ruinen Ecoscope ol met insecten \anwonenden zijn haos in verkeer op Hogezoom zat PZC Plan natuuruitbreiding positief ontvangen Vossenburch wordt eerste Wereldschool van Nederland 13 Op zoek naar het ultieme mosselgevoel Markt bij camping in Zierikzee "ollege besluit pension toch te gedogen vrijdag 18 juli 2003 rt Beleidsregels Activiteiten Legalisering Uitgaansverkeer Ontmoediging Paplepel Kaersekaemer geopend Diefstal uit tenten Keukenbrand snel gedoofd Automobilist schept bromfietsster Vrouw aangereden op zebrapad Automobiliste met de schrik vrij Kleurrijk a Bonetta mag open blijven Famkevan Loon [RGH-HAAMSTEDE - Pen- (u La Bonette in Burgh- *3l] oD La mmeiic in uuigu- aamstede mag toch open blij- 'u j Het college van Schouwen- 1 uiveland heeft besloten als- i0li van gedwongen sluiting af 'Cs zjen Met terugwerkende L jcht mag ook het Haamsteed- e4 pension van C. van der Neut opraak maken op de be- ,t# herming die de gedoogde pen- 2 anssinds vorig jaar krijgen. tenaar Van der Neut kan zijn luk niet op, nu zijn pension open mag blijven. „Voor 1S is het een bevrijding. De uiting heeft als een zwaard n Damocles boven ons hoofd ,,E langen. Nu zijn we gelijk ge el -IS mpt I met de andere pensions. de vitrine aan de Hoge Zoom ijkt de blijdschap in de vorm van een aanplakbiljet: 'We blij ven open'. Planologisch gezien kent Schouwen-Duiveland geen pensions. In geen van de be stemmingsplannen zijn ze inge tekend. Maar in de praktijk telt het eiland er meer dan honderd. Eigenlijk illegaal, zijn de pen sionhouders jarenlang min of meer vogelvrij geweest: wan neer één van de omwonenden de gemeente zou vragen op grond van het bestemmingsplan een pension te sluiten, kan het colle ge niets anders doen dan dit ver zoek inwilligen. Wat ook is ge beurd bij La Bonette in Burgh- Iiaamstede. Zodra dit handhavingsverzoek werd ingediend, heeft de ge meente wél stappen gezet om de eilandelijke pensions te be- mrAli Pankow - E iNESSE - De weersomstan- jheden van de afgelopen aanden dragen ertoe bij dat er raai veel vlinders zijn waar te men. Coördinator William in der Hulle van het Ecoscope iRenesse is dan ook blij dat er (afgelopen winter in dit Na- "J iur Activiteiten Centrum een ïeuwe vlindertuin is aange- IIf olgens hem heeft de tuin on- anks zijn prille stadium al een ■ote aantrekkingskracht op inders en andere insecten. Hij ijst erop dat niet alleen gaat s de aanplant van lokkende loemen, maar dat ook het creë- van hoogtes en laagtes van :lang is. Verder bieden hoekjes et brandnetels en andere krui mde vlinders de mogelijkheid ch voort te planten, de vlinder- en insectentuin het Ecoscope staat ook een ogeheten insectenhotel. „Dit is speciaal ingericht voor onder meer 'behanger' en 'metselbij- tjes" zegt Van der Hulle. Volgens hem hebben de eerste gasten al hun intrek in het hotel genomen. Naast de vlindertuin treffen de bezoekers een oude veedrinkput aan. Grote libellensoorten vlie gen daar af en aan. De insect- vriendelijke tuin lokt ook aller lei vogels en andere dieren. De zwarte roodstaart, grauwe vlie genvanger, witte kwikstaart, sperwer en hermelijn zijn regel matige gasten bij het Ecoscope. „Dat de hermelijn wel eens een jong konijn of een vogeltje be machtigt, moeten we voor lief nemen", vindt Van der Hulle. De tuinen van het Ecoscope zijn gratis te bezoeken. Elke woens dagochtend van 10.00 tot 13.30 uur wordt er een natuurzomer- markt gehouden met stands en activiteiten voor kinderen zoals natuurschilderijen maken, springkussen en schminken. :d loorPietKleemans TO00SKERKE - Een chaos is Het. Een verkeerslawine. De be- «oners van de Hogezoom tussen fenesse en Haamstede zijn het - irakke autoverkeer meer dan lat. Na de afsluiting van de pa rallel aan de Hogezoom lopende Vroonweg geeft de drukte op de Hogezoom grote problemen. Dat werd gisteren duidelijk tij- - lens de vergadering van de j! landinrichtingscommissie Schouwen-West. Volgens Hogezoombewoner C. Beije wordt de situatie lang- amerhand onhoudbaar. „De Vroonweg is wel afgesloten maar op de Hogezoom zijn geen afdoende maatregelen getrof fen", klaagde hij zijn nood. fierst zou stap A gezet worden, ian stap B en dan pas stap C. Haar nu is de volgorde omge draaid. Er is begonnen bij stap Beije voegde daar aan toe dat REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 fax:(0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl schermen. Want een recreatie gemeente als Schouwen-Duive land kan volgens wethouder L. Geluk-Poortvliet niet zonder pensions. In de zomer van 2001 zijn daarom beleidsregels opge steld, die kort gezegd de be staande pensions gedogen in af wachting van legalisatie via het bestemmingsplan. Maar voor La Bonette gaat deze bescher ming niet op, omdat het verzoek van vóór de beleidsregels is. Dit voorjaar sommeert het college op advies van de bezwaar- en beroepschriftencommissie tot sluiting van het Haamsteedse pension. Maar het gemeentebestuur is daar nu op teruggekomen. Na dat ook Van der Neut zijn zegje in deze kwestie heeft kunnen doen, wil de gemeente afzien van handhaving. „In eerste in stantie hadden we alleen de zienswijzen van de klagers", verklaart Geluk, die eigenlijk van meet af aan La Bonette niet wilde sluiten omdat dat wille keur zou zijn. Nu alle voors en tegens op een rijtje staan, vindt het college dat de belangen van het pension zwaarder wegen dan de belangen van de buren. Mag La Bonette met toestem ming de deuren openhouden, planologisch gelegaliseerd is het pension nog niet. Dat moet volgens Geluk gebeuren bij de eerstvolgende herziening van het bestemmingsplan. Zoals ook de andere Schouwen-Dui- velandse pensions te zijner tijd op de kaarten zullen worden in getekend. Want voor deze on dernemingen elk afzonderlijk een zogeheten artikel 19 proce dure te starten, waarmee de pensions op korte termijn te le galiseren zijn, ziet de wethouder niet zitten. „Dat kost handen vol geld." Voorlopig moeten de beleidsregels de pensions be schermen. veel jongeren gebruik maken van de Hogezoom om van de camping naar Renesse te gaan. Daarbij wordt het gaspedaal naar het idee van Beije vaak veel te diep ingedrukt. Volgens hem trouwens niet alleen op de Ho gezoom, maar ook op Vroonweg. Hoewel die officieel voor het verkeer gesloten is, wordt de weg volgens Beije gebruikt om te racen. Het verhaal van Beije komt overeen met de ervaringen van Hogezoombewoner G. Straijer. In een brief aan de Dienst Lan delijk Gebied (DLG) klaagt hij over overmatig uitgaansver keer en vraagt de gemeente snelheidsremmende maatrege len te treffen om de overlast te gen te gaan. Commissielid G. van de Velde- de Wilde reageerde op de woor den van Beije en de brief van Straijer met de opmerking dat de gemeente er alles aan doet om de Hogezoom leefbaar te hou den. Er is een snelheidslimiet van 60 kilometer per uur inge steld en dat staat duidelijk aan gegeven op borden. Verder is sinds kort de Breedste- weg afgesloten voor alle ver keer. Dit met het oogmerk om sluipverkeer tegen te gaan. Aan de Taxi Centrale Renesse is gevraagd te overwegen op de Hogezoom niet de grote diesel bussen in te zetten, maar ge bruik te maken van de kleinere electrobussen. Het is de bedoeling dat verkeer op de Hogezoom in de toekomst ontmoedigd wordt door een knip aan te brengen. Dat kan echter pas als een aantal bedrij ven verplaatst is en daarover heeft de gemeente met de be drijven in kwestie nog geen overeenstemming over bereikt. Voorlopig wordt afgezien van het aanbrengen van een land- bouwsluis. Over nut en noodzaak van deze voorziening is binnen de com missie nog geen overeenstem ming. Het verhaal over het mogelijk racen op de Vroonweg was voor de commissie nieuw. Bekeken wordt of de weg op een andere betere manier afgesloten kan worden zodat de weg daadwer kelijk niet meer toegankelijk is voor autoverkeer. De Belgische topkok Jeroen Meus maakte op de 'persdag mosselen' in Yerseke allerlei culinaire variaties met het schelpdier als basis. foto Willem Mieras door Winnie van Dam YERSEKE - Hij was er dit jaar niet: de traditionele uittocht van de mosselkara vaan. Maar speciaal voor de media, om de mossel toch nog wat extra te promoten, was er gisteren de 'persdag mosselen' in de mosselveiling in Yerseke. De aandacht voor het schelpdier was, zoals ieder jaar, overweldigend. Ze waren er weer alle maal, van de collega's van De Telegraaf tot het tijdschrift Lekker en van De Gazet van Antwerpen tot De Zondagskrant. Arnoud Leerling, directeur van het Mos selkantoor, opende de dag in de mossel veiling met de stand van zaken. Een praatje over cijfers, aantallen en ver wachtingen. Zo'n beetje hetzelfde liedje als vorig jaar: de vraag naar het schelp dier is groter dan het aanbod. Het is dat mosselzaad hè, dat is niet meer in groten getale beschikbaar. Bovendien wil de overheid ook niet echt meewerken; van wege natuurbeschermingsmaatregelen zijn verschillende gebieden geslotenin een deel van de Waddenzee, waar het mos selzaad gekweekt wordt. Al met al zijn er ongeveer 40 miljoen kilo mosselen tekort: 60 miljoen kilo is beschikbaar, 100 mil joen kilo is nodig. Maar niet getreurd, het gaat dit jaar wel wat beter dan vorig jaar. Toen lag het aantal benodigde kilo's nog eens twintig procent lager. Na de opening door Leerling was het de bedoeling om met het hele gezelschap op een zandplaat 'het ultieme mosselgevoel' te gaan beleven. Dat kon door het slechte weer niet doorgaan, dus was het behelpen in een partytent ('en ik verzeker u, die is stormvast'). Maar even terug naar dat zo genoemde ultieme mosselgevoel. Wat is dat in vredesnaam? Aan boord van de YE- 69, waarop nog een demonstratie mossel vangen werd gegeven, legt Leerling het uit. Althans, hij probeert het. Het heeft volgens hem iets te maken met een bour- gondische leefstijl. Vooral Belgen schij nen dat goed onder de knie te hebben. „Zij genieten veel meer van hun maaltijden dan wij doen en nemen er ook veel meer tijd voor." Bovendien ligt het volgens Leerling ook aan onze 'wat-de-boer-niet- kent-dat-vreet-'ie-niethouding'. Maar veel verder komt-ie niet. „Probeer het vooral even bij één van je Belgische colle ga's." Op zoek naar een Belgische collega. Dat is niet zo moeili j kwant die zijn in groten ge tale aanwezig. Desgevraagd zegt een journaliste van de Gazet van Antwerpen dat het eten van mosselen hoort bij de al gemene ontwikkeling van een Belg. Het is ze letterlijk met de paplepel ingegoten. Nee, nou is het ook in België niet zo dat je een pan mosselen opzet als je even snel- snel wat moet eten. „Dat is iets dat ge be leeft met vrienden en familie. Met zelfge maakte frietjes, sausjes en een paar goeie flessen wijn. Allée, een paar lege mossel pannen op de grond en eten maar." Jaja, Belgen en mosselen; twee woorden die je in één adem noemt. Maar hoe zit dat dan met Zeeuwen en mosselen? Mosselen blijven immers een Zeeuws product, al komt het zaad niet al tijd uit deze streek. Volgens mosselexpert Gerard de Groot, die evenals de Belgische topkok Jeroen Meus voor de gelegenheid naar Yerseke is afgereisd, zijn Zeeuwen te nuchter om net als onze zuiderburen mas saal aan de mossel te gaan. „Wij kennen het mosselgevoel niet. Je moet eens kijken naar een Spanjaard of een Italiaan, die behandelt een mossel nog beter dan zijn eigen vrouw"legt de man uit met veel ge baren. „Bovendien kunnen wij Nederlan ders helemaal geen mosselen bereiden. Ie dereen gooit er altijd maar prei en wortel bij en dat overheerst de eigen smaak van de mossel veel te veel. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Het plan van Agrarisch Schouwen-Duive land (ASD) voor uitbreiding van natuurgebied Schouwen- Oost met tweehonderd hectare grond ten noorden van Zierik- zee is binnen de landinrich tingscommissie Schouwen- Oost met open armen ontvan gen. Zowel de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) als de gemeen te Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland staan posi tief tegenover het idee. Het gaat in het voorstel van ASD om een driehoekig stuk landbouwgrond, begrensd door N59, Brasweg en Zandweg. Een stuk grond wat volgens P. de Koeijer van ASD veel te lijden gaat krijgen van zoute kwel. „Deskundigen zeggen dat die kwel zich gelijkmatig zal verde len. Dat geloven wij niet. Wij denken dat het op een paar plaatsen geconcentreerd naar boven komt. Aangezien zoute kwel de land- bouwtechnische mogelijkheden van de grond sterk vermindert, acht ASD het landbouwkundig gezien verstandig de driehoek land toe te voegen aan de nieu we natuur van Schouwen-Oost en elders in Zeeland vervangen- de landbouwgrond te zoeken. „Boeren kunnen beter verhui zen naar 'veilige' grond", aldus De Koeijer. De Koeijer pleitte tijdens de vergadering gisteren van ge- biedscommissie Schouwen- Oost voor snelheid van hande len. Hij wil zo snel mogelijk uit sluitsel en hoopt dat het idee nog meegenomen kan worden in het plan van toedeling. Vanuit de gebiedscommissie werd zoals reeds aangestipt met instemming gereageerd op het plan van ASD. G. van Zonne veld (ZMF) sprak van 'een fan tastisch idee' en provincie-ver- ZIERIKZEE - De nieuwe ruimte van de dagverzorging van De Wieken in Zierikzee is gisteren officieel geopend. In aanwe zigheid van onder meer deelnemers, cliëntenraad en directie leden van De Wieken en Stichting het Gors werd de opening aangegrepen om de nieuwe naam te onthullen van de ruimte aan de Kaersemakerstraat; KaerseKaemer. Deze naam is verzonnen door Philip van Pesch, één van de bewoners van de omringende appartementen. Deze appartementen worden bewoond door cliënten van Stichting het Gors. De KaerseKa emer is als gemeenschapsruimte in gebruik is bij deze acht bewoners. Op doordeweekse dagen komen sinds kort ook deelnemers van de dagverzorging hier naar toe. Voorheen zetelden zij op de bovenverdieping van De Wieken. BURGH-HAAMSTEDE - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag goederen weggenomen uit een aantal tenten op een camping in Burg-Haamstede. De eige naars missen hun portemonnees en mobiele telefoons. VLISSINGEN - Dankzij snel ingrijpen van de bewoonster kon gistermiddag een keukenbrand in het Vlissingse Sanden- burg worden voorkomen. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg werd om twee uur gealarmeerd. Gelet op de melding rukte de brandweer uit met twee blusvoertui- gen. Een pannetje met olie was oververhit geraakt en had vlam gevat. De aanwezige bewoonster handelde - op aange ven van de alarmcentrale - kordaat. Zij wist de vlam te doven door een metalen deksel op het pannetje te schuiven en naar buiten te gaan. De brandweer, die gealarmeerd was door de buren, hoefde niet meer in actie te komen. VLISSINGEN - Op de kruising Hermesweg/Industrieweg in Vlissingen vond gisteren rond 14.00 uur een aanrijding plaats. Daarbij raakte een 17-jarig meisje uit de gemeente Veere gewond. Veroorzaker van het ongeval was een 21-jarige Belgische automobilist, die op het kruispunt geen voorrang verleende aan een 17-jarig meisje uit de gemeente Veere dat daar op haar bromfiets reed. Het meisje kwam ten val en liep diverse kneuzingen op. Zij is met de ambulance naar het zie kenhuis gebracht. MIDDELBURG - Op de Blauwedijk in Middelburg is gister middag een 55-jarige Middelburgse gewond geraakt. Rond 13.30 uur werd de vrouw op de oversteekplaats richting de Schroebrug aangereden door een 19-jarige Duitse automobi list. Ze is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. GOES - Een automobiliste (42) uit Vlissingen verloor donder dagochtend op de Deltaweg in Goes de macht over het stuur. Na twee keer rondtollen kwam de auto tot stilstand tegen de vangrail. De voorkant van de wagen liep schade op. De vrouw bleef ongedeerd. door Gerard Montsma MIDDELBURG - De Middel burgse basisschool De Vossen burch in Dauwendaele heeft gisteren een officiële stap gezet om Wereldschool te worden. De schoolleiding en de voorzitters van de medezeggenschapsraad en het Management Archipel scholen Walcheren onderteken den gisteren een verklaring waarin zij afstand nemen van discriminatie, vooroordelen en onveiligheid op en rond de school. De Wereldschool is een lande lijk project van het Landelijk Bureau ter bestrijding van Ras sendiscriminatie (LBR). Op een winderig schoolplein staan de leerlingen van De Vos senburch rijendik opgesteld voor het podium. Uit de spea kers schalt het wereldlied van meester Sjef Hermans. De kin deren swingen en zingen volop mee. Als schooldirecteur H. Sat- ter het podium beklimt, wordt het even stil. „We mogen ons nog niet officieel Wereldschool noe men. Pas als deze verklaring is ondertekend en het naambord van de Wereldschool op de school hangt, is het zover. We mogen ons dan de eerste We reldschool van Nederland noe men." Onder daverend applaus houdt hij een ingelijst exemplaar van de verklaring omhoog. De school verwacht na de zomer de officiële erkenning te krijgen. De Wereldschool is een variant van het onderwijsproject 'School Without Racism' en is bestemd voor het primair on derwijs. Het doel van het project is het tegengaan van pesten en discrimineren, het overbruggen van cultuurverschillen en het bevorderen van een schoolkli maat waarin iedereen welkom is. Een Wereldschool moet de ouders, partners en de lokale overheid op de hoogte stellen van de voorwaarden en deze ac tief uitdragen. Zo moet de school elk schooljaar minstens één activiteit organiseren waar in de nagestreefde waarden tot uitdrukking worden gebracht. De Vossenburch organiseerde dit jaar een massale schoon maakactie in de buurt, die ruim 750 euro opbracht. Het bedrag wordt geschonken aan de hulp organisatie War Child. Volgens Sjef Hermans is dit slechts een voorproefje. „We doen ieder jaar wel iets voor kinderen en het goede doel. Dat sluit mooi aan bij onze ambitie om wereld school te zijn." De grond in de driehoek Zandweg-Brasweg-N59 ten noorden van Zierikzee is nu nog landbouwgrond maar mag wat ASD betreft worden omgevormd tot natuurgebied. foto Marijke Folkertsma tegenwoordiger M. Bij de Vaate liet weten dat de suggestie van ASD ook bij de provincie posi tief ontvangen is. Mits door uit voering van het plan de water huishouding rond Zierikzee niet in het gedrang komt, staat ook de gemeente Schouwen- Duiveland er achter. ZIERIKZEE - In de maanden juli en augustus worden bij camping Kloet aan het Eerste Weegje in Zierikzee op de komende vijf woensdagen open- lucht-brocantemarkten gehouden. Het aanbod omvat onder meer tweedehands boe ken, platen, kleding, speelgoed, meubilair, snuisterijen,oude verza melingen, antieken curio sa. Verder is er een terras ingericht.De brocantem- arkten beginnen elke woensdagochtend om 10.00 uur en duren tot 16.00 uur. De openbare basisschool De Vossenburch is in meerdere op zichten een kleurrijke school. Tussen de met felle kleuren be schilderde muren rond het schoolplein, zingt het bontge kleurde gezelschap nog een maal uit volle borst het lied van hun muziekleraar. Na het re frein vallen de eerste druppels en stormt de menigte weer naar binnen. Iedereen maakt zich op voor het grote slotfeest. In de wandelgangen en leslokalen hangt een prettige sfeer en is er weinig te bespeuren van peste rijtjes en onveiligheid. Volgens Yasmin (9) uit groep vijf is dat niet vreemd op een laatste schooldag. „Er wordt af en toe nog ietsje gepest. We moeten het dan van de leraar opschrijven en tekenen en er met elkaar over praten. Dat gaat heel goed." Haar woorden sluiten naadloos aan bij het streven van directeur Satter. „De kinderen moeten de probleempjes hier zelf oplossen. Dat werkt ook door naar bui ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31