Denktank adviseert Britse monarchie te moderniseren Schulz vindt kabinet van Italië racistisch Trichet houdt vast aan europact China tegen plannen kernwapens N-Korea Zwitserse boer biedt koeien te huur aan Jyrië haalt -troepen terug Sluit Libanon Claudette komt in Texas aan land Waarschuwingen tegen buitenlandse interventie Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. Vliegramp door moeheid woensdag 16 juli 2003 Deen ter dood veroordeeld Duitser steelt deur nazi-kamp Japan wil mammoet klonen Marcos-milj oenen naar de staat Roche komt met sars-test Voorrang Flauw Noem 't de zomerkolder, noem 't een zonnesteek, maar Opel heeft weer XXL Summer Sale. Dus kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-*. Ga daarom snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om zonnig te rijden voor een zonnige prijs. Bewaken Al Muthanna KOPENHAGEN - Een van tien moslimextremisten die vrij dag in Marokko ter dood zijn veroordeeld, heeft de Deense na tionaliteit. Het gaat om Omar Maarouf, die samen met negen anderen schuldig is bevonden aan lidmaatschap van de terreurorgani satie Salafiya Jihadia, die volgens Marokko een rol heeft ge speeld bij de aanslagen van 16 mei in Casablanca. Daarbij kwamen 44 mensen om het leven, onder wie de twaalf daders. Volgens Maaroufs advocaat, Klaus Bergsoe, kan zijn cliënt niet betrokken zijn geweest bij de aanslagen omdat hij tot vlak voordat die gepleegd werden in de gevangenis zat. AP WARSCHAU - Een Duitse toerist heeft geprobeerd de deur te stelen van het crematorium in het voormalige nazi-concen tratiekamp Stutthof in Pplen. Dat heeft de Poolse politie gis teren bekendgemaakt. De 60-jarige man werd zaterdag aan gehouden door bewakers toen hij met de deur onder zijn arm het als museum ingerichte kamp bij de noord-Poolse stad Sz- tutowo wilde verlaten. Nadat de man had geprobeerd de be wakers om te kopen, belden zij de politie. Op de vraag van de politie waarom hij de deur had meegeno men, zei de Duitser dat hij die op de grond gevonden had en dacht dat het schroot was. AP TOKIO - Japanse wetenschappers willen de prehistorische wolharige mammoet klonen. Gisteren bereidden zij de eerste ingevroren DNA-monsters voor om een poging te wagen de uitgestorven dieren weer tot leven te brengen. In augustus vorig jaar werden op de Siberische toendra been merg, spierweefsel en huid opgegraven die duizenden jaren in het ijs bewaard zijn gebleven. Onderzoekers van het Centrum voor Wetenschap en Technologie in Gifu en de universiteit van Kinki willen het genetisch materiaal uit de cellen van de gevonden overblijfselen gebruiken voor het kloonproject. AP MANILLA - Het Filipijnse Hooggerechtshof heeft bepaald dat 650 miljoen dollar van de voormalige president Ferdi nand Marcos (1917-1989) naar de Filipijnse schatkist wordt overgeheveld. Dat heeft een woordvoerder van het hof in Ma nilla gisteren bekendgemaakt. Een Zwitserse rechtbank droeg het kapitaal, dat jaren in een bankkluis in Zürich lag opgepot, in 1997 over aan Manilla. Het zou gaan om zwart en crimineel geld. Wel werd toen het voorbehoud gemaakt dat het geld in handen van de familie Marcos zou blijven. Volgens het hof in Manilla behoort het geld echter aan de Filipijnse staat toe. AFP BASEL - Het farmaceutische bedrijf Roche heeft een test ont wikkeld om het virus op te sporen dat de longziekte sars ver oorzaakt. Het gaat om een bloedtest, die vooralsnog alleen beschikbaar is voor onderzoeksdoeleinden. De test is in een recordtijd van acht weken ontwikkeld, zo maakte Roche gis teren bekend. Sars brak eind vorig jaar uit in het zuiden van China. Bijna 8500 mensen in dertig landen hebben de longziekte gekregen. Er zijn meer dan achthonderd mensen aan overleden. De ziek te, die volgens deskundigen wordt veroorzaakt door het Coro na-virus, is inmiddels op haar retour. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - Koningin Elizabeth moet de mogelijkheid krijgen om af te treden en kroonprins: Charles moet in het huwelijks bootje mogen stappen met zijn geliefde Camilla Parker-Bow les. Dat zijn enkele modernise ringen die de Britse monarchie zou moeten doorvoeren om de steun van het volk te behouden. Dit staat in een rapport gisteren van de linkse denktank Fabian Society over het Britse konink lijk huis. Tien onafhankelijke commissieleden deden een jaar over het onderzoek, de toekomst van de monarchie. Het onderzoek adviseert een strikte scheiding tussen de pu blieke verplichtingen en de pri- vé-levens van leden van het ko ninklijk huis. Tevens moet het mogelijk worden voor het staatshoofd om tijdig af te tre den, in plaats van door te blijven gaan tot de dood. Ook stelt het rapport dat de Ko ninklijke Huwelijkswet uit 1772 moet worden afgeschaft. In deze wet is het niet toege staan dat leden van de monar chie, die in aanmerking komen voor de troon, trouwen zonder nadrukkelijke toestemming van het staatshoofd. Ook de wet die stelt dat enkel leden van de An glicaanse Kerk in aanmerking komen voor de troon, zou moe ten verdwijnen. De koning zou verder geen hoofd meer van die kerk moeten zijn. Voorts moet de wet over de troonsopvolging verdwijnen die bepaalt dat mannelijke nako melingen voorrang hebben bo ven vrouwelijke. De onder zoekscommissie stelt voor de veranderingen in twee wetsont werpen door te voeren. De eer ste gaat over de wet van opvol ging, de tweede moet gaan over de het opdoeken van het staats hoofd als kerkelijk leider. Volgens commissielid Bean wordt het tijd dat Groot-Brit- tannië zich aansluit bij de rest van Europa. „In andere Europe se constitutionele monarchieën is de rol van het koningshuis duidelijk in de wet vastgelegd. De publieke en privé-aangele- genheden van het koningshuis zijn afgebakend." AFP door Clemens Ingwersen BERLIJN - De Duitse Europar lementariër Schulz heeft giste ren in een Duits tv-programma gezegd dat de Italiaanse rege ring eenvoudig racistisch is. De bewering van Schulz volgt op een rel in het Europese Parle ment (EP) eerder deze maand. De Italiaanse premier Berlusco ni reageerde daar in een rede op 2 juli op kritiek van Schulz met de stelling dat Schulz goed zou kunnen spelen als kampcom mandant in een film over de oor log. Berlusconi's opmerking wekte woede in de bondsrepu bliek en bekoelde de relaties tussen beide landen. Schulz zei gisteren dat 'in Italië puur en simpel een racistische regering aan de macht is'. Dat is iets waar men rekening mee moet houden, evenals de dubi euze juridische politiek van de Italiaanse regering, aldus Schulz. In het EP viel Schulz de derde man van Italië's regeringsploeg, Umberto Bossi, aan. Die had volgens Schulz ten aanzien van immigranten maatregelen ge opperd die in strijd zijn met de waarden en grondbeginselen van de Europese Unie. Ook voer Schulz uit tegen de belangen verstrengeling bij de zaken- magnaat en premier Berlusconi. Schulz beklemtoonde dat Ber lusconi op die kritiek niet inging en de aandacht wilde afleiden met de flauwe opmerking. De Duitse bondskanselier Schro der heeft Berlusconi om veront schuldigingen gevraagd. Ber lusconi zei uiteindelijk dat het hem erg speet dat hij verkeerd begrepen is. AFP van onze redactie buitenland BRIENZ - Liefhebbers van exquise kazen kunnen zich verzekeren van een eigen producent - een roodbruine koe in de Zwitserse Alpen. Melkveehouder Paul Wyler biedt zijn koeien op het inter net te huur aan: alle kaas die de koe produceert gaat naar de huurder. Er hebben zich al tientallen belangstellenden gemeld, zei Wyler tegen de krant Le Matin. Wyler rekent 380 Zwitserse franc per zomerseizoen voor de huur van een koe. Hij doet de verzorging en maakt de kaas, in verschillende varië teiten. De huurder kan in september de opbrengst ko men halen - tussen de 70 en 120 kilogram - en deze ver kopen of cadeau geven aan familie en vrienden. Tot nu toe moesten gegadig den naar de wei komen om een koe aan te wijzen, maar Wyler is begonnen foto's van zijn dieren te nemen opdat de klanten ze direct vanaf het internet kunnen selecteren. Zijn plan slaat zo goed aan dat andere boeren zijn voor beeld volgen. Wyler heeft vijftien koeien, een kruising tussen Holstei- ners en Simmenthalers. Ze staan op een alpenwei op een half uur lopen van de weg. De huurders zijn contractueel verplicht hun tijdelijk eigen dom minstens eenmaal te be zoeken en vier uur boerenar beid te verrichtenWylers be- drijf is evenals veel andere boerderijen in de bergen niet op het elektriciteitsnet aan gesloten. Stroom komt van zonne-energie en de kaas wordt bereid op houtvuur. Het hout wordt per helikop ter aangevoerd. Wyler is op zijn idee gekomen, doordat hij niet al zijn kaas kwijt kon. Hij verhuurde al enkele van zijn koeien aan restaurants. AP Amerikaanse troepen blijven langer in Irak ie? ialf BEIROET - Ongeveer duizend van de twintigduizend Syrische militairen in Libanon zijn be gonnen met het ontruimen van kun bases. Ze worden overge plaatst naar Libanese gebieden aan de grens met Syrië of naar Syrië zelf. Het gaat om Syrische bases na bij de Libanese hoofdstad Bei roet en in het noorden en oosten van het land. Een deel van de troepen gaat naar de Bekaa- vallei bij de Syrische grens. Syrië had ooit 35.000 troepen in Libanon. Die werden in 1976 gestuurd om de burgeroorlog in dat land te beëindigen. De troe pen raakten echter zelf betrok ken bij het conflict en bleven langer dan gepland. Syrië heeft 2001 al vijftienduizend teruggetrokken. AP SURFSIDE BEACH - De orkaan Claudette heeft gisteren de kust van de Verenigde Staten bereikt in Texas. Hierbij brak in Surfside Beach brand uit waardoor enkele huizen verloren gingen. foto David J. Phillip/AP van onze redactie buitenland WARSCHAU - De gouverneur van de Franse centrale bank, Trichet, is tegen versoepeling van het stabiliteitspact dat de economieën van de eurolanden stabiel moet houden. Trichet moet later dit jaar de Nederlan der Duisenberg aan het hoofd Advertentie van de Europese Centrale Bank opvolgen. Trichet is een goede opvolger van Duisenberg als hoofd van de ECB, zei minister Zalm van Fi nanciën gisteren na afloop van een vergadering met zijn Euro pese collega's. Tijdens de verga dering werd de procedure voor Duisenbergs opvolging formeel in gang gezet. De ministers gingen unaniem akkoord met de voordracht van Trichet voor een volledige ter mijn van acht jaar aan het hoofd van de ECB. Het is de bedoeling dat Trichet per 1 november aan treedt. Voor die tijd mogen het Europees Parlement en de raad van bestuur van de bank nog hun mening geven over de kan didatuur, maar dat is een for maliteit. door Bob Kroon GENEVE - China is gekant te gen de kernwapenplannen van Noord-Korea, maar heeft be grip voor het feit dat Pyongyang zich bedreigd voelt door de Ver enigde Staten. „Wij betreuren het dat ons buurland het ver drag tegen verbreiding van kernwapens heeft opgezegd", zei de Chinese ambassadeur bij de Verenigde Naties, Sha Zhu- kang, gisteren tegen buiten landse correspondenten. „China is ook tegen een eventu ele kernbewapening van Noord-Korea. Maar het land werd met Iran en Irak door de Amerikaanse president Bush op de lijst van schurkenstaten ge zet en voelt zich bedreigd, zeker na wat er met Irak is gebeurd." China heeft bemiddeld in de voorlopig gestrande pogingen om overleg aan te zwengelen tussen Noord-Korea, Japan, Zuid-Korea en de Verenigde Staten. Kim Jong IIde 'geliefde leider' van 's werelds laatste sta linistische bolwerk, wil alleen rechtstreeks met Washington onderhandelen over een non agressiepact. Ambassadeur Sha vindt dat 'niet onredelijk'. Noord-Korea heeft een leger van een miljoen manschappen aan de demarcatielijn met Zuid- Korea. Maar Sha, die zijn land ook vertegenwoordigt bij de ontwapeningsconferentie in Genève, is minder onder de in druk van die militaire over macht dan met name Zuid-Ko rea. „Het lijkt allemaal meer dan het voorstelt", zegt Sha on omwonden. „Ze hebben nauwe lijks brandstof om hun tanks rijdende te houden. Er is in Noord-Korea aan alles gebrek." De Chinese topdiplomaat heeft zo zijn twijfels over de buiten landse politiek van de VS, 'maar Amerika is voor ons een belang rijke handelspartner en er zijn ook uitspraken van Bush waar we ons wel in kunnen vinden'. Hij doelt daarmee op uitspra ken van de Amerikaanse presi dent tijdens diens reis door Afrika, waarin hij ontwikke lingshulp toezegde. „Dat zijn mooie woorden, vooral als ze in daden worden omgezet", aldus Sha. GPD Naar verwachting wordt de be noeming in oktober bekrach tigd tijdens de volgende verga dering van de ministers van Financiën. De Europese regeringsleiders spraken zich eind juni tijdens een top in Griekenland al uit voor Trichet. Volgens Zalm is Trichet een des kundige centrale bankier die zijn onafhankelijkheid heeft bewezen als topman van de Franse centrale bank. „Ik hoop dat hij in zijn nieuwe rol mee helpt aan het bewaken van het stabiliteitspact", aldus Zalm. Hij doelde daarmee op de maan dag door de Franse president Chirac geuite wens om het sta biliteitspact (de serie begro tingsregels voor de eurolanden) te versoepelen. Zalm is fel tegen versoepeling. Daarin staat hij niet alleen, zo bleek gisteren. Volgens Zalm zijn de meeste van zijn collega's het er over eens dat het stabili teitspact flexibel genoeg is en geen aanpassingen of versoepe ling behoeft. De 60-jarige Trichet geldt al lang als de opvolger van Dui senberg. Al bij Duisenbergs be noeming in 1998 was afgespro ken dat hij ongeveer halverwege zijn achtjarige ambtstermijn te rug zou treden ten gunste van Trichet. Duisenberg kondigde afgelopen voorjaar aan dat hij op zijn 68e verjaardag, op 9 juli, met pensioen wilde gaan. Om dat Trichet tot voor kort nog in een juridische procedure was verwikkeld, werd Duisenberg gevraagd iets langer aan te blij ven. Vorige maand werd bekend dat Trichet niet meer vervolgd zal worden door de Franse justitie. Daarmee stond niets zijn benoe ming meer in de weg. AFP/GPD van onze redactie buitenland FALLUJAH - Duizenden Ame rikaanse militairen die naar verwachting snel naar huis kon- jen gaan, moeten langer in Irak blijven. Het vertrek van de Der- je Infanteriedivisie is voor on bepaalde tijd uitgesteld, zo zei een hooggeplaatste legerfunc- tionaris gisteren. Het zou om negenduizend militairen gaan. Ze zullen hun schoenveters vastbinden en doorgaan", aldus je Defensiemedewerker die anoniem wilde blijven. Volgens andere functionarissen in het Amerikaanse leger is de aanwe- zigheid van de Eerste en Tweede Brigade nodig wegens de onrus tige situatie in Irak. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld meldde vo- week nog dat de Tweede Brigade in augustus terug zou kunnen keren, en dat de Eerste Brigade in september zou vol gen. De terugkeer van de Derde Brigade gaat wel door. Sommige leden van de eenheid waren als sinds september in de Perzische Golf gelegerd. De MADRID - Het vliegtuigonge luk in Turkije waardoor in mei (2 Spaanse militairen omkwa men, is veroorzaakt door ver moeidheid van de bemanning. Het lag niet aan de doorgaans gebrekkige kwaliteit van Oost- Europese chartervliegtuigen. Dat bleek gisteren uit onder- zoek van het Spaanse Ministerie van Defensie. Het vliegtuig, een Oekraïnse ■42, vervoerde militairen lie net terugkwamen van een nissie in Afghanistan. Er waren lok dertien Oekraïnse en Wit- lussische bemanningsleden tan boord. DPA Derde Infanteriedivisie is vanaf het begin van de oorlog, op 20 maart, in Irak en trok als eerste de hoofdstad Bagdad binnen. De divisie verloor tijdens de oorlog en de nasleep ervan 37 militairen. Het besluit betekent een flinke knauw voor het moreel van de militairen. „We zijn gedemoti veerd", zo reageerde een ser geant die in de onrustige stad Fallujah is gelegerd. „Dit is een grote schok." Ook het thuisfront reageerde in de Amerikaanse media aange slagen. „Doe ons dit niet aan", aldus de vrouw van een militair die al in november vertrok. Een andere achterblijver is samen met zeventig anderen begonnen aan een protestbrief. „Ik denk niet dat de overheid begrijpt wat een echtgenoot, of vrouw of kind elke dag weer doormaakt. Twee tot nu toe onbekende Iraakse groeperingen hebben landen gewaarschuwd geen mi litairen naar Irak te sturen. Dat meldden twee Arabische televi siestations gisteren. Nederland stuurt 1100 manschappen naar de provincie Al Muthanna in het zuiden van Irak. „Wij verwerpen krachtig elke militaire interventie onder de paraplu van de Verenigde Na ties, de Veiligheidsraad, Navo, Islamitische of Arabische lan den en zullen ons met wapens verzetten", aldus het Irak Be- vrij dings Leger in een verkla ring getoond op de zender Al Arabiya. Het station Al Jazeera zond eveneens een waarschuwing uit tegen buitenlandse interventie. 'Het Iraakse Nationale Islamiti sche Verzet: 1920 Revolutie Bri gades' verzoekt Arabische en is lamitische landen dringend nog eens na te denken over het stu ren van troepen, aldus Al Jazee ra. Behalve Nederland sturen on der meer Spanje, Polen, Oekra- ine en Hongarije eenheden naar Irak om de VS te helpen. Ameri kaanse troepen wordt in Bag dad dagelijks onder vuur geno men. Daarbij zijn sinds de grote gevechtshandelingen op 1 mei eindigden al 32 Amerikanen omgekomen. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5