PZC Dwangsommen voor sloopbedrijven PZC Jaartje weg in zelfgemaakte zeilboot Dieren in hitte gebaat bij water en schaduw Geen eigen speellokaal voor leerlingen christelijke school Bik en Sturm en Dekker Milieu lappen milieuregels herhaaldelijk aan laars Y ersekse schelpdiergeheimen onthuld 13 Rechter stuurt schutter café Nationaal naar PBC agenda donderdag 17 juli 2003 Workshop graffiti Voorschriften Gewond door zacht asfalt Aanpak illegale races Jaar cel voor helen gestolen fietsen Zwemmer bestolen Duitser breekt been bij duik Potlood venter valt meisjes lastig Illegale straatventer aangehouden ie It idt jpnrjan van Ommen DEN HAAG - De christelijke basisschool De Rank in Borsele oet ook in de toekomst afspra ken maken met de naburige openbare school over het geza menlijk gebruik van een speel lokaal. Dat volgt uit een woensdag door de Raad van State gepubliceer de uitspraak. Daarin heeft het rechtscollege bepaald dat De Rank geen recht heeft op geld voor een eigen speellokaal. De Vereniging Christelijk Basison derwijs Borsele had gehoopt dat de Raad van State de gemeente Borsele zou dwingen alsnog ex tra geld te geven voor het speel- zaaltje. Borsele wees het subsi dieverzoek echter af omdat De Rank gebruik kan maken van het speellokaal van de naburige openbare school De Linden. De christelijke school vond dat ze op grond van het toegenomen aantal leerlingen principieel recht heeft op een speellokaal. De school heeft nu vijf groepen. Borsele wil wel geld geven voor de bouw van een extra leslokaal voor de vijfde groep, maar een speellokaal vindt ze verspilling van onderwijsgeld. Overigens maakt De Rank al sinds 1 febru ari gebruik van de speelzaal van De Linden. De christelijke schoolvereniging benadrukte nog het feit dat scholen alleen lokalen van andere scholen mo gen gebruiken als die leeg en on gebruikt staan. Maar daarover stelt de Raad van State dat 'me degebruik" ook mogelijk is als een lokaal door de andere school leegstaat omdat er op een be paald uur geen gebruik van wordt gemaakt. Kortom, de Raad van State vindt dat De Rank en De Linden gewoon af spraken moeten maken over het gebruik van het speellokaal. Hnor Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft Bik Sloopwerken in Goes en Sturm tn Dekker Milieu in Oostkapelle dwangsommen opgelegd wegen herhaalde overtreding van milieuregels. Als de bedrijven niet op korte termijn hun zaak jes op orde hebben, moeten ze betalen. Bik blijkt op een terrein aan de piesmanweg te Goes een veel te hoge berg puin te hebben gede poneerd. De opslag mag niet ho ger komen dan de aanwezige keerwanden (drie meter). Bij controle werd vastgesteld dat de hoogte van de puinberg ruim tweemaal zo hoog was als toege staan. Het bedrijf kreeg per brief een waarschuwing en opdracht wat te doen aan de onjuiste toe stand. Bij een tweede en derde controle werden de opslagvoor- KAPELLE - Gayan de Muynck van het Rotterdamse 'Serious design' geeft zaterdag een workshop Graffiti in Kapelle. Wie zin heeft om de zij muur van het sportcentrum Groenewoud te beschilderen kan zich nog tot vanmiddag twee uur opgeven via 0113-333161 of j.van.hove@kapelle.nl. Nog en kele van de zeventien deelne mersplaatsen zijn vrij. Gayan geeft de workshop van 13.00 tot 18.00 uur. STREEKACTIVITEITEN redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt RobPaardekam Steffan ter Maat centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet wwv'.pzc.nl Email: web@pzc.nl schriften nog steeds overtreden. Volgens het bedrijf omdat er on voldoende ruimte was voor plaatsing van een puinbreker. Toegezegd werd de puinberg te verlagen. De provincie kreeg tij dens een nieuwe controle de in druk dat daar geen haast mee wordt gemaakt en daarom is nu bestuursdwang opgelegd in de vorm van een dwangsombe schikking. Die moet ook herha ling van het vergrijp voorko men. De hoogte is 400 euro per overtreding per dag, met een maximum van 20.000 euro. Bik krijgt nog enkele weken respijt om alsnog aan de regels te vol doen. Sturm en Dekker Milieu heeft op een terrein aan de Uijter- schootweg te Middelburg de voorschriften voor het opslaan van asbest niet nageleefd (in open containers als ook niet- verpakt). Ook hier werd per brief aangedrongen op een cor recte aanpak en toonde een her controle aan dat Sturm en Dek ker in de fout bleef gaan. De provincie hecht veel belang aan een juiste behandeling van asbestmateriaal en stelt dat het bedrijf voor opslag van asbest een geschikte container moet aanschaffen, dan wel het mate riaal direct moet afvoeren naar de stortplaats in het Sloegebied. Uiterlijk 1 augustus moeten de regels worden nageleefd. Er is een dwangsom in het vooruit zicht gesteld van 2500 euro. Garage Starco aan de Polenweg in Terneuzen kreeg vorig jaar een dwangsom opgelegd, omdat het uitvoeren van een bodemon derzoek achterwege bleef. Dat moest uiterlijk eind novem ber zijn verricht. De provincie constateerde dat dit niet was geschied en verklaarde de dwangsom van 2350 euro ver beurd. Het bedrijf kon achteraf aanto nen dat er wel tijdig onderzoek was verricht, maar vergat dat aan de provincie te melden. De provincie wil nu niet de hele dwangsom incasseren, maar slechts een gedeelte, namelijk 350 euro. Daartegen tekende Starco bezwaar aan. De com missie bezwaarschriften advi seerde het bezwaar ontvanke lijk te verklaren. Het dagelijks provinciebestuur houdt echter vast aan het innen van een deel van de dwangsom. BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; Wilhelminaveld, 20.00 uur: Zomercafé; GOES - Oosterscheldeziekenhuis, 10.00- 12.00 uur: Inloopochtend voor whiplash- patiënten; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 101/m 12 jaar; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00-17.00 uur: De monstratie ambachten; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KAPELLE-BIEZELINGE Parkeerterrein WKapelle, 19.00 uur: Magie Circus; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; WEMELDINGE - Clubgebouw, Dorps straat 74, Repetitie Slagwerkgroep Mu ziekvereniging Mozart; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.15uur: Modeshowen kledingverkoop door Harry Kerkhofs. GRIJPSKERKE - Op de Honde- gemseweg in Grijpskerke is gis terochtend fietser gevallen. De man is met een flinke hoofd wond overgebracht naar het ziekenhuis. De man reed op het fietspad richting Grijpskerke. Hij is vermoedelijk gevallen, omdat door de warmte een laag asfalt omhoog was gekomen. r' Deelnemers aan de rondleiding zoeken verkoeling bij het bassin met alikruiken. Rechts gids Ina Nieuwenhuize. door Marjolein Verbruggen YERSEKE - Yerseke heeft de enige mos selveiling ter wereld en mosselschepen zijn veel groter dan die voor de oester vangst. Voor wie deze en andere wetens waardigheden over Yerseke graag ver neemt, organiseert het VVV voor het tweede jaar rondleidingen naar de oes terputten en de havens. Gisteren maakte de eerste groep van dit jaar deze excursie, onder leiding van twee gidsen. Het gezin Verhulst uit België - drie doch ters van 13, 14 en 15 jaar oud - begint de wandeling met een rondje om de kerk. Hoedj es opsandalen aan en f lesj es water mee. De vrouwelijke helft van gidsen- echtpaar Nieuwenhuize, Ina, vertelt over de geschiedenis van de kerk en van Yers eke. ,,We lopen gewoon stevig door, voor zover jullie dat kunnen met die hitte", zegt ze. Bij de oesterbassins haalt ze ter demonstratie verschillende soorten schelpen tevoorschijn. Het spuitende water in het alikruikenbassin, de 'kru- kels', biedt de Belgische familie verkoe ling. „We eten vaak mosselen en ik heb er op school over geleerd, maar het is leuk om eens te zien waar ze vandaan komen", vindt de middelste dochter van Verhulst. De mosselen zijn dit jaar goed, volgens Wim van Nieuwenhuize. „Dat zeggen ze toch elk jaar", oppert Verhulst. Van Nieuwenhuize legt uit dat de hoeveel heid plankton, het voedsel voor de mos selen, dit jaar optimaal is. Dinsdag zag hij de schelpdieren op de veiling van de hand gaan voor twee euro per kilo. Bo vendien zijn ze nu voor het eerst het hele jaar door verkrijgbaar. door Winnie van Dam WEMELDINGE - Het aftellen is begonnen voor Claudia en Andries Warns uit Wolphaarts- dijk. Na dik negen jaar bouwen aan hun zeilboot Crossroads vertrekken zij op 1 augustus voor een jaar richting Caribisch gebied. „Vaak vragen mensen aan ons of we nu nog niet weg zijn", lacht Andries. „Het heeft iets langer geduurd, maar over twee weken vertrekken we toch écht." De Crossroads springt bij het betreden van de jachthaven in Wemeldinge onmiddellijk in het oog. De knalgele boot ('iedereen heeft een witte is niet over het hoofd te zien. De Wamsen zijn twee weken voor vertrek nog druk bezig met de laatste klus jes. Andries legt de laatste hand aan de communicatiemiddelen ('we kunnen gewoon e-mailen') aan boord en Claudia, die vol gens haar echtgenoot het orga nisatietalent van de twee is, re gelt thuis de boel. „Je gaat niet zomaar een paar weken op va kantie. Er komt meer bij kijken dan alleen het opzeggen van de krant. Je moet het financieel he lemaal rondkrijgen en je moet natuurlijk bedenken wat je met je huis doet." Ruim negen jaar geleden begon het echtpaar aan de bouw van hun boot. Een lang gekoesterde wens is het. En dat moet haast Claudia en Andries Warns op hun eigenhandig gebouwde zeilboot. wel, want anders begin je niet aan zo'n project. In eerste in stantie wilden ze drie jaar gele den al vertrekken, maar de bouw van het schip liep vertra ging op omdat Andries een eigen bedrijfje opzette. Negen jaar lang vrije tijd opofferen voor een boot; en ze hebben er geen centje pijn van gehad. Mis schien omdat ze al die tijd een doel voor ogen hebben gehad. Ze hopen namelijk dat deze reis een soort kruispunt in hun leven wordt. Het moet de twee rust ge ven. „Vandaar de naam Cross roads. Dit is wat we willen en daarom doen we het nü. Als je zestig bent, komt het er mis schien ook niet meer van." Nou, wat ze ervan moeten ver wachten weten ze eigenlijk niet zo goed. Het tweetal heeft de boot natuurlijk al tijdens ver foto Willem Mieras schillende trips uitgeprobeerd, maar een jaar weg is toch heel iets anders dan die paar weekjes die ze er tot nu toe op vertoef den. De Wamsen hebben geen enkel benul wat ze zich voor moeten stellen bij hun 'rondje Atlantische Oceaan'. „Geen idee hoe het gaat worden. Het is geen echte vakantie, maar aan de andere kant, je hoef ook niet te werken, dus ik weet het niet," OUDDORP - De politie Rotterdam-Rijnmond gaat intensie ver optreden tegen illegale straat- en scooterraces. De hoofd officier van justitie heeft besloten dat voertuigen van deelne mers aan de races direct in beslag genomen zullen worden. Bovendien zal voortaan ook vaker tot inbeslagname van op gevoerde scooters op andere locaties in de stad of de regio worden overgegaan. In het recente verleden deden groepen jongeren enkele keren een poging een illegale race op de Brou- wersdam te houden. De politie Rotterdam-Rijnmond trad daarbij verbaliserend op. Met de inbeslagname van de voer tuigen hoopt de politie krachtiger te kunnen optreden tegen dit fenomeen. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor heling van fietsen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de Vlissinger vorig jaar tenminste vijftig gestolen fietsen had doorverkocht. De politie stuitte vorig jaar op een omvangrijke fietsenzwen- del. Bij een controle in Middelburg werden een groot aantal gestolen fietsen gevonden, die door de eigenaren als gestolen waren aangegeven. De fietsen werden veelal gestolen door junks, die ze aan de Vlissinger leverde. Die verkocht op zijn beurt de fietsen voor een zacht prijsje aan grote afnemers in Rotterdam en Woensdrecht. WOLPHAARTSDIJK - Een 16-jarige zwemmer uit Goes is gisteren bestolen van zijn portemonnee. Hij was bij de Schelphoek in Wolphaartsdijk gaan zwemmen en liet zijn tas onbewaakt achter. Toen hij terug kwam, was zijn portemon nee, met daarin waardepapieren en kleingeld, verdwenen. Op het strandje bij Wissenkerke gebeurde hetzelfde. Een 16-jari- ge Terneuzenaar zag dat zijn mobiele telefoon was gestolen toen hij uit het water kwam. SCHARENDIJKE - Een 46-jarige inwoner van Duisburg is gistermiddag rond 17.15 uur gewond geraakt op de kade van de Haven Kloosternol in Scharendijke. Hij wilde gaan duiken en gleed bij het te water gaan onderuit. Daarbij brak hij zijn been. De man is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. OUWERKERK - Een vooralsnog onbekende man heeft giste ren tussen 12.00 uur en 3.00 uur op de Groenedijk in Ouwer- kerk twee meisjes lastiggevallen. De meisjes fietsten over de Groenedijk toen een auto hen passeerde. De auto stopte even verderop en een man stapte uit. Toen de meisjes langsfietsten trok de man zijn broek omlaag en toonde zijn geslachtsdeel. Daarbij probeerde hij ook één van de meisjes van de fiets te trekken. Het meisje wist hem van zich af te schudden. Beide meisjes zijn snel weggefietst. VLISSINGEN - Op de Nolledijk in Vlissingen is gistermiddag rond 15.30 uur een Chinese man aangehouden. De man, zon der vaste woon- of verblijfplaats, verkocht horloges en aan stekers maar had daarvoor geen vergunning. foto Willem Mieras Wim Nieuwenhuize vindt de rondleiding ook geschikt voor bewoners uit de buurt. Zij kunnen vaak nog iets opsteken over hun omgeving. Ook de gidsen horen wel eens iets nieuws onderweg. Dat blijkt als Verhulst bij het horen van de kerkklok rond drie uur meedeelt dat begrafenissen in zijn omgeving alleen 's morgens plaatsvinden. De wandeling van anderhalf uur, die ook geschikt is voor kinderen, is elke woens dag en vrijdag in juli en augustus om half twee. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VW in Yerseke. zegt Andries. Overgeleverd aan de oceaan. Er zitten stukken van de reis bij dat ze drie weken lang geen puntje land zien. Water, water en nog eens water, zover je kunt kijken. Zijn ze niet bang voor onverwachtse dingen, zo als bijvoorbeeld een fikse storm? „Neuh, eigenlijk niet. Zolang je de weerkaarten maar goed in de gaten houdt kan er ei genlijk niets gebeuren", vertelt Claudia nuchter. Zij maakt zich op dit moment alleen nog maar druk over de dingen die thuis nog moeten gebeuren. „We ver huren ons huis een jaar lang, en je wilt de boel daar toch ook een beetje fatsoenlijk achterlaten." Je gaat op reis en je neemt mee...? Na een paar diepe zuch ten, alsof daar nog niet over is nagedacht, oppert Andries een paar dingen als koffiemelk en zijn zwembroek. Nee hoor, hij weet het echt niet. De prioriteit ligt nu bij de boot. Die moet af zijn vóór 1 augustus. Want wat er ook gebeurt, ze vertrekken écht op de geplande datum. „Je kunt wel 1001 redenen be denken om niet te gaan. We zul len bijvoorbeeld familie en vrienden erg missen, maar op een gegeven moment moet je de knop doorhakken en gewoon gaan." En wat als ze over een jaar weer terug komen? „Tja, dan zullen we gewoon weer moeten gaan werken. Want we kunnen niet leven van de wind." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De politie heeft gisteren een 54-jarige toeriste uit Duitsland een boete opge legd van vierhonderd euro voor het achterlaten van haar hond in de snikhete auto. De wagen stond in de kokende zon, zo\nder ventilatie en water. De Dieren bescherming heeft gisteren ge waarschuwd voor de gevolgen van de hitte. Ze roept mensen op extra maatregelen te nemen om te voorkomen dat hun dieren door de warmte bezwijken. „Veel water en schaduw is erg belangrijk", aldus Inge Zweedijk van de Dierenbe scherming Noord- en Midden- Zeeland. De hond werd rond half twaalf aangetroffen op het parkeerter rein aan de Oude Moolweg in Renesse. De hond, een golden retriever, is door de politie be vrijd. Na ongeveer 2,5 uur kwam de eigenaresse, een 54-ja- rige vrouw uit Sinzig. Zij moet 400 euro boete betalen voor het achterlaten van de hond. De diverse afdelingen van de Dierenbescherming krijgen de ze week veel vragen en klachten van mensen over de verzorging van dieren in de extreme hitte. De klachten in het hele land va riëren van opmerkingen over konijnenhokken in de branden de zon, pony's in de wei zonder schaduw en water en honden die worden achtergelaten in over verhitte auto's, terwijl hun baasjes verkoeling zoeken op het strand. Nog geen maand ge leden maakte de Stichting Lan delijke Inspectiedienst Dieren bescherming proces-verbaal op tegen een hondeneigenaar die haar hond in de kofferbak had achtergelaten op een warme dag. Het dier bezweek later. „We doen geen rondje langs de stranden", zegt Zweedijk. „Mensen zijn zelf alert genoeg of de politie meldt ons dat er een hond is achtergelaten in een au to. We gaan er dan meteen als een speer op af." De dierenbescherming geeft aan dat huisdieren veel water moeten hebben met de extreme hitte. „Water is heel erg belang rijk en niet zo'n klein beetje ook. De dieren moeten ruimschoots van water worden voorzien. Schaduw voor bijvoorbeeld landbouwhuisdieren is ook heel prettig als 't kan, maar dat is niet wettelijk verplicht. We kunnen mensen alleen vragen om een schaduwplekje in te richten." Voor knaagdieren is het erg belangrijk dat de hok ken, die vaak buiten staan, in de schaduw worden gezet en dat er voldoende water aanwezig is. Dieren die met deze temperatu- I ren de hele dag in de brandende I zon staan, bezwijken. De die renbescherming adviseert ook 1 om niet al te lange wandelingen te maken met de hond. door Frank de Klerk VLISSINGEN - De 28-jarige man die vorig jaar op een portier van café Nationaal in Vlissin gen schoot, gaat voor psycholo gisch onderzoek naar het Pieter Baancentrum in Utrecht. Dit heeft het Haagse gerechtshof gisteren beslist in de hoger-be- roepszaak van de Vlissinger. De man ging in hoger beroep te gen de door de rechtbank in Middelburg opgelegde gevan genisstraf van acht jaar. „Door de lange straf kan ik niet voor mijn klusbedrijf werken"zei de man tegen de leden van het ge rechtshof. De Vlissinger vond de straf niet terecht omdat zijn slachtoffer het incident heeft overleefd. „In de gevangenis kom ik mensen tegen die voor moord dezelfde straf hebben ge- i kregen", zei de man. De Vlissinger zag eveneens een excuus in het forse drankge bruik voorafgaand aan zijn ac tie. De man werd op 20 oktober vorig jaar boos toen de portier hem buiten de zaak zette omdat hij met een getrokken pistool door het café liep. Volgens het slachtoffer draaide de Vlissin ger zich op straat voor het café plotseling om en schoot hem in de borst. Zelf weigerde de Vlissinger aan vankelijk iedere medewerking aan een psychologisch onder zoek. Raadsheer A. Horstink wist de man echter te overtuigen dat het in zijn eigen belang is zijn gedrag eens goed onder de loep te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29