A 11 Tsjernobylkinderen in Ellemeet Van der Salm volgt omstreden wethouder op een beetje slimmer dan de rest fj Hoog ambitieniveau landinrichtingsproj eet zorgt voor discussie Hooi!koorts vervolgd Visserijdagen met feest en zorg Insluiper fracties zeer verdeeld over toekomst Brogum zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 18 juli 2003 Bereidheid .Drugs in beslag genomen bij inval Axels café Immuunsysteem Bijval Auto gestolen www.orange.nl p Coalitie biedt Mondragon kans itti jniuAlj Pankow inde HERIKZEE - Theater Mondra- in Zierikzee krijgt van de itnieenteraad een tweede kans 'een nieuw leven als theater - m congrescomplex. De coalitie- partijeii VVD, CDA en Pvda schaarden zich achter een motie coalitiegenoot Alert! en laaiden daarmee een meerder- leidinderaad. het nieuwe plan van aanpak. G. Houtekamer (SGP) herhaal de het reeds eerder ingenomen standpunt van zijn partij en wees een theatervoorziening volledig af. M. de Pagter-de Kanter van de CU draaide er nog even omheen, maar uitein delijk kwam haar fractiegenoot J. van den Berge met een duide lijke uitspraak: „Er is niks gere serveerd voor een theater. Er zal dus belastingverhoging voor nodig zijn en daar zijn wij te gen." Ook LSD gaf gisteravond eindelijk klip en klaar te kennen tegen een theatervoorziening te zijn en H. de Vries van Groen- Links volhardde in haar voor stel dat de bevolking zich hier eerst maar eens in een referen dum over moet uitspreken. Leidde de discussie over Mond ragon tot besluitvorming met een duidelijke meerderheid, over de toekomst voor poppodi um Brogum bleken de meningen sterker verdeeld. Duidelijk werd wel dat geen partij kiest voor nieuwbouw van een ge avanceerd poppodium van circa 1,5 miljoen euro, zoals onder- zoeksburo Signo&S dat heeft becijferd. Het eerdere voorstel van de WD om de tweede hal van sporthal Onderdak om te bouwen tot popzaal, lijkt in middels weer achterhaald. Naar aanleiding van berichten over het verlies op deze accommoda tie, heeft een sportclub met gro te belangstelling voor intensief gebruik zich bij eigenaar Stich ting Renesse gemeld. Alle raadsfracties kwamen met andere suggesties over hoe het verder moet met Brogum. N. de Danschutter (CDA) vindt dat het weer een 'soosgebeuren' moet worden, omdat een poppo dium te hoog gegrepen zou zijn. Onder sturing van burgemees ter Asselbergs resulteerde de grillige discussie uiteindelijk in het besluit alle meningen te in ventariseren en vanuit de frac ties een werkgroep te vormen die moet trachten een voorstel voor de eventuele toekomst van Brogum te formuleren. tr waren veertien stemmen [oor en acht stemmen tegen: 0n SGP, Christenunie, Leef- Schouwen-Duiveland en GroenLinks. Deze partijen wij- an een theatervoorziening op Schouwen-Duiveland af. ge raadsleden zijn het met het tollege eens dat voor Mondra- jon geen contract moet worden aangegaan met projectontwik kelaar Drevast BV, omdat de vorstellen van deze ontwikke laar in strijd zijn met de wette lijke bepalingen voor Europese uil aanbesteding. Het college van 2« burgemeester en wethouders giq stelde voor de verdere mogelijk- 14 heden voor een theatervoorzie ning tot na het zomerreces te la ten liggen. Dat vinden de coali- i tiepartijen te vrijblijvend. In de tit notie dragen zij het college op lan uiterlijk 1 oktober met een ffl nieuwplanvanaanpakvooreen uid theater- en congrescomplex op delocatie Mondragon te komen, ra Daarin dienen de fasen van haalbaarheidsonderzoek, plan- voorbereiding en aanbesteding «3 nader te zijn uitgewerkt. zij De ondertekenaars van de motie «i spreken de bereidheid uit een fi- nj nanciële bijdrage te leveren, zo- ,1* wel in de kosten van het haal- b baarheidsonderzoek als in de lis exploitatie van een mogelijke ui theatervoorziening. Exacte be ls dragen worden overigens niet li genoemd. Tevens dringt de coa- o! litie er bij B en W op aan te be- isl zien of de reeds ontwikkelde i!' Jannen voor Mondragon in overleg met de 'opstellers geïn tegreerd kunnen worden in AXEL - De uitbater van het Ax- else café Mc Dizzy kreeg giste ren na een inval van de politie een driedubbel proces-verbaal. Het wijkteam Axel constateer de dat er drugs werden verhan- deld in het café. Daarnaast wer den alcoholische dranken verkocht zonder vergunning en stond er een illegale gokkast in het etablissement. De verdo vende middelen en rokersattri buten in het café werden in be slaggenomen. Klanten die meer dan de gebruikershoeveelheid (enkele grammen) bij zich droe gen, kregen ook een proces-ver- baal. Café Mc Dizzy werd begin vorig jaar voor drie maanden gesloten, nadat de politie meer dere malen softdrugs in het pand had aangetroffen. Toen malig burgemeester Mulder waarschuwde dat het etablisse ment een half jaar dicht zou moeten als er opnieuw soft drugs werden verkocht. door Ali Pankow BRUINISSE - De 42e editie van de Bruse Visserijdagen biedt naast feest ook zorg. De mossel moet dit seizoen weer duur wor den betaald. De kwaliteit is uit stekend, maar het aanbod is schaars. Daarmee wordt de prijs zo hoog opgejaagd dat het steeds moeilijker wordt mosse len als volksvoedsel te propage ren. Zowel burgemeester Assel bergs als Miss Visserijdagen 2003 Ellis Schot gaven blijk van hun zorgen daarover gistermid dag tijdens de opening in de feesttent op het havenplateau in Bruinisse. Overigens konden de visserij problemen noch de pittige regen de glans van de vrolijke intocht doen verbleken van de Bru 25 met aan boord de charmante miss van vorig jaar Janneke de Waal en haar opvolgster. Met het omhangen van de sjerp droeg Janneke haar taak als am bassadrice voor het vissersdorp in het nieuwe seizoen over aan Ellis Schot. De nieuwe miss is de negentienjarige dochter van een palingkweker. Ze volgt zelf een secretaresse-opleiding bij het instituut Schoevers en voelt zich nauw verbonden met de visserij. In een bondig betoog liet de miss 2003 de huidige pro blematiek de revue passeren. Zij beoordeelt de beperking van de mosselzaadvangst die door de natuurbeschermers werd af gedwongen als directe oorzaak voor de huidige schaarste van het mosselaanbod. Ook signaleert zij de zorg bin nen de zeevisserij door de vangstbeperkingen. En hoewel de palingvisserij een redelijk jaar achter de rug heeft, moet ook binnen deze sector hard ge werkt worden om zich staande te houden. De viskwekerijen be hoeven volgens haar geen be dreiging te zijn voor de vis vangst, want beide sectoren kunnen elkaar juist goed aan vullen. Een andere positieve ontwikkeling acht zij de toene mende vraag van de consument naar visproducten van hoge kwaliteit. Burgemeester Asselbergs maakte van de gelegenheid ge bruik zijn ergernis uit te spre ken over het feit dat bij de nieu we kabinetsformaties het eigen staatssecretariaat voor visserij is gesneuveld en dat de 'V' in de naam van het ministerie van LNV niet meer specifiek voor 'Visserij' staat, maar voor door Esme Soesman ELLEMEET - Andrej Zenowko (12) zet strakke windmolens op papier. Op de voorgrond heeft hij een groene ereboog getekend met daarop het woord 'welco me'. Zomaar een impressie van Nederland van een 'Tsjernobyl- kind'. Eentje die met 48 andere Advertentie Wit-Russische kinderen in Elle meet logeert. Zonsondergang bij zee. Het lijkt zo'n beetje het meest opgepikte thema onder de tekenende kin deren. Het resultaat zijn veelal vredige tafereeltjes van mensen die op het strand aan het spelen of zonnen zijn. De kinderen, die in leeftijd uiteenlopen van 8 tot en met 14 jaar, zijn opmerkelijk rustig. Ze hebben zojuist met viltstift hun eerste indrukken van het land dat zij bezoeken op papier gezet. De meesten kijken nu tv, een enkeling maakt een kleurplaat. Een handjevol jon gens trotseert de regen en rijdt buiten op skelters rond. Daar is ruimte genoeg voor, want het terrein van de YMCA- jeugdherberg in Ellemeet is groot. De herberg is eigendom van de Evangelischer Kir- chenkreis Oberhausen uit het Duitse Oberhausen en is midden in de polder gelegen. Er is een speeltuin, voetbalterrein, er zijn vele slaapkamers en twee ge meenschapsruimten. In niets is het boerenbedrijf van vroeger nog herkenbaar. Sinds dertien j aar haalt de kerkkring j aarlij ks gedurende drie weken kinderen uit Belarus (Wit-Rusland) rich ting Zeeland. Kinderen die met een slechte gezondheid kampen als gevolg van de - nog immer aanwezige - Tsjernobylstraling. Veelal ook kinderen die uit soci aal-zwakke gezinnen afkomstig zijn of als wees of halfwees door het leven moeten. Een aantal van hen is afkomstig van het in ternaat in Vilejka, waar de in Rilland zetelende Stichting Henk sinds jaar en dag steun aan geeft. De kinderen kampen met een kapot immuunsysteem en schildklierproblemen, schets ten begeleidster Zinaida Hilen- ak uit Wit-Rusland en gastheer door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Leg je de lat hoog, op gevaar af dat er straks geen geld meer is om alle onder delen van landinrichtingspro ject Schouwen-Oost fatsoenlijk uit te kunnen voeren, of schroef je het ambitieniveau omlaag om dat risico te verminderen? Die vraag zorgde gisteren voor de nodige discussie binnen de ge- biedscommissie. Op verzoek van de commissie gaat de coör dinerende Dienst Landelijk Ge bied verschillende toekomst scenario's opstellen. Landinrichtingsproject Schou wen-Oost kenmerkt zich door een hoog ambitieniveau. Als je bezig bent met omvorming van landbouwgrond in nieuwe na tuur, moet je het ook in één keer goed doen, luidt het credo. Dat kost een hoop geld en in de prak tijk wil dat nog weieens een struikelblok zijn. Vooralsnog gaat de DLG er echter van uit dat alle plannen onverkort kun nen worden uitgevoerd. Commissielid R de Koeijer vroeg zich gisteren tijdens de vergadering van de gebieds- commissie hardop af of die zienswijze niet al te optimis tisch isDe Koeij er vreest dat als vastgehouden wordt aan het huidige - hoge - ambitieniveau, het er straks op uitdraait dat sommige opnieuw in te richten deelgebieden er heel bekaaid af gaan komen. „Maar ik heb nu geen goed overzicht van wat de consequenties van vasthouden aan dat hoge ambitieniveau precies zijn." De Koeijer kreeg bijval van gemeentevertegenwoordiger binnen de gebiedscommissie, wethouder G. van de Velde-de Wilde. Ook zij mist een helder beeld van de mogelijkheden en onmogelijkheden. DLG-secre- taris E. van der Meer reageerde op de woorden van De Koeijer en Van de Velde met de opmer king dat de DLG de lat toch graag hoog wil blijven leggen. Doe je dat niet, dan kun je niet die natuur 'maken' die je wil, volgens Van der Meer. „Als we dit ambitieniveau loslaten, ha len we onze natuurdoelen niet." Van der Meer voegde eraan toe dat in de huidige opzet in ieder geval de basisfinanciering voor elk deelgebied apart intact blijft. „Het is niet zo dat als het werk in het ene gebied duurder uitpakt er in het volgende hele maal niets meer kan. De Koeijer bleek niet overtuigd. Hij wees erop dat toen het land inrichtingsproject nog in de kinderschoenen stond allerlei berekeningen van de kosten werden gemaakt. Meteen al bij aanpak van het eerste deelge bied - De Prunje - bleken de kos ten veel hoger dan geraamd. „Het houdt een keer op. Die boemerang komt een keer te rug." Uiteindelijk uitkomst van de discussie was de toezegging van DLG-zijde dat verschillen de toekomstscenario's op papier worden gezet. In september keert de materie terug op de agenda. ZIERIKZEE - Een personenau to die op het Luitje in Zierikzee geparkeerd stond, werd in de nacht van woensdag tot donder dag gestolen. Het betreft een witte Nissan type Patrol met kenteken W-84-KY. Advertentie MjmiUGHT CRUISES het Veerse Meer ^ffind-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, eten en varen Zat. 26 juli en 2 augustus Prijs 36,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 De Bruse Visserijdagen begonnen met de overdracht van taken aan Miss Visserijdagen 2003 Ellis Schot (links) door Janneke de Waal, de miss van vorig jaar (rechts). foto Marijke Folkertsma 'Voedselkwaliteit'. Ook ervaart de burgemeester het als gemis dat de officiële start van het mosselseizoen in Yerseke is af geschaft. Hij prijst in dit ver band de Stichting Festiviteiten Bruinisse die met de Visserijda gen de mosselen wel nadrukke lijk onder de aandacht brengt. Het programma biedt vandaag onder meer de Bruse paling- rookwedstrijd, een braderie, kermisattracties en muziekop- tredens. Gerhard Meyer uit Oberhausen. Dit zijn de enige vakantievier- ders, weet Meyer, die niet pro testeren als ze naar bed ge stuurd worden. Sterker nog, er wordt zelfs een middagdutje ge daan. De zilte Zeeuwse lucht en het goede eten geeft hen de kans aan testerken. Daar weet de dertienjarige Vika Savchits over mee te praten. Haar altijd pijnlijke buik doet na een weekje vakantie in Elle meet een stuk minder zeer. Kla gen doet ze niet, want alles hier is 'fine'. Meer nog dan het fysie ke, zo lijkt het, is de ervaring van groot belang. Het feit dat de kinderen iets moois mee maken, dat ze nooit meer vergeten en waar ze nog lang met elkaar over zullen praten. Een ervaring die hen bovendien hoop geeft. „Want hoop is weten dat er er gens mensen zijn die aan je den ken", constateert Meyer na der tien jaar ervaring met dit kamp te hebben opgedaan. door Famke van Loon ZIERIKZEE - G. van der Salm is gisteren door de ge meenteraad benoemd tot wethouder van Schouwen- Duiveland. De PvdA'er volgt voormalig wethouder A. van der Wouden op. Die stapte anderhalve week geleden op, omdat hij in opspraak was geraakt door een veroorde ling voor een drankrit in de cember vorig jaar. Van der Salm was eerder al wethouder in de voormalige gemeente Westerschouwen en na de gemeentelijke her indeling in de gemeente Schouwen-Duiveland. Na bijna anderhalf jaar in de luwte keert hij nu terug in de eilandelijke politiek. Tijdens de raadsvergadering heeft hij de eed afgelegd, die bij zijn aanstelling als wethou der hoort. Met de benoeming van Van der Salm heeft de PvdA weer een zetel in het college en is het Schouwen- Duivelands gemeentebe stuur weer compleet. Van der Wouden was onder meer verantwoordelijk voor cultuur, welzijn, volkshuis vesting, monumentenbeleid en werk, inkomen en zorg. Welke portefeuilles de kers verse wethouder onder zijn hoede krijgt, wordt vandaag besloten. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het talen tenjachtproject HooiJkoorts krijgt dit najaar een vervolg. Het project is bedoeld voor jon geren tussen de veertien en twintig jaar oud die muziek ma ken, dansen, stand-up comedi an zijn of die een andere vorm hebben om zich cultureel te ui ten. Met name jongeren die wei nig (podium)ervaring hebben, komen voor de talentenjacht in aanmerking. Zij kunnen zich opgeven voor een optreden van vijftien minuten in discotheek De Hooizolder in Westkapelle. René de Dreu uit Nisse gaat het project in eerste instantie trek ken. Volgens het gemeentebe stuur heeft hij de nodige erva ring met de organisatie van pop en muziekfestivals. De gemeente Veere heeft inmid dels subsidie aangevraagd bij de provincie. Tsjernobyl-bleekneusjes doen zich te goed in Ellemeet. foto Marijke Folkertsma Veel bedrijven worden tegen woordig bewaakt en daarom wordt 's avonds een ronde ge maakt om te controleren of alles in orde is. Zo ook bij dat Veerse bedrijf. De bewaker keek nauwkeu rig in alle hoeken en gaten en voelde aan ramen en deuren of die goed op slot zaten. Op het terrein zijn ook apparte menten in aanbouw, dus ex tra oplettendheid was gebo den. Plotseling hoorde hij een luid gesnurk. „Een insluiper", dacht de be waker meteen, „die heeft zich natuurlijk verstopt.Hij bedacht zich geen moment en seinde de politie in. Die was snel ter plaatse met twee man. Gedrieën gingen ze voorzich tig richting het luidruchtige gesnurk. De bron was echter nog niet zo gemakkelijk op te sporen. Tot één van de agenten een inval kreeghij liep naar de waterbassins op het terrein, waar - jawel - een zeehond heerlijk snurkend van zijn nachtrust lag te genieten. - Orange Smart is een bijzonder slimme prepaid. Je bepaalt zelf hoe hoog je beltegoed is: 5,10 of 15 euro. Dit wordt automatisch opgewaardeerd, waardoor je opvallend voordelig belt. En toch heb je geen opzegtermijn. Bovendien blijft met Orange Smart je beltegoed altijd van jou. Bel 06 28670800, kijk op www.orange.nl, of loop eens binnen bij onze Orange shops, TeleCom-Today of BelCompany. the future's bright, the future's Orange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29