelijk zal kunnen toetreden tot het Welzijnshuis. Wat De Heer betreft, moet de gemeente niet te hard van stapel lopen. Zo wil hij dat er eerst helderheid komt over de kosten en pleit hij voor de opstelling van een in tentieverklaring in plaats van een convenant waarin de voor waarden strakker vastliggen. Volgens Houtekamer (SGP) moet het uiteindelijke resultaat van een Welzijnshuis niet zijn dat de welzijnsorganisaties al leen maar met z'n allen in één kantoorruimte gaan zitten, maar dat ze juist de straat op gaan en hun cliënten aandacht geven. Naast voortgaande pro fessionalisering binnen een Welzijnshuis pleitte de SGP'er ook voor het belang van vrijwil ligers binnen het welzijnswerk, die in zijn optiek een onmisbare schakel blijven. BURGH-HAAMSTEDE - On bekenden hebben de afgelopen nacht spullen gestolen uit een tent op een camping in Burgh- Haamstede. De eigenaar mist een portemonnee met een tien tal euro's en pasjes en een zak mes. De leerlingen van openbare basisschool Sirjansland bestuderen de plattegrond. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De leerlingen van openbare basisschool Sir jansland hebben zich ontfermd over het Dorpsbosje. De kinde ren hebben wat één van de mooiste plekjes in de omgeving van Sirjansland is geworden, geadopteerd. Dat betekent in de praktijk dat ze het klein onderhoud voor hun rekening nemen en ervoor zor gen dat het bosje verschoond blijft van zwerfvuil en vandalis me. Staatsbosbeheer blijft het groot onderhoud - waaronder het maaiwerk - aan het dorps bosje verrichten. Het dorpsbos je van Sirjansland was tot 2001 niet veel meer dan een gewone boskant en een brandput. Dat veranderde toen een aantal leerlingen van het Groen college in Goes een herinrichtingsplan maakte. Dat plan behelsde het rooien van zieke bomen, het uit baggeren van de brandput en het bouwen van een vleer muiskelder in het bosje. Bij de uitvoering van het project sloegen de dorpsraad Sirjans land, Staatsbosbeheer, water schap Zeeuwse Eilanden, Groen College, gemeente Schouwen- Duiveland en stichting Land schapsbeheer Zeeland de han den ineen. Enthousiaste vrijwil ligers staken de handen uit de mouwen en zo werd het dorps bosje stukje bij beetje omge vormd van rommelig stukje groen tot minipark met vleer muiskelder. De adoptie is vooral bedoeld om kinderen te leren hun verant woordelijkheid te nemen met betrekking tot de natuur, legt directeur G. Oele van de school uit. Daar komt bij dat het bosje niet alleen werk maar ook ver tier en educatie betekent voor de kinderen. Het leent zich voor allerlei educatieve doeleinden en dat werd gisteren tijdens het feest ter gelegenheid van de on dertekening van de adoptiepa pieren met het door de werk groep Schoolbiologie uitgezette 'bijenpad' uitgeprobeerd. Het 'ochtendfeest' dat op de on dertekening van het adoptie contract en het plaatsen van het daarnaar verwijzende bordje op de vleesmuiskelder volgde, vormde voor de leerlingen van de school de afsluiting van het schooljaar. Vandaag is voor hen de grote vakantie begonnen. De gemeenteraad heeft Kringloopwinkel De Soepkokerij in Zierikzee zelf ook een tweede leven gegeven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - Voor de één is de rondgang langs de schappen een vluchtige reis langs herinneringen vol melancholie. De ander ziet in de afgedankte huisraad een sprankelende toekomst vol zelfstandig heid gloren. Van één borrelglaasje uit grootvaders tijd tot een complete inrich ting voor een studentenkamer. Ze stap pen ervoor binnen bij Kringloopwinkel De Soepkokerij. En mogen het vaak voor een habbekrats meenemen. „Dit is geen tweedehandshandel maar een kringloopwinkel", haast Ernesto Avelino zich te zeggen. Want er is volgens hem een groot verschil. Het woord handel geeft het al aan: die ondernemers kopen huisraad en andere spullen in en verkopen ze vervolgens weer door. Maar Avelino en zijn vriendin Sonja Pankow runnen een kringloopwinkel, die draait op de goedgeefsheid van anderen. Zij krijgen hun koopwaar. Die spullen, die voor een ander nog bruik baar moeten zijn, halen ze op en verko pen die weer voor een 'zo laag mogelijk bedrag'. Op die manier verzamelt zich in het pand De Soepkokerij aan de Nobelstraat in Zierikzee een ware kakofonie van stijlen. De trends van de afgelopen j aren trekken in de schappen aan de bezoeker in vogel vlucht voorbij. Een krat met afgedankte spotjes staat naast een rotan tafeltje te wachten op een nieuwe eigenaar. Maar er is meer: serviesgoed, een oude Torpedo typemachine, een puzzel van Ajax in zijn glorietijd, nieuwe voetbalschoenen nog in de doos en een reservewiel voor een au to. En verder veel meubelen, boeken, pla ten en lampen. Eén van de bezoeksters blijft wat dromerig bij het kleine grill oventje staan: „Die heb ik ook nog ge had." Maar niet alleen voor de binnenwande lende bezoekers is het genieten. Avelino zelf heeft ook zijn lievelingsstukken: ou de boeken en de LP van Tee-Set. Die laat ste wordt gekoesterd in een vitrine. „Al die oude rommel; er zitten leuke dingen tussen. Soms ook een stukje antiek. Dat zijn voor ons de kren ten uit de pap.Pan kow voegt eraan toe dat het elke keer weer een verrassing is als ze een opge haalde doos uitpakken.,Het is hard wer ken voor weinig. Maar zo is het niet zo erg. Zolang het maar loopt." Dat lopen doet de Soepkokerij wel. Van de 65.000 kilo afgedankte spullen die ze jaarlijks ophalen, krijgt 95 procent een tweede leven bij een nieuwe eigenaar. Een flinke prestatie volgens Avelino om dat menig kringloopwinkel niet verder komt dan zeventig procent. Ook in de Zierikzeese nering staan zogeheten 'win keldochters'; artikelen die maar niet worden verkocht. Avelino weet na vier jaar kringloopwinkel dat hij dan nog even het toeristenseizoen moet afwach ten. „De toeristen kopen wat de eigen in woners laten staan." door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Het fietspad langs de Delingsdijk schept ver warring. In de groene strook die het fietspad van de rijbaan voor het gemotoriseerd verkeer scheidt, mag op enkele plaatsen kort geparkeerd worden. Alleen is veel automobilisten niet dui delijk hoe ze die parkeerplaat sen moeten bereiken. Wegbe- heerder provincie Zeeland wil de situatie nog even aanzien al vorens eventueel maatregelen te nemen. ZIERIKZEE - De nieuwe taak verdeling binnen het college van Schouwen-Duiveland is nog niet rond. Omdat G. van der Salm deze week is benoemd tot wethouder, bekijkt het gemeentebestuur opnieuw de portefeuilleverde ling. Bij voorbaat staat niet vast dat de nieuwe PvdA-wethouder de taken van zijn voorganger, A. van der Wouden, dus cultuur, welzijn, volkshuisvesting en werk, inkomen en zorg in zijn geheel overneemt. Hoewel het college hier in een extra B en W- vergadering gisteren een besluit over had willen nemen, wordt de nieuwe portefeuilleverdeling pas dinsdag gemaakt. ZIERIKZEE - Van een mede werkster van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee is gisteren de portemonnee gesto len. De beurs zat in een tas die zij in een onafgesloten kast had ach tergelaten. Terwijl zij aan het werk was, heeft de dief toege slagen. Naast wat contant geld is zij haar bankpas en rijbewijs kwijt. De parkeermogelijkheden in de middenberm zijn, legt C. Holle- brandse van de provincie uit, vooral bedoeld voor vogelaars. De aan de Delingsdijk gren zende Prunje is omgevormd van landbouwgrond tot natuur gebied en op die nieuwe, wa terrijke natuur zijn veel vogels afgekomenIn hun kielzog volg den de vogelliefhebbers en dat levert in de praktijk nog wel eens gevaarlijke situaties op. Op de Delingsdijk zijn vaak vo gelaars te ontwaren die al dan niet abrupt afremmen en hun auto in de grasberm parkeren om vervolgens verrekijker en camera met telelens in de aan slag te nemen. Om het voor zo wel de vogelaars als hun mede weggebruikers wat veiliger te maken werd besloten het toch al geplande fietspad langs de De lingsdijk te combineren met het creëren van parkeergelegen heid. Het is niet de bedoeling dat mensen die van de Prunje willen genieten vanaf de hoofdrijbaan de middenberm oprijden om daar te parkeren. Wat de pro vincie voor ogen heeft is dat au tomobilisten die willen stoppen om van het uitzicht te genieten ter hoogte van de Prunjeweg het fietspad opgaan. Daar kunnen ze kiezen uit drie plaatsen waar op doorgroeistenen kan worden geparkeerd. Die plaatsen zijn herkenbaar aan de vlakbij ge plaatste zitbankjes. In de praktijk blijken veel auto mobilisten nog gewoon - net als voorheen - vanaf de hoofdrij baan de middenberm op te rij den, zo is duidelijk af te leiden uit de bandensporen. Een kwes tie van gewenning, volgens pro vincie-ambtenaar Hollebrand- se. „Wie eenmaal ter plaatse bekend is, komt er snel genoeg achter hoe het hoort. Borden plaatsen kan zeker, maar we willen de middenberm absoluut niet gaan promoten als parkeer- mogelijkheid. door Famke van Loon RENESSE - Een voorstel van de CD A-fractie om alsnog te bekij ken of de huidige Vroonweg kan worden gebruikt als fietspad tussen Haamstede en Renesse, is deze week ternauwernood door de gemeenteraad naar de prul lenbak verwezen. Tot opluch ting van wethouder G. van de Velde-de Wilde, die waar schuwde dat de fracties van Schouwen-Duiveland met dit voorstel aan de provincie 'alles op het spel' zouden zetten. De afspraken tussen gemeente en provincie in het kader van de Regiovisie Schouwen-West zijn klip en klaar. Om het toeristisch verkeer beter door de Westhoek te leiden en dit doorgaande ver keer buiten de dorpen te hou den, wordt de recreatieverdeel- weg van Burgh-Haamstede naar Scharendijke aangelegd. Gekoppeld hieraan wordt de oude verbindingsweg tussen Haamstede en Renesse, de Vroonweg, gesloten voor het verkeer, om sluipverkeer tegen te gaan. De weg wordt zelfs ge heel opgeruimd, om plaats te maken voor een nieuw fietspad aan de rand van het natuurge bied. Deze week heeft de gemeenteraad de kringloopwinkel zelf ook een tweede le ven gegeven, door een jaarlijkse subsidie van 7500 euro toe te kennen. Volgens Avelino is dat gebruikelijk: met de ver koop van de spullen bespaart hij de ge meente dit bedrag aan reinigingskosten. Nu de subsidie is zekergesteld, heeft de winkel weer toekomst. De vrachtwagen, waarmee de spullen bij de mensen wor den opgehaald, is hard aan vervanging toe. Had hij het geld niet gekregen, 'dan hadden we over een jaar moeten stop pen'. Maar er is weer toekomst voor de Soep kokerij. Net als voor de koopwaar in de winkel. Een kinderfietsje wordt grondig bestudeerd. De ketting is wat aan de rui me kant, maar dat kan eenvoudig wor den verholpen, zo oordeelt de koper. „Doet de rem het wel?" wil zijn metgezel nog weten. Maar de knoop is al doorge hakt. Voor dit geld wil hij een stukje vrij heid en zelfstandigheid voor zijn klein kind niet laten staan. Bij de opening van de zuidtak van de recreatieverdeelweg, tussen de twee Westschouwse dorpen, zijn deze afspraken ook nagekomen. De Vroonweg is dicht voor het autoverkeer. De weg ligt er nog wel, en wordt nu druk gebruikt door fietsers, skaters en wandelaars. De frac tie van het CDA vindt dat nog niet zo gek en wil daarom bekij ken of de geplande sloop van de oude weg werkelijk nodig is. De Vroonweg zou gebruikt kunnen worden als fietspad, de oude trambaan langs de weg als wan delpad en het huidige fietspad zou na weghalen van de tegels een ruiterpad kunnen worden. Aanvapkelijk had het er alle schijn van dat een meerderheid van de raadsfracties dit voorstel zullen steunen. Verschillende partijen prezen de motie, die door B. Flach-de Geus (CDA) werd ingediend, als een 'loffe lijk streven'. Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) liet bij monde van B. Steur weten altijd al tegen sloop van de Vroonweg te zijn geweest en het plan van de christendemocraten te steu nen. Alleen G. Houtekamer, fractievoorzitter van de SGP, verwierp het plan van meet af aanomdat hij de gevolgen hier van niet kon overzien. Wethouder Van de Velde (pro ject Schouwen-West) kon dat ook niet, maar vreesde dat de gemeente met deze vraag aan de provincie onnodige risico's zou lopen. Met de nodige moeite is pas nog afgesproken dat de pro vincie het tweede deel van de recreatieverdeelweg - van Re nesse tot aan Scharendijke in clusief de gewenste rondweg - voor zijn rekening zal nemen. Gaat de raad sleutelen aan de gemaakte afspraken, dan be staat het risico dat ook Gedepu teerde Staten op die schreden terugkomt. „Gaat u alstublieft voor het ultieme resultaat: namelijk dat de recreatiever deelweg straks loopt van Haam stede tot de molen bij Scharen dijke", drukte Van de Velde de fracties op het hart. Voor een ruime meerderheid van de raad was dit voldoende om alsnog tegen het voorstel te stemmen. Alleen CDA en LSD bleven voor het plan. Door het zomerse weer wor den woorden die doorgaans niet zo gangbaar zijn weer van stal gehaald. Vandaar deze dialoog op dat Hulster kantoor.Hij: „Zeg, hoe spel je decolleté ook alweer? Zij: „Eh... d-e-c-o-1 eh... 1... Ja, zoek dat maar op hoor, ik weet het ook even niet." Hij: „Jij zou toch moeten we ten hoe je dat schrijft..." Zij: „Hoezo?" Hij: „Jij hebt er immers een." trak budget voor welzijnshuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51