Het gemak van modern zwabberen Eeuwig zoeken naar de ideale roos Ik Vakantie lokt inbrekers Filter tegen huisstofmijt Verzekering Koelkast Klamboe Designprijs zaterdag 19 juli 2003 W3 Foppen Garagedeur Ruim niet alles op Nog steeds hangen mensen een briefje op de voordeur met de tekst: 'Wij zijn met vakantie'. Politieman Jan van Mourick snapt echt niet waarom ze dat nu nog steeds doen. Zo'n brief je is immers een regelrechte uitnodiging aan ieder een met snode plannen toch vooral binnen te komen en het huis leeg te halen. Hij raadt dan ook met klem aan om nim mer zo'n briefje op de deur te plakken. Net zo min als een briefje waarop staat dat de bewoner even naar de bakker is: „Niet doen." Inbrekers hebben immers maar even nodig, weet hij uit ervaring. Zeker als de voordeur niet op het nachtslot zit zijn ze zo binnen. „Zonder dat het iemand op valt drukken ze met een creditcard of andere card de baard van het deurslot weg en zijn ze binnen." De vakantie is weer aange broken en vele huizen zijn de komende weken enige of lan gere tijd onbewoond, omdat de bewoners op fotosafari zijn in Botswana, de Mekong afvaren, op het strand van Domburg ver blijven, zwemmen in het Garda- meer of treinen tussen Moer- mansk en Moskou. Zulke woningen zijn voor inbrekers het meest aanlokkelij k omdat ze ongestoord willen werken. Van Mourick raadt dan ook aan er voor te zorgen dat inbrekers het idee krijgen dat het huis toch bewoond is. Dat kan met behulp van tijdschakelaars, de buren en/of familieleden. „Als de bu ren toch langskomen om de planten water te geven laat ze dan ook steeds iets in of bij het huis veranderen." 's Avonds de gordijnen sluiten, 's morgens ze weer openen, een paar planten verzetten, noem maar op. Ook adviseert hij om de auto op de oprit af en toe een ander plekje te geven. De ene dag met de voorbumper richting de gevel, de andere dag net omgekeerd. En natuurlijk elke dag de krant en de post uit het halletje weg halen. Wat vervolgens niet mag gebeu ren is al die post, huis-aan-huis- bladen en kranten netjes in sta pelt j es op taf el in de woonkamer leggen. Een voorbijganger ziet immers zulke stapeltjes liggen en kan vervolgens eenvoudig concluderen dat de bewoners enige tijd er niet zijn. Probeer het normale gedrag zo natuurlijk mogelijk na te boot sen, adviseert Van Mourick dan ook. „Ruim dus niet alles op." Wat hem betreft blijven er wat kopjes, een broodplank, de sui kerklontjes en een pot stroop op de tafel staan en in het afdruip rek wat borden, bestek en een schaal. Hij raadt ook aan de voi- cemail en het antwoordappa raat uit te schakelen. „En spreek zeker niet in dat u twee weken weg bent." Volgens hem is één tijdschake- laar niet echt voldoende om op lettende inbrekers te slim af te zijn. Hij vertelt dat dieven vaak enige tijd een huis observeren voor ze hun slag slaan. Als ze zien dat de lichten beneden uit gaan en er vervolgens boven niets gebeurt kunnen ze weten dat ze te maken hebben met een onbewoond huis waarin één tij dschakelaar hen probeert te foppen. Een tweede schakelaar boven is volgens de politieman dan ook aan te raden. Buitenverlichting met bewe gingsdetectie eveneens. Inbre kers hebben een hekel aan licht. En ze willen zo snel mogelijk binnen zijn. Van Mourick weet dat een bovenlicht met een on beveiligd uitzetraam in een fractie geforceerd kan worden. Hoe beter het hang- en sluit werk, hoe langer het duurt voor ze binnen zijn en dus betrapt kunnen worden. En dat laatste willen ze niet. Ze willen immers snel en ongestoord hun gang kunnen gaan. Van Mourick vertelt dat de ga ragedeur vaak het zwakke punt is van de beveiliging van een woning. Met een koevoet is het slot van zo'n deur in een mum van tijd te forceren. Extra slo ten, lijmklemmen of andere middelen maken zoiets zo goed als onmogelijk. Hij raadt ook aan kostbaarheden veilig op te bergen. Bij elke bank zijn kluis jes te huur en in elke bouwmarkt staan inbouwkluisjes. De beste beveiliging is echter niet mate rieel van aard, vervolgt hij. Ie mand daadwerkelijk in je wo ning laten wonen terwijl het voorzien is van goed hang- en sluitwerk is de beste manier om een huis te beveiligen tijdens de vakantieperiode, aldus Van Mourick. Nu hij het toch heeft over bevei ligen moet het hem ook van het hart dat nogal wat mensen zo mers wel erg veel vertrouwen hebben in de medemens. Het valt hem op dat mensen zomers vaak de (tuin)deuren open laten terwijl ze boven bijvoorbeeld stofzuigen. Zo iemand hoort echt niet dat iemand beneden snel de pc wegneemt, weet hij. Verder adviseert hij om 's a- vonds de waardevolle spullen en de sleutels, inclusief die van de auto, mee naar boven te nemen en niet zichtbaar achter te laten op het tafeltje in de hal. En, zo benadrukt hij tot slot, zorg voor goed hang- en sluitwerk. „Zorg dat ze niet te makkelijk binnen kunnen komen." Emile Calon Swiffer plaatst de fleshouder aan de steel. Geen geëmmer met dweil en sop meer. Glassex en Swif fer borduren verder op de vloer doekjes. Ze bieden nu een totaalpakket: de steel met weg werpdoekje én reinigingsmid del inéén. Glassex is - weer - de eerste, Swiffer volgt in augustus. Ze lanceren het moderne zwabbe ren. De steel met natte weg werpdoekjes kenden we al. Het schoonmaakmiddel zit er nu als het ware in. Bij Glassex onder in de mop, bij Swiffer halverwege in een fleshouder. Met een kneep in de handgreep spray je de te gel- en houten vloer. Bij Glassex heet dit alles-in-één-systeem Easy Mop; de concurrent intro duceert de Swiffer Spray Clean. Het lijkt wel een nieuwe schoonmaaktrend. De woord voerders van Glassex en Swiffer mikken daar ook bewust op,In Frankrijk vliegt Spray Clean uit de schappen", zegt de een. „De verkoop van de Easy Mop in Nederland overtreft alle ver wachtingen. In de VS vind je zulke mops al in één van de tien huishoudens, binnen een jaar", meldt de ander. Alles draait om gemak. Huis houdelijke bezigheden moeten tegenwoordig allemaal handig en snel te doen zijn. „Mensen hebben steeds minder tijd voor huishoudelijk werk, onder meer omdat ze al dan niet parttime werken", signaleert Peter de Wit (Glassex). En wat handig betreft, legt Conny van Iwaar- den (Swiffer) uit: „Met deze systemen hoef je niet meer te bukken. Dweilen wordt zo een fysiek veel lichtere klus dan wanneer je met emmer, dweil, zwabber en wringer aan de slag moet. Bovendien kun je dankzij de beweegbare kop ook moeilij ke hoekjes bereiken. De spray- kop zorgt voor een gelijkmatige verspreiding van het reinigings middel op de vloer." De moderne zwabber maakt ge bruik van speciale vloerreini gers. „Een krachtige, die snel opdroogt, zodat je niet hoeft na te spoelen. Ook de vloerdoekjes zijn anders. Ze bestaan uit laag jes en zijn super absorberend. Nemen vocht en vuil op en laten het niet meer los", verklaart De Wit. Zijn concurrente ver woordt het spannender: „We hebben een paar technologieën die we bij Proctor Gamble in huis hebben, gecombineerd. Het membraan, de toplaag met een soort poriën, is afgekeken van Always, het maandverband. Het absorberende vermogen komt van de Pampers." De moderne zwabber is een lo gische stap in de schoonmaak- historie, zeggen Van Iwaarden en De Wit. „Van oudsher maken mensen met allesreinigers van In de warme maanden neemt huisstofmijt in de woning toe. Een normale stofzuiger biedt geen soelaas. Deze blaast de ongewenste gasten, waarvoor een op drie Nederlanders allergisch is, dwars door het filter opnieuw de ruimte in. Hepa-filters bieden uitkomst. Ver schillende stofzuigermerken hebben die ingebouwd. Ook James Dyson, bekend van de transparante stofzuiger zonder zak, doet dat nu in de DC08 HEPA. Dit apparaat wordt in Engeland aanbevolen door The British Allergy Foundation en kost €449. Meer informatie: 020-5219890. onder meer Ajax en Cif een em mer met sop. Daarna kwamen allerlei geuren in opmars. De laatste jaren zien we nieuwe manieren van schoonmaken, zoals de multidoekjes. Nuzijn er tal van schoonmaakdoekjes voor allerlei doeleinden. Die zijn gemakkelijk voor tussen door", schetst De Wit. „Daarop voortbordurend brachten wij als eerste de vochtige vloer doekjes op de markt. Dat werd een succes. De Easy Mop vloeit daaruit voort. Dat wordt een echte concurrent voor de dweil. Hij reinigt zelfs effectiever." Valt daarmee het doek voor het vochtige vloerdoekje? Integen deel. De Easy Mop en Spray Clean zijn er voor de grondige beurt van grote oppervlakken. De doekjes zijn voor tussendoor om de boel bij te houden, bij voorbeeld even vlug de vloer van de badkamer of keuken te doen. Het moderne zwabberen begint met de aanschaf van een Starter Kit. Daarvoor gelden advies prijzen van 27,99 euro (Glassex) respectievelijk 24,99 euro (Swiffer). De fles reiniger kost 2,49 (Glassex) dan wel 2,99 (Swiffer), de doekjes 4,98 (Glas sex), cq. 3,99 euro (Swiffer). Maarten van de Rakt Soms kom je ze wel eens tegen op het station: mensen die schichtig om zich heen kijken en staan te schutteren met één roos in een toeter van cello faan. Ik kan me dat voorstellen, want wie met één roos op reis gaat is een ge makkelijk mikpunt voor commentaar van omstanders. Heeft hij of zij die ene roos gekregen van een krenterige aan bidder die geen geld wilde uitgeven aan een hele bos? Of komt de rozendrager terug van een partijbijeenkomst waar op een socialistische voorman het par tijsymbool heeft uitgedeeld? Wat de oorzaak ook moge zijn - hoe red je je uit zo'n genante situatie? Mis schien kun je er nog negen rozen bijko pen zodat je met een bosje van tien naar huis kunt. Je zou het ding ook tersluiks in een afvalbak kunnen laten verdwij nen. Wat zou ik zelf doen als ik mij met één roos in de hand op het stationsperron bevond? Ik zou hem aanbieden aan een conductrice, denk ik. Het personeel van de NS kan wel een blij k van sympa thie gebruiken. En dan was ik er mooi vanaf. Een win-win situatie noemden ze dat aan het einde van de vorige eeuw. Je hoort dat woord niet vaak meer; het gaat nu vaker over het beperken van verliezen, geloof ik. Maar ik dwaal af. Want ik wil het heb ben over de roos - niet mijn favoriete onderwerp, maar omdat men nog altijd schijnt te vinden dat geen tuin kan be staan zonder rozen kan ik moeilijk aan de roos voorbijgaan. Er bestaat geen plant waarover zoveel is geschreven als over de roos en wat kan Van de Kaa nog toevoegen aan de berg van rozenlitera- tuur die reeds bestaat? Misschien dit: dat u zich niet moet laten misleiden door alle prachtige plaatjes waarmee rozenboeken en prijscouranten zijn ge vuld. Een plaatje is een momentopna me en dat moment waarop een rozen struik fotogeniek is kan zich misschien maar eenmaal per jaar voordoen. Aan een plaatje kun je onmogelijk zien hoe een roos zich in werkelijkheid ge draagt. Misschien verspreidt zij hele maal geen romafitische rozengeur, maar rieken de bloemen naar pinda kaas; misschien verrotten de bloem knoppen al na het eerste regenbuitje en is de roos alleen mooi tijdens een lange periode van stabiel weer. En misschien is op het plaatje alleen de bloem van de roos te zien terwijl het blad zwart ziet van de sterroetdauw, of wit van de meeldauw. Wie rozen voor de tuin wil kiezen, doet er goed aan om een rozentuin te bezoe ken en om te kijken hoe een roos zich in werkelijkheid gedraagt. En ook dan moet je op je hoede zijn, want wie op zandgrond tuiniert schiet er weinig mee op om te ervaren hoe tierig een be paalde roos zich op de klei gedraagt. En vergeet vooral niet om je neus in de bloemen te steken, want de beschrij vingen van rozen in catalogi zijn vaak op wishful thinking gebaseerd: als er 'zwakgeurend' of 'liehtgeurend' in een brochure staat, dan kunt u er donder op zeggen dat er met de beste wil van de wereld, en met de gevoeligste neus, geen geur te bespeuren valtEn een roos zonder geur is geen roos. Het zoeken naar de ideale roos voor uw tuin zal uitlopen op het zoeken van een Floribundaroos 'Westerland' compromis; voor kleigrond is er een ruime keuze, maar zandgrond is pro blematisch. 'Bonica', een roze flori bundaroos is sterk als een olifant, maar geurt niet. De gelige moschatahybride 'Buff Beauty' ruikt heerlijk, maar is voor arme grond niet sterk genoeg. Ik zou kiezen voor 'Westerland', een hoge floribundaroos met vrolijke oranje bloemen. Geurend, en gewonnen door de beroemde Duitse rozenkweker Kordes - altijd een garantie voor een sterke roos. Romke van de Kaa •1 Bij de aankoop van een wo ning is iedereen verplicht een opstalverzekering af te slui ten. Deze verzekering keert bij voorbeeld uit als de woning ge troffen wordt door brand. De hoogte van de premie hangt samen met de regio waar de wo ning staat. Aan de kust is bij voorbeeld meer kans op storm schade, waardoor de premie hoger is. Ook bij een woning met een rieten dak zijn de risico's groter. Zijn die factoren meege nomen, dan verschilt het pre miebedrag bij verschillende verzekeraars behoorlijk, zo blijkt uit een onderzoek van de Vereniging Consument en Geld zaken. Volgens de vereniging is het dan ook zinvol om vooraf uit te zoeken wat de gunstigste ver zekering is. De goedkoopste verzekeraars zijn Centraal Be heer/Achmea, FBTO, Sterpolis, Unigarant en Univé. Die reke nen een premie tussen 0,50 en 1,00 euro per 1000 euro verze kerd bedrag. De verzekeringen van ABN Amro, Allianz, De Amersfoortse en Interpolis (Ra- bo) vallen in de duurste catego rie. Het premiebedrag ligt tus sen de 0,70 en 1,40 euro. Meer informatie over de vereniging en het onderzoek is te vinden op website www.geldwijs.nl. 1 4 1$ Bosch en Siemens hebben hun nieuwste koelkasten ri goureus anders ingericht. Met uitschuifbare laden en zonder het traditionele flessenrek aan de binnenkant van de deur. Dat heeft diverse pluspunten. Iets pakken en terugzetten gaat ge makkelijker. Door de transpa rante laden is er een goede ver lichting door de hele koelkast. Bovendien biedt deze inrichting dertig procent meer bergruimte. Bij lekkages druppelt het vocht niet door de hele koelkast, maar blijft in èén vak. Schoonmaken van de ui^neembare lades is een simpel klusje. De nieuwe koel kasten - het concept heet easy- Store - zijn er vanaf €519. Dankzij het droge voorjaar is de kans groot dat muggen en vliegen de komende tijd voor overlast gaan zorgen. In de slaapkamer biedt een klamboe dan uitkomst. Woonwarenhuis Leen Bakker brengt een goed koop exemplaar van 4,99 euro op de markt. De klamboe be staat uit een kunststof ring met een sluier van vitrage en is zowel geschikt voor één- als tweeper soonsbedden. In het najaar - als de overlast beperkt is - komt een decoratieve klamboe op de markt. Deze is voorzien van LED-verlichting in vier dessins: ecru, rood, paars en rose. De tapijtafdeling van het Duitse bedrijf Jab Anstoetz is in de prijzen gevallen. De col lectie lana L. is bekroond met de belangrijkste Duitse design- prijs: de Red Dot Award. Het hoogpolige tapijt is gemaakt van Nieuw-Zeelandse wol. De winnende modellen zijn Lomo en Link. Lomo is voorzien van een spiraaleffect terwijl bij Link de strepen opvallend zijn. De ta pijten (1,5 bij 2 meter) zijn ver krijgbaar vanaf 1107 euro. Meer informatie: www.jab.de Inbrekers slaan vaak hun slag in woningen die tij dens de vakantie leeg staan. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29