PZC dl Zelfs de valk vindt het te warm GS verwijzen vraag om extra geld voor pleegzorg naar State Tieneridool Jim in de Hooizolder m CJP YOUR CULT GUIDE Hansweerter begint actie Auto belandt in de sloot 11 AM NE STY Motor gestolen Ja, ik steun Amnesty International Training Wat vind jij van film, theater of muziek? Geef je mening op www.cjp.nl/recensie KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN 9 International Bejaarde wil in dorp blijven door Rob Paardekam HANSWEERT - Jaap Provoost (69) moet in Hansweert blijven. Met dat doel is zijn zoon samen met een andere dorpsbewoner een handtekeningenactie be gonnen. Provoost woont mo menteel in bejaardentehuis Ma ria Oord, maar moet daar weg, omdat hij verpleegzorg nodig heeft. Dat zou betekenen dat hij ook uit Hansweert moet ver trekken, want daar is geen in stelling voor pleegzorg. Volgens G. Provoost heeft Maria Oord nooit duidelijk gemaakt waarom zijn vader nou precies moet worden overgeplaatst. Zo'n verhuizing is volgens hem helemaal niet nodig. „Mijn va der heeft het prima naar zijn zin. Hij klaagt nooit en wordt heel goed verzorgd." Om de directie van het bejaardentehuis op an- SCHOONDIJKE - Een 22-jari- ge Rotterdammer is gistermid dag met zijn auto in een sloot be land nadat hij moest uitwijken voor een tractor. De man reed rond vier uur over de N61 bij Schoondijke, toen vanaf de Oranjedijk een tractor met aanhangwagen de weg wil de oversteken. De bestuurder, een 34-jarige man uit de ge meente Sluis, kreeg geen voor rang. De Rotterdamse automo bilist belandde in de sloot na een uitwijkmanoeuvre. Zijn auto raakte beschadigd, zelf kwam hij met de schrik vrij. woensdag 16 juli 2003 dere gedachten te brengen, pro beert Provoost deze week zoveel mogelijk handtekeningen op te halen in het dorp. Op basis van de eerste avond verwacht hij zo'n achthonderd tot duizend krabbels te bemachtigen. „De meeste mensen reageren heel enthousiast. Iedereen kent mijn vader. Hij woont al meer dan vijftig jaar in Hansweert en wil hier helemaal niet weg." Directeur A. van Tilborg van Maria Oord zegt dat in een ge sprek met de familie van Pro voost Wel degelijk is verteld waarom hij Maria Oord moet verlaten. Provoost heeft ver pleegzorg nodig. Tot op zekere hoogte biedt Maria Oord die wel, maar daar zijn grenzen aan gesteld. Die zijn volgens de ver pleeghuisarts bereikt, zodat de Hansweertenaar naar een ver pleeghuis moet vertrekken. „Ei genlijk zijn de grenzen voor wat betreft meneer Provoost al lang geleden bereikt", legt Van Til borg uit. „Maar we hebben ze steeds verlegd. Onze deskundi ge arts is nu echter tot de conclu sie gekomen dat dat niet langer meer kan.Volgens de directeur schept Maria Oord een prece dent als ze een uitzondering voor Provoost zou maken. „Bo vendien gaat dat ten koste van onze andere bewoners. Als we meer zorgminuten aan Provoost moeten besteden, blijven er voor hen minder tijd over. Van Tilborg zegt de gevoelens van Provoost en zijn familie goed te begrijpen. Hij zal de handtekeningen dan ook graag in ontvangst nemen. „Dit plaatst ons voor een groot di lemma", aldus de directeur. „We zullen bekijken of er nog moge lijkheden zijn om meneer Pro voost te laten blijven, maar ik denk dat het moeilijk wordt." De achtjarige Willem uit Zeist houdt na afloop van de show een oehoe vast. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Wie draait wie een loer. Die vraag werd gistermiddag gesteld tij dens de roofvogelshow in de tuin van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Een slechtvalk werd losgelaten en moest in duikvlucht op de loer afkomen. Dat is een touw met een stuk prooi eraan dat door de valkenier wordt rondgedraaid. Maar de valk vond het waarschijnlijk te warm bui ten en keerde tijdens de show niet meer te rug. Op het grasveld achter kasteel Westhove staan meer dan twintig verschillende roof vogels uitgestald. Ze zitten vast aan paal tjes. Zo'n acht roofvogels zijn in de schaduw van een partytent en een paraplu gezet. „Dat zijn vogels die we tijdens de show ge bruiken", vertelt valkenier Harry Wage naar voorafgaand aan de demonstratie. „Als ze nu in de zon zouden staan, worden ze door de warmte helemaal suf. Maar de kara- kara bijvoorbeeld, kan best in de zon staan. Die leeft normaal in Zuid-Amerika en heeft geen moeite met de warmte. De bezoekers aan de voorstelling van half vijf daarentegen wel. In rijen proberen zij achter jonge boompjes iets van schaduw op te vangen. Ook hebben bezoekers paraplu's meegenomen. Toch vormt de warmte geen reden de show over te slaan. Bijna honderd mensen komen er op af. Al vijfendertig jaar werkt Wagenaar met roofvogels. Hij is aangesloten bij de Valkerij Equipage Jacoba van Beieren. Wagenaar vertelt aan het publiek wat de dieren eten, waar ze oorspronkelijk leven en hoe er met ze getraind wordt. Hij laat zien hoe ze vlie gen en hoe ze naar hun prooi toe duiken. „De dieren vliegen nooit zomaar", legt hij uit. „Dat doen ze alleen als ze willen eten. Daar om belonen wij ze met stukjes kip. Aan het einde van de dag, hebben ze zo hun dagelijk se hoeveelheid wel binnen. De valkeniers halen met de roofvogels ook trucjes uit. Een vogel wordt op de pet van een meisje gezet. Zodra Wagenaar fluit, vliegt het dier met het petje nog in zijn klau wen, weg. Ook mogen kinderen assisteren. Ze krijgen dan de grote leren valkeniers handschoen aan en lokken de uilen en val ken met een dood kuikentje totdat ze op hun arm zitten. Na afloop van de show mogen ze de grote Europese oehoe vasthouden. Terwijl ver schillende kinderen trots met de oehoe op de foto gaat, draait de valkenier van de slecht valk die tijdens de show er vandoor is ge gaan, nog steeds met zijn loer. Met behulp van een fluitje probeert hij het dier terug te krijgen. Volgens Wagenaar keert de roofvo gel wel weer terug. „We moeten geduld heb ben. En anders zit er een zender bij zijn staart zodat we hem kunnen volgen. Elke dinsdag in de maanden juli en augus tus wordt de show om half vijf en om zeven uur opgevoerd bij het museum in Oostka pelle. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Als de LPF extra geld wil om de wachtlijst bij Pleegzorg weg te werken, moet de partij dat aan Provinci ale Staten vragen. Het college van Gedeputeerde Staten mag slechts beschikken over het rijksgeld dat voor de Zeeuwse pleegzorg is bestemd is. Dat antwoorden GS op schrifte lijke vragen van het LPF-Sta- tenlid H. Smits. Het Statenlid had GS opheldering gevraagd van het besluit om de wachtlijst van veertig kinderen bij Pleeg zorg in Zeeland niet te lijf te gaan met eenmalige extra fi nanciering. Stichting Jeugd zorg Zeeland, waartoe Pleeg zorg hoort, en het college willen liever de aanstaande fusie van Pleegzorg met de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland en de effecten van de nieuwe Wet op de Jeugdzorg afwachten. De nieuwe wet geeft kinderen per januari 2004 rechtop® maar de rijksoverheid dubtt of dat ook tijdige zorg kans. Tijdige zorg kan pas alsinjg land het aantal pleegzorgpljl sen fors wordt uitgebreid®c|{ bijbehorende budgetten, ker is nog óf, en zo ja, h extra het kabinet de provy gunt. GS vinden het n standig op Prinsjesdag vook te lopen, antwoordt het cofe de LPF-fractie. Éénmalig extra geld is niet de oplossing, vinden (3 omdat de problematiek act de wachtlijst anders is dantsj" jaar geleden. Toen was genoeg geld om de beschik!» 269 pleegzorgplaatsenteba ten. Het probleem nuisjhj Pleegzorg structureel veel® kinderen moet helpen dandei ganisatie aan kan. PleegzoJJ schat het aantal be plaatsen op circa 320. Tijdelijk extra geld verhelpt) tekort op de lange duur® vinden GS. door Gerard Montsma WESTKAPELLE - Idols-fina- list Jim treedt morgenavond op in discotheek de Hooizolder in Westkapelle. Het is voor de eer ste keer dat Jim in Zeeland op de planken staat. Het optreden is een onderdeel van een groot feest dat voor alle leeftijden toe gankelijk is. Volgens een van de organisato ren van het evenement, N. Pol, is ruim de helft van alle negenhon derd kaarten al verkocht. Het feest begint om 20.00 uur en duurt tot 23.00 uur. De feestgan gers moeten rond de klok van 23.00 uur plaats maken voor de wat oudere discogangers. Pol: „We verwachten dat deze wisse ling zonder problemen zal ver lopen. Om elf uur stoppen we gewoon even om de jongeren in de gelegenheid te stellendedi co te verlaten." Het optrsii van het tieneridool wordtin-i uitgeleid door DJ Mikey, l kend van de Middelburg Mambos après-skibar. Dekaj ten voor het feest zijn te koop! j de Music Store in Vlissingeni de herenmodezaak Peter Cl» in Middelburg. BRUINISSE - Vanaf de Gra lingen in Bruinisse is gistermi dag rond half drie een moto fiets gestolen. Het betreft c rood/wit/zwarte Yamaha witte velgen, kentek MB-GZ-56. De motor heefte i waarde van enkele duizend i We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International iM 4,50 per maand lI anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer Mil I J M M Naam/voorletters M] m v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bei (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36