PZC Inspectiedienst laat visstropers ongemoeid Catshuis wordt onneembaar fort Verdachten ontucht Eindhoven beticht van mensenhandel 1 t I3 WAARSCHUWING Gevaarlijk terrein Terrein niet betreden Hier kunnen munitie (resten) uit de 2de wereldoorlog liggen Opnemen telefoongesprekken advocatuur is volgens OM geoorloofd Gemeente waarschuwt passanten voor explosieven mm vrijdag 18 juli 2003 Kabinet wil hoger beroep bij belastingzaken )erde dag voor 1066 wandelaars onoverkomelijk Gemeente n-Hc-ter Onder stroom Verdachte brand Groningen vrij Bliksem ontsteekt open haard Snelrecht op Tilburgse kermis Lage rente in hoogste toren Drie jaar en tbs voor voodoomoord Aanslagen Pietlutten Off-road rijden, bergbeklimmen en abseilen... Vertegenwoordig jij AutoTrack.nl tijdens de 10-daagse spectaculaire Kia Sorento Driving Experience naar Scandinavië? Schrijf je snel in viaAutoTrack.nl en win! Bedreigingen Eend mishandeld doorCareLGrol nEN HAAG - De Algemene In spectiedienst (AID) laat visstro- pers ongemoeid. Volgens een «oordvoerder kan de AID met mankracht nog geen tien zijn procent van de legaal aan land brachte vis controleren en is bet ondoenlijk om dan ook nog achter illegale vissers aan te Begin deze maand zegde minis ter Veerman van Landbouw nog toe dat de AID meer zou contro leren op sportvissers die hun vangst verkopen. Beroepsvissers hebben te ma ken met scherpe quota, terwijl sportvissers onbeperkt mogen vissen. Daar wordt misbruik van gemaakt, doordat vanuit verschillende havens aan de kust 'sportvissers' met bootjes de zee opgaan en hun vangst vervolgens verkopen. Zij staan niet geregistreerd, de vis heeft geen nummer en de vangstplek kan niet getraceerd worden. Daarom is er sprake van stro pen. In Friesland bestaan stroperij teams van de AIDdie het illega le vissen op de binnenwateren moeten tegengaan. Een woord voerder van de inspectiedienst kan zich voorstellen dat er ook voor zeehavens een soortgelijk team wordt opgezet. Die zou vishandels steekproefsgewijs moeten controleren op de her komst van hun vis. De woord voerder kan niet zeggen of de steekproeven en het controle team echt worden uitgevoerd. In Nederland wordt illegaal ge vist op onder meer kabeljauw, kreeft en paling. Een kilogram kabeljauw kost in het legale cir cuit tussen de drie en vijf euro, kreeft vijftien. Paling doet acht tot negen euro per kilo. GPD pagina 4: stropen op Noordzee is lucratief pagina 11: restauranthouder op kreeftenjacht Pleiters doorlopend afgeluisterd jnnrFerdi Schrooten DEN HAAG - Politie en justitie aiogen doorgaan met het afluis- leren van vertrouwelijke telefoongesprekken tussen ad- "^ïocaten en hun cliënten. Het stelselmatig opnemen van tele communicatie is volgens het mi- aisterie van Justitie geoorloofd. ,1! Het College Bescherming Per- soonsgegevens (CBP) blijft er na onderzoek bij dat de afluister praktijken 'onrechtmatig' zijn. Uit een gisteren gepubliceerd rapport van de privacywaak- hond blijkt dat justitie op grote schaal telefoongesprekken tus sen advocaten en hun cliënten afluistert. Justitie hanteert een 'sleepnetmethode', waarbij elk gesprek mag worden opgeno men. Het CBP acht dat in strijd met de wet. Volgens het CBP hebben advo caten een bijzondere positie van beroepsgeheimhouders. Daar om mogen politie en justitie ver trouwelijke communicatie tus sen raadslieden en hun cliënten niet stelselmatig opnemen en registreren, zoals nu gebeurt. „Een cliënt moet te allen tijde vertrouwelijk met zijn advocaat kunnen communiceren. Anders vervalt een belangrijke waar borg in ons rechtssysteem", zegt een CBP-zegsman. Een woord voerder van het ministerie be strijdt dat. „We moeten alles kunnen tappen. De inhoud van een gesprek is bepalend." Daar hoort ook onbedoelde 'bij vangst' bij. „Pas als blijkt dat het over een concrete zaak gaat, moeten we het gesprek wissen. Het afgetapt materiaal mag dan ook niet gebruikt worden voor opsporingsonderzoek en be wijsvoering voor de rechter." Het CBP, dat het onderzoek deed op verzoek van de Neder landse Vereniging van Straf rechtadvocaten en enkele strafpleiters, hekelt de monopo liepositie van justitie. De offi cier van justitie bepaalt namens het Openbaar Ministerie im mers of een gesprek ten onrechte is afgeluisterd en gewist moet worden. Advocaten kunnen daardoor moeilijk traceren of informatie uit zo'n gesprek niet toch stiekem bij de opsporing wordt gebruikt. „De officier van justitie is als aanklager toeval lig wel de tegenpartij van de ad vocaat", aldus de CBP-zegs man. Het college vindt dat het OM on der meer met nummerherken ning moet gaan werken. Tele foongesprekken van advocaten kunnen zo vooraf worden her kend en niet meer 'per ongeluk' worden afgeluisterd. Ook moet het OM veel specifieker verant woorden dat gesprekken die toch onbedoeld worden afge luisterd, compleet gewist zijn. Het ministerie van Justitie wei gert de aanbevelingen over te nemen, omdat criminelen en 'foute' advocaten er misbruik van zouden kunnen maken. Zo zou een crimineel voor gevoeli ge gesprekken gebruik kunnen maken van de telefoon van zijn advocaat, omdat die toch niet mag worden afgeluisterd. Het CBP hekelt de opstelling van het ministerie. „Justitie zegt hiermee in feite advocaten niet bij voorbaat te vertrouwen. Dat is nogal een claim. Natuur lijk zijn er net als in elke be roepsgroep ook rotte appels on der advocaten. Maar waarom moeten we het OM wél bij voor baat vertrouwen?" GPD DEN HAAG - Het kabinet wil hoger beroep bij belastingzaken mogelijk maken. Minister Zalm en staatssecretaris Wijn van Financiën schrijven dat in ant woord op vragen van het Twee de-Kamerlid Hamming (WD). Een wetsvoorstel over het hoger beroep moet de Nederlandse be lastingrechtspraak in overeen stemming brengen met het In ternationaal Verdrag inzake burgerrechten en politieke rechten. Het wetsvoorstel zal, naar ver wachting van Financiën, in au gustus of september bij de Tweede Kamer worden inge diend. De bewindslieden schrij ven ook dat de Belastingdienst over het jaar 2002 voor 165 mil joen euro aan boetes oplegde. Het gaat om zogeheten ver zuim- en vergrijpboetes. ANP NIJMEGEN - Tijdens de derde etappe van de Nijmeegse Vier daagse hebben gisteren 1066 wandelaars de strijd gestaakt. In totaal zijn er nu 3698 uitval lers. De 41.114 resterende wan delaars lopen vandaag de laat ste etappe. De deelnemers hielden het vrij wel de hele dag droog. Het Rode Kruis, dat 375 mensen inzet rond de Vierdaagse, prikte de blaren door van negenhonderd wandelaars. Zevenhonderd lo pers kwamen langs voor behan deling van pijnlijke pezen en spieren. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis was het heuvel achtige parcours vaak oorzaak van de pijnlijke spieren en pe zen. Het wandellegioen trok on der meer over de Zevenheuve- lenweg bij Groesbeek. De derde tocht van de Vierdaagse is bij de wandelaars ook wel bekend als de bergetappe. De deelnemers lopen vandaag onder meer door Cuijk. Daarna volgt de feestelijke intocht in Nijmegen. ANP - L£:-v HOLTEN - De gemeente Rijssen-Holten waarschuwt passanten het gebied Twen- treinen explodeerde en daardoor is de munitie in de percelen langs de spoorlijn te- haarsveld bij Holten niet te betreden. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft rechtgekomen. De spoorlijn tussen Holten en Rijssen is reeds gevrijwaard van muni- daar de afgelopen weken 28 stukken munitie uit de Tweede Wereldoorlog gevonden, tie. Komende winter zal de EOD het natuurgebied uitkammen. In de oorlog zijn er Duitse munitietreinen beschoten door de Geallieerden. Een van de foto Vincent Jannin k/AN P door Paul Koopman DEN HAAG - Directeur C. van Dongen van beveiligingsbedrijf Securicor wordt een beetje wit om de neus als hij hoort hoeveel het Rijk wil spenderen aan de beveiliging van het Catshuis. „Drie-komma-zes miljoen eu ro? Dat maken we in onze sector in Nederland niet vaak mee. Kennelijk is er een nogal drasti sche veiligheidsanalyse ge maakt." Deze week werd bekend dat de in 1652 bouwde ambtswoning van de minister-president bij de lopende verbouwing nogal in grijpend wordt beveiligd. Van de totale verbouwingskosten van vijftien miljoen euro gaat bijna een kwart op aan veilig heidsmaatregelen. Voor dat geld kan het Catshuis bijna zo goed worden beveiligd als het Pentagon, vermoedt SP-Ka- merlid De Wit. „Het is een gi gantisch bedrag." De Rijksvoorlichtingsdienst hult zich in stilzwijgen over de te nemen maatregelen. „Er komt een behoorlijk hek om heen. Maar of dat onder stroom komt te staan vertellen we niet" aldus woordvoerder G. van der Wulp. Over andere maatrege len, treedt hij evenmin in de tails. „De wachtruimte voor de mare chaussee wordt gemoderni seerd. Maar over veiligheids maatregelen doen we uit voor zorg geen mededelingen." Volgens directeur Van Dongen van Securicor schaart het Rijk zich met die terughoudendheid onder de zéér strengen in de vei ligheidsbranche. „Het is het eeuwige dilemma: maken we de vijand onnodig wijzer door veel te vertellen of schrikken we hem dan j uist af? Wij huldigen als be leid dat je best mag aangeven wat je doet, als je maar niet alles vertelt. Als je risico's wilt voor komen, dan is het juist goed te communiceren. die 3,6 miljoen aan beveiliging voor wordt gebruikt. Het is toch belastinggeld." De RVD belooft een rondleiding te verzorgen zodra de verbou wing onder regie van de Rijks gebouwendienst eind dit jaar of begin 2004, is afgerond. GPD GRONINGEN - De 51-jarige hoofdbewoner van de woning aan de West-Indische Kade in Groningen, waar zondagavond door een brand drie kinderen om het leven kwamen, is weer op vrije voeten gesteld. Dat heeft de politie in Groningen gisteren bekendgemaakt. De man zat sinds maandag vast op verdenking van betrok kenheid bij de brand. Uit onderzoek is gebleken dat de brand waarschijnlijk is ontstaan door een brandende kaars. ANP ULRUM - In een woning in Ulrum in Groningen is woensdag avond door blikseminslag een open haard gaan branden. Dat heeft brandweer gisteren gezegd. Een woordvoerder van de brandweer spreekt van een 'bizar voorval.' Hij vermoedt dat de bliksem is ingeslagen in de me talen afvoerpijp van het rookkanaal waarna de papiersnip pers in de haard in brand vlogen. De bewoners van het pand waren op dat moment niet in de woonkamer aanwezig. „Ze waren bij binnenkomst dan ook behoorlijk verbaasd toen bleek dat hun open haard plotseling brandde", aldus de zegsman. ANP TILBURG - Het Openbaar Ministerie gaat tijdens de Tilburg se kermis dagelijks taakstrafzittingen houden voor bezoekers die tijdens het evenement over de schreef gaan. Dit maakte een woordvoerder van het OM gisteren bekend. Bezoekers die voor bijvoorbeeld openbare ordeverstoring of vernieling worden aangehouden, kunnen bijna direct aan het werk. Ze moeten met het Brabants Afval Team op de kermis vuil opruimen. De kermis van Tilburg, de grootste in de Bene lux, begint morgen en duurt negen dagen. „Dit lik-op-stukbeleid tijdens het Tilburgse evenement helpt de feestvreugde vergroten", zegt officier van Justitie R. de Beukelaer. Volgens hem werkt snel en merkbaar optreden ef fectief. ANP TILBURG - Bouwer Ballast Nedam biedt kopers van een ap partement in de hoogste woontoren van Nederland in Tilburg een verkoopgarantie van het oude huis en een zeer lage hypo theekrente van 2,9 procent voor de nieuwe woning. De gemid delde hypotheekrente ligt op dit moment rond 4 procent. Met de actie probeert de bouwer de verkoop van appartementen in de 150 meter hoge Westpoint te stimuleren. Tot nu toe is volgens ontwikkelaar Ballast Nedam iets meer dan tweederde van de appartementen verkocht. ANP GRONINGEN - Een 25-jarige vrouw uit Groningen is giste ren veroordeeld tot drie jaar celstraf en tbs voor het medeple- gen van doodslag. Zij heeft in april 2002 samen met een vrien din haar vijfjarig dochtertje om het leven gebracht met een uit de hand gelopen voodoo-ritueel. De vrouw gaat waarschijnlijk in hoger beroep, aldus haar raadsman. De vriendin van de vrouw werd in januari tot drie jaar cel veroordeeld. Zij werd gezien als medepleger. De twee veroordeelde vrouwen probeerden naar eigen zeggen de duivel uit het kind te drijven. Uit onderzoek bleek dat het kind sporen droeg van lichamelijk geweld dat bij het zogehe ten brua-ritueel gebruikt werd. Er zou daarbij op het kind ge sprongen zijn. ANP door Joop van Paltsen DEN BOSCH - Het Openbaar Ministerie in Den Bosch ver denkt drie verdachten die in verband met de Eindhovense ontuchtaffaire zijn opgepakt, ook van mensenhandel. Ze zou den vanuit Tsjechië jongens naar Eindhoven hebben ge haald. Die zouden daar in de prostitutie zijn beland. Een woordvoerster van justitie deel de dit gisteren mee. De verdachten zijn twee man nen uit Weert van 39 en 27 jaar en een 57-jarige inwoner van Huissen. Ze kwamen in beeld tijdens het grootscheepse on derzoek naar ontuchtschanda- len in het Anne Frankplantsoen in Eindhoven. Dat onderzoek leidde ook tot de aanhouding van de ex-directeur van PSV, F. Spooren (39) uit Netersel. Justitie verdenkt Spooren van ontucht met minderjarige jon- Advertentie De wens het Catshuis extra te beveiligen kwam op na de aan slagen óp New York en Was hington in september 2001. De verbouwing van de ambtswo ning is al enige tijd aan de gang; premier Balkenende huurt daarom een tijdelijk onderko men in Den Haag voor circa ze venduizend euro per maand. De vroeger Huis Sorghvliet heten de woning van de voormalige dichter-staatsman Jacob Cats wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. Zo wordt de keu ken vernieuwd en het klimaat systeem gemoderniseerd. Op de eerste verdieping worden gas tenverblijven voor bezoekende regeringsleiders ingericht. SP-Kamerlid De Wit heeft ver geefs om meer opheldering over de verbouwingskosten ge vraagd. „De begroting is al twee jaar ge leden goedgekeurd, dat weet ik ook wel. En ik wil niet te veel pietlutten. Maar ik vind het on bevredigend dat er geen moeite wordt gedaan aan te geven waar De autosite voor heel Nederland gens en poging tot zware mis handeling. De man is besmet met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Hij zit nog vast omdat de raadkamer in Den Bosch bang is dat hij na zijn vrijlating in herhaling vervalt. Op 26 augustus moet hij voor de rechtbank verschijnen tijdens een pro forma-zitting. De recht bank behandelt zijn zaak in houdelijk pas in november. Op 19 augustus moet een andere verdachte, een 31-jarige Eind- hovenaar, voor de rechtbank in Den Bosch verschijnen. Justitie verdenkt hem ook van ontucht met minderjarige jongens. Het wordt de eerste zitting waarin de rechtbank zich over de affai re buigt. Politie en justitie doen al maan den onderzoek naar criminele activiteiten in het Anne Frank plantsoen in de Eindhovense binnenstad. Dat is sinds jaren een gedoogde ontmoetings plaats van homoseksuelen. Het onderzoek richt zich onder meer op de aanwezigheid van schandknapen, bedreigingen en afpersing van mannen die er ge bruik van maken, en de handel en wandel van pooiers. Jaren geleden deden ook al ge ruchten de ronde over seksuele misstanden in het park. Daar van is volgens een politiewoord voerder echter nooit aangifte gedaan. De raadsman van een van de verdachten uit Weert zegt dat zijn cliënt jarenlang in formant is geweest van de Eind hovense politie. Die verdachte zegt dat bij de affaire hoogge plaatste functionarissen van politie en justitie betrokken zijn. Het Openbaar Ministerie en de politie willen daar niet op reageren. ANP TWELLO - De bevolking van het Gelderse Twello zoekt naar de dader van een 'afschuwelijke eendenmishandeling'. Onbekenden schoten deze week een zwemmende eend drie lange naalden door de nek, waar schijnlijk met een blaaspijp. De eend heeft de mishandeling overleefd. De politie is vastbesloten de da- der(s) te pakkenen roept getui gen op zich te melden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3