Lekker koel de vakantie in Dode dolfijn uit Westerschelde SPD helpt meer jonge cliënten aan werk 'mislukt jongetje' Brandweer moet meer oefenen op noodsituaties 15 Water heeft ook zonder verdere verdieping Westerschelde meer ruimte nodig mIP Provincie voelt niets voor duikverbod tegen stroperij woensdag 16 juli 2003 Boete voor vernielen ruit Natuurcompensatie Financiering Driftkop krijgt straf Clinge viert vier dagen kermis Straatnaamborden gestolen Hennepteler moet aan het werk Dievegge krijgt nog een kans Verjonging Leefpatroon ïbt; pzc Nieuw debat over ontpolderen isse jnnr Rinus Anton i MIDDELBURG - Ook zonder verdere verdieping van de vaar geul is ontpoldering langs de Westerschelde noodzakelijk. Zeeland moet zich derhalve voorbereiden op een nieuw de bat hierover. De keus is groot schalig op enkele plaatsen water toelaten of kleine ontpol- deringen op meerdere plaatsen langs de Westerschelde. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van het Algemeen Bestuur Westerschelde in Mid delburg. P. Post van bureau Pro ses (dat de Ontwikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken voorbereidt) onderstreepte dat de natuurlijke processen en dy namiek in de rivier nu al danig in de knel zitten. „Het sleutel woord is ruimte." Hij wees erop dat Nederland en Vlaanderen in de Lange Ter mijnvisie Schelde-estuarium een 'streefbeeld' hebben afge sproken, dat rond 2030 moet zijn bereikt: een open en na tuurlijk mondingsgebied, een meergeulenstelsel in de Wester schelde en een slingerende ri vier langs de Zeeschelde (het stuk Antwerpen-Gent) Enkele onderzoeken die als bouwstenen dienen voor een Natuurontwikkelingsplan (dat weer deel gaat uitmaken van de Ontwikkelingsschets), tonen aan dat het streefbeeld alleen haalbaar is als de rivier méér ruimte krijgt. En die is alleen op land te vinden. Post:,Het is niet makkelijk, maar onontkoom baar. Uitpolderingen zijn on vermijdelijk. De discussie die in 1995 gevoerd is, komt terug." Desgevraagd gaf de Proses-me- dewerker aan dat er bij een der de verruiming van de vaargeul in de Westerschelde nog aan zienlijk méér beslag op de ruim te zal worden gelegd. Dan is op grond van de Europese richtlij nen natuurcompensatie ver plicht. Van die mededeling schrokken met name de ge meentelijke vertegenwoordi gers in het bestuur nogal. Ze gingen ervan uit dat ontpolde ring alleen aan de orde is bij een nieuwe verdieping. Nee dus, maakte Proses-direc- teur H. van Zwam duidelijk. „Ontpolderen maakt een heel groot deel van de effecten uit. We ontkomen er niet aan daar rekening mee te houden; we kunnen niet makkelijk de ande re kant uitkijken." Post voegde eraan toe dat het Natuuront wikkelingsplan uitgaat van het streefbeeld 2030 zónder verdere verdieping. Hij zei dat er in beginsel geen geld voor uitvoering van de na- tuurplannen beschikbaar is. „In de politieke besluitvorming moeten de bestuurders de poli tieke moed hebben naar heel an dere financieringswijzen te kij ken: de economie betaalt mee aan de economische functie." Post noemde als mogelijkheid een heffing op containers die over de Westerschelde vervoerd worden. Voorzitter en gedeputeerde M. Kramer beklemtoonde dat voorkomen moet worden dat Zeeland op z'n kop wordt gezet, als er voor uitvoering van plan nen toch geen geld is. „Het maakt me nogal bunzig. Je moet je wel twee keer achter je kop krabben, voordat je daarmee de boer opgaat." Andere bestuursleden betwij felden ronduit of er voldoende steun onder de bevolking is voor ontpoldering. Burgemeester S. Kramer van Kapelle: „Ik er ger me er in hoge mate aan dat we steeds geconfronteerd wor den met dergelijke ambitieuze zaken, zonder dat duidelijk is wat het kost en hoe de financie ring is." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een dertigjarige inwoner van Vlissingen voor het vernie len van een ruit veroordeeld tot 175 euro boete. De verdachte had op 5 mei dit jaar in Vlissingen een ruit van een woning in gegooid. De man verklaarde dat de ruit al stuk was toen hij er nog eens een steen doorheen gooide, maar uit zijn strafblad bleek dat hij al vaak gepakt was voor vernielingen. CLINGE - Clinge viert van za terdag 19 tot en met dinsdag 22 juli kermis. De kermisattracties staan opgesteld op het plein na bij de kerk. Verder concentreren de activiteiten zich in en rond de plaatselijke horecabedrijven aan de 's Gravenstraat. In café de Gouden Kroon klinkt er vier kermisavonden disco- muziek. Maandag en dinsdag is ervanaf 14 uur een schieting op de liggende wip in de Land bouw. In de Troubadour wordt de muziek 's avonds verzorgd door een disjockey. Maandag is de plaatselijke fanfare Weldoen door Vermaak te horen in de pa rochiekerk. Dinsdagmiddag vertrekt vanaf de Troubadour om 13.00 uur een verklede kroe gentocht. In het verleden stond de kermis dinsdag in het teken van de wie lerkoers. Deze is ter ziele ge gaan. De j eugd kan om 16.00 uur wel beginnen aan een dikke- bandenrace. Ook cliënten van de Sterre rijden enkele rondjes, 's Avonds wordt in de 's Graven straat een kelnerrace gehouden. De deelnemers proberen zoveel mogelijk bier uit te schenken nadat ze met een dienblad met glazen een hindernisparcours hebben afgelegd. YERSEKE - De provincie voelt er op dit moment weinig voor stropende duikers in de Ooster- scheldè te weren door duikver- boden in te stellen. Zij laat de zaak voorlopig over aan de waterpolitie, die volop bezig is met het opsporen van deze duikers. Daarvan worden 'binnen afzienbare tijd' resulta ten verwacht. Gedeputeerde Staten reageren daarmee op een brief van visse rijbedrijf J. Zoeteweij uit Yerse- ke. Dat huurt een visvak op de Yers- ekebank, waar het met kreef- tenkorven vist. Sinds dit jaar is het daar weer toegestaan te dui ken. Volgens Zoeteweij gebeurt het zeer regelmatig dat duikers de kreeft uit zijn korven roven. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Vlissingen voor vernielingen en het beledigen van de politie conform de eis veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Het zwaartepunt lag op de schadevergoe ding van bi jna duizend euro8 91 euro aan de politie en 9 6 euro aan de woningbouwvereniging L'Escaut. Geluidsoverlast was op 7 mei dit j aar de aanleiding tot het in cident. De politie was door de buren gebeld toen de Vlissinger in zijn flat de muziek te hard had aanstaan. De man ging door het lint toen de politie hem daarop aansprak. Tijdens het voorval schold hij de agenten uit en beledigde hen. Vervolgens werd hij meegenomen, waarop hij een deuk in de politieauto schopte. Een maand later,10 juni, had hij een ruit vernield in de wo ning van de vriend van zijn ex-vriendin. De man zei zich ge tergd te voelen door de houding van zijn ex, die bij haar niéu we vriend in dezelfde flat als de verdachte woont. Officier van justitie R. Rammeloo stelde vast dat de man een opvliegend karakter heeft. Ook de politierechter liet zich in dergelijke termen uit. „U bent een driftig baasje." GOES - Verschillende straten in Goes moeten het een poosje zonder naambord doen. In de Bob Marleylaan, het Freddie Mercuryhof, de John Lennonlaan en de Stanleyweg zijn de straatnaamborden weggenomen. De aanschaf van nieuwe borden kost de gemeente een paar honderd euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een dertigjarige inwoner van Tholen voor hennepteelt vijftig uur werkstraf opgelegd. Bij de Tholenaar werd 14 mei dit jaar in zijn woning bijna honderd hennepplanten aange troffen. In de strafmaat werd er rekening mee gehouden dat de man behoorlijk had geïnvesteerd. MIDDELBURG - Een 49-jarige vrouw uit Middelburg ziet zich door haar verslavingsproblemen genoodzaakt om op het dievenpad te gaan. Zo maakt ze er al twintig jaar de gewoonte van om winkeldiefstallen te plegen. Gisteren stond verdachte in Middelburg voor de zoveelste keer voor het hekj e van de po- litierechter, omdat ze 4 mei dit jaar schoenen en T-shirts bij Schoenenreus in Middelburg had weggenomen. Officier van justitie R. Rammeloo eiste twee weken cel. De dievegge ver klaarde in een impuls tot haar daad te zijn gekomen. „Het is vreselijk wat er is gebeurd", zei ze. De Middelburgse, die voor haar drugsverslaving in behandeling is bij De Reilofbeloofde plechtig dat het niet meer zal voorkomen. De politierechter gaf haar alsnog een kans om een werkstraf van veertig uur te doen. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Sociaal Pedagogische Dienst Zeeland (SPD) heeft de afgelopen drie jaar meer jonge mensen aan het werk geholpen. Van de cliënten die via de SPD werk vonden, was voorheen 22 procent jonger dan negentien jaar; inmiddels is die groep 39 procent groot. Vorig jaar verzorgde de organi satie voor verstandelijk en li chamelijk gehandicapten 137 stages en arbeidsbemiddelin gen. Dat staat in het jaarverslag dat de SPD gisteren presenteer de in het provinciehuis in Mid delburg. Het eerste jaarverslag van de SPD sinds lange tijd beslaat de jaren van 1999 tot 2002. Onge bruikelijk en niet volgens de wettelijke bepalingen die jaar lijkse verantwoording van de overheidsgelden vereisen, maar directeur Peter Brakman zou deze werkwijze graag voortzet ten. „Op deze wijze kun je de afgelo pen jaren eenvoudig vergelijken en het scheelt veel geld. Zo'n jaarverslag is kostbaar," zegt de directeur. De Sociaal Pedagogische Dienst Zeeland ondersteunt mensen met een verstandelijke en lichamelijke handicap bij het vinden van voorzieningen, be geleiding in wonen, scholing en het vinden van werk. Per sep tember neemt de SPD de naam 'Mee Zeeland' aan, om dat on dersteunende aspect te bena drukken. Het cijfermatig jaarverslag is summier; veel dikker is het soci ale jaren verslag dat cliënten aanleverden over de bijdrage van SPD aan hun leven: de hulp bij het regelen van de bouw van een extra slaapkamer met wc bij het ouderlijk huis van Samir Houwer, de banen bij de imkerij Poppendamme van Jan Rie- mens en Erwin Passeniers en de zakelijke hulp bij het wonen van het echtpaar Riet en Jo van der Heide. Zij presenteerden hun jaarverslag aan gedeputeerde G. van Heukelom (welzijn) in het provinciehuis in Middel burg. De traditioneel grootste groep cliënten voor arbeidsbemidde ling van 20 tot 29 jaar daalde tien procentpunten naar 39 pro cent. De verjonging bij de ar beidsintegratie ligt volgens Brakman aan de energie die de SPD inmiddels steekt in stage plaatsen en werktoeleiding aansluitend op de schooloplei ding. Hij voorziet dat de SPD- cliënten op den duur ook mobiel gaan raken op de arbeidsmarkt en durven overstappen naar een andere baan. Het meest ge vraagd bij de SPD is de steun van de zorgconsulenten. Zij ver leenden in 2002 1072 diensten, tegen 856inl999.De groei komt met name door de opkomst van kleinschaliger woonvormen, los van instellingen, denkt Brak man. Bij de zorgconsulenten bestaat een wachtlijst van circa vijftien mensen die gemiddeld enkele weken wachten, stelt Brakman. De SPD vindt de meeste cliën ten in het Oosterscheldegebied (39 procent) en Zeeuws-Vlaan- deren (35 procent). Van Walche ren komt een kwart van de cli ënten. Eén procent komt van buiten Zeeland. doorEmile Calon MIDDELBURG - Er moet meer worden geoefend, zo blijkt uit het jaarverslag 2002 van de Re gionale Brandweer Zeeland (RBZ). Die opdracht geldt voor zowel de brandweer zelf als an dere hulpdiensten en de ge meenten. Zo stelt coördinator A.Franssen van de RBZ, dat de noodzaak is aangetoond van het houden van meer operationele oefeningen waarbij de verschil lende hulpdiensten met elkaar 'eren werken om goed voorbe reid te zijn op de praktijksitua tie. Franssen constateert grote ver schillen tussen de gemeenten als het gaat om opleidingen. Som- mige gemeenten hebben zeven tien mensen vanuit het bestuur lijkteam opgeleid, terwijl er ook waar niemand zo'.n cursus hee.ft gevolgd. Dat kan zeer na delige gevolgen hebben omdat de hulpverlening staat of valt met schakels die allemaal even sterk zijn, aldus Franssen. „Als erschakels tussen zitten die heel zwak zijn kan het mis gaan." fe storm van oktober vorig jaar hracht ook duidelijk aan het heht dat het beter kan. Zo was de bezetting van de alarmcen trale niet tijdig versterkt. Dat gebeurde pas toen de dakpan nen al van de daken vlogen. Sec- torhoofd Veiligheid L. Sandee zegt in het jaarverslag dat de storm aangetoond heeft dat een beter voorbereiding noodzake lijk is. Het hele verbindingsnet werk slibde dicht omdat bijna alle eenheden in het veld waren. Er moest toen enorm geïmpro viseerd worden. Allerlei dingen moesten ter plekke worden be dacht, vervolgt hij. Sandee maakt ook duidelijk dat de storm niet veel langer had moe ten aanhouden omdat iedereen al was ingezet en er geen ver vangers meer waren. Voorzitter A. van Dok (burge meester Vlissingen) is tot de conclusie gekomen dat de storm aangetoond heeft dat er bij der gelijke situaties een coördine rend burgemeester nodig is. En er moet volgens haar ook meer worden geoefend op zaken die tot het dagelijks leefpatroon be horen en bij uitvallen de samen leving kunnen ontwrichten. Dat vooral naar aanleiding van het uitvallen van de gastoevoer eind 2 0 01 en de problemen met de be reikbaarheid van 112 tijdens oud en nieuw. Van Dok vreest dat er niets te doen is tegen mensen die zich onverantwoordelijk gedragen. Tijdens die oktoberstorm bleek dat er burgers zijn die absoluut geen idee hebben waar zij zich zelf, maar ook degenen waar voor ze verantwoordelijk zijn, zoals hun kinderen, aan bloot stellen. Zelfs toen er een nood bevel van kracht werd probeer den sommigen nog de Vlissingse boulevard te bereiken. Er waren volgens haar momenten dat wijsheid en gezond verstand ver te zoeken waren. Ook moet er veel meer worden geoefend door meetploegen die moeten optreden bij het ont snappen van grote hoeveelhe den giftige stoffen. Volgens sec- torhoofd P. van Beek wordt er zelfs 'absoluut te weinig geoe fend'. Tijdens de oktoberstorm van vorig jaar bleek dat er mensen zijn die absoluut geen idee heb ben waaraan zij zichzelf en hun kinderen blootstellen, vindt de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf LEIDEN - De gewone dolfijn die vorig jaar zomer zoveel be kijks trok op de Westerschelde bij 's-Gravenpolder en april dit jaar dood is aangetroffen bij Saeftinge, blijkt een 'mislukt jongetje' te zijn. Onderzoek door deskundigen van het na tionaal natuurhistorisch muse um Naturalis in Leiden heeft dat uitgewezen. „We dachten dat het om een vrouwtje ging", vertelt conser vator zoogdieren Chr. Smeenk van Naturalis. Hij toont foto's waarop duidelijk een vrouwelij ke geslachtsopening te zien is aan de onderzijde van de gewo ne dolfijn. „Maar toen wij het dode dier hier kregen en uit de plastic zak haalden, ontdekten we iets heel anders. Op de plek waar gewoonlijk de clitoris zit, zat een kleine penis van vijf cen timeter en daaronder binnenin geen vagina en geen baarmoe der, maar twee slecht ontwik kelde testikels." Genetisch is er iets misgegaan met de dolfijn, die waarschijn lijk ook spiegelbeeldig is ge bouwd. Zo zat de grote leverlob links, terwijl die rechts hoort te 1 zitten. En de punt van het hart wees naar rechts, terwijl die naar links hoort te wijzen. „Maar dat moet nog verder wor den uitgezocht", zegt Smeenk, die al veel dode zeezoogdieren op de snijtafel heeft gezien. „Tot nu toe is dit het raarste beest." De ontdekking van de afwij kin- gen - Smeenk heeft het over 'ge netische drukfouten' - kan ver klaren waardoor het dier in de Westerschelde terecht is geko men en daar bijna anderhalf jaar heeft geleefd. Gewone dol fijnen zijn echte groepsdieren en leven over het algemeen veel i zuidelijker. Smeenk veronder stelt dat de dolfijn zich als 'mis lukt jongetje' niet aan het groepsgedrag kon aanpassen en daarom is verstoten of zelf is weggegaan. Het skelet van het dier blijft in Naturalis. Het zou eerst terug keren naar Zeeland, naar het Saeftinge-informatiecentrum van Het Zeeuwse Landschap in Emmadorp. Dat gaat niet door, omdat de prepareerkosten te hoog zijn voor Het Zeeuwse Landschap. Advertentie m,.A YERSEKE - Het schooljaar zit er weer op, ook (bijna) voor de basisscholen in Zeeland. Anderhalve maand vrij: reden genoeg vooreen feestje. Het Kompas, basisschool te Yers eke, blies het verhaaltje gisteren al uit. Met de meester in de rol van de olifant met de lange snuit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29