PZC PZC Tsjernobylkinderen sterken aan in Ellemeet Op de Wereldschool wordt niet meer gepest Fokkerstraat weer open Nieuwe kans voor ontwerp Van Eyck op kavel Maisbaai Waterschap maakt Thoolse waterloop natuurvriendelijker b!3 agenda 1! vrijdag 18 juli 2003 Hikse Kreek Uitleg over herinrichting Zwaakse Weel Auto raakt vrouw Schouwse coalitie geeft plan Mondragon nog een kans Immuunsysteem Kleurrijk Automobiliste met de schrik vrij Aanrijding na voorrangsfout Diefstal uit tenten Kaersekaemer geopend Automobilist schept bromfietsster Keukenbrand snel gedoofd Hooi! koorts krijgt vervolg Zwijgen mil ■nol Eendracht krij gt afgevlakte oever rRnlf Bosboom jHOLEN - Tholen krijgt er nog jjt jaar een flink stuk natuur- rriendelijke oever bij. Het gaat zes kilometer oever bij de aterloop Eendracht, ten zuid en van Tholen-stad. De „rkzaamheden beginnen na jebouwvakantie. Opdrachtgever is waterschap Zeeuwsé' Eilanden, dat op di verse plaatsen in zijn werkge bied natuurvriendelijke oevers aanlegt om natuurgebieden met elkaar te verbinden en de na tuurwaarden te verbeteren. Door de taluds van waterlopen vlakker te maken, ontstaat een geleidelijke overgang tussen land en water. Dergelijke oevers zijn gunstige omstandigheden voor watervo gels en andere dieren, die er zich kunnen nestelen. Doordat het talud minder steil is, kunnen ze ook makkelijker op de kant klimmen en zich verplaatsen naar andere natuurgebieden. Andere voordelen zijn dat vlak ke oevers leiden tot meer water berging en betere doorstroming. Bovendien vraagt een dergelij ke oever minder onderhoud. De afgelopen jaren heeft het waterschap in totaal al honderd kilometer natuurvriendelijke oevers gerealiseerd. Die mijl paal werd vorige maand gevierd aan de Schouwse Dijk bij Schuddebeurs. Zeeuwse Eilan den streeft ernaar in totaal mi nimaal 150 kilometer natuur vriendelijke oevers voor elkaar te krijgen. In de buurt van Tholen-stad is daar vorig jaar al een bijdrage aan geleverd door werkzaamhe den langs de Hikse Kreek, nabij Oud-Vossemeer. Daar ging het om een oever over een afstand van drie kilometer. In het geval van de Eendracht wordt over een dubbele afstand een na tuurvriendelijke oever aange legd. Aannemer De Feiter uit Bier vliet begint direct na de vakantie, in opdracht van het waterschap, met de grondwerk zaamheden. Het karwei neemt naar verwachting ongeveer tien weken in beslag, zodat het eind oktober of begin november kan zijn geklaard. De kosten van de aanleg bedra gen in totaal 328.000 euro. Voor de helft van het bedrag heeft Zeeuwse Eilanden inmiddels subsidie aangevraagd in het kader van de Europese Kader verordening Plattelandsont wikkeling. Ook voor eerdere oeverprojecten ontving het wa terschap Europees geld. ([WADENDAMME - De Vereni- Natuurmonumenten geeft morgen informatie over de her inrichting van de Zwaakse redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom bgrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Natuurmonumenten begint tind2004 met de aanleg van 110 natuurgebied tussen i-Gravenpolder en Kwaden- Zaterdag geven ver schillende organisaties vanuit irJormatiekramen uitleg over je plannen. Behalve Natuur monumenten zijn dat onder Were het Milieu Educatie Centrum, Stichting Land schapsbeheer Zeeland en de Koninklijke Nederlandse Na- luurhistorische Vereniging. Kinderen kunnen er waterdier tjes scheppen en bekijken onder een microscoop en er zijn kalve- jen. Geïnteresseerden kunnen tus sen 13.00 en 16.00 uur terecht in Kwadendamme op de Zwaakse lijk 5. MIDDELBURG - Op de Blau- jedijk in Middelburg is gister middag een 55-jarige Middel- lurgse gewond geraakt. Ze werd op de oversteekplaats lichting de Schroebrug aange- feden door een 19-jarige Duitse jutomobilist en is met onbeken- 11 de verwondingen naar het zie kenhuis in Vlissingen gebracht. ZIERIKZEE - Theater Mondra gon in Zierikzee krijgt van de gemeenteraad een tweede kans opeen nieuw leven als theater - en congrescomplex. De coalitie partijen VVD, CDA en Pvda schaarden zich achter een motie van coalitiegenoot Alert! en haalden daarmee een meerder heid in de raad. Er waren veertien stemmen «oor en acht stemmen tegen: «an SGP, Christenunie, Leef baar Schouwen-Duiveland en GroenLinks. Deze partijen wij ten een theatervoorziening op Schouwen-Duiveland af. In de motie dragen de coalitie partijen het college op uiterlijk 1 oktober met een nieuw plan van aanpak voor een theater- en congrescomplex op de locatie Mondragon te komen, he partijen zijn bereid een fi nanciële bijdrage te leveren, zo wel in de kosten van het haal baarheidsonderzoek als in de exploitatie van een mogelijke theatervoorziening. Exacte be togen worden niet genoemd. Tsjernobyl-blcekneusjes doen zich te goed in Ellemeet. door Esme Soesman ELLEMEET - Andrej Zenowko (12) zet strakke windmolens op papier. Op de voorgrond heeft hij een groene ereboog getekend met daarop het woord 'welco me'. Zomaar een impressie van Neder land van een 'Tsjernobylkind'. Eentje die met 48 andere Wit-Russische kinderen in Ellemeet logeert. Zonsondergang bij zee. Het lijkt zo'n beetje het meest opgepikte thema onder de tekenende kinderen. Het resultaat zijn veelal vredige tafereeltjes van men sen die op het strand aan het spelen of zonnen zijn. De kinderen, die in leeftijd uiteenlopen van 8 tot en met 14 jaar, zijn opmerkelijk rustig. Ze hebben zojuist met viltstift hun eerste indrukken van het land dat zij bezoeken op papier gezet. De meesten kijken nu tv, een enkeling maakt een kleurplaat. Een handjevol jongens trotseert de regen en rijdt buiten op skelters rond. Daar is ruimte genoeg voor, want het ter rein van de YMCA-jeugdherberg in Elle meet is groot. De herberg is eigendom van de Evangelischer Kirchenkreis Oberhausen uit het Duitse Oberhausen en is midden in de polder gelegen. Er is een speeltuin, voetbalterrein, er zijn vele slaapkamers en twee gemeenschaps ruimten. In niets is het boerenbedrijf van vroeger nog herkenbaar. Sinds dertien jaar haalt de kerkkring jaarlijks gedu rende drie weken kinderen uit Belarus (Wit-Rusland) richting Zeeland. Kinde ren die met een slechte gezondheid kam pen als gevolg van de - nog immer aanwe zige - Tsjernobylstraling. Veelal ook kinderen die uit sociaal-zwakke gezin nen afkomstig zijn of als wees of half- wees door het leven moeten. Een aantal van hen is afkomstig van het internaat in Vilejka, waar de in Rilland zetelende Stichting Henk sinds jaar en dag steun aan geeft. De kinderen kampen met een kapot im muunsysteem en schildklierproblemen, schetsten begeleidster Zinaida Hilenak uit Wit-Rusland en gastheer Gerhard Meyer uit Oberhausen. Dit zijn de enige vakantievierders, weet Meyer, die niet protesteren als ze naar bed gestuurd foto Marijke Folkertsma worden. Sterker nog, er wordt zelfs een middagdutje gedaan. De zilte Zeeuwse lucht en het goede eten geeft hen de kans aan te sterken. Daar weet de dertien j arige Vika Savchits over mee te praten. Haar altijd pijnlijke buik doet na een weekje vakantie in Elle meet een stuk minder zeer. Klagen doet ze niet, want alles hier is 'fine'. Meer nog dan het fysieke, zo lijkt het, is de ervaring van groot belang. Het feit dat de kinde ren iets moois mee maken, dat ze nooit meer vergeten en waar ze nog lang met elkaar over zullen praten. Een ervaring die hen bovendien hoop geeft. „Want hoop is weten dat er ergens mensen zijn die aan je denken", constateert Meyer na dertien jaar ervaring met dit kamp te hebben opgedaan. door Gerard Montsma MIDDELBURG- De Middel burgse basisschool de Vossen- burch in Dauwendaele heeft gisteren een officiële stap gezet om Wereldschool te worden. De schoolleiding en de voorzit ters van de medezeggenschaps raad en het Management Archipelscholen Walcheren on dertekenden gisteren een ver klaring waarin zij afstand doen van discriminatie, vooroorde len en onveiligheid op en rond de school. De Wereldschool is een landelijk project van het Landelijk Bureau ter bestrij ding van Rassendiscriminatie (LBR). Op een winderig schoolplein staan de leerlingen van de Vos- senburch rijendik opgesteld voor het podium. Uit de spea kers schalt het wereldlied van meester Sjef Hermans. De kin deren swingen en zingen volop mee. Als de directeur van de school, H. Satter, het podium beklimt, wordt het even stil. „We mogen ons nog niet officieel een wereldschool noemen. Pas als deze verklaring is onderte kend en het naambord van de Wereldschool op de school hangt, is het eindelijk zover. We mogen ons dan de eerste We reldschool van Nederland noe men." Onder een daverend ap plaus houdt hij een ingelijst exemplaar van de verklaring omhoog. De school verwacht na de zomer de officiële erkenning te krijgen. De Wereldschool is een variant van het onderwijsproject 'School Without Racism' en is bestemd voor het primair on derwijs. Het doel van het project is het tegengaan van pesten, dis crimineren, het overbruggen van cultuurverschillen en het bevorderen van een schoolkli maat waar iedereen welkom is. Een Wereldschool moet de ou ders, partners en de lokale over heid op de hoogte stellen van de voorwaarden en deze actief uit dragen. Zo moet de school elk schooljaar minstens één activi teit organiseren waarin die waarden tot uitdrukking wor den gebracht. De Vossenburch organiseerde dit jaar een massa le schoonmaakactie in de buurt, die ruim 750 euro opbracht. Het bedrag wordt geschonken aan de hulporganisatie War Child. Volgens Sjef Hermans is dit slechts een voorproefje. „We doen ieder jaar wel iets voor kinderen en het goede doel. Dat sluit mooi aan bij onze ambitie om wereldschool te zijn." De Vossenburch is een in meer dere opzichten kleurrijke school. Tussen de met felle kleu ren beschilderde muren rond het schoolplein, zingt het bont gekleurde gezelschap nog een maal uit volle borst het lied van hun muziekleraar. Na het re frein vallen de eerste druppels en stormt de menigte weer naar binnen. Iedereen maakt zich op voor het grote slotfeest. In de wandelgangen en leslokalen hangt een prettige sfeer en is er weinig te bespeuren van peste rijtjes en onveiligheid. Volgens Yasmin (9) uit groep vijf is dat niet vreemd op een laatste schooldag. „Er wordt af en toe nog ietsje gepest. We moeten het dan van de leraar opschrijven en tekenen en er met elkaar over praten. Dat gaat heel goed." Haar woorden sluiten naadloos aan bij het streven van directeur Satter. „De kinderen moeten de probleempjes hier zelf oplos sen." GOES - De Anthony Fokkerstraat in Goes gaat vandaag in de loop van de dag weer open voor autoverkeer in beide rich tingen. Gisteravond en vannacht werden de afrondende werkzaamheden aan het wegdek verricht, waardoor de weg tijde lijk volledig afgesloten moest worden. De afgelopen twee maanden was de weg alleen in oostelijke richting open voor autoverkeer, in verband met een ingrij pende reconstructie. Opvallendste ver andering is de aanleg van vrijliggende fietspaden aan weerszijden van de weg. Ook voor auto's is de route veiliger gewor den, door het instellen van een inhaalver- bod, het plaatsen van spoorbomen bij de kruising met de museumspoorlijn en de aanleg van voorsorteerstroken ter hoogte van de zijwegen. foto Willem Mieras GOES - Een automobiliste (42) uit Vlissingen verloor donder dagochtend op de Deltaweg in Goes de macht over het stuur. Na twee keer rondtollen kwam de auto tot stilstand tegen de vangrail. De voorkant van de wagen beschadigde hierbij. De vrouw bleef ongedeerd. GOES - Een zeventienjarige bromfietser is gistermiddag ten val gekomen na een aanrijding. Hij liep daarbij onbekende verwondingen op. De inwoner van de gemeent Borsele reed rond kwart voor vijf op de Lijnbaan in Goes vanuit een uitrit de M.A. de Ruijter- laan opHij verleende hierbij geen voorrang aan een 2 7 -j arige automobilist uit Breda. Door de botsing die het gevolg was, viel de bromfietser. De bromfiets werd bij het ongeval zwaar beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag goederen weggenomen uit een aantal tenten op een camping in Burg-Haamstede. De eige naars missen hun portemonnees en mobiele telefoons. ZIERIKZEE - De nieuwe ruimte van de dagverzorging van De Wieken in Zierikzee is gisteren officieel geopend. In aanwe zigheid van onder meer deelnemers, cliëntenraad en directie leden van De Wieken en Stichting het Gors werd de opening aangegrepen om de nieuwe naam te onthullen van de ruimte aan de Kaersemakerstraat: Kaersekaemer. Deze naam is verzonnen door Philip van Pesch, één van de be woners van de omringende appartementen. De appartemen ten worden bewoond door cliënten van Stichting het Gors. De Kaersekaemer is als gemeenschapsruimte in gebruik bij deze acht bewoners. Op doordeweekse dagen komen sinds kort ook deelnemers van de dagverzorging hier naar toe. Voorheen zetelden zij op de bovenverdieping van De Wieken. VLISSINGEN - Op de kruising Hermesweg/Industrieweg in Vlissingen vond gistermiddag rond twee uur een aanrijding plaats. Daarbij raakte een zeventienjarig meisje uit de ge meente Veere gewond. Veroorzaker van het ongeval was een eenentwintigjarige Bel gische automobilist, die op het kruispunt geen voorrang aan het meisje verleende. Het meisje viel met haar brommer en liep diverse kneuzingen op. Zij is naar het ziekenhuis ge bracht. VLISSINGEN - Dankzij snel ingrijpen van de bewoonster kon gistermiddag een keukenbrand in het Vlissingse Sanden- burg worden voorkomen. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg rukte om twee uit met twee blusvoer- tuigen. Een pannetje met olie was oververhit geraakt en had vlam gevat. De aanwezige bewoonster handelde kordaat. Op aangeven van de alarmcentrale wist ze de vlam te doven door een metalen deksel op het pannetje te schuiven en ermee naar buiten te gaan. WESTKAPELLE - Het talen tenjachtproject Hooilkoorts dat dit voorjaar met een grote finale werd afgesloten in discotheek de Hooizolder in Westkapelle, krijgt een vervolg. In het evaluatieverslag wordt geconcludeerd dat Hooilkoorts een succes was. Het gemeente bestuur van Veere wil daarom dit najaar met de tweede editie beginnen. Het project is bedoeld voor jongeren tussen de veertien en twintig jaar oud die muziek maken, dansen, stand-up come dian zijn of iets dergelijks. Met name jongeren die weinig (podi- um)ervaring hebben, komen voor de talentenjacht in aan merking. De Hooizolder zorgt voor een professionele licht- en geluidsinstallatie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het dagelijks gemeentebestuur van Middel burg wil onderzoeken of het mo gelijk is om alsnog het gebouw van Aldo van Eyck op de lege kavel in de Maisbaai te bouwen. Voor dat onderzoek is bijna tachtigduizend euro nodig. Het ontwerp was oorspronkelijk be doeld als museum, de bouw plannen werden half jaren ne gentig na een jarenlange discussie door de gemeenteraad afgeblazen. Samen met de provincie wil de gemeente onderzoeken of het gebouw in aangepaste vorm als nog te realiseren is. Het is zo goed als uitgesloten dat het ge bouw een museum voor heden daagse kunst wordt, zoals in het oorspronkelijke plan de bedoe ling was. Als het gebouw er komt, krijgt het waarschijnlijk wel een culturele functie. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan een kunstencentrum. Het colle ge wil het onderzoek betalen uit een potje dat bestemd was voor het Huis der Kunsten, het plan om het stadhuis te verbouwen tot cultureel centrum. Dat idee is door de komst van de Roose velt Academy inmiddels achter haald. Wethouder A. de Vries hult zich in stilzwijgen over de hernieuw de activiteiten rond het ontwerp van Van Eyck. „Ik heb geen en kele behoefte aan publiciteit. Normaal gesproken ben ik openhartig, maar over dit on derwerp wil ik nog niets kwijt." De gemeenteraadsfracties staan niet negatief tegenover het idee om het gebouw alsnog te realiseren, blijkt uit een bel- rondje. „Als het college de kans ziet om ergens geld vandaan te halen en het gaat niet ten koste van lastenverhoging voor de burger dan vinden we het pri ma", zegt J. van Dijk Sturm (WD). „Maar er zijn nog andere prioriteiten, het is een keiharde financiële kwestie. We zijn be nieuwd. Vol verwachting klopt ons hart.Leefbaar Middelburg gaat alleen akkoord als het ge bouw een culturele bestemming krijgt. „Anders is het niet be spreekbaar", zegt H. Akdag. Het CDA en de SGP willen dat er geen geld uitgegeven wordt, voordat duidelijk is wat de functie van het gebouw wordt. „We willen eerst duidelijk we ten'waarom het nodig is", zegt J. Kodde (CDA). „Op dit mo ment heeft het voor ons niet de hoogste prioriteit, omdat we op alles moeten beknibbelen." SGP-fractievoorzitter C. Dek ker vindt dat de gemeenteraad moet beslissen of er geld aan het onderzoek wordt besteed. „We hebben net gediscussieerd over hoe we de eindjes aan elkaar moeten knopen. Maar we zeg gen niet bij voorbaat dat we er niet aan beginnen. Het ontwerp was natuurlijk iets unieks, we vinden het positief om dat als nog te bekijken." Bijna tien jaar geleden, op 13 september 1993, besloot de ge meenteraad met dertien stem men voor en negen tegen om het museum te bouwen. Aan die da tum en de stemverhouding, dankte het museum zijn naam: 13/IX. Anderhalf jaar en een verkiezingsronde later werd het plan alsnog afgeblazen. Vier jaar geleden laaide de discussie over de bouw van het museum weer op, maar ook toen kwam het er niet van. A. Harwijne (PvdA): „We hopen dat het nu toch nog gaat lukken om het ge bouw te realiseren." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; 's-HEER ARENDSKERKE - 17.30 uur: Start Rabo-Wielerweekend, resp. recre anten, masters, amateurs A/B; HEINKENSZAND - Stengeplein, 19.00 uur: Magic-Circus; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; Nederlands hervormde kerk, 20.00 uur: Inloopconcert door organist Henk G. van Putten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Om niSport Reimerswaal; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 8.00- 13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 11.00 uur en 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; VVV kantoor Yerseke, 13.30 uur: Rondlei ding havens en oesterputten; duur 90 mi nuten; 15.30 uur: Rondvaart langs de mosselpercelen; Aanmelden VW kan toor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27