GS verwijzen vraag om extra geld voor pleegzorg naar State Zelfs de valk vindt het te warm YOUR CULT GUIDE Subsidieverzoek ketst af Elfdorpentocht Auto in sloot Tieneridool Jim treedt op in de Hooizoldei Ja, ik steun Amnesty International mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Servicezone Recht Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze woensdag 16 juli 2003 Beloning Wat vind jij van film, theater of muziek? Geef je mening op www.cjp.nl/recensie KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Provincie ziet niks in woonstudie door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Walcherse huurdersverenigingen krijgen geen geld van de provincie Zee land om een onderzoek op te zetten naar de toekomstige woonbehoefte van zelfstandig wonende ouderen. Gedeputeer de Staten vinden dat er al ge noeg onderzoeken zijn geweest of binnenkort plaatsvinden. De gezamenlijke huurdersorga nisaties op Walcheren wilden een onderzoek uitvoeren naar de woonbehoefte van mensen tussen de 55 en 65 jaar en de leeftijdsgroep 65 tot en met 75 jaar. Tegelijkertijd met die en quête wilden de organisaties een tevredenheidsonderzoek onder ouderen die een verzor gingscentrum wonen. Volgens de huurdersorganisa ties zou zo'n onderzoek een welkome aanvulling zijn, om dat alle onderzoeken naar een vergrijzend Walcheren uitge voerd zijn in opdracht van de provincie, gemeenten, woning corporaties en zorgaanbieders. De huurdersorganisaties zetten WESTKAPELLE - Het skeeler comité Westkapelle houdt woensdag 30 juli een Elfdor- penskeelertocht over afstanden van 20, 40, 60 en 80 kilometer. Start en finish zijn bij Lunchca- fé Traoljewerk aan de Zuids traat 128 in Westkapelle. In schrijven kan bij het lunchcafé van 16.00 tot 17.45 uur. De tach tig kilometer begint om 18.00 uur. Daarna start om de tien mi nuten een nieuwe tocht van res pectievelijk 60,40 en 20 kilome ter. vraagtekens bij de uitkomsten, die pleitten voor meer klein schalige zorgvoorzieningen. In een toelichting stellen Gede puteerde Staten dat iedereen in Zeeland - jong, oud, gehandi capt of niet-gehandicapt - zo lang mogelijk zelfstandig moet kunnen blijven wonen. Mensen kunnen zo het beste deel blijven uitmaken van de samenleving. Pas als zelfstandig wonen echt niet meer mogelijk is, moeten er voldoende zorgcentra in de pro vincie overblijven. Niet alle be jaardenhuizen hoeven te ver dwijnen om plaats te maken voor kleinschalige wooneenhe den, de zogeheten zorgwonin- gen. GS maken zich wel zorgen over de betaalbaarheid van zelfstandig wonen met zorg en dienstverlening voor mensen met een laag inkomen. Door de opeenstapeling van kosten (ei gen bijdragen, hoge huurlasten) kan het zelfstandig wonen in ge vaar komen. Het dagelijks provinciebestuur zegt dat landelijke onderzoeken al hebben uitgewezen dat men sen zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven wonen. „Het lijkt ons dan ook niet zinvol een apart Zeeuws onderzoek hier naar in te stellen. Uit het wo ningbehoefteonderzoek blijkt dat zelfstandig wonende oude ren veel waardering hebben voor hun woning en woonomge ving." Het idee van de woon zorgzone of servicezone is vol gens de provincie uitermate geschikt voor ouderen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Uit een project in Friesland is naar voren geko men dat zelfstandig wonen met zorg en welzijn goedkoper is dan een verzorgingshuis. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Als de LPF extra geld wil om de wachtlijst bij Pleegzorg weg te werken, moet de partij dat aan Provinci ale Staten vragen. Het college van Gedeputeerde Staten mag slechts beschikken over het rijksgeld dat voor de Zeeuwse pleegzorg is bestemd is. Dat antwoorden GS op schrifte lijke vragen van het LPF-Sta- tenlid H. Smits. Het Statenlid had GS opheldering gevraagd van het besluit om de wachtlijst van veertig kinderen bij Pleeg zorg in Zeeland niet te lijf te gaan met eenmalige extra fi nanciering. Stichting Jeugd zorg Zeeland, waartoe Pleeg zorg hoort, en het college willen liever de aanstaande fusie van Pleegzorg met de stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland en de effecten van de nieuwe Wet op de Jeugdzorg afwachten. De nieuwe wet geeft kinderen per januari 2004 recht op zorg, maar de rijksoverheid dubt nog of dat ook tijdige zorg kan zijn. Tijdige zorg kan pas als in Zee land het aantal pleegzorgplaat- sen fors wordt uitgebreid mét de bijbehorende budgetten. Onze ker is nog óf, en zo ja, hoeveel SCHOONDIJKE - Een 22-jari- ge Rotterdammer is gistermid dag met zijn auto in een sloot be land nadat hij moest uitwijken voor een tractor. De man reed rond vier uur over de N61 bij Schoondijke, toen vanaf de Oranjedijk een tractor met aanhangwagen de weg wil de oversteken. De bestuurder, een 34-jarige man uit de gemeente Sluis, gaf de Rotterdammer geen voor rang. De Rotterdamse automobilist belandde in de sloot na een uit wijkmanoeuvre. Zijn auto raakte beschadigd, zelf kwam hij met de schrik vrij extra het kabinet de provinj gunt. GS vinden het niet ve standig op Prinsjesdag v; te lopen, antwoordt het ci de LPF-fractie. Éénmalig extra geld is ditrrl5s niet de oplossing, vinden (j omdat de problematiek ach de wachtlijst anders is dant» jaar geleden, toen de nooii. Pleegzorg eveneens hoog® liep. Toen was er niet genot; geld om de beschikbare Jj pleegzorgplaatsen te benutte Het probleem nu is dat zorg structureel veel meer tij deren moet helpen dan de nisatie aan kan. Pleegzorg set het aantal benodigde plaats» op circa 320. Tijdelijk extra gé j( verhelpt het tekort op 1 duur niet, vinden GS. WESTKAPELLE - Idols list Jim treedt morgenavond;) in discotheek de Hooizoldeti Westkapelle. Het is voor deen ste keer dat Jim in Zeelandopi planken staat. Het optredeni een onderdeel van een gug feest dat voor alle leeftijdenta; [r gankelijk is. Volgens een van de organisatt ren van het evenement, N. Polj ruim de helft van alle negente derd kaarten al verkocht. 1 feest begint om 20.00 uureL duurt tot23.00uur.Defeestgas jj gers moeten rond de klok v; 23.00 uur plaats maken voord wat oudere discogangers. Pol: „We verwachten dat delf wisseling zonder problemen;; verlopen. Om elf uur stoppen\4 gewoon even om de jongeren: de gelegenheid te stellen de dis co te verlaten." Het optrede van het tieneridool wordt in- uitgeleid door DJ Mikey, kend van de Middelburg! Mambos après-skibar. De kaai ten voor het feest zijn te koopl de Music Store in Vlissingene ;o de herenmodezaak Peter Chri t in Middelburg. Support our fight for human rights De achtjarige Willem uit Zeist houdt na afloop van de show een oehoe vast. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Wie draait wie een loer. Die vraag werd gistermiddag gesteld tij dens de roofvogelshow in de tuin van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Een slechtvalk werd losgelaten en moest in duikvlucht op de loer afkomen. Dat is een touw met een stuk prooi eraan dat door de valkenier wordt rondgedraaid. Maar de valk vond het waarschijnlijk te warm bui ten en keerde tijdens de show niet meer te rug. Op het grasveld achter kasteel Westhove staan meer dan twintig verschillende roof vogels uitgestald. Ze zitten vast aan paal tjes. Zo'n acht roofvogels zijn in de schaduw van een partytent en een paraplu gezet. „Dat zijn vogels die we tijdens de show ge bruiken", vertelt valkenier Harry Wage naar voorafgaand aan de demonstratie. „Als ze nu in de zon zouden staan, worden ze door de warmte helemaal suf. Maar de kara- kara bijvoorbeeld, kan best in de zon staan. Die leeft normaal in Zuid-Amerika en heeft geen moeite met de warmte." De bezoekers aan de voorstelling van half vijf daarentegen wel. In rijen proberen zij achter jonge boompjes iets van schaduw op te vangen. Ook hebben bezoekers paraplu's meegenomen. Toch vormt de warmte geen reden de show over te slaan. Bijna honderd mensen komen er op af. Al vijfendertig jaar werkt Wagenaar met roofvogels. Hij is aangesloten bij de Valkerij Equipage Jacoba van Beieren. Wagenaar vertelt aan het publiek wat de dieren eten, waar ze oorspronkelijk leven en hoe er met ze getraind wordt. Hij laat zien hoe ze vlie gen en hoe ze naar hun prooi toe duiken.,De dieren vliegen nooit zomaar", legt hij uit. „Dat doen ze alleen als ze willen eten. Daar om belonen wij ze met stukjes kip. Aan het einde van de dag, hebben ze zo hun dagelijk se hoeveelheid wel binnen. De valkeniers halen met de roofvogels ook trucjes uit. Een vogel wordt op de pet van een meisje gezet. Zodra Wagenaar fluit, vliegt het dier met het petje nog in zijn klau wen, weg. Ook mogen kinderen assisteren. Ze krijgen dan de grote leren valkeniers handschoen aan en lokken de uilen en val ken met een dood kuikentje totdat ze op hun arm zitten. Na afloop van de show mogen ze de grote Europese oehoe vasthouden. Terwijl ver schillende kinderen trots met de oehoe op de foto gaat, draait de valkenier van de slecht valk die tijdens de show er vandoor is ge gaan, nog steeds met zijn loer. Met behulp van een fluitje probeert hij het dier terug te krijgen. Volgens Wagenaar keert de roofvo gel wel weer terug.We moeten geduld heb ben. En anders zit een zender bij zijn staart zodat we hem kunnen volgen. Elke dinsdag in de maanden juli en augustus wordt de show om half vijf en om zeven uur opge voerd bij het museum in Oostkapelle. Straat - A Postcode/woonplaats Telefoonnummer We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International i 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer lI I I I I 1I 1 1 Naam/voorletters Lj m v i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30