PZC Eindelijk heeft Jakob Piil geluk Doping Pijnlijk verl Martin Verkerk Paauwe draagt nu aanvoerdersband Rabo-renner geniet en wordt derde Beloki gaat naar Spanje voor operatie c Fassa Bortolo boert het best Capiot kan naar België w Boogerd langer bij Rabobank Betogers houden peloton even op Justin Wilson weg bij Minardi Vrouwelijke arbiter in Uefa Cup Waterpolosters klaar voor Ruslam Onrust over atletencontract Cathy Freeman stopt ermee woensdag 16 juli 2003 Hoofdprijs Bram de Groot op avontuur door Ad Pertijs MARSEILLE - Even dacht Bram de Groot: 'Waar ben ik aan begonnen. Ik wou dat ik thuis zat.' Op de snikhete weg naar Marseille was de 28-jarige Ra- bobank-renner meegesprongen met een 'stelletje tempobeulen, sprinters en linkeballen'. Het tempo lag zo hoog dat De Groot zich in een ploegentijdrit waan de. Iedere keer moest hij naar het laatste wiel toe spurten. Maar zie: de voorsprong van de negen koplopers groeide tot vooroorlogse proporties en het werd voor de Noord-Hollander alsnog een mooie dag. Afgeslo- GAP - Michael Boogerd fietst ook in 2004 en 2005 voor de Ra- bobank-formatie. De 31-jarige coureur verlengde in de Tour de France zijn contract met twee jaar. Het management van de Nederlandse wielerploeg maakte dat gisteren bekend. Boogerd heeft bewust gekozen om langer in Nederlandse dienst te blijven. „Een buiten lands avontuur hoeft voor mij niet. Ik voel me nog thuis bij de Rabobank. Alles is altijd perfect georganiseerd en daar ben ik ge voelig voor. Ik ben tevreden met het nieuwe contract." Ploegleider Adri van Houwelin- gen vindt het niet meer dan lo gisch dat ploeg en renner met elkaar doorgaan. „Hij is onze belangrijkste renner. We be staan nu zevenenhalf jaar en al die tijd is hij ons gezicht. Erik Dekker heeft natuurlijk ook he le goede periodes gekend, de wereldbeker gewonnen, maar Michael was al die jaren overal en altijd aanwezig." GPD ten met een derde plaats, achter winnaar Jakob Piil en zijn vluchtmakker van de laatste ki lometers Fabio Sacchi. Nadat hij wel een kilometer in zijn eentje was doorgereden na de finish ('Ik moest na deze in spanning gewoon even uitrij den, anders was ik ter plekke van mijn fiets gevallen') overzag De Groot, die vanwege zijnzwa- re valpartij in Meaux al meer dan een week lang met veel pijn heeft gereden, de bijzondere dag. „Vanmorgen had Theo de Rooij (zijn ploegleider) gezegd dat we met iedere ontsnapping mee moesten gaan. Oké, mijn heup doet zeer en de peesplaat zit vaak helemaal vast, maar meespringen kan altijd." Het werd een voor hem gedenk waardig avontuur. „Op een ge geven moment begon het lekker te draaien en ben ik zelf ook mee gaan rijden. In het begin reden alleen Gutierrez en ik niet mee. De Groot begon de lange vlucht (gestart na 12 van de 220 te rij den kilometers) zowaar leuk te vinden. „Dit was op zich een minder zware dag dan die drie etappes in de bergen en al die ritten van vorige week. Je kunt lekker tempo rijden in een klein groepje. Het is niet nerveus. Je krijgt de hele dag vers water en je hoeft je niet steeds terug te la ten zakken naar de staart van het peloton om bidons te halen. Zo'n dag winnend afsluitend, zou helemaal mooi geweest zijn. „Ik ging ervan uit dat ik tien procent kans had. Uiteraard weet je met wie je weg bent. Bij na allemaal snelle j ongens. In de Ronde van de Middellandse Zee en de Ronde van Catalonië heb ik echter ook ritten gewonnen, waarin ik voorop zat met rappe mannen als Bettini, Hushovd en Chavanel." Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl In de finale greep hij dit keer echter naast de hoofdprijs. Het regende demarrages. Jakob Piil ging, De Groot paste. „Je kunt op zo'n moment niet naar ieder een toe springen. Piil vind ik daarnaast wel een aardige jon gen. Toen Sacchi reageerde, vond ik dat minder prettig. Maar ook toen moest ik passen. Even later slaagde hij er wel in bij de rest vandaan te rijden. De laatste tien kilometer reed hij solo naar de derde plaats. De vluchters waren echter gevlo gen. „Maar natuurlijk geef je al les, ook voor een derde plek. Die is toch mooier dan de negende. De mazzel die De Groot kende met zijn ontsnapping, hadden Leon van Bon en Servais Kna- ven niet. Beiden hadden hun zinnen gezet op de rit van giste ren. Knaven: „Ze gingen bij de vijfde aanval. Drie keer was ik toen al vergeefs meegespron gen. Ze moeten ontzettend hard gereden hebben, want in het pe loton werd ook niet bepaald stilgezeten.Aan de meet had de kopgroep meer dan 21 minuten voorsprong over van de maxi male 24 minuten. Van Bon had maandag een even zware dag als De Groot gekend. „Ik was bijna naar huis. Deze dag had ik echter vooraf uitge kozen als één van de vier kansen op een ritzege. Als die etappe dan is aangebroken moet je geen rekening houden met hoe j e j e de dag ervoor voelde." Van Bon was de eerste aanvaller van de dag. Hij werd teruggehaald. Even later had zijn ploegmak- ker Serge Baguet meer geluk. „Dan is het voor de ploeg en voor mij ook goed." GPD GAP - Joseba Beloki is gisteren vanuit Frankrijk teruggekeerd naar Spanje, waar hij een ope ratie moet ondergaan. De kop man van de ONCE-ploeg moest maandag de Ronde -van Frank rijk verlaten na een val in de af daling. Beloki, die botbreuken opliep aan pols, elleboog en dijbeen, is overgebracht naar een zieken huis in Vitoria, in Baskenland. De nummer twee uit de Tour van 2002, was de voornaamste uit dager van Lance Armstrong. De 29-jarige Spanjaard was on troostbaar na zijn val. Ook een telegram van koning Juan Car los kon daaraan niets verande ren. „Volgend jaar ben je er weer bij", zo sprak de koning Beloki via een telegram nog een beetje moed in. DPA/RTR MARSEILLE - Zelfs vanuit de gevangenis doet de Franse boe renleider José Bové de Tour de France wankelen. Gistermid dag legden zo'n vijftig boeren actievoerders de Tourkaravaan voor korte tijd stil tussen Gap en Marseille. Ze vinden dat de immens popu laire Bové, die tien maanden in 't gevang zit, vervroegd moet worden vrijgelaten. De twee maanden gratie die president Chirac maandag gaf, vinden ze te weinig. De betogers hebben aangekondigd iedere dag van zich te laten horen in de Tour. „Dat is makkelijk, we zijn boe ren en we zitten door heel Frankrijk," aldus een van de le den van de Confédération Pay- sanne, de boerenvakbond van Bové. De boeren krijgen overi gens steun van de artiesten, die al eerder een etappe verstoor den. GPD door Ad Pertijs MARSEILLE - Voor het eerst deze Tour slaagde een vlucht - groep erin voorop te blijven in een vlakke etappe. De Deen Jakob Piil ging er met de zege vandoor. Hij klopte de Italiaan Fabio Sacchi in de sprint. Piil kreeg daarmee de ritzege, waar hij vorig jaar in Bourg- en-Bresse al zo dichtbij was. Toen schoot zijn voet in de eindsprint uit het pedaal en won de Noor Hushovd. „Het was pure pech. Het maakt deze zege alleen maar mooier", zei Piil. De dertigjarige Deen is een laatbloeier op de weg. Hij be gon zijn carrière op de baan. „Vanwege die achtergrond voel ik me het meest op mijn gemak in sprints met een klein groepje." Binnen zijn ploeg CSC geldt Piil echter ook een beetje als een klager. De dag dat hij geen pijntjes zegt te voelen, weet de teamleiding echter dat Piil gaat voor de ze ge. Zoals gistermorgen. Bjarne Riis vroeg de ploeg een beetje om te zien naar de gekwetste kopman Tyler Hamilton. „Mo gen we wel mee gaan in ont snappingen?" vroeg Piil voor de zekerheid. Lachend zei Riis 'ja'. In de kopgroep van negen ren ners (naast Piil ook Sacchi, De Groot, Baguet, Gutierrez, Da- mien Nazon, Haselbacher, Gaumont en Garcia Acosta) voelde Piil zijn kansen stijgen. Op vij ftien kilometer van de fi nish viel hij aan. Sacchi rea geerde. „Maar ik had het ook in mijn eentje gered", dacht de flegmatieke Deen. Anderhalve kilometer voor de finish gaven de twee elkaar een hand. Piil: „Ik versta geen Italiaans, maar ik begreep dat hij me wilde zeggen dat de bes te mocht winnen.Dat was Piil De Deen Jakob Piil (voorgrond) rijdt zij aan zij met de Italiaan Fabio Sacchi naar de finish in Mar seille. Piil klopte Sacchi in de sprint. foto Franck Fife/AFP dus, een ietwat kleurloze ren ner, die gisteren eindelijk het geluk aan zijn zijde had. Het peloton arriveerde uitein delijk op 21.23 minuten ach terstand, de Australiër Baden Cooke werd winnaar van de sprint van het peloton en be hield de groene trui. De ren ners krijgen vandaag een rust dag, waarna morgen etappe nummer elf op het programma staat. Dan rijdt het peloton van Narbonne naar Toulouse, een korte rit van 153,5 kilome ter met halverwege een klim- metje van de derde categorie. GPD/ANP Eén van de meest gestelde en tevens retorische vragen in de Tour: gebruiken renners do ping? En ook: waarom worden er zo weinig ren ners in de Tour betrapt? Er is slechts een heel klein lijstje te maken van Tourhelden die ergens, in de coulissen van hun bestaan, iets met doping en het gebruik daarvan van doen hadden. Jacques Anqetil, de grote Franse kampioen, was een gebruiker van cof- f eïne en cortisones. Hij probeerde veel, ontkende altijd en was mordicus tegen controles. Eddy Merckx, de kannibaal", werd éénmaal positief bevonden op amfetamines. In België dreigde een volksopstand, een kampioen als Merckx KON Mart Smeets gewoon geen doping gebruikt hebben. Bernard Thevenetwinnaar tegen Hennie Kuiper in 19 7 7 gaf, nadat hij gestopt was, met gezonde tegenzin toe flink aan de cortisones gezeten te hebben. Het 'toegeven', zo zei hij, gaf hem een zekere vorm van opluchting. Fransesco Moser werd in zijn grote dagen geassisteerd door de befaamde arts Conconi, een man die later bekend werd als epo-fourniseur. Moser gaf nooit toe iets verbo dens gedaan te hebben, ontkende noch bevestig de. Dat is ook een manier van overleven. Eddy Planckaert, die ooit de groene trui naar Pari j s bracht zonder ooit bi j de eerste twee in een etappe (dus piasattestte zijn geëindigd, gaf la ter toe dat hij dacht dat epo-gebruik een presta tieverhoging van twaalf tot vijftien procent in hield. Of hijzelf gebruikt had? De jolige Belg lachte en knikte, maar zei geen 'ja'. Hijzelf ge bruikte hormonen van kalveren om beter te kun nen sprinten. De Zwitser Mauro Gianetti moet, volgens de Zwitserse arts Gerard Gremion, zó veel van het nog onbekende maar wel gevaarlij ke middel PFC genomen hebben, dat er enige tijd voor zijn leven werd gevreesd. Toch worden in de Tour nauwelijks renners 'ge pakt'. Is dat toeval? Kan een superevenement als dit geen zwarte bladzijden velen? Onlangs las ik een rapport van een Franse onderzoekscommis sie. Tourwinnaars van voor de oorlog stierven met een gemiddelde leeftijd van 74,1 jaar. Win naars van na de Tweede Wereldoorlog werden 68 jaar oud. Gek, er valt niets te bewijzen, maar ik heb er toch een gekke gedachte bij SITTARD - Justin Wilson, teamgenoot van Jos rijdt volgend jaar niet meer bij Minardi. Dat heeft zijnh£ teambaas Paul Stoddart verkondigd in de Britse media,li son zou bij een ander Formule 1-team onderdak hebben' vonden, vermoedelijk Jaguar. „Ik weet zeker dat Justint mend jaar ook Formule 1 zal rijden, maar niet bij mij" Stoddart optekenenStoddart is er nu veel aan gelegenoiijfj Verstappen wel te behouden voor zijn team, al was hëtrraj voor de continuïteit in de ontwikkeling van de auto, Ijs- echter geen geheim dat ook de Limburgse coureur op zoeh naar een renstal die hem meer kansen biedt op betere result ten. De geldschieters van Verstappen zijn druk in dev een budget van rond de tien miljoen euro te vergaren, drag dat voldoende zou moeten zijn om de coureur inteko» bij een betere renstal. GPD 1 ioo SLl ovei men leb Vla: Li Ree NYON - Een primeur voor het voetbal: op 14 augustus! voor het eerst in de geschiedenis een vrouwelij ke scheidsnj ter in de Uefa Cup. De Zwitserse Nicole Petignat leidty eerste kwalificatieronde van het toernooi het duel tussenAü Solna uit Zweden en de IJslandse club Fylkir. De 36-j® Petignat staat al vanaf 1996 op de internationale lijst van) P6" Uefa en fluit regelmatig in de hoogste divisie in Zwitserlaa Daarnaast floot ze in 1999 op het WK voor vrouwen. Alp aan verl ave: One BARCELONA - De Nederlandse waterpolosters zijn bij! s'e WK in Barcelona klaar voor de 'finale'. Zo beschouwenzei *a£ wedstrijden die komen. Na de inspeelfase tegen Venezud ien (18-4) en gisteren tegen Japan (15-3) begint morgen ingroep P' tegen Rusland het echte werk. „Nederland en Ruslandzijtg lijkwaardig. We hebben dit seizoen twee keer gewonnen! twee keer verloren. Het verschil was op één keer na telt N één doelpunt." ANP GOUDA - De atletenvakbond NL Sporter adviseertzijnleii Pai die kandidaat-deelnemer aan de Olympische Spelen ïan 2004 in Athene zijn, het atletencontract van NOCNSFniel tekenen. Mochten atleten toch besluiten het convenant vi een handtekening te voorzien, dan is het volgens de vakba het beste het Nederlands Olympisch Comité (NOCNSF)vm af aansprakelijk te stellen voor de gevolgen die het contrj® kan hebben. De overeenkomst regelt de gedragingen van: deelnemende sporters in de ruimste zin van het woord. Ei onder meer een passage over doping in opgenomen en portretrechten van de sporters zijn erin geregeld. De vakboi kan echter niet leven met de definitieve versie. ANP Bram de Groot ging de monsterontsnapping van gisteren steeds leuker vinden. Hij werd uiteindelijk derde. foto Wouter Borre/GPD MARSEILLE - Fassa Bortolo heeft tot nu toe in de 100-jarige Ronde van Frankrijk het meeste geld verdiend. Vooral dankzij de vier ritzeges van Alessandro Petacchi ontving de Italiaanse ploeg al een kleine 40.000 euro. Het Belgische Quick-Step, met de Nederlander Servais Kna ven, staat tweede. Rabobank bezet een bescheiden zeventien de plaats. De bankploeg, die al twee man (Lotz en Leipheimer) verloor, won tot dusverre ruim 7000 euro. De kans dat Fassa Bortolo nog veel geld toevoegt aan het tot nu toe verdiende be drag is klein. Het Italiaanse team is nog met slechts drie ren ners in koers. Geldklassement: 1. Fassa Bortolo 39.681 euro, 2. Quick-Step-Davitamon 39.149, 3. Crédit Agricole 30.823, 4. Fd- jeux.com 29.425, 5. Telekom 27.808, 6. US Postal 26.002, 17. Rabobank 7249. ANP RIJSWIJK - Johan Capiot heeft een aanbod op zak om ploeglei der te worden van een nieuwe Belgische wielerploeg. Capiot is momenteel werkzaam bij het Nederlandse BankGiroLoterij, een ploeg uit de eerste divisie. Capiot is benaderd door Noël Demeulenaere, een oudgedien de in de wielersport, die met de hulp van twee sponsors een tra- deteam 1 wil beginnen. Het gaat om Chocolade Jacques en een telecombedrijf. „Ik ben bena derd en neem het zeer serieus", zei Capiot gisteren. „Het zou een stap hogerop zijn." Capiot liet zich meermalen uit teleur gesteld te zijn in de beperkte ambities van BankGiroLoterij. De hoofdsponsor lijkt voorals nog niet bereid meer geld in de ploeg te stoppen. ANP LONDEN - De Australische atlete Cathy Freeman heefth afscheid aangekondigd. De olympisch kampioene op dei' ieP meter zegt dat ze zich niet meer kan motiveren. „De wil, 'aa passie, de 'drive'. Ikheb 't verloren", verklaarde de dertigja: 'en ge atlete gisteren. De 400-meteroverwinnig van Freeman* één van de hoogtepunten op de Olympische Spelen vanSjsei ney (2000). De atlete, die bij de openings- en sluitingscerem nie een hoofdrol vertolkte, nam na de Spelen een jaarvriji Vervolgens slaagde ze er niet in haar oude niveau terugtevi den. „Ik ben niet meer hongerig", verklaarde ze in de Austr lische krant The Age.RTR ren Hij ÏOO IE door Martijn van Beeten AMERSFOORT - Als zelfs het oranje zweethandje Martin Ver kerk niet meer kan helpen, dan is de Alphense tennisser verlo ren. De finalist van Roland Gar ros struikelde gisteren in de eer ste ronde van de Dutch Open over Italiaan Giorgio Galimber- ti (3-6, 6-1 en 6-4), maar een schouderblessure bezorgt hem veel meer kopzorgen. Verkerk laat vandaag in het Universitair Medisch Centrum in Utrecht een mri-scan maken en vreest enkele weken uitge schakeld te zijn. De kwaal ont stond na zijn vakantie op Aru ba. Verkerk werd meteen over de kling gejaagd door coach Nick Carr en forceerde zich waarschijnlijk met serveren. „Er is in elk geval iets mis. Ik heb al een tijdje last. De pijn wordt nauwelijks erger, maar gaat ook niet weg." Het Amersfoortse publiek dacht dat een nieuwe tennisheld wel even zou excelleren. Voor het eerst op gravel sinds de finale van Roland Garros, dat zou ge nieten worden. Verkerk, die pijnstillers slikte voor i schouder, kon maar één set ai de verwachtingen voldoe Toen hij Galimberti een seras game afsnoepte, was daar#t het kenmerkende vuistje. J j die eerste set zakte mijn servii weg, kwam ik in een dip terecl Daar ben ik niet meer r men." Zelfs het oranje zweil bandje, de geluksbrenger va Roland Garros, kon Verkei niet helpen. „Het tennis lult niet, dus ik moest iets prober® Het heeft weinig opgeleverd! ben ik blijven knokken, maa Galimberti gaf me niet de kal om terug te komen." De uitschakeling van Verkei zorgde voor een domper op 4 'Dutch Day' in Amersfoort." vendien vloog met Gaston Gal dio ook nog de nummer t« van de plaatsinglijst uit hi toernooi. Tot opluchting vanii organisatie haalden John Lot- tum en Raemon Sluiter welt tweede ronde. Van Lottum, vefinalist van 2002, ontde# zich knap met 7-6 6-0 van Spanjaard Vicente. De Rotter dammer won met 6-4 6-3 vant Duitser Alexander Wash- GPD/ANP ter de to door Wietse Dijkstra INNSBRUCK - De aanvoer dersband die bij Feyenoord door Paul Bosvelt is ingeleverd, zit voorlopig om de arm van Pa trick Paauwe. „Een hele eer", vindt de 27-jarige linkspoot. Maar of het wat uitmaakt voor de verhoudingen in de spelers groep? Niets, meent de interim captain. „Want Paul Bosvelt en Kees van Wonderen zijn de ech te aanvoerders van deze groep." Juist deze twee meest ervaren Feyenoorders weigeren de band te dragen, uit onvrede. Ze mo gen ook niet meer van trainer Bert van Marwijk, die liever heeft dat een jongere speler (de nu nog geblesseerde Shinji Ono) met die verantwoordelijkheid wordt opgezadeld. Een lastige kwestie - die volgens de trainer geen kwestie is - want met al leen een band om je arm ben je nog niet de baas. Dergelijke ty pes staan vanzelf op. Het grote probleem voor Va! Marwijk is dat de twee natuur- lijke leiders van Feyenoordht net als de vertrokken Pierre* Hooijdonk, niet meer in zien zitten. Een tijdelijk pro- bleem weliswaar, want Feye noord moet - ook dat is natuurlijk proces - een keer al- scheid gaan nemen van de garde. Zowel Van Wonderen(3H als Bosvelt (33) heeft zijn lang ste tijd in de Kuip gehad. Paauwe, die blij is dat hij nae® halfjaar als linksback weert* ruggekeerd is in de as van veld, verwacht geen gemak lijk jaar. „Aan de andere k kan ik me ook een seizoen herin neren waarin de komst van nieuwe spelers gepaard met een kampioenschap- gaat om de chemie. Als die eris- kunnen er nog leuke dingen ge beuren." Gisteravond verloor Feyeno' echter opnieuw in de Tirol Cup- Ditmaal met 0-2 van FC Nürn- berg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38