Op zoek naar het ultieme mosselgevoel Onzekerheid over geluidsschermen Terminal kostte havenschap al 12,5 miljoen euro De PZC, krant voor Zee TOEGANG GRATIS Autisme i m 4i« GROTE KERK VEERE BARBARA JEAN za. 19 juli za. 9 augustus 3003 ALEXANDER WECHGELAAR Tango Pica Tango. DORA DOLZ Nieuw onderzoek heilloos Werkgevers en werknemers teleurgesteld weekenddiensten leven in een wereld die je niet begrijpt enthousiast leidster vrijdag 18 juli 2003 Paplepel Inzicht Modulair Adviesbureaus Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Thuiszorg Pastorale dienst 's-HEER ABTSKERKE Fuchsiatentoonstelling van en door de Zeeuwse Fuchsialiefhebbers 23 t/m 25 juli 2003 van 9.00 tot 21.00 uur zaterdag 26 juli van 9.00 tot 17.00 uur bij Kwekerij Westhof Westhofsezandweg 3 op 2 km afstand van Heinkenszand. SPORTVERENIGING DE BRUG te Colijnsplaat voor de steps-groep De Zeeuwse Rijwiel Toer Vierdaags! komt er aan. 15e Zeeuwse fietsvierdaags HET ZEEUWS MANNENKOOR DIRIGENT(E) zwart I wit werken op papier uit de serie Mene, mene tekel ufarsin en samen met Inleiding tentoonstelling zaterdag 19 juli 16.00 uur door Pieter Schoonheim tot 1 sept. schilderijen, glassculptuur, vazen en tapijten. Info 0118-623650, Email: cnmzld@zeelandnet.nl, www.nieuwe-muziek.nl door Winnie van Dam YERSEKE - Hij was er dit jaar niet: de traditionele uittocht van de mosselkara vaan. Maar speciaal voor de media, om de mossel toch nog wat extra te promoten, was er gisteren de 'persdag mosselen' in de mosselveiling in Ypijseke. De aandacht voor het schelpdier was, zoals ieder jaar, overweldigend. Ze waren er weer alle maal, van de collega's van De Telegraaf tot het tijdschrift Lekker en van De Gazet van Antwerpen tot De Zondagskrant. Arnoud Leerling, directeur van het Mos selkantoor, opende de dag in de mossel veiling met de stand van zaken. Een praatje over cijfers, aantallen en ver wachtingen. Zo'n beetje hetzelfde liedje als vorig jaar: de vraag naar het schelp dier is groter dan het aanbod. Het is dat mosselzaad hè, dat is niet meer in groten getale beschikbaar. Bovendien wil de overheid ook niet echt meewerken; van wege natuurbeschermingsmaatregelen zijn verschillende gebieden gesloten in een deel van de Waddenzee, waar het mos selzaad gekweekt wordt. Al met al zijn er ongeveer 40 miljoen kilo mosselen tekort: 60 miljoen kilo is beschikbaar, 100 mil joen kilo is nodig. Maar niet getreurd, het gaat dit jaar wel wat beter dan vorig jaar. Toen lag het aantal benodigde kilo's nog eens twintig procent lager. Na de opening door Leerling was het de bedoeling om met het hele gezelschap op een zandplaat 'het ultieme mosselgevoel' te gaan beleven. Dat kon door het slechte weer niet doorgaan, dus was het behelpen in een partytent ('en ik verzeker u, die is stormvast'). Maar even terug naar dat zo genoemde ultieme mosselgevoel. Wat is dat in vredesnaam? Aan boord van de YE 69, waarop nog een demonstratie mos- selvangen werd gegeven, legt Leerling het uit. Althans, hij probeert het. Het heeft iets te maken met een bourgondische leef stijl. Vooral Belgen schijnen dat goed on der de knie te hebben. „Zij genieten veel meer van hun maaltijden dan wij doen en nemen er ook meer tijd voor." Op zoek naar een Belgische collega. Dat is niet zo moeilijk, want die zijn in groten ge tale aanwezig. Desgevraagd zegt een journaliste van de Gazet van Antwerpen dat het eten van mosselen hoort bij de al gemene ontwikkeling van een Belg. Het is ze letterlijk met de paplepel ingegoten. Nee, nou is het ook in België niet zo dat je een pan mosselen opzet als je even snel- snel wat moet eten. „Dat is iets dat ge be leeft met vrienden en familie. Met zelfge maakte frietjes, sausjes en een paar goeie flessen wijn. Allée, een paar lege mossel pannen op de grond en eten maar." Jaja, Belgen en mosselen; twee woorden die je in één adem noemt. Maar hoe zit dat dan met Zeeuwen en mosselen? Mosselen blijven immers een Zeeuws product, al komt het zaad niet al tijd uit deze streek. Volgens mosselexpert Gerard de Groot, die evenals de Belgische topkok Jeroen Meus voor de gelegenheid naar Yerseke is afgereisd, zijn Zeeuwen te nuchter om net als onze zuiderburen mas saal aan de mossel te gaan. „Wij kennen het mosselgevoel niet. Je moet eens kijken naar een Spanjaard of een Italiaan, die behandelt een mossel nog beter dan zijn eigen vrouw." DAGELIJKS OPEN VOOR HET BEZOEKEN VAN DE TOREN EN DE TENTOONSTELLINGEN Toegang 2,50 jongeren 1,- De Belgische topkok Jeroen Meus maakte op de 'persdag mosselen' in Yerseke allerlei variaties met het schelpdier. foto Willem Mieras Oppositie wil van WCTaf door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een nieuw onderzoek naar het doorzetten van de Westerschelde Container Terminal is een heilloze weg. Er zijn voldoende kosten gemaakt. Veel publiek geld is reeds geïn vesteerd. Geld, waarvan nu al vast te stellen is, dat doorgaan met de WCT een hoog Betuwe lijn-gehalte in zich herbergt. Zeeland kan nu nog een andere weg inslaan en Provinciale Sta ten moeten zich schamen als ze dat niet doen. Dit stellen de vijf fractievoor zitters van niet in het dagelijks provinciebestuur vertegen woordigde partijen in een giste ren uitgegeven verklaring. Aan leiding: de vernietiging van het WCT-besluit door de Raad van State. Christenunie, D66, GroenLinks, Partij voor Zee land en SP constateren dat het rechtscollege in niet mis te ver stane wijze de vloer aanveegt met de door de provincie ge volgde procedure voor de WCT. „Ook de inhoudelijke argumen ten op gebied van economie en werkgelegenheid zijn door de Raad gefileerd." De oppositiepartijen verbazen zicherhooglijk over dat het oor deel van de Raad van State niet leidt tot 'enige terughoudend heid' bij Gedeputeerde Staten. De fractievoorzitters herinne ren eraan dat volgens GS vorig jaar haast gemaakt moest wor den met het WCT-besluit, om dat uitstel van de aanleg van de terminal onherroepelijk tot af blazen van het hele project zou leiden. „Wat is de informatie van GS in de toekomst waard, als nu blijkt dat de haast niet nodig was?", vragen de fractie voorzitters zich af. Ze onder strepen dat 'meer gehoor geven aan de wensen van de inwoners van Zeeland' op zijn plaats is. „Ook het formuleren van een sa menhangende visie op de pro vincie is geen overbodige luxe. En dat is juist nu meer dan no dig. Het beleid dient te worden herzien en andere vormen van het scheppen van werkgelegen heid moeten worden overwo gen." De fractievoorzitters ge ven aan dat er genoeg andere kansen dan een containertermi- nal zijn. „Alternatieven die op de kortst mogelijke termijn een politiek debat verdienen. Het gaat om de toekomst van Zee land." De oppositiepartijen verlangen meer inzicht in het contract dat met Hesse-Noord Natie is geslo ten over de aanleg van de WCT. Ze vragen zich onder meer af of daarin verplichtingen staan te genover de Antwerpse stuwa door, die eerder niet aan de Sta ten zijn voorgelegd. Verder leeft de vrees dat de Rotterdamse ha ven zich aandient als nieuwe partner voor de WCT, als de Vla mingen vanwege uitstel afha ken. Bovendien willen de partij en weten hoeveel banen de WCT werkelijk kan opleveren. In hun verklaring reppen de fractievoorzitters van een we reldwijde terugloop van de groei in de containeroverslag. Initiatiefnemer J. van der Gies- sen (D66) zegt dat de overslag in Amsterdam absoluut daalt en zich in Rotterdam stabiliseert. Gisteren meldde de Antwerpse Havenautoriteit over het eerste halfjaar van 2003 echter een groei van de containeroverslag met 14 procent. De Willem Zelleweg in Goes, een van de plaatsen waar een hoge geluidswal zou komen. foto Willem Mieras door Ben Jansen GOES - Het is onduidelijk wel ke gevolgen de vernietiging van het besluit over de aanleg van de Westerschelde Containertermi- nal heeft voor de geluidsbeper- kende maatregelen langs de spoorlijn door Zuid-Beveland. Prorail, verantwoordelijk voor het Nederlandse spoorwegen net, beraadt zich nog op de situ atie die is ontstaan nu de Raad van State een streep door de WCT heeft gehaald en het dage lij ke provinciebestuur heeft een herkansing heeft aangekon digd. Ervan uitgaand dat de WCT zou worden aangelegd en dat 16 procent van de containers per spoor zou worden aan- en afge voerd, is berekend dat in de ge meenten Goes, Kapelle en Rei- merswaal over een lengte van bij na 9 5 0 0 meter langs de spoor- lijn geluidsschermen zouden moeten worden geplaatst, vari ërend in hoogte van één tot vier meter. De aanleg ervan is voor zien in de periode 2004-2007. Bij de presentatie van dit plan maakte Prorail al duidelijk dat nieuwe berekeningen moeten worden gemaakt als de WCT niet door zou gaan. De aankondiging van de pro vincie en het havenschap dat ze zich niet zonder meer neerleg gen bij de uitspraak van de Raad van State, plaatst Prorail in een lastig parket. Projectleider A. Korlaar van Prorail: „Waar moeten we nu vanuit gaan? Zonder rekening te houden met goederentreinen van en naar de WCT kunnen we waarschijnlijk volstaan met minder en lagere geluidsscher men. Maar wat doen we dan als over enkele jaren blijkt dat de WCT toch door kan gaan?" Een oplossing is mogelijk de keus voor modulaire schermen, die tamelijk makkelijk zijn aan te passen. Prorail is van plan in elk geval gebruik te maken van de gele genheid en bij de berekeningen over de geluidsbelasting door de spoorlijn uit te gaan van actuele informatie over de treinenloop. Zo is in de bestaande plannen weliswaar rekening gehouden met een groei van de overslag in het Sloegebied, maar niet con creet met de activiteiten van au- totransporteur Cobelfret. Da gelijks rijden nu gemiddeld zes treinen met auto's naar de ter minal in Vlissingen-Oost. Dat aantal wordt gehalveerd zodra Cobelfret volgend jaar de be schikking krijgt over de drie speciale binnenvaartschepen die voor het vervoer van de au to's worden gebouwd. door Ben Jansen VLISSINGEN - Havenschap Zeeland Seaports heeft de afge lopen jaren 12,5 miljoen euro gespendeerd aan voorberei- dingskosten voor de Wester schelde Containerterminal. Ruim de helft van dit bedrag is uitgegeven voor de verwerving van gronden die moeten dienen als natuurcompensatie. Dit geld is in elk geval niet weg als de uit spraak van de Raad van State van woensdag betekent dat de WCT definitief van de baan is. Directeur J. van der Hart van Zeeland Seaports vertelt dat twee tot drie medewerkers van de afdeling havenontwikkeling min of meer permanent aan de WCT hebben gewerkt sinds de plannen vier jaar geleden vaste vorm begonnen aan te nemen. Daarnaast zijn er medewerkers van de afdeling financiën er vol op mee bezig geweest. Het havenschap heeft al grond gekocht in het gebied tussen het haven- en industrieterrein en Ritthem. Het WCT-plan voor zag in de aanleg van een natuur gebied van 200 ha (50 ha buiten dijks en 150 ha binnendijks). Van der Hart schat dat binnen dijks inmiddels 100 ha is ver worven. „Die grond behoudt in elk geval zijn waarde", meent hij. „Voor de landbouw, maar je zou er ook aan kunnen denken dat we de grond aan de provin cie overdragen voor andere na- tuurcompensatieproj ecten. Veel geld is uitgegeven aan ad viesbureaus die het milieuef fectrapport hebben vervaar digd. Ook de aanbestedingspro cedure heeft veel gekost. De aanleg van de WCT is Europees aanbesteed. Bedrijven die na de eerste ronde zijn overgebleven, hebben een vergoeding gekre gen voor het maken van een meer gedetailleerde prijsopga ve. Dat betekent enkele tonnen per bedrijf. Een combinatie van de aanne mingsbedrijven Boskalis en Van Hattum en Blankevoort gebleven als de meest gest gegadigde voor de bouw WCT. De verdere voort», dingskosten van deze combi tie zijn ook vergoed. Het havenschap is schappelijke regeling, de provincie en de gi Terneuzen, VlissingenenJ» le deelnemen. Zeggenscha. kosten en baten worden, deeld volgens de sleutel 5|. 12,5-12,5. Ook medeweri van de provincie Zeeland t ben tijd gestoken in Een woordvoerder schatde|Lr( ten hiervan op 100.000 r „Maar het kan ook meerzijn L GOES - De Brabants-Zeen£t Werkgeversvereniging, Kaj j., van Koophandel en FNV Zt west-Nederland reageren i ltcj teleurgesteld op de verniel» van het WCT-besluit door Raad van State. T-, J De eis voor meer onderzot L bezorgt de economischegw 8 werkgelegenheid in Zeel een vertraging van teni Lj twee jaar, stelt de FNV Zt L west-Nederland. De vakbe ging vindt dat de WCT niet: de baan mag zijn. ]Et Volgens de Kamer van Ke s( handel betekent de uitspi van de Raad van State een' gatief signaal' naar mingen die geïnteresseerd in vestiging in Zeeland, dail^ de Zeeuwse havens. Ookt de Kamer op de ingrijpende, perkende gevolgen van del: pese Vogel- en Habitatricl jj, nen voor de Zeeuwse econoi jje Port Promotion Council i land acht het zeer gewenst j provincie en Zeeland Seap overleggen met het bedrijl zj ven over de verdere ontwil ling van de haven, inclusiel containerterminal. iel zaterdag 19 en zondag 20 juli 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Klooster- zande, Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost De Honte, Wielin genlaan 2, Terneuzen in ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (altijd eerst bel len). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, Uzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken. Huis artsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). West-Zeeuws-Vlaanderen D. Balk, Koninginnestraat 10, Uzendijke, tel.(0117)301760. Spreekuurzat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen F. A. J. Hamann, Leeuwenlaan 58, Ter neuzen, tel. (0115) 612320. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18-18.30, zon. 12-12.30 uur. Gemeente Terneuzen Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Terneuzen, Axel, Zaamslag Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk J. J. L. M. Kop, Axel, Bastionstraat 2, Ax el, tel. (0115) 561488. Spreekuur, zat. 11- 12 uur, Uzendijke Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuurzat. 13 en zon. 12 uur in de die renkliniek. Terneuzen J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuurzat. van 12.30- 14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis 'Dierenartsencentrum West', G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuurzat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Kapel- lebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00- 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0117) 456500, Ka naalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Tele foonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zee land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaande ren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113)224022. Oost-Zeeuws-Vlaanderen zon. 12- ma 24 uur. Bereikbaar via 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereikbaar via 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen Bereikbaar via 06 53997850. f—% f-fc t f m t Autisme is een ernstige handicap. De MVA maakt zich sterk voor mensen met autisme. Steun daarom de NVA, Bilthoven: giro 479 Tel. 0900-AUTISME (0900-288 47 63) 0,25 p/min. www.autisme-nva.nl MINI KRANT zoekt met spoed een elke week op woensdagavond van 19.00-20.00 uur in sportzaal De Brug. Voor informatie en reacties: Heieen Hoogerheide, tel. 0113-695834 Dinsdag 22 t/m vrijdag 25 juli wordt de gehouden. Zoals altijd starten we weer tussen 13.00 uur in Sportpunt Zeeland Goes. U kunt kiezen1 routes van 25-40 en 60 km. Wij verwachten dinsdag, zoals altijd, grote drukte hl' :ti inschrijving; wilt u die ontlopen dan kunt u ma®1 (de 21e) tussen 14.00 en 16.30 uur ook inschrijven Sportpunt Zeeland, Zwembadweg 1-5 Goes. Onze Letse dirigente heeft haar studies in Nederlandaiïna sloten en gaat weer terug naar Letland, haar geboortelai INi Hierdoor is vanaf 01-10-2003 de functie vacant van Het ZMK bestaat uit +/- 55 leden en repeteert iederei i® derdagavond in Verenigingsgebouw 'Amicitia' te Kloefe J( bij Goes. Het repertoire bestaat o.a. uit klassieke, gewijde en vi0|l muziek. Een actief bestuur en enkele commissies verzorgen koororganisatie, inclusief de voorbereiding van concerten De dirigent(e) ontvangt een vergoeding voor repetities een reiskostenvergoeding is bespreekbaar. Het bestuur nodigt belangstellenden voor deze functie om voor 15-08-2003 hun sollicitatie, inclusief CV,te«|is ten aan: Secretariaat ZEEUWS MANNENKOOR p/a de heer J. M. Meulbroek, Berkenstraat 28 4462 VX Goes, telefoon 0113-214723 e-mail: jajomeul@zeelandnet.nl Informatie kan worden ingewonnen bij de secretaris de voorzitter, de heer C. A. Toorenaar, telefoon I 342553 of e-mail: ctoorenaar@zeelandnet.nl id t 1. Wegens onze koorreis naar Letland en LitouwenI afhandeling van de sollicitaties eerst na 1 august plaatsvinden. .j»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36