Alleen met ie natuur Dp safari in Nederland Vier dagen zwerven over de Veluwe aan! Nederland uit? Wereldomroep erdag 19 juli 2003 urbescherming en toerisme gingen in Nederland ang moeilijk samen. Nu blijkt dat het hekken- cipe averechts werkt, worden de toegangspoorten Agenwijd opengezet. Wie in de vrije natuur zijn tent op ril zetten, kan paalkamperen bij Staatsbosbeheer, wie rilde dieren wil zien, lean op dag- of avondsafari en voor e echte avonturiers is er een vierdaagse, primitieve nierftocht over de Veluwe. Rozentunnel in bloei Nederlandse wijn Karavaanfestival Romeinen aan de Rijn Ritje per zwijnenbus fed gisteren het zicht nog be- Icmmerd door metershoge ade- ®varens, vandaag plegen pol- ®pijpestro een aanslag op de fflkels. Een grote roofvogel geschrokken op, bij mij e verbijstering toe. Is het fezeer zeldzame slangenarend? een speurtocht naar groot wild eindigt in een klopjacht op fene kriebelaars. Gestaag wer- teken zich langs de benen nog. Een vierdaagse zwerf- fet over de Veluwe, met geen §arantie op een douche maar »elop een unieke ervaring. Hoe- t Nederland is niet wild en avontuurlijk? Natuurbeleving is het moderne ^utelwoord voor veel groene in- stanties. Als je mensen de natuur °pde meest reeële manier laat er- Varen neemt hun waardering er- 'oor toe, is de gedachte. Voorlo- P'Sf mijlpaal is vier dagen wan- felen zonder ook maar een dorp (ADVERTENTIE) ^SgSSSk Wereldomroep I MEG!® kijk op www.wereldomroeo.ril uprtentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; !ws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. (jactie: 0113-315680 «v.pzc.nl "ai|. redactie@pzc.nl stbus314460 AA Goes. Water is er wel op het paalkampeerterrein, maar dan moetje even pompen. OorCorno van den Berg et gevecht om de hoogste toon tus sen de diverse vo gels overstemt het gepruttel van de annetjes op het gas. Het sonore :en van de bomen dient als itergrondkoortje. Flarden ne- verhullen de ondergaande intussen de bomen, het verse spinnenweb aan de tent glin stert in het licht. De enige disso nant vormt een keurig glimmen de paal, het ijzeren herkennings punt van het idee achter paal kamperen. Het is net geen 'wild kamperen'. Wie wil kamperen in Nederland was tot nu toe ver oordeeld tot campings. De varia tie is groot, van megacampings met activiteiten voor het hele ge zin tot rustieke natuurkampeer terreinen met langdurige stilte momenten. Maar overnachten in de natuur was niet mogelijk. Nu de houthakkers en hun la waaiige machines plaats hebben gemaakt voor toeristen die juist voor de rust komen is het tijd voor een ommezwaai. Dus sloeg grootgrondbezitter Staatsbosbe heer op 24 locaties palen in de grond, waar binnen tien meter mag worden gekampeerd. Gra tis. De paaltjes staan op open plekken in het bos of aan de k dreigende donkere wolken ge- het geheel een dwingend ka- toer. Het is duidelijk; hier be- lalt moeder natuur wat er ge- eurt. De korte bui is verfrissend i heeft een groot voordeel. Het fuiven van miljoenen zandkor- ïls op de metershoge duinen is erstild. Het oog kan honderden leters ver reiken, met aan het Me een groene corridor van omen en struiken. rand van een heideveld. Terwijl de fiets steunt onder alle spul len, verzucht ik: 'Als zij er geen paal hadden neergezet, had ik het nu wel gedaan.' Tussen enke le reuzen van beuken met veel jonglingen zoek ik een plekje. De terreinen zijn vooral bedoeld voor fietsers en wandelaars en niet met de auto bereikbaar. De enige faciliteit bestaat uit water. Om te wassen welteverstaan, ze ker niet om te drinken. Als je ge luk hebt sta je alleen. En hen je alleen, met de natuur. Terwijl ik de tentharingen de grond in duw, laat een specht zijn profes sionele gehamer klinken. Na de vogels komen de vleermuizen bij het invallen van duisternis je verwelkomen, 's Nachts hoor je geluiden die normaal gesproken alleen via de televisie komen. Van gesnuffel aan je tent (een nieuwsgierige vos?) tot de merk waardige roep van de nachtzwa luw. Waarna vroege vogels een meertonige natuurlijke wekker vormen. De paalkampeerterreinen liggen langs lange afstand wandel- en fiets routes. Bij elke paal mogen in totaal drie ten ten staan voor maximaal drie dagen. Reserveren is onmogelijk. Kamperen kan tot oktober. Meer informatie: tel. 030-692 61 11, www.staatsbosbeheer.nl. te ontdoen). De boswachter legt uit dat de route per keer ver schilt en afhankelijk is van bloeiende bloemen, broedende vogels, de windrichting en mel dingen van dieren van bezoekers of andere boswachters. Aan het einde van de tocht tekent hij de gewandelde tocht op een kaart als aandenken. Nadat de tentjes zijn opgezet en de maaltijd is ge nuttigd volgt vaak nog een avondprogramma zoals een speurtocht naar vleermuizen of een kijkje in de wondere wereld van de nachtvlinder. Maar ter wijl die bij het invallen van de duisternis tot leven komen gaat bij mij heel langzaam het kaars je uit. De vierdaagse zwerftocht kost 225 euro per persoon. Er zijn nog toch ten van 22-25 juli en 19-22 augus tus, maar die zijn mogelijk al volge boekt. Wie dit jaar niet aan bod komt krijgt volgend seizoen voor rang. Per dag wordt 15 tot 20 kilome ter gelopen. Vanuit Wolfheze gaat de tocht via Planken Wambuis, Het Nationale Park De Hoge Veluwe en het Deelerwoud naar het Nationale Park de Veluwezoom. Zelf tent, slaap zak en slaapmatje meenemen, net als beker, bord en bestek. Meer infor matie: tel. 0900-464 38 35, www.hoqeveluwe.nl. Wildkans: ree 100%, everzwijn 100%, edelhert 90%, moeflon 60%, damhert 60%. lp safari in Nederland. Niet per sp, maar met de benenwagen. Een dag (of avond) lang struinen loor de diverse landschappen snnationaal park De Hoge Velu- ie. Speuren naar het wild vormt lerode draad van de tocht. Maar #k landschappen, de soms ver- Wende lichtval en diergedrag omen aan bod. In een land nar alles is geregeld en geor- tad, is het een verademing als durende de dag het weer om- feat, het programma wijzigt en ie gebaande paden letterlijk (orden vermeden. Met een hulp vaardige en praatgrage boswach- tr. Sjdens onze wandeling zijn de imstandigheden perfect; niet te Even snuffelen aan de resten van een ree, en dan weer op stap. warm, veel vers voedsel voorhan den en een doordeweekse dag (dus weinig bezoekers). Maar de teller staat bij de lunch nog op nul. Als we het immense nest met de duizenden rode bosmie ren niet meetellen, tenminste. Dus wordt onder het genot van soep en broodjes de route aange past, proberen we nog stiller te zijn en speuren we als volleerde commando's continu de omge ving af. Waardoor prompt het programma bijna twee uur uit loopt. Maar niet voor niets. Zo'n twin tig edelherten (mannetjes en vrouwtjes), drie reeën, een ma jestueuze kudde moeflons, twee boomvalken, een havik, een wes- pendief en twee raven comple menteren het lijstje. De enige in woners die we niet zien, zijn wil de zwijnen. Waarschijnlijk heb ben ze ons wel gehoord of gero ken, maar vertrouwen ze die tweebeners voorlopig niet meer nu het jachtseizoen is begonnen. En terecht, want het verschil tus sen een verrekijker en een ge weer is lang niet altijd even dui delijk. Dagsafari's 37 euro (inclusief gids, entree en eten/drinken) zijn er op 4 en 31 augustus. Afstand 15 tot 20 kilometer. Avondsafari's 27,50 eu ro (inclusief gids, entree en versnape ringen) zijn er op 26 juli, 1,9 en 29 augustus en 12 september. Meer in formatie: tel. 0900-464 38 35, www.hoqeveluwe.nl. Wildkans: edelhert 80%, ree 80%, everzwijn 60%, moeflon 50% en vos 5%. De route wordt besproken, en na het lange lopen is het goed toeven bij de tent. of stad te zien. Althans, zo staat het in de aankondiging. De bos wachter herhaalt het nog maar eens bij aankomst. Hij weet dat het bijna 'te mooi om waar te zijn' is. En hij geeft meteen de ga rantie dat we wild gaan zien, véél wild. Op de vraag of we op zeker geen mensen tegen ko men is hij minder resoluut, want 'het blijft Nederland.' De dit jaar begonnen zwerftocht is in meerdere opzichten uniek. Het is een samenwerkingsver band van de Stichting Het Natio nale Park de Hoge Veluwe en de Vereniging Natuurmonumen ten, twee partijen die jarenlang een totaal verschillende kijk op de natuur hadden, 's Avonds mag je in 'het wild' je tent opzet ten, iets wat normaal gesproken alleen op de camping van het park mag. En maak je, met de an deren, gezamenlijk het eten klaar. Gelukkig hoeven we de in grediënten (en de eigen spullen) niet mee te sjouwen. Wat het meest opvalt, is het gro te aantal voor Nederland ken merkende landschappen waar je je weg zoekt. Harmonieus wisse len rijen eeuwenoude beuken de horizon af met her en der sprui tende jonge dennen en uitge strekte heidevelden maken plaats voor besloten vennetjes. Het mooiste is wel het gemengde loofbos met zo'n dertig soorten bomen en struiken die bijna een onhollandse jungle vormen. Ter wijl we erdoor marcheren, ver telt de boswachter het boeiende verhaal achter plekken als Bosje van Staf, Onzalige Bossen, Im- bosch en Lappendeken. Omdat de tocht door diverse ter reinen gaat vergezellen diverse boswachters ons. Met ook nog eens elk hun eigen interessege- FOTO'S CORNO VAN DEN BERG bied. Zo wordt gedurende de tocht mijn Nederlands voortdu rend verrijkt met 'natuurtaal'. Ik leer bijvoorbeeld wat een zoel is (natuurlijke modderpoel en drinkplek voor het wild), wat een fles is (vennetje in heideland schap), wat houwers zijn (slag tanden van mannetjes ever zwijn) en ik kijk recht in de ogen van een smaldier (eenjarig vrouwtjeshert). Maar ook: om wild te zien moet je op de wind lopen (ervoor zorgen dat de die ren je niet kunnen ruiken) en een hert veegt een boom (om zijn gewei van de jeukende bast Het Wereld Natuur Fonds (WNF) is op jacht naar foute souvenirs. Via radio, televisie en krant laat de natuuror ganisatie weten welke sou venirs beslist niet in de koffer mee naar huis mogen. De lijst wordt jaarlijks langer en kent diverse verrassingen voor de meeste reizigers. Welke vindt u persoonlijk on acceptabel? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Dagje Amsterdam Vorige week vroegen we u waarvoor u onze hoofdstad vooral bezoekt. Een bezoek aan musea, exposities en dergelijke is even populair als een bezoekje aan de Wallen of de coffeeshops. Het wereldberoemde tochtje langs de grachten eindigt als laatste. Uitslag: Cultuur snuiven Ondeugende pleziertjes Uitgebreid shoppen Multiculturele sfeer opsnuiven Tochtje langs de beroemde grachten 30% 30% 20% 13% 7% Herman ter Balkt, woordvoerder VW Amsterdam Tourist Board: 'Wij vragen dagjesmensen ook altijd wat ze in Amster dam doen, met dezelfde uitslag als resultaat. Toch gek dat zo'n rondvaart niet scoort onder Nederlanders. In ons onder zoek gaf een soortgelijk percentage van de ondervraagden aan dat ze Amsterdam per boot verkennen. Bij buitenlandse toeristen ligt dat weer heel anders. Meer dan de helft van de Britse en Duitse toeristen ontdekt Amsterdam vanaf het water. De reden? Schoolreisjes. Veel Nederlandse kinderen gaan met school naar Amsterdam, maken dan een rondvaart en hoeven de rest van hun leven niet meer.' Wat vroeger dan andere jaren, met dank aan het mooie voorjaarsweer, bloeit de spectaculaire rozen- tunnel in de tuin van de Menkemaborg in het Groninger Uithuizen al volop. Bezoekers kunnen onder die tunnel doorlopen en daarna genieten van de siertuin, plus de tentoonstelling Zomers vermaak in de borg, die nog tot en met 28 september duurt. De borg is elke dag van 10.00-17.00 uur geopend, entree 4,50 euro, alleen de tuin 3 euro. Meer informatie: tel. 0595 -43 19 70, www.menkemaborq.nl. awel, ook Nederland maakt wijn. Daarvoor kun je on- I der meer in het uiterste zuiden van ons land terecht. In net idyllische Jekerdal, even buiten Maastricht, ligt een heus wijngoed: Hoeve Nekum. De hoeve is een Limburg se carré-boerderij uit het begin van de zeventiende eeuw. In juli en augustus zijn er iedere zaterdag om 14.00 uur rondleidingen, met een bezoek aan wijngaard en wijnkel der, uiteraard inclusief een wijnproeverij. Meedoen kost 9 euro, maar daar krijg je dan ook niet minder dan drie wijntjes plus roggebrood met ham of kaas voor. Voor de excursie, die anderhalf uur duurt, kan men kaarten ko pen bij de VW Maastricht, tel. 043-325 21 21. Als het goed is krijg je er het Karavaan-gevoel van, een bezoek aan een van de uitvoeringen van het zomer festival Karavaan, dat tot 17 augustus door de kop van de provincie Noord -olland (van Alkmaar tot Hoorn, van Schagen tot Den Helder) trekt. Het festival biedt veelal (openlucht)theater, muziek, mime en dans uit binnen- en buitenland. En vaak op bijzondere locaties: de duinen, een boerderij, een botenloods. Een bijzondere voorstel ling is dit jaar de Odyssey-productie van Beppie Blankert en Louis Andriessen, maar die is aUeen in Hoorn te zien. Meer informatie: www.dekaravaan.nl. Ruim honderd 'Romeinen' slaan van 2 tot en met 17 augustus hun kamp op in Alp hen aan den Rijn. In het themapark Ar- cheon verzorgen zij tal van demonstra ties, gevechten, cere monies en zelfs mo deshows. De Britse groep Legio Secun- da Augusta beeldt een keizerlijk le gioen uit zoals dat in de eerste en twee de eeuw in Brittan- nia was gelegerd. Deze week (26-30 juli) worden de late middeleeuwen uit gebeeld, eveneens met demonstraties en ambachten. Meer informatie: tel. 0172-44 77 44, www.archeon.nl. Op donderdagavonden in juli en augustus laat de WV in samenwerking met Connexxion vanuit Hoender- loo en Beekbergen een 'everzwijnen-bus' rijden naar het Natuurtheater van Staatsbosbeheer in de Boswachterij Ugchelen. Vanuit het observatorium kunnen deelnemers zwijnen, reeën en ander grofwild bekijken. Een Velu- weranger geeft tekst en uitleg en er wordt een bosborrel geserveerd. De bus vertrekt op 31 juli om 19.45 uur bij Het Veluws Hof in Hoenderloo, om 19.55 uur bij VW Hoenderloo en om 20.05 uur bij VW Beekbergen. Op 7, 14 en 21 augustus is het vertrek drie kwartier eerder. Deelname kost 15 euro per persoon, aanmelden kan bij VW Beekbergen of VW Hoenderloo: tel. 055-506 21 11 en 055-378 13 10.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37