Klompen en kantklossen, ja gezellig! I TUI Reisbureau €199 €179 275 €399 W13 Olifantenhoop gratis Turkije van 455 voor Fly Drive Florida van 699 voor Disneyland'1 Parijs 1 nacht zaterdag 19 juli 2003 Wat waar Het lijkt misschien of heel Nederland op vakantie is, maar dat is beslist niet zo. Speciaal voor de thuisblijvers verschijnen de komende weken in de bijlage Reizen ideeën voor een dagje of weekendje uit in eigen land of net daarbuiten. Vandaag: folklore in Schagen. Folklore Schagen trekt al tientallen jaren horden toeristen Vraag antwoord Tips Trips Van Goghjaar succesvol Afrikaanse zang Spelen in de kamer Peddelen door het land Lloret de Mar van 385 voor Concert Elton John in Londen, incl. overnachting Profiteer tijdens de Zotte Zomerweken tot 26 juli van zot geprijsde vakanties en verrassende arrangementen. Kom voor 1000 zotte aanbiedingen naar het dkhtsiiijzijnde World of TUI Reisbureau, bel 09O0-BB47 ofkijkopwww.bstminute.nl Vakantie begint met een goed idee World of TUI poppenmaakster Ann van Honk is een vaste gast op ambachtelijke markten. Folkloristischer kan bijna niet: dansen voor de kerk in Schagen Een gebruikelijk tafereel op een terras in Schagen. foto's gpd "I Pill: 'asss eau «lijfei gel» 36! Alf DeWestfriese Donderdagen du ren nog tot en met 4 septem ber. Meer informatie bij de stand op de Markt en via de WV Schagen, tel. 0224-29 83 11www.noord-holland- tourist.nl. Wie per auto komt en er geen moeite mee heeft een kwartier naar het centrum te lopen, kan op donderdagen het beste aan de rand van de stad parkeren, bijvoorbeeld bij het station of zorgcentrum Magnushof. Museumboerderij Vreeburg aan de Loet 14 is geopend woensdag tot en met zondag van 13.00-16.30 uur, tijdens de Westfriese Donderdagen van 9.30-16.30 uur. Entree 1,60 eu ro, kinderen tot 14 jaar 0,50 cent. Meer informatie: tel. 0224-21 69 06. In Schagen breng je geen da gen door. Gelukkig biedt de omgeving zo mogelijk nog meer. Kustplaatsen als Castri- cum en Bergen zijn (per fiets of auto) goed bereikbaar, en dat geldt ook voor de oude Zuider zeeplaatsen Medemblik, Hoorn en Enkhuizen. In Enkhuizen bevindt zich het interessante Zuiderzeemuseum met een bin nen-en buitengedeelte. Geo pend dagelijks van 10.00- 17.00 uur, entree 9,50 euro, kinderen tot 12 jaar 7,50 euro. Meer informatie: tel. 0228-35 1111, www.zuiderzeemuseum.nl. Hoorn is bekend vanwege de scheepsjongens van Bontekoe, die er in bronzen vorm op de kademuur over het water sta ren Tussen Hoorn en Medem blik rijdt elke dag een mu seumstoomtram. Vanaf heden tot en met 17 augustus is er het programma 'Zomerattrac- tief.' Een kaartje geeft toegang tot de museumstoomtram, het motorschip 'Friesland', de histo rische busdienst Medem- blik-Stoommachinemu- seum-Opperdoes die door het Noordelijk Busmuseum wordt uitgevoerd, het Nederlands Stoommachinemuseum en het Bakkerijmuseum. Prijs 15,15 eu ro (volwassenen) en 11,50 euro (kinderen). Meer informatie: tel. 0229-21 48 62, www.museufnstoom- tram.nl. Door Alice Pfekkenpol Klompen en kant klossen. Past dat nog wel in deze tijd? Ja, zeggen ze in Schagen, waar elk jaar grote drommen toeris ten zich vergapen aan de West- friese folklore. West-Friesland is een deel van ons land waar menigeen misschien nooit is ge weest. De kop van Noord-Hol land, grofweg tussen Den Hel der en Alkmaar. Een landschap vol weilanden, oude polder molens, vaarten en vergezich ten. Gehuchten waar de geiten keuring hét evenement van het jaar is. Boerderijen met kraam pjes aan straat, waar zakken appels en peren voor slechts vijftig eurocent te koop zijn. Het geld graag achterlaten in het jampotje, dank u. Schagen ligt centraal in dit oer-Holland- se landschap. Steek de neus in westelijke richting, en je ruikt de zilte Noordzee. In oostelijke richting liggen op slechts enke le tientallen kilometers pittores ke havensteden als Hoorn, Me demblik en Enkhuizen. Een pri ma bestemming dus om een of meerdere dagen te vertoeven. Schagen zelf is een aardig pro vinciestadje, dat zo'n 17.000 in woners telt. In de zomermaan den, vooral de komende donder dagen, wordt de plaats over spoeld door horden (Duitse) toe risten en dagjesmensen, die er de gratis toegankelijke folkloris tische evenementen bezoeken. In Westfriese klederdracht ge stoken dansers laten zien dat ze de veleta en polka nog in de be nen hebben, bij de Markt wor den oude ambachten gedemon streerd, historische optochten trekken door de straten en zee mansliederen schallen over het plein. Folkore populair Een hoog klomp- en kantklosge halte dus. Is dat anno 2003 niet een beetje oubollig, vroeg een landelijke toeristische organisa tie zich onlangs hardop af. 'Nee, helemaal niet,' roept mevrouw Ann van Honk vol overtuiging. 'Kijk maar naar al die mensen die op ons afkomen. Folklore is juist erg populair, zowel bij bin nenlandse als buitenlandse toe risten'. Inderdaad schuifelen heel wat mensen langs haar kraam, stellen vragen of kopen een handgemaakte pop. Velen behoren tot de grijze golf, maar dat is geen probleem, integen deel. Juist deze groep toeristen heeft iets te besteden. Want wie een stukje 'Westfriese' folklore wil meenemen voor thuis in de vensterbank, moet dikwijls diep in de buidel tasten. Mevrouw Van Honk staat al een jaar of tien op de ambachten markt in Schagen. Een flinke trip, want ze komt uit Lichten voorde in de Gelderse Achter hoek. 'Ik ben lid van de hand werkgroep Den Olden Tied, en wij worden dikwijls uitgeno- -'V - Na enig zoeken kom je in Schagen dit soort straatjes tegen. foto gpd In een wildpark in Sri Lanka ben ik een zonnebril kwijtgeraakt. Verlo ren tijdens de vlucht. Want het kan wel zijn dat grote beesten banger zijn voor jou dan jij voor hen, maar wé ten ze dat zelf ook? Ik durfde het niet af te wachten en zette het op een lopen toen de aarde begon te beven en het struikgewas krakend uiteen week. We waren die ochtend heel vroeg opge staan. Wilde dieren zijn geen langsla pers, zo hadden we de meeste kans om tets moois te zien. Achterin een jeep, ge zeten op harde, houten bankjes, hobbel- tien we over smalle paden. Af en toe kreeg de chauffeur opdracht om te stop- Pen. Dan stapte de gids uit en stak zijn V|nger in een langs de weg liggende berg olifantenmest. Dit was niet om te contro leren of het beest wel een vezelrijk dieet v°lgde. Hoe warmer de uitwerpselen, hoe dichterbij de dikhuiden. Bovendien hod de aanraking een heilzame werking togen eczeem, volgens de gids, hij had haar tenminste nog steeds geen last van. hnfin, dat was weer een ander verhaal, borgen zou hij ons meenemen óaar een oom die een winkel had in bijzondere Door Dirk Mulder preparaten en geneesmiddelen. Geen kwaal zo hardnekkig of er was wel een kruid tegen gewassen. Maar nu eerst die olifanten. Hun spijs vertering was in elk geval dik in orde, steeds doemde er weer een nieuwe hoop op. Helaas niet warm genoeg, volgens de vingerthermometer. Ondertussen hadden we wel paradijsvo gels zien vliegen. Soepeitjes over een tak gedrapeerd, hing er een luipaard in een boom. Thuis heb ik het even opgezocht maar het woord 'luip' bestaat. Het bete kent slim, sluw, uitgekookt. Verder wa ren er overal apen die ons voortdurend zaten uit te lachen. Hele dierentuinen trokken aan ons voorbij. Toch werd er in het safarigezelschap hier en daar wat gemopperd. Als betalende bezoekers hadden we minimaal recht op één loslo pende olifant, vonden we. Je kunt dan wel in een wildreservaat wonen, maar daarom hoefje geen kapsones te heb ben. De mensen even groeten en een slurfje geven is toch het minste watje kunt doen. Ze leven tenslotte van mijn centen, zei een lid van het Wereld Na tuur Fonds. De gids kreeg het er benauwd van. Echt, we zouden er heus wel eentje vinden, be zwoer hij ons. En toen kwamen we op een open plek, omringd door bomen en struiken. Daar mochten we even uitstap pen om de benen te strekken. Opeens be gon de aarde te beven. Bladeren ritsel den, takken knapten af. Ik draaide me om en staarde in de ogen van de groot ste olifant die ik ooit gezien had. Hij keek niet blij. Wegrennend viel mijn zonnebril uit mijn borstzakje. Later, toen ik wat bleekjes uit het park weg reed, zwaaide een aap me spottend na. Ik kon zijn ogen niet zien. De zon weer spiegelde in zijn donkere brillenglazen. f digd voor dit soort evenemen ten. Niet alleen in Nederland, ook elders in Europa en zelfs in Japan en de Verenigde Staten. Het voordeel van een dergelijke opzet is, datje van elk ambacht slechts een vertegenwoordiger hebt, in plaats van twintig kant- klossers op een rij.' Haar specia liteit is het maken van poppen van houtvezelpasta. Niet echt een oud ambacht, maar daarvan maken ze in Schagen geen punt. Net zo min als van het feit, dat naast haar het doordrin gende gejank van de midwinter hoorn klinkt. Midden in de zo mer, en niet bepaald een ge bruik uit West-Friesland. Een kniesoor die er op let. Regionale functie Schagen bestond al tien eeuwen toen de plaats in de vijftiende eeuw stadsrechten verwierf. Het is altijd een plaats geweest met een sterk regionale functie. Dat blijkt onder meer uit het royale horeca- en winkelaan bod: er is zelfs een behoorlijke groot overdekt winkelcentrum Makado. De stad ligt op het oude terpen land dat Graaf Floris V binnen de Westfriese Omringdijk heeft laten aanleggen. Voor die tijd hadden Noormannen in dit ge bied al flink huisgehouden. Schagen heet ook wel de Mag- nusveste, genoemd naar ridder Magnus, die in 1219 met ande ren optrok om de stad Damiate in Egypte te veroveren. Nu is de koosnaam Heerlijk Schagen ac tueel, want Schagen was ooit ook een Vrije Heerlijkheid met een Heer aan het hoofd. Het vroegere leven is nog steeds terug te vinden in Museumboer derij Vreeburg aan de Loet, in de kerk op de Markt en de ge vels rondom de Markt, waar tot voor de MKZ-crisis in 2001 nog wekelijks een veemarkt plaats had. Museumboerderij Vree burg laat zien hoe het boerenle ven vroeger was. Tijdens de Westfriese Donderdagen zijn er tal van extra activiteiten. Met vanzelfsprekend het accent op oude ambachten, zoals spin nen, het beslaan van paarden, en uiteraard kantklossen. Door dames in klederdracht en op klompen. Tijdens een bezoek aan de kop van Noord-Holland mag Hoorn niet ontbreken. foto george nusmeijer Ik hoorde dat door een tekort aan vrijwilligers de stranden door deweeks slechter bewaakt worden dan in het weekend. Wat kan ikzelf doen om verdrinkingsgevaar te voorkomen? Wim Star van de Noordwijkse Reddingsbrigade: 'Let om te beginnen op de vlaggen. Wees extra alert als de gele vlag is gehesen. Deze geeft gevaar aan als gevolg van stro mingen of hoge golfslag. Bij een rode vlag mag er hele maal niet worden gezwommen. Ga niet zo diep de zee in datje kopje onder gaat. Je kunt immers ook kilometers langs het strand zwemmen terwijl je nog net kunt lopen. Mocht je als zwemmer toch in een stroming terechtko men, trek dan de aandacht door hard te gaan schreeu wen. Ga niet tegen de stroming in zwemmen, dat is onbe gonnen werk en je raakt snel uitgeput. Zwem tot slot nooit alleen en laat kinderen aan zee altijd zwembandjes dragen.' Als Van Goghjaar is 2003 al een groot succes. We zijn nog maar halverwege, maar nu al hebben 700.000 mensen be zoeken gebracht aan plaatsen waar met exposities wordt her dacht dat de schilder 150 jaar ge- j leden in Zundert werd geboren. Eind juni is officieel het tweede deel van het Van Gogh-jaar be gonnen met de opening van de tentoonstelling Gogh Modern in het Van Gogh-museum in Am sterdam: elders in de hoofdstad, in de Kunstfabriek in de Haarlemmerstraat, wordt ook een bijzondere zomerexpositie gehouden: Vrij naar van Gogh. Ten behoeve van deze tentoonstelling maakten fo tograaf Mirjam Bleeker en ontwerper Frank Visser 25 'Van Gogh's', afbeeldingen van schilderijen van de grote meester op verschillende ondergronden zoals vazen en potten. Meer informatie: www.Dekunstfabriek.com. Nog tot en met 24 augustus 2003 kunnen bezoekers van Safari Beekse Bergen kennis maken met de Afri kaanse cultuur. In samenwerking met het multiculturele Festival Mundial presenteert het park de groep Salto Jam boree uit Kenia. Zij geven dagelijks (behalve maandag) shows met dans, muziek en acrobatiek. Van 28 juli tot en met 10 augustus is er ook nog extra aandacht voor Afri kaanse eetgewoontes. Dit evenement heet Ninakula (eet smakelijk in Swahili), en er kan dan letterlijk Afrikaanse cultuur geproefd worden. Safari Beekse Bergen is in juli en augustus geopend van 10.00-18.00 uur, entree 13,50 euro. Meer informatie: tel. 0900-233 57 32, www.beekseberqen.nl. Voor menig Nederlands kind is het onvoorstelbaar: een huiskamer zonder televisie. Toch is het nog niet zo lang geleden dat kinderen zich 's avonds thuis ver maakten met spelletjes, tekenen of knutselen. Grote kans dat dat ging om een door Daan Hoeksema ontwor pen tijdverdrijf. Het Veluws Museum Nairac wijdt een ex positie aan het werk van deze veelzijdige kunstenaar. Hoeksema (1879-1935) maakte onder meer prentenboe ken, spelletjes als Ezeltje Prik, knip- en kleurmappen, strips, en werkte als reclametekenaar. De expositie 'Daan Hoeksema en het televisieloze tijdperk: spellen, leren en vermaken in de huiskamer' is onlangs geopend en nog te zien tot en met 25 oktober in Veluws Museum Nairac te Barneveld, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag van 13.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 0342-41 56 66, www.nairac.nl. i Kanobedrijf De Peddel uit Leidschendam heeft samen met tien kanoverhuurders in Nederland een kano-ar rangementen-site opgericht. De internetsite is bedoeld voor mensen die er een paar dagen tussenuit willen per kano. Het aanbod is verspreid over tien provincies en vari eert van kanoverhuur tot volledig verzorgde meerdaagse tochten met overnachtingen in hotel of luxe blokhut. Ook zijn er acht meerdaagse kanozwerftochten samenge steld waarbij een aantal door Nationale Parken voert, en bijvoorbeeld dwars door het centrum van Leiden. De ka no-arrangementen zijn te boeken tot 15 oktober 2003. Meer informatie: www.peddel.nl. (ADVERTENTIE) V World of i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39