PZC I Politiemacht valt woonwagenkampen binnen Zevenduizend asielzoekers vragen minister om pardon Landelijke registratie schulden wordt te duur s Taakstraf geëist tegen leraar wegens pedofilie Allochtonen worden bos in gestuurd OM zag af van ondervraging Van der G. over moord op ambtenaar m' k 0 l-iè 1W .r - mE m - IN ZONNEMAIRE! l M (Vierdaagse telt listorisch groot aantal uitvallers A Nv 1-TJa? I Vis Brugpiepers roken te lekker Dode bij familieruzie Zevenaar Groningse peuters zijn gestikt Politie lost veertig snelkraken op Meer aanmeldingen wiskunde donderdag 17 juli 2003 Schrijver van dreigbrieven naar kliniek Agrariërs Hoger beroep Achterhaald koop NU merk-meubelen voor minder geld... rErwin Tuil BEN HAAG - Er komt geen lan- Vjijke schuldenregistratie, -s Hulpverleners hadden met zo'n centraal register vroegtijdig «roblemen kunnen signaleren. Maarhet is te duur, moeilijk uit- V oerbaar en de inbreuk op de 4 privacy is te groot, schrijft staatssecretaris Rutte van Soci ale Zaken aan de Tweede Ka- Met de registratie konden huur achterstanden en betalingsach terstanden op gas, water en licht in kaart worden gebracht. Schuldeisers en schuldenaren moesten wel zelf hun nog te in nen of te betalen schulden opge ven. De sociale 'hulpverlening zou zo in staat zijn eerder pro bleemgevallen op te sporen en kunnen voorkomen dat mensen volledig aan de grond zouden raken. Er is al een centrale kredietregi stratie in Tiel, maar de bestan den van die organisatie zouden los komen te staan van het schuldenregister. Rutte overweegt nu om samen met de Vereniging van Neder landse Gemeenten een lokale registratie op te zetten. De mo gelijkheden hiervoor moeten nog onderzocht worden. De staatssecretaris betwijfelt ech ter of registratie de problemen kan oplossen. Rutte verwijst naar energiebedrijven en wo- ningcorporties die weigeren om gegevens te verstrekken. GPD 2I DEN HAAG - De recht bank in Den Haag heeft een 50-jarige Amster dammer gisteren veroor deeld tot opname in een psychiatrische kliniek wegens het verzenden van een groot aantal dreig brieven naar politici. De rechtbank achtte een verplichte behandeling noodzakelijk omdat de man een reëel gevaar zou kunnen vormen voor poli tici. Vanaf begin 2000 stuurde de Amsterdam mer ongeveer 3500 brie ven, e-mails en faxen naar oud-premier Kok, pre mier Balkenende, minis ters en Kamerleden. Daarin dreigde hij veelal met de dood. De rechtbank ontsloeg de paranoïde man van rechtsvervolging omdat hij volledig ontoereke ningsvatbaar is. Wel beval zij dat de man een jaar wordt opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Het OM vroeg vergeefs om plaatsing van de verdach te in een tbs-kliniek om dat hij dan minstens voor twee jaar vastgehouden kan worden. De advocaat van de ver dachte, J. Knoester, vond dat hij helemaal niet be handeld hoefde te worden omdat niet vaststond dat de man een echt gevaar vormde. De man had ech ter wel eens het Binnenhof bezocht, na Kok gedreigd te hebben hem te komen opzoeken. De rechtbank leidde daaruit af dat de verdachte zijn woorden wel eens in daden zou kunnen omzetten. ANP Verhoor zaak-Epe bleef uit van onze redactie binnenland HILVERSUM - Volkert van der G., die heeft bekend Pim For- tuyn te hebben doodgeschoten, is na die aanslag, op 6 mei 2002, nooit gehoord over de moord op milieuambtenaar Chris van de Werken in Nunspeet in 1996. Dat meldde de actualiteitenru briek Twee Vandaag gisteren. Twee Vandaag baseert zich op uitlatingen van een politiere- chercheur die bij het onderzoek naar de moord op Fortuyn be trokken was. Het Openbaar Ministerie in Zutphen, dat de leiding heeft over het onderzoek naar de dood van Van de Werken, beves tigt dat de 34-jarige Harderwij ker niet opnieuw is gehoord. Wel is hij in 1996 gehoord als ge tuige. „Maar Van der G. is toen niet als verdachte aangemerkt en nu ook niet", aldus een woordvoerster. „Wel is na zijn aanho uding na de moord op Fortuyn het dossier van Van de Werken opnieuw bekeken, maar daaruit kwamen geen nieuwe aanknopingspunten naar vo ren." De 43:-jarige Chris van de Wer ken was als milieuambtenaar betrokken bij de afgifte van mi lieuvergunningen. Van der G. kende hem van procedures die hij voerde tegen agrariërs. Het slachtoffer werd in december 1996 in een bos bij Epe doodge schoten. De zaak is nooit opge lost. Na de moord op Fortuyn heeft het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) het wapen en de kogels waarmee de milieuacti vist de LPF-politicus dood schoot, onderzocht. Daaruit is geconcludeerd dat de boswachter daar niet mee is ver moord. Het gerechtshof in Amsterdam doet naar verwachting morgen uitspraak in het hoger beroep van Van der G. Het OM eiste net als voor de rechtbank een le venslange gevangenisstraf. De rechtbank legde hem in april achttien jaar celstraf op. ANP "'C' .■A"v mm 1fcS Hu ;"*V iIJMEGEN - Op de tweede dag tan de Nijmeegse Vierdaagse lijn 1805 wandelaars uitgeval- en. Dat maakte de leiding van het grootste wandelevenement Ier wereld gisteravond bekend. Het is in absolute aantallen het grootste aantal uitvallers op één dag in de 87-jarige geschiedenis van de Vierdaagse. „Procentueel gezien valt de ichade echter mee", zegt een «/oordvoerder van de marslei ding. „In verhouding vielen er 11 torig jaar zelfs meer mensen af op de tweede dag." De 42.180 overgebleven wande laars beginnen vandaag aan de derde etappe. Ze moeten dan de normale afstanden afleggen. Gisteren waren de afstanden in gekort vanwege de warmte. Het Rode Kruis meldde grote drukte bij de medische hulppos- ten langs de route. De hulporga nisatie telde zevenhonderd blaarbehandelingen en 120 wandelaars die hun pijnlijke ge wrichten lieten behandelen. Zestig wandelaars hadden last ran flauwtes door de hitte. ANP V f - tóf L. firm 1 MMmi' m i Een politieagent buigt zich over hennepplanten op een woonwagenka mpje in Born. foto Ermindo Armino/ANP van onze redactie binnenland BORN - De politie is gisteren drie woonwagenkampen in Limburg binnengevallen. In Born en Maasbracht zijn 29 hennepkwekerijen geruimd en twaalf mensen gearresteerd. Dat hebben gisteren woord voerders van de politie in Lim burg gemeld. Bijna tweeduizend wietplanten en de benodigde apparatuur zijn in beslag genomen. Er was op 25 plaatsen met de stroom geknoeid en op een plaats met gas. In Born vielen om 08.00 uur honderd mensen van politie, een ME-peloton, brandweer, mede werkers van de gemeente Sit- tard-Geleen en energiebedrijf Essent een woonwagenkamp met twaalf woonwagens aan de Obbichterweg binnen. Na be ëindiging van de actie rond 14.00 uur maakte de politie daar de balans op: acht bewoners werden aangehouden wegens hennepteelt, negentien profes sionele hennepkwekerijen wer den opgerold, evenals een drogerij met 2,5 kilogram hen- neptoppen. Bij twaalf plantages was met de stroom geknoeid. Energiebedrijf Essent sloot bij acht mensen de stroom af en leg de voor ruim 26.000 euro aan voorlopige aanslagen op. Eveneens om 0 80 0 uur vielen 3 5 agenten twee woonwagenkam pen binnen aan de Oranjelaan en de Heuvelstraat met elk ne gen woonwagens in Maas- bracht. Toen de actie rond 15.30 uur werd beëindigd had de poli tie vier mensen gearresteerd, twee wapens in beslag geno men, tien hennepkwekerijen en een drogerij ontmanteld en ruim achthonderd planten in beslag genomen. Er was op dertien plaatsen met stroom en op een met gas geknoeid. De gemeente Maasbracht liet een onbewoond chalet dichttimmeren en en woonwagen afslepen. Op het kamp aan de Heuvelstraat bleek een kerkje op het terrein inge richt als hennepkwekerijOp dit kamp kregen nog eens zeven be woners een proces-verbaal we gens overtreding van de wet mi lieubeheer. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Zevenduizend! asielzoekers hebben de minister- van Vreemdelingenzaken helt afgelopen half jaar aangeschre ven in de hoop aanspraak te ma ken op een specifiek pardon. Die stroom brieven kwam op gang. nadat de Tweede Kamer in fe bruari een voorstel van toenma - lig minister Nawijn omarmdie om een specifieke groep asiel zoekers gratie te verlenen. Ook de nieuwe minister, Ver donk, krijgt dagelijks nog 'sta pels brieven' binnen, aldus een woordvoerster. Vreemdelingen zaken vindt het aantal hoog, maar is er niet verbaasd over. „We kijken er niet van op. Als er ook maar de kleinste kans be staat op het verkrijgen van een vergunning, is het logisch dat rijp en groen ons een brief schrijft." Lang niet iedereen komt in aan merking voor een specifiek par don. Wie daar aanspraak op maakt, moet aan een aantal strenge criteria voldoen. De asielzoeker moet in elk geval langer dan vijf jaar in Neder land verblijven en hij moet nog wachten op afhandeling van zijn eerste asielaanvraag. Vol gens Justitie komen veel van de aanvragen van mensen die nog maar kort in Nederland zijn. Asielzoekers die terug kunnen naar het land van herkomst, omdat de situatie daar weer vei lig is, zullen tevergeefs een be roep op de gratieregeling doen. Minister Nawijn had becijferd dat uiteindelijk 2300 vluchte lingen in bezit zouden komen van een verblijfsvergunning, maar dat aantal is achterhaald, aldus het ministerie. Minister Verdonk zal de criteria volgende maand aanscherpen. Pas dan krijgt het departement een duidelijk beeld om hoeveel mensen het gaat. Asielzoekers die menen in aanmerking te ko men voor gratieverlening, kun nen nog steeds een verzoek hier toe bij het ministerie indienen. GPD BILTHOVEN - Een verbod op light-sigaretten en rokertjes met een smaakje kan kinderen van de nicotine afhouden. Brugklassers van dertien en veertien jaar die met sigaretten experimenteren, lopen de grootste kans verslaafd te raken, zeker als ze hun eerste peuk niet vies vinden. Hoe eerder zo'n scholier begint, des te groter is de kans dat hij of zij later een stevige roker wordt. Dat concludeert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in een gisteren gepubliceerde literatuurstudie. Volgens andere onderzoeken hoeven jonge tieners minder dan tien keer een saffie op te steken om voor de bijl te gaan en ver slaafd te raken. ANP ZEVENAAR - Bij een familieruzie in Zevenaar is gisteroch tend een 32-jarige man omgekomen. Agenten gingen pools hoogte nemen in de woning aan de Bachlaan na meldingen van problemen. In de woning vonden zij een zwaargewonde man aan, die even later overleed. De 27-jarige echtgenote van de man is aangehouden op ver denking van doodslag. De politie wil niet zeggen hoe de man om het leven is gebracht. Een van de twee kinderen van het stel was op het moment van het misdrijf thuis. Inmiddels zijn beide kinderen elders opgevangen. ANP GRONINGEN- De drie peuters die zondagavond omkwamen bij een brand aan de West-Indische kade in Groningen zijn door verstikking om het leven gekomen. Dat blijkt uit sectie op de lichamen van de slachtoffertjes. De 51-jarige hoofdbewoner van het pand, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de brand, zit nog vast. Vandaag wordt besloten of zijn voorarrest wordt verlengd. Een politiewoord voerder wil niet kwijt wat de verhoren hebben opgeleverd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Volgens de politie is de brand niet veroorzaakt door kortsluiting of een ander technisch mankement. ANP GRONINGEN - Met de aanhouding van zeven Iraakse asiel zoekers heeft de politie ruim veertig snelkraken op benzine pompen en winkels in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe opgelost. Het gaat om mannen in de leeftijd van 19 tot 40 jaar die wonen in asielzoekerscentra in Groningen, Musselkanaal, Culem- borg en Leeuwarden. Twee verdachten hebben geen vaste woon- of verblijfplaats. De verdachten gooiden ruiten van de winkels of bezinepom- pen in en namen vervolgens razendsnel sigaretten en tele foonkaarten mee. ANP GRONINGEN - Er hebben zich voor komend studiejaar meer mensen aangemeld voor de universitaire studie wiskunde. Tot nu toe zijn er 113 aanmeldingen binnen. Vorig jaar begonnen 82 studenten aan een studie wiskunde. Het gaat voor dit jaar om voorlopige cijfers, aldus de Informa tie Beheer Groep in Groningen, die de aanmeldingen regi streert. Studenten kunnen zich nog tot 1 september aanmel den. Ook enkele andere, kleine exacte studierichtingen kunnen bogen op meer belangstelling, maar de interesse voor informatica en natuurkunde loopt terug. ANP van onze redactie binnenland ALKMAAR - Officier van justi tie M. Panhorst heeft voor de rechtbank in Alkmaar negen maanden voorwaardelijke cel straf en een taakstraf van 180 uur geëist tegen een 41-jarige leraar uit Alkmaar. Deze zou zich hebben schuldig gemaakt aan het verleiden van minderja rige jongens via internet. De man zocht op internet via chatboxen contact met minder jarige jongens. Hij deed ze ver volgens het voorstel bij hem thuis pornofilms te kijken 'en misschien zelfs seks te hebben'. Begin januari 2002 maakte hij een afspraak met de 15-jarige David. De twee spraken af op station Alkmaar-Noord. Daar aangekomen stapte misdaad journalist Peter R. de Vries bij de man in de auto. Kort hierop werd de Alkmaarder aangehou den. Tegenover de rechter verklaar de de leraar niet geweten te heb ben dat de jongen slechts vijf tienjaar oud was. Uit e-mails en chatgesprekken blijkt echter dat hij dit wel degelijk wist. Ook tegenover de politie heeft de man toegegeven geweten te hebben dat de jongen minderja rig was. Hij gaf toe 'gevoelens' te hebben voor jongens van vijf tien tot zeventien jaar. „Maar dat zijn geen seksuele gevoe lens", benadrukte de man te genover de rechtbank. „Ik vind het leuk met ze om te gaan. Enkele maanden nadat hij was aangehouden nodigde hij een 11-jarige jongen uit naar een plaats in Alkmaar te komen voor seksuele handelingen. Na dat het kind zijn ouders inlicht te, nam zijn vader de rol van chatter over en sprak af. Hij zag de blauwe auto van de man op de afgesproken plek arriveren en weer vertrekken. Bij een tweede afspraak noteerde de vader het kenteken van de auto, waardoor de politie weer bij de verdachte terechtkwam. De leraar ontkent dit laatste verhaal volledig, hoewel de auto en het kenteken kloppen, even als het signalement van de be stuurder. Ook de chatnaam die de man op internet gebruikte, komt overeen. De officier acht het voorval wettig en overtui gend bewezen. De verdachte werkt als docent Nederlands en Engels. „Vanuit uw professie weet u toch wat wel en niet mag met jonge kin deren", vroeg rechter R. van Zutphen. De verdachte zei de feiten te betreuren. „Ik weet echt niet wat me bezielde." De rechtbank doet woensdag 30 juli uitspraak, ANP pagina 5: chatvriend Brits meisje bezat kinderporno Advertentie u ki)k,~)0n6ens pit is e-êjv waakt! wat JUU-K tot wolt j ut oezitm heaöew zjjn au-c&j ma-a r-bu>tb. Elk jaar wil de organisatie vijf trips organiseren vanuit (Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag). Gedacht wordt aan fietstochten, vaarexcursies of bijvoorbeeld een bezoek aan biologisch centrum Ecomare op Texel. Duijndam is zelf met Ma rokkaanse scholieren naar een natuurgebied bij 's-Graveland geweest en dat bleek een succes. „Die kinderen toonden zich wel degelijk enthousiast. We hiel den een speurtocht en we kwa men tijd te kort." GPD DEN HAAG - Allochtonen wordt gevraagd volgend jaar met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten op ex cursie te gaan naar bossen, par ken en meren. Met het project 'Meer kleur in het groen' hoopt de vereniging etnische minder heden enthousiast te krijgen voor natuur in Nederland. Allochtonen blijken weinig, in Nederlandse natuurgebieden te komen. Vaak kennen ze het be staan van een park of bos niet. Volgens de natuurvereniging komt dat deels door een gebrek aan interesse. „De meeste allochtonen wonen in steden", legt woordvoerder A. Duijndam uit. „We zien ze ei genlijk weinig spontaan de na tuur in trekken." Aan de andere kant constateert de vereniging dat ze deze doelgroep de afgelo pen jaren zelf over het hoofd heeft gezien. Om daar verandering in te bren gen, komt Natuurmonumenten met 'Meer kleur in het groen'. OPrui Zuidweg 20A, Zonnemaire.Tel.0111-401318 internet: www.interieur-paauwe.nl e-mail: info@interieur-paauwe.nl O N N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3