PZC Photomode met de Siemens S55 Sterker door harde kiai Wat Peerock doet, kan eigenlijk nergens Zes bands op tiende editie Peerock Voorwaardelijke straf tegen mannen geëist Zeeuwse zeehonden toch naar Pieterburen vanaf Weerbaarheid lezers schrijven kunst Maak én verstuur je foto's met i-mode™. woensdag 16 juli 2003 Primafoon Diepenhorst geeft concert in Zierikzee Steun Toeristen Jeugdzorg Tekening Korting Armoedeval II Couperen II Nee-zeggen O,- Peerock is een soort reunië. Mensen uit de omgeving komen vaak op de fiets naar het festival. Twee jaar geleden trad onder meer JFK uit Vlaanderen op. foto Willem Mieras kantie. Het was dus hun eerste optreden na enige tijd en daar kwam veel publiek op af. Veel kinderen ook. Wij snapten er eerst niks van. Pas achteraf be grepen we dat we enorm veel ge luk hadden gehad. Waren we er later bij geweest, dan hadden we Blof natuurlijk nooit meer kunnen boeken." De anekdote is karakteristiek COLIJNSPLAAT - Het is half om half. Aflevering tien van Peerock heeft drie Zeeuwse bands op het programma en drie aansprekende groepen van buiten de provincie. Deja Vibe maakt zijn debuut, For the Alliance en Style tim meren al enige jaren in Zee land aan de weg en Wyatt, Ma gie Frankie en The Bulldoze Band zijn bekende namen in het Nederlandse club- en fes tivalcircuit. Deja Vibe opent het festival met gitaarrock in de stijl van Live, Tonic en Lenny Kravitz. voor het festival. Ten eerste mikt de organisatie op kwali teit. De kwaliteit hangt samen met de eigen smaak van de orga nisatoren. Bief was gewoon drie jaar achter elkaar geboekt, om dat het bestuur die band goed vond. En omdat de groep be taalbaar was. Want Peerock werkt met een 'miniatuurbud get', aldus Wisse. „Nauwelijks Op het repertoire staan louter eigen liedjes. For the Alliance behoeft nauwelijks een intro ductie. Vorig jaar werd de groep uit Burgh-Haamstede uitgeroepen tot beste live band van Zeeland. Style is de jonge band rond zanger/gita rist Henri Style. De groep werkt hard aan een eigen re pertoire van dynamische pop liedjes. Wyatt is begonnen als een po- werpoptrio. De groep maakte naam met de eerste cd The Big Picture. Het afgelopen jaar kreeg de groep een nieuwe drummer en traden een gita- subsidie en weinig entree. Wat wij doen, kan eigenlijk nergens. We speuren een heel jaar naar groepen die goed zijn en die we kunnen betalen." Waarop een nieuwe anekdote volgt. Een paar jaar geleden boekte het be stuur Erwin Nijhoff, voormalig voorman van de Prodigal Sons. Hij had in Amerika een geweldi ge cd gemaakt. Wisse: „In Ne- rist en toetsenist toe. Er is een nieuwe cd opgenomen. Magie Frankie is een bekende naam in het bluescircuit. Hij trad op met onder anderen Albert Collins en Freddie King. Met zijn begeleidingsband The Blues Disease brengt hij een set met showvolle Chicago blues. De ervaren coverband The Bulldoze Band sluit Peerock af. Speciaal voor het festival in Colijnsplaat wordt de nadruk gelegd op rockmu ziek. Peerock, vrijdag 25 juli, Paar- dekuip Colijnsplaat, aanvang 20 uur. derland deed die cd nul komma nul. En dus laten wij Nijhoff ko men. Ik geloof dat we met zijn tienen voor het podium uit ons dak gingen, want hij was echt goed. De rest van het publiek stond aan de bar te zuipen. Bij Peerock zijn ze ook behoor lijk eigenwijs, wil hij maar zeg gen. „Weet je hoe eigenwijs? In 1999 wilden we Billy the Kid boeken, een band die toen veel in het voorprogramma van Anouk speelde. Het manage ment zei: We hebben nog een paar leuke bandjes. We konden Kane krijgen voor vijfhonderd gulden en Di-Rect voor niks. In teresseerde ons niet, we wilden alleen Billy the Kid. Achteraf kun je je afvragen of dat slim was, maar het geeft aan hoe we te werk gingen." Tegenwoordig is er wel iets ver anderd, stelt Tazelaar. „We pro grammeren niet meer alleen voor onszelf. We willen ook jon geren bereiken. Dat betekent niet dat we ineens hiphop of dance programmeren, het blijft folk, blues en rock. Maar bewust zetten we dit jaar Zeeuwse bands als For the Alliance en Style neer. Daarin spelen geen muzikanten van boven de der tig." ZIERIKZEE - Wim Die penhorst geeft woensdag avond 23 juli een concert op het Kam Van der Meulenorgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het concert is gewijd aan de componisten Bach en Mendelssohn. Diepen horst is organist van de Oude Lutherse en Ronde Lutherse Kerk in Amster dam. In deze gebouwen bespeelt hij respectieve lijk een Witte-orgel uit 1885 en een Batz-orgel uit 1830. De organist studeerde hoofdvak orgel bij Hans van Nieuwkoop aan het Sweelinck Conservatori um in Amsterdam. Die penhorst is werkzaam bij de afdeling Instandhou dingstechnologie bij de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg voor klin kende monumenten (or gels en klokken). Het concert van Diepen horst in de Nieuwe Kerk begint om acht uur. door Harmen van der Werf Op Tholen zijn ze er inmiddels ook mee begonnen. En als het een beetje meezit zijn straks alle Zeeuwse kinderen, voordat ze de overstap maken naar het voortgezet onderwijs, goed in staat voor zichzelf op te komen, zodra li chaam of geest wordt bedreigd. Want Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg welzijn en cultuur, geeft de besturen van provincie en gemeenten de goede raad de lessen ook op de andere scholen aan te bieden. Voor de eerste aanzetten legden het Zeeuws provinciebestuur, de Walcher- se gemeenten en het ministerie van Jus titie anderhalf jaar geleden wat geld op tafel. Zo kreeg de Zeeuwse sportraad, die de organisatie op zich nam, een klei ne 40.000 euro. Verder was per school project zo'n 3600 euro beschikbaar. Daar moest men het mee doen. Voort zetting van de weerbaarheidstrainin gen is afhankelijk van nieuwe financië le injecties. In Oost-Souburg zetten ouders van kinderen op basisschool De Burcht Rietheim al een handtekenin genactie op touw. Ze pleiten voor blij vende subsidiëring. De weerbaarheidscursus is bedoeld om de kans te verkleinen dat kinderen slachtoffer worden van machtsmis bruik of dat ze zich zelf te buiten gaan aan machtsmisbruik of intimidatie. De door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren twee illegalen uit Schagen en Hoorn voor het plegen van vals heid in geschrifte in Vlissingen veroordeeld tot voorwaardelij ke gevangenisstraffen van zes weken. De verdachten, 24 en 28 jaar, wisten juli vorig jaar met pas poorten van anderen sofi-num- mers van de Belastingdienst los te krijgen door loonbelasting verklaringen valselijk in te vul len. Het duo wist daardoor via Randstad Uitzendbureau aan werk te geraken bij Sita Food Recycling b.v. De mannen, die asiel hebben aangevraagd, hadden ondereet valse naam respectievelijk zes en acht maanden gewerkt voor het Zeeuwse bedrijf. Van oplichting werden ze vrij gesproken, omdat ze de werkge ver niet hadden benadeeld. Eet van de verdachten zag geen an dere uitweg meer dan om een il legale manier aan werk te ko men. door Henk Postma Soms werkt het goed om hard te roe pen of te schreeuwen. Je stem komt dan onder uit je buik. We noemen zo'n schreeuw een kiai. Er zijn drie redenen om een harde kiai te geven: je wordt er sterker van; je schrikt er de ander mee af; je trekt de aandacht van andere mensen. Schreeuwen is een manier van zelfbescherming. Op Walcheren weet de schooljeugd hoe dat moet. Leerlin gen uit de twee hoogste klassen van ne gen basisscholen kregen daar de afge lopen twee jaren weerbaarheidsles. Veel wijzer werden ze er niet van. Toch zijn scholen, ouders en leerlingen ra zend enthousiast. -yss? DEN HAAG - De zeehonden crèche in het Groningse Pieter buren mag zeehonden blijven opvangen die in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden worden aangetroffen. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft Pieterburen daar voor alsnog een ontheffing ge geven. Met dit besluit stapt minister Veerman af van zijn plan om de opvang van Zeeuwse en Zuid- Hollandse zeehonden te con centreren in het Sea Life Centre in het Belgische Blankenberge. Volgens hem was dat beter. Blankenberge ligt immers veel dichter bij het Deltagebied dan bij Pieterburen. Veerman is gezwicht onder poli tieke druk. De Tweede Kamer nam onlangs een motie van WD'er J. Geluk aan om Blan kenberge én Pieterburen een Ontheffing te geven voor de zee hondenopvang in Zuidwest- Nederland. Pieterburen had gedreigd de steun aan de vrijwilligersgroep in Zeeland in te trekken. J. van der Hiele, coördinator van de eerste hulp voor zeezoogdieren in Zeeland en op de Zuid-Hol landse eilanden, is tevreden. „We kunnen de service blijven bieden die wij al ruim tien jaar leveren." De eerste hulp zorgt niet alleen voor zeehonden, dood of levend, maar ook voor andere zeezoog dieren die aanspoelen, zoals bruinvissen. Van der Hiele sluit niet uit dat er wel eens zee honden naar Blankenberge zullen worden gebracht. „Als het nodig is uit oogpunt van welzijn, zullen we dat niet nala ten." L. 't Hart van de zeehondencrè che Pieterburen spreekt van een rechtvaardig besluit. „We heb ben veel geïnvesteerd in de zee hondenopvang en kunnen zo een volledig overzicht houden van de zeehondenpopulatie in heel Nederland. COLIJNSPLAAT - Het is een van de gemoedelijkste popfesti vals van Zeeland: Peerock in Colijnsplaat. Vrijdag 25 juli vindt <Je tiende editie pFiats van het festival dat als privéfeest is begonnen en dat in veel opzich ten lang is gebleven. „We pro grammeren wat we leuk vinden. Het publiek komt toch wel." Jan Pieter Wisse is oud-be stuurslid van Peerock, Kees Tazelaar zit nog steeds in het be stuur. Samen nemen ze de ge schiedenis van Peerock onder de loep. „Het is begonnen als een feestje van een paar jongens van de HTS", weet Tazelaar. „Dat beviel zo goed, dat ze het jaar daarop weer zoiets wilden orga niseren. Om de kosten te dekken besloten ze toen entree te heffen en moesten de consumpties be taald worden. Zo werd het een echt festival, maar eigenlijk heeft Peerock altijd iets van dat feestkarakter behouden. Dat komt onder meer door het trouwe publiek. Peerock is vooral een festival voor mensen uit de dorpen van Noord-Beve land. „Uit elk dorp op Noord- Beveland vertrekt vroeg in de avond een groep fietsers", ver telt Wisse. „Rond een uur of acht komen ze allemaal aan in Colijnsplaat. Daar ontmoeten zé bekenden. Het is een soort reünie. Na afloop zie je ze weer in groepjes wegschomme- len." Ëlk jaar kan het festival reke nen op ongeveer vijfhonderd bezoekers. Sommige bands trekken extra publiek, zoals vo rig jaar The Nimmo Brothers, maar afgezien daarvan lijkt het een vaste club. „We hebben wel geprobeerd toeristen naar het festival te krijgen", zegt Wisse. „In de zomer zijn er duizenden op Noord-Beveland. Die moe ten toch een goed popfestival kunnen waarderen. Maar al zijn we met folders de campings af gegaan, op de een of andere ma nier hebben we ze nooit echt kunnen bereiken." Behalve vijf jaar geleden dan. Ineens stroomde het festivalter rein vol met wel duizend man. Wisse: „Wat bleek? We hadden Blof op het programma. De twee jaar daarvoor ook, maar ze wa ren toen net doorgebroken met 'Liefs uit Londen'. Wij hadden ze in de winter geboekt, in het voorjaar braken ze door en Peerock viel precies na hun va-" Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verso, nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactk beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdj redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft, Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vvor^ niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.^, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. (W weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De hoge heren en dames leren het maar nietzoals we op 11 j uli kunnenlezen in de PZC: 'Jeugd zorg mag niet meer blijven ste ken in mooie plannen'. Al meer dan 25 jaar houden ze zich bezig met het bestrijden van achter standen op het gebied van wel zijn en onderwijs. Gisteren had den ze het voor de zoveelste keer over het maken van prestatie afspraken, over samen werken, over het voorkomen van vrij blijvend werken, over sancties, enz. Nota's zijn er genoeg ge schreven zeiden ze. Nu moet er maar eens gewerkt worden. De nieuwe gedeputeerde luisterde aandachtig en heeft echt zin om de handen uit de mouwen te ste ken. Hopelijk prikt hij alle mooie praatjes ballonnen door en gaat hij over op een resultaat gericht beleid. De belangen van de jeugd moeten na 2 5 j aar maar eens echt hoog op de prioritei tenlijst komen te staan. A. Soplantila Kievietsprenk 42 Vlissingen ten werden verbeterd, dwong een motivatiecursusji waarbij de 'pastorale' begele» ster daar 80 gulden peru®®. zou verdienen. Ziek geworj® dreigde men met ontslag! wegblijven. Het leverde 2 WAO op, maar als na 10 jaami een ingezonden brief opduj over (machts)misbruik, bofa misschien nog. Na mij volgde^ opvolgers in 5 jaar met minst® 1,5 jaarziektewet. In Vlissijgj I zijn in 7 jaar minstens 18 wijt bemiddelaars banenpool® 'verdwenen'. Als je als arme lj jaar geleden commentaar kg op teveel eer voor de dom® die te dunne soep uitdeelde werd je wel eens een lesje ge leerd. De dominees van nu hete; welzijnswerkers. Deze '*l zijns werkers' weten hun i®. bruik van werknemers handigs te verkopen of in de doofpot! houden dan kapitalistische te drijven. Herman Geeraet Bonedijkestmili In uw krant heb ik gelezen dat dit kabinet van CDA, WD en D66 ons arme WAO-ers weder om gaat korten. Het zal wel weer gaan om een bedrag van 15 0 eu ro, zoals het kabinet Lubbers ook al heeft voorgedragen, toen met f13 0 0 Als dit kabinet ons er 150 euro per maand bij geeft, dan staan we quitte en dan zijn het pas echte heren P.J. Doggen Slijkstraat 61 Vlissingen Vanaf 1991 zijn er gesubsidieer de banen. Werknemers kunnen enkel geplaatst worden in wel- zijnsachtige instellingen. Over Melkertbanen, de beste rege ling, pas het bericht dat mis bruik van werknemers wordt gemaakt. Werknemers worden meestal vanuit een stichting ge plaatst en zijn dus uitzend krachten. PZC-artikel juni: vooral uitzendkrachten naar de WAO. Deze inleiding om mijn ervaringen te plaatsen: Het ar beidspastoraat DISK en de ge meente Vlissingen regelden voor mij zo'n baan. Dit beteken de werken voor 1 euro per uur om een project op te bouwen. In jaarverslagen werd deze rege ling vertaald als 'sociaal'. Een 'kwetsbare medemens' was aan werk geholpen. In 1992 gaf ik het misbruik aan én de kans dat je in zo'n uitzendregeling ver morzeld kon worden. Niet de ar beidsomstandigheden en rech- Naar aanleiding van de teke ningen van Peter van Straatei Mijns inziens zijn deze sugges tieve plaatjes goed voor uit. mand. Zelfs niet voor de make ervan; het vergiftigt zijn pos- tieve creativiteit. Het eco» misch voordeel van zoiets wal gelijks (10.07.03) zal hemoo! niet baten. Bovendien krijgg ook kinderen de PZC in handei F.M. Karrern\ Burg. v. Zuijenstraa.il Breska Ik wil graag reageren op te stuk in de PZC van 11-07 ovti het couperen van de paarden staarten. Weet de heer Maurict niet dat de staart van een paait een natuurlijk afweermiddel! tegen vliegen? Ik vond het vroe ger altijd zo mooi zoals de paai den met hun staart de vlieget verjaagden. Trouwens, ik vine het heel smerig zo'n gecoupeer de staart. De staart van he paard is een beetje z'n sierstuk Ik heb een voorstel, meneei Maurice, laat mij jouw handei voor een maand vastbinden of je rug en je dan neerzetten mid den in de vliegen, zodat je ze ab soluut niet kan wegslaan. Eens kijken als je dat één maand vol houdt en hoe je er dan over denkt, en dat is maar één maand, voor een paard zijnhelt verdere leven. Ik vind het ge woon dierenmishandeling ei heel smerig. Lilian Pieten Pijnboomstraat 41 Terneum Advertentie Weerbaarheidstraining op De Burcht Rietheim in Oost-Souburg. Ouders, leerkrachten en de kinderen zelf vinden het een succes. Ze vinden dat de overheden er blijvend geld voor op tafel moeten leggen. methode is afkomstig uit Tilburg. Ze is vernoemd naar Marietje Kessels, een elfjarig Tilburgs meisje dat ruim een eeuw geleden in Tilburg werd Ver kracht en vermoord. Binnen het project krijgen jongens en meisjes les in aparte groepen. Coördi nator Marja Reijnders van de Sport raad: „De kinderen leren fysieke en mentale vaardigheden. Fysiek, in de zin van zelfverdediging met trappen en stoten en leren uit een greep los te ko men. Mentaal door leren 'nee' te zeg gen." Reijnders legt uit dat het nee-zeg gen geleerd wordt via toneelstukjes. Daarnaast wordt gewerkt met een vier stappenplan. „Stap één is aangeven wat je niet wilt, stap twee is met je li chaamshouding en je stem dreigen, stap drie is waarschuwen en stap vier is tot actie overgaan." In een evaluatierapport komt het pro vinciale welzijnsorgaan Scoop tot op merkelijke conclusies: uit objectieve metingen blijkt dat de weerbaarheids- lessen niet of nauwelijks effect hebben. De groepen leerlingen worden er niet wijzer van, en hun houding verandert evenmin. Maar de leerkrachten en de kinderen zelf vinden dat hun weerbaar heid wel degelijk is toegenomen. Blijkens de rapportage constateren leerkrachten dat de trainingen een po sitief effect hebben op weerbaarheid, assertiviteit, zelfbewustzijn en zelf beeld van de kinderen. Volgens hen worden kinderen die over de schreef gaan, eerder door de anderen in de groep gecorrigeerd, en zijn terugge trokken kinderen meer deelgenoot van de groep geworden. Zelf vinden de kin deren ook dat ze veel weerbaarder zijn geworden. En dat, meldt Scoop, 'kan betekenen dat ze in noodsituaties ade quater zullen handelen, omdat ze zich meer zeker voelen en omdat ze een gro ter scala aan middelen hebben om te reageren op grensoverschrijdend ge drag van een ander." Reden genoeg, vindt Scoop, om alle scholen aan dit soort Marietje Kessels projecten te hel pen. Het woord is nu aan de provinciale en gemeentelijke politici. Want die zul len voor het geld moeten zorgen. De Zeeuwse Sportraad (inmiddels omge doopt tot SportZeeland), die bij de uit voering samenwerkt met de Stichting Jeugdzorg, ziet nog wel een ernstig knelpunt. Er zijn speciaal opgeleide 'preventiewerkers' nodig, zowel man nen als vrouwen, die op de scholen les gaan geven. - Daar zijn gegadigden voor, maar die moeten eerst wel goed worden opge leid. Ze moeten goed met kinderen om kunnen gaan, goed les kunnen geven, en zowel geschoold zijn in verdedi- gingssport als in het onderkennen van machtsmisbruik. De huidige preventie werkers kunnen wat dat betreft nog wel wat scholing gebruiken. Maar ze willen wel eerst weten of er daarna ook werk voor hen is. Mobile i Business Center met gratis camera De Siemens S55 is i-mode browser compatible' De browser van dit toestel ondersteunt i-mode. Sommige i-mode diensten worden mogelijk niet onderstel""1 Vraag in de winkel om de voorwaarden. Bestellen kan ook via 0800-0105 of www.kpn.com. i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo Inc. in Japan en andere landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26