11 Een beetje Montmartre in Zierikzee Actie 099 Edah Belg laat zijn auto staan bij de politie in Goes Reddingsbrigade wil discussie over inzet betaalde krachten Verloskundigen gaan spreekuur houden in Rode Kruisziekenhuis Ondernemers en gemeente samen sterk Overtreding kiert! wil toerist en inwoners laten meebetalen aan nieuw Mondragon IOP=OPl Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 16 juli 2003 Menens Muziekschool Nieuwe aanpak Agrarische letstochten Friet Diverse soorten, pak 1000 ml, |P vanaf .as- Magere ham burgers kilo 599 Pak a 6 rollen 519 Dat is gewoon Aandeel Skateroute over Walcheren 8 713214 000002 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Samenwerking tussen gemeente en onderne mers moet voorop staan, zeker de huidige economisch mindere tijden. Zowel horeca- oorman K. Hoeder als burge meester J. Asselbergs bena- iten gisteren dat de eerste resultaten zichtbaar worden, r dat het nog beter kan en moet- De burgemeester stak gister middag, op de eerste zomerbor- rel van Koninklijke Horeca Ne derland (KHN), Federatie Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS) en Samenwerkende Verenigingen Verblijfsrecreatie (SW), niet onder stoelen of banken dat er voor de gemeente zwaar weer op komst is. De bezuinigingsmaat regelen van het 'kabinet Balk enende' zullen volgens Assel bergs grote financiële gevolgen hebben voor 'gemeente en ge meenschap'. Nu al verwacht de gemeente 'enkele honderdduizenden eu ro's' tekort te komen op de be groting voor 2004. „Laten we met elkaar realistisch zijn. Er moeten zeer zware keuzes ge maakt worden." In dit soort tij den vindt de burgemeester het van belang dat overheid, be drijfsleven en bewoners samen aan de toekomst werken. „Sa menwerking moet hoog in het vaandel staan." KHN-voorzitter Hoeder be aamt dat en verwij st onder meer naar de VW Schouwen-Duive land, die juist door die bunde ling van krachten uit het slop is getrokken. Dat het Hoeder menens is, blijkt uit de handreiking die hij de ge meenteraad namens de sector doet. Culturele activiteiten, die ook voor de toeristen bedoeld zijn, mogen wat hem betreft best 'iets' worden betaald met een 'verhoging van de toeristen belasting'. De eerste stap voor meer samen werking is gistermiddag gezet. Met de zomerborrel luiden on dernemers en gemeentebe stuurders onder het genot van een drankje en een bord mosse len gezamenlijk de zomer in. Belastingverhoging voor theater ilnnrFamke van Loon ZIERIKZEE - Inwoners van Schouwen-Duiveland en de loeristen kunnen zonder hoog oplopende rekeningen samen Jet nieuwe theatercomplex Mondragon betalen. Om de jaarlijkse kosten van 170 dui- lendeuro te dekken, wil de frac tie van Alert! de onroerend- -- zakbelasting (ozb) met één «liprocent verhogen. Gelijktijdig moet de toeristenbelasting met |wee cent omhoog. ontwikkelaars Drevast Bouw en Waarderingen en Maxburg Ser vice NV is geschetst, een nieuwe aanpak bedenken. Want de aan vankelijke opzet (ontwerp en bouw van het nieuwe theater complex via een zogeheten turnkey-overeenkomst in han den van ontwikkelaars geven) mag niet. Schouwen-Duiveland moet zich immers houden aan de regels van de Europese aan besteding. Deze zomermaanden eens rus tig bekijken hoe het theater complex wél gerealiseerd kan worden, zoals het college wil, ziet Alert! niet zitten. In het voorstel aan de raad zet de frac tie duidelijk uiteen hoe de plan nen voor Mondragon uitge voerd kunnen worden en hoe dit project betaald moet worden. Op de eerste plaats moet nu be keken worden of de plannen van de ontwikkelaars haalbaar zijn. Kan het allemaal juridisch, bouwkundig en archeologisch gezien. De kosten van dit onder zoek liggen om en nabij de 280.000 euro, die via een ren teloze lening uit de gemeente kas betaald moeten worden. Wordt het theatercomplex zoals gepland gebouwd en in gebruik genomen, dan komt dat geld in de loop der jaren via de (op te richten) exploitatiestichting te rug. Wanneer de gemeente om wat voor reden dan ook wil af zien van de bouw, dan kunnen de huidige panden verkocht worden. „Het verkoopbedrag zal zonder meer de 280.000 euro ruimschoots overtreffen." Vanaf het moment dat het nieu we Mondragon draait, zal het theatercomplex de gemeente maximaal 170.000 euro per jaar kosten, zo is al eerder berekend. Omdat het om meer gaat dan een theater alleen - ook de mu ziekschool en horeca krijgen in het complex een plek - vindt Alert! dat bewoners en toeristen gebaat zijn bij de voorziening. En dus hieraan mogen meebeta len. Het voorstel van de Alert-frac tie komt morgen aan de orde in gemeenteraadsvergadering, waar de toekomstplannen voor Mondragon op de agenda staan. en i In een nota aan de gemeente raad rekent Alert! de andere itoti racties voor hoe de gemeente ich een eigen theater en film- luis kan veroorloven. Met een satoj middelde maximale bijdrage 'ol,i tan iets minder dan 2,50 euro' hoi ier inwoner via de ozb, haalt de Hi lemeente 80.000 euro op. Wan- fft|eer de toeristen op de cam- lings, in de hotels, bungalow parken en jachthavens twee i§ ;ent per overnachting meer aan lelastingbetalen, levert dat nog des ens 90.000 euro op. „Op deze panier kan de maximale bij- van de gemeente verant- en-fcoord worden afgedekt", idii ichrijft J. Schoneman namens Bert!. irga iet voorstel volgt op 'De route- :aai aart naar Mondragon', die ipb Bert! eerder deze maand in de ine ommissie Samenleving en Be- hrii tuur presenteerde. De gemeen- emoet voor de herrijzenis van londragon, zoals die door de ILLEMEET - De Vereniging |van Kampeerboeren (Vekabo) en Agrarisch Schouwen-Duive land hebben drie fietstochten optouw gezet. Erwordt gefietst op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflak- Tijdens de tochten worden deelnemers geïnformeerd over gewassen op het veld, platte- landstoerisme en bijzonderhe den van de streek. De eerste tocht staat maandag op de agenda. Dan wordt om 18.30 uur verzameld op de ronde par keerplaats aan de voet van de Brouwersdam, waarna per auto naar de familie Mastenbroek aan de Oudelandseweg 66 in Ouddorp wordt gereden. Vanaf ditpunt start een fietstocht over een deel van Goeree. Maandag 28 juli wordt om 19.00 uur ver zameld bij de familie Broekert aan de Kraaijesteinseweg 25 in Burgh-Haamstede. Maandag 4 augustus kunnen belangstel lenden zich om 19.00 uur mel den bij familie Van Westen aan laurensweegje 4 in Oosterland. Een kunstenares schildert in de Schuithaven, waar tijdens de Toeristische Dagen diverse creatieve demonstraties plaatsvinden. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Twee jolige da mes bewonderen uit klei opge trokken siergeveltjes. Enkele meters verderop zet een teke naar een snelportret op papier. De scheppers van dit Zierik- zeese mini-Montmartre heb ben een hete zon cadeau gekre gen. Voor de drukte niet zo gunstig, maar voor de sfeer is het goed. „Een vakantiesfeertje", oor deelt Alexandra Stapff, één van de initiatiefnemers van de Toeristische Dagen die giste ren voor het eerst werden ge houden in de Lange Nobel- straat en omgeving. Geduren de vijf dinsdagen worden Schuithaven en Lange Nobel- straat 'gezellig' aangekleed. Er zijn verschillende creatieve en ambachtelijke demonstraties te zien en producten te krijgen. De ondernemers in dit gebied sluiten hiermee aan bij de Ma ritieme Dagen die - op dezelfde dagen - in de rest van het Zie- rikzeese centrum worden ge vierd. Voor de Maritieme Da gen zijn een stuk of honderd kramen weggezet rond de Ou de Haven en richting Nieuwe Kerk en Balie. Op het Haven plein zijn een paar kinderacti viteiten gaande. Het plein moet, door de combinatie ter ras met kinderattracties, de functie van pleisterplaats ver vullen. Het zeker twintig jaar oude evenement is allang niet meer zo met baklucht omgeven als enkele jaren geleden weten Ph. Gudde en A. Deurloo van ZOC Actief zich te herinneren. De Toeristendagen van weleer trokken naar de zin van de Zie- rikzeese ondernemers te veel mensen die alleen kwamen om een patatje te eten en een bier tje te drinken. De naam werd veranderd en de invulling wat opgepoetst. Het resultaat anno 2003 stemt de organisatoren tevreden, al had het best wat drukker mogen zijn. De Mari tieme Dagen worden verder gehouden op de dinsdagen 22 en 29 juli en 5 en 12 augustus tussen 10.00 en 16.00 uur. Advertentie Aanbiedingen geldig van I4t/m 20 juli door Aector Dooms MIDDELBURG - Was een 46- jarige Belg zo geschrokken van zijn drankrit dat hij zijn dure auto niet meer terugwil, of heeft hij last van geheugenverlies? Vast staat dat zijn Volvo met Belgisch kenteken sinds 5 juni dit jaar bij het politiebureau in Goes staat geparkeerd. Inspanningen van de politie om de auto terug te geven aan de ei genaar zijn tot heden op niets uitgelopen. Van de bestuurder is na die datum niets meer verno men. Op zijn woonadres in Gent is hij niet bereikbaar De Belg werd op de bewuste dag in Goes dronken achter het stuur van zijn auto aangetrof fen. De blaastest registreerde 820 microgram, bijna vier keer zoveel als toegestaan. De be stuurder kreeg een rijverbod van tien uur opgelegd. Daar- door Esme Soesman RENESSE - Ondanks de boven gemiddelde ledengroei van het afgelopen jaar, kampt de Strandreddingsbrigade (SRB) Westerschouwen nog altijd met onderbezetting. De vrijwilli gersorganisatie stevent af op een discussie over de inzet van betaalde krachten. Landelijk wordt al volop over betaalde strandwachten ge praat. Het tekort aan opgeleide vrijwilligers doet zich langs de gehele Nederlandse kust voelen. In Dishoek wordt deze zomer voor het eerst met een betaalde postcommandant gewerkt, als voorproefje op de inzet van be taalde krachten op alle Veerse stranden volgend jaar. De discussie daarover staat de gemeente Schouwen-Duive land binnen een jaar of vier, vijf ook te wachten, voorspelt wet houder G. van de Velde-de Wil- de. „Op termijn wordt dit een steeds zwaarder punt. Als het in andere regio's speelt, dan ont kom je hier niet aan die discus sie." SRB Westerschouwen draait nu nog op de inzet van vrijwilligers uit het hele land. Mensen die als strandwacht zijn opgeleid en vervolgens bereid zijn in de zo mermaanden hun vrije weeken den en vakantiedagen langs de Schouwse vloedlijn door te brengen. De organisatie telt nu een kleine tachtig leden, stelt vi~ ce-voorzitter P. Duijzer. Door actief de boer op te gaan heeft zijn club dit jaar daar bo venop nog zo'n dertien aspiran ten weten te strikken. „Dat is bovengemiddeld. Ik heb er goe de hoop op dat we na de zomer in totaal zo'n vijftig actieve leden overhouden." Een strandwacht moet een opleiding van een paar jaar volgen. De ervaring leert dat er tussentijds mensen afval len. Bovendien is niet elk lid even actief. De vijver moet dan ook aardig gevuld zijn willen de drie strandposten langs de 21 kilometer lange kuststrook 's zomers zeven dagen in de week bemand worden. Voor de gemeente is de aanwe zigheid van strandwachten van door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Oosterschel- deziekenhuis in Goes gaat een eigen verloskundigenpraktijk opzetten. De organisatie heeft twee verloskundigen aange trokken, die naar verwachting binnen drie maanden hun werk beginnen. De bedoeling is die functie verder uit te breiden en nadien ook een spreekuur te houden in Zierikzee, aldus se cretaris C. de Jong-Bouter van de Raad van Bestuur. Met het aantrekken van de ver loskundigen speelt de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen (SOZ) in op de verwachting dat in toenemende mate poliklini sche bevallingen zullen plaats vinden. Vooral jonge huisartsen voelen weinig meer voor een in tensieve begeleiding van kraamvrouwen en verwijzen veelal door naar zelfstandige verloskundigenpraktijken dan- wel naar de gynaecoloog. Om dat bevallen zonder medische indicatie bij een gynaecoloog in feite niet noodzakelijk is, wil de ziekenhuisdirectie die vakgroep ontlasten. „Een gezonde kraamvrouw kan heel goed vol staan met een verloskundige. Wanneer je in die gevallen de gynaecoloog inzet voor een be valling, is dat eigenlijk zonde van zijn of haar tijd", aldus De Jong. In de Oosterschelderegio vinden momenteel jaarlijks zo'n twaalfhonderd bevallingen plaats, zegt de directiesecreta ris. Welk aandeel Schouwen- Duiveland in dat verband in neemt, weet De Jong niet. Vast staat wel dat de noordelijke re gio te klein is voor een volwaar dige verloskundigenpraktijk, zo bevestigt ook voorzitter R. Smits van de Regionale Huis artsen Vereniging (RHV). Plan nen om de ziekenhuisverlos kundigen tezijnertijd ook in Zierikzee weer bevallingen te laten doen, zijn er dan ook niet, benadrukt De Jong. „Daarvoor moeten er altijd een gynaeco loog en kinderarts in de buurt zijn en daarvan is in dit geval geen sprake." Wel is het de be doeling dat de verloskundigen spreekuur gaan houden in het Rode Kruisziekenhuis en daar ook echo's zullen maken. „Voor kraamvrouwen is het best lastig om naar Goes te komen. Smits ziet geen meerwaarde in een verloskundig spreekuur in Zierikzee. De huisartsen op Schouwen-Duiveland voeren nu de voor- en nacontrole bij zwangere vrouwen uit en willen dat gewoon blijven doen, zegt hij. Het aantal thuisbevallingen is er sinds de sluiting van de kraamafdeling in 1998 terugge lopen tot een tiental per jaar en beperkt zich tot Bruinisse en di recte omgeving. „Die functie komt met zo'n spreekuur niet terug. Dus zo op het eerste ge zicht voegt het niks toe. Wat we nu hebben, is een op zich goed functionerend systeem. Maar anderszins kan ik me wel heel goed voorstellen dat poliklini sche bevallingen door een ver loskundige in plaats van een gy naecoloog worden gedaan." Smits was gisteren inhoudelijk nog niet op de hoogte van het plan van het ziekenhuis. Vol gens De Jong moet dat onder deel en de haalbaarheid dan ook nog worden afgestemd met de huisartsen op Schouwen-Dui veland. Het streven is het ver loskundig spreekuur binnen een jaar in te stellen. De zelfstandi ge Verloskundige Maatschap Goes heeft geen plannen haar vleugels uit te slaan naar Schouwen-Duiveland. De maatschap krijgt op jaarbasis zo'n vijf 'hulpvragen' uit die hoek. „Dat zijn vrouwen die zo iets hebben van: als we toch naar Goes moeten rijden,dan gaan we liever naar een verlos kundige in plaats van een gy naecoloog." De vier zelfstandig verloskundigen begeleiden sa men jaarlijks zo'n 350 bevallin gen en hebben daar hun handen vol aan, laat één van hen weten. DOMBURG - Schaats- en skeel ervereniging SKA houdt 25 juli 'Skating by the sea' in Dom burg. De start is om 18.00 uur bij café Tramzicht in Domburg. In schrijven kan vanaf 16.30 bij hetzelfde café. Over Walcheren zijn routes uitgezet voor 10, 30 en 60.kilometer. Het dragen van een helm is verplicht. (Advertentie) I PZC KRANT naam::d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: naast werd zijn auto (tijdelijk) in beslag genomen. Gisteren diende zijn strafzaak in Middel burg. Het was geen verrassing dat de verdachte niet kwam op dagen. De politierechter ver oordeelde de man toch tot negen maanden rijverbod en duizend euro boete. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ;o per maand met automatische incasso 20,50). Én per kwartaal met automatische incasso 55,10), s:3 per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) groot belang. Het is één van de criteria waaraan de blauwe vlag is gekoppeld, aldus de wethou der. Hoewel het aardig aanpo ten is voor de SRB zijn er op dit moment geen signalen dat de or ganisatie de bezetting niet rond krijgt. Komt dat moment wel, dan moet de problematiek, meent Van de Velde, integraal worden aangepakt. Door de strandwachten extra bevoegd heden te geven als buitenge woon opsporingsambtenaar kan misschien een dubbelslag worden gemaakt. Nieuwe leden zijn nog altijd welkom. Zij kunnen ondermeer kennismaken met SRB Wester schouwen tijdens een demon stratie, zondag, bij de post Jan van Renesseweg in Renesse. Daar wordt om 12.00 uur uitleg gegeven over de organisatie als opwarmertje voor de opening, een dag later, van de drie nieu we reddingsposten die langs de kust zijn neergezet. Vlissingers koesteren de vrij heid. Hebben ze van doen met regels, dan gelden die alleen voor de ander. Nooit voor henzelf. Zelfs bij het bood schappen doen houden ze zich aan die wet. Neem nou dat voorval in de Walstraat, Vlissingens belangrijkste winkelgebied. Het begon met een man die de broodwinkel binnenliep. Zijn hond mocht buiten wachten. Vredig legde het dier zich op het plaveisel neer. Tot een tweede viervoe ter de hoek om kwam. Blafr fend vlogen de twee elkaar in de haren. Net toen onze man de bakkerij uitkwam om de honden uit elkaar te halen, kwam een man op een fiets voorbij. Die zag aanleiding tot een vermanend woord: „Hé, dit is een winkelstraat. Hier mogen helemaal geen honden komen." Waarop ook de man met de hond een over treding zag: „En jij mag hier niet fietsen." „Maar ik bijt niet", had onze fietser zijn weerwoord al klaar. De man met de hond maakte een wegwerpgebaar: „Daar heb je ook het gebit niet voor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31