PZC PZC Einde aan soap rond bandenberg Stoppen? Ik peins er niet over ijsseldijk modes lU Bezinkbassins tegen stank in Hengstdijk, Kloosterzande en Hulst Overleg kop Noordstraat zit vast 13 Extra uitkering minima Hulst woensdag 16 juli 2003 Kermis in buurtschap Noordstraat Dochters Poolsplein Jaarmarkt in Groede Tegel Naaimachinehandelaar gaat na zeventig jaar gewoon door Kandidaten Culturele Prijs gezocht Clingse 's-Gravenstraat bijna af Opknapbeurt voor Cathelijneweg Bromfietser rijdt met drank op Winkeldief moet twee weken zitten Terneuzen speelt het scherp HULST - De gemeente Hulst wil de minima een extra uitkering neven. De raad krijgt in septem ber een voorstel van het college een extra bedrag van 23.000 eu ro uit te keren. In de gemeente gaat het om drie honderd mensen die langdurig zijn aangewezen op een mini mum-inkomen. Het extraatje komtvan het Rijk. Derijksover- heid trekt twintig miljoen euro uit, bedoeld om het koopkracht verlies waar alle burgers mee te maken krijgen, in de meest schrijnende gevallen op te van gen. Uit een landelijk onderzoek van GroenLinks onder 62 gemeen ten blijkt dat 93 procent daar van het geld voor mensen die langdurig in de bijstand zitten, nog niet heeft uitbetaald. In sommige gevallen is het geld zelfs aan andere dingen uitge geven zoals aan lantaarnpalen en stoeptegels. Volgens wethouder F. van Driessche wordt het geld in Hulst gebruikt waarvoor het be doeld is. Hij zegt dat Hulst zeker niet laks is met het uitkeren van het bedrag. De extra uitkering van het Rijk komt bovenop de jaarlijkse uit kering van de gemeente Hulst. Daarnaast heeft de gemeente een witgoedregeling. Minima die bijvoorbeeld een nieuwe koelkast nodig hebben, kunnen eens in de drie jaar een tege moetkoming in de aanschafkos ten krijgen. Ook kunnen de Hul ster minima een collectieve ziektenkostenverzekering af sluiten. Staatssecretaris Rutte (Sociale Zaken) gaat eind deze zomer controleren of de gemeenten het geld wel uitgekeerd hebben. „Het voorstel komt in septem ber in de gemeenteraad. Als het is goedgekeurd, wordt het geld bedrag uitgekeerd", zegt Van Driessche. De wethouder weet nog niet hoe hoog het extraatje op de bij standsuitkering zal zijn. Vol gens het landelijk beleid gaat het om maximaal 450 euro voor gezinnen, vierhonderd euro voor alleenstaande ouders en 320 euro voor alleenstaanden. „We zijn de individuele extra uitkeringen nog aan het bereke nen. In september staan de be dragen in het voorstel." WALSOORDEN - De buurt schap Noordstraat nabij Wals oorden viert vanaf vrijdag 22 tot en met zondag 24 augustus ker mis. Het kermiscomité heeft op zaterdag een programma voor jong en oud opgesteld. Vrijdag begint om 14.00 uur in café Rue du Nord een kaarting. 's Avonds spannen de uitgeno digde schutters hier de boog voor een schieting op de liggen de wip. Zaterdagmiddag gaan de kin deren om 14.00 uur op pad voor een speurtocht. Het thema 'Piet piraat' krijgt onderweg invul ling met verschillende opdrach ten. Zo zoeken de deelnemers naar 'schatten'en bij elke vondst krijgen ze een letter waarmee uiteindelijk een woord gevormd moet worden. 's Avonds iservanaf21.00uurin Rue du Nord een play back fes tijn. Hierbij kan jong en oud voor het voetlicht treden Zondag is er in Rue du Nord om 14.30 uur nog een kermisschie- ting. De traditionele wieler koers voor trimmers gaat dit jaar niet door. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De VOF Belle- vue ziet af van herinrichting van de Kop van de Noordstraat als de Terneuzense gemeenteraad vasthoudt aan forse verlaging van de eerder afgesproken ge meentelijke bijdrage van een kleine 3,5 miljoen euro. Minder subsidie gaat ten koste van de kwaliteit van de te bouwen ap partementen, winkelruimten en bioscoop, stelt woordvoerder P. Vertelman van Bellevue. Het speciaal opgerichte bouw- consortium (bestaande uit het Middelburgse bouwbedrijf Del ta, de Terneuzense woonstich- ting Clavis en bioscoopexploi tant Merral Theaters) kwam gisteren 'geen steek verder' tij- door René van Stee OOSTBURG - Op zijn vijfen tachtigste verjaardag zit Jo han Bogaert uit Oostburg mor gen op de kop af zeventig jaar in het vak. Er kan dus met recht worden gesproken over twee bijzondere mijlpalen in het le ven van de oudste nog actieve naaimachinehandelaar en -re parateur in Nederland en waarschijnlijk ver daarbuiten. Aan stoppen denkt Bogaert nog lang niet. Dit jaar staat er zelfs nog een verbouwing van zijn winkel aan het Raadhuis plein in Oostburg op de rol. „Ik doe het nog veel te graag. Het contact met de mensen, de baan op, ik vind het allemaal heerlijk. Stoppen? Ik peins er niet over. Hou het voorlopig maar op tien jaar. Dan zien we wel weer verder", vertelt de montere en kwieke jubilaris. Bogaert rolde het vak in via de naaimachinehandel van zijn vader in Clinge. Zijn eerste baantje was het ophalen van dens overleg met de gemeente Terneuzen. Wethouder A. van Waes bleef bij het standpunt dat de bouwpartners niet meer dan zo'n 2,7 miljoen euro als ge meentelijke bijdrage kunnen ontvangen. De korting van 750.000 euro wordt weliswaar ingegeven door de minder roos kleurige financiële vooruitzich ten van de gemeenten, maar verandering van de plannen geeft het college genoeg reden de korting door te voeren. Met het laten vallen van ruim 250 bioscoopstoelen (van 900 naar 648) en het afzien van een overkluizing over de Vlooswijk- straat hoeft het gelegenheids- bedrijf Bellevue tenslotte min der kosten te maken, luidde de argumentatie van B en W. Het college heeft dat standpunt geld bij de mensen die -destijds heel gebruikelijk- een naaima chine op afbetaling kochten. Op zijn twintigste werd Bogaert filiaalhouder in Ter- neuzen. De oorlog eiste zijn tol. Het filiaal ging dicht, omdat er geen voorraad en onderdelen meer waren. Na de oorlog kwam Bogaert via het toenmalige militaire gezag als chauffeur in Groede terecht. Hij repareerde regel matig naaimachines bij de mensen thuis. Dat liep meteen als een trein. Daarom begon hij in 1947 in een schuurtje aan de Nieuwstraat in Oostburg voor zichzelf. Het bleek het begin van een hectisch tijdpjerk. Na verhuizingen naar achtereen volgens de Oude Sta,a en het Raadhuisplein groeide de zaak uit tot een van de grootste naaimachinehandels in Ne derland met filialen in onder meer Terneuzen, Goes, Mid delburg en Horst (L) „Onze reclamecampagnes wa ren befaamd. Ook organiseer den we talloze cursussen. Met vorige week in een besloten ver gadering aan de commissie Om geving voorgelegd. De commis sieleden namen geen officieel standpunt in, maar hun mening zal cruciaal zijn. De gemeente raad moet in de vergadering van 4 september laten weten of zij het eens is met het standpunt van het college of meer geld be schikbaar wil stellen voor de re constructie van het zuidweste lijk deel van de binnenstad. De herinrichting van het gebied tussen de Noordstraat en de Ax- elsedam stond vorig jaar hoog op de verlanglijst van de raad van de voormalige gemeente Terneuzen. De bouw van zo'n 35 appartementen, een kleine 1400 vierkante meter aan hoogwaar dige winkel- en kantoorruimten en (vooral) een bioscoop mét ho- geluidswagens gingen we alle dorpen en steden af. Verder de den we indertijd veel zaken in België, omdat de naaimachi nes daar veel duurder waren dan in Nederland. Zo gingen we in '58 zelfs met een autobus naar de wereldtentoonstelling in Brussel om naaimachines te verkopen." Onder meer het gebrek aan op volgers noopten tot het verko pen of verhuren van vestigin gen. Uiteindelijk is alleen de winkel in Oostburg overgeble ven. De beide dochters hebben nog wel een poos in de zaak meegewerkt, maar kozen uit eindelijk een andere richting. „De oudste, Annelies (Ver stand, red.), ging de politiek in en bracht het zelfs tot staatsse cretaris. De jongste, Sonja, is tegenwoordig exportmanager bij Husqvarna in Zweden." De moderne ontwikkelingen gingen Bogaert nooit te snel. Doordat hij bij fabrikanten over de hele wereld cursussen reca-etablissement zouden van de Kop van de Noordstraat het ideale scharnier maken tussen de winkels in het centrum en de aan te leggen meubelboulevard aan de Schuttershofweg en de Kennedylaan. De gemeenteraad moet over an derhalve maand beslissen welke prioriteiten voorgaan: de finan ciële positie van de gemeente óf de invulling van een belangrijk deel van het masterplan Axelse- dam. Directeur Vertelman van Delta BV laat er geen misver stand over bestaan dat 'nee' te gen een bijdrage van 3,5 miljoen tot opheffing van de VOF Belle vue leidt. Vertelman: „Verlaging van de bijdrage gaat ten koste van de kwaliteit. Daar willen we onze namen niet aan verbinden, dus beginnen we er niet aan. De gemeenteraad moet beseffen dat Terneuzen niet voor een dubbeltje op de eerste rang kan zitten." Directeur R. van Steen van Mer ral Theaters wacht het stand punt van de gemeenteraad rus tig af. Van Waes gaf hem te verstaan dat de gemeente pas naar alternatieve locaties voor vestiging van een bioscoop kijkt als de plannen voor de Kop van de Noordstraat definitief niet doorgaan. Van Steen: „Logisch, maar het is natuurlijk ook lo gisch dat ik intussen al eens goed rondkijk. Mocht het plan voor de Vlooswijkstraat niet doorgaan, dan wil ik natuurlijk wel zo snel mogelijk elders aan de slag." Wethouder A. van Waes was gisteravond niet be reikbaar voor commentaar. HULST - In Hengstdijk, Kloos- terzande en Hulst worden het komende half jaar voorzienih- gen getroffen om te voorkomen dat vervuild water in vijvers en sloten terecht komt. Het gaat om de aanleg van drie bergbe- zinkbassins. Voordat het overtollige water bij hevige regenbuien overstort op vijvers of sloten, bezinkt de in het rioolwater aanwezige vervuiling in het bassin. Na de regenbui wordt het vervolgens teruggepompt in de riolering. Alleen relatief schoon water komt dan nog in de vijvers en sloten. In de Hengstdijkse Kerkstraat wordt nabij de huidige over stort, in het midden van de weg, een bergingsriool aangebracht. Deze werkzaamheden beginnen eind augustus. Tijdens de aan leg van dit riool wordt de weg ter plaatse van de werkzaamhe den afgesloten. Dit duurt onge veer vier maanden. Ook aan het Poolsplein in Kloosterzande wordt een berg- bezinkbassin aangelegd. Dit bassin komt in de groenstrook tussen de doorgaande weg en de parallelweg. Tijdens de werkzaamheden wordt de doorgaande weg ver smald tot één rijstrook. Tegelij kertijd met de aanleg van het bergbezinkbassin wordt de aansluiting van de parallelweg op de Cloosterstraat verlegd in het verlengde van de Groenen dijk. Ook deze werken worden in augustus opgestart en nemen zo'n vier maanden in beslag. In Hulst worden in de wijken Den Dullaert en Moerschans maatregelen getroffen om over last van stank bij overstorten en water op straat te beperken. Het grootste werk binnen dit project is de aanleg van een bergbezink bassin onder het Van Ceulen- plein. Dit bassin loost via een over stort naar de vijver in het De Vo- splantsoen. Deze vijver wordt door een duiker verbonden met de vijver aan de Dullaertstraat. Door de aanleg van het bergbe zinkbassin wordt een groot deel van de vervuiling opgevangen in het bassin en na de regenbui terug gepompt naar de riole ring. Deze klus begint begin septem ber en duurt naar verwachting tot begin februari. Naast de aanleg van dit bassin wordt in beide wijken een aan tal werkzaamheden aan de rio lering uitgevoerd om overlast bij hevige regenval te voor komen. In een deel van de Leeghwaterstraat en de Jan- seniuslaan worden de rioolbui zen vergroot. Bij de vijvers aan de Leeghwaterstraat en de Moerschansstraat wordt de overstort aangepast. De over storten op de vijvers aan de Hooghendijkstraat, de Dul laertstraat en de Poorterslaan worden opgeheven. Daarnaast worden werkzaam heden uitgevoerd om de berging in het rioolstelsel beter te kun nen benutten. In de riolering op het kruispunt Tabakstraat/ Ju- lianastraat wordt een interne overstort aangebracht. Verder worden muurtjes in de riolering gemetseld. Met de realisatie van het totale project in Den Dullaert en Moerschans is een bedrag ge moeid van 1.240.000 euro. GROEDE - De Jaarmarkt in Groede begint vrijdag 25 juli om 10.00 uur officieel. Naast de uit zijn voegen groei ende rommelmarkt is er een an tiek- en kunstmarkt. Om er op pervlakte bij te krijgen zijn dit jaar ook de Walen- en Ellen straat bij de Markt betrokken. Nieuw dit jaar zijn de helikop- tervluchten die vanaf 11.00 uui vanaf het voetbalveld van de W Groede aan de Traverse zullen plaatsvinden. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De grootste illegale ban denberg van Nederland is opgeruimd. Op het terrein in de Terneuzense Zevenaar- haven wierp gedeputeerde J. Suurmond (milieu) gisteren de laatste band van het voormalige bedrijf Ityre Again in de shredder, die het rubber vermaalde tot kleine stukken. De bandensnippers wor den afgevoerd voor hergebruik. De bandenellende in de Zevenaarhaven heeft meer dan tien jaar geduurd. On danks juridische procedures en dwang sommen ondernam het bedrijf Tyre Again geen enkele actie om de berg met naar schatting twee miljoen banden af te voeren. Uiteindelijk bleek het bedrijf failliet en waren de verantwoordelijken juridisch niet te grijpen. De grondeige naren Broomchemie, Verbrugge en Zee land Seaports besloten samen met de provincie de bandenberg op te ruimen. Het bedrijf Granuband uit Amsterdam werd ingehuurd om die klus te klaren. In oktober vorig jaar gooide de toenmali ge milieugedeputeerde A. Poppelaars de eerste band in de versnipperaar, in de verwachting dat er nog voor de jaarwis seling een streep onder de onverkwikke- Gedeputeerde Suurmond (links) en burgemeester Lonink bij de bandenberg die nu een berg rubbersnippers is. foto Camile Schelstraete lijke situatie kon worden gezet. Maar te genslag op tegenslag stapelde zich op, zo blikte gedeputeerde Suurmond gisteren terug. Door de vele regen ontstond ver traging. Bovendien bleek de shredder niet toereikend voor het tempo waarin de banden zouden moeten worden opge ruimd. Eind december kwam er een nieu we versnipperaar, maar die kreeg de banden niet stuk. Uiteindelijk in Frank rijk een geschikte machine gevonden. „Het verhaal wordt eentonig en anekdo tisch", schetste Suurmond. „Want de nieuwe shredder werd wel afgeleverd in mei van dit jaar, maar niet in Terneuzen, waar een ontvangstcomité stond te wachten, maar in Amsterdam. Opnieuw dus een kleine bandenpech." Suurmond noemde de bandensoap 'beeldend voor situaties waarin de overheid kan komen als je te maken hebt met een malafide af valverwerker'. „Never Tyre Again", verzuchtte de gede puteerde. „De risico's voor het milieu van de bandenopslagzijn hiermee beëindigd. Ik ben blij deze laatste band aan de ma chine te mogen toevertrouwen. Mis schien zien we hem later nog terug als te gel in een speeltuin." Terwijl de aanwezigen met tevreden blik toekeken hoe de laatste banden in de ver snipperaar verdwenen, was er ook enig leed. Een haas die zich tot het laatste mo ment onder de banden had verstopt, hield het niet meer en sprintte er van door. De dakloze langoor moet nu op zoek naar een nieuwe schuilplaats. Advertentie Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 J Johan Bogaert geniet nog altijd van zijn werk: „Het contact met de mensen, de baan op, ik vind het allemaal heerlijk." foto Camile Schelstraete bleef volgen 'de laatste was drie jaar geleden in Amster dam', was bijvoorbeeld de overgang van elektrische naar computergestuurde naaima chines een 'peulenschilletje'. „Het principe van naaien is immers altijd hetzelfde geble ven. Het gaat nog altijd om de naald die naar beneden komt en het grijpertje dat de draad moet pakken. Het reparatie- werk is wel veel veranderd. Vergelijk het maar met de ga rage waar onderdelen van au to's ook steeds vaker worden vervangen in plaats van gere pareerd." Naast de naaimachinehandel vond Bogaert ook tijd voor hobby's. Zijn grootste liefheb berij was tot twee jaar geleden het importeren en verkopen van auto's uit de Verenigde Staten. De Amerikaanse ken tekenplaten in de garage ach ter de winkel vormen de stille getuigen van deze activiteit. Ook het verenigingsleven slok te veel vrije tijd op. Ruim 22 jaar was Bogaert voorzitter van de winkeliersvereniging in Oostburg. Het was de tijd van de grote rommelmarkten, de zogenoemde Franse en Engelse weken en tal van andere activi teiten. Bij zijn afscheid werd er zelfs geopperd een standbeeld voor hem op te richten. „Toen zei ik een beetje spottend: doe dan maar een beeld op een sokkel, want ik wil niet dat er een hond op m'n schoenen piest." Zijn laatste kunstje noemt Bogaert het houden van een enquête onder de West- Zeeuws-Vlamingen over de naam van de nieuwe heringe deelde gemeente. De gekozen naam Sluis lag volgens hem vooral gevoelig bij mensen uit de voormalige gemeente Oost burg. „Vandaar die enquête. Ondanks allerlei beloften van de lokale politiek om de naam Sluis nog te heroverwegen, is er niks van terechtgekomen. Op mijn leeftijd heb ik beslo ten om het te laten rusten. Maar ik verzeker je: het zit me nog steeds niet lekker! HULST - De kandidaatstelling voor de Culturele Prijs 2003 van de gemeente Hulst is opengesteld. De gemeente roept ie dereen op te kijken naar geschikte kandidaten voor deze prijs om te bepalen wie dit jaar een blijk van waardering verdient. De aanmelding staat voor iedereen open. Aangemeld kunnen worden: ingezetenen van de gemeente en verenigingen en in stellingen. Dit jaar wordt de Culturele Prijs toegekend als waarderingsprijs. Vorig jaar kreeg Mathieu van Bellen de aanmoedigingsprijs. George Sponselee kreeg in 2001 de waarderingsprijs. Kandidaten kunnen schriftelijk worden aangemeld in een ge sloten enveloppe geadresseerd aan het college van burge meester en wethouders. De waarderingsprijs werd reeds ze ven keer toegekend en de aanmoedigingsprijs acht keer. CLINGE - Het einde van de omvangrijke reconstructie van de 's-Gravenstraat in Clinge is in zicht. De reconstructie is gevorderd tot de SterredreefNa de verlof periode wordt begonnen met het laatste deel van de werk zaamheden. In het gedeelte tussen de Sterredreef en de Mo lenstraat wordt de nieuwe verharding aangebracht. In dit deel is in het voorjaar reeds de riolering vervangen. Ook dit gedeelte wordt uitgevoerd als een dertig-kilometer- zone. De rijbaan wordt op diverse plaatsen voorzien van asverschuivingen. Tevens worden de kruisingen met aanslui tende wegen licht verhoogd aangelegd. Naar verwachting worden de werkzaamheden begin novem ber afgerond. KUITAART - Begin september wordt begonnen met de op knapbeurt aan de Cathelijneweg in Kuitaart. Het herinrichtingsplan van deze straat kwam tot stand in overleg met de bewoners van deze weg. Zij bespraken de plan nen eind mei met de gemeente. Het wegdek van asfalt wordt voorzien van een nieuwe dek laag. Verder worden onder meer aan de kant van de weg par keervakken aangelegd. Ter verfraaiing van de straat worden ook bomen geplant. De werkzaamheden duren zo'n vijf we ken. MIDDELBURG - Een 26-jarige bromfietser uit Arnemuiden is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rij den onder invloed. De man reed op de Kleverskerkseweg in Middelburg. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim 21, maal te veel had gedron ken. De Arnemuidenaar kreeg een dagvaarding en een rijver bod van vier uur. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Goes is gis teren door de Middelburgse politierechter voor het plegen van winkeldiefstallen conform de eis tot twee weken cel veroor deeld. De man had in maart en mei dit jaar in Goes bij Kookmagazijn Passieux een bestekcassette gestolen, zeven tubes tandpasta bij Albert Heijn en 24 potten handcrème bij Konmar. Officier van Justitie R. Rammeloo verwees naar het omvangrijke strafblad van de Goesenaar. Hij eiste twee weken gevangenis straf. De politierechter nam de eis over. door Frank van Cooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41