11 Kunstroute langs spoor gaat wel door Vergrijzing en vrije markt dwingen EPZ tot reorganisatie Gemeente bemiddelt Whizzkids halen MB O-diploma Hoogste kerkelijk tuchtorgaan spreekt dominee Lagendijk vrij in poging bejaarde in Hansweert te houden Jim horen zingen kost euro per minuut Decolleté? does, Borsele, Kapelle en Reimerswaal bundelen advies en controle veiligheid C;'|' Hf AsA-Ap zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 19 juli 2003 orselse stichting schenkt ziek Roemeens eisje kuur Ongeloofwaardig ^middelen Minder treinen in weekeinde Veiligheid Gegrinnik jooHVIelitaLanting ffiSTKAPELLE - Na exact ■jftjen minuten was het alweer Jorbij. Het eerste optreden van Idols-ster Jim in Zeeland. 'Last ,a„ de stem' luidde de verkla ag van de organisatoren aan jet publiek. 'Onzin' reageert het management. 'Gewoon con- tractuele afspraak, vier mun ten niet meer', pe onder jonge meiden razend ■opulaire zanger trad donder dagavond op in discotheek De Hooizolder in Westkapelle. On geveer 500 fans kwamen naar de discotheek om hun idool met ei gen ogen te zien. Ze betaalden allemaal 15 euro entree en ver overden - met een beetje geluk - ook nog een handtekening van Jim. Maar het concert was wel een beetje kort. Slechts vier nummers en toen was het alweer voorbij. „Bezopen" zegt Moni que, moeder van een fan. „Ik :kapelle. On- vind het echt zonde van m'n maar toen werd er omgeroepen belt hij terug, amen naar de geld. Ik ben met twee meiden dat hij moest stoppen vanwege maar hii had vind het echt zonde van m'n geld. Ik ben met twee meiden geweest en heb dus 45 euro be taald om vijftien minuten naar die gup te luisteren. Dat is per persoon één euro per minuut, het is schandalig." Ze stelt dat ze niet de enige is die boos is. Veel ouders voelden zich vol gens haar behoorlijk bekocht. „We hadden helemaal niet het idee dat het afgelopen was, maar toen werd er omgeroepen dat hij moest stoppen vanwege zijn stem." Organisator Nieko Pol van TNN Productions zegt in eerste in stantie dat het hem ook erg te genviel dat Jim er zo snel mee ophield. „Maar ja, hij was he laas verkouden." Geconfronteerd met het con tract waarin staat dat Jim maar vier nummers zou zingen krab belt hij terug. „Ja, dat is wel zo maar hij had toch wel een toe gift kunnen geven? Dat hadden wij wel verwacht.De organisa tor vindt dat hij het publiek vol doende heeft geboden voor hun entreekaartje. Hij vindt ook niet dat hij het publiek heeft voorge logen met de opmerkingen over de stem van Jim. „Nee, hij was echt niet lekker. Bovendien, wij hebben de bezoekers een feest aangeboden met daarin een op treden van Jim. Dat is gebeurd. Het was volgens mij hartstikke leuk en die meisjes hebben het ook allemaal heel leuk gevon den." Overigens heeft het optre den van Jim voor de organisato ren nog wel een financieel staartje. De Idols-ster alleen al kost een slordige 9000 euro en met 500 betalende bezoekers is dat geld bij lange na niet bin nengekomen, pagina 22: Jamai: het is eenzaam aan de top Brede samenwerking brandweer HnnrRolf Bosboom COES - Er komt een brede Be- velandse samenwerking op Jrandvveergebied. Goes, Borse le, Kapelle en Reimerswaal in het controleren en advise- ophet gebied van brandvei ligheid samen aanpakken. De ïaadwerkelijke inzet van de Jrandweer blijft wel per ge- meente georganiseerd. en Borsele onderzoeken al geruime tijd op welk terrein zij kannen samenwerken. Daar naast is er sinds september vorig jaar voortdurend één officier tan dienst voor heel Zuid-Beve land beschikbaar. Goes en Borsele hebben nu af spraken gemaakt voor het ver dere samenvoegen van activi teiten. Het gaat daarbij om nat bij de brandweer de 'koude wordt genoemd: alles buiten het blussen en de hulp- rerlening om. Dat zijn bezighe den zoals het verlenen van gebruiksvergunningen, het ieoordelen van bouwtekenin- en controleren van gebou wen. Door rampen zoals in Volendam mrdtdaar momenteel veel tijd engeld in geïnvesteerd, door het lanstellen van beroepskrach- m. De korpsen hebben echter |rote moeite om voldoende ge- iwalificeerde mensen te vin- ien. Door een regionale aanpak is iet brandweerwerk minder BORSSELE - De Stichting Kin derhulp voor Roemenië heeft toldoende geld bij elkaar gekre gen voor een levensreddende kuur voor een vijfjarig meisje met leukemie in Roemenië, in mei besloot de stichting, ge vestigd in Borssele, een actie op touw te zetten voor Roxana. De noodzakelijke medicijnen kos ten 2500 euro. De actie leverde uiteindelijk ruim 1700 euro op; destichting legde de rest zelf bij De medicijnen zijn inmiddels naar het ziekenhuis in Boeka- rest gestuurd, zodat de behan deling kon beginnen. kwetsbaar, kunnen mensen effi ciënter worden ingezet en is de verwachting dat uiteindelijk ook kosten worden bespaard. De Zuid-Bevelandse gemeenten staan daarmee ook sterker ten opzichte van de regionale brandweer, zegt de Goese bur gemeester D. van der Zaag. „Als we als gemeenten de zaken goed op orde hebben, is de kans klei ner dat straks alles naar de re gionale brandweer gaat. Op de ze manier houden we de kennis in eigen huis." Het ziet ernaar uit dat Kapelle en Reimerswaal ook meedoen. Uit een recent onderzoek naar de toekomst van de kazernes in Reimerswaal kwam al naar vo ren dat een krachtenbundeling in de regio wenselijk is. „Per soonlijk denk ik dat verdere sa menwerking onontkoombaar is om de kosten beheersbaar te houden", zegt burgemeester A. Verbree. Het is de bedoeling in september een voorstel voor te leggen aan de raadscommissie financiën en algemene zaken. Verbree rekent op brede instemming. Samen werking op de Bevelanden ligt volgens hem ook voor de hand. „Elke gemeente heeft bijvoor beeld te maken met de A58, de spoorlijn, de Wester- en de Oos- terschelde." Verbrees Kapelse collega S. Kramer denkt er hetzelfde over. „We moeten een soort brandweer De Bevelanden op richten. Het wordt steeds lasti ger om functies in te vullen, omdat iedereen aan dezelfde mensen zit te trekken. Dan kun je beter de krachten bundelen." Alle vier gemeenten benadruk ken dat bij het daadwerkelijke brandbestrijding en hulpverle ning een breder verband niet aan de orde is. Daar gaat het om een groot aantal vrijwilligers, die hechten aan hun eigen korp sen en posten. door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Het hoogste kerkelijk tuchtorgaan heeft dominee L. Lagendijk uit 's-Gravenpolder vrijgesproken van de beschuldiging van sek suele misdragingen. Hij kan daardoor het ambt van predi kant weer uitoefenen. In de strafrechtprocedure is de domi nee wel, tot twee keer toe, ver oordeeld. De zaak ligt nu bij de Hoge Raad. De kwestie speelt al meer dan twee jaar. In mei 2001 zetten de kerkenraden van de Gerefor meerde Kerk en de Nederlands- Hervormde Kerk in 's-Graven polder Lagendijk op non-actief. Dat gebeurde nadat een jonge vrouw uit Wolphaartsdijk een aanklacht tegen hem had inge diend. In de periode dat hij pre dikant was van de Samen op Weg-gemeente in Wolphaarts dijk, zou hij seksueel contact hebben gehad met de vrouw, die cathechisante bij hem was. De zaak leidde tot zowel een strafrechtelijk als een kerkrech telijk onderzoek. De rechtbank in Middelburg en later het ge rechtshof in Den Haag bevon den de predikant schuldig. De strafmaat was in beide gevallen 240 uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf. Lagendijk ging in cassatie bij de Hoge Raad. De uitslag daarvan wordt komend najaar verwacht. In de kerkrechtelijke procedure werd de zaak eerst voorgelegd aan de Regionale Commissie voor het Opzicht van de Neder landse Hervormde Kerk, die de dominee in ongelijk stelde. Hij ging in beroep bij de Generale Commissie voor het Toezicht, het hoogste orgaan in de kerke lijke rechtspraak. Die is nu, na een uitvoerig onderzoek, tot de conclusie gekomen dat de ver klaringen van de vrouw onvol doende geloofwaardig zijn om tot een veroordeling te komen. De uitspraak wordt morgen, in de vorm van een zogeheten kan- selboodschap, bekend gemaakt tijdens de zondagsdienst in de hervormde kerk in 's-Graven- polder. Alle kerkleden ontvan gen bovendien dinsdag een brief met dezelfde strekking. Op zich staat Lagendijk niets meer in de weg om weer aan de slag te gaan. De kwestie ligt echter uiterst gevoelig binnen de kerkgemeenschap in 's-Gra venpolder en heeft ook tot ver deeldheid onder geloofsgenoten geleid. Mede om die reden is voorlopig een bezinningsperio- de in acht genomen. Over enkele weken praten de betrokken partijen over een eventuele te rugkeer van Lagendijk als predikant. Die beslissing ligt uiteindelijk bij de Provinciale Synode van de Samen op Weg kerken in Zeeland. „Dit is een geweldige overwin ning", zegt Lagendijk in een re actie op de uitspraak. „Ik ben heel blij dat de Generale Com missie haar nek heeft uitgesto ken door nieuwe psychiatrische rapporten te laten opstellen. Ze is niet over één nacht ijs gegaan. Dat heeft er nu toe geleid dat het oordeel van de Regionale Com missie, die mij schuldig heeft verklaard, van tafel is geveegd." De predikant zegt een uiterst moeilijke periode achter de rug te hebben. „Het was heel een zaam, want tegen roddel valt niet te vechten. Dit is zo'n kwetsbaar beroep omdat je al tijd één op één werkt. Als ie mand je ergens van beschuldigt, sta je machteloos. Uiteindelijk blijven maar heel weinig men sen in je geloven. Toch ben ik overeind gebleven." Lagendijk heeft zijn ervaringen opgeschreven in een 'journaal', dat over enkele maanden in boekvorm verschijnt. Het ambt van predikant wil hij weer op pakken. „Vroeg of laat zal ik dat doen. Dat is een kwestie van tijd." Of dat in 's-Gravenpolder nog mogelijk is, durft hij niet te zeggen. „Daar moet wel vol doende draagvlak voor zijn. Het kwaad is toch al geschied. Het leven is niet meer zoals het was." -/;»• ll 't - :*1 tót?, 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - De heeft hij het kunstwerk 'De kleuren van de kleuren weg. Dan komt de Latijnse gekondigd in het landschap. Jacobs in- WCT-kunstroute van het Goese kunste- het lage land'gerealiseerd. naam tevoorschijn van de 1279 ver- stallatie is al enige tijd te zien, maar naarsinitiatief Trechter 5 gaat gewoon Hij heeft een installatie geplaatst van schillende planten waarnaar Jacobs ver- wordt vandaag onthuld omdat tegelij- door. De recentste bijdrage komt van de 1279 fiches in acht verschillende wijst. kertijd een expositie van hem in de Mid- Antwerpse kunstenaar Frie J. Jacobs. Bij kleuren, bevestigd aan korte bamboeste- De meeste kunstwerken langs de beoog- delburgse tentoonstellingsruimte Cae- de spoorwegovergang aan de Sinouts- len. De fiches wiegen in de wind en de vervoersroute van de Westerschelde suur wordt afgesloten, kerkseweg in 's-Heer Hendrikskinderen na verloop van tijd spoelt de regen Container Terminal verschijnen onaan- fot ffijjaBfef A door Maurits Sep foto Willem Mieras door Winnie van Dam foor Rob Paardekam HANSWEERT - De gemeente Reimerswaal gaat bemiddelen n het conflict tussen de familie Provoost uit Hansweert en fojaardentehuis Maria Oord. Gekeken wordt of er toch mo- gelijkheden zijn om de 69-ja- rige Jaap Provoost daar te hou den. Maria Oord is een bejaardente huis waar slechts op beperkte schaal verpleegzorg wordt ge- geven. Omdat de verpleeghuis artstot de conclusie is gekomen dat de zorg die Jaap Provoost nodig heeft de vastgestelde nor men te boven gaat, moet hij Ma- na Oord verlaten en naar een rerpleeghuis gaan. Ter Weel in Krabbendijke ligt het meest roordehand. Hat ziet Provoost helemaal niet a'ten. Hij woont al meer dan foftig jaar in Hansweert en maakt met zijn karretje nog elke """een ritje door het dorp om Wrvolgens vanaf de dijk naar de schepen op de Westerschelde te kijken. Familie en vrienden zien ?cen reden om de man naar een ®derdorp te verplaatsen en be gonnen een handtekeningenac- hcom ervoor te zorgen dat hij in Maria Oord mag blijven. m460Hansweertenarenheb- hun krabbel gezet. Deze ®'erden donderdag aangeboden directeur A. van Tilborg van Maria Oord en wethouder J. Jansen van de gemeente Rei merswaal. Die laatste zegt dat de gemeente zelf niet zoveel kan doen om het probleem op te los sen, maar hij wil wel bemidde len in het conflict. „Volgende week ga ik met de familie, de di recteur van Maria Oord en de verpleeghuisarts rond de tafel zitten om te bekijken of er toch een mogelijkheid is om meneer Provoost in Hansweert te hou den", aldus Jansen. GOES - Op de Zeeuwse spoor lijn rijden dit weekeinde tussen twee uur vanmiddag en zes uur morgenavond minder treinen, omdat de overweg in de Halte straat bij Rilland wordt ver nieuwd. De stoptrein valt uit. De NS zet bussen in naar de stations Krab- bendijke en Rilland-Bath. De sneltrein blijft wel rijden in een aangepaste dienstregeling, als intercity tussen Bergen op Zoom en Kruiningen-Yerseke en als stoptrein tussen Kruinin gen-Yerseke en Vlissingen. Vol gend weekeinde, 26 en 27 juli, wordt eveneens gewerkt aan de overweg bij Rilland. Ook dan rijdt de stoptrein niet tussen twee uur zaterdagmiddag en zes uur zondagavond. En de inter city volgt de aangepaste dienst regeling. HEINKENSZAND - Rick West - strate (11) en Bob Oey (12) uit Heinkenszand hebben een bij zondere prestatie neergezet. Het tweetal slaagde voor de ECDL- cursus. Dat is een computercur sus voor volwassenen. En het leeftijdsverschil tussen de twee, die na de zomer naar het vwo gaan, en de rest van de cursisten maakt het zo bijzonder. Bijzon der of niet, de jongens doen er luchtig over. „Ik snap niet dat anderen het niet kunnen." De opleiding loopt nu vijf jaar en nog niet eerder haalden ba sisschoolleerlingen het diploma op mbo-niveau. Voor de twee whizzkids, zoals ze zichzelf toch wel zien, was het meer leuk tijd verdrijf. Als de rest van de klas op rekensommen zat te ploete ren, waren zij bezig op de com puter. „Dat vonden ze niet altijd even leuk. Zij dachten dan dat we spelletjes zaten te doen", vertelt Rick die op zijn bureau stoel heen en weer zit te draaien. Ja, natuurlijk hoorden spelle tjes bij de cursus, maar het was soms ook best pittig. Vooral met het programma Word hebben ze flink geworsteld. Dat was veel te langdradig. Nee, geef de jongens dan toch maar de spelletjes en het ehat- ten via internet. Een gesprekje met de ouders van de jongens leert dat ze al met computers bezig zijn vanaf hun derde of vierde jaar. Ricks moeder vertelt dat hij veel te ver is voor zijn leeftijd. En voor haar zoon, die een autistische stoornis heeft, is het erg belang rijk om ergens een uitdaging in BORSSELE - Exploitant EPZ van de kernenergie- en kolen centrale in Borssele bezint zich op een reorganisatie. De stroomproducent raakt de ko mende vijf jaar ongeveer een vijfde van het personeel kwijt door de vergrijzing. Bovendien noopt de liberalisering van de energiemarkt ertoe goedkoper te gaan produceren. De werknemers van EPZ zijn trouw aan hun bedrijf. De mees te mensen op de kerncentrale werken er al sinds de opening in 1974. De vergrijzing slaat nu toe; een flinke groep mensen-van-het- eerste-uur gaat in de komende jaren met pensioen. Tussen nu en 2008 raakt EPZ tussen de vijftien en twintig procent van het personeel kwijt, is de schat ting van secretaris H. Knoors van de ondernemingsraad. Op de twee centrales van EPZ werken 450 mensen. „We krij gen een leeftijdsprobleem", erkent woordvoerster M. Lin ger. Tegelijkertijd krijgt EPZ te maken met de gevolgen van de liberalisering van de energie markt. Doordat huishoudens en bedrijven zelf kunnen kiezen bij wie ze hun stroom kopen, staat de prijs voor elektriciteit onder druk. Leveranciers willen goed kope stroom leveren en dat be tekent dat producenten goedko pe stroom moeten maken. „We zijn een concurrerend bedrijf maar dat willen we ook wel blijven", zegt Linger. „Daarom kijken we naar ma nieren om de kosten te druk ken." De vergrijzing van het perso neelsbestand en de liberalise ring van de energiemarkt zijn voor de directie aanleiding ge weest een adviesbureau te laten kijken naar de organisatie van EPZ. 'Linger en Knoors bena drukken dat nog maar sprake is van voorstellen en mogelijke maatregelen, en nog niet van besluiten. Linger: „Sommige dingen heb ben te maken met efficiënter werken, andere met bezuinigin gen of een andere opzet van de organisatie." Zo wordt nagedacht over het uitbesteden van de beveiliging van het complex en van het be heer van de kantine. Onder de mensen die bij deze afdelingen werken is lichte onrust ont staan. „Een paar mensen maakt zich zorgen, maar ik wil erop wijzen dat we nog niet toe zijn aan uitbesteding. Het is nog maar een onderzoek. En wat de ondernemingsraad betreft wordt absoluut niet getornd aan het hoge niveau van veiligheid", reageert Knoors. Dat is ook niet de bedoeling van de directie, sust EPZ-woord- voerster Linger. „Alle presentaties, brieven en gesprekken beginnen en ein digen we met het onderwerp veiligheid. Dat is voor ons het belangrijkste en daaraan wordt alles getoetst", aldus Lin ger. De reorganisatieplannen wor den de komende maanden uit gewerkt. OR-secretaris Knoors verwacht dat de ondernemings raad na de zomervakantie met een reactie op de plannen zal ko men. Whizzkids Rick Westrate (11) en Bob Oey (12, rechts) haalden op hun sloffen een computeropleiding voor volwassenen op mbo-niveau. foto Willem Mieras te vinden. „Als Rick dat niet heeft, wordt hij thuis onhandel baar." Voor de twee werd dus ge zocht naar een zinvolle invul ling van de rekenlessen op school. De cursus is volgens Pe ter Oey, de vader van Bob, heel goed geweest voor de twee. „Ze hebben geleerd wat het is om er gens écht voor te moeten leren. Zeven jaar lang hebben zij de klassen op hun sloffen doorlo pen. Ze hoefden nooit ergens moeite voor te doen." Nu was dat dus wel even anders. Ze wa ren zelfs zenuwachtig voor het examen. Dat was overigens een grappige gewaarwording, aldus de ouders. „Die twee jongetjes tussen al die volwassenen. Dan werd er aan ons gevraagd of we goed geleerd hadden." Op de achtergrond klinkt het getik op het toetsenbord en af en toe wordt er gegrinnikt. Nog 'ns even een kijkje nemen in de computerkamer. Zijn ze ook nog wel eens met iets anders bezig dan met computers? Meisjes bij voorbeeld? Nee, meisjes nog niet, maar Riek zit op voetballen en Bob doet aan mountain- biken. Snel gaan ze verder met een spel. Rick legt uit dat Rune Scape een interactief fantasie spel is. Terwijl zijn vingers over het toetsenbord vliegen vertelt 'ie dat het leuke aan interactieve spelletjes is dat je het met men sen 'van de Fillippijnen tot in je eigen straat' kunt spelen. En straks naar het vwo, zien ze dat een beetje zitten? Oh, dat zit wel goed. „Voor computerles of zo zullen we niet zoveel te doen hebben." Door het zomerse weer worden woorden die doorgaans niet zo gangbaar zijn weer van stal gehaald. Vandaar deze dialoog op dat Hulster kantoor. Hij: „Zeg, hoe spel je decolleté ook alweer? Zij: „Eh... d-e-c-o-leh...l... Ja, zoek dat maar op hoor, ik weet het ook even niet." Hij: „Jij zou toch moeten weten hoe je dat schrijft..." Zij: „Hoezo?" Hij: „Jij hebt er immers een."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45