PZC Naaktloper slaat wild om zich heen VS remmen JSF-orders af Sigarettenfabrikanten zijn woedend op Hoogervorst V en W schrapt zeker 1500 banen 1 BESPAREN? NIET TEN KOSTE VAN UW GEZONDHEID! florecabaas krijgt voorwaardelijke gevangenisstraf voor ramp Volendam Vierdaagse boekt records Defensie stelt bataljon voor aan Irakezen io.ooo km tekenplezier voor maar 9,95 zaterdag 19 juli 2003 Verdriet Ophef Studenten Zwolle op cruiseschip Rangeren is levensgevaarlijk Dieven gaan er met Brood vandoor Provincie schiet roeiers te hulp Arrestaties na groepsverkrachting Vaarwegen Goede reis AN\ J won nnze redactie binnenland ASSEN - Een 42-jarige Asse naar is door het lint gegaan, toen hij na een weddenschap donderdagavond naakt door je stad liep en daarop werd aangesproken door twee oude re buurtbewoners. Hij sloeg deze mensen het ziekenhuis in en belandde vervolgens in een politiecel. De streaker zat gis teren nog steeds vast. Volgens een politiewoordvoer der had de Assenaar met een buurtgenoot om tien blikjes bier gewed dat hij wel even in zijn nakie naar het NS-station zou lopen. Hij had toen al een flinke hoeveelheid alcohol op. Ver kwam de gelegenheidsnu- dist niet. Toen de man in de buurt een rondje om een school liep - hij had het idee van het station inmiddels laten varen - sprak een 69-jarige buurtbe woonster hem op zijn gedrag aan. De man duwde de vrouw nijdig in een heg. Vervolgens schoot haar 65-jarige echtge noot de vrouw te hulp. Dat le verde de man enkele klappen in het gezicht op. Het echtpaar moest zich laten behandelen in het ziekenhuis. Uiteindelijk sloeg de politie de meppende naaktloper, die zich ook nog eens schuldig had ge maakt aan vernieling, in de boeien. Hij wordt in ieder geval vervolgd voor mishandeling en vernieling, maar misschien ook voor naaktloperij. ANP Jan Veerman ontsnapt aan cel (tor Merel van Leeuwen HAARLEM - De Volendamse Jhorecaeigenaar Jan Veerman is jljjsteren door de rechtbank in «Haarlem veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van nvaalf maanden en 240 uur werkstraf. Veermans dochter Lalira en de bedrijfsleider wer- jen vrijgesproken voor hun be trokkenheid bij de brand in café De Hemel in de nieuwjaars- ii nacht van 2001. bewust te zijn dat geen enkele straf recht kan doen aan de pijn en het verdriet van de slachtof fers en nabestaanden. Verder liet de rechtbank meewegen dat Veerman tot aan het strafproces niet op passende wijze medele ven betuigde aan de slachtoffers en nabestaanden. De rechtbank koos voor een voorwaardelijke celstraf, hoe wel een onvoorwaardelijke op zijn plaats was geweest. Zo krijgt Veerman de kans met alle betrokkenen tot een bevredi gende afwikkeling van de ramp te komen. Tegen de 35-jarige bedrijfslei der hadden officieren van justi tie A. Peters en B. Beune tien maanden onvoorwaardelijke celstraf geëist. Hem werd het zelfde ten laste gelegd als Jan Veerman. Tegen de 27-jarige Laura Veerman bleef voor het OM tijdens het proces alleen de verdenking van brand door schuld overeind. Het eiste drie maanden onvoorwaardelijke celstraf. De rechtbank vond echter dat beiden 'een zeer be perkte bevoegdheid hadden om zelfstandig beslissingen te ne men rond de bedrijfsvoering'. Daarom kunnen zij niet verant woordelijk worden gehouden voor gebreken. De advocaten van Veerman overleggen nog over eventueel hoger beroep. Ze zijn er ver baasd over dat de rechtbank de ondernemer twee jaar de uitoe fening van diens beroep ver biedt. Het Openbaar Ministerie beslist volgende week of het in beroep gaat tegen de uitspraken in de zaken van Jan Veerman en diens bedrijfsleider. Volgens hoofdof ficier van justitie H. Wooldrik is het de vraag of met de veroorde ling van Jan Veerman de ge noegdoening naar de slachtof fers van de ramp toe voldoende is. ANP Veerman mag twee jaar lang zjjn vak als horecaondernemer niet uitoefenen. Volgens de voorzitter van de rechtbank, i.Toeter, bepaalde de 57-jarige Veerman zelf zijn regels. „Hij is aanmerkelijk tekortgeschoten inzijnplicht zorg te dragen voor veilig verblijf van en een veilige ontsnappingsmogelijk heid voor in de bar toegelaten publiek en personeel. De rechter achtte Veerman schuldig aan brand en dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Het Openbaar Ministerie eiste twee weken geleden zestien maanden onvoorwaardelijk, de maximale straf voor deze ver grijpen. Veerman was eigenaar van café De Hemel waar tijdens de nieuwjaarsnacht van 2001 brand uitbrak doordat een van bezoekers sterretjes afstak. Hierdoor vloog de te laag han gende kerstversiering in brand. Veertien jongeren vonden de dood en bijna driehonderd raakten er gewond. Rechter Toeter zei zich ervan DEN HAAG - Defensie zal in woners van de Iraakse provincie Al Muthanna informeren over dekomst van elf honderd Neder landse militairen. Er wordt op grote schaal een folder ver spreid om het bataljon te intro duceren bij de bevolking. De militairen verblijven nog in Koeweit om te wennen aan de hitte. 'Wij komen eind juli in Al Muthanna aan om u te helpen uw land op te bouwen. Wij zijn vrienden van het Iraaksë volk', vermeldt de folder. Defensie noemt het communi ceren met de bevolking van groot belang. Volgens een woordvoerder helpt het aansla gen op de militairen, zoals de af gelopen weken herhaaldelijk bij het Amerikaanse leger gebeur de, te voorkomen. De folder spoort de bevolking aan het ge sprek aan te gaan: 'Heeft u vra gen, stel ze aan de patrouille'. Ter herkenning staan in de fol der, naast de Nederlandse vlag, afbeeldingen van een truck, een landrover, een pantservoertuig en een marinier. GPD Jan Veerman (rechts) en zijn bedrijfsleider luisteren naar de uitspraak van de rechter. foto Juan Vrijdag/ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Strenge Ameri kaanse wetgeving maakt het Nederlandse bedrijven moeilijk om opdrachten binnen te halen voor de ontwikkeling en de bouw van het gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter (JSF). De Amerikaanse regering legt haar eigen defensie-industrie grote beperkingen op om op drachten uit te besteden aan be drijven in andere landen. Moge lijk gevoelige informatie over defensiemateriaal mag niet met andere landen worden gedeeld. Het kabinet overlegt met de Amerikaanse regering om de re gelgeving te versoepelen. Dit schrijft staatssecretaris Van der Knaap van Defensie in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens hem is er echter geen reden om aan te nemen dat de Nederland se industrie minder orders heeft binnengehaald dan werd aan genomen toen het kabinet vorig jaar besloot deel te nemen aan het JSF-project. Vorige week ontstond ophef toen uit een Amerikaans rap port bleek dat Nederland tot nu toe veel minder orders heeft binnengesleept dan Canada en het Verenigd Koninkrijk, die ook deelnemen aan de ontwik keling van de JSF. Van der Knaap ontkent dat Nederland onvoldoende doet om de orders binnen te slepen. Hij legt uit dat de strenge Amerikaanse wetge ving over het delen van techni sche informatie niet geldt voor Canada. Daarnaast is de Canadese luchtvaartindustrie veel groter dan de Nederlandse. Dit laatste geldt ook voor het Verenigd Ko ninkrijk. Van der Knaap wijst erop dat Denemarken, Noorwe gen, Turkije, Australië en Italië tot nu toe minder orders hebben binnengesleept dan Nederland. In totaal investeert de Neder landse overheid voor 800 mil joen euro in de ontwikkeling van de JSF. Het is de bedoeling dat het Nederlands bedrijfsle ven dit geld terugbetaalt met de orders die zij krijgen voor de ontwikkeling en bouw van de JSF (die in de toekomst de F16 zou moeten vervangen). Toen het vorige kabinet besloot mee te doen aan het JSF-project werd aangenomen dat het Ne derlandse bedrijfsleven in to taal voor zo'n 7,5 tot 10 miljard euro aan orders zou binnensle pen. Tot nu toe is dat nog maar zo'n 95 miljoen euro. Volgens Van der Knaap ligt het binnen halen van orders echter op sche ma. GPD NIJMEGEN - In Nijmegen wan delden gisteren 40.706 wande laars over de eindstreep van de Nijmeegse Vierdaagse. Niet eer der haalden zo veel wandelaars de finish. Het vorige record da teert van 2000, toen 36.488 men sen de tocht volbrachten. De 87e Vierdaagse telde het grootste deelnemersveld ooit. De loop begon dinsdag met 44.812 wandelaars uit 61 lan den, wat ook een record is. De laatste etappe voerde de lo pers onder meer door Cuijk en Malden, ten zuiden van Nijme gen. Dat was voor 408 wandelaars toch te zwaar. Zij haakten af of gingen niet van start. In totaal vielen er de afgelopen dagen 4106 wandelaars uit. ANP ZWOLLE - Een voormalig cruiseschip gaat in Zwolle dienst doen als woonboot voor tachtig studenten. De gemeente en de gezamenlijke woningbouwcorporaties ho pen zo een deel van de krapte op de woningmarkt voor stu denten te verzachten. Het schip, dat nu nog in Delfzijl ligt, deed eerder dienst als opvang voor asielzoekers. Het krijgt een opknapbeurt voor het in Zwolle komt te liggen. Dat heeft de gemeente Zwolle gisteren bekendgemaakt. ANP DEN HAAG - Rangeerder is het gevaarlijkste beroep in Ne derland. Gemiddeld valt elke twee jaar een dode in deze be roepsgroep, die slechts duizend mensen omvat. De Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) heeft daarom gisteren een serie aanbevelingen gedaan om het vak van rangeerder veiliger te maken. Zo wil de inspectie dat er een einde komt aan geduwd range ren, omdat dit verantwoordelijk is voor veel doden en zwaar gewonden. Hiervoor zou overigens wel de infrastructuur moeten worden aangepast, omdat veel sporen doodlopen en duwend rangeren dan onvermijdelijk is. Verder moet bijvoorbeeld de rangeersnelheid omlaag naar 10 kilometer per uur, waar die nu soms boven de 40 ligt. Volgens de inspectie moet minister Peijs (Verkeer) de portemonnee trekken voor de maatregelen. ANP AMSTERDAM - Twee dieven hebben in de nacht van donder dag op vrijdag in een galerie in Amsterdam twee schilderijen van Herman Brood gestolen. Bij de inbraak in de Stip Gallery namen zij ook drie werken mee van tatoeëerder Henk Schiff- macher. Een van de gestolen werken betreft een schilderij dat Brood en Schiffmacher samen hebben gemaakt. De waarde van de vijf werken bedraagt ongeveer 15.000 euro, aldus A. Seinen van de Stip Gallery gisteren. ANP DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland gaat het water tus sen Leiden en Leidschendam veiliger maken voor roeiers. Re gelmatig slaan daar roeiboten om door toedoen van andere watergebruikers. Meer toezicht, inzet van snelle boten om overtreders te achterhalen en sluitende afspraken tussen pro vincie, politie en Openbaar Ministerie moeten de situatie aan zienlijk verbeteren. Op het Rijn-Schiekanaal, de Korte Vliet en Het Galgewater is de recreatievaart de laatste jaren enorm toegenomen. Vooral roeiers hebben daar last van. ANP AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft drie man nen gearresteerd die ervan worden verdacht september vorig jaar een veertienjarig meisje in een woning in de wijk Over- toomse Veld te hebben verkracht. In Frankrijk is een vierde verdachte aangehouden, die wacht op uitlevering aan Neder land. Dat meldde de Amsterdamse politie gisteren. Het viertal lokte het meisje in september naar de woning, waar de groepsverkrachting plaatsvond. De politie traceerde het pand en arresteerde daar de eerste verdachte. Na onder zoek kon kort daarna een tweede verdachte in de boeien wor den geslagen. De derde poogde naar Suriname uit te wijken, maar de Franse politie hield hem in februari aan in Parijs. De ze maand meldde de laatste zichzelf bij de politie. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Door bezuinigin gen verdwijnen bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat de komende jaren zeker vijftien honderd arbeidsplaatsen. Het ministerie verwacht dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, aldus een woordvoerder. Analisten hebben becijferd dat er vijftienhonderd tot tweedui zend banen moeten worden ge schrapt. „Het gaat pijn doen." Het ministerie zal niet volgens de kaasschaafmethode werken. Door bureaucratie en regel zucht te verminderen hoopt het ministerie een grote slag te kun nen slaan. „Op deze manier laat je duide lijk zien wat je niet meer doet, in plaats van op alle plekken een beetje te snijden. We moeten het zonder gedwongen ontslagen kunnen doen", aldus de woord voerder. Boven op de 32 miljoen euro die het ministerie van Verkeer en Waterstaat van het eerste kabi net-Balkenende al op perso neelskosten moest interen, komt voor de komende periode een bedrag van 16 miljoen. Bij na de helft van deze bezuini ging, 7,8 miljoen, is voor reke ning van Rijkswaterstaat. Het ministerie moet volgend jaar ook 32 miljoen euro bezui nigen op infrastructuur. Het huidige kabinet heeft het minis terie voor 2004 een bezuiniging van 50 miljoen euro opgelegd. De drie jaren erna moet jaarlijks 100 miljoen worden bespaard. Vóór de presentatie van de be groting 2004 op Prinsjesdag moet duidelijk zijn op welke in frastructurele werken precies wordt beknibbeld. Er kan ge snoeid worden in de budgetten voor megaprojecten als de hoge snelheidslijn en goederenspoor lijn de Betuwelijn. Het is ook mogelijk dat er bezuinigd wordt op onderhoud. Dat zou een ver dere verslechtering van de Ne derlandse (vaar)wegen en spoorlijnen betekenen, want al dit jaar was er te weinig geld voor onderhoud. De staat van enkele sluizen is zelfs zo alar merend dat sluiting dreigt. GPD Advertentie PAT is" ook. Voo ia. ó/vl? RttETUS door Petra Huijser DEN HAAG - De sigarettenfa brikanten in Nederland zijn woedend op minister Hooger vorst van Volksgezondheid. De bewindsman heeft hen in een brief laten weten dat ze per merk precies moeten aangeven welke ingrediënten er in een si garet zitten. „Maar voor een gesprek zijn we niet welkom. We worden ge schoffeerd", stelt woordvoerder C. van Hasselt namens de Stich ting Sigarettenindustrie (SSI). Hoogervorst heeft de sigaret tenfabrikanten in een vertrou welijke brief laten weten dat ze alle ingrediënten openbaar moeten maken. Ook verplicht hij ze alle gegevens over de ef fecten op de gezondheid te ge ven en duidelijk te maken of een bepaald ingrediënt verslavend werkt. Die verplichting vloeit volgens hem voort uit Europese richtlij nen. De fabrikanten Philip Morris (Marlboro) en Britsch American Tobacco (Lucky Strike), ver enigd in de SSI zijn mordicus te gen en beroepen zich op hun be drijfsgeheim. „We hebben in 2001 en 2002 al lijsten inge diend met alle ingrediënten die de tabaksindustrie in Neder land gebruikt. Nu zou per merk precies bekend moeten worden hoeveel er van wat in zit. Dat komt neer op een recept voor een sigaret. Coca cola hoeft het re cept ook niet te melden", zegt SSI-woordvoerder Van Hasselt. Niettemin stellen de fabrikan ten dat ze de gegevens zouden afstaan als ze de garantie kre gen dat ze geheim blijven zoals al in de Verenigde Staten en Au stralië het geval is. „Maar het feit dat deze vertrouwelijke brief bij de media is beland, geeft al aan dat het ministerie dat niet kan en dat onze angst terecht was", oordeelt SSI- woordvoerder Van Hasselt bit ter. GPD Advertentie Nu bij de ANWB: een handige kindertekentafel, ideaal voor onderweg of thuis. ANWB-leden 9,95 en twee stuks voor maar 15,-. De Regering meent te moeten besparen - ook op de kosten van medicijnen. Maar dat mag natuurlijk nooit ten koste gaan van uw gezondheid. Vooral voor chro nisch zieken en ouderen die regelmatig veel medicijnen gebruiken, kan dit grote gevolgen hebben. Terwijl de discussies in de media hoog oplopen, haken de zorgverzekeraars er ook op in. Zij vergoeden immers voor u als verzekerde de kosten van medicatie, dus hoe lager hoe beter! In al dat tumult bent u, als patiënt, wellicht het spoor bijster. Hoe zit dat nou met uw medicijnen? U en uw arts bepalen welk medicijn u nodig heeft, in welke samenstelling en dosering en in welke sterkte en toedieningsvorm. Dat is een zaak tussen u en uw arts. Vraag hem of haar, om zo specifiek mogelijk voor te schrijven. Dan heeft u het meeste baat bij de des kundigheid en het advies van uw arts of specialist! De apotheker mag alleen afwijken van het voorgeschreven medicijn na toestemming van u en uw arts. Het kan natuurlijk niet zo zijn, dat u andere medicijnen krijgt dan uw arts u heeft voorgeschreven. Besparen? Niet ten koste van üw gezondheid. Daar is die te kost baar voor! Accepteer geen andere medicijnen, andere samenstelling of dosering, andere sterkte of toedieningsvorm zonder uw toestemming. Het gaat om üw gezondheid. Voor nadere vragen kunt u tussen 8.00 en 20.00 uur op werkdagen bellen met: 0800 - 4008008. Dit is een publicatie van de CG-Raad (Chronisch zieken en Gehandicapten Raad Nederland), de LHV (Landelijke Huisartsen Vereniging), Nefarma (Research-georiënteerde farmaceutische industrie) en de NPCF (Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3