PZC 111 Minder handen aan het bed Brabanders zorgen voor kleurig vuurwerk Ruwe afwerking van vaas verwijst naar oerkarakter Vermeende leider drugstransporten claimt onschuld Bouwbedrijven doen mee aan project om kosten te besparen KUCHT Ir Rechtbank houdt zaak rond mensensmokkel aan Duo ontkent schieten op Clingenaar kunst Bezuinigingen Mini-festival in Groede JË? Si ÉtR Bil IJl i Sint Jacobskerl viert naamdag Conflict vrijdag 18 juli 2003 V erkiezingsthema Afhankelijk Nieuwe dingen Sleutelgetuigen door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 29-jarige Rotterdammer en zijn 23-jarige vriendin uit Vogelwaarde wor den door het Openbaar Ministe rie beschuldigd van de schiet partij die 7 april dit jaar plaats vond op het woonwagencen trum in Clinge. Daar zou volgens officier van justitie R. Jeuken het duo heb ben geprobeerd een woonwa genbewoner van het leven te be roven. De zaak is gisteren tot 11 september aangehouden voor het horen van getuigen. De verdachten waren stellig in hun verklaring: „We zijn zelf door hem beschoten." Recht bankpresident R. Lameijer merkte op dat de hulzen van de kogels op de plek waren gevon den waar de Rotterdammer stond. De hulzen waren van het zelfde type als de patronen die bij de woning van de man waren gevonden. Een kogelinslag in de auto bleek van een ander type te zijn. „Hij heeft bewust op zijn eigen woonwagen geschoten. Hij kwam schietend op me af", reageerde de verdachte. De vrouw had knallen gehoord. Ze verklaarde achterin in de auto te zijn gedoken. Getuigen hoor den dat er 'kom naar buiten', was geroepen. De man had dezelfde dag ruzie gehad met het slachtoffer. Zelf vertelden ze die avond een ken nis te willen bezoeken. Diens woonwagen stond niet ver van die van de Clingenaar. Vooraf gaand aan de schietpartij was er een conflict geweest over hen nepteelt, waarmee het slachtof fer zich had beziggehouden in een kamer van de woning van de vrouw. Een zuster van de 23-jarige ge tuigde dat ze door de woonwa genbewoner was uitgescholden. Verder had ze vernomen dat ge tuigen geld van het slachtoffer hadden gekregen om de verden king op haar zus en haar partner sterker te maken. De Rotter dammer deed zelf ruim een maand na de schietpartij aan gifte tegen de Clingenaar van poging moord. Het OM be schouwt de aangifte vals. door Emile Calon Cees Lodder is verontwaardigd. De manager van het Walcherse inte- gratiebedrijf Lété snapt werkelijk niet waarom er door het kabinet zo kort zichtig wordt bezuinigd op gesubsidi eerde banen. Hij voorspelt dat deze be zuinigingen contraproductief zullen uitpakken. Op korte termijn wordt er geld bespaard maar dat gaat wel ten koste van de sociale veiligheid, een goe de gezondheidszorg en de arbeids vreugde van heel veel mensen, voorziet hij. De effecten van de kortingen zullen over niet al te lange tijd al duidelijk zichtbaar zijn, stelt de manager van de Divisie Integratie van Lété. Bij heel wat gezondheidsinstellingen werken mo menteel mensen met behulp van gesub sidieerde ID- of WIW-banen. Die in stellingen moeten nu op zoek naar andere geldbronnen als ze die mensen die zo hard nodig zijn willen behouden. Het zijn mensen als conciërges, alfahul pen, administratief medewerkers en lieden die in de keuken helpen. Ze doen werk dat gewoon broodnodig is, zo leert de ervaring. Hun subsidies schrappen betekent dat de werkdruk hoe dan ook anders verdeeld moet worden. Dat be tekent uiteindelijk minder handen aan het bed, aldus Lodder. Dus minder zorg en verzorging voor de patiënten, want die zullen de bezuinigingswoede van het kabinet letterlijk aan de lijve erva ren. Ook de sociale veiligheid zal lijden on der de bezuinigingsdrift van minister Zalm, voorziet de manager. Stads wachten, toezichthouders en anderen die nu letten op het gedrag op straat worden deels wegbezuinigd of kunnen alleen maar gehandhaafd worden als gemeenten kiezen voor verhoging van de lokale heffingen. Lodder snapt daar niets van. Hij wijst naar het centrale verkiezingsthema in januari: veilig heid. Nu het op daden aankomt wordt Door de bezuinigingen op de gesubsidieerde banen zullen er straks minder stadswachten letten op de sociale veiligheid. foto Ruben Oreel er echter bezuinigd en zullen er straks uiteindelijk minder stadswachten een oogje in het zeil houden. Maar ook op allerlei andere terreinen zullen de bezuinigingen effect hebben. Lodder noemt als voorbeeld vogelop vang De Mikke in Middelburg. Hij be twijfelt of het lukt om die gesubsidieer de medewerker aan de slag te houden. Dat kan niet alleen het einde betekenen voor de vogelopvang maar ook voor al lerlei nevenactiviteiten. Daarbij wijst hij op het uitvoeren van werkstraffen door jongeren. „Dat kan dan ook niet meer." En heel wat speeltuinen zullen ook veel vaker gesloten zijn omdat veel beheerders een gesubsidieerde baan hebben. Ouders zullen dus straks zelf voor toezicht moeten zorgen als ze wil len dat hun kinderen in zo 'n tuin spelen. En bij een zorginstelling als Arduin zul len ze ook de gevolgen ondervinden, verwacht hijHij vreest dat functies als huisvader en -moeder straks nauwe lijks nog te betalen zijn als gevolg van de aangekondigde bezuinigingen. Die vaders en moeders houden nu een huis draaiende waarin een aantal patiënten van Arduin woont. Ze zorgen ervoor dat het huis aan kant is als de bewoners naar hun werk zijn en zorgen dat er 's avonds eten is. Hoe dat straks moet weet Lodder nog niet. Veel mensen die nu dankzij een van die regelingen werken, stromen na verloop van tijd door naar een reguliere baan. Nu die kans daarop wordt beperkt zul len er minder doorstromen en blijft een deel tot in lengte van dagen afhankelijk van uitkeringen. Dankzij die regelin gen kunnen ze nu werkervaring op doen. Lodder is enthousiast als hij ver telt over een man die door iedereen werd uitgekotst, iemand die voor niets deugde, zo leek het. Met behulp van een goede begeleiding en een afgewogen programma rijdt hij nu rond als inter nationaal vrachtwagenchauffeur. Het moet hem van het hart dat het be drijfsleven in de regel meer oog heeft voor werkervaringsprojecten dan de overheid. Volgens hem letten onderne mers meer op de langertermijneffecten terwijl overheden daar wat minder re kening mee houden. „Ze waarderen werknemers op hun economische waarde." Hij noemt als een voorbeeld een bedrijf als Kwantum waar altijd mensen geplaatst kunnen worden. Ook moeilijke klanten, zoals hij mensen noemt die in de verre verste niet voor honderd procent ingeschakeld kunnen worden. Er zullen altijd mensen zijn die het om wat voor reden dan ook moeilijk heb ben, die niet voor de volle honderd pro cent kunnen werken. Je moet beleid hebben om die mensen te helpen, zowel in goede als slechte tijden. In dat ver band noemt hij een gemeente als Vlis- singen waar een bewuste strategische keuze is gemaakt om die mensen te hel pen via leerwerk-projecten. Lodder re kent voor dat samen zo'n 180.000 men sen via regelingen als ID, WIW en WSW werken. Volgens hem is het altijd moge lijk om de regelingen te verbeteren. Maar banen schrappen uit pure bezui nigingsdrift is volgens hem echt niet de weg om mensen die het toch al moeilijk hebben te helpen. Die worden nu als het ware afgeschreven. Balie Mina van Bets Bressers en een schilderij van Cary Roothans op de expositie Brabant explodeert in het Kunstuus in Heinkenszand. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Brabant explodeert heet de expositie die tot en met 26 juli te zien is in 't Kunstuus in Heinkenszand. Niet alleen zijn de muren en de vloer bedekt met het resultaat van de creatieve explosie van de Brabantse kunstenaressen Bets Bressers, Hanna Bolier-van de Plasse, Cary Roothans en Mieke Hezemans, alles bij elkaar vormt het ook een kleurig vuur werk. De tentoonstelling omvat schil derijen en keramiek. Van Cary Roothans zijn tien overwegend abstracte olieverfschilderij en te zien, van Mieke Hezemans vijf schilderijen van acryl op papier. Het vertrekpunt van de één is abstractie, dat van de ander is realisme, maar ze komen elkaar een eind tegemoet. Het werk van Roothans is namelijk niet hele maal abstract. In enkele lijnen weet ze de weerspiegeling van water in een glas of vaas te sug gereren. Op een ander werk is duidelijk een horizon te onder scheiden - zij het onregelmatig en geblokt - met rode bloemen op een rijToch is het Roothans niet om die afbeelding te doen. Veeleer onderzoekt ze de ver schillende uitdrukkingsmoge lijkheden in verf. De ene keer schildert ze dun en transparant, de andere keer is de verf overda dig opgebracht met het palet mes, waardoor een structuur met reliëf en diepe kleuren is ontstaan. Hezemans schildert silhouetten die kennelijk abstracter uitval len dan ze bij het begin voor ogen heeft. Ze heeft een voor keur voor de tinten rood, oranje en geel, hoewel haar sterkste werk - getiteld 'Koraal' - voor namelijk in bruin en zwart is uitgevoerd. De schilderijen zijn gecombi neerd met keramische objecten in vrolijke kleuren. Bolier maakt poezen en vogels, alle maal van een flink formaat. Haar poezen zijn vriendelijk rond, de meeste van haar vogels staan op hoge poten. Het zijn elegante beelden. De evenwich tige vlakverdeling in uiteenlo pende kleuren en de gestileerde vormen maken duidelijk dat ze niet een natuurgetrouwe af beelding nastreeft. Het werk van Bressers is grilli ger en experimenteler. Haar vormen zijn losser. Sommige beelden vinden hun oorsprong in de keramische oervormen als schotel en pot, maar vaak laat ze die los. Ze toont beelden van vissen, Engelse drop en appel taart, maar ook vrolijke fanta sievrouwen die luisteren naar namen als Bolle Mien, Holland se Mien en Lila Mina. Expositie: Brabant explodeert, t/m 26 juli in 't Kunstuus in Heinkens zand, open woe en do van 13-18, vri van 13-18 en 19-21 en za van 10-12 en 13-16 uur. GROEDE - De Schots/ Neder landse folkband The Old Firm houdt vanaf maandag een jaar rust, maar voordat het zover is, geeft het trio zondag nog een concert in café De Drie Konin gen in Groede. De bandleden hebben daar een mini-festival op poten gezet. Eerst treedt de West-Zeeuws- Vlaamse vijfmansformatie De Geuzen op. Daarna betreedt The Old Firm het podium. Het folkgezelschap bestaat uit de prof muzikanten Peter van Liere (drums), Raymond James (gi taar en zang) en Hans van der Werf (accordeon en zang). De band wordt eenmalig bijge staan door violist Maarten Ter- mond. DJ Sven uit Vlissingen sluit de avond af. Het mini-fes tival begint om 21.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal VEERE - De in Barcelona ge boren kunstenares Dora Dolz houdt van groot. Het formaat van haar schilderijen valt mee, maar haar vazen zijn bij na manshoog. Bovendien ex poseert ze in de Grote Kerk van Veere behalve schilderij en en vazen ook zeven in Ne pal gemaakte tapijten. Het grootste daarvan meet zesen- half bij zesenhalve meter. Vazen komen in haar werk op twee manieren aan bod. Ge fascineerd door hun vorm en kleur is ze ze ooit gaan schil deren. De vaas is een van de oudste scheppingen van de mens. Het is een opslagplaats voor voedsel en vloeistoffen, het kan een rustplaats zijn voor de doden, maar evengoed een esthetisch object. Het is een symbool voor het onder werp waarmee Dolz zich vaak bezighoudt: vergankelijkheid en eeuwigheid. Stillevens van vazen waren voor Dolz niet genoeg, ze wil de zelf vazen maken. Al expe rimenterend is het zo ver ge komen. Aan haar vazen is nog steeds af te zien dat ze zich het pottenbakken zelf heeft eigen gemaakt. De afwerking is niet perfect, de vorm is niet exact rond of symmetrisch en het glazuur niet vlekkeloos. Het is eerder de kracht van haar va zen dan een tekortkoming. Juist de ruwe afwerking ver wijst naar het oerkarakter van de vaas. Sommige van haar keramische objecten wekken de indruk eeuwenoud te zijn. De omvang draagt bij aan de kracht van de objecten. Wie enkele van haar vazen aan de overkant van de kerk ziet staan, krijgt de indruk dat het vrouwenfiguren zijn. In een van de nissen van de kerk staat een groepje vazen voor een schilderij van een groepje vazen. Sommige ervan zijn zelfs op het doek te herken nen. Dat is een mooi spel van verdubbeling. Het zou een misvatting zijn als mensen op grond van de grof heid van haar schilderijen en keramiek zouden conclude ren dat Dolz een weinig sub- .%<V v - m K '"v'v S'- Dora Dolz exposeert in de Grote Kerk van Veere behalve vazen, ook tapijten en schilderijen. foto Mechteld Jansen tiele kunstenares is. Haar ta pijten bewijzen het tegendeel. Ze zijn bijna allemaal teder van kleur en de voorstellingen zijn uiterst geraffineerd. In opzet zijn ze symmetrisch, maar telkens heeft ze het evenwicht doorbroken door afwijkingen in kleur of pa troon. Daardoor is het moge lijk lang naar de tapijten te kijken en er steeds nieuwe dingen te ontdekken. De mo tieven verwijzen opnieuw naar vergankelijkheid: veel bloemen, zowel in volle bloei als met een hangend kopje, rijp fruit en dieren. Het zijn paradijselijke taferelen. Dolz' werk is nog de hele maand augustus in de Grote Kerk te zien. Helaas werpt de komende verbouwing - de aanpassing ten behoeve van Nieuwe Muziek Zeeland - haar schaduw vooruit, want haar kunst had in het monu mentale gebouw veel mooier tot zijn recht behoren te ko men. De tapijten zijn op een rare manier gecombineerd met de panelen van de World Press Photo 2003 en sommige hoeken van beide exposities zijn verlicht en andere hele maal niet, waardoor de kerk meer op een pakhuis lijkt dan op een expositieruimte. Een smetje op het werk van de kunstenares. Expositie: Dora Dolz, schilderij en, vazen en tapijten, t/m eind au gustus in de Grote Kerk in Veere, dagelijks geopend van 11-17 uur, zondag van 13-17 uur. door Katja Logtenberp VLISSINGEN - De politie dacht een grote drugsvis aan de haak te kunnen slaan en tevens een goede grap met criminelen uit te halen, toen agenten 57 kilo cocaïne uit een container van het schip MS Cottica in de ha ven van Vlissingen omruilden voor frituurvet. Maar uiteinde lijk lijkt de truc mislukt te zijn. De mannen die het frituurvet kwamen halen, zijn uiteindelijk vrijgesproken van drugshandel. De vermeende leider van de drugsbende, een 31-jarige man uit Suriname, vroeg het Haagse gerechtshof gisteren om hem ook vrij te spreken. Hij werd vo rig jaar veroordeeld tot een cel straf van zes jaar, maar beweert onschuldig te zijn. Het openbaar ministerie is ech ter van mening dat deze ver dachte de tussenschakel was tussen de handelaren in Surina me en in Nederland. Hij zou ervoor hebben gezorgd dat de kilo's cocaïne in januari 1998 verscheept werden naar Vlis singen. Daarna zou hij naar Ne derland zijn gegaan om de boel in de gaten te houden. Volgens zijn raadsvrouw I. Weski is er echter weinig bewijs tegen de man. Gisteren waren vijf getuigen opgeroepen bij het hof. Alleen twee broers uit Eindhoven kwa men opdagen. Zij zouden de vermeende cocaïne met nog een derde broer - de oudste van de drie - hebben opgehaald uit de haven in Vlissingen. Uiteinde lijk moest het spul in Amster dam terechtkomen. Daar lever den de mannen echter dozen frituurvet in plaats van het fel begeerde witte poeder. Om die reden werden ze flink in elkaar geslagen. De Surinamer zou volgens het OM hebben meege holpen aan die mishandeling. Een van de getuigen zei gisteren ineens dat hij de verdachte niet herkende. Tegen de politie had hij nog gezegd dat de Surinamer een goede vriend van zijn broer was die hij had opgehaald van het vliegveld in Parijs. Die oud- ij jorl jon m Jta ste broer zou in opdracht van; verdachte de drugs zijn halen. De Surinamer claimde dat Ij de broers nooit had gezien gesproken. Toen de man reis ging naar Nederlandzm, in februari vorig jaar omJklN direct naar de gevangenis i land gestuurd. Al bijna anderkj ieu< jaar zou hij onschuldigvastot ten. De Surinamer werd eerder veroordeeld voor c handel, in tegenstelling TI®, de andere verdachten in zaak. |jtk De oudste broer - een van sleutelgetuigen - entweeanèlnS getuigen kwamen gisterennif ifflt opdagen bij het gerechtshof,I) raadsvrouw van de Surinams icati achtte het van wezenlijkheid sch om ook hen te horen. Daan nee werd de zaak door het hof aat gehouden. De advocate vm het hof om haar cliënt directi vrijheid te stellen, omdat er: edii weinig bewijs tegen hems elk Het hof was echter van mei ide dat het gevaar te groot was! hij naar Suriname zou vluchta r De zaak wordt binnen maanden voortgezet. eSt b an sir VLISSINGEN-De Sint Jac* au kerk in Vlissingen viert vrijè indi 25 juli de naamdag van Jacotfri? de Meerdere. Om twee uur begint het ton blazen vanaf de eerste tors trans. Hans van den Assem!) verslag van zijn tocht naar Sas tiago de Compostela. Om half vier begint een wail ling, onder leiding van een door het historische hart vi n Vlissingen. Muzikale medewt king aan de viering van naamdag verlenen J. Koon (orgel) en E. Kooman (dwaég, fluit). De toren is voor beklimmioei open van 14.30 tot 16.30 uur, li OS at h '.p si (EL urti door Emile Calon MIDDELBURG - Bouwbedrij ven kunnen flink besparen op de kosten, zo leert het project 'Mi lieuzorg op de Bouwplaats'. Na een succesvolle proef in Zuid- Holland kunnen nu ook Zeeuw se bedrijven meedoen aan de ac tie, die nu wordt uitgebreid. Zes hebben zich al aangemeld. De provincie hoopt dat het er uit eindelijk tien worden. Verder is het de bedoeling honderd be drijven voor te lichten, aldus provinciaal beleidsambtenaar A. Mol Een van de doelen van het pro ject is de afvalscheiding bij de bedrijven vergroten en te wer ken met afvalpreventie. Nu komt het nog voor dat al het af val op een bouwplaats in één container wordt gegooid. Die inhoud wordt vervolgens ge stort tegen het hoogste tarief. Als echter hout bij hout, metaal bij metaal en puin bij puin wordt verzameld, kan er alleen al op de stortkosten flink wor den bespaard. Het ingezamelde metaal kan immers verkocht worden. En houtafval kan ook worden verkocht of tegen een aanzienlijk lager tarief gestort. Maar ook op allerlei andere ma nieren kan er bezuinigd worden weet A. van Engelen van Stimu- lar, het bureau dat bij het pro ject betrokken is. Hij vertelt dat 10 procent van wat gebouwd wordt, weer afgebroken wordt ES ide omdat het niet voldoet, scha staat of niet in overeenstei ming is met de bouwtekening ilf Deze faalkosten zijn hem aanzienlijk te beperl door zorgvuldiger te werk^i Datzelfde geldt voor de ii' pers, aldus Van Engelen. Hij schetst dat milieuzorgent|J[ ficiënt werken de afgelopen) ren niet echt de aandacht hal den in de bouwwereld. Er wi immers zo'n enorme vraag van jjjj uit de markt dat er nauwelijl sprake was van echte concai rentie. Nu het economisch ni der gaat is het voor bedrijve jjj zeer aantrekkelijk dat nen besparen op de kosten,! de wat grotere projecten, leert de ervaring in Zuid-I land, zijn bezuinigingen vafjj tussen de 10.000 en 20.000el te bereiken. Het gaat dan bij voorbeeld om de bouw van et p0i flat, een veertigtal woningen! ES enkele bedrijfsgebouwen. Hij benadrukt dat het vooraae nemers belangrijk is om al bijl contractbesprekingen met deraannemers de milieuffl vast te leggen. Op die manie wordt iedereen gestimuleei zorgvuldig om te gaan mets ken als afval. De bedrijven!! zich aangemeld hebben words doorgelicht. De afvalstromen!- werkwijzen worden tijdenshf project geanalyseerd en het be- drijf krijgt advies over concre'- besparingsmogelij kheden. Deelname kost per bedrijf honderd euro. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een mensensmokkelzaak tegen een 37-j arige man uit Vlissingen aangehouden. Dit had alles te maken met een tweede verdach te, een 46-jarige inwoner van Rijswijk. Zijn raadsman J. Zomer be schikte niet over alle stukken, zodat het verdedigingsbelang kon worden geschaad. Zomer zag zijn verzoek om uitstel toe gewezen. Raadsman A. Neels wilde niets liever dat de zaak te gen zijn Vlissingse cliënt zou worden behandeld, maar vol gens de rechtbank is de o® vangrijke strafzaak gedi®' met gelijktijdige behandeling-, De mannen wordt verweten 19 te zijn geweest van een erin# le organisatie, die zichdelaa® twee jaar heeft beziggehou® met het smokkelen van ill""' vreemdelingen per boot Engeland, en met de uitvoert® softdrugs. De Vlissinger w er tevens van verdacht te hebben verkocht. Ook zou in Goes wiet hebben g#e Daar werden 28 januari hennepplanten aangetroffen De behandeling van zaak sta' voor 11 september gepland I si IJLS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34