11 Ontbrekend deel fietspad komt snel Warmte houdt mensen weg van markt Jaap moet in Hans weert blijven Advies uitbreiding Poort van Rilland pakt gunstig uit PZC Overtreding Eigen verloskundigenpraktijk moet gynaecologen ontlasten Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN woensdag 16 juli 2003 Te klein torgaand verkeer Hl Drankrijder moet rijbewijs voor half jaar inleveren Pak a 6 rollen 519 Dat is gewoon Edah Natte sloot Winkeldief moet twee weken cel in Flinke vlammen uit Dow-installatie PZC Ziekenhuis begeleidt zwangeren Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Oosterschel- deziekenhuis in Goes gaat een eigen verloskundigenpraktijk opzetten. De organisatie heeft twee verloskundigen aange trokken, die naar verwachting binnen drie maanden hun werk beginnen. De bedoeling is die functie verder uit te breiden en nadien ook een spreekuur te houden in Zierikzee, aldus se cretaris C. de Jong-Bouter van de Raad van Bestuur. Met het aantrekken van de ver loskundigen speelt de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen (SOZ) in op de verwachting dat in toenemende mate poliklini sche bevallingen zullen plaats vinden. Vooral jonge huisartsen voelen weinig meer voor een in tensieve begeleiding van kraamvrouwen en verwijzen veelal door naar zelfstandige verloskundigenpraktijken dan- wel naar de gynaecoloog. Om dat bevallen zonder medische indicatie bij een gynaecoloog in feite niet noodzakelijk is, wil de ziekenhuisdirectie die vakgroep ontlasten. „Een gezonde kraamvrouw kan heel goed vol staan met een verloskundige. Wanneer je in die gevallen de gynaecoloog inzet voor een be valling, is dat eigenlijk zonde van zijn of haar tijd", aldus De Jong. IndeOosterschelderegio vinden momenteel jaarlijks zo'n twaalfhonderd bevallingen plaats, zegt de directiesecreta ris. Welk aandeel Schouwen- Duiveland in dat verband in neemt, weet De Jong niet. Vast staat wel dat de noordelijke re gio te klein is voor een volwaar dige verloskundigenpraktijk, zo bevestigt ook voorzitter R. Smits van de Regionale Huis artsen Vereniging (RHV). Plan nen om de ziekenhuisverlos kundigen tezijnertijd ook in Zierikzee weer bevallingen te laten doen, zijn er dan ook niet, benadrukt De Jong. „Daarvoor moeten er altijd een gynaeco loog en kinderarts in de buurt zijn en daar is in dit geval geen sprake van." Wel is het de be doeling dat de verloskundigen spreekuur gaan houden in het Rode Kruisziekenhuis en daar ook echo's zullen maken. „Voor kraamvrouwen is het best lastig om naar Goes te moeten komen. Dat hoeft dan straks niet meer." Smits ziet geen meerwaarde in een verloskundig spreekuur in Zierikzee. De huisartsen op Schouwen-Duiveland voeren nu de voor- en nacontrole bij zwangere vrouwen uit en willen dat gewoon blijven doen, zegt hijHet aantal thuisbevallingen is er sinds de sluiting van de kraamafdeling in 1998 terugge lopen tot een tiental per jaar en beperkt zich tot Bruinisse en di recte omgeving. „Die functie komt met zo'n spreekuur niet terug. Dus zo op het eerste ge zicht voegt het niks toe. Wat we nu hebben, is een op zich goed functionerend systeem. Dat willen wij niet opgeven. Maar anderszins kan ik me wel heel goed voorstellen dat poliklini sche bevallingen door een ver loskundige in plaats van een gy naecoloog worden gedaan." Smits was gisteren inhoudelijk nog niet op de hoogte van het plan van het ziekenhuis. Vol gens De Jong moet dat onder deel en de haalbaarheid dan ook nog worden afgestemd met de huisartsen op Schouwen-Dui veland. Het streven is het ver loskundig spreekuur binnen een jaar in te stellen. De zelfstandige Verloskundige Maatschap Goes heeft geen plannen haar vleugels uit te slaan naar Schouwen-Duive land. De maatschap krijgt per jaar zo'n vijf 'hulpvragen' uit die hoek. „Dat zijn vrouwen die zoiets hebben van: als we toch naar Goes moeten rijden, gaan we liever naar een verloskundi ge in plaats van een gynaeco loog." De vier zelfstandig ver loskundigen begeleiden samen jaarlijks zo'n 350 bevallingen. Dit soort situaties behoort vanaf half september tot het verleden. Er ligt dan een compleet fietspad tussen Kattendijke en Wemeldin- ge. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom KATTENDIJKE - Vanaf medio september ligt er een compleet fietspad tussen Kat tendijke en Wemeldinge. Waterschap Zeeuwse Eilanden begint volgende maand met de aanleg van het nog ontbre kende gedeelte. Het eerste gedeelte van het fietspad, aan de kant van Wemeldinge, werd al enkele jaren geleden aangelegd. Het resterende stuk bleef achterwege omdat de gemeente Goes, in tegenstelling tot Kapelle, des tij ds niet bereid was mee te betalen aan de aanleg ervan. Inmiddels heeft Goes er wel voldoende geld voor gereserveerd. Reden voor het waterschap, dat de grondaankopen en de kosten van voorbereiding en toezicht voor zijn rekening neemt, om de aanleg voort varend ter hand te nemen. De werkzaamheden, uitgevoerd door Bal last Nedam, beginnen maandag 18 augus tus en nemen zo'n vier weken in beslag. Het waterschap is verder bezig met de voorbereiding van een fietspad langs de Kattendijksedijk, tussen Kattendijke en Goes. Dat is eveneens een lang gekoester de wens. Momenteel wordt er gewerkt aan de ver werving van de benodigde gronden. Zeeuwse Eilanden hoopt in het voorjaar met de aanleg te beginnen zodat, als alles meezit, het fietspad nog voor de zomer van 2 004 in gebruik kan worden genomen. MIDDELBURG - Een veertig jarige man uit Bergen op Zoom is door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 600 euro boete voor rijden onder in vloed. De man werd in mei in Rilland aangehouden. „Ik had twee glazen whisky en twee flesjes bier gedronken", vertelde de man gisteren. Poli- tierechterB. DoorewaardBoek hout kon dat moeilijk rijmen met de uitkomst van de blaas- test: meer dan drie keer boven de limiet. Bovendien vermeldde het proces-verbaal dat de poli tie de man op 26 mei 's nachts slingerend zag rijden, met wis selende snelheden. De Braban der zei zijn rijbewijs nodig te hebben om heen en weer te kun nen rijden van zijn woonplaats naar Yerseke. De rechter hield daar geen rekening mee omdat de man al eerder is veroordeeld voor rijden onder invloed. door Marjolein Verbruqgen GOES - De weekmarkt in Goes trok gisteren minder bezoekers door de warmte, al zorgde de wind voor aangename verkoe ling. De meeste kopers kwamen af op de groenten en het fruit. De hitte houdt veel kopers thuis. Mariëtte uit Goes heeft in elke hand een paar plastic tassen en schaft nog twee meloenen aan. „Fruit hoort bij mijn wekelijkse boodschappen, die moeten ook met de hitte gewoon worden ge daan". Ze haalt bij vaste kra men ook brood en andere lekke re dingen, even snel voordat ze gaat werken. A. van de Vreede is achter zijn kraam met bedrijfskleding aan het opruimen .Erzijnopdat mo ment geen klanten. „De warmte heeft inderdaad zijn weerslag op onze verkoop. Met deze wind is het voor ons nog te doen, maar als het mor gen meer dan dertig graden wordt, blijven we thuis. Van daag proberen we rond een uur of twee te gaan laden om naar huis te gaan, maar dat kan al leen als de anderen ook eerder gaan." Bij de kaaskraam van Jan Sterk uit Reeuwijk houden de verko pers het door de wind goed uit. De meeste klanten zijn voor twaalf uur geweest. „Dat wordt een lange middag tot vier uur." Bij Bloemenkraam Snoek wil len ze vanmiddag ook eerder naar huis.,Ik had wel verwacht dat het zo rustig zou zijn", zegt een van de medewerkers daar. E. Vermeulen verkoopt been mode en vindt de warmte mee vallen. „We staan hier met acht graden onder nul, dus ook met dertig graden." Ook bij deze kraam zijn op dat moment geen kopers. Toch vervelen de ver koopsters zich niet. „We drin ken vaak koffie samen met de mensen van de tassen en kle ding. Dan kunnen we bijpraten. Het is hier altijd gezellig." Vol gens Vermeulen zijn hun klan ten nu vaak jonge meisjes. Zij komen voor de lange sokken tot over de knie die op het moment 'in' zijn. Zij dragen die onder een korte rok. E. van Tongeren uit Zoutelande combineert een marktbezoek met andere dingen. Ze moet me dicijnen halen en een luifel voor haar strandhuisje. Die is voor haar pasgeboren kleinkind, zo- Advertentie De Goese weekmarkt trok gisteren door de hitte minder bezoekers dan anders, maar de kraampjes fungeerden ook prima als parasol. foto Dirk-Jan Gjeltema Diverse cjjrf s°orten, MR! pak £1 1000 ml, F' vanaf 45 Aanbiedingen geldig van I4 t/m 20 juli door Rob Paardekam HANSWEERT - Jaap Provoost (69) moet in Hansweert blijven. Met dat doel is zijn zoon samen met een andere dorpsbewoner een handtekeningenactie begonnen. Provoost woont momenteel in bejaardentehuis Maria Oord, maar moet daar weg omdat hij ver- pleegzorg nodig heeft. Dat zou betekenen dat hij ook uit Hansweert moet vertrekken, want daar is geen instelling voor pleegzorg. Volgens G. Provoost heeft Maria Oord nooit duidelijk gemaakt waarom zijn vader nou precies moet worden overgeplaatst. Zo'n verhuizing is volgens hem helemaal niet no dig. „Mijn vader heeft het prima naar zijn zin. Hij klaagt nooit en wordt heel goed ver zorgd." Om de directie van het bejaardente huis op andere gedachten te brengen, pro beert Provoost deze week zoveel mogelijk handtekeningen op te halen in het dorp. Op basis van de eerste avond verwacht hij zo'n achthonderd tot duizend krabbels te be machtigen. „De meeste mensen reageren heel enthousiast. Iedereen kent mijn vader. Hij woont al meer dan vijftig jaar in Hans weert en wil hier helemaal niet weg." Directeur A. van Tilborg van Maria Oord zegt dat in een gesprek met de familie van Provoost wel degelijk is verteld waarom hij Maria Oord moet verlaten. Provoost heeft verpleegzorg nodig. Tot op zekere hoogte biedt Maria Oord die wel, maar daar zijn grenzen aan gesteld. Die zijn volgens de ver pleeghuisarts bereikt, zodat de Hansweer- tenaar naar een verpleeghuis moet vertrek ken. „Eigenlijk zijn de grenzen voor wat door Rob Paardekam RILLAND - De rapportage die de Stichting Advisering Be stuursrechtspraak (STAB) heeft gemaakt over de uitbreiding van bedrijventerrein De Poort in Rilland is gunstig uitgevallen voor de gemeente. De uitbrei ding zou nauwelijks gevolgen hebben voor bezwaarmaker W. van Gorsel. De gemeente Reimerswaal wil De Poort met vijf hectare uit breiden, maar Van Gorsel, die een akkerbouwbedrijf aan de Valckenisseweg heeft, komt daartegen in het geweer. Hij heeft bezwaar aangetekend bij de Raad van State. Die heeft de STAB opdracht gegeven om in kaart te brengen wat nu daad werkelijk de gevolgen zijn voor de omgeving en het bedrijf van Van Gorsel. De STAB stelt dat de boerderij hoofdzakelijk te zien is vanaf de Valckenisseweg en dat de uit breiding van het bedrijventer rein het zicht erop niet belem mert. Van een uitzicht vanaf het bestaande bedrijventerrein op het pand zou nu al geen sprake zijn, omdat er een oude, hoge windsingel ligt. Bovendien, zo stelt de onderzoeker, bevond zich in het verleden een fruit boomgaard in het gebied waar de uitbreiding van De Poort moet plaatsvinden. Ook deze zou het uitzicht al belemmerd hebben. De STAB geeft wel toe dat een belemmering van het zicht door groen als minder na delig wordt ervaren dan een be lemmering door gebouwen. De STAB zegt tevens dat de uit breiding van De Poort nauwe lijks gevolgen zal hebben voor de bedrijfsvoering van Van Gor sel. Die is bang dat er een natte sloot komt ten behoeve van de waterhuishouding van het be drijventerrein. In dat geval kan hij zijn gewassen slechts telen op tien meter afstand van de rand van de sloot. Volgens de STAB kan de sloot echter zoda nig worden aangelegd dat Van Gorsel er geen last van zal heb ben. Bovendien zou alleen bij de uienteelt een afstand van tien meter gelden. Aangezien de be zwaarmaker meerdere gewas sen teelt, zou hij zich gemakke- lijk op de sloot kunnen aanpassen. Bovendien vindt de STAB dat een strook van tien meter grond over een lengte van 330 meter slechts een gering deel is van de 26,5 hectare die Van Gorsel bezit. Het enige punt waarop Van Gorsel de STAB meekrijgt, is dat van het open polderlandschap. Dat zal deels verdwijnen. Hoewel het rapport gunstig uit lijkt te pakken voor de gemeen te, gaat het aan de andere kant slechts om een advies. De bo demprocedure bij de Raad van State over de uitbreiding van De Poort begint over enkele maan den. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Goes is gisteren door de Middelburgse politie rechter voor het plegen van winkeldiefstallen conform de eis tot twee weken cel veroordeeld. De man had in maart en mei dit jaar in Goes bij Kookmagazijn Passieux een bestekcassette gesto len, zeven tubes tandpas ta bij Albert Heijn en 24 potten handcrême bij j Konmar. Officier van jus titie R. Rammeloo ver wees naar het omvangrij ke strafblad van de Goe- senaar. Hij eiste twee we ken gevangenis. De poli tierechter nam de eis over. ■H (Advertentie) dat het meisje op het strand in de schaduw kan liggen. Minder haast heeft het echtpaar Van de Vijver uit Sluis. Vanuit het huis van familie in Goes ma ken ze uitstapjes. „We vinden deze markt erg gezellig. Vorig jaar waren we hier ook. Eigen lij k is het te warm voor ons. Mijn man is hartpatiënt en ik ben slecht ter been, maar straks pakken we een terrasje om uit te rusten." KRANT VOOR ZEELAND naam:noteert u mij voor een voorletters:4. m/v proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig birv plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: LI I I LLLEIX handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 jp noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: {Jö per maand met automatische incasso 20,50). n per kwartaal met automatische incasso (€55,10). Spi per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) TERNEUZEN - Dow Benelux trok gisteren de aandacht van wege de flinke vlammen en de rookwolken die uit de fakkelin stallatie omhoog kringelden. Volgens woordvoerder F. Neve functioneerde een distillatieko lom niet goed. Een deel van de productiestroom werd daarom afgevoerd via de fakkelinstalla tie. De storing zal waarschijn lijk vandaag verholpen zijn. betreft meneer Provoost al lang geleden be reikt", legt Van Tilborg uit. „Maar we heb ben ze steeds verlegd. Onze deskundige arts is nu echter tot de conclusie gekomen dat dat niet langer meer kan." Volgens de direc teur schept Maria Oord een precedent als ze een uitzondering voor Provoost zou maken. „Bovendien gaat dat ten koste van onze an dere bewoners. Als we meer zorgminuten aan Provoost moeten besteden, blijven er voor hen minder tijd over." Van Tilborg zegt de gevoelens van Provoost en zijn familie goed te begrijpen. Hij zal de handtekeningen dan ook graag in ont vangst nemen. „Dit plaatst ons voor een groot dilemma", aldus de directeur. „We zullen bekijken of er nog mogelijkheden zijn om meneer Provoost te laten blijven, maar ik denk dat het moeilijk wordt." Vlissingers koesteren de vrij heid. Hebben ze van doen met regels, dan gelden die alleen voor de ander. Nooit voor henzelf. Zelfs bij het bood schappen doen houden ze zich aan die wet. Neem nou dat voorval in de Walstraat, Vlissings belangrijkste win kelgebied. Het begon met een man die de broodwinkel binnenliep. Zijn hond mocht buiten wachten. Vredig legde het dier zich op het plaveisel neer. Tot een tweede viervoe ter de hoek om kwam. Blaf fend vlogen de twee elkaar in de haren. Net toen onze man de bakkerij uitkwam om de honden uit elkaar te halen, kwam een man op een fiets voorbij. Die zag aanleiding tot een vermanend woord: „Hé, dit is een winkelstraat. Hier mogen helemaal geen honden komen." Waarop ook de man met de hond een over treding zag: „En jij mag hier niet fietsen." Maar ik bijt niet", had onze fietser zijn weerwoord al klaar. De man met de hond maakte een wegwerpgebaar: „Daar heb je ook het gebit niet voor." -é-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25