PZC tour de trance Armstrong is terug op aarde Boogerd krijgt tijdstraf opgelegd Sluiter voorkomt doemscenario bij Dutch Open Bianchi-kopman kan eindelijk denken aan tweede Tour-zege Tussentijden tijdrit Honkballer naar finale Armstrong Bram de Groot verlengt contract Bloedcontrole bij 42 renners Rumsas één jaar geschorst Michael Schumacher de snelste Opschudding over veiligheidsplai PSV verliest, rood voor Waterreus Olympisch kampioene overleden zaterdag 19 juli 2003 Geruchten Enorme crisis analyse Waarschuwing Jan Ullrich heeft zijn lesje geleerd door Ad Pertijs CAP' DÉCOUVERTE - In 1997 won Jan Ullrich de Tour de France. 'Zijn eerste' werd er steeds bij gezegd. Want nie mand twijfelde aan het feit dat de toen 23-jarige Duitser nog vele Ronden zou gaan winnen. Het liep allemaal anders. 'Der Jan' bleek moeite te hebben met de discipline, die hoort bij het vak van topwielrenner. Hij werd dik, toonde zich een coureur zonder passie en sukkelde van de ene dip in de andere. Onder tussen won hij nog wel bijna ie der jaar een grote prijs (WK tijd rijden, de Vuelta, olympische titel), maar 'Jan de Tour-win naar' leek nooit meer zijn twee de Ronde te gaan winnen. Tot gisteren, toen hij in de tijdrit van Gaillac naar Cap' Décou- verte viervoudig Tour-winnaar Lance Armstrong zo'n harde dreun uitdeelde, dat die nu mag vrezen voor zijn vijfde overwin ning. De oude Jan Ullrich is opge staan. Uitgerekend, maar ook weer niet geheel toevallig na de zwaarste crisis die hij ooit in zijn leven is tegengekomen. De openbare vernedering die hij vorig jaar moest ondergaan na een serie privé-incidenten (dronken een Porsche in de prak rijden en na een discotheekbe- zoek betrapt worden op doping) deden hem inzien dat het anders moest. Hij verliet Telekom, tot verdriet van ploegbaas Walter Gode- froot. „Ik moet van team veran deren anders blijft alles weer bij het oude. Ik ken me toch", zei hij begin dit jaar. De scepsis en de geruchten over financiële pro blemen rond zijn nieuwe ploeg Coast waren groot en uiteinde lijk klapte het team ook uit el kaar. Die geruchten en scepsis waren er ook rond zijn nieuwe ploeg Team Bianchi. Hoe en waarom de UCI meewerkte aan de door start van een nieuwe ploeg is bijvoorbeeld nog altijd niet pre cies duidelijk, maar gisteren Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl deed het er allemaal even niet meer toe. Geëmotioneerd keek Ullrich terug op de afgelopen maanden. „Het was mijn wens om terug te komen aan de top en hier misschien een etappe te winnen. Het hele jaar door heb ben we echter te maken gehad met problemen. Ik mag al blij zijn dat ik er nog ben. Door zo'n overwinning als die van van daag, kun je echter snel alle pro blemen weer vergeten." Rudy Pevenage is de man die nooit het vertrouwen in Jan Ull rich heeft opgegeven. „De emo ties borrelen nu op in mijzei de ploegleider bij Bianchi direct na de finish van zijn pupil. „De laatste twee kilometer heb ik met 'kiekenvlees' (kippenvel) in de auto gezeten. Alles gaat door je heen. Wat wij meegemaakt hebben is 'zottekesspel' ge weest. Ik moet alle mensen dan ken die ons de laatste maanden uit het dal hebben geholpen." De rossige Belg gaf aan wat Ull rich later beaamde. „Jan heeft tactisch perfect gereden. Steeds goed geschakeld. In het verle den vloog hij er zonder naden ken blind in. De grote plaat erop en stampen maar", aldus Pevenage. De Ullrich van nu is anders. „Ik wilde vooral vloei end blijven rijden. Als je altijd de grote versnelling trapt, kun je veel tijd verliezen", zei de Duitser er zelf over. Jan Ullrich is meer ontspannen dan in 1997. Een fan die hem op weg naar het podium een welge meend 'proficiat' toeschreeuw de, kreeg een welgemeend 'Dan- ke' terug. Zo was de Jan van vroeger niet. Die doorliep de Tour stoïcijns en met oogklep pen op. Tegenover de doordachte aan pak van Ullrich stonden giste ren de foutjes van perfectionist Armstrong. „Ik heb tevoren niet goed genoeg gedronken. De hele race had ik dorst. Halverwege ging ik door een enorme crisis. Daar moet ik de meeste tijd ver loren hebben", zei hij ontgoo cheld. Ploegleider Bruyneel gaf aan dat Armstrong de grote ver snelling niet kon draaien. „Hij was niet super vandaag." Jan Ullrich wilde gisteren nog niet over de bergen die komen heen kijken. „Ik geniet alleen maar. Met deze etappezege kan mijn Tour eigenlijk al niet meer kapot. Helemaal omdat het een tijdrit betreft. De eerste die ik in de Tour win sinds 1998. Geloof Jan Ullrich is in vliegende vaart op weg naar de zege in de tijdrit. foto Franck Fife/AFP 13 km 33 km 42 km eindtijd Ullrich 16.26 (1) 40.28 (1) 51.56 (1) 58.32 Armstrong 16.26 (1) 41.08 (2) 53.05 (2) 1.00.08 Vinokoerov 16.45 (3) 41.30 (3) 53.42 (3) 1.00.38 Zubeldia 16.52 (5) 42.20 (5) 54.15 (4) 1.01.12 Hamilton 17.01 (6) 42.16 (4) 54.17 (5) 1.01.15 Peschel 17.14 (7) 42.27 (6) 54.51 (6) 1.01.58 Knaven 18.08 (49) 45.17 (45) 58.20 (43) 1.05.54 Boogerd 18.44(116) 46.36(100) 59.38 (80) 1.07.00 door Edward Swier CAP' DÉCOUVERTE - Michael Boogerd heeft na afloop van de tijdrit tussen Gaillac en Cap' Découverte een tijdstraf van 2 minuten en 25 seconden opge legd gekregen. De jury had ge constateerd dat de Nederlander gedurende een periode van 5 ki lometer in het wiel was gekro pen van de Franse kampioen Di- dier Rous. Boogerd was door de twee mi nuten later gestarte Rous inge lopen en hield in de ogen van de commissarissen onvoldoende afstand. Behalve de tijdstraf moet Boogerd ook nog een boete van 100 Zwitserse francs beta len. Ploegleider Theo de Rooij vond de beslissing zwaar over trokken. Boogerd had voor zijn gevoel niet lekker gereden. „Het was heel moeilijk om je ritme te vin den. Bovendien was ik, met de Pyreneeën in mijn achterhoofd, niet echt gemotiveerd om vrese lijk door te trekken. Het was een verplichting. Daardoor liep het waarschijnlijk niet optimaal, je kunt maar beter alles moeten geven", aldus de Rabo-renner, die in de bergritten van de ko mende dagen voor een stunt hoopt te kunnen zorgen. Servais Knaven was gisteren de beste Nederlander, met een 44e plaats. Hij telde 7 minuten en 22 seconden achterstand op win naar Jan Ullrich. Boogerd, die in eerste instantie als 68e ein digde met een tijd van 1.07.00, mocht zich gelukkig prijzen dat hij onderweg nog een beetje vaart had gemaakt. Want David Extebarria en Unai Extebarria, die zich ook niet erg hadden in gespannen en ook werden be straft door de jury, kwamen daardoor buiten de tijdslimiet aan de finish. Dat betekent dat beide beide Spaanse Euskaltel- rijders (geen familie) vandaag niet meer aan de eerste Pyrenee- enrit mogen beginnen. GPD In de zoektocht naar super latieven werd Lance Arm strong twee jaar geleden op één lijn geplaatst met land en naamgenoot Neil Arm strong, de man die als eer ste mens voet op de maan zette. 'This is my moon' be dacht ook het reclamebu reau van Nike, de grootste persoonlijke sponsor van Armstrong. door Ad Pertijs CAP' DÉCOUVERTE - Gisteren op een kale hete maanachtige vlakte, aan de rand van een oude mijn, keerde na Neil ook Lance Armstrong weer terug op aarde. Naar beneden gestuurd door een herboren Jan Ullrich. De Duitser won met meer dan an derhalve minuut voorsprong de eerste individuele tijdrit. Die klap komt hard aan in het kamp van de Amerikaan. Armstrong liep wel eens eerder een deukje op (Joux Plane, tijdrit Lorient), maar nooit eerder werd hij er door uit zijn evenwichtig ge bracht. Nu wel. Na afloop zei hij het ene moment dat hij in de komende bergritten gaat aanvallen, om de marges met Ullrich en Vino- koerov te vergroten. Een minuut later sprak de Amerikaan weer stoer dat hij helemaal niet hoeft aan te vallen. „Want met 34 se- Lance Armstrong is in de gevarenzone terecht gekomen. foto Jasper Juinen/ANP conden voorsprong ga ik met een gerust hart de laatste tijdrit in." Die laatste uitspraak heeft meer weg van bluf dan van zelfverze kerdheid. Zijn ploegleider wist gisteren nog niet wat nu de toe te passen tactiek moet worden. „Nu hij niet super is, moeten we in ieder geval voorzichtig zijn", zei Johan Bruyneel. Vanaf vandaag wachten drie Pyreneeënritten, daarna een rustdag en dan weer een verra derlijke rit door het gebergte op de grens met Spanje. Om zijn Tour te redden zal Lance Arm strong zich op de eerste plaats moeten concentreren op de mannen van de regelmaat, Ull rich en Vinokoerov. Beiden heb ben minder dan een minuut ach terstand. De Spanjaarden lijken geklopt voor de strijd om de eindzege. Ze hebben echter wel het dynamiet in handen om de Tour de komende dagen in de bergen te laten ontploffen. Wordt Armstrong geraakt door een rondvliegend stuk 'rots', dan is hij ook gezien. „Je moet uit de problemenzone zien te blijven", zei Armstrong de afgelopen vier jaar als hem werd gevraagd wat zijn gele trui kon bedreigen. Hij is nu daad werkelijk in die gevarenzone te rechtgekomen. De vijfde Tour zege is nog altijd mogelijk, maar niet langer vanzelfsprekend. Eerst de zevende plaats in de proloog, daarna het gebrek aan totale controle op Alpe d'Huez, nu de dreun in de tijdrit. Indu- rain verging het in 1996 bijna netzo. Het kan nog een leuke Tour wor den. Wel komt tevens de ge dachte op hoeveel leuker al die voorgaande Ronden niet had den kunnen zijn als Jan Ullrich wat eerder tot het besef was ge komen dat hij zijn leven moest veranderen. Het waren wegge gooide j aren voor hemMaar een herboren Ullrich haalde giste ren Lance Armstrong terug op aarde. De Amerikaan en zijn ge volg stonden sprakeloos. „On gelooflijk, dit was geen fietsen. Dit was gewoon vliegen."GPD Met een goed glas wijn in de hand, hadden we het donderdagavond over het rijden van tijdritten van Lance Armstrong. Iemand in het gezelschap merkte op dat de Amerikaan altijd een goede in deze specialiteit was geweest en er gens in mijn grijze kwabben ging een lampje branden. Was dat wel zo? Ik wist in ieder geval dat hij in zijn derde jaar (in 1995 dus) rond het meer van Vassiviere, wegge reden werd en ergens in het midden van het klas sement uitkwam. Middenin de nacht ging ik, ge ïnteresseerd dat ik geraakt was, de uitslagen opvissen en inderdaad bleek dat de Armstrong van voor de kankerbehandelingen een zeer nor- Mart Smeets maal tijdritrijder was. Hij reed er vier en hij ein digde steeds op respectabele achterstand van de winnaar die in alle gevallen Miguel Indurain heette. Armstrongs klasseringen waren (let op!) 27e, 13e, 19e en 43e en dat duidt niet op enige vorm van superioriteit, sterker nog, het predi kaat middenmoter mag hier van toepassing zijn. Na zijn afschuwelijke ziektebehandelingen is echter een ander mens binnen de Tour gekomen. Armstrong reed vanaf 1999 zeven tijdritten en won er zes. Verleden jaar werd hij geklopt door Santiago Botero en dat heette toen een verras sing te zijn. Dus, de Armstrong van voor de kanker was een middelmatig tijdrijder, de Armstrong van erna is een specialist, maar geen Grootmeester. Na tuurlijk moet je je afvragen hoe dat kan? Wat is er veranderd in het lichaam van deze man? Ik denk dat ik het weet. Er is iets veranderd in het hoofd van de Texaan. Zijn wil te overleven is zo onweerstaanbaar sterk geworden dat hij via die wil zijn lichaam tot in het absurde weet te pijni gen. Mentaal is hij de sterkste van allemaal, maar niet altijd. En gisteren? De omstandigheden waren te ver gelijken met een bestaan in de hel: stoffige, brandende, donzige hitte die aan je bestaan schroeide. In die bijna apocalyptische omgeving moest de Amerikaan buigen voor een jongere, supersonische Duitser. Armstrong reed in de Tour twaalf grote tijdritten, hij won er zes en verloor er zes. De laatste herinnering blijft han gen. En hoe! me, het verschil waarmee ik Lance heb geklopt, vind ik nu nog onbelangrijk." Walter Godef root, die met Vino koerov een verrassende podi umkandidaat in huis heeft, moet het met gemengde gevoe lens aan hebben gezien. „Na tuurlijk doet wat nu gebeurt een beetje pijn." Jarenlang immers betaalde hij Ullrich een miljoe nensalaris in de hoop dat de ou de Jan weer op zou staan. Voor Godefroot is er dan ook geen twijfel: „Deze Jan Ullrich gaat nu ook de Tour winnen." De tweede, die Telekom nooit kreeg. GPD CAP' DÉCOUVERTE - Bram de Groot heeft zijn contract wielerploeg Rabobank met één jaar verlengd. De Alk®-'. der, donderdag nog tweede in de rit naar Toulouse, istw 1999 prof.,Bram heeft zich vorig j aar in onze kernploeg»,,' den"zei ploegleider Adri van Houwelingen. „Hij is een£ waarde voor het team. Iemand waarop je altijd kunt nen." ANP GAILLAC - In de vroege ochtenduren zijn gisteren 42 re uit de Ronde van Frankrijk onderworpen aan een trole. Coureurs uit de ploegen Jean DelatourBianchi, steiner, Alessio, Kelme en Fdjeux.com moesten meeweïï aan de testen. Alle betrokken renners kregen toestemn» ronde te vervolgen. ANP VILNIUS - De wielrenunie van Litouwen heeft beroepss renner Raimondas Rumsas voor een j aar geschorst. De sa#j is opgelegd omdat hij tij dens de laatste Ronde van Italiëisk trapt op het gebruik van epo. De bond wilde aanvankelijk halfjaar schorsing opleggen, maar dit voorstel vondgeejs nadebij dewereldwielrenunieUCI. Deze stelde eenschorsj van vier jaar voor. AFP SILVERSTONE - Wereldkampioen Michael Schumatti trainde gistermiddag in de Ferrari het snelst voor de Brit Grand Prix van morgen. De wereldkampioen formule 1® het circuit van Silverstone rond in 1 minuut en 19,474 seccj den, gemiddeld 232,876 km/u. Na de Duitser volgden debej Williams-bolides van de Colombiaan Pabo Mout» (1.19,749) en de Duitser Ralf Schumacher (1.19,788). JosVé. stappen eindigde in de pre-kwalificatie op de achttien plaats met 1.23,418. ANP/SID ATHENE - In Athene is een rel uitgebroken rond de Austni sche veiligheidsfunctionaris voor de Olympische Spelen.È ter Ryan. De krant Avriani onthulde dat voor het vijftig pa na's tellende veiligheidsplan aan het bedrijf 'Boarders) Cyprus tien miljoen euro is betaald. Grote passages zouti echter van internet zijn overgeschreven en exact gelijk aan de veiligheidsplannen voor Sydney 2000 en Salt Lakei ty 2002. Boarders schreef voor deze twee Olympische Spel eveneens veiligheidsplannen. In Athene kreeg Ryan deschii van de dure aankoop. SID SEOUL - PSV heeft het tweede duel in de strijd om dePs King Cup in Zuid-Korea met 3-1 verloren van Club Nacioi uit Uruguay. Robben opende in de 28e minuut de score, Nacional kwam amper zestig seconden later op gelijkehooj dankzij een treffer van Scotti. In de 39e minuut verloorOoi; een duel met Mendez. Waterreus probeerde de aanvaller; onderscheppen, maar haalde hem daarbij onderuit kaart voor Waterreus en een strafschop tegen. InvallerII van Dijk was kansloos op de inzet van Munua vanaf elf mei In de blessuretijd van de tweede helft bepaalde Eguren eindstand op 3-1. ANP HH door Flans van Ommeren AMERSFOORT - Een Peruaan, een Chileen, een Spanjaard. Plus nog een Nederlander bij de laatste vier. Na het verlies van Van Lottum en Van Scheppin gen voorkwam publiekslieve ling Raemon Sluiter gisteren een doemscenario voor de Dutch Open, dat alle toppers al vroegtijdig had zien vertrekken. De Rotterdammer versloeg de Spanjaard Ruben Ramirez Hildalgo met 7-6 6-7 6-2 en stak zijn voldoening daarover niet onder stoelen en banken. Vooral omdat het op gravel gebeurde, de ondergrond die hem het minst ligt. Sluiter moest er keihard voor knokken. Ramirez Hidalgo dwong de nummer 72 van de wereld tot opperste concentra tie. Toen hij even verslapte in de tiebreak van de tweede set, wachtte hem prompt overwerk. „Een tiebreak gaat zo snel, als je de eerste punten op je eigen ser vice inlevert kun je het wel schudden." Het verlies was een lelijke streep door de rekening van Sluiter, die de eerste set, eveneens via een tiebreak (7-4), naar zich toe had getrokken. Beiden verloren eenmaal hun servicegame, Sluiter kreeg ver volgens nog vier breekpunten waarvan hij er niet eentje wist te verzilveren. Hidalgo, die een jaar geleden Sluiter in een challenger de baas was geweest, bleek onder de zwaarste druk uitstekend te kunnen serveren. Des te opval lend was het dat de zo vast spe lende Spanjaard in de beslissen de set als eerste door de knieën ging. Hij leverde onmiddellijk zijn opslag in en zag Sluiter doorstomen naar 5-1 en 6-2. John van Lottum moest gisteren nog zijn afgebroken partij uit de tweede ronde tegen de Oosten rijker Hipfl afwerken. De Ne derlander had de baan amper betreden of hij had al een eerste officiële waarschuwing te pak ken. De eerste set ging met 6-1 naar de uiterst negatief spelen de Hipfl. Daarna kreeg Van Lot tum zichzelf onder controle en hij bracht de partij met 6-1 in evenwicht. Maar de donkere kant van zijn karakter kreeg in de beslissende set opnieuw de overhand: 4-6. Dennis van Scheppingen li met een plaats in de kwartfiï les beter gepresteerd dan! vooraf had durven dromen, S als zevende geplaatste Nicoli Massu, nummer 73 vanc reld, bleek een maatje te 2-6 5-7. GPD AMSTERDAM - Oud-oljf pisch turnkampioene Alidava den Bos is donderdag op lOlf rige leeftijd overleden. Van den Bos behoorde tot te Nederlandse gymnastiektec dat bij de Olympische Spelen Amsterdam (1928) de goudi medaille won. Alida Joha® van den Bos, in de volksman Alie, maakte in 1928 deeluitvï een twaalfkoppige gymnastid- pioeg. Van den Bos bleef nog langs trokken bij de Nederland* turnwereld. Ze leidde bij 4 Olympische Spelen in 1! Londen de Nederlandse Die eindigde daar als vijfde.! 2000 ontving ze uit handenv£ het Nederlandse IOC-lid Anto: Geesink de Olympic Orders zilver. ANP ROTTERDAM - De Nederland se honkbalploeg heeft de fin» op de Europese titelstrijd te reikt. Oranje versloeg Zvvedö gisteravond in Rotterdam i» halve eindstrijd met 21-0 in® ven innings. Werper Eelco Jan sen gooide een no-hitter, tweede in zijn carrière. Nederland stond in Rotterdan voor de tweede keer tegenop Zweden. In de poulewedstnj won Oranje met 10-0 van® ploeg die twee jaar geledenJ het EK in Bonn nog degradeer® naar de B-groep. Vorig jaa' keerde Zweden terug in de»; groep door de Europese B-W- te veroveren. In de finale staat Nederland® genover Griekenland, dat ®e- 10-0 van Spanje won. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20