PZC Universiteit begint campagne Er zat een engeltje op mijn rug Ziekenhuis Walcheren verbetert voorlichting Smogwaarde korte tijd boven kritische grens 14 15 Roosevelt Academy houdt in september open dag Jeugdhulp AZZ dreigt in geldnood te komen Enkele tientallen liters olie in zee bij doorzagen van Tricolor vrijdag 18 juli 2003 Weer Gidsen Vluchtelingen Zeeuwse gezinnen overleven noodweer op Franse camping Hagelstenen Dode Vergelijking Vlaanderen wil snel spoortunnel Trio zonder helm op motor Overdruk in tunnel aangepast Slechts een drankrijder betrapt Korte duur Jongen steelt pakken koffie ma* (joorWout Bareman ZEEBRUGGE - Bij de eerste bergingswerkzaamheden rond de gekapseisde Noorse autocar rier Tricolor is een kleine hoe veelheid olie vrijgekomen. Het gaat om enkele tientallen liters. pe olie is door de bergers direct opgeruimd. Dat meldde de Bel gische federale minister J. Van- Je Lanotte, verantwoordelijk voor onder meer Noordzeeza ken, gisteren tijdens een pers conferentie in Brugge. De olie kwam dinsdag en woensdag vrij bij het wegzagen van een deel van de opbouw van de Tricolor. Volgens Vande La notte en zijn collega F. Van Den Bossche van Leefmilieu ging het om 'niet meer dan twintig em mers olie in een hele zee'. De mi nister vergeleek het met 'spu wen in een zwembad' De twee ministers spraken de verwachting uit dat er de ko mende maanden vaker kleine hoeveelheden olie uit het wrak zullen vrijkomen. Het is de grootste zorg van met name gouverneur P. Breyne van ffest-Vlaanderen, die de ber gers er vorige week al op wees dat zij de eerstverantwoordelij kezijn voor het voorkomen van olievervuiling op de Belgische stranden. Niet alleen de bergers, ook de overheidsdiensten, hebben alle mogelijke voorzorgsmaatrege len getroffen om die vervuiling te voorkomen. „Gebeurt het wel, dan zou dat gezien het hoogseizoen een regelrechte ramp zijn", aldus Breyne. Volgens schattingen van de Combinatie Berging Tricolor (CBT) bevat de Tricolor nog minstens 200.000 liter olie, die op plaatsen zit waar de duikers in de voorbereidingsfase niet bij konden. De bergingswerkzaamheden zijn overigens tot het weekeinde stilgelegd in verband met het slechte weer. Voor het Noord zeegebied is windkracht acht voorspeld en onder die omstan digheden, met zware zeegang, kunnen de bergers onmogelijk hun werk doen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Roosevelt Academy presenteert zich in september aan toekomstige stu denten. Dan wordt in het stad huis in Middelburg een open dag gehouden. Volgende week komt de brochure van de Zeeuwse universiteit uit. Daar mee begint de campagne van de nieuwe universiteit om studen ten naar Zeeland te lokken. De open dag is bedoeld voor leerlingen die in de vijfde of de zesde klas van het vwo zitten en voor hbo'ers die willen over stappen naar de universiteit. Alle middelbare scholen in Ne derland krijgen de brochure op gestuurd. Verder wordt na de zomervakantie landelijk gead verteerd voor de Roosevelt Aca demy. De promotiecampagne voor de universiteit beperkt zich niet tot Nederland, ook in België wordt de Roosevelt Academy onder de aandacht gebracht. De staf bezoekt persoonlijk een aantal scholen en de Roosevelt Academy staat in het najaar op een grote onderwijsbeurs in Brussel. Tij dens de open dag kunnen toe komstige studenten informatie krijgen over het studieprogram ma van de universiteit. Initia tiefnemer Hans Adriaansens geeft uitleg over de vier hoofd onderdelen van de studie, Sci ence, Social Science, Humani ties en Academie Core (taal en algemene academische vaar digheden). Verder zijn er pre sentaties over de huisvesting en de eetgelegenheden. Overigens loopt de Roosevelt Academy daarmee een klein beetje voor de muziek uit. Op de website staat te lezen dat de Kloveniers doelen worden ingericht als res taurant. De gemeente heeft daar echter nog geen beslissing over genomen. „Datklopt",zegtpro- jectmanager Wilma Boonstra van de universiteit. „Maar dat is wel een grote wens van ons." De potentiële studenten kunnen op de open dag ook kennisma ken met het leven in Middel burg. Gidsen leiden groepen rond door de stad, de gemeente geeft informatie over evene menten en het culturele leven. Verder is er informatie over sport. Het is de bedoeling dat de Roosevelt Academy samen met de Hogeschool Zeeland sportac tiviteiten gaat ontwikkelen. „We gaan geen aparte vereni gingen oprichten, er zijn al goe de verenigingen en daar hebben we ook niet genoeg studenten voor", zegt Boonstra. „Maar we willen gebruik maken van de fa ciliteiten die al in de stad aan wezig zijn." De open dag is op 27 september en duurt van half elf 's ochtends tot half drie 's middags. Voor nieuwsgierige Middelburgers houdt de universiteit op 29 sep tember een informatieavond in het stadhuis. Die begint om half acht. Meer informatie op www.rooseveltacademy.nl door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Stichting j Agogische Zorgcentra Zeeland- vraagt meer geld van de provin cie Zeeland. Volgens directeur G. Schaart komt de hulpinstel ling anders komend jaar in de fi nanciële problemen. De stichting AZZ kijkt daar naast hoe de organisatie kan besparen. Daarbij gaat het hooguit om verschuivingen van personeel en inkrimping door het niet invullen van vacatures, zegt de voorzitter van de Raad van Bestuur. In september gaat AZZ onder handelen met de provincie. Dan moet duidelijk zijn wat de fi nanciering volgens de nieuwe AWBZ zal zijn en moet het eigen plan van aanpak klaar zijn. De doeluitkering voor jeugdhulp verlening is de afgelopen jaren te laag geweest, stelt Schaart. In het zicht van de nieuwe finan cieringswijze voor instellingen, waarbij die met de overheid af spraken maken over de aantal len mensen die zij gaan helpen, is overleg over de subsidiëring nodig om niet in de rode cijfers teraken, zegt hij. „Niet alleen is er meer geld nodig voor pleeg- zorg, er zijn ook wachtlijsten bij andere jeugdhulpverleningen. Daarbij komen hogere lasten door onder meer pensioenpre mies." Schaart verwacht vol gend jaar op hetzelfde aantal medewerkers te blijven als nu: ruim zeshonderd. De fusie per 1 augustus met Stichting Jeugd zorg Zeeland, waarmee enkele tientallen mensen meekomen, is liet de aanleiding voor de kos- tenoperatie, stelt de directeur. Wel wil Schaart de extra onkos ten van de fusie door de provin cie vergoed zien. De jaarreke- uing 2002, die binnenkort verschijnt, toont nog een posi- def resultaat, verzekert Schaart. De Stichting Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ) verleent hulp aan jongeren in dagvoor zieningen en tehuizen, geeft z°rg aan jongeren met een ver standelijke handicap, verzorgt maatschappelijk opvang voor volwassenen en de opvang van minderjarige vluchtelingen. Door het nieuwe vluchtelingen beleid is de laatste taak aan het verdwijnen. Een beeld van de ravage op camping La Rive. foto familie Welleman door Emile Calon OUDELANDE - De families Welleman en Van 't Veer zijn weer veilig terug in Oudelande. Terug van een wel zeer kor te en zeer enerverende vakantie op camping La Rive in Biscarrosse in het zuidwesten van Frankrijk. Nog geen 48 uur nadat ze daar arriveerden zaten ze midden in een vreselijk noodweer waarbij hun camping veranderde in een soort slagveld met enkele doden, veel gewonden en een totaal vernielde cam ping. Zondagavond arriveerden ze op een werkelijk schitterende camping, zo weet Anke Welleman nog goed. Woens dagochtend verliet ze een puinhoop. Omgewaaide bomen, modderpoelen en vele vernielde caravans, huisjes en ten ten is het beeld wat haar nu nog voor ogen staat van de camping. La Rive lag dinsdagavond namelijk precies in de baan van een zeer heftig noodweer. Ze weet nog goed dat ze met z'n allen aan het eten waren. Zo rond half zeven 's avonds zag Anke heel in de verte een onweer naderen. Een klein half uur later begon het plotseling hard te waaien. „In korte tijd steeds harder en harder.Met acht mensen moesten ze de luifel van de camper in bedwang houden en zo goed en zo kwaad als mo gelijk oprollen. Dat lukte ternauwer nood. Daarna kropen ze met z'n negenen in de camper om te schuilen voor het nood weer dat op dat moment in al zijn hevig heid losbarstte. „Regen, hagel, onweer, bliksem, het was enorm." Vanuit hun camper zagen ze bomen omknakken als de spreekwoordelijke luciferhoutjes. Ook vloog een van hun tenten de lucht in en werden de andere twee plat ge drukt door de storm. Niet vreemd want de onweersbuien gingen gepaard met zeer zware windstoten met snelheden van 160 kilometer per uur. Tevens vie len er hagelstenen ter grootte van fikse kersen. De negen meter lange camper van de familie Van 't Veer schudde op z'n wielen. Na een uur nam het nood weer flink af en durfden de beide fami lies de camper te verlaten. Toen zagen ze pas goed de enorme ravage en wisten ze dat ze boften met hun stek aan de rand van de camping, een plek zonder grote bomen. Aanvankelijk was hen standplaats 163 toegewezen. Een plek midden tussen de bomen, vertelt Ab van 't Veer. Die standplaats bleek echter te klein voor de camper en de drie ten ten. Na wat gesteggel kregen ze dan ook de andere plek, weg van de bomen. Te rugblikkend zegt hij het gevoel heeft dat toen even een engeltje op zijn rug zat. Want de caravan die dinsdagavond wel op standplaats 163 stond is die dinsdagavond volledig vernield door een vallende boom. „Dat had ons kun nen overkomen." De ravage was enorm, beschrijft Anke Welleman de toestand op La Rive die ze aantrof toen ze de camper verliet. Over al beschadigde caravans, tenten, ge wonde mensen. Haar vijftienjarige dochter Tamara zag zelfs een dode on der een zeiltje liggen. Terwijl ze daar zo liepen, hoorden de beide families dat iedereen naar de kantine moest komen omdat er een tweede noodweer nader de. Daar stonden ze vervolgens opge propt met enkele honderden camping- gasten. Er was niets geregeld, blikt Ab van 't Veer terug. „Geen water, geen verlichting, niets, niets." Alleen enkele kaarsjes. Toen dat tweede noodweer minderde keerden de beide families terug naar de camper. Na een zeer onrustige nacht vertrokken ze de volgende dag richting Zeeland. De sfeer was immers weg, de tenten kapot of kletsnat. Langer blij ven kon trouwens niet omdat de cam ping ontruimd werd. In de nacht van woensdag of donderavond arriveerden ze thuis waarna ze gisterochtend direct begonnen met het schoonmaken van de vakantiespullen. De komende dagen gaan ze, als het zon nig is, naar het Noordzeestrand. En vol gend jaar? Waarschijnlijk weer naar Frankrijk. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Meer en brede re informatie voor zowel ziekenhuismedewerkers als patiënten. Dat staat in het ver beterplan dat Ziekenhuis Wal cheren presenteert na een kwaliteitsmeting die zieken huisverzekeraar Centramed dit voorjaar heeft gedaan. De verbeterplannen worden op genomen in de nieuwe nota Goed Behandeld die binnenkort verschijnt over de toekomst van de instelling, nu de fusie met de Oosterschelde Ziekenhuizen niet doorgaat. Noodzakelijk voor die nota is een intern communicatieplan om informatieuitwisseling tus sen afdelingen te verbeteren; beleidsmatig, organisatorisch èn zorginhoudelijk, zegt kwali teitsmanager Peter Cysouw van Ziekenhuis Walcheren. „Er wordt heel veel papier rond gestuurd, maar klassiek staat daar de stand van de budgetten opMaar nog niet de nieuwe ma nier van omgaan met bijvoor beeld decubitus (doorligwon- den), terwijl dat heel nuttig kan zijn." Ook wordt het vóórkomen van zaken als ziekenhuisinfecties continu bijgehouden en verge leken en niet meer op vaste data gemeten. „Zo krijg je een beter beeld van de kwaliteit van je zorg." In het kader van de Wet op de Geneeskundige Behande- lings Overeenkomst (WGBO) wordt voorlichtingsmateriaal gemaakt dat patiënten infor meert over mogelijke complica ties van onderzoeken en behan delingen. De onderlinge waarborgmaat schappij Centramed, waarbij ziekenhuizen zich verzekeren tegen medische aansprakelijk heid, houdt elke drie jaar een onderzoek naar de wijze waar op ziekenhuizen de veiligheid van patiënten en het voorkomen van fouten en ongevallen heb ben geregeld. Ziekenhuis Wal cheren deed als nieuw verzeker de bij Centramed dit jaar voor het eerst mee. De Oosterschel- deziekenhuizen bleven ditmaal buiten het onderzoek. Ook Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen deed mee, maar kon de gegevens nog niet verstrekken. In totaal werden in Nederland 25 ziekenhuizen onderzocht. In de onderlinge vergelijking haal de Vlissingen een eerste plaats in zorgverlening en cliëntoriën tatie, een tweede voor beleid en beheer, een derde voor integrale patientveiligheid en het voor komen van incidenten, maar slechts een zesde plaats voor klachten en claims. Volgens het verbeterplan wor den klachten over de behande ling in het ziekenhuis en claims die daaruit voortkomen voor taan per kwartaal gerappor teerd en breder besproken in de ziekenhuisorganisatie. „Het gaat om een dertigtal klachten per jaar, die vrijwel allemaal in onderling overleg opgelost kun nen worden," weet Cysouw. Ook wordt de registratie van voor vallen en de communicatie tus sen de klachtencommissie van het ziekenhuis en de commissie Fona (fouten en near-accidents, bijna-ongevallen) verbeterd. „Nu kan het gebeuren dat voor vallen aanvankelijk door beide commissies apart behandeld worden. In het vervolg weet elke commissie waar de ander mee bezig is." Het beoordelingssysteem dat Centramed hanteert is erg rigi- LIEFKENSHOEK - De Vlaamse regering vindt dat de Lief- kenshoekspoortunnel zo snel mogelijk moet worden aange legd. Na overleg met de provincie en het stadsbestuur van Antwerpen heeft premier B. Somers beloofd voorrang voor de spoortunnel te bepleiten bij federaal premier G. Verhofstadt. De vergunningprocedures worden zo snel mogelijk gestart. Antwerpen schuift met het pleidooi voor de Liefkenshoek- spoortunnel, parallel aan de bestaande Liefkenshoektunnel, een andere grote investering op spoorweggebied op de lange baan. Er zijn twijfels gerezen over de noodzaak snel een tweede ha venspoorlijn aan te leggen. Uit onderzoek moet blijken hoe urgent die tweede ontsluiting is; momenteel is er geen capaci teitstekort. De aanleg van de spoortunnel heeft een hogere prioriteit, vooral met het oog op de toekomstige containerhaven het Deurganckdok bij Doel. Via de spoortunnel moeten contai ners van en naar dat dok worden getransporteerd. Naar ver wachting worden er, als de containerhaven helemaal gereed is, zes miljoen containers per jaar overgeslagen. RENESSE - Een negentienjarige Duitse bestuurder van een motorfiets en twee negentienjarige Duitse vrouwelijke passa giers achterop werden donderdagnacht om half drie op de Hogezoom in Renesse bekeurd wegens het rijden zonder helm. Zij kregen alle drie een boete van 52 euro. TERNEUZEN - Specialisten van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) hebben de overdruk in dertien van de zesentwintig dwarsverbindingen in de Wester - scheldetunnel aangepast. Dat gebeurde na een aantal metin gen. Tijdens de werkzaamheden, die eerder deze week werden uit gevoerd, werd het verkeer in beide tunnelbuizen over de rech- terrijbaan geleid. In de dwarsverbindingen zorgt een ventila tiesysteem voor een lichte overdruk, waardoor er bij een calamiteit geen gassen of rook via die verbinding van de ene in de andere tunnelbuis terecht kunnen komen. De schone lucht wordt aangezogen uit de buis, waar geen calamiteit heeft plaatsgevonden CADZAND - Bij een grote alcoholcontrole aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust is afgelopen woensdagavond slechts één dronken automobilist bekeurd. De 49-jarige man uit Am stelveen had twee keer meer alcohol op dan wettelijk is toege staan. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. Tussen 19.00 uur en 2130 uur werden in de buurt van de krui sing Potjes (Zuidzandseweg/provinciale weg Breskens/Sluis) 110 automobilisten die van het strand kwamen gecontro leerd. De controle vond plaats door de politie in samenwerking met 3VO, Slachtofferhulp en politievrijwilligers in het kader van de campagne BOB Zomertour. Bij een alcoholcontrole op de Looierssingel in Middelburg heeft de politie in de nacht van woensdag op donderdag geen enkele bestuurder kunnen be trappen op rijden onder invloed. De controle vond plaats tus sen 1.50 en 2.45 uur. In totaal werden 24 bestuurders gecon troleerd. De politie kondigt in het kader van de campagne nog meer grote alcoholcontroles aan deze zomer. de, vindt Cysouw. Het ontbre ken van een apart registratie formulier voor valincidenten resulteert al in de kwalificatie 'middelmatig', illustreert hij. Zijn ziekenhuis registreert de valincidenten op een ongeval len-formulier. Ongeveer de helft van de circa honderdvijftig mel dingen die de commissie Fona krijgt, betreft valincidenten. .Helemaal uit te bannen zijn die niet; of je moet patiënten vast binden." De strak gehanteerde meetlat van Centramed resulteert ook in beoordelingen die met elkaar in tegenspraak schijnen. „De verpleegprotocollen wor den in de praktijk goed toege past, enkel werd die toepassing niet getoetst door de leidingge vende. Daar is nu een antwoord op gevonden. Je moet oppassen dat het papierwerk je organisa tie niet overvraagt, anders ver zand je in bureaucratie. Centra med eist registratie binnen 24 uur; haal je dat niet altijd, dan scoor je middelmatig'. Registra tie moet wel hanteerbaar blij ven", vindt de kwaliteitsmana ger. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds 1999 is woensdag in Ne derland ernstige smog gesigna leerd. In Zierikzee, waar één van de twee Zeeuwse meetpun ten is gevestigd, werd de hoog ste concentratie gemeten. Om dat de overschrijding van de alarmdrempel van korte duur was, is er geen waarschuwing van de provincie uitgegaan. Rond een uur of vier werd gis termiddag in Zierikzee een waarde van 243 microgram ozon per kubieke meter lucht gemeten. De op EU-richtlijnen gebaseerde alarmdrempel ligt bij een concentratie van 240 mi crogram. Zodra deze waarde wordt bereikt, wordt gesproken van ernstige smog. Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven dat het Landelijk Meetnet Luchtkwaliteit (LML) beheert, stelt op dat moment de betrok ken provincie op de hoogte. Doorgaans geeft de provincie op haar beurt een persbericht uit met onder meer het advies aan mensen met gezondheidspro blemen om geen zware inspan ning te leverenD at is nu niet ge beurd vanwege de korte duur van de overschrijding, aldus een provinciaal voorlichter. Ingrij pende maatregelen volgen ove rigens pas als er sprake is van hoge concentraties gedurende een langere periode. In het erg ste geval kan het zelfs zijn dat evenementen worden afgebla zen. Het is aan de commissaris van de koningin daarover een beslissing te nemen. Tot op he den is een dergelijke extreme maatregel echter nooit nodig geweest. De hoge waarde die woensdag MIDDELBURG - Een veertien jarige jongen is gistermiddag in een supermarkt in Middelburg betrapt op de diefstal van vijf tien pakken koffie. De koffie heeft volgens de politie een waarde van€103,66. eventjes in Zierikzee werd ge meten is het.resultaat van een combinatie van factoren, schetst projectleider R. Albers van het LML. Ozon ontstaat in de combinatie vervuilde - veelal door een oostenwind aange voerde - lucht en fel zonlicht. Heel Zuid-Nederland had met die combinatie te kampen, maar daar werd de ozondrempel- waarde (net) niet bereikt. Dat geldt bijvoorbeeld voor het Zeeuws-Vlaamse Philippine en ook voor België, want het RIVM houdt ook buurlanden nauwlet tend in de gaten. Het sinds 1973 landelijk functionerende meet net bestaat uit 55 meetpunten, die tesamen een beeld geven van de luchtkwaliteit. Op 34 van die plaatsen worden ook ozonme- tingen verricht. Zeeland telt twee meetpunten; Zierikzee en Philippine. Daar naast zijn er meetpunten in de omgeving, bijvoorbeeld in Huij- bergen, weggezet. Informatie die daar wordt vergaard wordt automatisch naar het RIVM ge stuurd, waarna de waarden on der meer op teletekst verschij nen. Ernstige smog kan gezond heidsproblemen veroorzaken. Zo kunnen mensen met lucht wegklachten geconfronteerd worden met een verergering. De weersverandering die eind van de middag merkbaar was, maakte ook korte metten met de overschrijding. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15