PZC PZC Het is even wennen, voor beide partijen Burghse Dag staat in teken van paarden Bestaan hospice Middelburg begint bekend te raken ijsseldijk modes 13 Mosseldag Y erseke weer volgens traditioneel recept driehoek ten noorden van Zierikzee mag toegevoegd worden aan natuurgebied agenda woensdag 16 juli 2003 Verlengde schooldag voor brugklassers Pledooi voor mosselseizoen Proces Zelfstandigheid Toeloop Zware schade bij kop-staartbotsing Bromfietser rijdt met drank op Inbraak in sportclub Domburg Winkeldief moet twee weken zitten Cd-speler uit auto gestolen Flinke vlammen uit Dow-installatie Terneuzenaar smijt met vuilnisbak Landbouwers willen grond ruilen HnnrPiet Kleemans SEROOSKERKE - Boerenor- ganisatie Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) pleit voor uitbreiding van natuurgebied gehouwen-Oost. Wat ASD be treft is het landbouwkundig ge- VLISSINGEN - Brugklassers die in Vlissingen naar school gaan hoeven zich vanaf het nieuwe schooljaar 's middags niet meer te vervelen. Op Scho lengemeenschap Scheldemond kunnen ze dan dagelijks terecht voor de zogeheten verlengde schooldag: na het laatste lesuur handboogschieten, fotografe ren of gewoon huiswerk maken. Break heet het nieuwe project met uiteenlopende middagacti viteiten. Elke middag worden vanaf drie uur tot half zes acti viteiten voor brugklassers in Vlissingen georganiseerd. De lessen strekken zich uit tot de gebieden van sport, ontspan ning en educatie. Leerlingen kunnen na schooltijd bijvoor beeld een computercursus vol gen of muziek gaan maken. Ook bestaat de mogelijkheid om huiswerkbegeleiding van pabo studenten te krijgen. Naast het Scheldemond doen ook de Vlissingse bibliotheek, de provincie en de gemeente Vlissingen mee in het project. Niet alleen leerlingen van het Scheldemond, maar ook die van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren kunnen mee doen met de activiteiten. Deel namekost 1,25 euro per middag. Met het project hopen de initia tiefnemers ook de ouders tege moet te komen, in het bijzonder degenen die niet in staat zijn om 's middags hun kinderen te be geleiden. Het project loopt van af het nieuwe schooljaar. Mocht Break een succes blijken, dan wordt het project uitgebreid naar de andere klassen. ZIERIKZEE - Ondernemers en gemeente Schouwen-Duive- land vinden dat het Zeeuwse mosselseizoen in ere gehouden moet worden. Dat de mosselhandelaren van Yerseke de mosselpromotiewe- ken hebben afgeschaft, betreu ren zowel burgemeester J. As- selbergs, horecavoorman K. Hoeder als W. Schot van Visse rijvereniging Helpt Elkander. Een heel jaar rond mosselver koop zou zorgen voor toename van buitenlandse mosselen. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 10.30 en 11.30 uur: Open voor bezichti ging; 19.00 uur: Start avondwandeling door Slotbos en Zeepeduinen; HAAMSTEDE - Hervormde Kerk, 20.00 uur: Concert organist Dick Sanderman; OUWERKERK - Dorpshuis, 14.00-16.15 uur: Dia's Ouwerkerk vroeger en nu; RENESSE - Inloophuis achter dorpskerk, 19,00 uur: excursie naar Slot Moermond; SEROOSKERKE - Boerderij einde Prunje- weg, 13.30 uur: Excursie Plan Tureluur; ZIERIKZEE - Eerste Weegje, 10-16 uur: Vlooienmarkt; VVV-kantoor, 14 uur: Wandeling Zierikzee Monumentenstad; redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zien verstandig om een driehoek grond ten noorden van Zierik zee - met een grootte van een kleine 200 hectare - aan de nieu we natuur toe te voegen. In ruil voor het inleveren van land bouwgrond wil de boerenorga- nisatie vervangende grond el ders in Zeeland. De betreffende driehoek land bouwgrond, begrensd door Brasweg, Zandweg en N59, is volgens ASD kwetsbaar, van wege kwelplekken die de kwali teit van de grond voor land- bouwgebruik aantasten. De kwel wordt door het hoge door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het sterfhuis in Middelburg dat in oktober werd geopend, is inmiddels goed bekend in de regio. Het Sint Jans hospice De Casem- broot kampte tot eind vorige maand met een wachtlijst. Mo menteel is een iets rustiger pe riode aangebroken, maar de weg naar het sterfhuis wordt goed gevonden. Het hospice is bedoeld voor mensen die thuis of in het zie kenhuis worden verzorgd zon der dat er zicht is op genezing. In het pand aan de Nassaulaan grondwaterpeil in het aangren zende natuurgebied alleen maar erger, vreest ASD. Schade daardoor kan volgens de boe- renorganisatie alleen worden voorkomen door ophoging van landerijen. En dat is, weet ASD, een bijzonder dure aangelegen heid. ASD vindt omvorming van de driehoek van landbouw grond een aantrekkelijk alter natief. Het biedt kansen voor agrarisch natuurbeheer en be- grazing van zilte natuur. De kassen in de onderste punt van de driehoek en de huiskavel in de hoek Brasweg-Zandweg mo gen volgens het plan blijven zo- kunnen vijf mensen wonen die daar hun laatste dagen door brengen. Zij worden bijgestaan door hun familie, verpleegkun digen en medewerkers van de Vrijwillige Thuishulp Walche ren, die zieken steunen op soci aal, psychologisch, emotioneel en spiritueel gebied. „Kort na de opening was het heel rustig", vertelt Jan Peter de Rijke, verpleegkundige in het als ze zijn. De ASD vindt het re- eel om voor de driehoek grond elders in Zeeland landbouw grond terug te krijgen. Gedepu teerde Staten van Zeeland heb ben onlangs laten weten dat aanpassing van de ecologische hoofdstructuur (EHS) be spreekbaar is. Er zijn volgens ASD meerdere plaatsen in de provincie, onder meer op Zuid-Beveland, waar de verandering van landbouw in natuurbestemming veel ge voeliger ligt dan op Schouwen- Duiveland. De maakt deze pro jecten volgens P. de Koeijer erg moeilijk realiseerbaar. Terwijl hospice. „Het huis moest nog bekendheid krijgen. Maar daar na werd het ineens heel druk. We merken dat huisartsen, zieken huizen en de thuiszorg informa tie geven over het hospice aan mensen die er mogelijk voor in aanmerking komen." Van begin maart tot eind juni waren alle bedden bezet. „We hadden toen een wachtlijst van drie of vier personen. Het is na- op Schouwen-Duiveland wél kansen liggen. „Hier ligt een unieke kans om toch hectares natte, zilte, robuuste natuur te realiseren", stelt ASD in een brief aan de landinrichtings commissie Schouwen-Oost. „Landinrichting is een proces waarbij het denken zich verder dan tien jaar vooruit moet strekken. Voor het totaal van het natuurgebied en voor de to tale kwaliteit van de landbouw past deze stap." ASD verzoekt in de brief de landinrichtingscommissie actie tuurlijk heel vervelend dat we op zo'n moment geen plaats hebben, maar de thuiszorg pro beert in een dergelijke situatie veel bij de mensen thuis te doen. De thuiszorg heeft bijvoorbeeld medewerkers in dienst die ook 's nachts de zieke in zijn eigen wo ning komen verzorgen." Op het moment is het weer wat rustiger in het huis. „Er wonen nu drie mensen. Misschien komt te ondernemen en bij de provin cie toestemming te vragen voor vergroting van het natuurge bied. Verder wil ASD dat er on derzoek wordt gedaan naar de mogelijkheden van agrarisch natuurbeheer en wordt aange drongen op een snelle beslissing zodat de consequenties meege nomen kunnen worden in het plan van toedeling. De brief van ASD komt morgen aan de orde tijdens de vergadering van de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. De vergade ring wordt gehouden in het dorpshuis in Serooskerke en be gint om 9.00 uur. dat door de zomerperiode. Het is dan makkelijker voor familiele den of kennissen om voor de zie ke te zorgen. Ook landelijk zijn er drukkere en rustigere perio den. Maar of het normaal is dat het in de zomer rustig is, weet ik nog niet. Dit is de eerste zomer dat wij open zijn", aldus De Rij ke. Het hospice in Middelburg heeft nog wel mensen op de wachtlijst staan die in de toe komst gebruik willen maken van het sterfhuis. „Dat zijn vier tot vijf mensen. Die kunnen nog thuis wonen, maar hebben aan gegeven dat ze over een tijdje bij ons willen komen wonen als hun situatie verslechtert. door Piet Kleemans BURGH - Het paard speelt za terdag 9 augustus meer dan ooit de hoofdrol tijdens de Burghse Dag. Het dagvullende paarden- programma op het Hoge Burgh, één van de onderdelen van het t folkloristische evenement, is dit jaar verdubbeld. Na twee jaar paardenfeest met één bak wordt dit jaar gewerkt met twee bakken. Op het pro gramma staan verder onder meer ringsteken te paard, ring steken met sjeesjes en een zeer uitgebreide Boerenmarkt. De Zeeuwse Ringrijders reizen elk jaar af naar het Burgh om hun ringsteekkunsten te verto nen aan het publiek. Onder het motto 'kijken en proeven van Zeeuwse hoeven' wordt een zeer uitgebreide Boerenmarkt ge houden. De markt wordt omlijst met allerlei folkloristische op tredens. Op de creativiteitsmarkt wor den verschillende demonstra ties verzorgd. Aan bod komen onder meer kantklossen, teke- door Rob Paardekam YERSEKE - De mosselhandel mag de officiële start van het seizoen hebben afgeschaft, een andere traditie gaat niet verlo ren: de mosseldag. Op zaterdag 16 augustus staat Yerseke weer in het teken van braderie, ker mis, muziek, rondvaarten en na tuurlijk mosselen eten. Dat laatste kan zoals gewoon lijk weer in de Julianahaven tussen 12.00 en 17.00 uur. Net als vorig jaar betalen bezoekers één euro voor een bakje mosse len. Dit jaar kan ookhetzogehe- ten Mosselbier geproefd wor den. Dat is gebrouwen door Brouwerij van Steenbergen uit het Belgische Ertvelde. De hele dag zijn in de verschil- nen, schilderen en werken met glas in lood. Zeer waarschijnlijk is ook een klokkenmaker van de partij. Voor de kinderen is er het stoomtreintje, de draaimolen, het ringsteken en diverse kin derspelen in Ot en Sien-sfeer. De Stichting Burghse Dag maakt traditiegetrouw veel werk van de officiële opening' van de Burghse Dag. Tegen tie- nen trekt een stoet paarden, sje zen, genodigden, muzikanten en niet te vergeten de Burghse vlag door de straten van het' dorp richting kerk. Daar wordt de Burghse vlag gehesen en1 worden de openingsspeeches uitgesproken. Na het officiële startschot maakt een aantal prominenten zich op voor een miniwedstrijd ringsteken vanuit sjezen om de Burghse Peer-trofee. Om ver keersproblemen te voorkomen' roept de organiserende stich ting bezoekers op zoveel moge lijk per openbaar vervoer of per fiets naar de Burghse Dag te ko men. De parkeerruimte voor au to's in de buurt van het dorp is' beperkt. lende havens activiteiten aan de gang. Zo is ervan lO.OOtot 17.00 uur een vrij markt voor kinderen1 tot en met vijftien jaar in de Wil- lem-Alexanderhaven, terwijl in de Julianahaven de kermis aan de gang is. De volleybalvereni ging Reimerswaal houdt op de parkeerplaats bij de jachthaven een beachvolleybaltoernooi. Op de Oosterschelde begint om 11.30 uur de traditionele mos selsloepenrace. Drie uur later' start de vlootschouw. In de Alexanderhaven houdt muziek vereniging Mozart vanaf 19.30 uur een taptoe. Zoals gewoon lijk vinden ook in het centrum van Yerseke de nodige activitei ten plaats. Naast een kunst markt en de open dag van de hervormde kerk zorgt het Zout watertheater voor optredens. Advertentie Een pannetje soep halen in De Wieken is er niet meer bijDe ouderen worden juist gestimuleerd dingen zelf te doen. foto's Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een bewoner van één van de appartementen van het Gors aan de Kaersema- kerstraat in Zierikzee schuift spontaan aan voor een kom metje soep. Zeg maar Job, opent hij vriendelijk het ge sprek. De integratie tussen Gors-bewoners en deelnemers aan de dagverzorging van De Wieken is bijna onopgemerkt begonnen. Het is wennen voor beide par tijen, zo blijkt al snel. „We za ten prima in zorgcentrum De Wieken", vindt C. Hanse uit Kerkwerve. Samen met vrij williger A. Wijgerse heeft ze plaatsgenomen in de open keuken van de gemeenschap pelijke ruimte van het appar tementencomplex aan de Ka- ersemakerstraat. Daar wonen acht verstandelijk gehandi capte cliënten van Stichting het Gors. De gemeenschaps ruimte die hen ter beschikking staat, wordt door het Gors van woningbouwcorporatie Zeeuwland gehuurd. Sinds kort is daar ook de dag verzorging van De Wieken ge vestigd. Wekelijks maken 27 mensen gebruik van deze voor ziening, die met name bedoeld is om ouderen langer zelfstan dig te laten wonen. Vandaar het vertrek uit De Wieken, want hoe kun je mensen zelf standigheid bijbrengen als je ze vervolgens naar een zorg centrum toehaalt? Neem vrij williger Wijgerse. „Toen er vanmorgen werd gevraagd wie de soep zou verzorgen, bood ik mezelf spontaan aan", vertelt hij. In gedachten zag hij zich zelf al een pan kant-en-klare soep ophalen in De Wieken. Maar dat bleek een verkeerde inschatting. Voor het eerst in zijn leven staat hij zelf in de soeppan te roeren, bijgestaan door mevrouw Hanse. De dag verzorging beoogt veel meer te zijn dan simpelweg 'bezig heidstherapie'. De bedoeling is dat deelnemers als het ware daadkrachtiger huiswaarts keren. „Ik wil ze een kapstok meegeven", zegt coördinator J. Bouwman. Dat is ook de reden dat de dag verzorging nog volop in ont wikkeling is. De bedoeling is na de zomer meer pro j ectmatig te gaan werken. Zo zijn er con tacten gelegd met de nabij gele gen school, waar deelnemers aan de dagverzorging wellicht een bijdrage kunnen leveren bij activiteiten als voorlezen. Ook het huren van een volks tuin behoort tot de plannen. Evenals workshops compute ren en gedichten maken. Het mooiste is als je mensen die van dezelfde dingen houden in een zelfde groep kunt plaatsen, denkt Bouwman. Rond de grote tafel in de cen trale ruimte aan de Kaersema- kerstraat wordt door het me rendeel van de aanwezigen druk gehandwerkt. M. Brou wer uit Zierikzee heeft zichzelf tijdens de dagverzorging het borduren op papier eigenge maakt. „Dat is nu echt een hobby geworden. Ik neem het mee naar huis. Maar hier vind ik het fijn om met anderen sa men te zijn. Je krijgt onderling ook een band." Als het even kan geldt dat, in ieder geval wat de directies van het Gors en De Wieken betreft, ook voor hun cliënten onder ling. Kok en gastvrouw B. Hamstra van het Gors, die da gelijks tal van klusjes doet voor de bewoners van het ap partementencomplex, moet zelf nog even wennen aan de nieuwe toeloop in wat voor heen een domein van haar or ganisatie was. „Het gaat wel goed komen hoor, maar ook onze mensen hebben tijd no dig. De drempel is nu nog te groot." Gedurende de zomermaanden kan iedereen rustig wennen, stelt Bouwman. Daarna krijgt de samenwerking in het ruime Zeeuwlandpand een wat ge- structureerdere opzet. Gorsbe woners kunnen dan via een strippenkaartsysteem mee doen aan activiteiten die door de dagverzorging van De Wie ken worden georganiseerd. De opening van de ruimte aan de Kaersemakerstraat wordt donderdag om 11.00 uur offici eel gevierd. Dan ook wordt de naam onthuld. SEROOSKERKE (S)- Twee auto's zijn gisteren zwaar be schadigd geraakt bij een kop-staartbotsing op de N59 ter hoogte van het Schouwen-Duivelandse Serooskerke. Het on geluk gebeurde toen een 70-jarige man uit Bergen op Zoom afremde. Een achter hem rijdende auto bestuurd door een 62- jarige man uit Goedereede merkte dat te laat op en botste ach terop de auto van de man uit Bergen op zoom. Beide bestuur ders bleven ongedeerd. MIDDELBURG - Een 26-jarige bromfietser uit Arnemuiden is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rij den onder invloed. De man reed op de Kleverskerkseweg in Middelburg. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim 21maal te veel had gedronken. De Arnemuidenaar kreeg een dag vaarding en een rijverbod van vier uur. DOMBURG - In een pand van een sportvereniging in Dom burg is tussen maandagmiddag en dinsdagochtend ingebro ken. Uit het gebouw werd voor enkele tientallen euro's aan drank gestolen. De toegang tot het pand is geforceerd. De schade bedraagt een paar honderd euro. De inbraak vond plaats tussen maanclag 17.00 uur en dinsdag 9.30 uur. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Goes is gis teren door de Middelburgse politierechter voor het plegen van winkeldiefstallen conform de eis tot twee weken cel veroor deeld. De man had in maart en mei dit jaar in Goes bij Kook- magazijn Passieux een bestekcassette gestolen, zeven tubes tandpasta bij Albert Heijn en 24 potten handcrême bij Kon- mar. Officier van Justitie R. Rammeloo verwees naar het om vangrijke strafblad van de Goesenaar. Hij eiste twee weken gevangenisstraf. De politierechter nam de eis over. SINT-ANNALAND - Een auto die geparkeerd stond aan de Nieuwlandseweg in Sint-Annaland is maandagavond open gebroken. De eigenaar mist een cd-speler van enkele honder den euro's. De auto vertoonde geen braaksporen. TERNEUZEN - Dow Benelux trok gisteren de aandacht van wege de flinke vlammen en de rookwolken die uit de fakkelin stallatie omhoog kringelden. Volgens woordvoerder F. Neve functioneerde een distillatiekolom niet goed. Een deel van de productiestroom werd daarom afgevoerd via de fakkelinstal latie. De storing zal waarschijnlijk vandaag verholpen zijn. TERNEUZEN - In de nacht van maandag op dinsdag is een 27-jarige man uit Terneuzen aangehouden. De man had volle vuilnisbakken in de Goudsbloemstraat in zijn woonplaats 1 omver gegooid. Toen agenten hem opdroegen de vuilnis die op de stoep lag, terug in de bakken te doen, weigerde de Terneu zenaar dat. Hierop werd hij aangehouden. Ouderen die deelnemen aan de dagverzorging, handwerken in de gemeenschappelijke ruimte van de Gors-bewoners. Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33