Lasagne mogelijk Britse uitvinding Het leek wel alsof er een atoombom was ontploft Olie reden coup in Sao Tomé en Principe Internetvriend van 12-jarig meisje bezat kinderporno Brussel vindt experiment met tarieven mislukt Irak-oorlog heeft al 48 miljard gekost Hoofd veiligheidsdienst Hongkong treedt af tehulz biedt egering Italië excuses aan donderdag 17 juli 2003 Kans op inslag asteroïde kleiner Consument Reserve Japan noemt feestdag naar keizer Man overlijdt na val van dak Homohuwelijk in Nieuw-Zeeland Steekpartij om zitplaatsen Duitse lezers vertalen Potter zelf pzc Kapper duurder door verlies van lage BTW jmr-Hans Gertsen BRUSSEL - De kapper, de fiet- stnmaker en de schoenmaker I,orden vanaf 1 januari flink 5 juurder, nu ze waarschijnlijk ,eer terugvallen in het hoge L-tarief van 19 procent. De Europese Commissie vindt het i (speriment met het lage tarief "an 6 procent mislukt en wil de ril® latic ruit DNDEN - De kans dat grote isteroïden de aarde met een ver roestende klap raken, lijkt Mi yejner dan gedacht. Meteorie- lie, |en blijken in de dampkring na- ueüjk sneller uit elkaar te val- [n dan astronomen tot nu toe annamen. kappers en fietsenmakers weer het volle pond laten betalen. Volgens Eurocommissaris Bol- kestein hebben de lage BTW-ta- rieven niet of nauwelijks bijge dragen aan het bestrijden van de zwarte economie en is ook het werkgelegenheidseffect te ver waarlozen. Als Bolkestein zijn zin krijgt, dan wordt de BTW bij de kapper, schoenmaker en fiet senmaker verhoogd van 6 naar 19 procent. In 2001 waren ze bij wijze van experiment verlaagd, onder meer om de kappers con- currerender te maken met 'thuisknippers' en andere zwartwerkers. In elk geval zullen volgens de branche-organisatie Bovag waarbij 1600 fietsverkopers- en reparateurs zijn aangesloten, de fietsreparaties 'zeker' duurder worden door het hoge BTW-ta- rief. Dat gebeurt terwijl de ta rieven bij de BTW-verlaging in 2001 niet zijn verlaagd. Ook bij de kappers was toen nauwelijks een prijsverlagend effect te merken. De vakbond FNV en de werkge vers zijn boos over het plan. Vol gens de FNV is de BTW-verla- ging wel ten goede gekomen aan de consument. Maar volgens Bolkestein hebben de kappers, schoen- en fietsenmakers de BTW-verlaging nooit helemaal doorgegeven aan de consument en is zo'n effect altijd maar tij^ delijk. De FNV-woordvoerder zegt dat tienduizend banen zullen ver dwijnen en ook het MKB-Ne- derland spreekt van een drama. Andere 'arbeidsintensieve' sec toren, zoals catering, waren tot nu toe uitgesloten van experi menten met lage belastingen. De Europese Commissie wil lid staten voortaan de mogelijk heid geven lagere BTW-tarieven in te stellen voor de hele cate ringsector en ook voor alles wat met het renoveren en repareren van het eigen huis van doen heeft. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Na een lange tournooidag was een middel eeuwse Britse ridder echt toe aaneen bord lasagne. Mogelijk kreeg hij dat ook, want onderzoekers hebben een recept voor lasagne ge vonden dat dateert uit de veertiende eeuw, lang voor dat Italiaanse koks de inge ving kregen om lagen pasta af te wisselen met saus en te bedekken met kaas. Britse onderzoekers waren bezig met de voorbereidin gen voor een middeleeuws festival in het kasteel van Berkeley in het zuiden van Engeland toen zij in een kookboek van koning Ri chard II, The Forme of Cury, stuitten op een recept van 'lo- seyns': lagen deeg afgewis seld met kaas en 'zoet poe der'. Het grote verschil met de Italiaanse lasagne is dat er geen tomaten inzitten, die werden namelijk pas twee eeuwen later ontdekt in de Nieuwe Wereld. Verder zitten in loseyns ka neel en saffraan, kruiden die de Italianen voor hun pasta schotel niet gebruiken. ,,We hebben nu een middeleeuwse lasagne gegeten in het kas teel en het was heerlijk, hoe wel wel wat aan de zoete en kruidige kant", zei David Crompton, één van de onder zoekers. De Italianen willen natuur lijk niets weten van de ont dekking die hun hun natio nale gerecht weieens zou kunnen afnemen. ,,Hoe dat oude gerecht ook mag heten, het was niet de lasagne zoals wij die maken", zei een woordvoerder van de Itali aanse ambassade. AP )it schrijven Britse en Russi- che wetenschappers in het we- 'WH snschappelijk tijdschrift Na- )ots are, dat vandaag verschijnt. je! Jit verbeterde computersimu- ities concludeerden de onder- oekers dat een steenklomp met Een doorsnede van 200 meter de rkn ar(]e vermoedelijk eens in de jaar raakt. Dat is veel lie (ginder dan de huidige schat- eens in de drie- tot vierdui- endjaar. Als zo'n asteroïde zich door de ampkring in de aarde boort, an kan dat een kwart van de tereldbevolking het leven kos- eld| En. Vermoedelijk ontstaat een mmense vloedgolf die al het le ien langs de oceaankusten be- 1 reigt. Wetenschappers geloven at een gigantische meteoriet o'n 65 miljoen jaar geleden het inde van het tijdperk van de di- ailosauriërs inluidde, lat! let deze kennis is volgens on- dlj erzoeker Bland van het Impe- ial College echter niet aange- »nd dat een meteoriet die in luizend stukken op aarde valt, blinder gevaarlijk is. ANP h IERLIJN - De Duitse Europar- tmentariër Schulz heeft de Ita- iaanse regering gisteren zijn hfi lerontschuldigingen aangebo- :t« den voor zijn uitlatingen van Zet linsdag op de Duitse televisie, lijl ichulz noemde de Italiaanse re- lïii jering'racistisch', irij )e Italiaanse minister van Bui- zij snlandse Zaken Frattini rea- [eerde uiterst verontwaardigd op Schulz' opmerking. Hij i' prak van 'een provocatie', ta Schulz was op 2 juli ook al het nikpunt van Italiaanse woede, lij uitte in het Europees Parle- Inent felle kritiek op de Itali aanse premier en EU-voorzitter ierlusconi. Die reageerde door tem 'ironisch bedoeld' een rol aan te bieden als kampbewaar der in een Italiaanse film over de nzai-concentratiekampen. Berlusconi had nog maar net excuses aangeboden of het volgende incident tussen Rome en Berlijn diende zich aan. Een taliaanse staatssecretaris om- ehreef Duitse toeristen als boerend gepeupel', waarna wndskanselier Schroder zijn 'akantie in Italië annuleerde, 'e betreffende bewindsman is inmiddels afgetreden. DPA Een vakantieganger op een camping bij Biscarosse neemt de schade aan zijn caravan op. £i-s ..<J| 4 V foto Bob Edme/AP door Alex Bogers en Saskia Bonger BISCAROSSE - De verwoes tende storm die in het zuidwes ten van Frankrijk aan zeker vier mensen het leven kostte, heeft de vakantie van een duizendtal Nederlanders in de omgeving van het dorp Biscarosse geruï neerd. Berooid stonden ze giste ren naast hun vernielde caravan of tent. Drie en een half uur duurde de storm die een enke ling deed denken aan 'een atoombom'. Camping Les Ecureuils in Bis carosse was gistermiddag rond drie uur totaal verlaten, meldt de aangeslagen eigenaar. Alle gasten zijn geëvacueerd. Wat rest zijn verwoeste tenten en ca ravans. De kampeerders zijn opgevangen in de omgeving. Campinggasten die wel met tent of cara -an verder konden zijn verhuisd naar andere campings. Onder hen Hennie de Hon uit Hardinxveld-Giessendam. Zij is met haar familie geëvacueerd van camping Municipal Late- coere in Biscarosse naar cam ping L'Arbre d'Or in het vijf ki lometer verderop gelegen Parentis-En-Born. Al vieren dertig jaar komt De Hon met veel plezier op Municipal Late- coere, maar nu is de camping volledig verwoest.Het leek wel alsof er een atoombom was ont ploft", verteltDeHon. „Decam ping ligt midden in het bos, maar nu staat er geen boom meer overeind. Het is een rava ge. Vrijwel alle auto's, caravans en tenten zijn total loss." De familie De Hon heeft geluk gehad. De caravan is wel wat beschadigd, maar hij kan nog rijden. Ook de auto is nog te ge bruiken. Links en recht van De Hons caravan vielen bomen om en werden caravans en tenten verwoest. De buren moesten via een raampje uit hun caravan kruipen. Van paniek op de cam ping was volgens De Hon geen sprake. „Niemand vluchtte", zegt zij. „Iedereen probeerde zijn voortent of tent in bedwang te houden in die vreselijke wind en kon net op tijd wegrennen bij omvallende bomen." In Biscarosse bereikte de wind dinsdag snelheden van 160 kilo meter per uur. Er viel zware regen en hagel. In het twintig ki lometer zuidelijker gelegen Mi- mizan Plage woedde de storm minder hevig. Op camping club Marina Lande in Mimizan Plage waaiden veel takken van de bomen, maar ble ven tenten en caravans over eind. Het aantal gemelde scha degevallen lag gisteravond op zestig. Het betreft vrijwel alleen materiële schade aan auto's, tenten en caravans. Onder de vier slachtoffers van de storm waren twee Nederlan ders. Het gaat om een 40-jarige man en een 10-jarig meisje, die dodelijk werden getroffen door omvallende bomen. GPD I toorEelco van der Linden PRETORIA - Olie of andere Minerale rijkdommen brengen ellende dan voorspoed in Afrikaanse landen. In het Jraatarme eilandstaatje Sao lomé en Principe komt de ellen- en°g voordat de olie aan de op- Pwvlakte is gehaald, in de vorm van een coup. Decoupplegers hebben gisteren z°nder bloedvergieten alle ®achtscentra overgenomen, de ^gering afgezet en de 150.000 landbewoners er een 'junta Van nationale verlossing' voor teruggegeven. Volgens schaarse ^klaringen van de militairen bullen ze 'de economische en so- Clale teloorgang stoppen' en jjcon buitenlandse inmenging, o 960 vierkante kilometer me ende voormalige Portugese ko- vonie (1470-1975) is een van de broste landen van de wereld, met als enig exportproduct ca cao, een werkloosheid van 50 procent en naar verhouding de grootste buitenlandse schuld ter wereld. Corruptie en misma nagement zijn chronisch, net als de politieke instabiliteit. In 1995 werd een coup gepleegd, maar Europese en Amerikaanse druk maakten een terugkeer van burgerbestuur mogelijk. President Fradique de Menezes, die op het moment van de coup in Nigeria verbleef, heeft sinds hij in 2001 werd gekozen vier re geringen ontslagen. Premier is Maria das Neves, die het land wil redden met de exploitatie van olie en een nauwe samen werking met de VS. Elke politieke discussie op de twee eilanden draait rond olie, en het kan niet anders of de coup heeft er mee te maken. Sao Tomé en Principe ligt 240 kilometer uit kust in de Golf van Gabon, die een bewezen oliereserve heeft van 60 miljard vaten. De productie begint rond 2007, maar door de al vergeven ver gunningen ontvang het land al in 2004 jaarlijks 100 miljoen dollar netto. Nigeria, waarmee vorig jaar een maritiem grens geschil werd bijgelegd, zal 60 procent van de daadwerkelijke olie-inkomsten ontvangen te gen Sao Tomé 40 procent. Het land rekent op een weder opstanding en speculeert op Amerikaanse interesse, die er zeker is. De VS zijn vanwege de problemen in het Midden-Oos ten op zoek naar een alternatief voor hun olie-import en Afrika lijkt de beste mogelijkheden te bieden. De verwachting is dat in 2015 een kwart van de 8,5 mil joen vaten die de Amerikanen elke dag nodig hebben uit Afri ka zal komen. Nu is dat 16 pro cent. GPD ilWSI van onze redactie buitenland WASHINGTON - De oorlog in Irak heeft de Verenigde Staten al 48 miljard dollar gekost. Dit heeft het Pentagon gisteren la ten weten. De gevechten, van 20 maart tot 1 mei, staan daarbij 'slechts' met 5 miljard te boek. De voorberei dingen voor de derde Golfoor log daarentegen hebben 30 mil jard gekost, nog voor het eerste schot werd gelost. Elke maand van de Amerikaanse aanwezig heid kost bijna 4 miljard. Was hington heeft ongeveer 146.000 militairen in Irak gestationeerd. Door een bomaanslag die was gericht tegen een konvooi van het Amerikaanse leger, is giste ren in Irak een militair omgeko men. Twee anderen raakten gewond. Het incident had plaats op de snelweg ten westen van de hoofdstad Bagdad. Amerikaanse troepen worden bijna dagelijks onder vuur ge- TOKIO - De geboortedag van keizer Hirohito wordt in Japan een nationale feestdag. Een parlementaire commissie stemde gisteren in met een wetsvoorstel daartoe, het volledige parle ment doet dat waarschijnlijk later deze week. Hirohito, die tijdens de Tweede Wereldoorlog over Japan heerste, overleed in 1989. Japan viert sindsdien op zijn ge boortedag, 29 april, de Dag van de Natuur. Dat wordt nu Sho- wa-dag, naar Hirohito's titel. De naamsverandering is een initiatief van de regerende conservatieve partij van premier Koizumi. Socialisten en communisten in het parlement vre zen dat de verandering herinneringen oproept aan het impe rialistische verleden van Japan. Vorige week reageerden Zuid-Korea en China diep beledigd toen een prominent lid van de Japanse regeringspartij de an nexatie van Korea bagatelliseerde en de moord op 300.000 in woners van de Chinese stad Nanking tijdens de bezetting van 1937 tot 1938 in twijfel trok. AP BERLIJN - Een Duitser die dacht aan de hitte te kunnen ont snappen door op het dak een uiltje te knappen, heeft dat met de dood moeten bekopen. De 28-jarige man viel twintig meter naar beneden en overleed later in het ziekenhuis. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De man had zich met twee kameraden op het dak geïnstal leerd, bij een temperatuur van bijna dertig graden. De vrien den van het slachtoffer merkten niets van het ongeval. Zij la gen nog rustig te slapen toen de politie hen het slechte nieuws kwam brengen. RTR WELLINGTON - De regering van Nieuw-Zeeland wil men sen van dezelfde sekse de mogelijkheid geven met elkaar te trouwen. Dit meldde de krant New Zealand Herald gisteren. Nieuw-Zeeland zou, na Nederland en België, het derde land worden waar het homohuwelijk mogelijk is. Ook in Canada wil de overheid soortgelijke wetgeving aanne men. DPA/ANP S YD NE Y - In een toestel van Thai Airways heef t zich gisteren op een vlucht van Bangkok naar Sydney een steekpartij voor gedaan. Een 22-jarige Australiër is door de politie gearres teerd toen het toestel in Sydney was geland. Hij zou een vijftigjarige medepassagier met een vork in de nekhebben ge stoken na een conflict over zitplaatsen. Het slachtoffer is in een ziekenhuis behandeld aan zijn verwondingen. AP BERLIJN - Duitse fans van de boeken over Harry Potter zijn zelf vast aan de vertaling van het vijfde deel van de succesvol le reeks, De Orde van de Feniks, begonnen. De officiële Duitse vertaling van het boek van J.K. Rowling komt pas op 9 no vember uit. Via de website harry-auf-deutsch.de sturen duizenden Pot- ter-fans vertaalde delen van boek door aan elkaar. De Orde van de Feniks is zodoende al vijftien keer in zijn geheel ver taald Vrijwilligers lezen de verschillende versies door en stel len van de beste stukken een volledige versie samen. Volgens uitgeverij Carlsen Verlag mogen de fans hun gang gaan zolang ze hun werk niet verkopen of publiekelijk ver spreiden. AP door Esther Gotink LONDON - De 12-jarige She- vaun Pennington is gisteren met haar ouders herenigd, vijf da gen nadat ze verdween met een 31-jarige Amerikaanse ex-ma- rinier die ze via internet had le ren kennen. De man, Toby Studabaker uit Noord-Caroli- na, werd enkele uren eerder ge arresteerd in Frankfurt. De arrestatie vloeide voort uit de ontdekking van de FBI dat Studabaker kinderporno van internet had gedownload. Dit kwam aan het licht toen zijn computer in beslag was geno men om het e-mailverkeer tus sen hem en het Britse meisje te onderzoeken. Shevaun reisde zaterdag met de ex-militair per vliegtuig naar Parijs. Met het smoesje dat ze ging winkelen met haar vrien dinnen, verliet ze haar ouderlijk huis in Lowton, nabij Manches ter, met kleding en een pas poort. Studabaker, wiens vrouw vorig jaar overleed aan kanker, zei dat hij de Atlantische Oceaan was overgestoken in de veron derstelling dat hij een 19-jarige vrouw zou ontmoeten. Maar de FBI zegt bewijzen te hebben dat hij al die tijd wist hoe oud het meisje was. Volgens de Ameri kaan zou hij pas in Frankrijk haar werkelijke leeftijd hebben ontdekt. Per telefoon verklaar de hij tegenover zijn familie woest te zijn over de hele affaire. Hij liet Shevaun een brief teke nen, waarin ze verklaarde dat hij haar niets had aangedaan. In een gezamenlijke operatie van FBIr Interpol, luchthaven- politie en Franse, Engelse en Duitse autoriteiten is het twee tal opgespoord. Volgens een po litiewoordvoerder was Shevaun al die tijd bij Studabaker. Aan vankelijk bestond daar verwar ring over, omdat de Amerikaan en de Britse in hun telefoonge sprekken naar huis een tegenge steld verhaal hadden verteld. Studabaker nam gistermiddag vrijwillig contact op met de FBI, wat rond half twee resulteerde in zijn arrestatie in Frankfurt. Shevaun was toen al terug in Engeland. Voor zover bekend is zij ongedeerd. Rechercheurs willen na de hereniging met haar ouders met haar praten. Studabakers schoonzus Sherry zei na het nieuws van zijn arres tatie 'opgelucht' te zijn. De fa milie had niets meer van de ex- marinier gehoord sinds zijn te lefoontje vanuit Frankrijk, en wist ook niet dat hij inmiddels in Duitsland zat. De verdwijning van Shevaun heeft opnieuw de discussie doen oplaaien over de onveiligheid van 'chatrooms' op het internet. Britse experts waarschuwen al jarenlang voor de risico's van deze internetsites, waarop vaak pedofielen onder een valse iden titeit contact zoeken met min derjarigen. GPD Amerikaanse militairen omringen hun omgekomen kameraad op de snelweg ten westen van de Bag dad. foto Marwan Naamani/AFP nomen. Met deze laatste aanslag komt het aantal Amerikanen dat sinds de invasie van Irak door vijandelijk vuur is omge komen, op 147. Een gelijk aan tal Amerikaanse militairen kwam om tijdens de Golfoorlog van 1991. In Hilla ten zuiden van Bagdad kwam in de nacht van dinsdag op woensdag een Amerikaanse marinier om het leven, toen hij van een dak viel. Volgens een le- gerwoordvoerder stond de man op wacht. AFP/RTR van onze redactie buitenland HONGKONG - Het hoofd van de veiligheidsdienst van Hong kong, Regina lp, heeft gisteren 'om persoonlijke redenen' haar ontslag aangeboden. Ip werd door veel inwoners van de Britse ex-kroonkolonie gezien als de gene die de omstreden veilig heidswet erdoor wilde drukken. Tung Chee-hwa, de door China aangestelde bestuurder van Hongkong, heeft het ontslag van lp aanvaard. Haar aftreden komt, terwijl er sprake is van een crisis rond Tung. Velen vra gen zich af of hij in staat is Hongkong te regeren. Zijn rege ring ligt onder vuur sinds meer dan een half miljoen mensen be gin deze maand demonstreer den tegen de veiligheidswet. Tung liet na de demonstratie weten dat hij de stemming in het parlement over de wet, op 9 juli, zou uitstellen. De wet tegen landverraad, sub versieve activiteiten en oprui ing stuit op fel verzet, omdat die de inwoners zou beperken in hun burgerrechten. Velen me nen dat Tung de wet er doorheen moest zien te krijgen onder druk van China. AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5